Φαρμακευτική vs Βιολογικό

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Βασικά, το κράτος μειώνει τη νοσηλευτική, εφόσον δεν δίνει ευκαιρία στους νοσηλευτές να αξιοποιήσουν τις αμέτρητες γνώσεις τους σε βιολογία, ιατρική, ανατομία, φυσιολογία, φαρμακολογία κλπ. Η νοσηλευτική, είναι αξιόλογη επιστήμη από την οποία μπορείς να κάνεις πολλά...στο εξωτερικό! Στις ΗΠΑ, ένας νοσηλευτής ανάλογα με την ειδίκευσή έχει αρμοδιότητες. Ένας nurse practitioner, κάνει δική του διάγνωση και έχει μάλιστα δικαίωμα να συνταγογραφεί και κάποια πράγματα. Επίσης, υπάρχει ειδίκευση CRNA (Certified Registered Nurse Anesthetist), μετά από την οποία ο νοσηλευτής ουσιαστικά αντικαθιστά τον αναισθησιολόγο σε μικροεπεμβάσεις και εγχειρήσης ρουτίνας και χορηγούν κανονικότατα αναισθησία. Τέλος, υπάρχει ο/η registered nurse first assistant, που συμμετέχει ενεργά στις εγχειρήσεις. Συγκεκριμένα, χειρίζονται κάποια εργαλεία και μηχανήματα όπως την αναρρόφηση και κάνουν και ράμματα μετά την επέμβαση. Βέβαια, εδώ στην Ελλάδα, νοσηλευτής ουσιαστικά είναι το παιδί που παίρνει αίμα, ξεσκατίζει τους γέρους, φέρνει την πάπια, το χάπι κλπ. Ένα άβουλο πλάσμα που δεν έχει δική του κρίση, και ακολουθεί πιστά τις οδηγίες του γιατρού. Μετά, λογικό να τους αντιμετωπίζουν σαν απόφοιτους ΙΕΚ.:mad:

Περιττό να πω, στις ΗΠΑ οι νοσηλευτές έχουν δικαίωμα να είναι ανεξάρτητοι επαγγελματίες, ανοίγοντας κάποιο διαγνωστικό κέντρο. Και φυσικά, μπορούν να κάνουν και έρευνα.
εχεις απολυτο δικιο αλλα πρεπει να σταματησει αυτη η γιατροκρατια :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Οι φαρμακευτικές εταιρείες αναζητούν άτομα από όλους τους κλάδους. Δεν θα υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά αν σπουδάσεις βιολογία ή φαρμακευτική, ειδικά για θέσεις σε Sales/Marketing. Για το R&D ίσως να προτιμηθούν οι φαρμακοποιοί με κάποιο ΠΜΣ σε κλάδο της χημείας/βιολογίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
εχεις απολυτο δικιο αλλα πρεπει να σταματησει αυτη η γιατροκρατια :mad:
Εγώ συμφωνώ. Γενικά στην Ελλάδα, οι γιατροί είναι υπερεκτιμημένοι.
Δηλαδή στις ανεπτυγμένες χώρες (Η.Β., Η.Π.Α, Γερμανία κλπ), όπου παρατηρούνται και άριστα συστήματα υγείας, η υγεία είναι ένα δάσος που αποτελείται από διάφορα δέντρα (γιατρούς, βιολόγους, φαρμακοποιούς, χημικούς, πληροφορικούς, νοσηλευτές κλπ)

Στην Ελλάδα, η υγεία είναι ένα δέντρο μονάχα, με κορμό τους γιατρούς και παρακλάδια τους νοσηλευτές και τους βιολόγους. Και όταν λέω παρακλάδια, εννοώ προφανώς βοηθούς. Είναι τραγικό.

Σε μία χώρα με οργανωμένο σύστημα υγείας, ο γιατρός είναι υπέυθυνος για τη διάγνωση του ασθενούς. Από κει και πέρα, αναλαμβάνουν άλλοι. Δηλαδή, σε έναν άρρωστο ο γιατρός συνταγογραφεί την ουσία. Από κει και πέρα, είναι δουλειά του φαρμακοποιού να αποφασίσει ποιο φάρμακο θα δώσει και σε τι ποσότητα. Επιπλέον, οι νοσηλευτές δεν είναι άβουλα πλάσματα. Συνεργάζονται με τους ιατρούς για την θεραπεία των ασθενών. Δεν εκτελούν απλά εντολές σαν κατώτερα όντα. Αλλά μην περιμένετε να σταματήσει αυτή η κατάσταση, δεν θα το επιτρέψουν οι 70άρηδες διευθυντές των κλινικών σε όλα τα νοσοκομεία ανά την Ελλάδα. Που btw έχουν να ανοίξουν βιβλίο από τη σχολή.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
θυμαμαι ο βιολογος μου ειχε πει οτι στην σουηδια που ειχε κανει ερευνα 2 χρονια πανω στο παρκινσον τον αντιμετωπιζαν ισα με γιατρο και ειχε πολλες παροχες και αναγνωριση (ακομα και αμερικη που ειχε δουλεψει δεν ειχε την ιδια αναγνωριση οσο στην σουηδια ) ..η ελλαδα δεν νομιζω να φτασει ποτε εκει !οταν γυρισε ελλαδα για να κανει οικογενεια ηταν τοσο δυσκολη η κατασταση και τοσα πενιχρη η χρηματοδοτηση που τα παρατησε και εγινε καθηγητης ενω ειχε προτασεις απο εξωτερικο ! μια μερα που μιλουσαμε για εκεινες τις εποχες τον ειχα δει να κλαιει....εβλεπα live εναν ανθρωπο η χωρα να του στερει τα ονειρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
φοκο εχω διαβασει πολλα μηνυματα σου και εχω δει την τνωμη σ για τους βιολογους ! εγω κοπελα μου ξερω πολυ καλα τι ειναι η ερευνα !απο αποψη γνωσεων δεν θελω να ανοιξω το στομα μου γτ οταν εγω εβγαινα στους 5 πρωτους σε ολη την ελλαδα στον διαγωνισμο βιολογιας και χημειας εσυ ονειρευοσουν νοσηλευτικη !επισης εχω μπει σ εργαστηριο , και εχω μιλησει με απειρους ερευνητες (ταβερναρακης , αντωνιαδου , σολωμονιδου , βεκρελλης ) ..βεβαια τι να μου πουν αυτοι..μια σκατο νασα δουλευουν και απλα εχουν δουλεψει harvard !
επισης ξερω οτι




!!

Εντάξει fockos είναι αυτός μην τον παρεξηγείς, λες και είναι ρόδινα τα πράγματα στην ιατρική. Αν έχεις άκρες για καμιά ιδιωτική κλινική, νοσοκομείο ή έτοιμο ιατρείο και πελατεία απ'τον μπαμπά ναι τότε κάτι παίζει, αλλιώς επικουρικός των 700 ευρώ. Μετά την ειδικότητα τα προαναφερθέντα εννοείται. Απλά ο fockos δεν μπορεί να χωνέψει το γεγονός πως το βιολογικό του ρίχνει και του έριχνε πάντα γύρω στα 2000-2500 μόρια, παιδιάστικη λογική, αλλά επαναλαμβάνω fockos είναι αυτός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
οι έρευνες στην Ελλάδα χρηματοδοτούνται κυρίως από φαρμακευτικές συνπώς δεν βρίκσω τον λόγο να προτιμήσει κανείς το βιολογικό αντι της φαρμακευτικής..... όσο αφορά την έρευνα.

Επίσης αν θέλεις να κάνεις έρευνα το πιο εύκολο είναι μέσω ιατρικής....... ο κάθε απίθανος ιατρος μπορεί να έχει διατριβή....

στην βιολογία μπορείς να ασχοληθείς με πιο πολλά πράγματα (δεκτό) η βιολογία δεν είναι μόνο η μοριακή είναι ένα σωρό αλλα πράγματα και φοβερή επιστήμη και δύσκολη .

αδικούν τους βιολόγους στην Ελλάδα (δεκτό) το έλεγα και παλιά το λέω και τώρα.



Επίσης όλα τα παιδάκια στην Γ Λυκείου θέλετε να ασχοληθείτε με έρευνα............. σας έχουν γεμίσει οι φροντιστές τα μυαλά με ένα σωρό χαζομάρες... για ρωτήστε όμως του καθηγητές σας γιατί εσείς δεν κάνατε έρευνα και ασχολείστε με την δευτεροβάθμια.

Ξέρετε τι σημαίνει έρευνα; τι θησειες χρειάζεται; τι αγγαρεία; πόσο θα δουλεύετε για 400 ευρώ;
ευχαριστώ που έγραψες την άποψή σου, παρόλο που θα μπορούσες να αποφύγεις την ειρωνεία στο δεύτερο μέρος της απάντησής σου! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ πάλι Καταλαβαινω σε κάποια πράγματα τον Φοκο. Καταρχάς θίγει την ιατροκρατια και το γεγονός οτι το συνδικάτο των βιολόγων στην Ελλάδα δε μπορεί να διεκδικήσει την αναγνώριση του επαγγελματια βιολόγου ως υπεύθυνο σε μικροβιολογικο εργαστήριο, κατι που, παροτι εμενα δε με συναρπάζει, θα αποτελουσε καλο backup plan.

Στα της έρευνας, δεν γνωρίζω κατα πόσο στέκουν απολαβές ανειδίκευτου εργάτη στην έρευνα, του στυλ 400 και 600 ευρώ. Αν κάποια παιδιά γνωρίζουν περισσότερα για τις συνθήκες δουλειας, τα ωράρια και τις απολαβές για εναν ερευνητή βιολόγο στο εξωτερικό, θα επιθυμούσα να τα καταγραψει ετσι ωστε να βοηθηθουμε. Προφανώς η έρευνα ειναι δυσκολη και απαιτητική δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τι προοπτικές έχει ένας βιολόγος, εκτός από την εκπαίδευση και βοηθός σε εργαστήριο;:hmm: (Μιλάω πάντα για Ελλάδα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τι προοπτικές έχει ένας βιολόγος, εκτός από την εκπαίδευση και βοηθός σε εργαστήριο;:hmm: (Μιλάω πάντα για Ελλάδα.)

Υπάρχουν πολυάριθμες θέσεις για βιολόγους και χημικούς στον φαρμακευτικό τομέα. Product (Brand) Managers φαρμακευτικών προϊόντων, ιατρικοί επισκέπτες, quality assurance κλπ. Με ένα μεταπτυχιακό σε θέματα επιχειρήσεων ο υποψήφιος θα είναι ιδανικός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Tο εργαστήριο του ιατρού λέγεται βιοπαθολογικό. Το "Μικροβιολογικό" είναι όρος περασμένης δεκαετίας που έχει ξεμείνει για να μη μπερδεύονται τα γερόντια. Όσο για τους βιολόγους έχουν και αυτοί κάποια δικαιώματα. Από παλιότερο ποστ του Dr.No (ενημέρωσέ μας εαν έχει αλλάξει κάτι!)

Ο βιολόγος μπορεί να ανοίξει εργαστήριο εξειδικευμένων κυτταρογενετικών μελετών και να υπογράφει αυτόνομα, όπως επίσης και κάποιες άλλες εξετάσεις π.χ σπερμοδιαγράμματα κλπ. Αν ψαχτείτε λίγο, θα δείτε πως υπάρχουν αρκετα τέτοια εργαστήρια στην Αθήνα. Επίσης οι διευθυντές των περισσότερων βιοχημικών εργαστηρίων μεγάλων τριτοβάθμιων νοσοκομείων είναι βιολόγοι. Οι τεχνολόγοι δεν έχουν αντίστοιχο δικαίωμα. Κοινώς δεν τίθεται θέμα επιστημονικής κατάρτισης, αλλά συντεχνιών, συμφερόντων κλπ.

Τι προοπτικές έχει ένας βιολόγος, εκτός από την εκπαίδευση και βοηθός σε εργαστήριο;:hmm: (Μιλάω πάντα για Ελλάδα.)
Λόγω του ό,τι ο κλάδος είναι τεράστιος και υπάρχουν άπειρες εξειδικεύσεις/κατευθύνσεις που μπορεί να ακολουθήσει, φαντάζομαι ό,τι οι βιολόγοι έχουν πολλές διεξόδους, αλλά επειδή δεν είμαι βιολόγος ας δούμε τι έχει να πει κάποιος ειδικός. Γενικά όμως, μη κρίνεται μόνο βάση του τι γίνεται στην Ελλάδα τώρα, τα πράγματα μπορεί να είναι αρκετά διαφορετικά όταν θα αποφοιτήσετε. Για παράδειγμα ,μπορείτε να δείτε τις θέσεις της ΤΡΟΙΚΑ σχετικά με τη άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων, στα οποία συμπεριλαμβάνονται και τα φαρμακεία. Επίσης, αν μπορούσαν και να ξέρουν οι dr.no και fockos να μας πούνε πόσο καλά πάνε πλέον τα ιδιωτικά μικροβιολογικά "της γειτονιάς" με τον ενιαίο τιμοκαταλόγο των συνταγογραφούμενων εξετάσεων και γενικότερα της οικονομικής κρίσης. Επίσης, το ό,τι δεν υπάρχουν πολλές θέσεις εργασίες π.χ στην έρευνα δεν πρέπει να αποθαρρύνει κάποιον υποψήφιο, αφού με τη σημερινή κρίση τα περισσότερα επαγγέλματα έχουν αβέβαιο μέλλον. Συγκεκριμένα για την έρευνα, να ξέρετε ό,τι αυτή μπορεί να χωριστεί στη "ποιοτική" και τη "ποσοτική". Εμείς ποσότητα μπορεί να μην έχουμε, στη ποιότητα όμως δεν υστερούμε. Και από τη στιγμή που υπάρχει ποιότητα ο ανταγωνισμός προφανώς είναι σκληρός, στο χέρι σας όμως είναι να γίνετε οι καλύτεροι :)

Και σχετικά με το αρχικό ερώτημα, εγώ θα συμφωνήσω με τους καθηγητές σου, η βιολογία μου φαίνεται πιο ασφαλής επιλογή. Και αν θέλεις να αποφύγεις μαθήματα όπως οικολογία, ζωολογία κτλ, ίσως το τμήμα μοριακής βιολογίας στην Αλεξανδρούπολη ή το βιοτεχνολογίας στη Λάρισα να σου ταιριάζουν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τονίζεται ξανά και ξανά όταν θα έχετε στο μυαλό σας "'έρευνα" με τον εργασιακό όρο "ερευνητής" σημαίνει στο πακετάκι το ελάχιστο προσόν είναι το ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ (ούτε καν το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης-master)! Αυτό σημαίνει τουλάχιστον 7-8 έτη σπουδών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
φοκο εχω διαβασει πολλα μηνυματα σου και εχω δει την τνωμη σ για τους βιολογους ! εγω κοπελα μου ξερω πολυ καλα τι ειναι η ερευνα !απο αποψη γνωσεων δεν θελω να ανοιξω το στομα μου γτ οταν εγω εβγαινα στους 5 πρωτους σε ολη την ελλαδα στον διαγωνισμο βιολογιας και χημειας εσυ ονειρευοσουν νοσηλευτικη !επισης εχω μπει σ εργαστηριο , και εχω μιλησει με απειρους ερευνητες (ταβερναρακης , αντωνιαδου , σολωμονιδου , βεκρελλης ) ..βεβαια τι να μου πουν αυτοι..μια σκατο νασα δουλευουν και απλα εχουν δουλεψει harvard !
επισης ξερω οτι

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΒΟΛΤΕΣ
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.000 ΤΟ ΜΗΝΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

KAI ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΦΒ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ !!


Άσχετο αλλά πράγματι έχεις μιλήσει με την Ελένη Αντωνιάσου :eek::eek::eek: ? Είναι το είδωλό μου, πραγματικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Μάλλον βιολογία θα επιλέξω τελικά... Αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το ΕΚΠΑ ή το ΑΠΘ θα ήθελα να με βοηθήσει να επιλέξω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haniagreenwar

Νεοφερμένος

Ο haniagreenwar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εδινα λοιπον κι εγω φετος... Ειμαι αναμεσα σε διαιτολογια και βιολογια ενω σκεφτομαι και την φαρμακευτικη. Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι να επιλεξω . Με τραβαει περισσοτερο η διαιτολογια χαροκοπειο ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Μάλλον βιολογία θα επιλέξω τελικά... Αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το ΕΚΠΑ ή το ΑΠΘ θα ήθελα να με βοηθήσει να επιλέξω!!

εχεις σκεφτει το κρητης η δεν σε βολευει ?

Άσχετο αλλά πράγματι έχεις μιλήσει με την Ελένη Αντωνιάσου :eek::eek::eek: ? Είναι το είδωλό μου, πραγματικά !

δεν ειναι η ελενη η μονη ελληνιδα που δουλευει στην νασα ...υπαρχει και καποια αλλη λιγοτερο προωθημενη (δεν το λεω με κακια αλλα πραγματικα η αντωνιαδου ειναι πολυ τυχερη σε αυτο το κομματι., υπαρχουν πολλες συνεντευξεις , βιντεο και αφιερωματα για αυτην ... ) . Αυτη που εννοω δουλευει στο jet propulsion laboratoty , αν ψαξεις λιγο google θα καταλαβεις ποια εννοω ! Το ενδιαφερον ειναι οτι σε αυτο το κεντρο μου ειχε πει δουλευουν παρα πολλοι βιολογοι ..
<Όσον αφορά την ερώτηση σου, ναι εδώ στο JPL εργάζονται βιολόγοι με κύριο πεδίο έρευνας την αστροβιολογία κυρίως για τον Άρη. Η αστροβιολογία είναι ένα σχετικά νέο παρακλάδι των πλανητικών επιστημών και συνήθως ερευνητικά συνδυάζεται με την πλανητική γεωλογία και την γεωχημεία >
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Αν πράγματι έχεις δυνατότητα και διάθεση να πας Κρήτη δε θα το θεωρούσα καθόλου κακό. Και μόνο οτι θα είσαι ενα βήμα απ το ΙΤΕ, ενα ερευνητικό κέντρο παγκοσμίου φήμης που συγκεντρώνει κορυφαίους επιστήμονες είναι μοναδικό! Απο άνθρωπο που έχει περάσει μια ολόκληρη δεκαετία εκεί γνωρίζω οτι ακόμη κσι απόφοιτοι του Harvard επιστρέφουν στο ΙΤΕ. Δεν τα βγάζω απ το μυαλό μου, είναι γεγονότα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αν πράγματι έχεις δυνατότητα και διάθεση να πας Κρήτη δε θα το θεωρούσα καθόλου κακό. Και μόνο οτι θα είσαι ενα βήμα απ το ΙΤΕ, ενα ερευνητικό κέντρο παγκοσμίου φήμης που συγκεντρώνει κορυφαίους επιστήμονες είναι μοναδικό! Απο άνθρωπο που έχει περάσει μια ολόκληρη δεκαετία εκεί γνωρίζω οτι ακόμη κσι απόφοιτοι του Harvard επιστρέφουν στο ΙΤΕ. Δεν τα βγάζω απ το μυαλό μου, είναι γεγονότα

ισχυει αυτο που λες και μπραβο που το τονιζεις :) ! μονο καποιος ας δει τον νεκταριο ταβερναρακη (εναν απο τους διευθυντες του ιτε και καθηγητη στο πανεπιστημιο ) , ο ανθρωπος ειναι κορυφη εχει 5 δημοσιευσεις στο κορυφαιο επιστημονικο περιοδικο NATURE !υπαρχουν καθηγητες πανεπιστημιου που θα εκαναν τα παντα για μια μονο δημοσιευση σε τοσο γνωστο περιοδικο , και αυτος εχει 5 (συν ποσες αλλες σε υπολοιπα ) ! θα μπορουσε ανετα να δουλευει UCLA, HARVARD και ομως ειναι κρητη ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ian vas

Νεοφερμένος

Ο ian vas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ μάλλον θα επέλεγα φαρμακευτική...Κοίτα, αυτό που μου τη σπάει με τη βιολογία είναι υποτιμημένη επιστήμη εδώ στην Ελλάδα και οι απόφοιτοι ΔΕΝ έχουν τα δικαιώματα που τους αναλογούν. Ως επιστήμων βιολόγος, είναι λογικό να θέλεις να ανοίξεις ένα δικό σου εργαστήριο μικροβιολογίας. Η μικροβιολογία άλλωστε κλάδος της βιολογίας είναι. Εε, δυστυχώς, από τη βιολογία δεν έχεις αυτό το δικαίωμα. Είναι τόσο γελοίο. Ο βιολόγος είναι Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ να έχει δικό του εργαστήριο Αλλά πάντα θα πρέπει να έχεις ένα γιατρό πάνω από το κεφάλι σου. Έναν γιατρό, που πιθανότατα ξέρει τα μισά από σένα πάνω στον τομέα. Δε γίνεται για μια ζωή οι βιολόγοι να είναι βοηθοί των ιατρών. Είναι τραγικό! Στη φαρμακευτική, είσαι ανεξάρτητος επαγγελματίας. Στη βιολογία όχι!

φιλε μου να σου πω πωσ οι βιολογοι τελικα το δικαιωμα να ανοιξουν δικο τους μικροβιολογικο το κατοχυρωσαν περυσι...;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την εμμονή με το μικροβιολογικό. Το εργαστήριο της γειτονιάς πέθανε, ζήτω ο βιότυπος, η βιοιατρική κλπ., ζήτω η Ελλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
ισχυει αυτο που λες και μπραβο που το τονιζεις :) ! μονο καποιος ας δει τον νεκταριο ταβερναρακη (εναν απο τους διευθυντες του ιτε και καθηγητη στο πανεπιστημιο ) , ο ανθρωπος ειναι κορυφη εχει 5 δημοσιευσεις στο κορυφαιο επιστημονικο περιοδικο NATURE !υπαρχουν καθηγητες πανεπιστημιου που θα εκαναν τα παντα για μια μονο δημοσιευση σε τοσο γνωστο περιοδικο , και αυτος εχει 5 (συν ποσες αλλες σε υπολοιπα ) ! θα μπορουσε ανετα να δουλευει UCLA, HARVARD και ομως ειναι κρητη ! :clapup:

Τα ξέρω απο πρώτο χέρι ;) και έχεις δίκιο που ανέφερες. Είναι υπερσύγχρονο και συγκεντρώνει τους καλύτερους. Σήμερα διάβαζα οτι θα εγκατασταθεί εκεί μια πτέρυγα (ή κατι σαν πτέρυγα , το διάβασα γρήγορα ) απευθείας απ το Cambridge! Αν πράγματι η semi εχει τη δυνατότητα για Κρήτη θα είναι σπουδαίο να έχει επαφή με το ΙΤΕ . Έχοντας πρόσβαση εκεί ανοίγουν διάπλατα πολλές πόρτες

*προσωπικό όνειρο είναι να πάω εκεί έστω για επίσκεψη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top