Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απορώ τι κάθεστε και απαντάτε τόσο σοβαρά και αναλυτικά. Ο τύπος είναι κολλημένος. Παίζει και να μην καταλαβαίνει τι γράφετε, αν πράγματι εννοεί τα όσα λέει στα περισσότερα μηνύματα.

Μπορείς να εφαρμόσεις τις δρώσες δυνάμεις του Greimas σε ένα λογοτεχνικό κείμενο ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μπορείς να μεταφράσεις το πρώτο βιβλίο των Μεταμορφώσεων του Οβιδίου ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τέλος, αφού η φιλολογία είναι ευκολότερη όπως λές, δεν θα έχεις πρόβλημα να εξηγήσεις το δενδροδιάγραμμα της φωτογραφίας ;

Αφού το να γίνεις expert στο lifestyle είναι τόσο εύκολο μπορείς να μου πεις το χρώμα του στρινγκ της Ζοζεφίν το οποίο φόρεσε σε παραλία της Μυκόνου φέτος; Φωτογραφίες υπάρχουν, αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα θα το γνώριζες κατευθείαν, χωρίς να χρειαστεί να το ψάξεις τώρα.

Μην υποτιμάς τους lifestylάκηδες. Βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να είσαι τέτοιος; Δύσκολα αποκτάς τέτοιες γνώσεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απορώ τι κάθεστε και απαντάτε. Ο τύπος είναι κολλημένος. Παίζει και να μην καταλαβαίνει τι γράφετε, αν πράγματι εννοεί τα όσα λέει στα περισσότερα μηνύματα.



Αφού το να γίνεις expert στο lifestyle είναι τόσο εύκολο μπορείς να μου πεις το χρώμα του στρινγκ της Ζοζεφίν το οποίο φόρεσε σε παραλία της Μυκόνου φέτος; Φωτογραφίες υπάρχουν, αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα θα το γνώριζες κατευθείαν, χωρίς να χρειαστεί να το ψάξεις τώρα.

Μην υποτιμάς τους lifestylάκηδες. Βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να είσαι τέτοιος; Δύσκολα αποκτάς τέτοιες γνώσεις.
Είπαμε έκανα λάθος. Δεν ήξερα ότι η Γενετική Σύνταξη που κάνουμε στο τμήμα φιλολογίας κατεύθυνσης γλωσσολογίας σχετίζεται με τα μαθηματικά. Πάντως είναι πολύ ωραίο μάθημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξεκολήστε, όλα είναι χρήσιμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν χρειάζεται να μου το τονίζετε διαρκώς το λάθος μου.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπαμε έκανα λάθος. Δεν ήξερα ότι η Γενετική Σύνταξη που κάνουμε στο τμήμα φιλολογίας κατεύθυνσης γλωσσολογίας σχετίζεται με τα μαθηματικά. Πάντως είναι πολύ ωραίο μάθημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξεκολήστε, όλα είναι χρήσιμα.
Το όλο point του σχολίου μου ήταν να δεχθεί ότι αυτά που ζήτησες από τον Samael να κάνει προκειμένου να αναφερθείς στην δυσκολία της φιλολογίας δεν στέκουν λογικά. Και εγώ μπορώ να σου ζητήσω μία γνώση (ή την εφαρμογή της) από οποιοδήποτε γνωστικό αντικείμενο, λέει κάτι αυτό για την δυσκολία του; Το θέμα είναι ο κόπος που πρέπει να καταβληθεί για την επιτυχή εκμάθηση/κατανόηση των εννοιών αυτού.

Η αναλογία που έκανα παραπάνω δεν είναι απόλυτα ακριβής μιας και αυτά που ανέφερες απαιτούν και κατανόηση, ήθελα ωστόσο να είναι γλαφυρή.
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά ο καθένας έχει την γνώμη του. Έχουμε δημοκρατία, όχι δικτατορία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πιστεύω πως η φιλολογία είναι εξίσου δύσκολη με το μαθηματικό και το φυσικό. Το ίδιο πιστεύουν και οι καθηγητές και οι συμφοιτητές στη σχολή μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι σωστό να προσπαθείτε να μου επιβάλετε την άποψή σας πως οι θετικές επιστήμες είναι πιο δύσκολες. Ο καθένας έχει την γνώμη του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωστόσο, παραδέχομαι πως έκανα λάθος που μηδένιζα τις θετικές επιστήμες ως κατώτερες. Δεν είναι κατώτερες. Είναι εξίσου σημαντικές με τις θεωρητικές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι θεωρητικές, κοινωνικές, θετικές , τεχνολογικές κ.λ.π. επιστημες αλληλοσυμπληρωνονται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιο δύσκολη από τη φιλολογία και το ιστορικό αρχαιολογικό πιστεύω πως είναι η Ιατρική, οι πολυτεχνικές σχολές, διότι έχουν περισσότερα μαθήματα και όχι γιατι τα μαθηματα ειναι πιο δυσκολα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Σε τιμάει πάντως το γεγονός ότι παραδέχεσαι ότι ήσουν/σκεφτόσουν λάθος.. οι περισσότεροι εδώ δε θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο (ενδεχομένως και γώ)
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φιλολογία Εκπα εχει 60 μαθηματα και ειναι τετραετης ενω το τμημα Ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων εχει 80 μαθηματα και πενταετους φοιτησης , οποτε ειναι πιο δυσκολο τμημα, για αυτο και εχει την ισχυ integrated master. Η φιλολογια δεν εχει ομως την ισχυ integrated master.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μαθηματικο ομως δεν ειναι πιο δυσκολο τμημα απο την φιλολογια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστευω δηλαδη πως οι τεχνολογικες σχολες που εχουν την ισχυ integrated master ειναι πιο δυσκολες απο την φιλολογια, νομικη, μαθηματικο, φυσικο. Παντα το πιστευα, διοτι εχουν οπως προανεφερα περισσοτερα μαθηματα και οχι διοτι τα μαθηματα ειναι πιο δυσκολα. Η παραπανω δυσκολια των συγκεκριμενων σχολων ομως αναγνωριζεται, διοτι παρεχουν διπλωμα και οχι απλως πτυχιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσεις ομως προσπαθουσατε να με πεισετε πως οι θετικες σχολες, επιστημες ειναι πιο δυσκολες απο τις θεωρητικες. Αν ομως μου λεγατε πως οι τεχνολογικες σχολες ειναι πιο δυσκολες, θα συμφωνουσα απο την αρχη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μαθηματικό, η φιλολογια, το φυσικο, το ιστορικο αρχαιολογικο κ.λ.π. είναι πιο δυσκολες σχολες από το παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης, παιδαγωγικο νηπιαγωγων, παιδαγωγικο δευτεροβαθμιας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Mπράβο. Ηρέμησες τώρα; :fish2:Βλέπω το δυσκολόμετρο έχει πάρει φωτιά.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Mπράβο. Ηρέμησες τώρα; :fish2:Βλέπω το δυσκολόμετρο έχει πάρει φωτιά.
Εαν ζούσαν σήμερα οι δύο έτσι θα ήταν.
1661190837178.png
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας έχει την γνώμη του και δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό. Εσείς θεωρείτε ότι τα μαθηματικά και η φυσική είναι πιο δυσκολες επιστημες, τμηματα απο την φιλολογία ενω εγω πιστευω πως ειναι εξισου δυσκολα. Δεν χρειαζεται να συνεχιστει αλλο αυτη η συζητηση, γιατι οδηγει σε αδιεξοδο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Ο καθένας έχει την γνώμη του και δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό. Εσείς θεωρείτε ότι τα μαθηματικά και η φυσική είναι πιο δυσκολες επιστημες, τμηματα απο την φιλολογία ενω εγω πιστευω πως ειναι εξισου δυσκολα. Δεν χρειαζεται να συνεχιστει αλλο αυτη η συζητηση, γιατι οδηγει σε αδιεξοδο.
Είναι κάπως ειρωνικό να λες οτι η φιλολογία είναι πιο δύσκολη ή εξίσου δύσκολη με την φυσική πάντως εφόσον η τελευταια μελετάει όλο το σύμπαν και οτι περιέχει μέσα αυτό. Το οποίο περιλαμβάνει όλες τις άλλες επιστήμες, ακόμα και την φιλοσοφία(εφόσον είναι προιόν σκέψης η οποία γίνεται στον εγκέφαλο ο οποίος αποτελεί μέρος του σύμπαντος). Θέλω να πω, λογικά εαν το δεις, δεν βγάζει κανένα νόημα ένα γνήσιο υποσύνολο(κατά πολύ) να είναι πιο δύσκολο ή εξίσου δύσκολο στην κατανόηση όσο ολόκληρο το σύνολο του σύμπαντος :P .

Υπό αυτό το πρίσμα, πιστεύω οτι η φυσική είναι η πιο δύσκολη επιστήμη όλων(κατά την γνώμη μου στο ίδιο βάθρο είναι και τα μαθηματικά). Σε σχέση ακόμα και με τις πολυτεχνικές. Εμένα δεν με πειράζει να αναγνωρίσω αυτή την αλήθεια γιατί δεν έχω κόμπλεξ. Δεν σημαίνει οτι και άλλα πεδία δεν έχουν τις δυσκολίες τους και φυσικά την αξία τους. Αλλά σε επίπεδο φιλοσοφικού debate εαν μας νοιάζει τόσο πολύ ποια επιστήμη ή ποιες επιστήμες είναι πιο δύσκολες, τότε ναι...αυτές είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
εμένα πάλι γιατί το μαθηματικό μου φαίνεται πιο εύκολη σχολή από το φιλολογικό; :P
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
1661194688106.png

to settle the debate, οριστε η δυσκολοτερη σχολη στην ελλαδα. Στην συγκεκριμενη σχολη μαθαινεις μονο με τα δεδομενα των θεσεων των αστρων να προβλεπειες το μελλον, διχως να μπλεκεις με ντετερμινιστικα μαθηματικα μοντελα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
View attachment 107204
to settle the debate, οριστε η δυσκολοτερη σχολη στην ελλαδα. Στην συγκεκριμενη σχολη μαθαινεις μονο με τα δεδομενα των θεσεων των αστρων να προβλεπειες το μελλον, διχως να μπλεκεις με ντετερμινιστικα μαθηματικα μοντελα.
-Τι αβεβαιότητα παράγει ο τρόπος που προσδιορίζετε την θέση των άστρων όμως ;
Αστρολόγοι : dead

:hehe:
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
View attachment 107204
to settle the debate, οριστε η δυσκολοτερη σχολη στην ελλαδα. Στην συγκεκριμενη σχολη μαθαινεις μονο με τα δεδομενα των θεσεων των αστρων να προβλεπειες το μελλον, διχως να μπλεκεις με ντετερμινιστικα μαθηματικα μοντελα.
κι εκεί που λες ότι η απόλαυση που μπορεί να σου δώσει ένα thread φτάνει στο peak της.. :lol:

ομολογουμένως η αστρολογία είναι η δυσκολότερη επιστήμη όλων, έχετε ιδέα πόσο δύσκολο είναι στις μερες μας να έχεις τόση δημιουργικότητα ώστε να βρεις παπατζίδικα επιχειρήματα για να υποστηρίξεις εξίσου παπατζίδικες θεωρίες;

[ντρέπομαι που την αποκαλώ "επιστήμη" ακόμα και χαριτολογώντας.]
 
Τελευταία επεξεργασία:

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
κι εκεί που λες ότι η απόλαυση που μπορεί να σου δώσει ένα thread φτάνει στο peak της.. :lol:

ομολογουμένως η αστρολογία είναι η δυσκολότερη επιστήμη όλων, έχετε ιδέα πόσο δύσκολο είναι στις μερες μας να έχεις τόση δημιουργικότητα ώστε να βρεις παπατζίδικα επιχειρήματα για να υποστηρίξεις εξίσου παπατζίδικες θεωρίες;
Αυτο που επισης παιζει να ειναι φουλ δυσκολο ειναι να λενε τις παπατζες τους χωρις να γελανε οι ιδιοι και να παιρνουν στα σοβαρα τις αποριες του κοινου τους
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Παντα το πιστευα, διοτι εχουν οπως προανεφερα περισσοτερα μαθηματα και οχι διοτι τα μαθηματα ειναι πιο δυσκολα.
Ναι, αρκεί αυτό το εντελώς τυπικό, αυθαίρετο και μοναδιάστατο κριτήριο για να απαντηθεί μια τόσο χαωτική και πολυπαραγοντική ερώτηση. Με τόσο απλοϊκη σκέψη και με 8άρι στη φιλολογία, μάλλον επιβεβαιώνεται ότι αρκεί η παπαγαλία για να πετύχεις καλό μο εκεί. Δεν το λέω προσβλητικά, απλώς παρατηρητικά.
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν για να κλείσει το θέμα εδώ. Αν θεωρείτε την φιλολογία εύκολη κ.λ.π. απορώ γιατί δεν περάσατε εκεί για να πάρετε πτυχίο. Γιατί να κάθεστε και να παιδεύεστε με τις δυσκολότερες όπως λέτε θετικές επιστήμες ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι κρίμα να κάθεστε και να κουράζεστε άδικα σε τόσο δύσκολες όπως λέτε σχολές ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, αρκεί αυτό το εντελώς τυπικό, αυθαίρετο και μοναδιάστατο κριτήριο για να απαντηθεί μια τόσο χαωτική και πολυπαραγοντική ερώτηση. Με τόσο απλοϊκη σκέψη και με 8άρι στη φιλολογία, μάλλον επιβεβαιώνεται ότι αρκεί η παπαγαλία για να πετύχεις καλό μο εκεί. Δεν το λέω προσβλητικά, απλώς παρατηρητικά.
Μην φοβάσαι φίλε μου, η απλοική σκέψη μου δεν είναι μεταδοτική, δεν θα κολλήσεις κάτι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Ναι, αρκεί αυτό το εντελώς τυπικό, αυθαίρετο και μοναδιάστατο κριτήριο για να απαντηθεί μια τόσο χαωτική και πολυπαραγοντική ερώτηση. Με τόσο απλοϊκη σκέψη και με 8άρι στη φιλολογία, μάλλον επιβεβαιώνεται ότι αρκεί η παπαγαλία για να πετύχεις καλό μο εκεί. Δεν το λέω προσβλητικά, απλώς παρατηρητικά.
Ευτυχώς μερικοί απο την θεωρητική που υπάρχετε εδώ, μέσω των εύστοχων πολλές φορές κειμένων σας, αποδεικνύετε οτι οι θεωρητικές σπουδές μπορούν να είναι κάτι πολύ παραπάνω απο απλή παπαγαλία. Έχετε εμβαθύνει και εντρυφήσει στο αντικείμενο σας πέρα απο τα τυπικά πλαίσια που θα το απαιτούσε το σχολείο ή η σχολή και το μεταδίδετε αυτό και προς τα έξω. Και είναι πολύ ευχάριστο αυτο.

Τις προάλλες διάβαζα κάτι που έγραφε ο @archaios19 και ο @Γιωργάκης σε ένα θέμα που ενημέρωναν σχετικά με τις διεξόδους απο ένα τμήμα αρχαιολογίας, και ήταν πολύ κατατοπιστικοί παρέχοντας πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Ο άνθρωπος που θα έχει αναπτύξει κριτική σκέψη και θα αγαπάει το πεδίο του θα χαίρει εκτίμησης ανεξάρτητα τι σπουδάζει, ή πόσο χρήσιμο είναι ή πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι.

Είναι αυτό που λέμε οτι εαν ο άλλος ξέρει τι του γίνεται,δύσκολα δεν θα δώσεις σημασία ακόμα και εαν δεν έχεις ενδιαφέρον στο αντικείμενο.

Λοιπόν για να κλείσει το θέμα εδώ. Αν θεωρείτε την φιλολογία εύκολη κ.λ.π. απορώ γιατί δεν περάσατε εκεί για να πάρετε πτυχίο. Γιατί να κάθεστε και να παιδεύεστε με τις δυσκολότερες όπως λέτε θετικές επιστήμες ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Μας αρέσει να λύνουμε προβλήματα. Ειδικά τα δύσκολα.
Εκτός αυτού κανένας νοήμων άνθρωπος δεν επιλέγει σπουδές βάσει του που θα πάρει πιο εύκολα πτυχίο, αλλά βάσει τι του αρέσει. Οπότε αυτό που υπονοείς δεν στέκει.
Δεν είναι κρίμα να κάθεστε και να κουράζεστε άδικα σε τόσο δύσκολες όπως λέτε σχολές ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Όχι διότι δεν επιλέγουμε εαν η φύση θα είναι εύκολη ή δύσκολη στην κατανόηση και μελέτη της. Δεν το ορίζουμε εμείς αυτό. Η φύση είναι αυτή που είναι. Εαν ένας νόμος της είναι εύκολα κατανοητός, καλώς. Εαν είναι δύσκολα κατανοητός, τότε ίσως σε κάποιους αρέσει η πρόκληση, ίσως και όχι. Όπως και να έχει όμως η μελέτη της θα είναι σημαντική για την εξέλιξη της ανθρωπότητας.

Όσο για τον εαν αξίζει να παιδεύεται κανείς με τις δύσκολες θετικές επιστήμες...ναι αξίζει διότι βελτιώνεται το βοιωτικό επίπεδο όλων των ανθρώπων και σε ορισμένες περιπτώσεις διασφαλίζεται ακόμα και η επιβίωση τους(ενέργεια,ιατρική,φαρμακευτική κτλπ.).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top