Φεμινισμός

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ακόμη και σε αυτά τα περιστατικά που αναφέρεις και που, ομολογουμένως, είναι συχνά, μπορεί κάποιος να προβάλλει αντιστάσεις, αν, και μόνο αν, επιστρατεύσει τη λογική του. Μία κοπέλα 30 ετών, αν είναι αποφασισμένη, μπορεί να πει ένα θαρραλέο ''ΟΧΙ'' στη μαμά της που επιθυμεί να αποκτήσει εγγόνια. Πάντως, με αφορμή αυτό το παράδειγμα αποδεικνύεται ότι πολλές φορές οι ίδιες οι γυναίκες ανακυκλώνουν σεξιστικά στερεότυπα.
Σαφώς και οι γυναίκες ανακυκλώνουν σεξιστικά στερεότυπα. Δε διαχωρίζω τα φύλα εδώ. Γυναίκες ΚΑΙ άνδρες είναι "θυματα" της πατριαρχίας. Απλά είναι άλλο να κάνει ένα άτομο την αντίσταση (άμεσο αποτέλεσμα κοινωνική περιθωριοποίηση και αντιμετώπιση σαν "ανισόρροπο ατομο") και άλλο να έχει πολλά άλλα άτομα υποστηριχτές. Αναγνωρίζουμε νομίζω όλοι την επίδραση που έχει στη ζωή μας η κοινωνική πίεση. Δε ζούμε μόνοι μας σε μια καλύβα στο βουνό.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Σαφώς και οι γυναίκες ανακυκλώνουν σεξιστικά στερεότυπα. Δε διαχωρίζω τα φύλα εδώ. Γυναίκες ΚΑΙ άνδρες είναι "θυματα" της πατριαρχίας. Απλά είναι άλλο να κάνει ένα άτομο την αντίσταση (άμεσο αποτέλεσμα κοινωνική περιθωριοποίηση και αντιμετώπιση σαν "ανισόρροπο ατομο") και άλλο να έχει πολλά άλλα άτομα υποστηριχτές. Αναγνωρίζουμε νομίζω όλοι την επίδραση που έχει στη ζωή μας η κοινωνική πίεση. Δε ζούμε μόνοι μας σε μια καλύβα στο βουνό.


Δεν αντιλέγω πως ισχύει η γνωστή ρήση ''η ισχύς εν τη ενώσει''. Απλώς εμμένω στην άποψή μου ότι, αν κάθε άνθρωπος -άνδρας και γυναίκα- έχει μία επαρκή μόρφωση, ενσυνειδησία και ευσυνειδησία δύσκολα θα καταφύγει στον σεξισμό ή την ανακύκλωσή του. Για αυτό υποστηρίζω τόση ώρα ότι προαπαιτούμενο είναι η παιδεία. Εφ' όσον αυτή είναι αδύνατο να παρασχεθεί ή να κατακτηθεί ατομικά (πράγμα ουτοπικό), τότε μόνο κρίνω αναγκαία την έντονη κινητοποίηση για την παύση του σεξισμού.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ακόμη και σε αυτά τα περιστατικά που αναφέρεις και που, ομολογουμένως, είναι συχνά, μπορεί κάποιος να προβάλλει αντιστάσεις, αν, και μόνο αν, επιστρατεύσει τη λογική του. Μία κοπέλα 30 ετών, αν είναι αποφασισμένη, μπορεί να πει ένα θαρραλέο ''ΟΧΙ'' στη μαμά της που επιθυμεί να αποκτήσει εγγόνια. Πάντως, με αφορμή αυτό το παράδειγμα αποδεικνύεται ότι πολλές φορές οι ίδιες οι γυναίκες ανακυκλώνουν σεξιστικά στερεότυπα.

Όταν κάνουμε αυτή τη συζήτηση, νομίζω δεν πρέπει να ξεχνάμε, πως μέχρι ενός σημείου, οι άνθρωποι είναι "προϊόντα" του κοινωνικού περιβάλλοντός τους. Σαφώς, η μόρφωση και η καλλιέργεια μπορεί να μεταβάλλει κάποιες πεποιθήσεις, οι οποίες βιωματικά σχεδόν έχουν αποτυπωθεί στον άνθρωπο, αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας.
Η νομική κατοχύρωση, στην οποία αναφέρθηκες πιο πριν, καλώς κάνει και υπάρχει, αυτό όμως δε σημαίνει πως επειδή υπάρχει η πρόβλεψη του νόμου, υπάρχει και ουσιαστική αλλαγή στην συνείδηση των ανθρώπων. Υπάρχουν λοιπόν, τόσο γυναίκες όσο και άνδρες που αναπαράγουν σεξιστικά στερεότυπα - όχι μόνο εις βάρος γυναικών, αλλά εις βάρος και ανδρών.
Ακόμη μάλιστα και σε αυτές τις δυτικές κοινωνίες που αναφέρεις, υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που λόγω κουλτούρας - θρησκείας - αμάθειας, διαιωνίζουν αυτά τα στερεότυπα. Η ερώτηση λοιπόν, που έχουμε να απαντήσουμε είναι κατά πόσο η νομική ισότητα είναι αρκετή, ή αν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο και για τα δύο φύλα. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν υποστήριξα πως οι άντρες δεν είναι ικανοί να φροντίσουν ένα παιδί. Σαφώς και είναι. Το θέμα είναι πως συνήθως, δεν το κάνουν. Τα πράγματα ευτυχώς έχουν αρχίσει να αλλάζουν, αλλά είναι μια συμπεριφορά που ισχύει λόγω των πατριαρχικών καταλοίπων. Η πατριαρχία είναι αυτή που ήθελε και θέλει την μητέρα να είναι εκείνη που φροντίζει το παιδί. Εννοείται πως θεωρώ πως αυτό πρέπει να αλλάξει, απλά θέλω να εξηγήσω πως αυτός ο νόμος δεν είναι ένα γυναικείο προνόμιο η μητέρα να παίρνει την επιμέλεια. Συμβαίνει για κάποιον λόγο. Θα πρέπει σιγά σιγά να αλλάξει αυτή η λογική, να μην είναι εξαίρεση το να φροντίζει ένας άντρας εξίσου τα παιδιά του. Και να μην θεωρείται κάτι κατακρτέο (γιατί το έχω δει και αυτό). Όταν γίνουν αυτά θα αλλάξουν και οι νόμοι. Σε κάποιες χώρες που είναι κάπως πιο μπροστά σε θέματα ισότητας δεν υπάρχει η προτίμηση στην γυναίκα σε θέματα επιμέλειας, ή σε άλλες δίνεται και σε άντρες η αντίστοιχη άδεια. Από την άλλη πλευρά να σημειωθεί επίσης πως οι άντρες είναι πολύ συχνότερα εκείνοι που προκαλούν οικογενειακή βία και το παιδί είναι πιο ασφαλές με την μητέρα του, στατιστικά τουλάχιστον. Οι άντρες δεν αδικούνται σε αυτήν ην περίπτωση. Σαν φεμινίστρια είμαι υπέρ του να συνεισφέρουν και οι δύο γονείς στην ανατροφή των παιδιών. Και δεν εννοώ προφανώς χρηματική, εννοώ ουσιαστικά, χωρίς να υπάρχει διάρκριση "γυναικείων" και "αντρικών" θεμάτων όπως π.χ. το δεν θα ασχοληθώ να ντύσω το παιδί και να του ψωνίσω, τα ρούχα είναι γυναικεία υπόθεση ή δεν θα χτενίσω την κόρη μου είναι γυναικείες δουλειές ή δεν θα αγκαλιάζω το παιδί γιατί δεν είναι αντρικά πράγματα αυτά, και γενικά νομίζω καταλάβατε τι θέλω να πω.

Το γιατί οι άντρες δεν φροντίζουν τα παιδιά όσο οι γυναίκες πιστεύω είναι σύνθετο ζήτημα και δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με πατριαρχικά κατάλοιπα. Πάντως σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω.

Σχετικά με την ενδοοικογενειακή βία, αποτελεί και αυτή σύνθετο ζήτημα και δεν μπορούμε να βασιστούμε εντελώς στις στατιστικές για να εξάγουμε συμπέρασμα. Προσωπικά πιστεύω ότι σχετίζεται με τον χαρακτήρα του ανθρώπου και όχι το φύλο του. Άρα η δικαιοσύνη οφείλει να εξετάζει αυτές τις περιπτώσεις προσεκτικά και το πόρισμά της να είναι προσαρμοσμένο στις ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν σε κάθε υπόθεση.

Για το ζήτημα της ανατροφής των παιδιών, αυτή η αλλαγή όπως είπες είναι σταδιακή και τελείται σε βάθος χρόνου. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε άμεσα το παρόν σε αυτό το θέμα, μπορούμε όμως όταν η γενιά μας έρθει στη θέση της τωρινής να εφαρμόσουμε αυτές τις ιδέες και έτσι να δώσουμε τη σκυτάλη στους επόμενους. Άρα το ζητούμενο είναι η διάδοση αυτών των ιδεών, η οποία όμως πρέπει να γίνει μέσω του διαλόγου.

αυτό εννοώ όταν λέω ότι εκδηλώνεται σε καθημερινά περιστατικά.

αρχικά να πούμε ότι όποιος δηλώνει φεμινιστής, δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι. Όταν υιοθετείς όποιο κομμάτι του φεμινισμού σε βολεύει , ε όχι, δεν μπορείς να λέγεσαι φεμινιστής.

Να λοιπόν που συμφωνούμε :P Πες μου, ποια λογική γυναίκα θα μπορούσε να ερωτευτεί έναν άνθρωπο με τέτοιες αντιλήψεις και να θέλει να κάνει σχέση μαζί του (και αντίστροφα); Άρα, η φυσική επιλογή, κατά μία έννοια, ισχύει και σε αυτά τα ζητήματα. Αυτές οι απόψεις είναι καταδικασμένες να αποτελούν μειονότητα και, τελικά, να πεθάνουν.

Αυτή ήταν η βασική μου ερώτηση σχετικά με τον φεμινισμό. Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση :D
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Το πρόβλημα του σύγχρονου φεμινισμού(τυπικά εδώ πρέπει να γίνει διάκριση μεταξύ αστικού και ριζοσπαστικού) είναι πως πλέον εμπίπτει στις "πολιτικές ταυτότητας", δηλαδή πολιτικές που προβαίνουν σε διεκδικήσεις για συγκεκριμένα γκρουπ που έχουν κοινή φυλετική, σεξουαλική κλπ. ταυτότητα δίχως αυτές να εντάσσονται σε μια ευρύτερη κοινωνική και πολιτική ανάλυση και να υπάρχει ένα αντίστοιχο πρόταγμα.

Σύντομη παρένθεση: τελευταία έχει διαδοθεί μια άποψη που συνδέει (ασαφώς) τα identity politics με την παραδοσιακή αριστερά, το σοσιαλισμό κλπ. Προφανώς δεν ευσταθεί κάτι τέτοιο, αρκεί να διαβάσει κανείς την κριτική αριστερών (π.χ. Μπούκτσιν) στις πολιτικές ταυτότητας.

Το πρόβλημα με τις πολιτικές ταυτότητας είναι ότι ως αιτία των διακρίσεων, που είναι όντως υπαρκτές, απομονώνουν την έννοια της ίδιας της ταυτότητας αντί η ανάλυσή τους να επικεντρώνεται στο πως αυτές είναι αποτέλεσμα της δράσης συγκεκριμένων οικονομικών, πολιτικών, θεσμών. Έτσι, ουσιαστικά, κοινωνικοπολιτικής φύσης διακρίσεις ανάγονται εσφαλμένα σε επί μέρους προσωπικές και για αυτό προκύπτουν τελείως παράλογα και μη ριζοσπαστικά αιτήματα όπως "quotas στο κοινοβούλιο".

Και η απέναντι πλευρά, απαντάει πολύ εύκολα σε όσα ζητήματα θέτουν οι πολιτικές ταυτότητας π.χ. τοποθετώντας σε ορισμένες υψηλόβαθμες θέσεις γυναίκες, άτομα από εθνικές μειονότητες ή με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό. Ωστόσο, είναι προφανές πως έτσι δεν επιλύεται τίποτα, η τελευταία 20ετία μας δίδαξε πως π.χ. οι ΗΠΑ μπορούν να είναι το ίδιο επιθετικές και με αφροαμερικανό υπουργό άμυνας ή πρόεδρο.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σύντομη παρένθεση: τελευταία έχει διαδοθεί μια άποψη που συνδέει (ασαφώς) τα identity politics με την παραδοσιακή αριστερά, το σοσιαλισμό κλπ. Προφανώς δεν ευσταθεί κάτι τέτοιο, αρκεί να διαβάσει κανείς την κριτική αριστερών (π.χ. Μπούκτσιν) στις πολιτικές ταυτότητας.

Εχμ... what? :P
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω πως ισχύει η γνωστή ρήση ''η ισχύς εν τη ενώσει''. Απλώς εμμένω στην άποψή μου ότι, αν κάθε άνθρωπος -άνδρας και γυναίκα- έχει μία επαρκή μόρφωση, ενσυνειδησία και ευσυνειδησία δύσκολα θα καταφύγει στον σεξισμό ή την ανακύκλωσή του. Για αυτό υποστηρίζω τόση ώρα ότι προαπαιτούμενο είναι η παιδεία. Εφ' όσον αυτή είναι αδύνατο να παρασχεθεί ή να κατακτηθεί ατομικά (πράγμα ουτοπικό), τότε μόνο κρίνω αναγκαία την έντονη κινητοποίηση για την παύση του σεξισμού.
Παιδεία . Σύμφωνοι. Πώς λοιπόν θα μάθεις ότι κάτι είναι λάθος, αν δε στο πει κανείς; Δεν το έχει στα βιβλία, ρωτάς συγγενείς και φίλους και όλοι λένε καλά είσαι, μην αλλάξεις τίποτα. Θα βρεθεί μία να σου πει ότι κοίτα να δεις εδώ είσαι λάθος και θα της πεις : έλα μωρέ, τι ξέρεις εσύ, παραλογίζεσαι. Και όταν βρεις κακοποιημένη γυναίκα, κακοποιημένο άνδρα μπροστά σου τι θα πεις; Όταν έχει φτάσει 2019 και βλέπεις ότι όλα συνεχίζουν να μένουν στη θεωρία , αναγκάζεσαι να κινητοποιηθείς πιο έντονα και μαζικά.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι φανερό γιατί τα ΑμΕΑ πρέπει να έχουν ειδική μεταχείριση από την νομοθεσία. Τα δύο φύλα όμως, γιατί;

Το περιβαλλοντικό και φεμινιστικό κίνημα έχουν μεγάλες διαφορές ως προς τον στόχο και τα μέσα που χρησιμοποιούν. Επίσης, όπως δεν μπορείς να πείσεις τον ρατσιστή να μην είναι ρατσιστής, έτσι δεν μπορείς να πείσεις και τον σεξιστή να μην είναι σεξιστής, όσο και αν αντιδράσεις. Επομένως, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αφενός να αποστασιοποιηθείς από σεξιστικές συμπεριφορές (όπως ήδη κάνει η πλειοψηφία της κοινωνίας) να θεσπίσεις αφετέρου τα κατάλληλα θεσμικά όργανα που θα αποθαρρύνουν και θα τιμωρούν, όταν χρειάζεται, αυτές τις συμπεριφορές (που επίσης ήδη υπάρχουν).
Όχι δεν είναι τίποτα φανερό και τίποτα δεδομένο. Αυτά που θεωρείς δεδομένα και αυτονόητα είναι αποτελέσμα πράξεων ανθρώπων που ξύπνησαν και φώναξαν.

Αν αναρωτιέσαι θα πρέπει να ανατρέξεις στον συλλογισμό του νομοθέτη. Αναφέρω άρθρο 116 Συνταγματος Δεν αποτελεί διάκριση λόγω φύλου η λήψη θετικών μέτρων για την προώθηση της ισότητας μεταξύ ανδρών και γυναικών. Το Κράτος μεριμνά για την άρση των ανισοτήτων που υφίστανται στην πράξη, ιδίως σε βάρος των γυναικών.
Αναφέρω άρθρο 21 Συνταγματος όσοι πάσχουν από ανίατη σωματική ή πνευματική νόσο έχουν δικαίωμα ειδικής φροντίδας από το Κράτος.
Η ενωσιακη οδηγία ή καλύτερα οδηγίες για τις διακρίσεις δεν αφορούν μόνο τα ΑμΕΑ. Αντιθέτως, αναφέρεται το φύλο, η θρησκεία η ηλικία, η αναπηρία.

Άρα το ΜΟΝΟ που επιδιώκει με βάση τα λεγόμενα σου κάθε κίνημα είναι να αλλάξει την λάθος άποψη των πολιτών;; Τα κινήματα φεμινιστικά ή περιβαλλοντικα ή οτιδήποτε άλλο που επιδιώκει ευγενή σκοπό προσδοκά την αλλαγή της κοινωνίας εν γένει. Ξαναλέω για να υπάρξει σαν ιδέα ή αλλαγή του συστήματος για την ανάπτυξη περιβαλλοντικης παιδείας ή σεβασμού όλων των ανθρώπων είναι αποτελέσμα κάποιου κινήματος που επιδίωξε αυτήν την αλλαγή. Π νομοθέτης δεν ξυπνάει μια μέρα και λέει θα κάνω καλύτερη τη ζωή της τάδε κοινωνικής ομάδας ή θα αποτρεψω την περιβαλλοντικη καταστροφή. Πρέπει να υπάρξει κάποια φωνή. Οπότε ναι δεν αρκούν μόνο τα θεσμικά μέσα όπως λες, που υφίστανται ηδη αλλά και διαρκής κοινωνικός αγώνας. Αυτός που παραβιάζει τη νομοθεσία δεν είναι ο μόνος που πρέπει να αλλάξει στάση. Είναι και ο απαθής και ο έχων άγνοια. Για το περιβάλλον ειδικά υπάρχουν τόσες διεθνείς συνθήκες που αναρωτιέσαι αν το έκαναν για να πηγαίνουν διακοπές ή γιατί πράγματι ήθελαν να βελτιώσουν το περιβάλλον. Οπότε θεσμικά μέσα δεν αρκούν, τα οποία επαναλαμβάνω ήταν αποτέλεσμα των κινημάτων. Χρειάζεται συνεχής επαγρύπνηση της κοινωνίας. Και όπως φαίνεται δεν έχει πετύχει γιατί το εκπαιδευτικό σύστημα όπως λες είναι ακόμα το ίδιο. Δεν είναι αποτυχημένα κινήματα, είναι διαρκής αγώνας που δεν είναι εύκολος.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Να λοιπόν που συμφωνούμε :P Πες μου, ποια λογική γυναίκα θα μπορούσε να ερωτευτεί έναν άνθρωπο με τέτοιες αντιλήψεις και να θέλει να κάνει σχέση μαζί του (και αντίστροφα); Άρα, η φυσική επιλογή, κατά μία έννοια, ισχύει και σε αυτά τα ζητήματα. Αυτές οι απόψεις είναι καταδικασμένες να αποτελούν μειονότητα και, τελικά, να πεθάνουν.

Αυτή ήταν η βασική μου ερώτηση σχετικά με τον φεμινισμό. Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση :D
Μία γυναίκα που είτε δε βλέπει εξαρχής τα σημάδια ,είτε της λένε όλοι οι άλλοι "έλα , κάνε υπομονή ,είναι καλό παιδί" είτε της λενε "τα 'θελες και τα πάθες, αυτοτιμωρήσου τώρα". Για εμένα δεν πεθαίνουν έτσι, από μόνες τους, διαιωνίζονται όσο τα υποστηρίζουμε σιωπηλά οι υπόλοιποι.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Όταν κάνουμε αυτή τη συζήτηση, νομίζω δεν πρέπει να ξεχνάμε, πως μέχρι ενός σημείου, οι άνθρωποι είναι "προϊόντα" του κοινωνικού περιβάλλοντός τους. Σαφώς, η μόρφωση και η καλλιέργεια μπορεί να μεταβάλλει κάποιες πεποιθήσεις, οι οποίες βιωματικά σχεδόν έχουν αποτυπωθεί στον άνθρωπο, αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας.
Η νομική κατοχύρωση, στην οποία αναφέρθηκες πιο πριν, καλώς κάνει και υπάρχει, αυτό όμως δε σημαίνει πως επειδή υπάρχει η πρόβλεψη του νόμου, υπάρχει και ουσιαστική αλλαγή στην συνείδηση των ανθρώπων. Υπάρχουν λοιπόν, τόσο γυναίκες όσο και άνδρες που αναπαράγουν σεξιστικά στερεότυπα - όχι μόνο εις βάρος γυναικών, αλλά εις βάρος και ανδρών.
Ακόμη μάλιστα και σε αυτές τις δυτικές κοινωνίες που αναφέρεις, υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που λόγω κουλτούρας - θρησκείας - αμάθειας, διαιωνίζουν αυτά τα στερεότυπα. Η ερώτηση λοιπόν, που έχουμε να απαντήσουμε είναι κατά πόσο η νομική ισότητα είναι αρκετή, ή αν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο και για τα δύο φύλα. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Επίτρεψέ μου να θεωρώ τους ανθρώπους ''κατασκευαστές'' και όχι '' προϊόντα'' του κοινωνικού περιβάλλοντος τους και να το τεκμηριώσω. Είμαι σίγουρος πως θεωρείς, όπως και όλοι δηλαδή, ότι το μικρό παιδί είναι προϊόν του κοινωνικού περιβάλλοντος που ονομάζεται οικογένεια. Δεν έχει διαμορφώσει ακόμη αυτόνομη προσωπικότητα -μέχρι την εφηβεία δηλαδή και για κάποιους πολύ αργότερα- και, έτσι, λαμβάνει τα ερεθίσματα των γονέων του και των λοιπών συγγενών πάνω σε διάφορα θέματα (ηθικής, κοινωνικής φύσεως κλπ). Ακόμη, στη διάρκεια της εφηβείας συνεχίζει να υφίσταται κοινωνικές πιέσεις, τους ''βομβαρδισμούς'' που αναφέρει η Orange Crush και μου αρέσει να χρησιμοποιώ. Όλα αυτά, σαφώς, είναι στοιχεία που διαμορφώνουν βασικές πτυχές της ανθρώπινης προσωπικότητας και είναι τα αίτια για να χαρακτηρίζεται ο άνθρωπος ''προϊόν'' του κοινωνικού περιβάλλοντος.
Ωστόσο, όταν ο άνθρωπος έχει κατακτήσει την ωριμότητα και γίνει ανεξάρτητο ον, δύναται να απορρίψει πλήθος στοιχείων που έχει αφομοιώσει από την κοινωνία και τους φορείς της όλα αυτά τα χρόνια, ακόμη και στοιχεία της προσωπικότητάς του (η κοινωνική καταπίεση που υφίσταται μία κοπέλα για να παντρευτεί και την οποία αρχικά υιοθετεί, ίσως απορριφθεί μετά από την ώριμη διαλογή για την οποία κάνω λόγο). Με άλλα λόγια, ένας άνθρωπος, αν θελήσει και τα καταφέρει, δύναται να επιλέξει εκείνος και να διαμορφώσει το δικό του κοινωνικό περιβάλλον (δεν εννοώ την αλλαγή των φορέων, όπως η οικογένεια, αλλά των ιδεών που το συνθέτουν). Για αυτό θεωρώ τον άνθρωπο ''κατασκευαστή'' και όχι ''προϊόν''.

Επιστρέφοντας στο ζήτημα της συνείδησης που θίγεις, κρίνω πως αυτή μπορεί να διαμορφωθεί ανεξάρτητα από την νομική επιβολή. Ο σεξιστής θα είναι σεξιστής είτε υπάρχει κατοχυρωμένη ισότητα είτε όχι. Ο πολέμιος του σεξισμού θα είναι πολέμιος του σεξισμού είτε υπάρχει κατοχυρωμένη ισότητα είτε όχι. Γιατί; Γιατί θα έχει τη συνείδησή του ως απότοκο της παιδείας ή δεν θα την έχει στην περίπτωση του σεξιστή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Επίτρεψέ μου να θεωρώ τους ανθρώπους ''κατασκευαστές'' και όχι '' προϊόντα'' του κοινωνικού περιβάλλοντος τους και να το τεκμηριώσω. Είμαι σίγουρος πως θεωρείς, όπως και όλοι δηλαδή, ότι το μικρό παιδί είναι προϊόν του κοινωνικού περιβάλλοντος που ονομάζεται οικογένεια. Δεν έχει διαμορφώσει ακόμη αυτόνομη προσωπικότητα -μέχρι την εφηβεία δηλαδή και για κάποιους πολύ αργότερα- και, έτσι, λαμβάνει τα ερεθίσματα των γονέων του και των λοιπών συγγενών πάνω σε διάφορα θέματα (ηθικής, κοινωνικής φύσεως κλπ). Ακόμη, στη διάρκεια της εφηβείας συνεχίζει να υφίσταται κοινωνικές πιέσεις, τους ''βομβαρδισμούς'' που αναφέρει η Orange Crush και μου αρέσει να χρησιμοποιώ. Όλα αυτά, σαφώς, είναι στοιχεία που διαμορφώνουν βασικά στοιχεία της ανθρώπινης προσωπικότητας και είναι τα αίτια για να χαρακτηρίζεται ο άνθρωπος ''προϊόν'' του κοινωνικού περιβάλλοντος.
Ωστόσο, όταν ο άνθρωπος έχει κατακτήσει την ωριμότητα και γίνει ανεξάρτητο ον, δύναται να απορρίψει πλήθος στοιχείων που έχει αφομοιώσει από την κοινωνία και τους φορείς της όλα αυτά τα χρόνια, ακόμη και στοιχεία της προσωπικότητάς του (η κοινωνική καταπίεση που υφίσταται μία κοπέλα για να παντρευτεί και την οποία αρχικά υιοθετεί, ίσως απορριφθεί μετά από την ώριμη διαλογή για την οποία κάνω λόγο). Με άλλα λόγια, ένας άνθρωπος, αν θελήσει και τα καταφέρει, δύναται να επιλέξει εκείνος και να διαμορφώσει το δικό του κοινωνικό περιβάλλον (δεν εννοώ την αλλαγή των φορέων, όπως η οικογένεια, αλλά των ιδεών που το συνθέτουν). Για αυτό θεωρώ τον άνθρωπο ''κατασκευαστή'' και όχι ''προϊόν''.
Λέμε το ίδιο πράγμα σε γενικές γραμμές.
Η διαφορά μας μάλλον, είναι ότι για εμένα αυτή η δυνατότητα που αναφέρεις να απορρίψει αυτά τα πρότυπα, στηρίζεται σε μία πολύ αόριστη διαδικασία "ωριμότητας" και "ανεξαρτησίας", για τις οποίες δεν είμαι σίγουρη ότι είναι ικανοί όλοι οι άνθρωποι. Ποιο ακριβώς είναι αυτό το σημείο; Ταυτίζεται με την ενηλικίωση του ανθρώπου; Αν ναι, γιατί;
Επομένως, παραμένουν προϊόντα του περιβάλλοντός τους για εμένα. Ακόμη κι αν δεχτώ την έννοια του κατασκευαστή, όπως γλαφυρά λες, (στην ουσία απλά τους δίνεις ρόλο "αιτίας" και όχι "αποτελέσματος") είναι πως με την δική σου οπτική υπεισέρχεται και η ηθική διάσταση της ευθύνης.

Επιστρέφοντας στο ζήτημα της συνείδησης που θίγεις, κρίνω πως αυτή μπορεί να διαμορφωθεί ανεξάρτητα από την νομική επιβολή. Ο σεξιστής θα είναι σεξιστής είτε υπάρχει κατοχυρωμένη ισότητα είτε όχι. Ο πολέμιος του σεξισμού θα είναι πολέμιος του σεξισμού είτε υπάρχει κατοχυρωμένη ισότητα είτε όχι. Γιατί; Γιατί θα έχει τη συνείδησή του ως απότοκο της παιδείας ή δεν θα την έχει στην περίπτωση του σεξιστή.
Οκ, αλλά αυτό πώς ακριβώς αλλάζει αυτό που λέω;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Παιδεία . Σύμφωνοι. Πώς λοιπόν θα μάθεις ότι κάτι είναι λάθος, αν δε στο πει κανείς; Δεν το έχει στα βιβλία, ρωτάς συγγενείς και φίλους και όλοι λένε καλά είσαι, μην αλλάξεις τίποτα. Θα βρεθεί μία να σου πει ότι κοίτα να δεις εδώ είσαι λάθος και θα της πεις : έλα μωρέ, τι ξέρεις εσύ, παραλογίζεσαι. Και όταν βρεις κακοποιημένη γυναίκα, κακοποιημένο άνδρα μπροστά σου τι θα πεις; Όταν έχει φτάσει 2019 και βλέπεις ότι όλα συνεχίζουν να μένουν στη θεωρία , αναγκάζεσαι να κινητοποιηθείς πιο έντονα και μαζικά.
Αν πρόσεξες σε προηγούμενη ανάρτησή μου, κρίνω την παιδεία ως προαπαιτούμενο και την κινητοποίηση ως παρεπόμενο (όχι πάντα αναγκαίο). Αν βλέπαμε ότι όλοι ήταν ''ενσυνείδητοι'' και οδηγούνταν στον σεξισμό, τότε θα χρειαζόταν να κινητοποιηθούμε. Από τη στιγμή που υπάρχουν ενσυνείδητοι άνθρωποι και δεν οδηγούνται στον σεξισμός, δεν χρειάζεται κινητοποίηση, αλλά αλλαγή όσων δεν είναι ενσυνείδητοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Όχι δεν είναι τίποτα φανερό και τίποτα δεδομένο. Αυτά που θεωρείς δεδομένα και αυτονόητα είναι αποτελέσμα πράξεων ανθρώπων που ξύπνησαν και φώναξαν.

Αν αναρωτιέσαι θα πρέπει να ανατρέξεις στον συλλογισμό του νομοθέτη. Αναφέρω άρθρο 116 Συνταγματος Δεν αποτελεί διάκριση λόγω φύλου η λήψη θετικών μέτρων για την προώθηση της ισότητας μεταξύ ανδρών και γυναικών. Το Κράτος μεριμνά για την άρση των ανισοτήτων που υφίστανται στην πράξη, ιδίως σε βάρος των γυναικών.
Αναφέρω άρθρο 21 Συνταγματος όσοι πάσχουν από ανίατη σωματική ή πνευματική νόσο έχουν δικαίωμα ειδικής φροντίδας από το Κράτος.
Η ενωσιακη οδηγία ή καλύτερα οδηγίες για τις διακρίσεις δεν αφορούν μόνο τα ΑμΕΑ. Αντιθέτως, αναφέρεται το φύλο, η θρησκεία η ηλικία, η αναπηρία.

Άρα το ΜΟΝΟ που επιδιώκει με βάση τα λεγόμενα σου κάθε κίνημα είναι να αλλάξει την λάθος άποψη των πολιτών;; Τα κινήματα φεμινιστικά ή περιβαλλοντικα ή οτιδήποτε άλλο που επιδιώκει ευγενή σκοπό προσδοκά την αλλαγή της κοινωνίας εν γένει. Ξαναλέω για να υπάρξει σαν ιδέα ή αλλαγή του συστήματος για την ανάπτυξη περιβαλλοντικης παιδείας ή σεβασμού όλων των ανθρώπων είναι αποτελέσμα κάποιου κινήματος που επιδίωξε αυτήν την αλλαγή. Π νομοθέτης δεν ξυπνάει μια μέρα και λέει θα κάνω καλύτερη τη ζωή της τάδε κοινωνικής ομάδας ή θα αποτρεψω την περιβαλλοντικη καταστροφή. Πρέπει να υπάρξει κάποια φωνή. Οπότε ναι δεν αρκούν μόνο τα θεσμικά μέσα όπως λες, που υφίστανται ηδη αλλά και διαρκής κοινωνικός αγώνας. Αυτός που παραβιάζει τη νομοθεσία δεν είναι ο μόνος που πρέπει να αλλάξει στάση. Είναι και ο απαθής και ο έχων άγνοια. Για το περιβάλλον ειδικά υπάρχουν τόσες διεθνείς συνθήκες που αναρωτιέσαι αν το έκαναν για να πηγαίνουν διακοπές ή γιατί πράγματι ήθελαν να βελτιώσουν το περιβάλλον. Οπότε θεσμικά μέσα δεν αρκούν, τα οποία επαναλαμβάνω ήταν αποτέλεσμα των κινημάτων. Χρειάζεται συνεχής επαγρύπνηση της κοινωνίας. Και όπως φαίνεται δεν έχει πετύχει γιατί το εκπαιδευτικό σύστημα όπως λες είναι ακόμα το ίδιο. Δεν είναι αποτυχημένα κινήματα, είναι διαρκής αγώνας που δεν είναι εύκολος.

Αυτό ακριβώς εννοώ. Χάρη σε προηγούμενους και τωρινούς αγώνες, έχει εδραιωθεί στο μυαλό των περισσότερων (ειδικά στις νέες γενιές) ότι η ισότητα των φύλων είναι αυτονόητη και αδιαπραγμάτευτη.

Αυτές οι ανισότητες, στην πράξη, ποιες είναι; Γιατί πριν από λίγο συμφωνήσαμε ότι με τα μέτρα που λαμβάνει το κράτος για να εξισορροπήσε τις ανισότητες αυτές λειτουργεί εις βάρος των ανδρών.

Μην τρέχεις. Ποτέ δεν είπα ότι σκοπός του κάθε κινήματος είναι να αλλάξει μόνο τις απόψεις των πολιτών. Αυτός είναι ένας σκοπός από τους πολλούς. Στην περίπτωση του φεμινισμού, αυτός προβάλλεται ως κίνημα που στοχεύει στην ανατροπή όλων των διακρίσεων που αφορούν οποιοδήποτε φύλο, νομικές και συνειδησιακές. Με δεδομένο ότι οι περισσότεροι ήδη απορρίπτουμε αυτές τις συνειδησιακές διακρίσεις είτε εντελώς είτε σε πολύ μεγάλο βαθμό, ο φεμινισμός πρέπει να επικεντρωθεί στην αλλαγή των σχετικών νόμων και των θεσμών. Η προσπάθειά του να πείσει τους σεξιστές να μην είναι σεξιστές είναι ανώφελη, καθώς αυτοί δεν μπορούν να πειστούν με τη λογική.

Σχετικά με το περιβάλλον, τέλος, αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, θα συμφωνήσω.

Μία γυναίκα που είτε δε βλέπει εξαρχής τα σημάδια ,είτε της λένε όλοι οι άλλοι "έλα , κάνε υπομονή ,είναι καλό παιδί" είτε της λενε "τα 'θελες και τα πάθες, αυτοτιμωρήσου τώρα". Για εμένα δεν πεθαίνουν έτσι, από μόνες τους, διαιωνίζονται όσο τα υποστηρίζουμε σιωπηλά οι υπόλοιποι.

Το αυταρχικό ήθος φαίνεται από μακριά και αποτελεί red flag. Ακόμα και αν κάποια γυναίκα δεν το αντιληφθεί νωρίς, μπορεί να αποστασιοποιηθεί από αυτόν τον άνθρωπο στη συνέχεια. Αν λοιπόν ένας τέτοιος άνθρωπος δεν κάνει οικογένεια, άρα δεν αποκτήσει και παιδιά, δεν θα μπορέσει να προωθήσει την άποψή του στους επόμενους.

Ο μη σεξιστής εξ ορισμού απορρίπτει ενεργά αυτές τις συμπεριφορές, και επικρίνει τόσο αυτές όσο και εκείνους που έχουν αδιάφορη στάση απέναντι σε αυτές. Η πλειοψηφία της κοινωνίας, επίσης, δεν είναι σεξιστική. Άρα, οι απόψεις αυτές, χάρη φυσικά σε αγώνες, αργοπεθαίνουν μαζί με τους υποστηρικτές τους.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Λέμε το ίδιο πράγμα σε γενικές γραμμές.
Η διαφορά μας μάλλον, είναι ότι για εμένα αυτή η δυνατότητα που αναφέρεις να απορρίψει αυτά τα πρότυπα, στηρίζεται σε μία πολύ αόριστη διαδικασία "ωριμότητας" και "ανεξαρτησίας", για τις οποίες δεν είμαι σίγουρη ότι είναι ικανοί όλοι οι άνθρωποι. Ποιο ακριβώς είναι αυτό το σημείο; Ταυτίζεται με την ενηλικίωση του ανθρώπου; Αν ναι, γιατί;
Επομένως, παραμένουν προϊόντα του περιβάλλοντός τους για εμένα. Ακόμη κι αν δεχτώ την έννοια του κατασκευαστή, όπως γλαφυρά λες, (στην ουσία απλά τους δίνεις ρόλο "αιτίας" και όχι "αποτελέσματος") είναι πως με την δική σου οπτική υπεισέρχεται και η ηθική διάσταση της ευθύνης.


Οκ, αλλά αυτό πώς ακριβώς αλλάζει αυτό που λέω;


Η διαδικασία ωρίμανσης, όπως ανέφερα, εξαρτάται από το κάθε άτομο ξεχωριστά και η χρονική στιγμή δεν είναι ίδια για τον καθένα. Δεν ταυτίζεται απαραίτητα με την ενηλικίωση.
Η θεώρηση ότι ο άνθρωπος έχει ευθύνη (να παιδευτεί) και είναι αίτιο διαμόρφωσης κοινωνικού περιβάλλοντος είναι για εμένα η πραγματική κινητοποίηση και όχι αυτή που υπαγορεύεται από την αντίληψη ότι όλα είναι αποτέλεσμα κοινωνικού περιβάλλοντος.
Εσύ, αν δεν κάνω λάθος, υποστηρίζεις ότι παρά τη νομική κατοχύρωση η συνείδηση δεν αλλάζει. Σου εξηγώ απλά ότι δεν είναι δείκτης της διαμόρφωσης της συνείδησης ο νόμος. Δεν διαφωνώ απαραίτητα, απλά τονίζω ότι δεν συναρτώνται.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αν πρόσεξες σε προηγούμενη ανάρτησή μου, κρίνω την παιδεία ως προαπαιτούμενο και την κινητοποίηση ως παρεπόμενο (όχι πάντα αναγκαίο). Αν βλέπαμε ότι όλοι ήταν ''ενσυνείδητοι'' και οδηγούνταν στον σεξισμό, τότε θα χρειαζόταν να κινητοποιηθούμε. Από τη στιγμή που υπάρχουν ενσυνείδητοι άνθρωποι, δεν χρειάζεται κινητοποίηση, αλλά αλλαγή όσων δεν είναι ενσυνείδητοι.
Είναι το τι ζητάμε απο ένα κίνημα. Για εμένα φεμινιστικό κίνημα είναι και η μαζική καταδίκη ως απάντηση σε περιστατικά φεμινισμού. Η αφύπνιση της κοινωνίας σε καθημερινά ζητήματα. Η άμεση εύρεση βοήθειας σε όποιον το χρειάζεται. Η ανταλλαγή εμπειριών (ακόμα και στο απλό "πηγα σε αυτο τον γυναικολογο , μου φερθηκε ετσι κι ετσι , να προσεχετε"). Η προσφορά μιας γνώμης, μιας παρότρυνσης για τη ληψη μιας απόφασης (π.χ. να αφήσουν τον χειριστικό και τοξικό σύντροφό τους) .Όλοι εμείς που είμαστε ενσυνείδητοι και μορφωμένοι άνθρωποι να φέρνουμε στο φως σεξιστικά περιστατικά.Για εμένα μπορουν καλλιστα το κίνημα και η παιδεία να λειτουργούν παράλληλα .
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Είναι το τι ζητάμε απο ένα κίνημα. Για εμένα φεμινιστικό κίνημα είναι και η μαζική καταδίκη ως απάντηση σε περιστατικά φεμινισμού. Η αφύπνιση της κοινωνίας σε καθημερινά ζητήματα. Η άμεση εύρεση βοήθειας σε όποιον το χρειάζεται. Η ανταλλαγή εμπειριών (ακόμα και στο απλό "πηγα σε αυτο τον γυναικολογο , μου φερθηκε ετσι κι ετσι , να προσεχετε"). Η προσφορά μιας γνώμης, μιας παρότρυνσης για τη ληψη μιας απόφασης (π.χ. να αφήσουν τον χειριστικό και τοξικό σύντροφό τους) .Όλοι εμείς που είμαστε ενσυνείδητοι και μορφωμένοι άνθρωποι να φέρνουμε στο φως σεξιστικά περιστατικά.Για εμένα μπορουν καλλιστα το κίνημα και η παιδεία να λειτουργούν παράλληλα .

Συμφωνώ απόλυτα. Ωστόσο, αναλώνομαι να μιλώ για παιδεία, γιατί η πληθώρα (τονίζω η πληθώρα, όχι η ολότητα) των φεμινιστικών κινημάτων υποκινούνται από άσβεστο πάθος να δημιουργήσουν κοινωνική ρήξη με επαναστάσεις και προκλητικότητες, με απώτερο σκοπό να κατακτήσουν μία ισότητα που στο σύνολο έχει κατακτηθεί. Συμφωνώ, ότι μόνο τα πεπαιδευμένα μέσα που αναφέρεις είναι ικανά να εξαλείψουν τα μεμονωμένα περιστατικά. Ωστόσο, ο φεμινισμός δεν αγωνίζεται για την πάταξη αυτών , αλλά των ''μεγάλων'' και γενικευμένων, τα οποία όμως έχουν αντιμετωπιστεί.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το αυταρχικό ήθος φαίνεται από μακριά και αποτελεί red flag. Ακόμα και αν κάποια γυναίκα δεν το αντιληφθεί νωρίς, μπορεί να αποστασιοποιηθεί από αυτόν τον άνθρωπο στη συνέχεια. Αν λοιπόν ένας τέτοιος άνθρωπος δεν κάνει οικογένεια, άρα δεν αποκτήσει και παιδιά, δεν θα μπορέσει να προωθήσει την άποψή του στους επόμενους.

Ο μη σεξιστής εξ ορισμού απορρίπτει ενεργά αυτές τις συμπεριφορές, και επικρίνει τόσο αυτές όσο και εκείνους που έχουν αδιάφορη στάση απέναντι σε αυτές. Η πλειοψηφία της κοινωνίας, επίσης, δεν είναι σεξιστική. Άρα, οι απόψεις αυτές, χάρη φυσικά σε αγώνες, αργοπεθαίνουν μαζί με τους υποστηρικτές τους.
Θέλω να καταλάβετε κάτι. Ο λόγος που πολλές γυναίκες καταλήγουν νεκρές είναι γιατί εγκλωβίζονται σε μία χειριστική σχέση. Δεν στέκονται όλες τυχερές όταν εγκαταλείπουν το συντροφό τους.Και δεν το αντιλαμβάνονται όλες πριν κάνουν παιδιά.... Αλήθεια, σε πόσες ειδήσεις για δολοφονιες γυναικών έχεις διαβάσει τη λεζάντα "τη σκότωσε επειδή τυφλώθηκε από το πάθος";

Επίσης , θα διαφωνήσω, το μη σεξιστης σημαίνει απλά ότι δεν αναπαράγεις σεξισμό στην καθημερινότητα σου, όχι ότι κατακρίνεις όποια φαινόμενα βλέπεις γύρω σου.Η πλεοψηφία της κοινωνίας δεν αναγνωρίζει όλα τα φαινόμενα σεξισμού , γι αυτό και δεν κάνει τίποτα. Και γι' αυτό έχουμε φτάσει 2019 κι έχουμε ακόμα στερεότυπα. Μόνο σ' εμένα δηλαδή δε φαίνεται τυχαίο;

Συμφωνώ απόλυτα. Ωστόσο, αναλώνομαι να μιλώ για παιδεία, γιατί η πληθώρα (τονίζω η πληθώρα, όχι η ολότητα) των φεμινιστικών κινημάτων υποκινούνται από άσβεστο πάθος να δημιουργήσουν κοινωνική ρήξη με επαναστάσεις και προκλητικότητες, με απώτερο σκοπό να κατακτήσουν μία ισότητα που στο σύνολο έχει κατακτηθεί. Συμφωνώ, ότι μόνο τα πεπαιδευμένα μέσα που αναφέρεις είναι ικανά να εξαλείψουν τα μεμονωμένα περιστατικά. Ωστόσο, ο φεμινισμός δεν αγωνίζεται για την πάταξη αυτών , αλλά των ''μεγάλων'' και γενικευμένων, τα οποία όμως έχουν αντιμετωπιστεί.
Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ το σύνολο του φεμινστικού κινήματος , γιατί αναγνωρίζω ότι έχει σαθρά σημεία (βλέπε και τα λεγόμενα "φεμιναζί"). Όπως είπα και στον griff , επειδή κάποιος λεει ότι είναι φεμινιστής δε σημαίνει ότι είναι. Εγώ πιστεύω στην έννοια και τη σημασία που έχει για εμένα ο φεμινισμός και γι αυτό τον υποστηρίζω. Πιστεύω ότι έχουμε ανάγκη τον φεμινισμό σαν κοινωνία ,όσο έχουμε και τη συνεχή μόρφωση, ώστε να φύγει και το τελευταίο στερεοτυπικό κατάλοιπο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ το σύνολο του φεμινστικού κινήματος , γιατί αναγνωρίζω ότι έχει σαθρά σημεία (βλέπε και τα λεγόμενα "φεμιναζί"). Όπως είπα και στον griff , επειδή κάποιος λεει ότι είναι φεμινιστής δε σημαίνει ότι είναι. Εγώ πιστεύω στην έννοια και τη σημασία που έχει για εμένα ο φεμινισμός και γι αυτό τον υποστηρίζω. Πιστεύω ότι έχουμε ανάγκη τον φεμινισμό σαν κοινωνία ,όσο έχουμε και τη συνεχή μόρφωση, ώστε να φύγει και το τελευταίο στερεοτυπικό κατάλοιπο.

Θα συμφωνήσω ότι ο φεμινισμός ως ΙΔΕA είναι συνιστώσα της συνείδησης και της παιδείας όλων για την οποία κάνω λόγο σε όλες τις αναρτήσεις μου. Εξ' αρχής, όμως, τον κρίνω περιττό ως ΚΙΝΗΜΑ λίγων με τη σημερινή, αλλά και την παλιά μορφή (αφού οι διεκδικήσεις της παλιάς μορφής επιτεύχθηκαν).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top