Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εγώ γνωρίζω κάποια παιδιά που είναι πολύ αξιόλογα άτομα..τώρα σίγουρα όλοι κρύβουμε έναν κακό εαυτό που αργά ή γρήγορα θα φανεί..άμα ο άλλος σε φτάνει επανηλλημένα στα όριά σου τι θα κάνεις?!?!!??? :P

Σαφώς και κάποιοι-ες είναι αξιόλογα άτομα. Απλά κάπου στο τέλος, τα πράγματα αρκετές φορές στραβώνουν και με τους αξιόλογους. :P

(η άτιμη εγωϊστική φύση του ανθρώπου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Έτσι όπως τα λες είναι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οι αντρες και οι γυναικες δεν ειναι φιλοι. Μπορει να το παιζει ο ενας απο τους δυο. Με την παρεα σου ειστε φιλοι, δεν υπαρχει αλλο ειδος σχεσης που μπορει να βγει στην επιφανεια. Με την γυναικα εισαι φιλος μεχρι να κοιμηθεις μαζι της. Και πολλα κοριτσια που εχετε straight αγορια φιλους, να ξερετε οτι μπορει απλα να σας γουσταρουν και για αυτο να σας κανουν παρεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Μπορει να φανω αιρετικος αλλα για μενα δε γινεται πολυ απλα χωρις να υπαρχει αποκρυφο συναισθημα.Ειδικα αν μια γυναικα ειναι ωραια και τη θελει ολο το πανελληνικο δε γινεται να λες τη βλεπω μονο φιλικα.Φυσικα μπορει ποτε να μην κανεις κινηση αλλα στον εσωτερικο σου κοσμο παντα θα περνανε και σκεψεις αλλες.Αν βεβαια η αλλη ειναι τελειως μπαζο τοτε εκει πολυ απλα την εχεις για να σου κανει τα θεληματα σου.Ειναι πολυ απλο αυτο που λεω και ολοι το υιοθετουν ασχετα αν δε το παραδεχεται κανενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Οι αντρες και οι γυναικες δεν ειναι φιλοι. Μπορει να το παιζει ο ενας απο τους δυο. Με την παρεα σου ειστε φιλοι, δεν υπαρχει αλλο ειδος σχεσης που μπορει να βγει στην επιφανεια. Με την γυναικα εισαι φιλος μεχρι να κοιμηθεις μαζι της. Και πολλα κοριτσια που εχετε straight αγορια φιλους, να ξερετε οτι μπορει απλα να σας γουσταρουν και για αυτο να σας κανουν παρεα.
Οι καλές και σταθερές σχέσεις ξεκινάνε από καλές φιλίες αρκετές φορές..και για να τον προσεγγίσεις τον άλλον πρέπει να τον γνωρίσεις κιόλας έστω και λίγο οπότε ξεκινάει μια φιλία εκεί πέρα..δε διαφωνώ μ' αυτά που λες..αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις
προς τα παρόν τα straight αγόρια που μπορώ να αποκαλέσω φίλους είναι δεσμευμένα και δε νομίζω πως βλέπουν εμένα αλλιώς και ούτε κι εγώ φυσικά..οι παντρεμένοι άνθρωποι με τόσα άτομα διαφορετικού φύλου που γνωρίζουν από τον περίγυρό τους δεν μπορούν να έχουν φιλικές σχέσεις???..τώρα το πάω αλλού βέβαια, αλλά κι αυτό συμβαίνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οι καλές και σταθερές σχέσεις ξεκινάνε από καλές φιλίες αρκετές φορές..και για να τον προσεγγίσεις τον άλλον πρέπει να τον γνωρίσεις κιόλας έστω και λίγο οπότε ξεκινάει μια φιλία εκεί πέρα..δε διαφωνώ μ' αυτά που λες..αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις
προς τα παρόν τα straight αγόρια που μπορώ να αποκαλέσω φίλους είναι δεσμευμένα και δε νομίζω πως βλέπουν εμένα αλλιώς και ούτε κι εγώ φυσικά..οι παντρεμένοι άνθρωποι με τόσα άτομα διαφορετικού φύλου που γνωρίζουν από τον περίγυρό τους δεν μπορούν να έχουν φιλικές σχέσεις???..τώρα το πάω αλλού βέβαια, αλλά κι αυτό συμβαίνει..

Προσωπικα θεωρω λαθος την φιλικη προσεγγιση απο την πλευρα του αντρα γιατι ελλοχευει παντα ο κινδυνος να φας στη μουρη ενα "σε βλεπω σαν φιλο". Και δεν υπαρχει χειροτερο απο το να προσποιεισαι σε μια σχεση. Απο κει και περα, πιστευω πως δυο ατομα διαφορετικου φυλου μπορει να ειναι γνωστοι, να κανουν παρεα αλλα για μενα η λεξη φιλος παει περα απο αυτο. Το να λες τα νεα σου με μια κοπελα συμβαινει, το να ειστε φιλοι με σχεση αντιστοιχη με τους αντρες φιλους σου θεωρω οτι δεν γινεται. Ειπες τη μαγικη λεξη: δεν νομιζω πως με βλεπουν αλλιως. Δεν ξερεις αν οντως δεν σε βλεπουν αλλιως. Δεν λεω να στην πεσουν, αλλα στο 90% των αγοριων που κανουν παρεα με κοριτσια που ειναι στοιχειωδως εμφανισιμα, εχει περασει απο το μυαλο τους η ιδεα οτι μπορει να κοιμηθουν μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Προσωπικα θεωρω λαθος την φιλικη προσεγγιση απο την πλευρα του αντρα γιατι ελλοχευει παντα ο κινδυνος να φας στη μουρη ενα "σε βλεπω σαν φιλο".
Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στη φιλική προσέγγιση από την πλευρά της γυναίκας..
Απο κει και περα, πιστευω πως δυο ατομα διαφορετικου φυλου μπορει να ειναι γνωστοι, να κανουν παρεα αλλα για μενα η λεξη φιλος παει περα απο αυτο. Το να λες τα νεα σου με μια κοπελα συμβαινει, το να ειστε φιλοι με σχεση αντιστοιχη με τους αντρες φιλους σου θεωρω οτι δεν γινεται.
Γίνεται αλλά είναι πιο σπάνιο..αρκεί να έχει ξεκαθαριστεί το είδος της σχέσης μεταξύ τους.
Ειπες τη μαγικη λεξη: δεν νομιζω πως με βλεπουν αλλιως. Δεν ξερεις αν οντως δεν σε βλεπουν αλλιως. Δεν λεω να στην πεσουν, αλλα στο 90% των αγοριων που κανουν παρεα με κοριτσια που ειναι στοιχειωδως εμφανισιμα, εχει περασει απο το μυαλο τους η ιδεα οτι μπορει να κοιμηθουν μαζι.
Είπα δε νομίζω γιατί δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας..:P και στο κάτω κάτω είναι στη φύση και στο μυαλό και των δύο φίλων να ξενοκοιτάνε και να σκέφτονται διάφορα χωρίς να σημαίνει ότι θα συμβεί:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Να πω και γω την αποψη μου,απο μια προσωπικη μου εμπειρια.Μεσα στο χειμωνα με πλησιασε μια κοπελα στη σχολη να κανουμε παρεα η οποια ηταν πραγματικα πολυ ομορφη.Εγω εχοντας προσεξει τη συμπεριφορα της στη σχολη τη θεωρησα ''ψωνιο'' και πως δεν θελω να εχω και ιδιαιτερες σχεσεις μαζι της,αλλα ειπα να βγω εστω μια φορα για καφε μαζι της για να δω αν οντως ειναι ετσι οπως τη θεωρω.βγαινοντας λοιπον και συζητωντας για διαφορα θεματα καταλαβα πως την εχω παρεξηγησει,πως ειναι πολυ καλη κοπελα και παρεξηγημενη.Φυσικα δε την ειδα ποτε φιλικα οταν καταλαβα το πραγματικο χαρακτηρα της που μ' αρεσε πολυ.Τελικα πηρε μεταγραφη και το θεμα τελειωσε καπου εκει..
Θελω να καταληξω,πως ακομα και αν ξεκινησεις ''φιλικα'' με ενα ατομο του αντιθετου φυλλου,αν το γνωρισεις καλυτερα και εντυπωσιαστεις απο τις αποψεις του,γενικοτερα το χαρακτηρα του,θα παει το μυαλο σου και στο ποσο ωραια θα ηταν να ησασταν μαζι.Ελπιζω να εγινα κατανοητος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Υπαρχει φιλια, σπανια μεν αλλα υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στη φιλική προσέγγιση από την πλευρά της γυναίκας..

Υπαρχει αντρας που να εριξε Χ με το ''σε βλεπω σαν φιλη'' :eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παιδια γινεται... Ειναι καποιοι ανθρωποι που δεν μπορεις να τους δεις ερωτικα, οσο ομορφοι και να ειναι αλλα να σε ελκυουν διαφορετικα και να θες να κανεις παρεα μαζι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γιατί να διαχωρίζουμε την φιλία σε 'φιλία μεταξύ ίδιου φύλου' και 'μεταξύ διαφορετικών φύλων'? Δεν μπορούμε απλά να μιλάμε για μία σχέση ανθρώπων χωρίς να μπλέκεται το σχήμα των γεννητικών οργάνων? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
δεν υπαρχει φιλια οχι.Απο προσωπικες εμπειριες το εχω συμπερανει αυτο.Παρεα ναι αλλα φιλια μονο ατομα του ιδιου φυλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
δεν υπαρχει φιλια οχι.Απο προσωπικες εμπειριες το εχω συμπερανει αυτο.Παρεα ναι αλλα φιλια μονο ατομα του ιδιου φυλου.

Οι προσωπικές εμπειρίες δεν αποτελούν τεκμήρια. Ίσως οι εμπειρίες αυτές να οφείλονται στην δική σου προσέγγιση προς το θέμα. Αλλιώς, θα μπορούσα να παραθέσω τις δικές μου εμπειρίες ως απόδειξη του αντιθέτου, και δεν μπορούμε και οι δύο να έχουμε δίκιο.

Το να πεις 'δεν πιστεύω ότι υπάρχει φιλία μεταξύ των δύο φύλων' είναι διαφορετικό από το να θέσεις την άποψή σου ως γεγονός. Το πρώτο είναι απλά η άποψή σου, και αν και κατά την δική μου ταπεινή άποψη είναι λανθασμένη, έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ότι θέλεις. Αλλά δεν μπορείς σε μία συζήτηση να υποστηρίζεις μία θέση χωρίς επαρκή τεκμηρίωση.

Θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω (διαβάσω) έστω και ένα επιχείρημα που να υποστηρίζει την θέση αυτή που δεν βασίζεται σε αυταπόδεικτες προτάσεις ή άλλα λογικά σφάλματα. Κατά την γνώμη μου το βασικό σφάλμα στο θέμα αυτό είναι ότι τα άτομα διαφορετικού φύλου αντιμετωπίζονται ως 'ξένα' το ένα με το άλλο και όχι ως διαφορετικοί άνθρωποι, των οποίων οι διαφορές είναι βιολογικές και μόνο. Το θέμα θα μπορούσε να έχει τον τίτλο 'Φιλία ανάμεσα σε άτομα διαφορετικού χρώματος' ή 'Φιλία μεταξύ ψηλών και κοντών', αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάποια τέτοια συζήτηση. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτο που καθιστα πολυ δυσκολη ή και αδυνατη τη φιλια μεταξυ αντρα και γυναικας ειναι η σεξουαλικη ελξη. Και δεν ξερω να υπαρχει σεξουαλικη ελξη αναμεσα σε κοντους και ψηλους ή μαυρους και λευκους. Οταν καποιον εστω και καποια φορα τον βλεπεις ερωτικα, δεν γινεται να εχεις ειλικρινη φιλικη σχεση. Και εγω εκανα παρεα με κοπελες, αλλο αυτο κι αλλο να εχεις φιλια οπως εχεις με εναν αντρα φιλο.Και υπαρχουν πολλες "φιλιες" αγοριων και κοριτσιων που δειχνουν αληθινες μπλα μπλα μπλα και απλα ειναι ενας απελπις που γουσταρει την κοπελα, κωλωνει να της το πει και τελικα οταν μαζευει κουραγιο και της το λεει τρωει και μια πορτα με το "σε βλεπω σα φιλο". Οποτε οχι, ειλικρινης φιλια αναμεσα στα δυο φυλα δεν υπαρχει κι αν υπαρχει σε καποιες περιπτωσεις αυτες ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είπα δε νομίζω γιατί δεν τους έχω ρωτήσει κιόλας..:P και στο κάτω κάτω είναι στη φύση και στο μυαλό και των δύο φίλων να ξενοκοιτάνε και να σκέφτονται διάφορα χωρίς να σημαίνει ότι θα συμβεί:confused:


Δηλαδή το δέχεσαι να σε φαντασιώνονται αλλιώς αλλά μαζί σου να είναι απλά τυπικά, φίλοι; :P Ποτέ δεν κατάλαβα αυτές τις λανθάνουσες τάχα μου συμπεριφορές. Βέβαια, δεν υπάρχει πιο υποκριτικό και ψεύτικο από τη φράση-χαστούκι: «σε βλέπω σα φίλο». Υπεισέρχεται η απάντηση: «Από το στρατό;». :P Λίγοι άνθρωποι νομίζω μπορούν να κρατήσουν κάποια πλαίσια φιλία με το αντίθετο φύλο και αυτό συμβαίνει με την πάροδο πολλών ετών και εφόσον είτε υπάρχει επαγγελματική σχέση χωρίς τα λεγόμενα «κολλητιλίκια» (που καταλήγουν σε ξεκατίνιασμα στο τέλος, άλλα μου είπες, άλλα σου είπα, από δυο χωριά χωριάτες). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή έχει γίνει μια μικρή παρεξήγηση..:P τα συγκεκριμένα άτομα που έφερα ως παράδειγμα και ξαναλέω μπορώ να αποκαλέσω φίλους, έχουν τη σχέση τους ωραία και καλά,την είχαν πριν ακόμα τα γνωρίσω καλύτερα και δεν ασχολούνται με τίποτα και με κανένα άλλο θηλυκό..στο υπογράφω αυτό..και δε με φαντασιώνονται (δεν υπάρχει περίπτωση) και ούτε το δέχομαι να γίνεται κάτι τέτοιο γενικά και δε θα καταλήξει και πουθενά κιόλας αν υπάρχει το παραμικρό ενδιαφέρον για τον άλλον και ταυτόχρονα υπάρχει και υποκρισία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είσαι στο μυαλό τους; Πώς το ξέρεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Κοίταξα στη γυάλινή μου μπάλα..απλώς το ξέρω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top