Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σώμα γίνεται χώμα.
Η ψυχή δεν είναι κάτι υλικό. Ενέργεια δεν είναι? Ε αφού η ενέργεια δεν καταστρέφεται κάπου διοχετεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ζόμπι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Μητσοτάκης ξέρει την απάντηση βέβαια που ΄βρίσκεται μεταξύ ζωής και θανάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Το σώμα γίνεται τσιμπούσι για τους αποικοδομητές.
Η ''ψυχή" δεν παύει να υπάρχει, γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε εξ αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas111

Νεοφερμένος

Ο kostas111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δε μπορούμε να γνωρίζουμε, πολλοί θα πούνε ότι πεθαίνουμε και τέλος, άλλοι θα αρχίσουν να μιλάνε για θρησκείες, ο καθένας μπορεί να πεί ότι θέλει ουσιαστικά...

προσωπικά πιστεύω στην μετενσάρκωση, δηλαδή, πιστεύω πως με κάποιον τρόπο ξανα αρχίζουμε να ζούμε σε νέο σώμα.

πολλοί λένε ότι αυτό δε γίνεται και είναι τρελό, απλά δε ξέρω αν σας έχει συμβεί ποτέ αυτό, αλλά έχει ώρες ώρες που κάθομαι και σκέφτομαι γιατί "εγώ" να είμαι σε αυτό το σώμα? Γιατί να νιώθω τι κάνω?

μετά κάθομαι και προσπαθώ να θυμηθώ πως ήταν πριν γεννηθώ και δε θυμάμαι, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένα τίποτα, το οποίο πέρασε σε λίγο διάστημα για εμένα σε μεγάλο για άλλους...

δε ξέρω μου είναι κάπως παράξενο το να πεθαίνουμε και τέλος, δεν πιστεύω σε παραδείσους κτλ, αλλά πιστεύω πως όταν πεθαίνουμε δεν εξαφανιζόμαστε τελείως, μπορεί να εξαφανίζεται το σώμα μας, η σκέψη μας, το "εγώ" μας, αλλά πιστεύω πως μετά σε κάποια άλλη μορφή, σε κάποιο άλλο μέρος, αρχίζουμε να νιώθουμε ξανά αυτό που νιώθουμε τώρα, απλά σε άλλη μορφή... δε ξέρω πραγματικά πολλοί θα με παρεξηγήσετε τώρα, αλλά δε μπορώ να εξηγήσω αυτό που θέλω να πώ με απλά λόγια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τι πιστευετε ΕΣΕΙΣ οτι γινονται οι ανθρωποι μετα το θανατο τους; Ειναι γεγονος οτι γινονται τροφη για τα σκουληκακια:D .Προσωπικα δεν πιστευω σε μετενσαρκωσεις ,παραδεισους και λοιπα παραμυθακια . Αυτα ειναι επινοησεις του ανθρωπου για να νιωθει καποια "ασφαλεια" στην σκεψη του θανατου,διοτι δεν μπορει να χωνεψει οτι μολις πεθανει , ερχετε το απολυτο τιποτα, το ιδιο τιποτα που "νιωθει" οταν κοιμαται (οταν δεν βλεπει ονειρα) η πριν την γεννηση του.
Παντως τι σας πειραζει και να μην συνεχιζει η ζωη μετα τον θανατο?Απο την στιγμη που δεν θα υπαρχουμε καν ,δεν θα σκεπτομαστε αρα δεν θα μας ενοχλει η ανυπαρξια μας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστευω πως δεν υφισταται η ψυχη ουτε ως ενεργεια ποσο μαλλον σαν υλη.Νομιζω πως μετα τον θανατο δεν υπαρχει τιποτα , πως η ζωη του ανθρωπου τελειωνει και εκει ειναι το τελος για τον αποθανων.Και μια ερωτηση στους υποστηρικτες της μετασανκωρσης πως καθοριζεται το σωμα στο οποιο η ψυχη μας παει; , απο ποιον καθοριζεται; , ειναι τυχαια και γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όπως δεν καταλαβαίναμε χριστό πριν γεννηθούμε, έτσι και θα συμβαίνει αφού πεθάνουμε. Τροφή για τα σκουλήκια λοιπόν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
λιπασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δε μπορούμε να γνωρίζουμε, πολλοί θα πούνε ότι πεθαίνουμε και τέλος, άλλοι θα αρχίσουν να μιλάνε για θρησκείες, ο καθένας μπορεί να πεί ότι θέλει ουσιαστικά...

προσωπικά πιστεύω στην μετενσάρκωση, δηλαδή, πιστεύω πως με κάποιον τρόπο ξανα αρχίζουμε να ζούμε σε νέο σώμα.

πολλοί λένε ότι αυτό δε γίνεται και είναι τρελό, απλά δε ξέρω αν σας έχει συμβεί ποτέ αυτό, αλλά έχει ώρες ώρες που κάθομαι και σκέφτομαι γιατί "εγώ" να είμαι σε αυτό το σώμα? Γιατί να νιώθω τι κάνω?

μετά κάθομαι και προσπαθώ να θυμηθώ πως ήταν πριν γεννηθώ και δε θυμάμαι, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένα τίποτα, το οποίο πέρασε σε λίγο διάστημα για εμένα σε μεγάλο για άλλους...

δε ξέρω μου είναι κάπως παράξενο το να πεθαίνουμε και τέλος, δεν πιστεύω σε παραδείσους κτλ, αλλά πιστεύω πως όταν πεθαίνουμε δεν εξαφανιζόμαστε τελείως, μπορεί να εξαφανίζεται το σώμα μας, η σκέψη μας, το "εγώ" μας, αλλά πιστεύω πως μετά σε κάποια άλλη μορφή, σε κάποιο άλλο μέρος, αρχίζουμε να νιώθουμε ξανά αυτό που νιώθουμε τώρα, απλά σε άλλη μορφή... δε ξέρω πραγματικά πολλοί θα με παρεξηγήσετε τώρα, αλλά δε μπορώ να εξηγήσω αυτό που θέλω να πώ με απλά λόγια :)


Αφού δεν θυμόμαστε προηγούμενες ζωές δεν ισχύει η μετενσάρκωση! Τα πάντα είναι οι αναμνήσεις, αν ξεγράψεις κάτι αυτόματα εξαφανίζεται και είναι σαν να μην υπήρξε ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με το τι πιστεύει ο καθένας βασικά αλλά με το τι είναι. Ανόργανη ύλη γίνεται ο άνθρωπος μετά το θάνατό του κι απ' τη στιγμή που παύουν οι αντιδράσεις παύει να υπάρχει κι αυτός ως υπόσταση. In a way μετενσαρκωνόμαστε ναι αλλά μόνο υλικά, ψυχικά δεν έχει νόημα να το πεις γιατί δεν υπάρχει ψυχή. Όλη η ανόργανη ύλη στη γη παραμένει σχετικά σταθερή από τη δημιουργία της και γι' αυτό 4 δισεκατομμύρια χρόνια ζωής απλά ανακυκλώνουν και χρησιμοποιούν τα ίδια υλικά. Το ίδιο νερό έπιναν τα μαμούθ το ίδιο κι εμείς. Τα ίδια άτομα άνθρακα δομούσαν τους δεινόσαυρους, τα ίδια δομούν κι εμάς. Όταν τα οργανικά μόρια στα οποία βρίσκονται παγιδευμένα αποσυντεθούν τα άτομα χρησιμοποιούνται για να δομήσουν άλλα μακρομόρια σε άλλους οργανισμούς.

Είναι πραγματικά φαντασμαγορικό ναι, και δεν ξέρω γιατί η θρησκεία φαίνεται να προτιμάται ιδίως όταν σου δίνει πολύ λιγότερη τροφή για σκέψη από την αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Παντως τι σας πειραζει και να μην συνεχιζει η ζωη μετα τον θανατο?Απο την στιγμη που δεν θα υπαρχουμε καν ,δεν θα σκεπτομαστε αρα δεν θα μας ενοχλει η ανυπαρξια μας;)
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas111

Νεοφερμένος

Ο kostas111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αφού δεν θυμόμαστε προηγούμενες ζωές δεν ισχύει η μετενσάρκωση! Τα πάντα είναι οι αναμνήσεις, αν ξεγράψεις κάτι αυτόματα εξαφανίζεται και είναι σαν να μην υπήρξε ποτέ

πως θα θυμάσαι την προηγούμενη ζωή σου όταν θα ξανα γεννηθείς; με νέα όργανα, νέους νευρώνες κτλ;

δεν ισχύει ότι εξαφανίζονται οι αναμνήσεις τόσο άμεσα όπως το παραθέτεις, εσύ μαθαίνεις μαθηματικά, φυσική κ.ο.κ από τα βιβλία και τις θεωρίες που βγαλε(ενδεχομένως) και γραψε κάποιος πριν γεννηθείς, επομένως οι αναμνήσεις που ΔΕΝ πρέπει να ξεχαστούν, ΔΕΝ ξεχνιούνται και αν θα θες να τις βρείς, θα τις βρείς.

όπως είπα, δε γνωρίζω το τι γίνεται μετά το θάνατο, απλά σου εξηγώ πως αυτό που λές, είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αν τους θαψουν χωμα, αν τους καψουν σταχτη κτλ κτλ...
Τωρα περα απο αυτο πιστευω πως δεν υπαρχει ψυχη, οτι μας κανει να αισθανομαστε ειναι το μυαλο.. φυσικα δεν μπορει να αποδειχθει τιποτα ουτε αυτο ουτε το αντιθετο βεβαια, αλλα οτι και να λεμε δεν μπορουμε να βασιστουμε στην λογικη τυπου: "δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αναμνήσεις σ΄αυτούς που τους αγάπησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Νεκρή οργανική ύλη.
Για το πνεύμα/ψυχή δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
το σώμα γίνεται λίπασμα.Η ψυχη δεν ξερω τι γινεται,καθώς δεν μπορούμε να αποδείξουμε αν τελικά υπάρχει ή όχι.Αν το δούμε επιστημονικά,δηλαδή ότι η ψυχή δεν είναι τίποτα άλλο από χημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου μας αυτό σημαίνει ότι όταν πεθάνουμε γινόμαστε το τίποτα(και είναι πολύ "τρομακτικό" αυτο το γεγονός κατα την άποψη μου).Απο συνδυασμό επιστήμης-θρησκείας-φιλοσοφίας το σώμα παύει να υπάρχει(ωσ δομή όχι ως ύλη) αλλά η ψυχή αν υπάρχει δεν ξέρουμε τι γίνεται,άλλωστε το σύμπαν είναι γεμάτο μυστήρια και δεν ξέρουμε ούτε στο ελάχιστο πως λειτουργεί.Μπορεί π.χ να πηγαίνουμε σε άλλη διάσταση(αφού υπάρχουν και άλλες διαστάσεις)κτλ.Τίποτα δεν είναι δεδομένο γιατί δεν φτιάξαμε εμείς το σύμπαν να δούμε πως λειτουργεί και δεν ξέρουμε πως έχει φτιαχτεί.Κάποιοι ίσως πουν απο το Big Bang αλλά το big bang είναι απλά μια θεωρία που ίσως σε 10-20 χρόνια να καταρριφθεί.Εγώ πάντως πιστεύω ότι αυτή η πολυπλοκότητα που χαρακτρίζει την φύση δεν είναι αποτέλεσμα απλών συμπτώσεων,οπότε δεν μπορεούμε να ξέρουμε τι συνολική δομή του κόσμου και δεν μπορούμε να βγάζουμε βιαστικά και "ξερά" συμπεράσματα.
Άλλωστε και αυτή η επιστήμη που θεωρούμε ότι έχει την απόλυτη ακρίβεια(τα μαθηματικα) έχει πολλά λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αν πηγαίναμε με την υπόθεση ότι δεν γνωρίζουμε απόλυτα τη συνολική δομή του κόσμου, πράγμα που ισχύει, δε θα βγάζαμε ΚΑΝΕΝΑ συμπέρασμα και η επιστήμη θα ήταν απλά μια τεχνική παρατήρησης κι όχι συγκεκριμενοποίησης όσων παρατηρούμε, πράγμα εντελώς βαρετό κι άχρηστο προφανώς. Και γενικά δηλαδή αν επικρατούσε σε όλους τους τομείς της ζωής μας ο αγνωστικισμός δε θα βλέπαμε ποτέ πρόοδο.

Η ουσία της επιστημονικής μεθόδου που ορίζει την επιστήμη είναι η μεταβλητότητά της. Γι' αυτό η επιστήμη καθαυτή είναι μεταβλητή, ζωντανή και αυτοανατρέψιμη. Αυτή είναι και η διαφορά της με τη θρησκεία δηλαδή. Η πρώτη βαδίζοντας στο άγνωστο μαζεύει, συμπεραίνει και ορίζει στην πορεία πάντα χωρίς να αποκλείει πως ένα βήμα ακόμα μπορεί να της αναποδογυρίσει ό,τι έχτισε ενώ η δεύτερη ξεκινά εξαρχής ως πάγιο και αμετάβλητο δόγμα, οριοθετημένο αυστηρά από κανόνες και οδηγίες οι οποίες δεν αλλάζουν ό,τι κι αν βρεθεί στο δρόμο.

Κάνει λάθος λοιπόν αυτός που προσπαθώντας να καλύψει τη δική του αβεβαιότητα ή ψυχολογικό μπέρδεμα τέλος πάντων θα έρθει να πει πως η εξαγωγή συμπερασμάτων είναι αδύνατη απ' τη στιγμή που μας λείπουν γνώσεις για τον κόσμο. Λείπουν κομμάτια ναι, πάντα θα λείπουν και κανένας δεν περιμένει πως ο άνθρωπος κάποτε θα μάθει τα πάντα. Κάθε φορά που αποκτά κάτι καινούριο ξεπετιούνται δέκα μυστήρια που θα 'χει να ανακαλύψει κι αυτό είναι που κάνει ωραία την πορεία. Συμπεράσματα ωστόσο μπορεί να βγάλει βασισμένος σε όσα ξέρει τη δεδομένη στιγμή που τα διατυπώνει. Δυνητικά ό,τι έχουμε μάθει μέχρι σήμερα είναι αμφισβητήσιμο από αυτά που θα μάθουμε αύριο. Αλλά αυτό δε μας απαγορεύει να ξέρουμε όντως κάτι σήμερα.

Αυτό που θα έπρεπε να συζητάμε δεν είναι το αν μπορούμε ή όχι να βγάλουμε συμπεράσματα --μπορούμε, πάει αυτό-- αλλά το αν είμαστε σε θέση να τα αφήσουμε στην άκρη όταν θα ανακαλύψουμε κάτι πιο σωστό αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Το ίδιο νερό έπιναν τα μαμούθ το ίδιο κι εμείς.
Το ίδιο νερό που κατουρώ, πίνεις και εσύ:P
Τα ίδια άτομα άνθρακα δομούσαν τους δεινόσαυρους, τα ίδια δομούν κι εμάς.
Τα ίδια άτομα άνθρακα που υπάρχουν στις κουράδες μου, υπάρχουν και στα λαχανικά που τρως :D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top