Υπερεκτιμημένες και υποτιμημένες σχολές

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Το ΔΕΤ είναι οικονομική σχολή-όχι δεν είναι οικονομική επιστήμη αλλά...
Επίσης οικονομική επιστήμη το alumini τους είναι μακράν καλύτερο από ενός τυχαίου οικονομικού πχ πάτρα...

ναι ρε χαιρω πολύ...
σε big4 δουλεύουν και μηχανικοί υπολογιστών...μιλάω για οικονομικά...

Φαντάσου τι γίνεται σε τμήματα στο ΠΑΝΔΑ...αν συμβαίνει σε σένα αυτό...
Αμ έλα που δε πάει έτσι... Αν ο άλλος διδάσκει στο ΟΠΑ 30 χρόνια και βαριέται τη ζωή του ο νέος ερευνητής που θα είναι επίκουρος στο ΠΑΔΑ θα κάνει κανονικό μάθημα. Δεν δουλεύει έτσι όπως το σκέφτεσαι. ΔΕΤ πήγαινε αν σου αρέσει η διοίκηση και μπορείς να γράψεις 18500 μόρια αν και προσωπικά έχει ένα σωρό random μαθήματα και κάτι τέτοιο εγώ δε θα το επέλεγα
 

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν ο άλλος διδάσκει στο ΟΠΑ 30 χρόνια και βαριέται τη ζωή του ο νέος ερευνητής που θα είναι επίκουρος στο ΠΑΔΑ θα κάνει κανονικό μάθημα.
meanwhile ΠΑΝΔΑ γίνεται χαμός από φασαρία και οι περισσότεροι εκεί βρίσκονται κατά τύχη...δεν ενδιαφέρονται καν για το τμήμα...οπότε ποιο είναι το κανονικό μάθημα...

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ:


Το ΟΠΑ αποτελεί τη ναυαρχίδα των εξειδικευμένων οικονομικών πανεπιστημίων στη χώρα μας και υπερτερεί σε όλους τους τομείς τόσο σε σχέση με τα υπόλοιπα καθαρά οικονομικά πανεπιστήμια (ΠΑΠΕΙ, ΠΑΜΑΚ) όσο και με τα ξεχωριστώ οικονομικά τμήματα σε διάφορα Πανεπιστήμια (λχ ΕΚΠΑ).

Το μεγάλο ατού του ΟΠΑ αποτελούν οι ακαδημαϊκοί του (με διαφορά προηγείται σε παραγωγή ερευνητικού έργου), η οριζόντια διασύνδεση των προγραμμάτων σπουδών ανάμεσα σε όλες τις οικονομικές κατευθύνσεις (κυρίως μέσω των επιλεγόμενων), η διασύνδεση με την αγορά εργασίας, η οργάνωση και η αυξημένη χρηματοδότηση την οποία έχει.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
meanwhile ΠΑΝΔΑ γίνεται χαμός από φασαρία και οι περισσότεροι εκεί βρίσκονται κατά τύχη...δεν ενδιαφέρονται καν για το τμήμα...οπότε ποιο είναι το κανονικό μάθημα...

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ:


Το ΟΠΑ αποτελεί τη ναυαρχίδα των εξειδικευμένων οικονομικών πανεπιστημίων στη χώρα μας και υπερτερεί σε όλους τους τομείς τόσο σε σχέση με τα υπόλοιπα καθαρά οικονομικά πανεπιστήμια (ΠΑΠΕΙ, ΠΑΜΑΚ) όσο και με τα ξεχωριστώ οικονομικά τμήματα σε διάφορα Πανεπιστήμια (λχ ΕΚΠΑ).

Το μεγάλο ατού του ΟΠΑ αποτελούν οι ακαδημαϊκοί του (με διαφορά προηγείται σε παραγωγή ερευνητικού έργου), η οριζόντια διασύνδεση των προγραμμάτων σπουδών ανάμεσα σε όλες τις οικονομικές κατευθύνσεις (κυρίως μέσω των επιλεγόμενων), η διασύνδεση με την αγορά εργασίας, η οργάνωση και η αυξημένη χρηματοδότηση την οποία έχει.

Μακάρι να ίσχυε η αλήθεια σου θα με συνέφερε και μένα αλλά δεν είναι έτσι
 

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ε τότε ρε μπρό γιατί με τα μόρια σου δεν πήγες ΠΑΝΔΑ και επέλεξες ΟΠΑ αφού είναι όλα τα ίδια...
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Βρε παιδιά, απορώ γιατί εξακολουθείτε να ασχολείστε μαζί της... Είναι φανερό ότι ζει σε μια φούσκα που αργά ή γρήγορα θα σκάσει. Όσο της απαντάτε, τόση αξία της δίνετε.
Το κοριτσάκι είναι μπερδεμένο και δυστυχώς δεν μπορείτε εσείς να τη βοηθήσετε. Η ίδια η ζωή θα το κάνει, μην ανησυχείτε.
 

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Βρε παιδιά, απορώ γιατί εξακολουθείτε να ασχολείστε μαζί της... Είναι φανερό ότι ζει σε μια φούσκα που αργά ή γρήγορα θα σκάσει. Όσο της απαντάτε, τόση αξία της δίνετε.
Το κοριτσάκι είναι μπερδεμένο και δυστυχώς δεν μπορείτε εσείς να τη βοηθήσετε. Η ίδια η ζωή θα το κάνει, μην ανησυχείτε.
μίλησε ο φιλόλογος που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και σε λίγα χρόνια θα κόβει φέτα στον σκλαβενίτη,..
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ενώ εσύ με τη συμπεριφορά σου. Θα πας ψηλά. Κακομαθημένο.
ναι εγώ (θα) σπουδάσω κάτι το οποίο είναι εξελίσσιμο...
το ίδιο και συ όπως βλέπω σπουδάζεις χημεία...δεν είναι και λίγοι οι επαγγελματικοί δρόμοι στο χημικό...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,323 μηνύματα.
ναι εγώ (θα) σπουδάσω κάτι το οποίο είναι εξελίσσιμο...
Καλά κάτσε να περάσεις πρώτα και βλέπουμε , προς το παρών λόγια χωρίς ουσία , καθώς εαν δεν περάσεις ΟΠΑ θα πρέπει να κάνεις κάτι άλλο στην ζωή σου .
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,620 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ναι εγώ (θα) σπουδάσω κάτι το οποίο είναι εξελίσσιμο...
το ίδιο και συ όπως βλέπω σπουδάζεις χημεία...δεν είναι και λίγοι οι επαγγελματικοί δρόμοι στο χημικό...
Το αν κάτι είναι εξελίξιμο ή όχι δε σου δίνει το δικαίωμα να προσβάλεις άλλους ανθρώπους, ιδίως αν δε τους ξέρεις.

Btw για να περάσεις, λίγο προσοχή στην έκθεση. Είναι εξελίξιμο και όχι εξελίσσιμο
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι ασχολείστε ακόμα με δαύτη? Ή προφανώς είναι τέρμα τρολ (πραγματικά το ελπίζω) ή νοητικά προβληματική! Ας πάμε παρακάτω!
 

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Προσωπικά θα ντρεπόμουν ακραία να το γράψω αυτό στον συγκεκριμένο άνθρωπο.
όταν σκας μύτη εκεί που δεν πρέπει αυτά παθαίνεις...
εξάλλου αλήθειες λέω...


ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΜΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΚΑΗΚΑΜΕ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το αν κάτι είναι εξελίξιμο ή όχι δε σου δίνει το δικαίωμα να προσβάλεις άλλους ανθρώπους, ιδίως αν δε τους ξέρεις.

Btw για να περάσεις, λίγο προσοχή στην έκθεση. Είναι εξελίξιμο και όχι εξελίσσιμο
μπορεί να είναι προσβλητικό αλλά αληθινό...
απλά δεν το εξέφρασα σωστά...λάθος μου...

*Σε ότι αφορά την έκθεση ευχαριστώ για το σχόλιο σου θα το λάβω υπόψην μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε παιδιά τι ασχολείστε ακόμα με δαύτη? Ή προφανώς είναι τέρμα τρολ (πραγματικά το ελπίζω) ή νοητικά προβληματική! Ας πάμε παρακάτω!
λέω αλήθειες αδελφέ μου...


ακόμα όμως δεν μου έχετε απαντήσει ερωτημά μου...
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Η τρελή έφυγε και όλα ηρέμησαν...

στο διαταυτα...
Καμία σχολή δεν είναι κακή...κανένα πρόγραμμα σπουδών δεν είναι κακό...
πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε για να πετύχουμε επαγγελματικά είτε είμαστε στο ΟΠΑ είτε στο ΠΑΔΑ είτε στο ΔΙΠΑΕ!
Πρέπει να αγαπάμε τη σχολή μας και να ψαχνόμαστε σχετικά με τις ευκαιρίες που υπάρχουν εκεί έξω...
Ένα καλό ακαδημαικό προφίλ πιθανότατα θα μας εξασφαλίσει σε όλους τουλάχιστον ένα μεταπτυχιακό και ίσως μια τίμια πρώτη καλή δουλεία όπου θα μάθουμε επι του πρακτέως αυτό που σπουδάσαμε...
Αυτά περι ονόματος και τα λοιπά μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν και γι αυτό βρισκόμαστε σαν χώρα εκεί που βρισκόμαστε...
@Γιαννουλάκης ακου τα!!
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Προσωπικά τελείωσα το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής του Χαροκοπείου στο οποία εισηχθησα από επιλογή!!
Έπαθα πλάκα ( με την όσο δεν πάει θετική έννοια) τόσο με το περιβάλλον σπουδών όσο και με τους καθηγητές! Στη συνέχεια προχώρησα στο πολυδιαφημιζόμενο μεταπτυχιακό στο business analytics του ΟΠΑ και αναγκάστηκα να το αφήσω λόγω της τέρμα ψωνισμένης και απρεπέστατης συμπεριφοράς των διδασκοντων που νόμιζαν ότι μιλάνε σε νήπια!! Και γενικά από ο,τι κατάλαβα η όλη εικόνα τους είναι μια σκέτη απάτη!
Οπότε ναι ψηφίζω Χαροκόπειο από ΟΠΑ!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Γιατί δεν είχα την πληροφόρηση όταν ήμουν στην ίδια ηλικία με σένα
Αλήθεια αν ήσουν παλι 18 τι επιλογη θα εκανες αν δεν εκανες τη ίδια;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά τελείωσα το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής του Χαροκοπείου στο οποία εισηχθησα από επιλογή!!
Έπαθα πλάκα ( με την όσο δεν πάει θετική έννοια) τόσο με το περιβάλλον σπουδών όσο και με τους καθηγητές! Στη συνέχεια προχώρησα στο πολυδιαφημιζόμενο μεταπτυχιακό στο business analytics του ΟΠΑ και αναγκάστηκα να το αφήσω λόγω της τέρμα ψωνισμένης και απρεπέστατης συμπεριφοράς των διδασκοντων που νόμιζαν ότι μιλάνε σε νήπια!! Και γενικά από ο,τι κατάλαβα η όλη εικόνα τους είναι μια σκέτη απάτη!
Οπότε ναι ψηφίζω Χαροκόπειο από ΟΠΑ!
Εγώ είμαι Παντειο οικονομικό
Αν δεις τι έχουν πει για το Τμημα μου και το πρόγραμμα σπουδών…
Θα νομίσεις ότι είμαστε οίκος ανοχής…
Αν εξαιρέσεις λίγο κάποιους φοιτητες οι οποίοι είναι ότι να ναι στη κυριολεξία…
Το επίπεδο που υπάρχει ακαδημαϊκά από τα μαθήματα (το περιεχόμενο δλδ) και η συμπεριφορά των καθηγητών (με εξαίρεση μερικούς…) είναι παρα πολυ καλή…
Επίσης η τρελή έλεγε για ΒΙG4…
Το Τμημα μου έχει πιστοποίηση από τον ΙΣΟΕΛ και από το ACCA και έρχεται και πιστοποίηση CFA…
Καθόλου «μη σοβαρό Τμημα» οικονομικών δεν είναι…
Μάλιστα για μενα βρίσκεται και σε καλύτερη μοίρα από το οικονομικό στο ΠΑΠΕΙ…(για Ασσοε δεν ξέρω δεν έχω κάποια εικόνα)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αναγκάστηκα να το αφήσω λόγω της τέρμα ψωνισμένης και απρεπέστατης συμπεριφοράς των διδασκοντων που νόμιζαν ότι μιλάνε σε νήπια!!
Τι εννοεις;
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αλήθεια αν ήσουν παλι 18 τι επιλογη θα εκανες αν δεν εκανες τη ίδια;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εγώ είμαι Παντειο οικονομικό
Αν δεις τι έχουν πει για το Τμημα μου και το πρόγραμμα σπουδών…
Θα νομίσεις ότι είμαστε οίκος ανοχής…
Αν εξαιρέσεις λίγο κάποιους φοιτητες οι οποίοι είναι ότι να ναι στη κυριολεξία…
Το επίπεδο που υπάρχει ακαδημαϊκά από τα μαθήματα (το περιεχόμενο δλδ) και η συμπεριφορά των καθηγητών (με εξαίρεση μερικούς…) είναι παρα πολυ καλή…
Επίσης η τρελή έλεγε για ΒΙG4…
Το Τμημα μου έχει πιστοποίηση από τον ΙΣΟΕΛ και από το ACCA και έρχεται και πιστοποίηση CFA…
Καθόλου «μη σοβαρό Τμημα» οικονομικών δεν είναι…
Μάλιστα για μενα βρίσκεται και σε καλύτερη μοίρα από το οικονομικό στο ΠΑΠΕΙ…(για Ασσοε δεν ξέρω δεν έχω κάποια εικόνα)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τι εννοεις;
Αρχικά ψέματα ότι και καλά έχουν 100 αιτήσεις κάθε χρόνο και παίρνουν τους 25! Στην δικιά μου τη χρονιά είχε γίνει δεκτό άτομο που ξεκίνησε το προπτυχιακό το 2013 και ακόμα δεν το είχε τελειώσει το Σεπτέμβρη του 2022. Επίσης μας απειλούσαν ότι έχουν επιτροπή που αν κάνουμε κάποια αντιγραφή θα μας αποβάλλει από το πρόγραμμα. Στην τελετή υποδοχής ένας απαράδεκτος καθηγητής μας "καλωσορισε " λέγοντας μας να ακυρώσουμε τα Χριστούγεννα γιατί θα μας βάλει εργασία και γενικώς όλοι είχαν ύφος σα να πήγαμε εκεί να μας τιμωρησουν! Άστα να πάνε! Καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζουν!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top