Υπέρ ή Κατά των Φροντιστηρίων ;

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εσείς οι εκπαιδευτικοί(κυρίως που είστε σε λύκειο)πιστεύετε πώς γίνεται σωστό μάθημα,με τον σωστό χρόνο και τις κατάλληλες προυποθέσεις?να μου τεκμηριώσετε τις απόψεις σας δικαιολογώντας εν μέρη την όποια συμπεριφορά των μαθητών ή ακόμη και καθηγητών..θεωρείτε ότι το σχολείο είναι η θεμελιώδης αρχή γνώσεων ή ο ρόλος του έχει αλλάξει και έχει μετατραπεί σε δευτερεύων?πού αποδίδεται ευθύνες?στο εγωκεντρικό σύστημα,,στην παρέμβαση των φροντιστηρίων,,η μήπως στην αλλαγή στάσης των μαθητών??εξάλλου δεν είναι λίγες οι φορές που οι καθηγητές κατηγορούν τους μαθητές ότι έχουν αποστασιοποιηθεί από το σχολείο και γενικότερα το βλέπουν ως μέσο για να περάσει κάποιος στα μετέπειτα στάδια,όπως πανεπιστήμια...γενικότερα,πώς βλέπετε την μεγάλη επιτυχία στην εκδοχή των φροντιστηρίων?μας βρίσκετε άδικους που πηγαίνουμε φροντιστήρια?νιώθετε ότι τα καταφέρνετε πλήρως στο πέρας του μαθήματος σας?νομίζω ότι δεν σας δίνεται η πολυτέλεια χρόνου με αποτέλεσμα να μην βγάζετε την ύλη με αποδοτικό χαρακτήρα...μας έχετε απέναντι που δίνουμε προτεραιότητα στα φροντιστήρια πρώτα και μετά στο σχολείο?η λόγω υποβαθμισμένου συστήματος το βρίσκετε μία καλή ευκαιρία μάθησης?γίνεστε πιο χαλαροί στο μάθημα εφόσον ξέρετε ότι εμείς ήδη τα γνωρίζουμε από τα φροντιστήρια?σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ τους καθηγητές για να μην υπάρξουν αντικρουόμενες απόψεις και για να μην θίξω υπολείψεις, το βάρος το ρίχνω στο εκπαιδευτικό σύστημα και όχι στον ρόλο των καθηγητών..απλά θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας,τις εμπειρίες σας και την συμπεριφορά σας είτε αφορά το σχολείο είτε το φροντιστήριο..το κείμενο είναι λίγο μεγάλο αλλά νομίζω πραγματικά ενδιαφέρον γιατί αποσκοπεί μόνο σε καλό,,την γεννιά που που δημιουργεί το εκπαιδευτικό σύστημα??την καταστρέφει με εξοντωτικά προγράμματα και την βάζει σε υποθήκη αποτελεί τροχοπέδη για την γεννια μασ ή ωθεί προς το καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σκατά σε κάθε λαμόγιο που ανοίγει φροντιστήριο για να τα παίρνει από στούρνους και ψώνια που νομίζουν ότι αν βγάλουν 19.999 θα λύσουν το πρόβλημα τής ζωής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Σκατά σε κάθε λαμόγιο που ανοίγει φροντιστήριο για να τα παίρνει από στούρνους και ψώνια που νομίζουν ότι αν βγάλουν 19.999 θα λύσουν το πρόβλημα τής ζωής τους.

Εσύ τι προτείνεις δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Σκατά σε κάθε λαμόγιο που ανοίγει φροντιστήριο για να τα παίρνει από στούρνους και ψώνια που νομίζουν ότι αν βγάλουν 19.999 θα λύσουν το πρόβλημα τής ζωής τους.
ψυχολογικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 790226

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας κλεισουν τα φροντηστηρια και ας βελτιωθει το συστημα...Μακαρι να γινοταν να συντονιζονταν μεσω ιντερνετ οι μαθητες ολης της χωρας και να μην ξαναπηγαιναν φροντηστηριο.αλλα να αυξανονταν οι απαιτησεις απο τους καθηγητες των σχολειων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
καλο μου ακουγετε!Ηθελα να ειχε ομως και καποιον απο τους γονεις σου να δουλευει σε φροντηστιριο θα ελεγες τα ιδια?Αυτο που λετε ειναι αδυνατο το μεγαλυτερο μερος των εκπαιδευτικων εργαζετε σε φροντηστιρια και ιδιαιτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Το άθλιο εκπαιδευτικό σύστημα που βιώνουμε δημιούργησε τα φροντιστήρια!
Δεν δημιουργήθηκαν ξαφνικά και μας δημιούργησαν μια νέα ανάγκη.
Σε χώρες στις οποίες το εκπαιδευτικό τους σύστημα είναι καλό οι μαθητές δεν πηγαίνουν σε φροντιστήρια γιατί δεν υπάρχουν αφού δεν χρειάζονται.
Στο σημερινό ελληνικό σχολείο της αδιαφορίας και του αρχέγονου τρόπου διδασκαλίας όμως τα φροντιστήρια είναι (σχεδόν) απαραίτητα τουλάχιστον στην Γ' Λυκείου αν κάποιος θέλει να πάει καλά.
Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις (κάποια πολύ καλά σχολεία), αλλά η πλειονότητα των σχολείων δεν είναι κατάλληλη για ουσιαστική εκπαίδευση δυστυχώς.

...Και ακόμα πιστεύω πως έχει μεγάλη σημασία και η σχέση μεταξύ δασκάλου-μαθητή.
Στα φροντιστήρια (στο δικό μου τουλάχιστον:)) είμαστε πολύ cool:whistle:
Με τους καθηγητές μας δηλαδή μιλάμε στον ενικό, κάνουμε πλάκα, κοροϊδευόμαστε και γενικά τους αισθανόμαστε δικούς μας ανθρώπους με αποτέλεσμα να είμαστε πιο άνετοι, πιο αποδοτικοί και να έχουμε περισσότερο ενδιαφέρον.
Σε αντίθεση με τον καθωσπρεπισμό που κυριαρχεί στα σχολεία. Ο υπερβολικός σεβασμός που μας έχουν μάθει να έχουμε στους καθηγητές μας καθώς και ο πληθυντικός ευγενείας που αν δεν τον τηρούμε τρώμε ωριαίες, μας απομακρύνουν από τους καθηγητές, τους οποίους τους φοβόμαστε.
Πιστεύω ότι αυτό είναι ένα ακόμα σημαντικό πλεονέκτημα των φροντιστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Tα φροντιστήρια τα δημιούργησε ο ανταγωνισμός και όχι το άθιο εκπαιδευτικό σύστημα που έχουμε.


Έχουμε δυο επιλογές ή η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστήμια που θα μειώσει τον ανταγωνισμό η διατήρηση της υπάρχουσας δωρεάν παιδείας με τα φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Το άθλιο εκπαιδευτικό σύστημα που βιώνουμε δημιούργησε τα φροντιστήρια!
Δεν δημιουργήθηκαν ξαφνικά και μας δημιούργησαν μια νέα ανάγκη.
Σε χώρες στις οποίες το εκπαιδευτικό τους σύστημα είναι καλό οι μαθητές δεν πηγαίνουν σε φροντιστήρια γιατί δεν υπάρχουν αφού δεν χρειάζονται.
Στο σημερινό ελληνικό σχολείο της αδιαφορίας και του αρχέγονου τρόπου διδασκαλίας όμως τα φροντιστήρια είναι (σχεδόν) απαραίτητα τουλάχιστον στην Γ' Λυκείου αν κάποιος θέλει να πάει καλά.
Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις (κάποια πολύ καλά σχολεία), αλλά η πλειονότητα των σχολείων δεν είναι κατάλληλη για ουσιαστική εκπαίδευση δυστυχώς.

...Και ακόμα πιστεύω πως έχει μεγάλη σημασία και η σχέση μεταξύ δασκάλου-μαθητή.
Στα φροντιστήρια (στο δικό μου τουλάχιστον:)) είμαστε πολύ cool:whistle:
Με τους καθηγητές μας δηλαδή μιλάμε στον ενικό, κάνουμε πλάκα, κοροϊδευόμαστε και γενικά τους αισθανόμαστε δικούς μας ανθρώπους με αποτέλεσμα να είμαστε πιο άνετοι, πιο αποδοτικοί και να έχουμε περισσότερο ενδιαφέρον.
Σε αντίθεση με τον καθωσπρεπισμό που κυριαρχεί στα σχολεία. Ο υπερβολικός σεβασμός που μας έχουν μάθει να έχουμε στους καθηγητές μας καθώς και ο πληθυντικός ευγενείας που αν δεν τον τηρούμε τρώμε ωριαίες, μας απομακρύνουν από τους καθηγητές, τους οποίους τους φοβόμαστε.
Πιστεύω ότι αυτό είναι ένα ακόμα σημαντικό πλεονέκτημα των φροντιστηρίων.

Τα φροντιστηρια τα δημιουργησε η μειωμενη κριτικη ικανοτητα γονεων και μαθητων, που δυστυχως εχουν μαθει να εκτιμουν μονο ο,τι πληρωνουν. Αδυνατω να πιστεψω οτι οι καθηγητες των σχολειων δεν ειναι καταρτισμενοι στην πλειοψηφεια τους και οσον αφορα στην απομακρη σχεση μαθητων-καθηγητων νομιζω οτι το φαινομενο εντεινεται απο την μαθητικη μωρια, αφου οι μαθητες ακυρωνουν χωρις βασιμο λογο την δημοσια παιδεια στρεφομενοι στους φροντιστες οι οποιοι ειναι εμφανως πιο φιλικοι και κοινωνικοι (προφανες αφου θελουν να καλλιεργησουν πελατειακες σχεσεις).Απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι εχω εντοπισει φροντιστηριακο καθηγητη να κανει 15 λεπτα μαθημα και ολα τα υπολοιπα χαβαλε , ενω οι μαθητες το απολαμβαναν και κανεις δεν παραπονιοταν. Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας η δημοσια παιδεια αντιμετωπιζει σιγουρα προβληματα (μειωμενη κρατικη χρηματοδοτηση, μηδαμινος ελεγχος) , δεν ειναι δε αυτα υπευθυνα για την προσφυγη στην φροντιστηριακη εκπαιδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 790226

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλο μου ακουγετε!Ηθελα να ειχε ομως και καποιον απο τους γονεις σου να δουλευει σε φροντηστιριο θα ελεγες τα ιδια?Αυτο που λετε ειναι αδυνατο το μεγαλυτερο μερος των εκπαιδευτικων εργαζετε σε φροντηστιρια και ιδιαιτερα...
Το οτι υπαρχει υπρβολικα μεγαλος αριθμος καθηγητων για τοσες λιγες θεσεις στο δημοσιο δεν σημαινει οτι ο μικρομεσαιος καταστηματαρχης,ο αγροτης, και δεν ξερω ποιος αλλος θα πρεπει να πληρωσουν για να μη βρισκεται το παιδι τους σε μειονεκτικη θεση σε σχεση με τα αλλα παιδια...Γιατι υπαρχουν ακομη φιλολογικες ή μαθηματικες σχολες με 13.000 και 14.000 μορια την ωρα που υπρχει τοση ανεργια στους καθηγητικους κλαδους?ας ανεβουν οι βασεις...για το καλο ολων μας.το προβλημα δεν ειναι με τους καθηγητες καθαυτους αλλα με την πολιτικη των κυβερνησεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Συγγνώμη εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων, φέτος ήταν λίγο σκούρα για αυτούς, του χρόνου θα είναι ακόμη χειρότερα.. Θύματα βεβαίως πέφτουν οι υπάλληλοι φροντιστηρίων, όχι αυτοί που τα έχουν.
Αλήθεια, η παραπαιδεία παίρνει τα φόρτο της με το νέο νομοσχέδιο? Η είναι ιδέα μου? Δηλαδή μπορεί να καταργηθούν η πανελλήνιες εξετάσεις, όμως δίνει το δικαίωμα σε τρίτους να αξιολογούν και βαθμολογούν!.. (speculations) παραπαιδεία versus παιδείας θα γίνει.

ps: Θα παίρνουν μίζες από τους μαθητές ΑΕΙ πλέον.. από την διαφθορά στην πλήρη απαξίωση.. Κάπως έτσι το αισθάνομαι.

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει επίσημα παραπαιδεία.. Από ότι φαίνετε, νομιμοποίητε κιόλας. Τους βλέπεται καθόλου παρεξηγημένους με το νέο νομοσχέδιο? Τουμπεκι εντελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Συγγνώμη εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων, φέτος ήταν λίγο σκούρα για αυτούς, του χρόνου θα είναι ακόμη χειρότερα.. Θύματα βεβαίως πέφτουν οι υπάλληλοι φροντιστηρίων, όχι αυτοί που τα έχουν.
Αλήθεια, η παραπαιδεία παίρνει τα φόρτο της με το νέο νομοσχέδιο? Η είναι ιδέα μου? Δηλαδή μπορεί να καταργηθούν η πανελλήνιες εξετάσεις, όμως δίνει το δικαίωμα σε τρίτους να αξιολογούν και βαθμολογούν!.. (speculations)
παραπαιδεία versus παιδείας θα γίνει.
αυτος ο αγωνας εχει ληξει τα τελευταια χρονια με ασο απο ημιχρονο κιολας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Συγγνώμη εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων, φέτος ήταν λίγο σκούρα για αυτούς, του χρόνου θα είναι ακόμη χειρότερα.. Θύματα βεβαίως πέφτουν οι υπάλληλοι φροντιστηρίων, όχι αυτοί που τα έχουν.
Αλήθεια, η παραπαιδεία παίρνει τα φόρτο της με το νέο νομοσχέδιο? Η είναι ιδέα μου? Δηλαδή μπορεί να καταργηθούν η πανελλήνιες εξετάσεις, όμως δίνει το δικαίωμα σε τρίτους να αξιολογούν και βαθμολογούν!.. (speculations) παραπαιδεία versus παιδείας θα γίνει.

ps: Θα παίρνουν μίζες από τους μαθητές ΑΕΙ πλέον.. από την διαφθορά στην πλήρη απαξίωση.. Κάπως έτσι το αισθάνομαι.


Aν και ξεφευγουμε λιγο, εγω αυτο που βλεπω τα τελευταια χρονια ειναι οτι τα φροντηστηρια εχουν γινει τοσο δεδομενα πλεον που πολλα εχουν ριξει το επιπεδο, δηλαδη και απο την εμπειρια μου αλλα και απο συζητησεις το επιπεδο σε πολλα φροντηστηρια ειναι λιγο καλυτερο απο το σχολειο!Βεβαια εξαρταται και απο το φροντηστηριο! Ειναι κριμα να ειναι δεδομενο οτι θα πληρωσεις 300-400 ευρω το μηνα για 8-9 μηνες για να λαβεις γνωσεις επιπεδου σχολειου, αυτα να δει η υπουργος και εκει να επικεντρωσει τους στοχους της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Συγγνώμη εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων, φέτος ήταν λίγο σκούρα για αυτούς, του χρόνου θα είναι ακόμη χειρότερα.. Θύματα βεβαίως πέφτουν οι υπάλληλοι φροντιστηρίων, όχι αυτοί που τα έχουν..
Δεν ξέρω πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, όμως η γνώμη μου είναι ότι δεν ισχύει. Πιστεύω ότι ΟΛΟΙ οι γονείς κάνουν τη θυσία να στείλουν τα παιδιά τους στα φροντιστήρια. Ακόμα, λόγω της οικονομικής κρίσης, πολλοί δεν αντέχουν τα ιδιαίτερα και καταλήγουν στα φροντιστήρια. Άρα, οι μαθητές στα φροντιστήρια αυξάνονται και δεν μειώνονται. Εκεί που έχεις κάποιο δίκιο είναι για τους καθηγητές-υπαλλήλους, καθώς κάποιοι ιδιοκτήτες με πρόσχημα την κρίση, τους μειώνουν τις αμοιβές, αυξάνοντας κι άλλο τα δικά τους κέρδη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Το γνωρίζω από φροντιστήρια σε τοπικό επίπεδο. Απλά ρίχνουν τα οράρια των φροντιστών για να εξισορροπήσουν με τα λιγότερα θύματα (πελάτες) τους.
Κοιτάξτε, δεν είμαι βλάκας.. το 60% που γράφουν εδώ, προωθούν την παραπαιδεία.. βαλτά παπαγαλάκια, μιας και είναι η κατάλληλη αρένα για να τρώνε τα προβατάκια οι λύκοι.
Το θέμα είναι ότι αυτό πρέπει να σταματήσει. Από το να επενδύουν εκατομμύρια ευρώ και να καταστρέφουν το σύστημα παιδείας στο βωμό του χρήματος, καλό θα ήταν, να επένδυαν αυτά τα λεφτά σε αξιοζήλευτες σχόλες και πανεπιστήμια.
Αλλά δυστυχώς, γίνετε το αντίθετο. Σε 2-3 χρόνια από τώρα, τα παιδιά που θα μπαίνουν στα πανεπιστήμια, αν και δωρεάν.. θα πρέπει να έχουν 10-15000 ευρώ στην άκρη για της μίζες βαθμολογητών. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος, που επισκοπή ο νόμος διαγραφής και ο νόμος για παρέμβαση τρίτων στην βαθμολόγηση και αξιολόγηση.
Κλείνω εδώ το offtopic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
... το 60% που γράφουν εδώ, προωθούν την παραπαιδεία.. βαλτά παπαγαλάκια, μιας και είναι η κατάλληλη αρένα για να τρώνε τα προβατάκια οι λύκοι....
Καλόοοο!!! Μήπως σκέφτεσαι να γίνεις σεναριογράφος?
(-1 από μένα για τη συνομωσιολογία)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω ορισμενους.Δεν θες ρε φιλε να πας σε φροντηστηριο?Μην πας σε υποχρεωσε κανεις?,γιατι ερχεσε και μας ζαλιζεις τα παπαρια τοτε...Αν δεν θες να πας κατσε στρωσου μονος σου να διαβασεις να περασεις να εισαι πιο μπαγκας το κραξιμο ομως δνε το καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Σε 2-3 χρόνια από τώρα, τα παιδιά που θα μπαίνουν στα πανεπιστήμια, αν και δωρεάν.. θα πρέπει να έχουν 10-15000 ευρώ στην άκρη για της μίζες βαθμολογητών. .
Κλείνω εδώ το offtopic.

Αυτο με τα ποσοστα επιεικως γελοιο.:clapup::clapup:
Παντως η παραπανω σου προταση συμπυκνωνει τελεια πιστευω την νεα μορφη παραπαιδειας.:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω ορισμενους.Δεν θες ρε φιλε να πας σε φροντηστηριο?Μην πας σε υποχρεωσε κανεις?,γιατι ερχεσε και μας ζαλιζεις τα παπαρια τοτε...Αν δεν θες να πας κατσε στρωσου μονος σου να διαβασεις να περασεις να εισαι πιο μπαγκας το κραξιμο ομως δνε το καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top