Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Χαρηκα που το ξαναζωντανεψα παντως:lol:

Παιδια, ευχαριστω για το κομματι του τουρισμου οπως το ειδατε, εγω τα βλεπω λιγο πιο μονοδιαστατα τα πραγματα σε αυτο το κομματι, των επιστημων.

Συμφωνω οτι ολα εχουν χρησιμοτητα, απλως ισως οι σωστες λεξεις που θα επρεπε να πω να ειναι αμεση και εμμεση.
Και προσωπικα προτιμω οτι εχει πιο αμεση ισως χρησιμοτητα για τα δεδομενα της σημερινης κοινωνιας.

Σας αγαπω<3
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γτ η κεραμεως δεν φτιαχνει σχολη η φιλολογια της ιατρικης να χει ζητηση?
εκλαψα
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Παίδες, η Μαρία απλά είπε μια αλήθεια. Δεν κατηγόρησε την σημασία των Φιλολογικών μαθημάτων αλλά το γεγονός ότι το πλαίσιο σπουδών (και άρα Τμήμα) εφοδιάζει τους πτυχιούχους με δεξιότητες που δεν αντιστοιχούν στη σημερινή αγορά εργασίας. Το ίδιο ισχύει και για τις Τουριστικές επιστήμες όπου χωρίς την δέουσα κρατική υποδομή φτιάχτηκαν Τμήματα και άρα πτυχιούχοι. Αυτό θέλει λίγο σκέψη. Είναι άλλο πράγμα να μιλάμε για τη σημασία της εγκλητικής αντικατάστασης κατά την πρώιμη περίοδο του χαλκού πίνοντας καφέ και τρώγοντας τσουρέκια και άλλο πράγμα να μιλάμε πως με αυτές τις γνώσεις ο σημερινός απόφοιτος που θα βρει δουλειά. Το δεύτερο, έχει μεγαλύτερη σημασία γιατί τρέχουν ενοίκια και δεν θα μπορούμε να πληρώσουμε τον καφέ και τα τσουρέκια για να φιλολογούμε.

Η Ελλάδα καθότι είναι φοροπαραγωγική χώρα (νέα λέξη για σήμερα) δεν αφήνει περιθώρια στενέψανε τα όρια, ώστε οι πτυχιούχοι να έχουν σαφείς εργασιακές προοπτικές με ένσημα και συνταξιοδοτική ασφάλιση. Μια μειοψηφία Ελλήνων πληρώνει φόρους για να ζει ο πληθυσμός μέσω του ΦΠΑ (αυτό θυμίζει λίγο Οθωμανική Αυτοκρατορία) και έτσι αυτοί που παράγουν οικονομία (δηλαδή, φόρο προστιθέμενης αξίας και όχι δημόσιο υπαλληλίκι) δεν μπορούν να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας για τους υπεράριθμους (εκτός κρατικού ελέγχου) πτυχιούχους φιλολόγους, φυσικούς, μαθηματικούς κτλ με δυο μεταπτυχιακά και πέντε διδακτορικά. Είπα κάτι αρνητικό για την Φιλολογία; Προσέχετε τι διαβάζετε; Μου σπουδάζετε και φιλολογία.

 
Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όπως έχουμε γράψει και παλιότερα, τα τμήματα με το πτυχίο τους (για Ελλάδα: επάγγελμα!) στο πέρασμα των χρόνων έχουν τα "πάνω τους" και τα "κάτω τους" ανάλογα με το αν υπάρχουν ή όχι δουλειές ("άμεση" απορρόφηση). Αυτό το "άμεση", βέβαια, ανάλογα με την εποχή λαμβάνει και μια δική του διάσταση.

Επίσης, όπως είχαμε σημειώσει και σε άλλο νήμα, οι βάσεις ανά Τμήμα του αυτού Πεδίου (δεν συγκρίνουμε ποτέ Πεδία μεταξύ τους ως ανόμοια πράγματα), κυμαίνονται και με βάσει τις επιλογές που έχουν οι μαθητές δεδομένων βαθμολογιών.

Ακόμα έχουμε επισημάνει, ότι "προσόν" είναι κάτι που το έχει ένας και, παράλληλα, δεν το έχουν οι άλλοι γύρω του.

Τα άρθρα των ΜΜΕ (οι αρθρογράφοι κάποιας ηλικίας θυμούνται/ξέρουν τα πράγματα που ίσχυαν πιθανά το 1980-2010) που μιλούν για "πτώση φιλολογικών" (που υπάρχει!) δεν είναι μόνο επειδή "δεν υπάρχουν δουλειές" για τους ΠΕ02, αλλά και επειδή οι υποψήφιοι 1ου Πεδίου έχουν μειωθεί δραστικά, και επιπλέον υπάρχουν πολλαπλάσια τμήματα που "παράγουν" ΠΕ02-Φιλολόγους, και επιπλέον το κάθε Τμήμα δέχεται πολλαπλάσιους εισακτέους σε σχέση με το (κοντινό-μακρινό) παρελθόν και, τέλος,επιπλέον οι επιλογές σε τμήματα/επαγγέλματα του 1ου Πεδίου (παλιά 3η Δέσμη) έχουν, επίσης, αυξηθεί.

(αν μιλήσω και με δεδομένα/στατιστικά, χάος μεταξύ τους)

Το 2023, στους πίνακες αναπληρωτών ΠΕ02 Φιλολογίας σχεδόν 35.000!

Στο σήμερα, λοιπόν, έχουμε 24 (!) τμήματα που βγάζουν ΠΕ02-Φιλολογίας και είναι παντού στην Ελλάδα.
ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΙΩΑΝΝΙΝΑ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΡΕΘΥΜΝΟ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΟΛΟΓΙΑΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ (ΚΕΡΚΥΡΑ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΠΑΤΡΑ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ (ΚΑΛΑΜΑΤΑ)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ)
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (ΜΥΤΙΛΗΝΗ)
ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΡΟΔΟΣ)
ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΑΘΗΝΑ)
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ)
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΙΩΑΝΝΙΝΑ)
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΚΑΛΑΜΑΤΑ)
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΠΑΤΡΑ)
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΡΕΘΥΜΝΟ)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ (ΙΩΑΝΝΙΝΑ)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ (ΠΑΤΡΑ)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΡΕΘΥΜΝΟ)
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Το 2023, στους πίνακες αναπληρωτών ΠΕ02 Φιλολογίας σχεδόν 35.000!

Για κλάματα ειναι αυτός ο πίνακας. Κι εγώ που έκανα ένα μεταπτυχιακό, υπολογιστές ECDL και Γ2 στα αγγλικά, ειπα για τα τυπικά να κάνω τα χαρτιά μου, πάλι σε κακή θέση είμαι :P
Έχω έναν φίλο, έχει πτυχίο φιλολογίας, δεύτερο πτυχίο, μοριοδοτούμενο σεμινάριο ειδικής αγωγής, Γ2 αγγλικά, μεταπτυχιακό αγωγής, υπολογιστές και τώρα από Σεπτέμβριο ξεκινάει και δεύτερο μεταπτυχιακό για να μαζέψει τα μόρια. Δουλεύει παράλληλα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δυστυχώς χρειάζονται σίγουρα ~12-14 χρόνια σπουδών και ~8000 ευρώ για όλα αυτά (δίδακτρα μεταπτυχιακών, φροντιστήρια για ξένες γλώσσες, υπολογιστές, σεμινάρια) για να μπει κάποιος στο δημόσιο. Και τώρα ανακοίνωσαν γραπτές εξετάσεις ΑΣΕΠ, άντε εκεί πάλι διάβασμα θα χρειαστεί (ίσως και φροντιστήριο για κάποιους άρα και άλλα λεφτά για ξόδεμα) για να γράψουν καλά όσοι θέλουν να μπουν σε σχολείο.
Είμαι σε κάτι γκρουπάκια στο FB με αναπληρωτές, πολλοί γράφουν "Βρείτε μου ένα εύκολο(!) διδακτορικό να κάνω για να πάρω +40 μόρια". Το διδακτορικό σου δίνει αρκετά μόρια και μπαίνεις σίγουρα στο δημόσιο. Πολλοί γράφουν και για διδακτορικά στη Βουλγαρία, κάνεις μια εργασία όχι τίποτα ιδιαίτερο μη φανταστείτε, μηδαμινός έλεγχος, λαδώνεις και το παίρνεις
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Nαι η κυρά Ντία στο δεύτερο γραφείο στον έλεγχο πρωτοκόλλου (με χειρόγραφο βελάκι δίπλα στο ασανσέρ ορόφου προς τουαλέτες) για την online έκδοση φορολογικής ενημερότητας (συστήματα Πιερακκάκης) έχει διδακτορικό σε νύχια με πεταλουδίτσες και δεν ξέρει να κουνήσει το ποντίκι στον υπολογιστή Mac.

Απορώ που βρίσκονται όλοι αυτοί με διδακτορικό διορισμένοι. :book:
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Nαι η κυρά Ντία στο δεύτερο γραφείο στον έλεγχο πρωτοκόλλου (με χειρόγραφο βελάκι δίπλα στο ασανσέρ ορόφου προς τουαλέτες) για την online έκδοση φορολογικής ενημερότητας (συστήματα Πιερακκάκης) έχει διδακτορικό σε νύχια με πεταλουδίτσες και δεν ξέρει να κουνήσει το ποντίκι στον υπολογιστή Mac.

Απορώ που βρίσκονται όλοι αυτοί με διδακτορικό διορισμένοι. :book:
Η κυρία Ντία που περιγράφεις διορίστηκε "επί ΠΑΣΟΚ" που εκεί έμπαινες με βύσμα. Γνωρίζω περίπτωση ατόμου που μπήκε τα τότε χρόνια στο δημόσιο μέσω ενός βουλευτή. Ούτε ΑΣΕΠ, ούτε δικαιολογητικά, ούτε τίποτα, αλλά "Τη Δευτέρα ξεκινάς δουλειά εκεί".
Πλέον όμως, με το σύστημα της μοριοδότησης υπάρχουν άτομα με διδακτορικό ή και με μεταπτυχιακό/α. Βύσμα θα δεις όπου υπάρχει και η προφορική εξέταση (σε κάτι εξετάσεις πχ υπουργείου δικαιοσύνης που είναι γραπτά + προφορικά).
Επίσης, έχουν Mac στο δημόσιο;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Για κλάματα ειναι αυτός ο πίνακας. Κι εγώ που έκανα ένα μεταπτυχιακό, υπολογιστές ECDL και Γ2 στα αγγλικά, ειπα για τα τυπικά να κάνω τα χαρτιά μου, πάλι σε κακή θέση είμαι :P
Έχω έναν φίλο, έχει πτυχίο φιλολογίας, δεύτερο πτυχίο, μοριοδοτούμενο σεμινάριο ειδικής αγωγής, Γ2 αγγλικά, μεταπτυχιακό αγωγής, υπολογιστές και τώρα από Σεπτέμβριο ξεκινάει και δεύτερο μεταπτυχιακό για να μαζέψει τα μόρια. Δουλεύει παράλληλα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δυστυχώς χρειάζονται σίγουρα ~12-14 χρόνια σπουδών και ~8000 ευρώ για όλα αυτά (δίδακτρα μεταπτυχιακών, φροντιστήρια για ξένες γλώσσες, υπολογιστές, σεμινάρια) για να μπει κάποιος στο δημόσιο. Και τώρα ανακοίνωσαν γραπτές εξετάσεις ΑΣΕΠ, άντε εκεί πάλι διάβασμα θα χρειαστεί (ίσως και φροντιστήριο για κάποιους άρα και άλλα λεφτά για ξόδεμα) για να γράψουν καλά όσοι θέλουν να μπουν σε σχολείο.
Αυτή η κατάσταση δεν ξέρω αν είναι για γέλοια ή για κλάματα πραγματικά...2-3 μεταπτυχιακά...διδακτορικά κλπ αγγλικά,γερμανικά...γλώσσα των Ουαγκαντούγκου κλπ και πάλι λίγα είναι...ξεφτίλα πραγματικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έλεγχο πρωτοκόλλου
ΚΥΡΙΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ?
Πρέπει πρώτα να πάτε στο Π Ρ Ω Τ Ο Κ Ο Λ Λ Ο ΚΥΡΙΕ! ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ...
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Αυτή η κατάσταση δεν ξέρω αν είναι για γέλοια ή για κλάματα πραγματικά...2-3 μεταπτυχιακά...διδακτορικά κλπ αγγλικά,γερμανικά...γλώσσα των Ουαγκαντούγκου κλπ και πάλι λίγα είναι...ξεφτίλα πραγματικά

Είναι ξεφτίλα ναι, αλλά έχεις άλλο τρόπο κατά νου; Το κράτος θέλει πχ 1000 άτομα, διαθέσιμοι υπάρχουν 30.000.
Κριτήριο επιλογής είναι τα προσόντα που έχει ο καθένας, αν ο άλλος έχει 2 μεταπτυχιακά θεωρείται, σύμφωνα με το κράτος, ικανότερος από αυτόν που έχει 1.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Είναι ξεφτίλα ναι, αλλά έχεις άλλο τρόπο κατά νου; Το κράτος θέλει πχ 1000 άτομα, διαθέσιμοι υπάρχουν 30.000.
Κριτήριο επιλογής είναι τα προσόντα που έχει ο καθένας, αν ο άλλος έχει 2 μεταπτυχιακά θεωρείται, σύμφωνα με το κράτος, ικανότερος από αυτόν που έχει 1.
Εντωμεταξύ υπάρχουν άτομα μόνο με Bachelor που είναι πολύ πιο ικανά από άτομα με PhD & post-Doc
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Καλά εαν θέλουμε βασικά να είμαστε ειλικρινείς στο ποιο επάγγελμα είναι το πιο άμεσα χρήσιμο σε καθημερινό επίπεδο στην κοινωνία , τότε αυτό μάλλον θα ήταν του τεχνίτη/τεχνολόγου και του γιατρού . Ωστόσο δεν βλέπω την αξία μιας τέτοιας διαπίστωσης καθώς ακόμα και αυτοί δεν μπορούν να υφίστανται σε μια κοινωνία που δεν υπάρχουν και οι "λιγότερο άμεσα χρήσιμες" επιστήμες .
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Που και που την βρίσκετε μερικοί να ξεκινάτε τζέρτζελο μέσα από αυτό εδώ το θρεντ.

Πάντως βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια και τα ίδια. Είναι αστείο να κατατάσσουμε τις επιστήμες σε ανώτερες, κατώτερες, χρήσιμες, λιγότερο χρήσιμες κλπ. Δεν περιμένω βέβαια και τίποτε καλλίτερο καθώς από ψηλά φυτεύονται στα μυαλά των νέων αυτές οι εμετικές ελιτίστικες ιδέες/αντιλήψεις. Με τα χρόνια όλο και περισσότερο θα φουντώνει. Διαίρει και βασίλευε. Θα μας ξεσκίζουν τα επαγγελματικά δικαιώματα, το μέλλον μας, τα όνειρα μας, τα πτυχία θα είναι σκέτα κ*λοχαρτα αλλά τουλάχιστον θα είμαστε υπερήφανοι που κατά τη δική μας θεώρηση υπηρετούμε μια ανώτερη και πιο χρήσιμη επιστήμη από τους άλλους τους (συν)παρακατιανούς.
Να και κάποιος που τα λέει σωστά εδώ μέσα.
Μη σου πω ότι ήδη τα πτυχία μας είναι κωλόχαρτα με την ανάπτυξη των ιδιωτικών πανεπιστημίων.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εντωμεταξύ υπάρχουν άτομα μόνο με Bachelor που είναι πολύ πιο ικανά από άτομα με PhD & post-Doc
Αυτό το πιστεύω.
Εγώ για παράδειγμα έχω πτυχίο φιλολογίας και ένα μεταπτυχιακό σε άλλο κλάδο. Από το 2017 που έδωσα και το τελευταίο μάθημα στη σχολή για να τελειώσω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με φιλολογικά, τα περισσότερα τα έχω ξεχάσει. Ένας που έχει πτυχίο φιλολογίας και τόσα χρόνια ασχολείται με το αντικείμενο (ιδιαίτερα), έχει περισσότερες γνώσεις από εμένα. Για το κράτος όμως (ΑΣΕΠ), εγώ θεωρούμαι ικανότερος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να και κάποιος που τα λέει σωστά εδώ μέσα.
Μη σου πω ότι ήδη τα πτυχία μας είναι κωλόχαρτα με την ανάπτυξη των ιδιωτικών πανεπιστημίων.
Που κολλάνε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια και γιατί αυτά των δημοσίων είναι κωλόχαρτα; Σε όλο τον κόσμο, μόνο τα ελληνικά ΑΕΙ υπάρχουν; Μπορείς να πας σε οποιαδήποτε χώρα να σπουδάσεις και να έρθεις μετά Ελλάδα για εργασία.
Με τη λογική αυτή, πρέπει να καταργηθεί ο ΔΟΑΤΑΠ και να μην αναγνωρίζεται κανένα πτυχίο εξωτερικού στην Ελλάδα (ακαδημαϊκά και επαγγελματικά).
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλα, νιωθω οτι θα ξεκινησω πολεμο Τιτανων παλι, ΑΛΛΑ ποιος μπορει στον 21ο αιωνα να λεει τις ανθρωπιστικες επιστημες ανωτερες απο τις θετικες ρε φιλε?
Δεν ειναι θεμα αν σου θιγουν τη σχολη, αλλα ειναι θεμα ρημαδας λογικης...

Ολες οι επιστημες στην κοινωνια με τον τροπο τους, αλλα επι της ουσιας περα απο πληροφορικοφυσικομαθηματικα, μηχανολογικα και ιατρικα φασματα, οι υπολοιποι ειμαστε να χαμε να λεγαμε...

Πχ στην δικια μου επιστημη που ειναι κλαδος των οικονομικων, αρα κοινωνικη επιστημη, τι το χρησιμο μπορει να δινει αυτη η κοικωνικη επιστημη που σπουδαζω?
ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΟΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ.
Ξενοδοχεια, τουριστικα γραφεια, κρουαζιεροπλοια, αεροπορικες, κ.α το πως θα πουλησει μουρη ή ο καθε πικραμενος στον κοινωνικο του περιγυρο για το μουρατο ξενοδοχειο ή την ουαου κρουαζιερα που πηγε ή ο καθε και καλα φραγκατος για το σουπερ πακετο διακοπων με τα εξτριμ σπορτς στο Μαιαμι...

Στο μοναδικο κομματι κομματι που νιωθω οτι καπου, πολυ απεξω γινεται οντως σημαντικο απο τη πλευρα των σπουδων μου, ειναι στον ιατρικο τουρισμο, που και παλι τους μαδανε οικονομικα για τις πιο "φτηνες" θεραπειες που ψαχνουν οι ανθρωποι σε σχεση με τη χωρα κατοικιας τους.

ΑΛΛΑ, αν εξαιρεσουμε την ουσιαστικη χρησιμοτητα, τον Τουρισμο και τις Μεταφορες (που εκει υπαρχει και κατι χρησιμο), τα γουσταρω και με εκφραζουν, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα κανω λες και παθαινω κρισεις πανικου για να υποστηριξω κατι που μου αρεσει εμενα μειονωντας οντως χρησιμα και βιωσιμα πεδια που βοηθουν στην προοδο, την αναπτυξη και την ευημερια.

Αρα, ΟΧΙ, η επιστημη μου δεν ειναι ανωτερη των θετικων και σιγουρα δεν ειναι κατωτερη των ανθρωπιστικων.
Απλα και ομορφα.

Και ναι, η φιλολογια ειναι και γαμω για τα γουστα μου, αλλα δεν προσφερει κατι ουσιαστικο και πρακτικο στην σημερινη κοινωνια.
μαλακίες λες, όλοι όσοι πήγαμε σχολείο είχαμε φιλολόγους να μας κάνουν τα μισά μαθήματα ξργ, πως γίνεται να μην έχουν καμία χρησιμότητα στη κοινωνία;; Το θέμα ανωτερότητας δεν υφίσταται καν, καθότι σπουδάζεις κάτι που σου αρέσει όχι κάτι που έχει μικρότερο φόρτο ενασχόλησης συγκρητικά με άλλα άσχετα πεδία
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
μαλακίες λες, όλοι όσοι πήγαμε σχολείο είχαμε φιλολόγους να μας κάνουν τα μισά μαθήματα ξργ, πως γίνεται να μην έχουν καμία χρησιμότητα στη κοινωνία;; Το θέμα ανωτερότητας δεν υφίσταται καν, καθότι σπουδάζεις κάτι που σου αρέσει όχι κάτι που έχει μικρότερο φόρτο ενασχόλησης συγκρητικά με άλλα άσχετα πεδία
Μάστορα, εννοουσα σε επίπεδο επιστημονικό/τεχνολογικό. :)
Εξήγησα τον τρόπο σκέψης μου και την αλληλουχία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παίδες, η Μαρία απλά είπε μια αλήθεια. Δεν κατηγόρησε την σημασία των Φιλολογικών μαθημάτων αλλά το γεγονός ότι το πλαίσιο σπουδών (και άρα Τμήμα) εφοδιάζει τους πτυχιούχους με δεξιότητες που δεν αντιστοιχούν στη σημερινή αγορά εργασίας. Το ίδιο ισχύει και για τις Τουριστικές επιστήμες όπου χωρίς την δέουσα κρατική υποδομή φτιάχτηκαν Τμήματα και άρα πτυχιούχοι. Αυτό θέλει λίγο σκέψη. Είναι άλλο πράγμα να μιλάμε για τη σημασία της εγκλητικής αντικατάστασης κατά την πρώιμη περίοδο του χαλκού πίνοντας καφέ και τρώγοντας τσουρέκια και άλλο πράγμα να μιλάμε πως με αυτές τις γνώσεις ο σημερινός απόφοιτος που θα βρει δουλειά. Το δεύτερο, έχει μεγαλύτερη σημασία γιατί τρέχουν ενοίκια και δεν θα μπορούμε να πληρώσουμε τον καφέ και τα τσουρέκια για να φιλολογούμε.

Η Ελλάδα καθότι είναι φοροπαραγωγική χώρα (νέα λέξη για σήμερα) δεν αφήνει περιθώρια στενέψανε τα όρια, ώστε οι πτυχιούχοι να έχουν σαφείς εργασιακές προοπτικές με ένσημα και συνταξιοδοτική ασφάλιση. Μια μειοψηφία Ελλήνων πληρώνει φόρους για να ζει ο πληθυσμός μέσω του ΦΠΑ (αυτό θυμίζει λίγο Οθωμανική Αυτοκρατορία) και έτσι αυτοί που παράγουν οικονομία (δηλαδή, φόρο προστιθέμενης αξίας και όχι δημόσιο υπαλληλίκι) δεν μπορούν να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας για τους υπεράριθμους (εκτός κρατικού ελέγχου) πτυχιούχους φιλολόγους, φυσικούς, μαθηματικούς κτλ με δυο μεταπτυχιακά και πέντε διδακτορικά. Είπα κάτι αρνητικό για την Φιλολογία; Προσέχετε τι διαβάζετε; Μου σπουδάζετε και φιλολογία.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ <3 <3
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Μάστορα, εννοουσα σε επίπεδο επιστημονικό/τεχνολογικό. :)
Εξήγησα τον τρόπο σκέψης μου και την αλληλουχία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ <3 <3
Είναι αρκετά ματαιόδοξο να χρειάζεται να κατατάσσεις επιστημονικά πεδία και να λες "νταξ στα τουριστικά που σπουδάζω μπορεί να μην είμαι σαν τις θετικές ή επιστήμες υγείας αλλά τουλάχιστον δεν είμαι και σαν τις ανθρωπιστικές" διάβασε λίγη φιλοσοφία ίσως σε βοηθήσει με αυτό
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Είναι αρκετά ματαιόδοξο να χρειάζεται να κατατάσσεις επιστημονικά πεδία και να λες "νταξ στα τουριστικά που σπουδάζω μπορεί να μην είμαι σαν τις θετικές ή επιστήμες υγείας αλλά τουλάχιστον δεν είμαι και σαν τις ανθρωπιστικές" διάβασε λίγη φιλοσοφία ίσως σε βοηθήσει με αυτό
Διαβάζω φιλοσοφία εδω και 4 χρόνια και έχω σχηματίσει συγκεκριμένες απόψεις.
Διάβασε την πολιτεία του Πλάτωνα και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Ευχαριστώ για την πρόταση. :)

Θα το ξαναπώ για τελευταία φορά πιο καθαρά:
Όλα έχουν χρησιμότητα δεν είπα ποτέ το αντίθετο, απλώς στην σύγχρονη τεχνολογικο/υλιστικη κοινωνία, κάποιοι τομείς και επιστήμες, είναι πιο άμεσα χρήσιμοι, συγκριτικά με κάποιους άλλους τομείς και επιστήμες.

Κατάλαβες ή να στο φτιάξω σε βιντεακι στο YouTube και στο στείλω;
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Διαβάζω φιλοσοφία εδω και 4 χρόνια και έχω σχηματίσει συγκεκριμένες απόψεις.
Διάβασε την πολιτεία του Πλάτωνα και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Ευχαριστώ για την πρόταση. :)

Θα το ξαναπώ για τελευταία φορά πιο καθαρά:
Όλα έχουν χρησιμότητα δεν είπα ποτέ το αντίθετο, απλώς στην σύγχρονη τεχνολογικο/υλιστικη κοινωνία, κάποιοι τομείς και επιστήμες, είναι πιο άμεσα χρήσιμοι, συγκριτικά με κάποιους άλλους τομείς και επιστήμες.

Κατάλαβες ή να στο φτιάξω σε βιντεακι στο YouTube και στο στείλω;
ego is the enemy
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Καμία σχέση.
Απλώς αυτο που λεω, είναι ότι δεν έχει την ίδια χρησιμότητα και ζήτηση στον 21ο αιώνα ο καθηγητής Λατινικών, όπως είχε στον 18ο αιώνα.
Και πως κάποια επαγγελματα που έχουν σχέση με ιατρικη και τεχνολογία έχουν πιο άμεση χρησιμότητα στο ευ ζην εν γένει και πιο πολύ ζήτηση στην εποχή μας.

Τέτοια, απλή λογική.

Και με βγάλατε ότι υποβαθμιζω την φιλολογία, ότι λεω πως τα τουριστικά είναι πιο πάνω από τη φιλολογία, κλπ
Ενω, εξηγώ σε ποσα ποστ τι εννοώ.
Απο κει και πέρα, υπάρχει θέμα αντίληψης.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καμία σχέση.
Απλώς αυτο που λεω, είναι ότι δεν έχει την ίδια χρησιμότητα και ζήτηση στον 21ο αιώνα ο καθηγητής Λατινικών, όπως είχε στον 18ο αιώνα.
Και πως κάποια επαγγελματα που έχουν σχέση με ιατρικη και τεχνολογία έχουν πιο άμεση χρησιμότητα στο ευ ζην εν γένει και πιο πολύ ζήτηση στην εποχή μας.

Τέτοια, απλή λογική.

Και με βγάλατε ότι υποβαθμιζω την φιλολογία, ότι λεω πως τα τουριστικά είναι πιο πάνω από τη φιλολογία, κλπ
Ενω, εξηγώ σε ποσα ποστ τι εννοώ.
Απο κει και πέρα, υπάρχει θέμα αντίληψης.
ναι, λάθος κάνεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top