Υπέρ ή κατά της εργασίας ανηλίκων;

Είστε υπέρ ή κατά της εργασίας ανηλίκων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 11 50.0%
  • Εξαρτάται από τους διάφορους παράγοντες

    Ψήφοι: 11 50.0%

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Εγω λεω σχολειο μεχρι την τριτη λυκειου και αν θελει το παιδι, δουλεια το καλοκαιρι!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
stefanos...

+φωνω! Αρκει βεβαια να ειναι τιμια η δουλεια και να μην το εκμεταλλευονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Υπερ με την συγκαταθεση τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλική22

Νεοφερμένος

Η βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
αν προκειται για παιδια μεγαλυτερα απο 16 ετων-και φυσικα για τιμια δουλεια-τοτε μπορουν να αποφασισουν μονα τους εαν επιθυμουν να δουλεψουν η οχι.ΓΙα μικροτερες ηλικιες ειμαι καθετη.Ειναι παραλογο να επιτρεπεις στο παιδι σου να δουλευει,και ανηθικο απο τη πλευρα του εργοδοτη να προσλαμβανει καποιο ατομο που βρισκεται σε τρυφερη ηλικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τωρα θα σφαξουμε στον βωμο του καπιταλιστικου συστηματος και τα παιδια?Κατα της εργασιας,μεχρι τα 18 που γινονται ενηλικες και μπορουν να αποφασιζουν οι ιδιοι για τον εαυτο τους.
Αντικειμενικα,κανενας ανηλικος δεν θελει να δουλεψει απο μονος του,η οικονομικη εξαθλιωση και ο εξαναγκασμος τον ωθουν σε μια τετοια πραξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Υπέρ,αλλά να μιλάμε για εργασία και όχι εκμετάλλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Υπέρ,αλλά να μιλάμε για εργασία και όχι εκμετάλλευση.

Σε εναν κοσμο που πετανε πρασινα αλογα μποει και να υπηρχε αυτο που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εαν γινεται με την θεληση του ανηλικου ναι ειμαι υπερ , το ποσο ειλικρινης ειναι αυτη η θεληση ειναι αλλος παραγοντας ( ανεξελεγκτος μπορω να πω ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Σε εναν κοσμο που πετανε πρασινα αλογα μποει και να υπηρχε αυτο που λες.

Εγώ προσωπικά δούλευα και έπαιρνα χρήματα τα οποία δε θεωρώ πως με εκμεταλλεύτηκαν.Ότι άξιζα έπαιρνα.Μη γενικεύεσαι χάνεις το δίκιο σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
αν προκειται για παιδια μεγαλυτερα απο 16 ετων-και φυσικα για τιμια δουλεια-τοτε μπορουν να αποφασισουν μονα τους εαν επιθυμουν να δουλεψουν η οχι.ΓΙα μικροτερες ηλικιες ειμαι καθετη.Ειναι παραλογο να επιτρεπεις στο παιδι σου να δουλευει,και ανηθικο απο τη πλευρα του εργοδοτη να προσλαμβανει καποιο ατομο που βρισκεται σε τρυφερη ηλικια.

Αυτό θεωρείς εσύ παράλογο; :confused:

Χμ... Εγώ θα έλεγα πως δεν είναι παράλογο να επιτρέπουν οι γονείς στο 15χρονο παιδί τους να δουλέψει.
Θεωρώ παράλογες τις συνθήκες που το αναγκάζουν να δουλέψει.


ΥΓ.Τα χαιρετίσματά μου στον πλανήτη Δία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το θεμα ειναι,οτι αυτος ο νομος θεσπιστηκε,οχι για να στερησει το τελειο και ονειρικο δικαιωμα του παιδιου απο την εργασια,αλλα γιατι αυτα τα παιδια,ενω καλα καλα δεν ειχαν παει καν σχολειο τα εκμεταλλευονταν οι εργοδοτες,σε μεγαλες βιομηχανιες για να υποστηριξουν το απανθρωπο καπιταλιστικο συστημα.
Αν υπαρξει μια τετοια απελευθερωση,για να σκεφτουμε,ποσοι θα εκμεταλλευτουν τον νομο,και θα γατζωθουν απο τις οικονομικες αδυναμιες των παιδιων,ωστε να τα στρεψουν προς την εργασια και ποιος ξερει και που αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elma

Νεοφερμένος

Η Elma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ολα τα παιδια οφειλουν να περασουν απ ολες τις ταξεις ή τουλαχιστον μεχρι το Γυμνασιο γιατι ακομη κι αν ενα παιδι ειναι πολυ καλο σε μια τεχνη ή δουλεια το μονο σιγουρο, αν δεν εχει παει σχολειο, ειναι δυστυχως να το εκμεταλευτουν!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina Zazety

Νεοφερμένος

Η Nina Zazety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Για παιδιά ηλικίας 13 ετών και κάτω είμαι κατά.
Για τα υπόλοιπα είμαι υπερ υπό αυτές τις συνθήκες:

  1. το θέλουν τα ίδια τα παιδιά
  2. εργάζονται κατά την διάρκεια των διακοπών (καλοκαίρι, Χριστούγεννα, κτλ)
  3. η εργασία είναι κατάλληλη για άτομα αυτής της ηλικίας
Μόνο για την περίπτωση που υπάρχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα στην οικογένεια είμαι υπέρ της εργασίας των παιδιών που έχουν τελειώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παιδική εργασία..χμμ..
Σαν έφηβος συνήθιζα να δουλεύω τα καλοκαίρι για να βγάζω το χαρτζιλίκι μου.
Ωστόσο δούλευα μόνο καλοκαίρια,και ποτέ παράλληλα με το σχολείο.
Σαφώς και δεν τίθεμαι υπέρ της εργασίας παιδιών σε βάρος των σπουδών τους,και σίγουρα όχι νωρίτερα απο το γυμνάσιο.
Είναι ένας τρόπος να μάθεις πώς βγαίνουν τα λεφτά και να ανεξαρτητοποιηθείς απο τους γονείς σου.Σύν το ότι μπορείς να αγοράσεις εκείνη την υπεργαμάτη κονσόλα που πάντα ήθελες και δεν σου την έπαιρναν ποτέ οι δικοί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ανάλογα!! Για παράδειγμα εγώ εργάστηκα ως διανομέας φυλλαδίων επειδή είχα ελεύθερο χρόνο το Καλοκαίρι για χαρτζιλίκι!! Η εργασία σε ηλικία κάτω των 18 δεν σημαίνει παντα και έλλειψη παιδείας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εντελως κατα εαν ειναι σε βαρος της εκπαιδευσης η εαν ειναι παιδακι του δημοτικου.Εαν ειναι ενας εφηβος η μια εφηβη και δεν του/της στερει την εκπαιδευση και θελει να δουλεψει τοτε να δουλεψει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είμαι κατά. Το καλοκαίρι είναι για ξεκούραση και οι διακοπές θεσπίστηκαν για κάποιο λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τα πάντα είναι σχετικά.Απλά αναλογιστείτε πως αυτό που τώρα ίσως να καταδικάζουμε επειδή το έχουμε στο μυαλό μας και καλά με την εικόνα του 17ου αιώνα να μην είναι και τελείως απαγορευτικό! Μην γινόμαστε μυγιάγγιχτα κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τα πάντα είναι σχετικά.Απλά αναλογιστείτε πως αυτό που τώρα ίσως να καταδικάζουμε επειδή το έχουμε στο μυαλό μας και καλά με την εικόνα του 17ου αιώνα να μην είναι και τελείως απαγορευτικό! Μην γινόμαστε μυγιάγγιχτα κιόλας!

Δεν ειναι θεμα το μυγιαγγιχτα,αλλα γιατι να βγει στην αγορα εργασιας ενα ατομο που δεν εχει τελειωσει καν τις βασικες σπουδες του?Τι να κανει?Σε ποιον τομεα θα εργαστει,χωρις γνωσεις?
Δηλαδη το θεμα,παει και στο επιπεδο του πρακτικου.
Και εαν υπαρχει οικογενειακο οικονομικο προβλημα,τοτε το κρατος θα πρεπει να βοηθαει οικονομικα αυτη την οικογενεια,και οχι να στελνει το παιδι της για να δουλεψει.

Το 15-16-17χρονο που θα δουλεψει χωρις γνωσεις?Μπαρμαν,σερβιτορος,σερβιτορος-μπαρμαν.Να ανεβουμε επιπεδο?Ναι,παμε να κολλαμε ''κλειδαρας ολο το 24ωρο'' σε καθε σπιτι.Παμε να δωσουμε και λιγα φυλλαδια ΛΙντλ και καθαρισαμε.

Και θελετε να μου πειτε,οτι καποια παιδια θελουν ενσυνειδητα να τα κανουν αυτα.Χαχαχαχαχαχ
:beating: :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ειμαι κατα οταν προκειται η εργασια να ειναι εις βαρος των μαθηματων του παιδιου..σε καθε αλλη περιπτωση για μενα αποδεκτη.εξαλλου και τωρα με την οικονομικη κριση νομιζω ψαχνουν ολο και περισσοτερα παιδια..αλλα οατν μιλαμε για καλοκαιρι οκ..δεν ειναι κακο να εργαζεται κανεις ειδικα οταν το καλοκαιρι δεν εχει αλλη δουλεια να κανει..ενα χαρτζιλικι καλο ειναι.επιπλεον μεσω της εργασιας κανεις μορφωνεται..τωρα θα μου πειτε αν ειναι μπαρμαν τι μορφωση να παρει;;;ακομη και σε αυτην την περιπτωση ανοιγει το μυαλο κ μαθαινεις καινουρια πραγματα..κανεις γνωριμιες..γινεσαι περισσοτερο κοινωνικος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top