Υπέρ ή κατά της εργασίας ανηλίκων;

Είστε υπέρ ή κατά της εργασίας ανηλίκων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 11 50.0%
  • Εξαρτάται από τους διάφορους παράγοντες

    Ψήφοι: 11 50.0%

metalhead

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ειστε υπερ η κατα της εργασιας των ανηλικων?εγω ειμαι υπερ γιατι αν ενα παιδι δεν ειναι καλος στο η δεν του αρεσει το σχολειο ας κανει μονο τισ 2-3 ταξεις του δημοτικου και μετα ας μαθει τεχνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τις 2-3 ταξεις του Δημοτικου; Ε, μην τρελαθουμε κιολας. Η γιαγια μου που πηγε Δημοτικο στην κατοχη περισσοτερες εβγαλε! :P Ναι, συμφωνοι, δεν μπορουν ολα τα παιδια να γινουν επιστημονες (ασχετα που αυτο το ψωνιο εχει το 95% των Ελληνων γονιων). Ομως ας μην στερηθουν και τη στοιχειωδη μορφωση. Για να "μαθουν τεχνη" οπως λες, μπορουν να πανε σε ΕΠΑΛ η και σε Γενικο Λυκειο και μετα σε ΤΕΙ. Δεν ειναι απαραιτητος ο μονοδρομος Γενικο Λυκειο--> ΑΕΙ και ουτε και μπορουν να τον ακολουθησουν ολοι.

Στο θεμα μας, ειμαι κατα της εργασιας των ανηλικων. Και αν οχι ανηλικων, των παιδιων κατω απο 16-17 χρονων σιγουρα. Πρεπει τα παιδια να ζουν και λιγο σαν παιδια. Και δεν ζουμε και σε εποχες κατοχης. Σε μια μεση αστικη οικογενεια και πανω, μια χαρα μπορουν να ζησουν τα παιδια και χωρις να δουλευουν. Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις (δεν ζουν ΟΛΑ τα παιδια οπως ζουμε εμεις) για τις οποιες δεν μπορω να γνωριζω τι γινεται.

Βεβαια ειναι και αυτο που λενε, να "ψηθει" το παιδι απο μικρο στα βασανα, να μαθει πως βγαινουν τα λεφτα κλπ... Μια χαρα μπορει να γινει αυτο και μετα τα 18 πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
ας κανει μονο τισ 2-3 ταξεις του δημοτικου και μετα ας μαθει τεχνη
:s Μα ειναι δυνατον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στις 3 πρώτες τάξεις του δημοτικού δεν θα ξέρει ελληνικά, αριθμητική, ιστορία και άλλα βασικά πράγματα. Άσε που δε νομίζω ότι υπάρχει παιδοψυχολόγος που να μπορεί να πει με βεβαιότητα στα 8-9 χρόνια του παιδιού ότι "δεν τα παίρνει τα γράμματα". Η φράση, βέβαια, αυτή, δεν υπάρχει. Στις μέρες μας ονομάζεται δυσλεξία και αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα. Τα παιδιά (κι όταν λέω παιδιά εννοώ μέχρι 14-15) πρέπει μόνο να μορφώνονται και να παίζουν. Απολύτως τίποτα παραπάνω. Προσωπικά είμαι υπερ της 12ετούς υποχρεωτικής εκπαίδευσης κι όχι της 9ετους, καθώς δεν υπάρχει η ωριμότητα στα 14 να μορφωθείς σωστά, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα. Όπως και να χει, είτε κάποιος κουράζεται, είτε όχι, ΠΡΕΠΕΙ να μορφωθεί. Και η μόρφωση δεν έχει καμία σχέση με το να γίνει γιατρός ή δικηγόρος. Και σοβατζής να είναι, αν θέλει να ζει σε μία πολιτισμένη κοινωνία, οφείλει να μορφώνεται και να κοινωνικοποιείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και σοβατζής να είναι, αν θέλει να ζει σε μία πολιτισμένη κοινωνία, οφείλει να μορφώνεται και να κοινωνικοποιείται.
+100.000 :no1:

Και αυτο το "δεν τα παιρνει τα γραμματα" στην εποχη της γιαγιας και του παππου μου το ελεγαν. Ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αφού τελειώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση ( δημοτικό, γυμνάσιο) αν δεν θέλει να συνεχίσει μπορεί. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς λέει ο νόμος για την εργασία από τα 16...Άμα επιτρέπεται πρέπει να είναι ημιαπασχόληση. Έτσι συμφωνώ. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν όταν τα παιδιά να τελειώσουν το λύκειο, ακόμη και αν πάνε σε τεχνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ειστε υπερ η κατα της εργασιας των ανηλικων?εγω ειμαι υπερ γιατι αν ενα παιδι δεν ειναι καλος στο η δεν του αρεσει το σχολειο ας κανει μονο τισ 2-3 ταξεις του δημοτικου και μετα ας μαθει τεχνη


και καπως ετσι θα γινουμε μια ωραια κοινωνια αναλφαβητων..δεν το βρισκω λογικο αυτο που λες.. αυτος ο ανθρωπος ουτε αναγνωση δε θα ξερει..οι στοιχειωδεις γνωσεις, αυτες δηλαδη του δημοτικου και του γυμνασιου, δεν ειναι απαραιτητες μονο για να γινει κανεις επιστημονας ή κατι αλλο..ειναι απαραιτητες για να εχει μια αξιοπρεπη κοινωνικη ζωη...να συνδιαλεγεται επι ισοις οροις, να ακουγονται οι αποψεις του..πχ αυτος ο ανθρωπος που περιγραφεις εσυ πως θα διαβασει ενα αρθρο πχ σε μια εφημεριδα και πως θα το κρινει αν το μονο που διαβασε και εκρινε στη ζωη του ειναι το "να λολα ενα μηλο" ? ειναι ολιγον τι ατοπη η προταση σου..αν θελει να μαθει καποια τεχνη, φυσικα και θα τη μαθει αλλα οταν πρεπει... ειναι κατα της εργασιας των παιδιων ( 15 και κατω) ,για να απαντησω και σε αυτο το ερωτημα..οπως ειπαν και παραπανω η ΜΟΝΗ δουλεια των παιδιων πρεπει να ειναι το διαβασμα και το παιχνιδι ( και μαλιστα με οσο το δυνατον ιση αναλογια).. οσο για τα "αν δε δουλεψει δε θα μαθει τι παει να πει ζωη" και τα αλλα εξυπνα που ακουμε καμια φορα απο παλαιοτερους ειναι επιεικως απαραδεκτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
[Offtopic]Με όλο μου το σεβασμό απέναντι στις προηγούμενες γενιές και κυρίως τη μεταπολεμική, στην οποία φαντάζομαι ανήκουν οι γονείς μας, δεν δέχομαι νουθεσίες από αυτούς που με τις λουμπινιές τους κατέστρεψαν τη χώρα, άσχετα αν το '70 το παίζαν αγωνιστές. Τους είδαμε μετά πόσο αγωνιστές ήτανε οι προδότες.[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ειστε υπερ η κατα της εργασιας των ανηλικων?εγω ειμαι υπερ γιατι αν ενα παιδι δεν ειναι καλος στο η δεν του αρεσει το σχολειο ας κανει μονο τισ 2-3 ταξεις του δημοτικου και μετα ας μαθει τεχνη

Τι λες ρε? 2-3 Τάξεις; Ε αυτός θα λέγεται καθυστερημένος. Απορώ πως λές αυτές τις βλακείες. Και που ξέρει αν του αρέσει στην τρίτη; Εγώ 3η δεν πολυδιάβαζα, μετά την τετάρτη διάβαζα πολύ, το γυμνάσιο διάβασα πολύ και ήμουν πάντα στην 7αδα παρότι δεν μου άρεσε, και το σχολείο μου άρεσε και μου αρέσει από την 1η Λυκείου και μετά και φυσικά διαβάζω πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ειστε υπερ η κατα της εργασιας των ανηλικων?εγω ειμαι υπερ γιατι αν ενα παιδι δεν ειναι καλος στο η δεν του αρεσει το σχολειο ας κανει μονο τισ 2-3 ταξεις του δημοτικου και μετα ας μαθει τεχνη


Νννναι, θέλω πολύ να δω ένα 7χρονο να 'μαθητεύει' σε ξυλουργείο.
Σίγουρα θα έχει πιο πολλή πλάκα με τις ροδέλες και τα πριονίδια απ' το να ήταν στο σχολείο με τους συμμαθητές του.
Είσαι σοβαρός;

Πρώτα απ' όλα, η απαγόρευση της παιδικής εργασίας είναι ένα απ' τα κυριότερα Δικαιώματα του Παιδιού, τα οποία, αν και συχνά εικονικά, δεν έχουν ορισθεί τυχαία: ένα παιδί πρέπει να παίξει, πρέπει να συναναστραφεί με συνομηλίκους του στην παιδική του ηλικία, γιατί μόνο έτσι θα κοινωνικοποιηθεί ομαλά.

Εκτός αυτού, ενήλικες άνθρωποι χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο και νιώθουν υποδεέστεροι (και είναι, από άποψη γνώσεων) επειδή δεν συμπλήρωσαν τις τελευταίες τάξεις του Λυκείου, κι ας είναι επαγγελματίες σ' αυτό που επέλεξαν, κι εσύ προτείνεις να αφήσει ένα παιδί το σχολείο πριν καν τελειώσει το δημοτικό;
Με ποια κριτήρια θα ληφθεί η απόφαση; Το ότι δεν κάνει καλά γράμματα, ή μήπως ότι δεν έχει μάθει να κάνει πολλαπλασιασμό καλά και δυσκολεύεται στη διαίρεση; Από πού κι ως πού σίγουρος πως το παιδί αυτό δεν θα γυρίσει κάποτε να πει στους γονείς του 'μου καταστρέψατε το μέλλον και δεν είχα καμιά ουσιαστική γνώμη τότε';

Επίσης, τι διάολο λέμε για αναλφαβητισμό και ανικανότητα του ανθρώπου να συμμετέχει στα κοινά αν δεν έχει τελειώσει τη βασική εκπαίδευση, εσύ δεν έχεις καταλάβει τίποτα;

Φυσικά και δεν χρειάζεται να είμαστε όλοι πτυχιούχοι, και ναι, να αφήσει κάποιος το σχολείο για να μάθει μια τέχνη και να την ασκήσει εάν αυτό θέλει, αλλά μετά τη βασική εκπαίδευση.
Γι' αυτό λέγεται βασική, γιατί χωρίς αυτή δεν μπορείς να σταθείς σε μια κοινωνία πληροφορίας όπως είναι η δικιά μας, δεν μπορείς να κρίνεις σημαντικά θέματα που σε αφορούν, τα άρθρα στις εφημερίδες, τις δηλώσεις των πολιτικών...
Ακόμα, η ηλικία των 14 είναι η νωρίτερη δυνατή ώστε η απόφαση του παιδιού να σταματήσει το σχολείο να είναι ουσιαστική, και όχι επειδή πιστεύει ότι 'το έχει βάλει στο μάτι ο δάσκαλος' ή επειδή ως κακός μαθητής, νιώθει μειονεκτικά και θέλει να ξεφύγει απ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ένα 7χρονο είναι ικανό να κρίνει τι θέλει να γίνει στη ζωή του ώστε να αποφασίσει να σταματήσει το σχολείο απο αυτή την ηλικία ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ένα 7χρονο είναι ικανό να κρίνει τι θέλει να γίνει στη ζωή του ώστε να αποφασίσει να σταματήσει το σχολείο απο αυτή την ηλικία ..


Καλά αυτό σίγουρα...εδώ εμείς που είμαστε 16 και δεν ξέρουμε-(έστω δεν είμαστε και 100% σίγουροι)... ακόμα χειρότερα δηλαδή από τέτοιες ηλικίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Όχι ρε Νίκο, τι είναι αυτά που λες τώρα...
Το διάβασμα είναι η καλύτερη ασχολία που μπορεί να έχει ένα παιδί κι ύστερα, όταν θα είναι πνευματικά ώριμο για να κρίνει και να αποφασίσει το ίδιο τι δρόμο θέλει να πάρει και πως θα εξελιχτεί η ζωή του, τότε να εργαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
εγω ειμαι υπερ στην εργασια με συνδυασμο του σχολειο...Κατι που γινετε και στην Αμερικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην Αμερική γίνεται εξ'ανάγκης. Αφού στην Ελλάδα οι γονείς έχουν την πρόθεση να καλύπτουν τις ανάγκες του παιδιού τους όσο αυτό σπουδάζει, τότε δεν υπάρχει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδια οντως ειναι υπερβολικο 2-3 ταξεις του δημοτικου αλλα απο τα 16 και μετα ειναι οκ δεν μπορουν να γινουν ολοι επιστημονες. Ακομα υπαρχουν ατομα που δουλευουν τα Παρασκευοσαββατοκυριακα ενω φοιτουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Deatheater*

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παιδια οντως ειναι υπερβολικο 2-3 ταξεις του δημοτικου αλλα απο τα 16 και μετα ειναι οκ δεν μπορουν να γινουν ολοι επιστημονες. Ακομα υπαρχουν ατομα που δουλευουν τα Παρασκευοσαββατοκυριακα ενω φοιτουν

ναι συμφωνώ..ενα παιδι στην ηλικια των 16 και πάνω αμα έχει μια δουλεια στον ελευθερο του χρονο τοτε ειναι οκ....γτ 1ο βγάζει τα δικά του λεφτα το οποιο ειναι κατι συμαντικο για ενα παιδι γτ έτσι εκτημα την αξια του χρήματος και 2ο γτ γίνεται πιο υπευθυνος και αρχήζει να αναλαμβάνει ευθυνες κατι αρκετα βασικο για το μελλον ενος παιδιου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να τελειώσει το σχολειό του και μετά (τώρα για τις καλοκαιρινές δουλειές εντάξε είπαμε να βγάλει και κάτι για το καλοκαίρι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...μόνο αν έχει bonus, αμάξι και εταιρικό κινητό!

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Κατά φυσικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top