Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Σωστος ο Luis!!!! :xixi:
Συμφωνω απολυτα μαΖι σου ρε man,,,:P { ισως επειδη την εχω "πατησει" }
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H.PotterAddicted

Νεοφερμένος

Η H.PotterAddicted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ ενός αγοριού και ενός κοριτσιού.

Συμφωνα με την ψυχολογία όταν δημιουργείς φιλία με ένα άτομο του αντίθετου φίλου σημαίνει πως τον απορίπτεις σαν ερωτικό σύντροφο. Δηλαδή δεν σου αρέσει (ερωτικά) αλλα επειδή σου αρέσει η παρέα του, γι'αυτο τον κάνεις φίλο σου.

Ολες οι φιλίες ατόμων του αντίθετου φίλου βασίζονται πάνω σε αυτή τη θεωρία. Ετσι αυτές οι φιλίες χαλάνε συνήθως επειδή ο ένας απο τους δύο (ή και οι δύο) αρχίζουν να βλέπουν τον άλλο ερωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Συμφωνα με την ψυχολογία όταν δημιουργείς φιλία με ένα άτομο του αντίθετου φίλου σημαίνει πως τον απορίπτεις σαν ερωτικό σύντροφο. Δηλαδή δεν σου αρέσει (ερωτικά) αλλα επειδή σου αρέσει η παρέα του, γι'αυτο τον κάνεις φίλο σου.

Ολες οι φιλίες ατόμων του αντίθετου φίλου βασίζονται πάνω σε αυτή τη θεωρία. Ετσι αυτές οι φιλίες χαλάνε συνήθως επειδή ο ένας απο τους δύο (ή και οι δύο) αρχίζουν να βλέπουν τον άλλο ερωτικά.

..διαφωνώ
πολλές φιλίες με το αντίθετο φύλλο διατηρούνται και είιναι ισχυρές γιατί από την μία μόνο πλευρά υπάρχει (μάλλον σε λανθάνουσα κατάσταση) η ερωτική έλξη....οι φιλίες χαλάνε όταν αυτό γίνει αμοιβαίο και εκδηλωθεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ναι, ίσως και να μπορεί να υπάρξει.
Βέβαια είναι πολύ σπάνιο... Διότι αν έχεις μια πολύ στενή σχέση με κάποιον, ή τον ερωτεύεσαι, ή δεν νιώθεις τπτ και μόνο "φιλική αγάπη".
Εμένα μου έχει τύχει να βλέπω αγόρια μόνο ως φίλους μου, αλλά δεν είμαστε και κολλητοί, απλώς φίλοι.
Με όσα αγόρια έχω έρθει πραγματικά κοντά, δεν μου έχει τύχει να μην αισθανθώ τίποτα. Μια ελάχιστη ερωτική έλξη την έχω νιώσει για όλους αυτούς που καταλαβαίνω πως σημαίνω κάτι, διότι τρέφουμε ο ένας για τον άλλον συναισθήματα, μια συμπάθεια, που δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω φιλική.
Πολλές φορές έχω ξεκινήσει μια φιλία με αγόρια, που αρχικά δεν σήμαιναν τίποτα άλλο εκτός απο φίλοι κι όταν πλησιάζαμε περισσότερο ο ένας τον άλλον, στο τέλος καταλήγαμε κι οι δύο ερωτευμένοι.
Μια δυο φορές όμως, έχω καταφέρει να κρατήσω φιλία με το αντίθετο φύλο.
Οφείλω να ομολογήσω όμως, πως το μόνο αγόρι που ξέρω 13 χρόνια, μοιράζομαι τα πάντα, γελάω, κλαίω, είμαι μαζί του στα δύσκολα και στα εύκολα, τσακωνόμαστε και τα ξαναβρίσκουμε, δεν ντρεπόμαστε κι είμαστε ανοιχτοί κι ειλικρινείς και δεν έχω νιώσει ποτέ τίποτα, είναι ο αδερφός μου :P Άντε και για κανα φίλο του, αν εξαιρέσουμε ότι αυτός άλλα θέλει απο 'μένα :P
Έχω προσπαθήσει και με πολλούς συμμαθητές μου να είμαι φίλη, αλλά αυτοί δεν μπορούν με τίποτα. Αν δεν κάνουν ένα σχόλιο για το σώμα μου, για 'μενα, δεν πετάξουν μια ανωμαλία, ή δεν βάλουν λίγο χέρι, κατορθώνουν :P
Ξέρω και κορίτσια όμως, που έχουν καταφέρει "πραγματική" φιλία, δεν ξέρω πως, αλλά το έχουν καταφέρει. Σας ζηλεύω πάντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H.PotterAddicted

Νεοφερμένος

Η H.PotterAddicted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
..διαφωνώ
πολλές φιλίες με το αντίθετο φύλλο διατηρούνται και είιναι ισχυρές γιατί από την μία μόνο πλευρά υπάρχει (μάλλον σε λανθάνουσα κατάσταση) η ερωτική έλξη....οι φιλίες χαλάνε όταν αυτό γίνει αμοιβαίο και εκδηλωθεί....

Συμφωνώ σε αυτό που λες, δηλαδή στο ότι για να χαλάσει μια φιλία πρέπει να εκδηλώσουν τον έρωτα τους και η δυό.
οταν συνήθως ενα άτομο ερωτευτεί το φίλο του τότε είτε θα προσπαθήσει να "πνίξει" τον έρωτα του είτε θα εκδηλώσει τον έρωτα του στο φίλο του. Αν ο φίλος του ανταποκριθεί στον έρωτα του τότε χαλάει η φιλία αν όχι τότε του λέει ξεκάθαρα πως δεν τον βλεπει ερωτικα και έτσι συνεχίζουν να είναι φίλοι (παρόλο που πιστεύω πως θα είναι λίγο δύσκολο για τον άλλο να καταπνίξει τα συναισθήματα του και να ξεπεράσει τον έρωτα του, αλλα θα το κάνει φοβούμενος μην χάσει τον φίλο του)

Γενικά όμως υποστηρίζω την θεωρία που ανέφερα πριν. Το οτι φιλία μεταξύ των δύο φίλων υπάρχει μόνο όταν και οι δυό απορίπτουν ερωτικά ο ένας τον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ ενός αγοριού και ενός κοριτσιού.

Συμφωνα με την ψυχολογία όταν δημιουργείς φιλία με ένα άτομο του αντίθετου φίλου σημαίνει πως τον απορίπτεις σαν ερωτικό σύντροφο. Δηλαδή δεν σου αρέσει (ερωτικά) αλλα επειδή σου αρέσει η παρέα του, γι'αυτο τον κάνεις φίλο σου.

Ολες οι φιλίες ατόμων του αντίθετου φίλου βασίζονται πάνω σε αυτή τη θεωρία. Ετσι αυτές οι φιλίες χαλάνε συνήθως επειδή ο ένας απο τους δύο (ή και οι δύο) αρχίζουν να βλέπουν τον άλλο ερωτικά.

Μερακλής είσαι συ. Φαίνεσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H.PotterAddicted

Νεοφερμένος

Η H.PotterAddicted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γιατί θεωρείς οτι είμαι μερακλής? (by the way είμαι κορίτσι, οπότε: μερακλού:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Από τα γραφόμενά σου μεράκλωσα ---> συγγνώμην για την ιντερνετική αλλαγή φύλου. Είμαι μισότυφλος :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H.PotterAddicted

Νεοφερμένος

Η H.PotterAddicted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χε χε! Με κολακεύεις που μεράκλωσες απο τα γραφόμενα μου:xixi:.
Don't worry για την ιντερνετική αλλαγή φίλου, και εγώ το παθαίνω πολλές φορές:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
υπαρχει ρε παδια!
εγω εχω 1 κολλητο π μ στηριζει χωρις ν μ γουσταρει καθολου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy2008

Νεοφερμένος

Η fairy2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Πιστευω ότι 'πραγματική' φιλία μπορεί να υπάρξει μόνο ανάμεσα σε άτομα ίδιου φύλου. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις πάντα θα έρθει κάποια στιγμή που ή ο ένας θα νιώσει κάτι περισσότερο ή κι οι δυο και θα κάνουν κάτι και θα χαλάσει η φιλία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Πιστευω ότι 'πραγματική' φιλία μπορεί να υπάρξει μόνο ανάμεσα σε άτομα ίδιου φύλου. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις πάντα θα έρθει κάποια στιγμή που ή ο ένας θα νιώσει κάτι περισσότερο ή κι οι δυο και θα κάνουν κάτι και θα χαλάσει η φιλία τους.
Εγώ όμως ξέρω περιπτώσεις που έχει κρατήσει η φιλία μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου για πολλά χρόνια. Δεν ξέρω πως το κατάφεραν (:P), αλλά πέτυχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία ανάμεσα σε ένα αγόρι κι ένα κορίτσι?:what:
Υπάρχουν εμπόδια (κάθε είδους) στη δημιουργία μιας καθαρά φιλικής σχέσης ανάμεσα στα δύο φύλα, τι λέτε?
Ποιοι είναι, κατα την άποψή σας, οι παράγοντες που την επηρεάζουν και την καθορίζουν?

Χμμ... δε βλέπω γιατί να μη μπορεί να υπάρξει. Αν και προσωπικά δεν έχω ισχυρές φιλίες με κορίτισα (μιλάω πάντα για real-life), νομίζω πως είναι δυνατό να υπάρξει μία αγνή φιλία ανάμεσα σε ένα αγόρι και ένα κορίτσι. I mean, why not?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Πιστευω ότι 'πραγματική' φιλία μπορεί να υπάρξει μόνο ανάμεσα σε άτομα ίδιου φύλου. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις πάντα θα έρθει κάποια στιγμή που ή ο ένας θα νιώσει κάτι περισσότερο ή κι οι δυο και θα κάνουν κάτι και θα χαλάσει η φιλία τους.

Διαφωνω. Κανω κατα κυριο λογο παρεα με αγορια, προφανως με πολλους δεν κανω πλεον βεβαια, αλλα μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Πιστευω ομως οτι ειναι στα πλαισια μιας φιλιας αγοριου-κοριτσιου, πιο ευκολο για το αγορι να εκδηλωσει καποια πραγματα η να νιωσει, παρα για το κοριτσι. Ετσι εχω δει εγω τουλαχιστον, και δεν υπηρξαν πολλες φορες που ενιωσα ελξη για καποιον φιλο μου. Και να πω, οτι το να γινει κατι αναμεσα σε μια κοπελα και καποιον καλο της φιλο, δεν σημαινει οτι διαλυθηκε η φιλια σε ολες τις περιπτωσεις! Been there, seen that. Μου χει τυχει δηλαδη να γινει χοντρη κατασταση με εναν φιλο μου. Πολυ χοντρη. Απλα επειδη εκεινη τη στιγμη το θελαμε κι οι δυο. Εχει περασει αρκετος καιρος, αλλα ακομη και την επομενη μερα ηταν σαν να μην ειχε γινει τιποτα! Αντιθετως, πλεον μιλαμε πολυ πιο ανοιχτα για πραγματα που συνηθως λεγονται μονο μεταξυ κοριτσιων, και του ζηταω και συμβουλες ακομη και σεξουαλικης φυσης :P. Δεν βρισκω κατι λαθος σε αυτο. It happens!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Το έχω ξαναπεί. Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα δε σημαίνει απαραίτητα έρωτας μεταξύ τους στο μέλλον! Διαφωνώ ριζικά μ'αυτό! Πιστεύω ότι,ναι, μπορεί να υπάρξει αυτή η φιλία χωρίς δείγματα έρωτα ανάμεσά τους. Υπάρχουν,μάλιστα,φορές που τα αγόρια αποδικνύονται καλύτεροι φίλοι απ'τα κορίτσια και το αντίστροφο! Μην το βλέπετε έτσι. "Α,αυτοί κάνουν παρέα,άρα θα τα φτιάξουν/τα έχουν". Έλεος! Εντελώς λανθασμένη άποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilar

Νεοφερμένος

Ο ilar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι καινούργιος σε αυτο το forum. Βασικα εγώ πιστέυω οτι οι πιο γερες φιλιες είναι μεταξύ αγορίοων και κοριτσίων. Αλλα υπαρχεί μια περίπτώση ο ενασ απο τους δυο να αρχίσει να βλέπει τον άλλον με διαφορετικά αισθήματα. Εμενα μου εχει τύχει αφτο και μάλιστα τορα πρόσφατα και απο την άλλη εέχω δεσμό. Αλλα δεν θ ήθελα να χλάσω την φιλία μου με την άλλη κοπελα. απο την αλλη πλευρα η κοπελα αρχίζει να με βλέπει με άλλα αισθηματα. Και είμαι λίγο μπερδεμένος. Αν μπορείτε να με βοηθησεται. Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λίλιαν30810

Νεοφερμένος

Η Λίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ο καλύτερος μου φίλος είναι αγόρι............Του λέω τα πάντα και αυτος επίσης.................. Και περνάμε μια χαρά..........
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω γιατι πιστευω οτι κανονικα το ατομο που θα εχεις σχεσει θα πρεπει να ειναι ενα ατομο που θα μπορει να σε καταλαβει, να σε ακουσει κτλ κτλ που να εμπιστευεσαι κτλ κτλ γενικα ενα ατομο που θα ειναι πανω απ ολα ενας πολυ καλος σου "φιλος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε τώρα λέμε για φιλία._ όχι για φιλία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
εγω γιατι πιστευω οτι κανονικα το ατομο που θα εχεις σχεσει θα πρεπει να ειναι ενα ατομο που θα μπορει να σε καταλαβει, να σε ακουσει κτλ κτλ που να εμπιστευεσαι κτλ κτλ γενικα ενα ατομο που θα ειναι πανω απ ολα ενας πολυ καλος σου "φιλος"
Για αυτό το λόγο εμένα μου φαίνεται περίεργο να μη μιλιέται ένα ζευγάρι αφού χωρίσει (πέρα απο το χρόνο που χρειάζονται για να το ξεπεράσουν δηλαδή). Αλλά μάλλον δεν το βλέπουν όλοι όπως εσύ (κι εγώ) το θέμα της σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top