Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, αρκεί αυτό το εντελώς τυπικό, αυθαίρετο και μοναδιάστατο κριτήριο για να απαντηθεί μια τόσο χαωτική και πολυπαραγοντική ερώτηση. Με τόσο απλοϊκη σκέψη και με 8άρι στη φιλολογία, μάλλον επιβεβαιώνεται ότι αρκεί η παπαγαλία για να πετύχεις καλό μο εκεί. Δεν το λέω προσβλητικά, απλώς παρατηρητικά.
Μόνο κάποιος που έχει τελειώσει ένα τμήμα μπορεί να εκφέρει άποψη για αυτό. Θα σου δώσω παράδειγμα. Καθηγητές και καθηγήτριες μου στην φιλολογία Ιωαννίνων και Εκπα έχουν πτυχία φιλολογίας και νομικής, μεταπτυχιακό και διδακτορικό στη φιλολογία. Μου έχουν πεί πως η φιλολογία σαν επιστήμη και τμήμα είναι πιο δυσκολη απο την νομικη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, γνωστη μου που ειναι διδακτορας Ιατρικης, για τις αναγκες του διδακτορικου της διαβαζει συγγραμματα αρχαιας ελληνικης φιλολογιας, γραμματειας και μου ειπε πως ειναι πιο δυσκολα μαθηματα απο τα μαθηματα που ειχε στο προπτυχιακο της στην Ιατρικη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, αρκεί αυτό το εντελώς τυπικό, αυθαίρετο και μοναδιάστατο κριτήριο για να απαντηθεί μια τόσο χαωτική και πολυπαραγοντική ερώτηση. Με τόσο απλοϊκη σκέψη και με 8άρι στη φιλολογία, μάλλον επιβεβαιώνεται ότι αρκεί η παπαγαλία για να πετύχεις καλό μο εκεί. Δεν το λέω προσβλητικά, απλώς παρατηρητικά.
Όσον αφορά τον ανυπόστατο ισχυρισμό σου πως έχω καλο μεσο ορο διοτι αποστηθιζα, σε πληροφορω πως εχω κοπει πολλες φορες λογω αποστηθισης, γιατι εχουμε πρακτικη εφαρμογη σε κειμενα. Επισης, συμφοιτητες μου πηγαινουν στα γραφεια των καθηγητων και κλαιγονται στους καθηγητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η φιλολογια δεν ειναι οπως τα φιλολογικα στο σχολειο που αποστηθιζεις λιγες σελιδουλες και περασες το μαθημα. Στη φιλολογια διαβαζεις τομους των 1000 σελιδων και καποιοι καθηγητες δεν δινουν μεταφρασεις στα αρχαια κειμενα και σε αναγκαζουν να τα μεταφρασεις μονος σου με λεξικα και με βαση την μεταφραση που θα κανεις θα κριθεις στις εξετασεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μάλλον τρολάρετε λέγοντας μου πως η φιλολογια ειναι εύκολη, δεν εξηγειται αλλιως. Δεν εχει καμια σχεση με το σχολειο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ρε φίλε πιο σιγά με την επανένωση στα μηνύματα με έχεις γεμίσει 100 ειδοποιήσεις από χτες. Γραφτά όλα πριν πατήσεις αποστολή
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μόνο κάποιος που έχει τελειώσει ένα τμήμα μπορεί να εκφέρει άποψη για αυτό.
Συνεπώς εσύ γιατί εκφέρεις άποψη για τη δυσκολία τους, έχεις τελειώσει σχολές πέραν της φιλολογίας;


Καθηγητές και καθηγήτριες μου στην φιλολογία Ιωαννίνων και Εκπα έχουν πτυχία φιλολογίας και νομικής, μεταπτυχιακό και διδακτορικό στη φιλολογία. Μου έχουν πεί πως η φιλολογία σαν επιστήμη και τμήμα είναι πιο δυσκολη απο την νομικη.
Άρα κριτήριο δυσκολίας τελικά είναι τα πόσα μαθήματα έχει μια σχολή ή τι είπαν 2-3 biased καθηγητές του κύκλου σου που σπούδασαν 30 χρόνια πριν;


Γενικά έχεις πολύ παιδική σκέψη, γεμάτη λογικές αντιφάσεις. Ξαναλέω, επειδή με την υπερβολική αστική ευγένεια και το πολίτικλι κορέκτνες δεν επιτρέπεται σχέδον να λέμε τίποτα ειλικρινές και καλοπροαίρετο, δεν το λέω προσβλητικά. Απλώς αν βγεις εκτός του σέιφ χώρου και της ανωνυμίας του φόρουμ και επιχειρηματολογήσεις μ αυτόν τον αυτοαναιρούμενο τρόπο, η πραγματικότητα θα σε συντρίψει. Ναι, δικαίωμα στην ελευθερία της άποψης κλπ, μπορείς να λες ό,τι σου κατέβει, αλλά θα περιθωριοποιηθείς πολύ άσχημα. Προστάτευσε τον εαυτό σου και φίλτραρε αυτά που λες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,831 μηνύματα.
Ο,τι και να λέτε και οι μεν και οι δε η πιο δυσκολη σχολή με τα περισσότερα και πιο δύσκολα μαθήματα είναι η σχολή της ζωής. Φροντίστε να αποφοιτήσετε από εκεί επιτυχώς ;)
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνεπώς εσύ γιατί εκφέρεις άποψη για τη δυσκολία τους, έχεις τελειώσει σχολές πέραν της φιλολογίας;



Άρα κριτήριο δυσκολίας τελικά είναι τα πόσα μαθήματα έχει μια σχολή ή τι είπαν 2-3 biased καθηγητές του κύκλου σου που σπούδασαν 30 χρόνια πριν;


Γενικά έχεις πολύ παιδική σκέψη, γεμάτη λογικές αντιφάσεις. Ξαναλέω, επειδή με την υπερβολική αστική ευγένεια και το πολίτικλι κορέκτνες δεν επιτρέπεται σχέδον να λέμε τίποτα ειλικρινές και καλοπροαίρετο, δεν το λέω προσβλητικά. Απλώς αν βγεις εκτός του σέιφ χώρου και της ανωνυμίας του φόρουμ και επιχειρηματολογήσεις μ αυτόν τον αυτοαναιρούμενο τρόπο, η πραγματικότητα θα σε συντρίψει. Ναι, δικαίωμα στην ελευθερία της άποψης κλπ, μπορείς να λες ό,τι σου κατέβει, αλλά θα περιθωριοποιηθείς πολύ άσχημα. Προστάτευσε τον εαυτό σου και φίλτραρε αυτά που λες.
Η πλατφόρμα, φόρουμ ischool είναι για συζητήσεις τύπου καφενείου π.χ. δες σχετικό νήμα της καφετέρια του ischool , αν έκανα εργασία προφανώς θα λάμβανα υπόψιν και άλλες παραμέτρους. Επίσης, εδώ το επίπεδο των συνομιλητών μου είναι χαμηλό π.χ. τις προάλλες ανέφερα πως η φιλολογία έφερε στο φώς τις επιστήμες, καθώς οι φιλόλογοι μετέφρασαν τους αρχαίους μαθηματικούς, φυσικούς και επειδή σε κάποιους δεν άρεσε η ίδια η πραγματικότητα με αποκάλεσαν 5χρονο. Τί να κάνουμε ρε φίλε, οι συγχρονοι μαθηματικοί δεν ξέρουν αρχαια ελληνικα για να μεταφρασουν τους αρχαιους μαθηματικους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην μου λες λοιπον πως ο τροπος σκεψης μου ειναι παιδικος, την στιγμη που δεν ειστε ετοιμοι να ακουσετε την ιδια την αληθεια, πραγματικοτητα
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ο @Syntactician είπε μερικές κουβέντες για τις οποίες από ό,τι φαίνεται μετάνιωσε και ανακάλεσε. Μακάρι να το έκανε μετά από σκέψη και όχι λόγω του peer pressure. Σε κάθε περίπτωση, ας του δώσουμε ένα συγχωροχάρτι, ας μην τον κολλάμε άλλο στον τοίχο, κι ας πάμε παρακάτω 🌺
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Όλη μέρα λες ποσό ανώτερος είσαι από τους θετικούς και απαξιώνεις όσους σπουδάζουν νομική… αφού είναι τόσο σημαντική η φιλολογία, εσυ που είσαι ο γκουρού αυτής, πως και δεν έχεις κάτι πιο σημαντικό να κανεις; Κάπου μπάζει το πράγμα… από όσο το υπανάπτυκτο μυαλό μου μπορεί να καταλάβει. Δεν ξέρω και οβιδιο σορυ κιολας αυτός είμαι
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλη μέρα λες ποσό ανώτερος είσαι από τους θετικούς και απαξιώνεις όσους σπουδάζουν νομική… αφού είναι τόσο σημαντική η φιλολογία, εσυ που είσαι ο γκουρού αυτής, πως και δεν έχεις κάτι πιο σημαντικό να κανεις; Κάπου μπάζει το πράγμα… από όσο το υπανάπτυκτο μυαλό μου μπορεί να καταλάβει. Δεν ξέρω και οβιδιο σορυ κιολας αυτός είμαι
Δεν σας αποκαλεσα χαζους, απλα δεν ειστε ετοιμοι να δεχτειτε ολες τις πτυχες της πραγματικοτητας, παρα μονο ο,τι εγκωμιαζει τις ανωτερες και δυσκολοτερες οπως τις αποκαλειτε θετικες επιστημες.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ο @Syntactician είπε μερικές κουβέντες για τις οποίες από ό,τι φαίνεται μετάνιωσε και ανακάλεσε. Μακάρι να το έκανε μετά από σκέψη και όχι λόγω του peer pressure. Σε κάθε περίπτωση, ας του δώσουμε ένα συγχωροχάρτι, ας μην τον κολλάμε άλλο στον τοίχο, κι ας πάμε παρακάτω 🌺
Πρώτος από όλους είπα αν δεις ότι τον τιμάει που αναθεώρησε… αλλά κάπου ώπα . Μας έβγαλε και με χαμηλό επίπεδο η μετενσάρκωση του Θουκυδιδη
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Τελικά είναι ή δεν είναι ανώτερες επιστήμες οι θετικές; Πιο σωστά οι φυσικές επιστήμες.
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά είναι ή δεν είναι ανώτερες επιστήμες οι θετικές; Πιο σωστά οι φυσικές επιστήμες.
Δεν υπαρχουν ανωτερες και κατωτερες επιστημες. Απλα εγω θεωρησα πως σε συζητησεις τυπου καφενειου οπως αυτη περι υποβαθμισης σχολων, να πεσω και εγω στο επιπεδο και να ποδοσφαιροποιησω τις επιστημες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Είναι. Μη μας το χαλάς τώρα. Είναι. είναι, είναι... :fish2:
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επισης, η νομικη ειναι πολυ ωραια σχολη, απλα σε μια συζητηση τυπου καφενειου οπως αυτη εκρινα σωστο να αστειευτω γενικευοντας και λεγοντας πως ολοι εκει ειναι ψωνισμενοι
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Επισης, η νομικη ειναι πολυ ωραια σχολη, απλα σε μια συζητηση τυπου καφενειου οπως αυτη εκρινα σωστο να αστειευτω γενικευοντας και λεγοντας πως ολοι εκει ειναι ψωνισμενοι
Όλοι όχι, υπάρχουν 3-4 που δεν έχουν ψωνιστεί ακόμα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Η πλατφόρμα, φόρουμ ischool είναι για συζητήσεις τύπου καφενείου π.χ. δες σχετικό νήμα της καφετέρια του ischool , αν έκανα εργασία προφανώς θα λάμβανα υπόψιν και άλλες παραμέτρους. Επίσης, εδώ το επίπεδο των συνομιλητών μου είναι χαμηλό π.χ. τις προάλλες ανέφερα πως η φιλολογία έφερε στο φώς τις επιστήμες, καθώς οι φιλόλογοι μετέφρασαν τους αρχαίους μαθηματικούς, φυσικούς και επειδή σε κάποιους δεν άρεσε η ίδια η πραγματικότητα με αποκάλεσαν 5χρονο. Τί να κάνουμε ρε φίλε, οι συγχρονοι μαθηματικοί δεν ξέρουν αρχαια ελληνικα για να μεταφρασουν τους αρχαιους μαθηματικους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην μου λες λοιπον πως ο τροπος σκεψης μου ειναι παιδικος, την στιγμη που δεν ειστε ετοιμοι να ακουσετε την ιδια την αληθεια, πραγματικοτητα
Κανείς δεν σε αποκάλεσε πεντάχρονο για αυτό το πράγμα και κανείς δεν διαφώνησε πως προφανώς έχουν εργαστεί γλωσσολόγοι πάνω σε κείμενα αρχαίων μαθηματικών. Άλλος αρνείται να αντιληφθεί πράγματα.

Πεντάχρονο σε αποκαλέσαμε διότι έτσι συμπεριφέρεσαι και με κάθε σου νεο post το επιβεβαιώνεις ακόμα πιο πολύ...Θεωρείς πως η γνώμη δυο-τριών καθηγητών είναι θέσφατο. Κάνεις εντελώς επιφανειακές συγκρίσεις και παρατηρήσεις του στυλ πως όποια σχολή έχει περισσότερα μαθήματα είναι και πιο δύσκολη, και απο αυτές τις επιφανειακές παρατηρήσεις εξάγεις εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα τα οποία μάλιστα δηλώνεις και με ένα απόλυτο ύφος. Τι περίμενες δηλαδή, να σε πάρουμε στα σοβαρά ;

Και εννοείται πως συνεχίζεις ακάθεκτος τις μπούρες...Ρώτησες λες μια άκυρη τύπισσα για την οποία δεν γνωρίζουμε τίποτα παρά μόνο οτι σπουδάζει ιατρική(η οποία δεν έχει καμία σχέση με τις θεωρητικές επιστήμες) και επειδή την δυσκόλεψαν τα αρχαία(το οποίο είναι εντελώς αναμενόμενο εφόσον δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με αυτή την επιστήμη), καταλήγεις στο συμπέρασμα οτι η ιατρική είναι μια ευκολότερη επιστήμη απο την φιλολογία. Αυτό το λέμε λογικό άλμα. Και στο επίπεδο που το κάνεις εσύ, μπορείς να συμμετάσχεις στους ολυμπιακούς αγώνες πλέον και να μας εκπροσωπήσεις :) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον για να εκανα μια εργασια για επιστημονικο φορουμ σχετικα με την δυσκολια των σχολων και οχι φορουμ τυπου καφενειου π.χ. ischool , θα επρεπε να εχω προσβαση στη σχετικη βιβλιογραφια, δεδομενα , θα χρειαζομουν και εναν ειδικο στην στατιστικη
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Επισης, η νομικη ειναι πολυ ωραια σχολη, απλα σε μια συζητηση τυπου καφενειου οπως αυτη εκρινα σωστο να αστειευτω γενικευοντας και λεγοντας πως ολοι εκει ειναι ψωνισμενοι
Φίλε μου μόνο εσυ τις λες συζητήσεις καφενείου… Κανεις άλλος. Αν το θεωρείς χαμηλό το επίπεδο πήγαινε συζητά στην αρχαία αγορά με τους υπόλοιπους φιλοσοφους/φιλολογους/σωτήρες της ανθρωπότητας
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε μου μόνο εσυ τις λες συζητήσεις καφενείου… Κανεις άλλος. Αν το θεωρείς χαμηλό το επίπεδο πήγαινε συζητά στην αρχαία αγορά με τους υπόλοιπους φιλοσοφους/φιλολογους/σωτήρες της ανθρωπότητας
Μα ρε φιλε, κανεις απο εσας δεν παραπεμπει στην βιβλιογραφια, στα δεδομενα. Επισης, δεν ειδα να παραθετετε πινακες με στατιστικη, οποτε ειναι συζητηση τυπου καφενειου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο καθενας εδω δεν νοιαζεται για την αντικειμενικη αληθεια, απλα λεει ο,τι πιστευει
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top