Φαρμακευτική vs Βιολογικό

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες κι έχω μόρια που λογικά μου επιτρέπουν να περάσω και στα δύο τμήματα (18610). Μ'αρέσει η ιδέα της φαρμακευτικής (όχι το "mainstream" φαρμακείο), όμως μιλώντας με φαρμακοποιούς μου είπαν ότι δεν προτιμώνται αυτοί στις φαρμακοβιομηχανίες. Μου πρότειναν λοιπόν βιολογία ώστε αν τελικά έχω ακόμα την "κάψα" για τον τομέα των φαρμάκων να μπορώ να ασχοληθώ με αυτό, αλλά να έχω τη δυνατότητα να ασχοληθώ με διάφορους τομείς. Αμφιταλαντεύομαι...
Υ.Γ.: Η βιολογία μου αρέσει φυσικά όμως με τρομάζει το γεγονός ότι σχεδόν η μισή Ελλάδα έχει σπουδάσει βιολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εγώ μάλλον θα επέλεγα φαρμακευτική...Κοίτα, αυτό που μου τη σπάει με τη βιολογία είναι υποτιμημένη επιστήμη εδώ στην Ελλάδα και οι απόφοιτοι ΔΕΝ έχουν τα δικαιώματα που τους αναλογούν. Ως επιστήμων βιολόγος, είναι λογικό να θέλεις να ανοίξεις ένα δικό σου εργαστήριο μικροβιολογίας. Η μικροβιολογία άλλωστε κλάδος της βιολογίας είναι. Εε, δυστυχώς, από τη βιολογία δεν έχεις αυτό το δικαίωμα. Είναι τόσο γελοίο. Ο βιολόγος είναι Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ να έχει δικό του εργαστήριο Αλλά πάντα θα πρέπει να έχεις ένα γιατρό πάνω από το κεφάλι σου. Έναν γιατρό, που πιθανότατα ξέρει τα μισά από σένα πάνω στον τομέα. Δε γίνεται για μια ζωή οι βιολόγοι να είναι βοηθοί των ιατρών. Είναι τραγικό! Στη φαρμακευτική, είσαι ανεξάρτητος επαγγελματίας. Στη βιολογία όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εγώ μάλλον θα επέλεγα φαρμακευτική...Κοίτα, αυτό που μου τη σπάει με τη βιολογία είναι υποτιμημένη επιστήμη εδώ στην Ελλάδα και οι απόφοιτοι ΔΕΝ έχουν τα δικαιώματα που τους αναλογούν. Ως επιστήμων βιολόγος, είναι λογικό να θέλεις να ανοίξεις ένα δικό σου εργαστήριο μικροβιολογίας. Η μικροβιολογία άλλωστε κλάδος της βιολογίας είναι. Εε, δυστυχώς, από τη βιολογία δεν έχεις αυτό το δικαίωμα. Είναι τόσο γελοίο. Ο βιολόγος είναι Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ να έχει δικό του εργαστήριο Αλλά πάντα θα πρέπει να έχεις ένα γιατρό πάνω από το κεφάλι σου. Έναν γιατρό, που πιθανότατα ξέρει τα μισά από σένα πάνω στον τομέα. Δε γίνεται για μια ζωή οι βιολόγοι να είναι βοηθοί των ιατρών. Είναι τραγικό! Στη φαρμακευτική, είσαι ανεξάρτητος επαγγελματίας. Στη βιολογία όχι!

Ε και γιατι να αποφασισεις με βασει τι γινεται στο Ελλαδισταν .Πολιτης του κοσμου εισαι ,οπου θες χτιζεις το μελλον σου μετα το πτυχιο.Το να καθεσε σε μια χωρα που ειναι οπως ειναι,με τις προοπτικες που εχει, και να ζεις μια μιζερη ζωη,μονο και μονο επειδη ετυχε να γεννηθεις εδω ειναι τερμα παραλογο
Διαλεξε αυτο που πιστευεις οτι σου αρεσει περισσοτερο ,και μην κοιτας τιποτε αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγώ μάλλον θα επέλεγα φαρμακευτική...Κοίτα, αυτό που μου τη σπάει με τη βιολογία είναι υποτιμημένη επιστήμη εδώ στην Ελλάδα και οι απόφοιτοι ΔΕΝ έχουν τα δικαιώματα που τους αναλογούν. Ως επιστήμων βιολόγος, είναι λογικό να θέλεις να ανοίξεις ένα δικό σου εργαστήριο μικροβιολογίας. Η μικροβιολογία άλλωστε κλάδος της βιολογίας είναι. Εε, δυστυχώς, από τη βιολογία δεν έχεις αυτό το δικαίωμα. Είναι τόσο γελοίο. Ο βιολόγος είναι Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ να έχει δικό του εργαστήριο Αλλά πάντα θα πρέπει να έχεις ένα γιατρό πάνω από το κεφάλι σου. Έναν γιατρό, που πιθανότατα ξέρει τα μισά από σένα πάνω στον τομέα. Δε γίνεται για μια ζωή οι βιολόγοι να είναι βοηθοί των ιατρών. Είναι τραγικό! Στη φαρμακευτική, είσαι ανεξάρτητος επαγγελματίας. Στη βιολογία όχι!
το να μπορείς να είσαι μόνο ανεξάρτητος επαγγελματίας έχει και αρνητική χροιά κατά την άποψη μου όμως :/: Πραγματικά είμαι μπερδεμένη

Ε και γιατι να αποφασισεις με βασει τι γινεται στο Ελλαδισταν .Πολιτης του κοσμου εισαι ,οπου θες χτιζεις το μελλον σου μετα το πτυχιο.Το να καθεσε σε μια χωρα που ειναι οπως ειναι,με τις προοπτικες που εχει, και να ζεις μια μιζερη ζωη,μονο και μονο επειδη ετυχε να γεννηθεις εδω ειναι τερμα παραλογο
Διαλεξε αυτο που πιστευεις οτι σου αρεσει περισσοτερο ,και μην κοιτας τιποτε αλλο
έχεις δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ε και γιατι να αποφασισεις με βασει τι γινεται στο Ελλαδισταν .Πολιτης του κοσμου εισαι ,οπου θες χτιζεις το μελλον σου μετα το πτυχιο.Το να καθεσε σε μια χωρα που ειναι οπως ειναι,με τις προοπτικες που εχει, και να ζεις μια μιζερη ζωη,μονο και μονο επειδη ετυχε να γεννηθεις εδω ειναι τερμα παραλογο
Διαλεξε αυτο που πιστευεις οτι σου αρεσει περισσοτερο ,και μην κοιτας τιποτε αλλο
Ξέρεις δεν σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι όταν επιλέγουν τι θα σπουδάσουν, τη ζωή τους στο εξωτερικό. Ναι, πολλοί έχουν το εξωτερικό ως λύση στο πίσω μέρος του μυαλού τους, αλλά όχι κι έτσι. Με αυτή τη λογική, δεν έχει νόημα να κοιτάμε σχολές με καλές προοπτικές...θα σπουδάζαμε όλοι αυτό που γουστάραμε και θα τρέχαμε στο εξωτερικό να κάνουμε τη ζωή μας. Εγώ, προσωπικά, θέλω να μείνω στη χώρα μου, να μιλάω τη γλώσσα μου. Δεν θέλω να ξενιτευτώ σε μία ξένη χώρα, μακριά απ'όλη την οικογένεια και τους φίλους μου για να κάνω καριέρα. Άλλωστε σκέψου ότι αν ο καθένας σηκωθεί και φύγει, η χώρα θα διαλυθεί τελείως (είναι που είναι). Ναι το ξέρω, γιατί να θυσιάσω εγώ το μέλλον μου για μια χώρα που είναι κατεστραμμένη; Όλοι έτσι σκέφτονται, αλλά ο έλληνας γενικά είναι εγωιστής και αχάριστος. Ό,τι κι αν του δώσεις ποτέ δεν θα είναι ευχαριστημένος. Πάντα θα βρει κάτι κακό να παραπονεθεί. Γι'αυτό και η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο. Τέλος πάντων, εγώ το εξωτερικό το έχω ως έσχατη λύση. Προτιμώ αρχικά να παλέψω για το μέλλον μου στη χώρα μου.;)

Και δε χρειάζεται και τόση απαξίωση..αγάπα τον τόπο σου ωρέ! :D:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες κι έχω μόρια που λογικά μου επιτρέπουν να περάσω και στα δύο τμήματα (18610). Μ'αρέσει η ιδέα της φαρμακευτικής (όχι το "mainstream" φαρμακείο), όμως μιλώντας με φαρμακοποιούς μου είπαν ότι δεν προτιμώνται αυτοί στις φαρμακοβιομηχανίες. Μου πρότειναν λοιπόν βιολογία ώστε αν τελικά έχω ακόμα την "κάψα" για τον τομέα των φαρμάκων να μπορώ να ασχοληθώ με αυτό, αλλά να έχω τη δυνατότητα να ασχοληθώ με διάφορους τομείς. Αμφιταλαντεύομαι...
Υ.Γ.: Η βιολογία μου αρέσει φυσικά όμως με τρομάζει το γεγονός ότι σχεδόν η μισή Ελλάδα έχει σπουδάσει βιολογία!

ιατρικη δεν θα δηλωσεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
ιατρικη δεν θα δηλωσεις ?
Αυτό που όποιος είναι 3ο πεδίο και γράφει καλά πρέπει να πηγαίνει ιατρική..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.

παντος μην ακους τις βλακειες που σου λεει ο αλλος , αν πας βιολογια μπορεις να κανεις 1000 πραγματα ! μην ακουω βλακεεις μερι γιατροκρατιας , κατανταει κουραστικο ! και εγω βιολογικο θελω και οκ εχει πεσει πολυ λασπη..χτες μιλουσα με μια ελληνιδα που δουλευει στην νασα και βιολογικο κρητης μου προτεινε με 1.000 αν θελω να ασχοληθω με ερευνα ! μην τρελαθουμε

Αυτό που όποιος είναι 3ο πεδίο και γράφει καλά πρέπει να πηγαίνει ιατρική..:P

συνηθως δεν θελει καποιος καθαρα φαρμακευτικη , για αυτο υπεθεσα οτι θελει ιατρικη ...τουιτυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
συνηθως δεν θελει καποιος καθαρα φαρμακευτικη , για αυτο υπεθεσα οτι θελει ιατρικη ...τουιτυ
Ε ναι..η φαρμακευτική είναι γι'αυτούς που έχουν γονείς φαρμακοποιούς και για όσους δεν πιάνουν ιατρική:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οι έρευνες στην Ελλάδα χρηματοδοτούνται κυρίως από φαρμακευτικές συνπώς δεν βρίκσω τον λόγο να προτιμήσει κανείς το βιολογικό αντι της φαρμακευτικής..... όσο αφορά την έρευνα.

Επίσης αν θέλεις να κάνεις έρευνα το πιο εύκολο είναι μέσω ιατρικής....... ο κάθε απίθανος ιατρος μπορεί να έχει διατριβή....

στην βιολογία μπορείς να ασχοληθείς με πιο πολλά πράγματα (δεκτό) η βιολογία δεν είναι μόνο η μοριακή είναι ένα σωρό αλλα πράγματα και φοβερή επιστήμη και δύσκολη .

αδικούν τους βιολόγους στην Ελλάδα (δεκτό) το έλεγα και παλιά το λέω και τώρα.



Επίσης όλα τα παιδάκια στην Γ Λυκείου θέλετε να ασχοληθείτε με έρευνα............. σας έχουν γεμίσει οι φροντιστές τα μυαλά με ένα σωρό χαζομάρες... για ρωτήστε όμως του καθηγητές σας γιατί εσείς δεν κάνατε έρευνα και ασχολείστε με την δευτεροβάθμια.

Ξέρετε τι σημαίνει έρευνα; τι θησειες χρειάζεται; τι αγγαρεία; πόσο θα δουλεύετε για 400 ευρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
φοκο εχω διαβασει πολλα μηνυματα σου και εχω δει την τνωμη σ για τους βιολογους ! εγω κοπελα μου ξερω πολυ καλα τι ειναι η ερευνα !απο αποψη γνωσεων δεν θελω να ανοιξω το στομα μου γτ οταν εγω εβγαινα στους 5 πρωτους σε ολη την ελλαδα στον διαγωνισμο βιολογιας και χημειας εσυ ονειρευοσουν νοσηλευτικη !επισης εχω μπει σ εργαστηριο , και εχω μιλησει με απειρους ερευνητες (ταβερναρακης , αντωνιαδου , σολωμονιδου , βεκρελλης ) ..βεβαια τι να μου πουν αυτοι..μια σκατο νασα δουλευουν και απλα εχουν δουλεψει harvard !
επισης ξερω οτι

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΒΟΛΤΕΣ
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.000 ΤΟ ΜΗΝΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

KAI ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΦΒ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
οι έρευνες στην Ελλάδα χρηματοδοτούνται κυρίως από φαρμακευτικές συνπώς δεν βρίκσω τον λόγο να προτιμήσει κανείς το βιολογικό αντι της φαρμακευτικής..... όσο αφορά την έρευνα.

Επίσης αν θέλεις να κάνεις έρευνα το πιο εύκολο είναι μέσω ιατρικής....... ο κάθε απίθανος ιατρος μπορεί να έχει διατριβή....

στην βιολογία μπορείς να ασχοληθείς με πιο πολλά πράγματα (δεκτό) η βιολογία δεν είναι μόνο η μοριακή είναι ένα σωρό αλλα πράγματα και φοβερή επιστήμη και δύσκολη .

αδικούν τους βιολόγους στην Ελλάδα (δεκτό) το έλεγα και παλιά το λέω και τώρα.



Επίσης όλα τα παιδάκια στην Γ Λυκείου θέλετε να ασχοληθείτε με έρευνα............. σας έχουν γεμίσει οι φροντιστές τα μυαλά με ένα σωρό χαζομάρες... για ρωτήστε όμως του καθηγητές σας γιατί εσείς δεν κάνατε έρευνα και ασχολείστε με την δευτεροβάθμια.

Ξέρετε τι σημαίνει έρευνα; τι θησειες χρειάζεται; τι αγγαρεία; πόσο θα δουλεύετε για 400 ευρώ;
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει και πολύ να σπουδάσεις ΤΌΣΑ χρόνια στην ιατρική για να κάνεις έρευνα. Την έρευνα τη θεωρώ πολύ χρήσιμη εννοείται, όμως αν έβγαζα ιατρική θα ήθελα να εξασκώ το επάγγελμα.

Γίνονται άραγε και συνδυαστικά αυτά τα δύο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ

Αν εχεις καποιον να σε ζει καλα θα κανεις.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.000 ΤΟ ΜΗΝΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

Εξαιρετικα. Χρειαζομαστε θυματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει και πολύ να σπουδάσεις ΤΌΣΑ χρόνια στην ιατρική για να κάνεις έρευνα. Την έρευνα τη θεωρώ πολύ χρήσιμη εννοείται, όμως αν έβγαζα ιατρική θα ήθελα να εξασκώ το επάγγελμα.

Γίνονται άραγε και συνδυαστικά αυτά τα δύο; :hmm:

φυσικα και γινονται , μαλιστα σε πολλα νοσοκομεια στην αμερικη ειναι απαραιτητο ο γιατρος να εχει και καποια απασχοληση σε ερευνητικο τομεα !απλα η ιατρικη σε κλεινει και θα μπορεις να ασχοληθεις με συγκεκριμενους ερευνητικους τομεις ! αντιθετα απο βιολογικο μπορεις να ασχοληθεις με ερευνα που αφορα ζωα , περιβαλλον , πλανητες ,ασθενειες κτλπ..

δεν με νοιαζει να βγαλω λεφτα ! προτιμω να πεθανω παρα να κανω κατι το οποιο δεν μου αρεσει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αλανάκο και εγώ διαφωνώ με Φόκο, αλλά ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεσαι και μειώνεις τη νοσηλευτική π.χ. δεν συνάδει με τις διακρίσεις επιστημονικά που λες οτι έχεις καταφέρει. Έτσι χάνεις-χάνουμε το δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αλανάκο και εγώ διαφωνώ με Φόκο, αλλά ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεσαι και μειώνεις τη νοσηλευτική π.χ. δεν συνάδει με τις διακρίσεις επιστημονικά που λες οτι έχεις καταφέρει. Έτσι χάνεις-χάνουμε το δίκιο.

απλα δεν αντεχω αλλο εχω μπει σε πολλα topic και σε ολα ο φοκος μειωνει το βιολογικο !θα τον ακουσει και κανεναν παιδι που δεν ξερει τοσα πργμτα και θα επηραστει αρνητικα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΒΟΛΤΕΣ
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.000 ΤΟ ΜΗΝΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
Τα είπες όλα μόνος σου δε χρειάζεται να προσθέσω τπτ άλλο.

εγω εβγαινα στους 5 πρωτους σε ολη την ελλαδα στον διαγωνισμο βιολογιας

Προφανώς προκρίθηκες στην Β φάση και είχες προβάδισμα εναντι των άλλων παιδιών επειδή είχες εμπειρία στο εργαστήριο.


Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει και πολύ να σπουδάσεις ΤΌΣΑ χρόνια στην ιατρική για να κάνεις έρευνα. Την έρευνα τη θεωρώ πολύ χρήσιμη εννοείται, όμως αν έβγαζα ιατρική θα ήθελα να εξασκώ το επάγγελμα.




Γίνονται άραγε και συνδυαστικά αυτά τα δύο; :hmm:

Πολλοί ιατροί όταν κάνουν ειδικότητα κάνουν παράλληλα το διδακτορικό τους. Ξέρω περίπτωση ειδικευόμενου που κάνει έρευνα στην κλινική που δουλεύει και παίρνει επιπλέον 1000 ευρώ στον μισθό του. και έχει μια ποιοτική ζωή με οικογένεια και είναι ευτυχισμένος.

Αν έχεις γνωστό ένα μέλος ΔΕΠ μπορείς να κάνεις διατριβή στην ιατρική ούτε μεταπτυχιακό δε χρειάζεται.

Επίσης γνωρίζω κοπέλα με διδακτορικό και μεταδιδακτορικό και τέλειωσε Βιολογία η οποία έκανε έρευνα στην Πάτρα (ιατρκή σχολή) και έπαρινα 400 και κάτι και δουλευε τρελές ώρες. Τώρα δουλεύει στην Αγγλία και παίρνει 2000 ευρώ (για Αγγλία είναι λίγα λεφτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alanakos

Νεοφερμένος

Ο alanakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
απλα δεν αντεχω αλλο εχω μπει σε πολλα topic και σε ολα ο φοκος μειωνει το βιολογικο !θα τον ακουσει και κανεναν παιδι που δεν ξερει τοσα πργμτα και θα επηραστει αρνητικα !

δεν ηθελα να μειωσω την νοσηλευτικη , απλα δεν αντεξα !
προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν ανωτερες σχολες , σημασια εχει εκει που να πας να σου αρεσει και θα πετυχεις !
στοχος ομως πρεπει να ειναι η ευτυχια και οχι τα λεφτα ουτε η εξουσια (επειδη ο γιατρος θα βαζει την υπογραφη δεν πρεπει καποιο παιδι να παει βιολογικο ?..ειναι επιχειρημα αυτο ? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αλανάκο και εγώ διαφωνώ με Φόκο, αλλά ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεσαι και μειώνεις τη νοσηλευτική π.χ. δεν συνάδει με τις διακρίσεις επιστημονικά που λες οτι έχεις καταφέρει. Έτσι χάνεις-χάνουμε το δίκιο.
Βασικά, το κράτος μειώνει τη νοσηλευτική, εφόσον δεν δίνει ευκαιρία στους νοσηλευτές να αξιοποιήσουν τις αμέτρητες γνώσεις τους σε βιολογία, ιατρική, ανατομία, φυσιολογία, φαρμακολογία κλπ. Η νοσηλευτική, είναι αξιόλογη επιστήμη από την οποία μπορείς να κάνεις πολλά...στο εξωτερικό! Στις ΗΠΑ, ένας νοσηλευτής ανάλογα με την ειδίκευσή έχει αρμοδιότητες. Ένας nurse practitioner, κάνει δική του διάγνωση και έχει μάλιστα δικαίωμα να συνταγογραφεί και κάποια πράγματα. Επίσης, υπάρχει ειδίκευση CRNA (Certified Registered Nurse Anesthetist), μετά από την οποία ο νοσηλευτής ουσιαστικά αντικαθιστά τον αναισθησιολόγο σε μικροεπεμβάσεις και εγχειρήσης ρουτίνας και χορηγούν κανονικότατα αναισθησία. Τέλος, υπάρχει ο/η registered nurse first assistant, που συμμετέχει ενεργά στις εγχειρήσεις. Συγκεκριμένα, χειρίζονται κάποια εργαλεία και μηχανήματα όπως την αναρρόφηση και κάνουν και ράμματα μετά την επέμβαση. Βέβαια, εδώ στην Ελλάδα, νοσηλευτής ουσιαστικά είναι το παιδί που παίρνει αίμα, ξεσκατίζει τους γέρους, φέρνει την πάπια, το χάπι κλπ. Ένα άβουλο πλάσμα που δεν έχει δική του κρίση, και ακολουθεί πιστά τις οδηγίες του γιατρού. Μετά, λογικό να τους αντιμετωπίζουν σαν απόφοιτους ΙΕΚ.:mad:

Περιττό να πω, στις ΗΠΑ οι νοσηλευτές έχουν δικαίωμα να είναι ανεξάρτητοι επαγγελματίες, ανοίγοντας κάποιο διαγνωστικό κέντρο, κέντρο πρώτων βοηθειών, κέντρο αποκατάστασης μέχρι και μικρές κλινικές. Και φυσικά, μπορούν να συμμετάσχουν και σε ερευνητικά προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top