Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ειρωνεία… ξέρεις φαντάζομαι τι σημαίνει ειρωνεία, ουμπαλα μας τα χεις κάνει για τη φιλολογία
Σας τα εχω κανει ουμπαλα για την φιλολογια, γιατι ο καθενας εδω δεν νοιαζεται για την αντικειμενικη αληθεια, οποτε ειπα και εγω να ποδοσφαιροποιησω το ζητημα και να γινω οπαδος της δικης μου ομαδας
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Επισης, δεν ειδα να παραθετετε πινακες με στατιστικη, οποτε ειναι συζητηση τυπου καφενειου
Ωπα;; Χρειάζεσαι την στατιστική (θετική επιστήμη) για να μπορέσεις να κανεις σωστή επιστημονική κουβέντα ε; Α ρε αλανι…
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωπα;; Χρειάζεσαι την στατιστική (θετική επιστήμη) για να μπορέσεις να κανεις σωστή επιστημονική κουβέντα ε; Α ρε αλανι…
Ε ναι και προσβαση στην σχετικη βιβλιογραφια, διαφορετικα ας οπαδοποιηθουμε οπως πριν και ας το πιασουμε το ζητημα απο εκει που το αφησαμε. Αν βρεθει ακρη ετσι με το να λεει ο καθενας ο,τι πιστευει , σφυρα μου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,223 μηνύματα.
Σας τα εχω κανει ουμπαλα για την φιλολογια, γιατι ο καθενας εδω δεν νοιαζεται για την αντικειμενικη αληθεια, οποτε ειπα και εγω να ποδοσφαιροποιησω το ζητημα και να γινω οπαδος της δικης μου ομαδας
Όντως υπάρχει ομαδοποιήση. Απλά δεν είναι ανάμεσα σε θετικές και θεωρητικές επιστήμες όπως νομίζεις.
Είναι ανάμεσα στην λογική και τον παραλογισμό σου.
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως υπάρχει ομαδοποιήση. Απλά δεν είναι ανάμεσα σε θετικές και θεωρητικές επιστήμες όπως νομίζεις.
Είναι ανάμεσα στην λογική και τον παραλογισμό σου.
Αν δες θες να ειναι αλλη μια συζητηση τυπου καφενειου, παρεπεμψε με στη σχετικη βιβλιογραφια που να υποστηριζει πως οι θετικες επιστημες ειναι δυσκολοτερες απο τις ανθρωπιστικες, θεωρητικες και θα με πεισεις.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,223 μηνύματα.
Αν δες θες να ειναι αλλη μια συζητηση τυπου καφενειου, παρεπεμψε με στη σχετικη βιβλιογραφια που να υποστηριζει πως οι θετικες επιστημες ειναι δυσκολοτερες απο τις ανθρωπιστικες, θεωρητικες και θα με πεισεις.
Κανείς δεν μίλησε για εύκολες και δύσκολες επιστήμες.
Οτιδήποτε πληρεί τα κριτήρια για να είναι επιστήμη προφανώς θα έχει αρκετή δυσκολία ανάλογα σε τι επίπεδο έχει εμβαθύνει κανείς. Το ποια είναι πιο εύκολη ή δύσκολη, κατ'εμέ τουλάχιστον, είναι κουβέντα άνευ σημασίας γιατί δεν εξυπηρετεί σε κάτι, είναι όντως συζητήση καφανείου.

Η συζήτηση αφορούσε ποιες σχολές είναι ευκολότερες και ποιες δυσκολότερες. Το οποίο δεν υπονοεί τίποτα για ευκολότερες ή δυσκολότερες επιστήμες και αφορά μόνο το κάθε τμήμα συγκεκριμένα. Προσωπικά στατιστικά για την φιλολογία του ΕΚΠΑ(μέσος όρος ετών φοίτησης, μέσος όρος βαθμολογιών κτλπ.) δεν βρήκα. Εαν θες να ψάξεις ο ίδιος και να τα παραθέσεις θα βοηθούσε αρκετά.

Τα μόνα στατιστικά που βρήκα συνιστούσαν απλά οτι η φιλολογία ΕΚΠΑ προτιμάται περισσότερο απο τις γυναίκες, και οτι το μαθηματικό ΕΚΠΑ προτιμάται περισσότερο απο τους άνδρες. Το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμη πληροφορία για την κουβέντα που κάνουμε εμείς. Για τα υπόλοιπα δεν βρήκα κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
αυτό το θέμα σε μία πρόταση:
παιδιά επιβεβαιώστε μου ότι η σχολή μου είναι ανώτερη όλων γιατί δυσκολεύομαι να κοιμηθώ τα βράδια λόγω του ποσοστού ανεργίας :cry_x:
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Επίσης, εδώ το επίπεδο των συνομιλητών μου είναι χαμηλό.
Άσε μας ρε φίλε που θα μας πεις πως έχουμε και χαμηλό επίπεδο, είδαμε και σένα με τις παπατζες που γράφεις σε κάθε σου ποστ.
Πάντως, δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι, αλλά όσο συνεχίζεις τη συζήτηση εκτίθεσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σας τα εχω κανει ουμπαλα για την φιλολογια, γιατι ο καθενας εδω δεν νοιαζεται για την αντικειμενικη αληθεια, οποτε ειπα και εγω να ποδοσφαιροποιησω το ζητημα και να γινω οπαδος της δικης μου ομαδας

Φίλε μας, και η Φιλολογία έχει τη σημασία της αλλά όχι τα 27 Τμήματα Φιλολογίας και συγγενών επιστημών Ιστορίας, Φιλοσοφίας κτλ που έχει ιδρύσει και ιδρύει το κράτος για κομματικούς λόγους. Άλλο πράγμα η επιστήμη και άλλο πράγμα η μαγαζοποίηση της επιστήμης ώστε να βγαίνουν πτυχιούχοι μαζικά. Ο μέσος φοιτητής και μετέπειτα απόφοιτος Φιλολογίας απέχει πολύ από την επιστήμη, όπως αυτό συμβαίνει σε κάθε επιστήμη. Ποια είναι αντικειμενική αλήθεια; Πολλές φορές η δυσκολία ενός Τμήματος έχει να κάνει με το σαθρό πρόγραμμα σπουδών και την ανύπαρκτη ακαδημαϊκή οργάνωση όσο και με το πολύ χαμηλό υπόβαθρο που έχουν αρκετοί φοιτητές από το δημόσιο σχολείο.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Επειδή μίλησες για το παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας τα φιλολογικά μαθήματα μας παρέχονται από τη Φιλολογία και έχουμε τους ίδιους καθηγητές, βιβλία και ύλη με εσάς (π.χ. Αμφιλόχιος Παπαθωμάς, Κανναβού, Σιόντου, Ντάνου κλπ.).
Μη έχοντας τελειωσει ΚΑΝΕΝΑ τμήμα, δεν μπορείς να ξέρεις και να κρίνεις τμήματα, σχολές και επιστήμες.
Καλώς η κακώς, οι θετικές επιστήμες, π.χ. μαθηματικό, φυσικό είναι πολύ πιο δύσκολες και αυτό φαίνεται από το μέσο όρο και από τα χρόνια αποφοίτησης.
Παρόλα αυτά το τι αγαπά να κάνει ο καθένας δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία του τμήματος.
Αν εσύ τώρα ήθελες να νιώθεις ότι σπουδάζεις κάτι δύσκολο για να νιώσεις σημαντικός, λυπάμαι αλλά έχεις θέματα να λύσεις και να ξέρεις ότι το ΕΚΠΑ έχει κέντρο συμβουλευτικής υποστηρίξης, που θα μπορούσε να σε βοηθήσει!
Και λυπάμαι αλλά δεν μπορείς να λες σε έναν άνθρωπο με πτυχίο, 2 μαστερ (με υποτροφία από το Κράτος) και σε λίγο καιρό διδακτορικό και 2ο πτυχίο, ότι έχει χαμηλό επίπεδο. Βέβαια, το επίπεδο δεν είναι θέμα πτυχίων, επομένως δεν μπορείς να κρίνεις κανέναν εδώ μέσα για το επίπεδό του, γιατί δεν ξέρεις σε ποιον απευθύνεσαι.
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτό το θέμα σε μία πρόταση:
παιδιά επιβεβαιώστε μου ότι η σχολή μου είναι ανώτερη όλων γιατί δυσκολεύομαι να κοιμηθώ τα βράδια λόγω του ποσοστού ανεργίας :cry_x:
Δεν ειναι ανωτερη η φιλολογια. Ειναι ισοτιμες οι σχολες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ας πιστεύει ο καθενας ο,τι θέλει για το τμημα του , την επιστημη του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλή σας συνέχεια
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή μίλησες για το παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας τα φιλολογικά μαθήματα μας παρέχονται από τη Φιλολογία και έχουμε τους ίδιους καθηγητές, βιβλία και ύλη με εσάς (π.χ. Αμφιλόχιος Παπαθωμάς, Κανναβού, Σιόντου, Ντάνου κλπ.).
Μη έχοντας τελειωσει ΚΑΝΕΝΑ τμήμα, δεν μπορείς να ξέρεις και να κρίνεις τμήματα, σχολές και επιστήμες.
Καλώς η κακώς, οι θετικές επιστήμες, π.χ. μαθηματικό, φυσικό είναι πολύ πιο δύσκολες και αυτό φαίνεται από το μέσο όρο και από τα χρόνια αποφοίτησης.
Παρόλα αυτά το τι αγαπά να κάνει ο καθένας δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία του τμήματος.
Αν εσύ τώρα ήθελες να νιώθεις ότι σπουδάζεις κάτι δύσκολο για να νιώσεις σημαντικός, λυπάμαι αλλά έχεις θέματα να λύσεις και να ξέρεις ότι το ΕΚΠΑ έχει κέντρο συμβουλευτικής υποστηρίξης, που θα μπορούσε να σε βοηθήσει!
Και λυπάμαι αλλά δεν μπορείς να λες σε έναν άνθρωπο με πτυχίο, 2 μαστερ (με υποτροφία από το Κράτος) και σε λίγο καιρό διδακτορικό και 2ο πτυχίο, ότι έχει χαμηλό επίπεδο. Βέβαια, το επίπεδο δεν είναι θέμα πτυχίων, επομένως δεν μπορείς να κρίνεις κανέναν εδώ μέσα για το επίπεδό του, γιατί δεν ξέρεις σε ποιον απευθύνεσαι.
Λοιπόν, αντικειμενικά το τμήμα Φιλολογίας είναι πολύ πιο δύσκολο από τα τμήματα φ.π.ψ, παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας, τμήμα φιλοσοφίας. Το τμήμα φιλολογίας είναι λίγο πιο δύσκολο από το ιστορικο αρχαιολογικο. Οι καθηγητες του τμηματος φιλολογιας ειναι πιο ελαστικοι, επιεικεις στη βαθμολογηση με τους φοιτητες των τμηματων παιδαγωγικου δευτεροβαθμιας, φιλοσοφιας. Επίσης, τα μαθήματα που παρέχονται στους φοιτητες του τμηματος φιλοσοφιας, και παιδαγωγικου δευτεροβαθμιας ειναι απλουστευμενα, απλοποιημενα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα προσθεσω ομως πως το γεγονος του οτι το τμημα φιλολογιας ειναι πιο δυσκολο απο το παιδαγωγικο δευτεροβαθμιας και το τμημα φιλοσοφιας, δεν σημαινει πως δεν ειναι καλα τμηματα. Ουτε ειμαι απο εκεινους τους φιλολογους που θαβουν το φ.π.ψ. και λενε πως ειναι κατωτερο. Ειναι ισοτιμα τμηματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κουραστηκα με την ολη συζητηση. Θα σας πω το εξης, δεν μπορειτε να μιλατε για υποβαθμιση των φιλολογικων τμηματων ολοι εσεις, απο την στιγμη που δεν ειστε φιλολογοι ή ιστορικοι , αρχαιολογοι ή του φ.π.ψ. Είναι σαν εγώ, που δεν ειμαι φοιτητης του τμηματος μαθηματικων ή φυσικης, να μιλαω για το χαμηλο επιπεδο των φοιτητων του μαθηματικου. Καταλαβατε ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέλος, θα προσθέσω πως ηταν ατυχης η επιλογη των λεξεων χαμηλο επιπεδο για εσας, γιατί πολλοί από εσάς έχετε ήδη όχι μόνο πάρει πτυχίο, αλλά έχετε κάνει και μεταπτυχιακό, διδακτορικό.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Έχεις φοιτήσει σε όλα αυτά τα τμήματα που συγκρίνεις και έχεις άποψη?
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις φοιτήσει σε όλα αυτά τα τμήματα που συγκρίνεις και έχεις άποψη?
Άσε μας ρε φίλε. Είδες πώς είναι όταν κάποιος εντελώς αυθαίρετα ισχυρίζεται πως το τμήμα του είναι δυσκολότερο από το δικό σου, δίχως να έχει ιδέα τι κάνεις και σε αναγκάζει να το δεχτείς ; Αυτό σας λέω και εγώ πως το μαθηματικό δεν είναι δυσκολότερο από την φιλολογία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις φοιτήσει σε όλα αυτά τα τμήματα που συγκρίνεις και έχεις άποψη?
Και εγώ τόσες μέρες κάθομαι και ακούω τις αυθαίρετες απόψεις σας, πως το μαθηματικό είναι πιο δύσκολο από φιλολογία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις φοιτήσει σε όλα αυτά τα τμήματα που συγκρίνεις και έχεις άποψη?
Γιατί εσύ έχεις φοιτήσει και σε μαθηματικό και σε φιλολογία για να έχεις άποψη ; Παρόλα αυτά λές, δίχως να ξέρεις, πως είναι πιο δύσκολο.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν σας αποκαλεσα χαζους, απλα δεν ειστε ετοιμοι να δεχτειτε ολες τις πτυχες της πραγματικοτητας, παρα μονο ο,τι εγκωμιαζει τις ανωτερες και δυσκολοτερες οπως τις αποκαλειτε θετικες επιστημες.
Socrates, is that you?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top