Φεμινισμός

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
αν στους αντρες δεν αρεσε να βλεπουν το ξεφτιλικι, τοτε δεν θα ηταν τοσες πολλες οι τσοντες με το συγκεκριμενο θεμα, δεν νομιζεις? :P
Στους ανθρωπους αρεσει η φετα, αρα υπαρχει μεγαλη παραγωγη φετας. Η ιδια λογικη.


Ναι γιατί ως γνωστόν στις γυναίκες δεν αρέσουν οι τσόντες.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Λοιπόν πάμε

1)Φυσικά και οι άντρες συμμετέχουν σε τσόντες για τα χρήματα αλλά δεν κάθονται να κλαίγονται ότι τους εκμεταλλεύονται σωματικά.

2)Είναι αριθμητικά λίγες οι γυναίκες που Παντρεύονται από συμφέρον;Μην τρελαθούμε.

3)Τα ζευγάρια έχουν προβλήματα αλλά λύνονται πολιτισμένα τις περισσότερες φορές.

4)Βλέπεις λεσβιακές τσόντες;Άρα εκμεταλλεύεσαι το γυναικείο σώμα για το οποίο κράζεις τους άντρες.Οκ.

Όσο για τους λίγους καλούς άνδρες που λες ότι έχεις γνωρίσει μάλλον δεν έτυχε να γνωρίσεις πολλούς εσυ.Και εγώ έχω γνωρίσει πολύ καλές κοπέλες ,έχω γνωρίσει και μπάζα όμως.Αυτο ισχύει και για τα 2 φύλα.

Λες ότι η κοπέλα δέχθηκε με γνώση για το τι θα ακολουθήσει όμως δεν ήξερε τι θα γίνει μετά;Λίγο οξύμωρο ακούγεται.Ουτε εμένα μου αρέσει να γίνεται ρεζίλι η κοπέλα αλλά μην λέμε ότι δεν ξέρει τι θα ακολουθήσει,ποσο μάλλον όταν κάνει αυτήν την δουλειά συνέχεια.

παμε


1) εχεις δει κοπελα που συμμετεχει σε ταινιες να κλαιγεται? Και τελος παντων, που κολλαει αυτο με τον φεμινισμο?
2) Wait, what? Νομιζα οτι μιλαμε για ποοστα βιας κλπ. Αυτο που λες παλι δεν εχει σημασια με ισοτητα και φεμινισμο.
3) Δεν εχω να σχολιασω κατι, γνωμη σου και γνωμη μου. Μαλλον δεν ειχες ποτε σοβαρη σχεση
4)Απο ποτε το να βλεπεις τσοντες ειναι εκμεταλλευση, τελος παντων?

Οσο για το αλλο που λες. Ο καθενας μαλλον εχει διαφορετικη αισθηση του "καλου". Εγω οταν λεω καλο ανθρωπο εννοω τιμιο, ειλικρινή που αναλαμβανει τις ευθυνες του.
Ειπα οτι δεχτηκε με γνωση για το τι θα ακολουθησει? Ειπα οτι πηγε να δει τις φωτογραφιες, πραγμα που ειχαν κοινο. Απο ποτε το να πηγαινεις στο σπιτι του αλλου σημαινει οτι αυτοματα δεχεσαι να κανεις σεξ μαζι του? Κια ποιος ειπε οτι κανει αυτη τη δοιυλεια συνεχεια? Σε χανω.

Ναι γιατί ως γνωστόν στις γυναίκες δεν αρέσουν οι τσόντες.


Αντε παλι. Ειπα οτι βλεπουμε τσοντες, αμαν πχια. Αλλα απο περιεργεια, ρωτα κοπελες αν τους αρεσει να βλεπουν αλλες κοπελες να ξεφτιλιζονται. Προφανως δεν μιλαω για την κλασικη τσοντα που απλα κανουν σεξακι και φεικαρουν βογγητα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
παμε


1) εχεις δει κοπελα που συμμετεχει σε ταινιες να κλαιγεται? Και τελος παντων, που κολλαει αυτο με τον φεμινισμο?
2) Wait, what? Νομιζα οτι μιλαμε για ποοστα βιας κλπ. Αυτο που λες παλι δεν εχει σημασια με ισοτητα και φεμινισμο.
3) Δεν εχω να σχολιασω κατι, γνωμη σου και γνωμη μου. Μαλλον δεν ειχες ποτε σοβαρη σχεση
4)Απο ποτε το να βλεπεις τσοντες ειναι εκμεταλλευση, τελος παντων?

Οσο για το αλλο που λες. Ο καθενας μαλλον εχει διαφορετικη αισθηση του "καλου". Εγω οταν λεω καλο ανθρωπο εννοω τιμιο, ειλικρινή που αναλαμβανει τις ευθυνες του.
Ειπα οτι δεχτηκε με γνωση για το τι θα ακολουθησει? Ειπα οτι πηγε να δει τις φωτογραφιες, πραγμα που ειχαν κοινο. Απο ποτε το να πηγαινεις στο σπιτι του αλλου σημαινει οτι αυτοματα δεχεσαι να κανεις σεξ μαζι του? Κια ποιος ειπε οτι κανει αυτη τη δοιυλεια συνεχεια? Σε χανω.


Η ίδια δεν έκατσες πάνω και έλεγες ότι οι κοπέλες (που με την θέληση τους συμμετέχουν) είναι θύματα στις τσόντες;

Να φανταστώ ότι δεν έχει σχέση με τον φεμινισμό η εκμετάλλευση των ανδρών από τις γυναίκες γιατί δεν συμφέρει;

Από αυτά που λες ουτε εσυ μάλλον είχες σοβαρή σχέση η μάλλον είχες κάποια τραυματική εμπειρία καθώς έχεις βγαλει τους άντρες ζώα.

παμε


1) εχεις δει κοπελα που συμμετεχει σε ταινιες να κλαιγεται? Και τελος παντων, που κολλαει αυτο με τον φεμινισμο?
2) Wait, what? Νομιζα οτι μιλαμε για ποοστα βιας κλπ. Αυτο που λες παλι δεν εχει σημασια με ισοτητα και φεμινισμο.
3) Δεν εχω να σχολιασω κατι, γνωμη σου και γνωμη μου. Μαλλον δεν ειχες ποτε σοβαρη σχεση
4)Απο ποτε το να βλεπεις τσοντες ειναι εκμεταλλευση, τελος παντων?

Οσο για το αλλο που λες. Ο καθενας μαλλον εχει διαφορετικη αισθηση του "καλου". Εγω οταν λεω καλο ανθρωπο εννοω τιμιο, ειλικρινή που αναλαμβανει τις ευθυνες του.
Ειπα οτι δεχτηκε με γνωση για το τι θα ακολουθησει? Ειπα οτι πηγε να δει τις φωτογραφιες, πραγμα που ειχαν κοινο. Απο ποτε το να πηγαινεις στο σπιτι του αλλου σημαινει οτι αυτοματα δεχεσαι να κανεις σεξ μαζι του? Κια ποιος ειπε οτι κανει αυτη τη δοιυλεια συνεχεια? Σε χανω.




Αντε παλι. Ειπα οτι βλεπουμε τσοντες, αμαν πχια. Αλλα απο περιεργεια, ρωτα κοπελες αν τους αρεσει να βλεπουν αλλες κοπελες να ξεφτιλιζονται. Προφανως δεν μιλαω για την κλασικη τσοντα που απλα κανουν σεξακι και φεικαρουν βογγητα


Ναι τις κακόμοιρες δεν τις αρέσει να ξεφτιλίζονται αλλά συμμετέχουν με την θέληση τους και μάλιστα πολλές φορές.Αστεια είσαι.

Μόνο κακιά βγάζω με τα μήνυματα σου και λυπάμαι.Εχεις βάλει όλους τους άντρες σε ένα τσουβάλι λες και σου έκαναν κάτι κακό.Βεβαια δεν αν ήσουν τόσο δίκαια θα έλεγες τα περιστατικά με άντρες θύματα αλλά εσκεμενα δεν γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Η ίδια δεν έκατσες πάνω και έλεγες ότι οι κοπέλες (που με την θέληση τους συμμετέχουν) είναι θύματα στις τσόντες;

Να φανταστώ ότι δεν έχει σχέση με τον φεμινισμό η εκμετάλλευση των ανδρών από τις γυναίκες γιατί δεν συμφέρει;

Από αυτά που λες ουτε εσυ μάλλον είχες σοβαρή σχέση η μάλλον είχες κάποια τραυματική εμπειρία καθώς έχεις βγαλει τους άντρες ζώα.




Ναι τις κακόμοιρες δεν τις αρέσει να ξεφτιλίζονται αλλά συμμετέχουν με την θέληση τους και μάλιστα πολλές φορές.Αστεια είσαι.


Oh God.

Αν προσεξες, ειπα οτι τοσο οι αντρες οσο και οι γυναικες δεν περνανε μελι και γαλα σε μια τσοντα. Και απλα ανεφερα ως παραδειγμα το πρωκτικο γιατι συνηθως η γυναικα ειναι πυο χρειαζεται την περισσοτερη και την πιο επιπονη προετοιμασια. Αναλογη προετοιαμσια με την γυναικα κανουν και οσοι αντρες συμμετεχουν σε γκει τσοντες κλπ κλπ. Μαθε να διαβαζεις σωστα.

Αυτο που λες σοβαρα δεν εχει καμια σχεση. Το να εχεις σουγκαρ νταντι ή να εκμεταλλευεσαι γυναικα/αντρα για τα λεφτα του ειναι απλα ανηθικο, καμια σχεση με φεμινισμο και ισοτητα.

Οκ, αφου ξερεις καλυτερα τι θεωρω τους αντρες παω πασο. Απλα θα σου πω οτι δεν τους θεωρω ζωα. Ζωο θεωρω εναν βιαστη,εναν παιδοφιλο, καποιον πυο βασανιζει γατες ξερω γω. Ολοι οι υπολοιποι ειναι ανθρωποι που ελαβαν ελλιπη ή λανθασμενη διαπαιδαγωγηση. Σε καλυψα?


Παμε παλι. Η κοπελα που συμμετεχει και ξεφτιλιζεται, ας κανει ο,τι θελει. Αν γουσταρει να το βλεπει κιολας (που δεν νομιζω) καλως. Η μεση κοπελα, με μια φυσιολογικη ερωτικη ζωη χωρις ακροτητες, πιστεψε με δεν γουσταρει να το βλεπει. Αυτα. Αποριες?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Oh God.

Αν προσεξες, ειπα οτι τοσο οι αντρες οσο και οι γυναικες δεν περνανε μελι και γαλα σε μια τσοντα. Και απλα ανεφερα ως παραδειγμα το πρωκτικο γιατι συνηθως η γυναικα ειναι πυο χρειαζεται την περισσοτερη και την πιο επιπονη προετοιμασια. Αναλογη προετοιαμσια με την γυναικα κανουν και οσοι αντρες συμμετεχουν σε γκει τσοντες κλπ κλπ. Μαθε να διαβαζεις σωστα.

Αυτο που λες σοβαρα δεν εχει καμια σχεση. Το να εχεις σουγκαρ νταντι ή να εκμεταλλευεσαι γυναικα/αντρα για τα λεφτα του ειναι απλα ανηθικο, καμια σχεση με φεμινισμο και ισοτητα.

Οκ, αφου ξερεις καλυτερα τι θεωρω τους αντρες παω πασο. Απλα θα σου πω οτι δεν τους θεωρω ζωα. Ζωο θεωρω εναν βιαστη,εναν παιδοφιλο, καποιον πυο βασανιζει γατες ξερω γω. Ολοι οι υπολοιποι ειναι ανθρωποι που ελαβαν ελλιπη ή λανθασμενη διαπαιδαγωγηση. Σε καλυψα?


Παμε παλι. Η κοπελα που συμμετεχει και ξεφτιλιζεται, ας κανει ο,τι θελει. Αν γουσταρει να το βλεπει κιολας (που δεν νομιζω) καλως. Η μεση κοπελα, με μια φυσιολογικη ερωτικη ζωη χωρις ακροτητες, πιστεψε με δεν γουσταρει να το βλεπει. Αυτα. Αποριες?


Αν η μέση κοπέλα δεν της αρέσει το θέαμα απλά δεν παρακολουθεί τσόντες.Αυτα.

Και πίστεψε με ξέρω να διαβάζω πολύ καλά.Καλο σου βράδυ.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Αν η μέση κοπέλα δεν της αρέσει το θέαμα απλά δεν παρακολουθεί τσόντες.Αυτα.

Και πίστεψε με ξέρω να διαβάζω πολύ καλά.Καλο σου βράδυ.


Παρακολουθει αυτες τις τσοντες που την ικανοποιουν.
Βεβαια, τωρα που εχουμε αδικο.. καλο βραδυ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Παρακολουθει αυτες τις τσοντες που την ικανοποιουν.
Βεβαια, τωρα που εχουμε αδικο.. καλο βραδυ.


Ναι το ξέρω ότι έχεις άδικο και για αυτό σου λέω καλό βράδυ.Αν παρακολουθεί Βέβαια τις τσόντες που την ικανοποιούν που το πρόβλημα;Αφου το λες και εσυ:την ικανοποιούν.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο κακιά βγάζω με τα μήνυματα σου και λυπάμαι.Εχεις βάλει όλους τους άντρες σε ένα τσουβάλι λες και σου έκαναν κάτι κακό.Βεβαια δεν αν ήσουν τόσο δίκαια θα έλεγες τα περιστατικά με άντρες θύματα αλλά εσκεμενα δεν γίνεται.

Ξέρεις τι δεν μου αρέσει; Όταν αναφέρεται μία παθογένεια(βία προς άντρες) ως αντεπιχείρημα στη συζήτηση περί μίας άλλης παθογένειας(βία προς γυναίκες) με σκοπό τον αποπροσανατολισμό της συζήτησης.
Αν σε ενδιέφεραν όντως οι ανθρωποκτονίες με θύματα άντρες, ή οι βιασμοί των αντρών ή οτιδήποτε (που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν!!) θα τα ανέφερες ως ανεξάρτητο θέμα και όχι μόνο για να κλείσεις τα στόματα όσων μιλάνε για κάτι άλλο.
Λοιπόν, εγώ θα αναφέρω τους άντρες θύματα και θα αναφέρω επίσης και τους θύτες τους. Το μάντεψες, άντρες.
https://www.unodc.org/documents/dat...Gender-related_killing_of_women_and_girls.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1635092
https://www.cbsnews.com/news/us-hom...e-by-21-percent-according-to-study-2018-12-6/
Θέλεις να αναλύσουμε γιατί οι περισσότεροι δολοφόνοι (και mass shooters που είχε αναφερθεί τις προάλλες) είναι άντρες; Από τη φύση τους λες; Γιατί αυτό δεν κολακεύει κανέναν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ξέρεις τι δεν μου αρέσει; Όταν αναφέρεται μία παθογένεια(βία προς άντρες) ως αντεπιχείρημα στη συζήτηση περί μίας άλλης παθογένειας(βία προς γυναίκες) με σκοπό τον αποπροσανατολισμό της συζήτησης.
Αν σε ενδιέφεραν όντως οι ανθρωποκτονίες με θύματα άντρες, ή οι βιασμοί των αντρών ή οτιδήποτε (που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν!!) θα τα ανέφερες ως ανεξάρτητο θέμα και όχι μόνο για να κλείσεις τα στόματα όσων μιλάνε για κάτι άλλο.
Λοιπόν, εγώ θα αναφέρω τους άντρες θύματα και θα αναφέρω επίσης και τους θύτες τους. Το μάντεψες, άντρες.
https://www.unodc.org/documents/data-and-analysis/GSH2018/GSH18_Gender-related_killing_of_women_and_girls.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1635092
https://www.cbsnews.com/news/us-homicide-rate-female-victims-of-homicide-rose-by-21-percent-according-to-study-2018-12-6/
Θέλεις να αναλύσουμε γιατί οι περισσότεροι δολοφόνοι (και mass shooters που είχε αναφερθεί τις προάλλες) είναι άντρες; Από τη φύση τους λες; Γιατί αυτό δεν κολακεύει κανέναν.


Και εμενα ξέρεις τι δεν μου αρέσει;Το ότι οι γυναίκες βάζουν στο ίδιο τσουβάλι όλους τους άνδρες.Αν έχουμε 100 άντρες και οι 10 είναι κακοί θα τους πάρει όλους η μπάλα.Ανθρωποι είμαστε και οι άντρες δεν είναι μόνο οι γυναίκες ευαίσθητες.Ναι όντως κάποιοι άντρες είναι για κλάματα μην γενικεύετε όμως.Θα σας άρεσε να λέμε όλες τις γυναίκες μπάζα;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εμενα ξέρεις τι δεν μου αρέσει;Το ότι οι γυναίκες βάζουν στο ίδιο τσουβάλι όλους τους άνδρες.Αν έχουμε 100 άντρες και οι 10 είναι κακοί θα τους πάρει όλους η μπάλα.Ανθρωποι είμαστε και οι άντρες δεν είναι μόνο οι γυναίκες ευαίσθητες.Ναι όντως κάποιοι άντρες είναι για κλάματα μην γενικεύετε όμως.Θα σας άρεσε να λέμε όλες τις γυναίκες μπάζα;

Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνεις; Οτι αυτοί οι 10 κακοί είναι αρκετοί για να μιλάμε για ένα υπαρκτό πρόβλημα.
Δεν χρειάζεται να απαντήσεις αν δεν έχεις κάτι παραπάνω να πεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνει; Οτι αυτοί οι 10 κακοί είναι αρκετοί για να μιλάμε για ένα υπαρκτό πρόβλημα.
Δεν χρειάζεται να απαντήσεις αν δεν έχεις κάτι παραπάνω να πεις.


Με την λογική αυτή και στις 100 γυναίκες οι 10 είναι χάλια,εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα;Η θεωρείς οκ την γενίκευση προς το αντρικό φίλο;Δεν λέω ότι δεν έχετε δίκιο ως προς τα γεγονότα,δεν είναι σωστή η γενίκευση όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Aυτό που μιλάτε μερικοί για νομική ισότητα των φύλων στη Δύση έτσι γενικά χωρίς να έχετε ιδέα, λες και είναι κάτι τόσο απλό και καθολικό, με ξεπερνάει.

Το catcalling για παράδειγμα σε λίγες μόνο δυτικές χώρες είναι ποινικό αδίκημα, παρ' ότι αποτελεί καθαρά μορφή harassment. Στις μισή Αμερική οι εκτρώσεις ακόμα είναι παράνομες με βαρύτατες συνέπειες, ως μορφή ελέγχου, επιβολής και τιμωρίας πάνω στο γυναικείο σώμα. Η πορνεία επίσης δεν είναι παράνομη σε όλες τις χώρες της δύσης παρ' όλο που υπάρχει ένας τεράστιος όγκος δεδομένων που δείχνει ξεκάθαρα πως δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια τεράστια βιομηχανία trafficking και τρομακτικής εκμετάλλευσης ευάλωτων γυναικών.

Πέραν των παραπάνω και άλλων εξόφθαλμων παραδειγμάτων, η νομοθεσία των δυτικών χωρών σε ζητήματα σεξουαλικής παρενόχλησης και συζυγικής βίας διαφέρει σε άπειρα σημεία, είτε αυτά αφορούν τον ορισμό είτε την πρόληψη είτε τις συνέπειες. Τα θέματα φύλου, έστω και στην καθαρά νομική τους υπόσταση, είναι πολύπλευρα και πολύπλοκα και δεν είναι τυχαίο που απαξιώνονται κυρίως από πολιτικούς σχηματισμούς συντηρητικής προέλευσης.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Με την λογική αυτή και στις 100 γυναίκες οι 10 είναι χάλια,εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα;Η θεωρείς οκ την γενίκευση προς το αντρικό φίλο;Δεν λέω ότι δεν έχετε δίκιο ως προς τα γεγονότα,δεν είναι σωστή η γενίκευση όμως.
Δεν είναι μόνο δέκα περιστατικά αλλά αρκετά παραπάνω. Δεν χρειάζεται να δούμε τι γίνεται σε άλλες χώρες, στην Ελλάδα συμβαίνουν αρκετά συχνά περιστατικά έμφυλης βίας (βιασμοί, γυναικοκτονίες και άλλα). Οπότε ο φεμινισμός σαν κίνημα είναι απαραίτητος για να σταματήσει ο σεξισμός.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Το ότι έχουν γράψει στο thread ήδη πόσες γυναίκες ότι έχουν βιώσει ή ξέρουν κοπέλες που έχουν βιώσει αυτή την ανισότητα στην καθημερινότητα τους και σας εξηγούν τους λόγους που ακόμα και στις δυτικές χώρες το κίνημα χρειάζεται και εσείς συνεχίζεται να λέτε τα δικά σας με ξεπερνάει. Φυσικά και μπορούμε όλοι να έχουμε την άποψή μας αλλά όταν το ακούς από αυτόν που το ζει καθημερινά ενώ εσύ δεν μπορείς και δεν θα το ζήσεις ποτέ, τότε κάνεις λίγο πίσω και σκέφτεσαι γιατί μου τα λένε όλα αυτά, δεν συνεχίζεις να αμφισβητείς κάτι που δεν γνωρίζεις και να λες "ναι όμως και οι άνδρες..."(και μιλάω γενικά για αυτό χρησιμοποιώ το δεύτερο πρόσωπο, ούτε εγώ ανήκω στον γυναικείο πληθυσμό). Είναι λίγο πολύ όπως με το κίνημα "All black lives matter" που φτιάχτηκε για να αφυπνίσει τον κόσμο μετά από τις άδικές δολοφονίες των μαύρων ανθρώπων το τελευταίο διάστημα και πέσανε όλοι οι υπόλοιποι να πουν "All lives matter" λες και δεν είναι αυτονόητο. Απλά επικεντρώνεσαι στην ομάδα που έχει πραγματικά πρόβλημα και δεν προσπαθείς με το ζόρι να το παίζεις θύμα λέγοντας "και οι άνδρες παθαίνουν αυτό" "και οι λευκοί μετράνε" κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο φεμινισμος αποτελεί βασικός άξονας διαλέξεων στα λεγόμενα Gender Studies. Σε χώρες όπως ΗΒ και ΗΠΑ υπάρχουν σίγουρα προπτυχιακά. Επίσης, σε τμήματα στην Ελλάδα όπως νομικής και ΠΕΔΔ υπάρχουν μαθήματα όπως φεμινισμος και δίκαιο ή φυλο, κοινωνία και πολιτική. Νομίζω το δεύτερο μάθημα υποδηλώνει και την ανάγκη ύπαρξης του κινήματος του φεμινισμού.

Ναι μεν στο ενωσιακο δίκαιο προστατευεται η διάκριση βάσει του φύλου (ευρωπαϊκή οδηγία) και στον ευρωπαϊκό χάρτη κοινωνικών δικαιωμάτων γίνεται προσπάθεια προστασιας του γυναικείου φύλου. Παρόλα αυτά, στην συνείδηση της κοινωνίας δεν νομίζω ότι έχουν εξαφανιστεί οι στερεοτυπικες αντιλήψεις. Για αυτό είναι αναγκαία η ύπαρξη του κινήματος.


Παρολαυτά υπάρχουν πλέον άπειρα ντοκυμαντέρ π.χ. "brainwash" για να δει κάποιος γτ αυτές οι σπουδές είναι επικίνδυνες, αντιεπιστημονικές και φρικτά ιδεολογικές. Πολύ απλά, το επιχείρημα σου "το κάνουνε στο χαργουαρντ" δεν έχει υπόσταση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο δέκα περιστατικά αλλά αρκετά παραπάνω. Δεν χρειάζεται να δούμε τι γίνεται σε άλλες χώρες, στην Ελλάδα συμβαίνουν αρκετά συχνά περιστατικά έμφυλης βίας (βιασμοί, γυναικοκτονίες και άλλα). Οπότε ο φεμινισμός σαν κίνημα είναι απαραίτητος για να σταματήσει ο σεξισμός.


Δεν ειπα ότι είναι 10 περιστατικά ειπα ότι στους 100 άντρες οι 10 είναι χάλια.

Ευτυχώς που ο φεμινισμός σταμάτησε αυτά τα περιστατικά :rofl:
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ας πω και το αλλο που προσωπικα με ενοχλει πολυ. Ενδιαφερεστε (παντα βεβαια υπαρχουν εξαιρεσεις) να ικανοποιησετε μονο τον εαυτουλη σας :cry_x:Απο το υπεροχο πορνογραφικο υλικο που πλασαρουν τα σαιτς, σας εχει μπει στο μυαλουδακι οτι εμεις ειμαστε υποχρεωμενες να σας ικανοποιησουμε λες και εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι, δεν εχουμε κι εμεις αναγκη απο ικανοποιηση. Ισοτητα και στο σεξ παιδια :D
αχ σε αγαπησα:girl_angel: ολα αυτα τα στερεοτυπα με εκνευριζουν τοσο πολυ...η το αλλο που λενε οτι οι αντρες οδηγανε καλυτερα, οι γυναικες ειναι καλυτερες στον ελεγχο γιατι μπορουν να κανουν το multitasking κλπ.. Προφανως, μας εχουν μαθει απο μικρα με τις κουκλιτσες και τα νοικοκυρια, οποτε ειναι λογικο να εχουμε μια καποαι γνωση παραπανω. Τα αγορια αντιστοιχα με τα αυτοκινητα πχ. Δεν ειναι ομως ταλεντα αυτα. Ετσι μας εχουν μαθει. Αν δινεις σε ενα μικρο κοριτσι να παιζει με αμαξια, θα μαθει απο αμαξια. Ειναι ολα θεμα διαπαιδαγωγησης, και αυτο ο κοσμος αρνειται να το καταλαβει. Ας μην ξεχασουμε και την καραμελα με τα "αντρικα" και "γυναικεια"¨επαγγελματα

Δεν προέκυψε τυχαία η καταναλωτική ανάγκη για «female-friendly» πορνογραφία.
Σχετικά με τις έμφυλες δεξιότητες, αυτές ανάγονται στο κλασικό ζήτημα «nature vs nurture».
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρολαυτά υπάρχουν πλέον άπειρα ντοκυμαντέρ π.χ. "brainwash" για να δει κάποιος γτ αυτές οι σπουδές είναι επικίνδυνες, αντιεπιστημονικές και φρικτά ιδεολογικές. Πολύ απλά, το επιχείρημα σου "το κάνουνε στο χαργουαρντ" δεν έχει υπόσταση.
Συμφωνώ, ότι ένα από τα επιχειρήματά μου ήταν ότι οι σπουδές φύλου υφίστανται σε Ελληνικά πανεπιστήμια και σαν αυτοτελή προγράμματα στο εξωτερικό. Κατ' αρχάς οι gender studies δεν ασχολούνται μόνο με τον φεμινισμό... Οι σπουδές φύλου ασχολούνται με το... φύλο. Δεύτερον, Διεθνής Σύλλογος Φοιτητών Πολιτικής Επιστήμης ή IAPSS έχει επιτροπή ανθρωπ δικαιωμ και σπουδών φύλου, Ευρωπαϊκή, Κοινωνική Πολιτικής Πάντειο εργαστήριο σπουδών φύλου, Ομάδα Μελέτης Φύλου και Δημοκρατίας Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ. Αυτά ξέρω προσωπικά... Οπότε αν ήταν τόσο βλαβερές την "υγεία" των ανθρώπων αυτές οι σπουδές, κάτι παραπάνω θα ήξεραν κοσμήτορες και πρυτάνεις και δεν θα επέτρεπαν να δημιουργηθούν ερευνητικά εργαστήρια και ομάδες από ακαδημαϊκούς!!! Μπορεί λοιπόν να γίνεται στο χόγκουορτ, γίνεται και στην Ελλάδα. Αν δεν σου αρκεί, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο καθηγητή των άνωθεν και να συζητήσετε για την επικινδυνότητα.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν παρέθετες κάποιες πληροφορίες που σου έχουν μείνει για την επικινδυνότητα αυτών των σπουδών.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ευτυχώς που ο φεμινισμός σταμάτησε αυτά τα περιστατικά :rofl:

Μ αρεσει που συνεχιζεις με κοροιδευτικη διαθεση . Ωραια . Λεμε οτι δεν τα εχει σταματησει. Θα σε ενοχλουσε να γινει συγκροτηση του φεμινιστικου κινηματος ωστε να τα σταματησει και γιατί; (η απάντηση ότι δε λαμβάνει υποψη τους αντρες ακυρωνεται αυτοματα γιατι εχω ξοδεψει ποσα μηνυματα εδω μεσα να λεω οτι αφορα ΚΑΙ τους ανδρες)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top