Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι μια χαρά γίνεται. Αν δεν σε εκλύει σεξουαλικά ένα κορίτσι τότε μια χαρά μπορείς να είσαι φίλος μαζί της και να μένετε μόνο στην φιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατί να διαχωρίζουμε την φιλία σε 'φιλία μεταξύ ίδιου φύλου' και 'μεταξύ διαφορετικών φύλων'? Δεν μπορούμε απλά να μιλάμε για μία σχέση ανθρώπων χωρίς να μπλέκεται το σχήμα των γεννητικών οργάνων? :hmm:
Τα διαφορετικού σχήματος γεννητικά όργανα παράγουν διαφορετικής σύνθεσης ορμόνες οι οποίες φτάνουν στον εγκέφαλο και καθορίζουν τη συμπεριφορά μας.
... μπορώ να αποκαλέσω φίλους, έχουν τη σχέση τους ωραία και καλά,την είχαν πριν ακόμα τα γνωρίσω καλύτερα και δεν ασχολούνται με τίποτα και με κανένα άλλο θηλυκό..στο υπογράφω αυτό..και δε με φαντασιώνονται (δεν υπάρχει περίπτωση) και ούτε το δέχομαι να γίνεται κάτι τέτοιο γενικά και δε θα καταλήξει και πουθενά κιόλας αν υπάρχει το παραμικρό ενδιαφέρον για τον άλλον και ταυτόχρονα υπάρχει και υποκρισία
Μπορεί και να έχεις δίκιο, όμως στα θέματα αυτά καλό είναι να μην ορκίζεσαι κιόλας (ούτε για τους άλλους ούτε για τον εαυτό σου).
Εγώ πιστεύω ότι μια χαρά γίνεται....
Ναι. Και όταν η φιλία εξελίσσεται σε σχέση, όλα γίνονται πολύ πιο όμορφα...





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Ναι αλλά μετά χάνεται η φιλία. Σε μια διάλυση της ερωτικής (=σεξουαλικής) σχέσης, τα πράγματα θα γίνουν όπως πριν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ναι αλλά μετά χάνεται η φιλία. Σε μια διάλυση της ερωτικής (=σεξουαλικής) σχέσης, τα πράγματα θα γίνουν όπως πριν;
1) Με τη σχέση δεν χάνεται η φιλία και αυτό κάνει την ποιότητα της σχέσης υψηλή. Σε μια σχέση που προήλθε από φιλία, λείπουν αρνητικά στοιχεία, όπως εγωισμοί και ανταγωνισμοί.
2) Για το τι γίνεται αν η σχέση διαλυθεί, δεν ξέρω (ακόμα) να σου απαντήσω. Όμως (λογικά) όλα έχουν το τίμημά τους...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οταν δυο ανθρωποι εχουν οποιαδηποτε σωματικη επαφη παυουν να ειναι φιλοι. Να μωρε εδω με τη Μαρια κοιμηθηκαμε μαζι προχθες αλλα δεν πειραζει παλι φιλοι ειμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οταν δυο ανθρωποι εχουν οποιαδηποτε σωματικη επαφη παυουν να ειναι φιλοι. Να μωρε εδω με τη Μαρια κοιμηθηκαμε μαζι προχθες αλλα δεν πειραζει παλι φιλοι ειμαστε.
Ίσως δεν ήμουν σαφής. Μπορείς το ίδιο άτομο να το αισθάνεσαι συγχρόνως: γκόμενα, φίλη, αδερφή, ερωμένη, σύντροφο, πουτάνα, συμπαίκτρια...
(και εννοείται ότι και αυτή να αισθάνεται τα αντίστοιχα για σένα)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ίσως δεν ήμουν σαφής. Μπορείς το ίδιο άτομο να το αισθάνεσαι συγχρόνως: γκόμενα, φίλη, αδερφή, ερωμένη, σύντροφο, πουτάνα, συμπαίκτρια...
(και εννοείται ότι και αυτή να αισθάνεται τα αντίστοιχα για σένα)



Κι εγω δεν ημουν. Εννοω οτι δεν μπορουν να επιστρεψουν σε φιλικο mode μετα το χωρισμο. Στις περιπτωσεις που φαινεται να συμβαινει, κατα 95% ο ενας απο τους δυο θελει επανασυνδεση ερωτικη. Εγω προσωπικα δεν μπορω να δω ξανα φιλικα κοπελα με την οποια ειχα σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Μπορείτε όμως να γίνετε friends with benefits. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μπορείτε όμως να γίνετε friends with benefits. :D

Ειναι ψιλο off-topic αλλα σημερα μιλαγα με μια γνωστη μου για αυτο το θεμα και μου ειπε οτι θεωρει τσουλες οσες εχουν τετοιες σχεσεις. Και ενα ατομο που σε αλλα θεματα για το σεξ ειναι ανοιχτομυαλο

Welcome back to the Middle Ages :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ειναι λίγο παράξενο το friends with benefits δεν το έχω δει πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ξερω περιπτωση γνωστου μου που το ειχαν συμφωνησει με την κοπελα απλα για ξεκαυλωμα. Μετα ομως απο 2-3 μηνες αρχισε η μια πλευρα να αναπτυσσει συναισθηματα και το τελειωσαν εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Πώς γίνεται κάποιες κοπέλες να συναινούν μόνο για το ξεκαύλωμα, αφού όλοι γνωρίζουμε ότι μια κοπέλα εκ φύσεως δεν έχει την σεξουαλική ανάγκη όπως ο άντρας. Βέβαια και ως ηθική, κάπου δεν μου κολλάει η σεξουαλική πείνα κάποιων (και των 2 φύλων) να ξεφτυλίζουν κάποιες αξίες όπως την φιλία. DarthFederer, για να καταλάβω συναντιούνταν, λέγαν τα δικά τους και τελείωναν με σεξ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πώς γίνεται κάποιες κοπέλες να συναινούν μόνο για το ξεκαύλωμα, αφού όλοι γνωρίζουμε ότι μια κοπέλα εκ φύσεως δεν έχει την σεξουαλική ανάγκη όπως ο άντρας. Βέβαια και ως ηθική, κάπου δεν μου κολλάει η σεξουαλική πείνα κάποιων (και των 2 φύλων) να ξεφτυλίζουν κάποιες αξίες όπως την φιλία. DarthFederer, για να καταλάβω συναντιούνταν, λέγαν τα δικά τους και τελείωναν με σεξ; :P

Προσφατα διαβαζα καποια αρθρα που ελεγαν οτι οι γυναικες εχουν επισης σεξουαλικη αναγκη. Αυτους που ξερω οτι ειχαν τετοια σχεση, ηταν και οι δυο μονοι για πολυ καιρο κι ενα βραδυ εκαναν σεξ. Το ειχαν συμφωνησει αν και δεν ξερω ποιος απο τους δυο το προτεινε. Το ολο σκηνικο κρατησε κανα δυο μηνες αλλα καποια στιγμη αυτος εφαγε κολλημα με την κοπελα και αποφασισε να το διαλυσει. Βεβαια ουτε φιλοι ειναι πλεον, απλα λενε κανα γεια που και που (σπουδαζουν μαζι). Η περιπτωση τους επιβεβαιωνει την αποψη μου πως οταν κοιμηθεις με καποιον/α δεν μπορεις να γυρισεις ξανα στην απλη φιλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Προσφατα διαβαζα καποια αρθρα που ελεγαν οτι οι γυναικες εχουν επισης σεξουαλικη αναγκη.......
Είπε κανένας ότι δεν έχουν; Μάλιστα, σύμφωνα με τους ειδικούς, έχουν και περισσότερη από τους άντρες. Σκέψου, πόσες φορές μπορεί να έχει σεξουαλική επαφή μέσα σε ένα 24ωρο ο άντρας (3; 4; 5; άντε 6 για τους πολύ ___μιάδες). Για τη γυναίκα δεν υπάρχει όριο. Μπορεί να φτάσει και τους 80 οργασμούς το 24ωρο. Αυτό γιατί η φύση, που σα σκοπό της είχε τη διαιώνιση του είδους, κανόνισε η γυναίκα να μπορεί να έχει πολλούς ερωτικούς συντρόφους ώστε να σιγουρέψει τη σύλληψη και φυσικά την έκανε να αισθάνεται έντονα την ανάγκη αυτή. Όμως, η (ανδροκρατούμενη) κοινωνία εδώ και χιλιετίες έχει ανατρέψει πολλά από τα δεδομένα της φύσης, καθώς δέχεται ότι ο άντρας έχει ανάγκες και είναι πολυγαμικός, ενώ η γυναίκα πρέπει να είναι μονογαμική. Έτσι το κορίτσι μαθαίνει από μικρό να καταπνίγει τις ορμές - ανάγκες του, παρόλο που είναι μεγαλύτερες από του αγοριού.
Η περιπτωση τους επιβεβαιωνει την αποψη μου πως οταν κοιμηθεις με καποιον/α δεν μπορεις να γυρισεις ξανα στην απλη φιλια.
Ίσως παρεξηγήθηκα στα προηγούμενα μηνύματά μου. Δεν αναφέρθηκα στα μετά από τη διάλυση μιας σχέσης, αλλά για την προηγούμενη φιλία που παραμένει και στη διάρκεια της σχέσης. Για τη δυνατότητα φιλίας μετά από τη διακοπή της σχέσης μάλλον έχετε δίκιο όσοι θεωρείτε ότι δεν μπορεί να υπάρχει. (Δεν έχω ακόμα χωρίσει για να έχω σίγουρη άποψη).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ετσι οπως το λετε ειναι σα να πρεπει να μας ελκυουν ερωτικα ολα τα αρσενικα που συναναστρεφομαστε. Προσωπικα εχω φιλο του αντιθετου φυλου αλλα δε αισθανομαι το οτιδηποτε ερωτικο και μ' αρεσει αλλος. Ανικανοι ειμαστε να επενδυσουμε σε οποιαδηποτα φιλικη σχεση, ανεξαρτητως φυλου. Εκει εντοπιζεται το προβλημα.
Φυσικα μπορει να ξεκινησεις μια φιλικη σχεση και να εξελιχθει σε ερωτικη, για το αναποδο δε ξερω, αλλα περα απ τους εγωισμους δε βλεπω κολλημα, οταν παυει αμοιβαια η ερωτικη ελξη. Μαλλον ομως οπως γινεται συνηθως ο χωρισμος δεν αφηνονται τετοια περιθωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Παντως περισσοτερο οι γυναικες ειναι αυτες που επιδιωκουν και πιστευουν σε φιλιες αναμεσα στα 2 φυλα. Πολλες κοπελες θελουν να εχουν εναν φιλο (κατα προτιμηση γκευ) στον οποιο θα λενε τα γκομενικα τους κτλ. Οσο για το αν εγω πιστευω στη φιλια αναμεσα στα 2 φυλα θα λεγα πως ναι, μπορει να υπαρξει αλλα οχι στη μορφη που υπαρχει μεταξυ των ατομων του ιδιου φυλου. Οχι τοσο για το λογο του οτι μπορει να αναπτυχθει ερωτικη ελξη μεταξυ τους, αλλα κυριως επειδη δεν μπορεις να εισαι απολυτα ειλικρινης και να μοιραζεσαι τα παντα με το αλλο φυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Βεβαιως και υπαρχει φιλια σε αντρα και γυναικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η φιλία ανάμεσα στα δυο φύλα είναι πιο αληθινή από ότι είναι στο ίδιο φύλο. Λιγότερος ανταγωνισμός στο οτιδήποτε, όπως και να το κάνουμε θεωρώ πως θα είναι πιο ουσιαστική η φιλία ανάμεσα στα δυο φύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η φιλία ανάμεσα στα δυο φύλα είναι πιο αληθινή από ότι είναι στο ίδιο φύλο. Λιγότερος ανταγωνισμός στο οτιδήποτε, όπως και να το κάνουμε θεωρώ πως θα είναι πιο ουσιαστική η φιλία ανάμεσα στα δυο φύλα.

Αν εσεις βλεπετε ανταγωνιστικα η μια την αλλη, δεν σημαινει οτι το ιδιο κανουμε κι εμεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αν εσεις βλεπετε ανταγωνιστικα η μια την αλλη, δεν σημαινει οτι το ιδιο κανουμε κι εμεις...

Δεν είπα αυτό. Αλλωστε δεν γίνονται όλες οι φιλίες για το συμφέρον και απλά για να έχεις κάποιον/α να ανταγωνίζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top