Υποψήφιοι με το 10% 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

catspid

Νεοφερμένος

Η catspid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
το 1 το διάβασες ή μπα; Ή την αίτηση;

Λέει πουθενά θέλω να είμαι υποψήφιος για το 10%; Οχι. Λέει Στρατιωτικές/Αστυνομία etc. Γιατί σώνει και καλά να μας αγχώσεις. :P


Δεν θελω να σας αγχωσω μακαρι να ειναι ετσι γιατι εγω σημερα αγχωθηκα υπερβολικα με αυτα που μου ειπε ο "πρωην" καθηγητης μου..μακαρι παιδια να ειναι οντως μαζι με τα παιδια που δινουν πανελληνιες γιατι αλλιως το χασαμε το παιχνιδι αφου απο του χρονου δεν θα στεκει.Καλη μας επιτυχια λοιπον κ ο,τι γινει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δεν θελω να σας αγχωσω μακαρι να ειναι ετσι γιατι εγω σημερα αγχωθηκα υπερβολικα με αυτα που μου ειπε ο "πρωην" καθηγητης μου..μακαρι παιδια να ειναι οντως μαζι με τα παιδια που δινουν πανελληνιες γιατι αλλιως το χασαμε το παιχνιδι αφου απο του χρονου δεν θα στεκει.Καλη μας επιτυχια λοιπον κ ο,τι γινει :D

Θα πάρω αύριο στο λύκειο μου και θα σου πω τι ακριβώς θα μου πουν. :P
Πάντως και στις πιο μπροστά σελίδες αυτού του θρεντ μια κοπέλα επιβεβαιώνει απο το λύκειο της πως πάμε μόνο τον Ιούλιο με το μηχανογραφικό.:hmm:

Είναι εξοργιστικό πάντως αν ένας εκπαιδευτικός αποθαρρύνει/ αγχώνει τα παιδιά λόγω κακής ενημέρωσης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catspid

Νεοφερμένος

Η catspid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα πάρω αύριο στο λύκειο μου και θα σου πω τι ακριβώς θα μου πουν. :P
Πάντως και στις πιο μπροστά σελίδες αυτού του θρεντ μια κοπέλα επιβεβαιώνει απο το λύκειο της πως πάμε μόνο τον Ιούλιο με το μηχανογραφικό.:hmm:

Είναι εξοργιστικό πάντως αν ένας εκπαιδευτικός αποθαρρύνει/ αγχώνει τα παιδιά λόγω κακής ενημέρωσης του.


Nαι οντως ειναι ασχημο να το κανουν αυτο...Περιμενω να μου πεις παντως :P Σ'ευχαριστω!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Είναι εξοργιστικό πάντως αν ένας εκπαιδευτικός αποθαρρύνει/ αγχώνει τα παιδιά λόγω κακής ενημέρωσης του.
Δεν ξέρω τι λέει ο καθένας,πάντως εμείς είμαστε πλήρως ενημερωμένοι. :pfff:
Έχω ρωτήσει στο σχολείο από τα Χ-mas,δηλαδή λολ,μην ακούτε όποιον να'ναι.

Μαύρη Πεταλούδα ρώτα κι εσύ,αν είναι και όταν γυρίσεις από το σχολείο,κάνε πόστ με μεγάλα μαύρα γράμματα για να το εμπεδώσουν όλοι. :P
Αχαχαχα να αγχωθουμε περισσοτερο ωρε; :P

ceid πατρας, πληροφορική γιαννενα και επιστήμη υπολογιστών εγώ btw. Μην τολμήσετε να τα δηλώσετε. :P
Όχι,απλά για να ξέρουμε ρε συ. =/

Καλή επιτυχία btw! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rania07/03/11

Νεοφερμένος

Η rania07/03/11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπόν μην ακούτε τις βλακείες ατόμων που δεν ξέρουν τίποτα.....εγώ πήγα στον διευθυντή μου κ ρώτησα και μου είπε ότι εφόσον δεν θέλω να δηλώσω στρατιωτικές,γυμναστική ακαδημία κ εμπορικό ναυτικό απλά θα πάω και θα καταθέσω μηχανογραφικό μαζί με αυτούς που θα έχουν δώσει πανελλήνιες......ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ.........ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...!!!!!!!Κ ΔΝ ΧΑΣΑΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑΑΑ.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν εχετε ακουσει το ενδεχομενο για online μηχανογραφικο ;
Οριστε και ενα δειγμα :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
εε βασικά εγώ που θα κάνω 10% φέτος κ δεν θα δηλώσω στρατιωτικές σχολές κτλ, έκανα κανονικά τα χαρτιά μου τον φεβρουάριο γιατί υποτίθεται πως πρέπει να έχεις δηλώσει από πριν ότι σκοπεύεις να κάνεις το μηχανογραφικό σου με το 10% είτε το κάνεις τελικά είτε όχι, όπως δηλώνουν και τα παιδιά που δίνουν δεύτερη φορά πανελλαδικές ότι θα δώσουν είτε εμφανιστούν, είτε όχι. Δε λέω τίποτα για σίγουρα, αλλά μόνο αυτά που ξέρω. Δεν έτυχε ποτέ ν' ακούσω ότι μπορείς να κάνεις 10% χωρίς να έχεις κάνει την αντίστοιχη αίτηση όταν γίνονται και όλες οι υπόλοιπες αιτήσεις για τις εξετάσεις. Μου έδωσαν ένα χαρτί τότε, το οποίο μου είπαν πως θα πρέπει να το δώσω στο αντίστοιχο γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όταν θα πάω να καταθέσω το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εγω διαβασα πως οσοι θελουν στρατιωτικες σχολες κτλ με το 10% κανουν αιτηση το φεβρουαριο.Οι υπολοιποι κανουν το μηχανογραφικο κανονικα τον Ιουλιο.Το γραφει αλλωστε και στην συγκεκριμενη αιτηση (οχι και τοσο ξεκαθαρα βεβαια).Οταν δινεις το μηχανογραφικο 10% τον Ιουλιο ζητανε το μηχανογραφικο που εχεις δηλωσει 10% μαζι με την βεβαιωση προσβασης,και οχι καμια προηγουμενη αιτηση που εκανες στο σχολειο.Μην τρελαθουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Οοκ. Δεν ξέρω κι εγώ ακριβώς τι παίζει, απλά λέω ό,τι μου είπαν και μένα στο σχολείο μου. Ίσως να μην χρειάζεται η δήλωση κι εγώ να την έκανα χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ωρε εντροπια, πήγα και ξαναρθα:Ρ

Αιτηση κάνουν:
...
Β΄) που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων των ημερησίων ΓΕΛ χωρίς νέα εξέταση για τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και τα ΤΕΦΑΑ υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση, χωρίς δικαιολογητικά στο Λύκειο αποφοίτησης ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους.
...

Δειτε και τις κατηγοριες που κάναν αίτηση τον Φεβρουαριο εδώ:

https://kesyp.ser.sch.gr/index.php/2010-09-28-08-51-47/2010-10-29-16-23-25/137-10-25-2011-.html

Και επειδη ρωταγα για το 10% (αλλα τελικώς έδωσα πανελλήνιες) και περσι απάντηση απο μέλοι του ischool:

για να κανεις 10% δεν χρειάζεται καμια αιτηση. χρειάζεται μόνο για το 90%.

απλώς πας στο γραφειο Β'βαθμιας εκπαίδευσης που είχες καταθεσει την τελευταία φορα μηχανογραφικό , μαζι με τα απαραιτητα δικαιολογητικα και καταθετεις. τίποτα αλλο δε χρειάζεται:)

Την αίτηση αυτή την υποβάλλουν όλοι οι υποψήφιοι με το 90% τον Φεβρουάριο του έτους που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις. Οι υποψήφιοι με το 10% υποβάλλουν στο ίδιο χρονικό διάστημα αντίστοιχη αίτηση ΜΟΝΟ αν επιθυμούν να δηλώσουν στο μηχανογραφικό τους στρατιωτικές σχολές, αστυνομικές σχολές, ΤΕΦΑΑ και ακαδημίες εμπορικού ναυτικού. Αν κάποιος υποψήφιος με το 10% δεν επιθυμεί να δηλώσει καμία σχολή που να ανήκει σε αυτές τις κατηγορίες τότε δεν υποβάλλει αυτήν την αίτηση αλλά μόνο το μηχανογραφικό δελτίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Να ρωτησω μια χαζη ερωτηση,για να καταθεσεις μηχανογραφικο με το 10% πρεπει να εχει προηγηθει καταθεση του 90% απο προηγουμενο ετος (και να μην εχω περασει)?Γιατι ποτε δεν εκανα 90% μιας και ηθελα να παω στο εξωτερικο,αλλα θελω να κανω 10% για πρωτη (& τελευταια) φορα φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
εγώ δλδ που έκανα αίτηση λες να υπάρχει θέμα ? :/
ήθελα λέει και να προλάβω τις αιτήσεις και τελικά μου είπαν βλακείες στο σχολείο.. πφφ τι απίστευτη ενημέρωση?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
εγώ δλδ που έκανα αίτηση λες να υπάρχει θέμα ? :/
ήθελα λέει και να προλάβω τις αιτήσεις και τελικά μου είπαν βλακείες στο σχολείο.. πφφ τι απίστευτη ενημέρωση?!

Δε νομίζω να υπάρχει θέμα!

Επίσης από το σαιτ του υπουργείου:

2. Τι πρέπει να κάνω αν θέλω να κάνω χρήση του 10%, δηλαδή αν επιθυµώ να είμαι υποψήφιος για το 10% των θέσεων των εισακτέων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση χωρίς νέα εξέταση;
Σύµφωνα µε το άρθρο 25 του νόμου 3687/2008 οι κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης ηµερήσιου Γενικού Λυκείου ή ΕΠΑΛ – ΟΜΑΔΑ Β που επιθυµούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων, καταθέτουν το μηχανογραφικό τους δελτίο μαζί με τους υπόλοιπους υποψήφιους και διατηρούν αυτό το δικαίωµα για 2 µόνο χρόνια µετά την τελευταία εξέτασή τους.

https://www.minedu.gov.gr/index.php?...essage&layout=message&pf=3&Itemid=948&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
βασικά γιατί να υπάρχει θέμα ?μια απλή αίτηση έκανα ότι θα δηλώσω με το 10% δεν είναι σα να είπα ότι θα ξαναδώσω πανελλαδικές και δεν θα πάω!
και σίγουρα δεν είμαι η μοναδική που έκανε αίτηση, υπάρχουμε πολλοί μακάκες στην ελλάδα που θα το κάναμε λογικά κι αν όχι και είμαι η μόνη, τότε θα πάω στη γωνιά μου να ψοφήσω! :Ρ
πιστεύω ότι αυτές τις αιτήσεις θα τις πέρασαν σα να μην υπήρχαν γιατί δε δήλωναν τίποτα το ιδιαίτερο αν δεν είχες σημειώσει το κουτάκι με τα ΤΕΦΑΑ, τις ΑΕΝ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philippas

Νεοφερμένος

Ο philippas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα! Καλή επιτυχία και σε εσένα! Και σε όλους εδώ μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Λοιπον, μόλις μίλησα με την υποδιευθυντρια του σχολειου μου. Τι μου είπε:

" Αφού δε θέλεις στρατιωτικές, ΤΕΦΑΑ κτλ. θα περιμένεις να ακούσεις πότε θα κάνουν μηχανογραφικό όσοι δίνουν πανελλήνιες και μετά θα πάρεις τηλέφωνο εδώ (λύκειο) ή στο γραφείο β'βαθμιας να σου δώσουμε το χαρτί (υποθέτω μηχανογραφικό, δε μου εξήγησε)."

Oπότε περιμένουμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FOTO

Νεοφερμένος

Η FOTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση .δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το απολυτηριο που ειναι το 2008 αφου ξαναεδωσα το 2009 ρωταω γιατι θελω να ειμαι σιγουρη γιατι θελω να το κανω.και κατι αλλο ξερετε στο μηχανογραφικο στουσ κωδικους αν βαζεις αυτον που ειχε το καρτελακι υποψηφιου οταν εδωσες για τελευταια φορα παννεληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση .δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το απολυτηριο που ειναι το 2008 αφου ξαναεδωσα το 2009 ρωταω γιατι θελω να ειμαι σιγουρη γιατι θελω να το κανω.και κατι αλλο ξερετε στο μηχανογραφικο στουσ κωδικους αν βαζεις αυτον που ειχε το καρτελακι υποψηφιου οταν εδωσες για τελευταια φορα παννεληνιες.

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορεις να κάνεις 10%.
Ο κωδικος που ειναι στο καρτελακι υπάρχει πάνω στη βεβαιωση προσβασης. Δε χρειάζεται γενικά το καρτελάκι για το μηχανογραφικό.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FOTO

Νεοφερμένος

Η FOTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ενταξει απλωσ ρωταω επειδη το θελουν επικυρωμενο και το απολυτηριο και πειραζει επειδη δεν ειναι της χρονολογιας που εδωσα για δευτερη φορα παννεληνιες και ειναι το 2008 που τελειωσα το λυκειο.ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδια η υποβολη των μηχανογραφικων ποτε θα είναι περιπου? επισης πια ημερομηνια θα εχουμε εμεις δικαιωμα να κανουμε υποβολη του μηχανογραφικου γιατι ξερω οτι σε καθε σχολειο βαζουν συγκεκριμενη ημερομηνια υποβολης,επισης τι πιστευεται φετος οτι θα γινει?τελικα θα υπαρχει μειωση των εισαχθεντων και κλεισιμο σχολων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top