Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
χεχ,κι όμως...αμα ο χ/υ/ζ λαός δεν ήταν ενωμένος κάτω απο τη πατρίδα/επανάσταση/τα-ήθη-και-τα-έθιμα θα είχε αφομιωθει πολύ γρήγορα,θα σκόρπαγε στη πρώτη καταστροφή η πόλεμο...
Χμμμμ μπορεί ομως να μην πολεμούσε καν. Δεν θα είχε καποιο κίνητρο! Το προβλημα με όλα αυτά ειναι οτι ειναι θεωρητικολογίες και αδιέξοδα. Αν δεν υπήρχαν ολα όσα ανέφερες οι λαοί θα ήταν πιο εύκολο να μαζοποιθούν και να χειραγωγηθούν. Αλλά ταυτόχρονα η πατριδα και η καθε είδους παραδοση αποτελεί και ενδεδειγμένο μέσο χειραγώγησης. και μπλαμπλαμπλα. Ισως και να ειμεθα καταδικασμένοι τελικα!:P Δεν μας σώζει ουτε η επαναστασις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Χμμμμ μπορεί ομως να μην πολεμούσε καν. Δεν θα είχε καποιο κίνητρο! Το προβλημα με όλα αυτά ειναι οτι ειναι θεωρητικολογίες και αδιέξοδα. Αν δεν υπήρχαν ολα όσα ανέφερες οι λαοί θα ήταν πιο εύκολο να μαζοποιθούν και να χειραγωγηθούν. Αλλά ταυτόχρονα η πατριδα και η καθε είδους παραδοση αποτελεί και ενδεδειγμένο μέσο χειραγώγησης. και μπλαμπλαμπλα. Ισως και να ειμεθα καταδικασμένοι τελικα!:P Δεν μας σώζει ουτε η επαναστασις.
Δε βαριέσαι,οι σοβαροί άνθρωποι δεν ασχολούνται με τα θεολογικά στον 20ό αιωνα(και βάλε)...Νταξ,αμα είναι να τηρήσουμε το πρωτόκολλο και να μη προσβάλλουμε και τους υπόλοιπους λέμε και καμμιά προσευχη^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,529 μηνύματα.
1)Εγώ δεν είπα ότι όλοι οι ορθόδοξοι θα μπουν στο παράδεισο και όλοι οι μουσουλμάνοι, βουδιστες...θα μπουν στη κόλαση.

2)Όχι δεν ξέρω που πιστεύουν, τί πιστεύουν και πώς πιστεύουν, απλώς ξέρω ότι δεν έχουμε και τίποτα κοινό...

2) Σχεδόν την ίδια θρησκεία έχουμε, μόνο αυτοί που πιστεύουν στον Μωάμεθ και στα δικά του και δεν δέχονται τον Ιησού ως Μεσσία. Αλλιώς δέχονται και την Π.Διαθήκη και γενικά και όλες τις π.Χ δράσεις. Στο μόνο που διαφέρουμε είναι ότι σ'αυτούς δεν υπάρχει ένας αντίστοιχος φιλοχρήματος και με ανάλογη ιεραρχική δομή θεσμός.


χεχ,κι όμως...αμα ο χ/υ/ζ λαός δεν ήταν ενωμένος κάτω απο τη πατρίδα/επανάσταση/τα-ήθη-και-τα-έθιμα θα είχε αφομιωθει πολύ γρήγορα,θα σκόρπαγε στη πρώτη καταστροφή η πόλεμο...


Και τί σχέση έχει η θρησκεία μ'αυτά;; Η θρησκεία προσπαθεί να επιβάλλει τα δικά της πιστεύω, να διαμορφώσει τους δικούς του θρησκευτικούς νόμους, ήθη και αξίες και το χειρότερο να εκμεταλλεύεται το αμόρφωτο ποίμνιό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Που γράφει για τη πολυθεία; :/: (δε ρωτάω σε στυλ ειρωνείας ας πούμε, ρωτάω σοβαρά)

υγ: Δε τα διάβασα όλα, αλλά από τους τίτλους δεν είδα κάτι.

Εκεί που λέει για τα λόγια του Χριστού πάνω στον σταυρό.

Εδώ θα ήθελα να επισημάνω ότι ο στην ουσια δεν επιλέγουμε μια θρησκεία και αποδεχόμαστε τα διδάγματά της επειδή μας αρέσουν, αλλά επειδή μας επιβάλλονται από το κοινωνικό μας περιβάλλον. Σε έναν φαύλο κύκλο μιμητισμού ασπαζόμαστε αυτές που προωωθούνται από τον περίγυρό μας, ο οποίος είχε κάνει ακριβώς το ίδιο όσο βρισκόταν στη διαδικασία επιλογης. Αυτό ισχύει ακόμη και για τους ανθρώπους εκείνους που κάνουν ριζοσπαστικές επιλογές γιατί απλά κανεις δεν μένει ανεπηρέαστος από τους γύρω του, οι οποίοι έχουν ήδη επηραστεί από τη θρησκεια. Και όχι, η θρησκεία δεν είναι πηγή ηθικής, έχεις δίκιο. Είναι απλά το σύνολο των κανόνων που ορίζουν την ηθική. Και είτε το θέλουμε είτε όχι δεν θα πάψει ποτε να υπάρχει.

Όχι,η θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με την ηθική.Εκτός βέβαια και αν ως ηθική ορίζεις το "μην κάνεις σεξ πριν το γαμό" π.χ.
Btw,από που και ως που μας επιβάλλεται το τι θα πιστεύουμε?Εγώ π.χ. το επέλεξα να είμαι άθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
....

Και τί σχέση έχει η θρησκεία μ'αυτά;; Η θρησκεία προσπαθεί να επιβάλλει τα δικά της πιστεύω, να διαμορφώσει τους δικούς του θρησκευτικούς νόμους, ήθη και αξίες και το χειρότερο να εκμεταλλεύεται το αμόρφωτο ποίμνιό της.

Εγω έτσι όπως το βλέπω η σχέση της κοινωνίας με τη θρησκεία ειναι αμφίδρομη.Εμείς οι ίδιοι τη διαμορφώνουμε ώστε να συμβαδίζει με τις κοινά αποδεκτές αλήθειες της εποχής-τις οποιές προφανώς η επιστήμη(θετική η ανθρωπιστική) "παράγει"-πιστεύω δηλαδή οτι η αποτελεί ενα εργαλείο στα χέρια μας...


Εκεί που λέει για τα λόγια του Χριστού πάνω στον σταυρό.

Όχι,η θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με την ηθική.Εκτός βέβαια και αν ως ηθική ορίζεις το "μην κάνεις σεξ πριν το γαμό" π.χ.
Btw,από που και ως που μας επιβάλλεται το τι θα πιστεύουμε?Εγώ π.χ. το επέλεξα να είμαι άθεος.

Η θρησκεία έχει άμεση σχεση με την ηθική υπο την έννοια του οτι η πρώτη καταφέρνει εύκολα να "μεταδώσει" αξίες στις επόμενες γενίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η θρησκεία έχει άμεση σχεση με την ηθική υπο την έννοια του οτι η πρώτη καταφέρνει εύκολα να "μεταδώσει" αξίες στις επόμενες γενίες

"Μεταδίδω αξίες" δε θα πει τίποτα,είναι πολύ γενικό.Τι σκατά θα πει "αξίες"?Κατά τη γνώμη μου (φυσικά αυτό σηκώνει τεράστια συζήτηση),η θρησκεία μόνο πορδές μπορεί να μεταδώσει στον άνθρωπο,τίποτα αξίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
"Μεταδίδω αξίες" δε θα πει τίποτα,είναι πολύ γενικό.Τι σκατά θα πει "αξίες"?Κατά τη γνώμη μου (φυσικά αυτό σηκώνει τεράστια συζήτηση),η θρησκεία μόνο πορδές μπορεί να μεταδώσει στον άνθρωπο,τίποτα αξίας.
Απο την ουσιαστική μόρφωση πάντως πιο φθηνή είναι...λες εκει πέρα οτι θα πέσει φωτιά να μας κάψει και κάθονται όλοι σούζα!
τώρα ποιούς βολεύει αυτο...^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Και γιατι να υπαρχει ψυχη??Ο ανθρωπος ειναι κατι παραπανω απο ολους τους αλλους υπολοιπους οργανισμους στον πλανητη?? Γιατι το ανθρωπινο ειδος εχει τοση μεγαλη ιδεα για αυτο??Ουτε ενας κοκκος αμμου δεν ειμαστε στο συμπαν και νομιζουμε οτι ολα γυριζουν γυρω μας...
Επειδη εχουμε αναπτυξει τη νοημοσυνη μας δεν σημαινει οτι ειμαστε υπερανω ολλων των αλλων οργανισμων... γεννιομαστε-μεγαλωνουμε-γερναμε-πεθαινουμε
περπατας στο δρομο,πατας ενα μυρμηγκι το σκοτωνεις καταλαθος και πεθαινει,εδω τι? υπαρχει και η ψυχη του μυρμηγκιου?παει στον παραδεισο? μηπως στην επομενη ζωη του θα ειναι ανθρωπος?

Τοσες και τοσες θεωριες για μεταθανατια ζωη,μετενσαρκωση,2η ζωη,κολαση-παραδεισος.....
εμενα τιποτα απο ολες τις θεωριες που εχει αναπτυξει ο ανθρωπος δεν με συγκινουν γιατι απλα φοβαται να παραδεχτει την φυσιολογικη εξελιξη των ειδων η οποια εχει και ως επακολουθο το θανατο και μετα απο αυτον μαλλον το τιποτα....
Απλα στη σκεψη και μονο οτι οντως μπορει μετα το θανατο να υπαρχει το τιποτα,κρεμομαστε απο ωραιες θεωριες περι αιωνιας μεταθανατιας ζωης που ολα κυλουν ευχαριστα και θα περναμε "ζωη" και κοτα!
αποψη μου αυτη ετσι :P
δεν θα μπορουσα να συμφωνησω πιο πολυ μαζι σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Όχι,η θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με την ηθική.Εκτός βέβαια και αν ως ηθική ορίζεις το "μην κάνεις σεξ πριν το γαμό" π.χ.
Btw,από που και ως που μας επιβάλλεται το τι θα πιστεύουμε?Εγώ π.χ. το επέλεξα να είμαι άθεος.

Ιατρέ της R.A.F. με προσβάλλεις. Οι ηθικοί νόμοι προέρχονται από τη φύση της ανθρώπινης κοινωνίας και τα βαθύτερα ένστικτα του ανθρώπου, τα οποία υπαγορεύουν την αρμονική (λέμε τωρα) συμβίωση του με τους άλλους ανθρώπους,οφείλονται εν ολίγοις στην ζωικότητα. Ο φίλτατος (?) Μπακούνιν τα υποστηρίζει αυτά κι εγώ η αδαής απλά ακολουθώ. Η θρησκεία δεν υπήρξε, λοιπόν, ο πρώτος και αιώνιος εκφραστής των ηθικών νόμων?
Ναι επέλεξες τον αθεϊσμό. :hmm: Οι επιλογές και οι πράξεις μας θαρρω πως καθορίζονται απο αυστηρά από διάφορα κοινωνικά ψυχολογικά κλπ αίτια. Στ' αλήθεια πιστεύεις πως είμαστε ελεύθεροι?
Όπως και να 'χει είμαστε εντελώς :offtopic:οπότε σταματώ την φλυαρία μου ακριβώς εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ιατρέ της R.A.F. με προσβάλλεις.



Οι ηθικοί νόμοι προέρχονται από τη φύση της ανθρώπινης κοινωνίας και τα βαθύτερα ένστικτα του ανθρώπου, τα οποία υπαγορεύουν την αρμονική (λέμε τωρα) συμβίωση του με τους άλλους ανθρώπους,οφείλονται εν ολίγοις στην ζωικότητα. Ο φίλτατος (?) Μπακούνιν τα υποστηρίζει αυτά κι εγώ η αδαής απλά ακολουθώ.

Δε νομίζω ότι απ'αυτό συνεπάγεται τίποτα σχετικά με τη θρησκεία ως φορέα της ηθικής.:hmm:
Plus,δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνώ με κάτι απλά και μόνο επειδή το λέει ο Bakunin (αν και στο συγκεκριμένο συμφωνώ).Δεν δέχομαι καμία αρχή,after all. :)

Η θρησκεία δεν υπήρξε, λοιπόν, ο πρώτος και αιώνιος εκφραστής των ηθικών νόμων?

Well,η θρησκεία δεν υπήρξε πάντα στην ιστορία της ανθρωπότητας και υπάρχουν και πολλές κοινωνίες χωρίς θρησκεία,ή καλύτερα χωρίς θρησκεία όπως την εννοούμε εμείς ώστε να είναι σε θέση να επιτελέσει αυτό τον ρόλο.Παρ'όλ'αυτά ηθική υπάρχει.Γι'αυτό λέω ότι η ηθική είναι ανεξάρτητη της θρησκείας.

Ναι επέλεξες τον αθεϊσμό. :hmm: Οι επιλογές και οι πράξεις μας θαρρω πως καθορίζονται απο αυστηρά από διάφορα κοινωνικά ψυχολογικά κλπ αίτια. Στ' αλήθεια πιστεύεις πως είμαστε ελεύθεροι?

Αυτή είναι μια άλλη (τεράστια) συζήτηση,I'm afraid.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.




Δε νομίζω ότι απ'αυτό συνεπάγεται τίποτα σχετικά με τη θρησκεία ως φορέα της ηθικής.:hmm:
Plus,δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνώ με κάτι απλά και μόνο επειδή το λέει ο Bakunin (αν και στο συγκεκριμένο συμφωνώ).Δεν δέχομαι καμία αρχή,after all. :)



Well,η θρησκεία δεν υπήρξε πάντα στην ιστορία της ανθρωπότητας και υπάρχουν και πολλές κοινωνίες χωρίς θρησκεία,ή καλύτερα χωρίς θρησκεία όπως την εννοούμε εμείς ώστε να είναι σε θέση να επιτελέσει αυτό τον ρόλο.Παρ'όλ'αυτά ηθική υπάρχει.Γι'αυτό λέω ότι η ηθική είναι ανεξάρτητη της θρησκείας.



Αυτή είναι μια άλλη (τεράστια) συζήτηση,I'm afraid.:hmm:

Ναι όλα είναι τεράστιες συζητήσεις κι εμείς φυσικά δεν είμαστε αργοσχολοι.:/: Σε παρακαλω πες μου μια κοινωνια χωρις θρησκεια που να εχει επιβιώσει αρκετά αναλογικά, παντα, με την ανθρώπινη ιστορία. Δεν δέχεσαι καμια αρχη. Μάλιστα. Αυτο κι αν σηκώνει συζήτηση. Μου φαίνεται πως θα ξενυχτισω σκεπτόμενη πως γίνεται να λειτουργεί μια αναρχικη κοινωνια. Και φταις εσυ. Όσο για τον Μπακούνιν (επιμένω στο βλάχικο ελληνικο) δεν σε υποχρέωσα να τον ακουληθήσεις διότι δεν γνώριζα και πως ησουν ενημερος για την υπαρξη του. Δεν εκτιμάται και ιδιαίτερα ως φιλοσοφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σε παρακαλω πες μου μια κοινωνια χωρις θρησκεια που να εχει επιβιώσει αρκετά αναλογικά, παντα, με την ανθρώπινη ιστορία.

Τι συλλογισμός είναι αυτός?Anyway,όλες οι ανθρώπινες κοινωνίες με μη μονοθεϊστικές θρησκείες,δεν είχαν τη θρησκεία ως πηγή της ηθικής τους,σε καμία περίπτωση.

Μου φαίνεται πως θα ξενυχτισω σκεπτόμενη πως γίνεται να λειτουργεί μια αναρχικη κοινωνια. Και φταις εσυ.

Για να μην το έχω τύψεις,έχει ήδη λειτουργήσει.Αναφέρω παραδείγματα εδώ.Κοιμήσου ελεύθερα.

Όσο για τον Μπακούνιν (επιμένω στο βλάχικο ελληνικο) δεν σε υποχρέωσα να τον ακουληθήσεις διότι δεν γνώριζα και πως ησουν ενημερος για την υπαρξη του. Δεν εκτιμάται και ιδιαίτερα ως φιλοσοφος.

I guess the fallacy begins στο σημείο που δεχόμαστε τον Bakunin σαν φιλόσοφο.Επαναστάτης ήταν ο άνθρωπος,από φυλακή σε οδόφραγμα,δε φιλοσοφούσε επί του καναπέως.Τέσπα,σε αναρχική βιβλιογραφία δε μ'έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τι συλλογισμός είναι αυτός?Anyway,όλες οι ανθρώπινες κοινωνίες με μη μονοθεϊστικές θρησκείες,δεν είχαν τη θρησκεία ως πηγή της ηθικής τους,σε καμία περίπτωση.

:eek: αααα! δεν είπα ότι η θρησκεία είναι πηγή της ηθικής!! Είπα ότι είναι εκφραστής των ηθικών νόμων! 10 εντολές, κύρηγμα χριστιανισμού κλπκλπ. Άσχετα με το αν τους εκμεταλλεύεται για τη χειραγώγηση του πλήθους, υπήρξε ανέκαθεν η αρχή που ωθούσε τους ανθρώπους στο να τους υπακούν.
Για να μην το έχω τύψεις,έχει ήδη λειτουργήσει.Αναφέρω παραδείγματα εδώ.Κοιμήσου ελεύθερα.

:clapup::clapup: Πάνω που είχα ξεκινήσει το διάβασμα σχετικά με την παρισινή κομμούνα. Ε σαφεστατα λειτούργησε αλλά δεν κράτησε λόγω της ανθρώπινης φύσης, η οποία απλα δεν μπορεί να λειτουργήσει ηθικά χωρίς κάποιο μέσπ επιβολής.

I guess the fallacy begins στο σημείο που δεχόμαστε τον Bakunin σαν φιλόσοφο.Επαναστάτης ήταν ο άνθρωπος,από φυλακή σε οδόφραγμα,δε φιλοσοφούσε επί του καναπέως.Τέσπα,σε αναρχική βιβλιογραφία δε μ'έχεις.
Καποιος είναι επηρμένος! Λιθοβολήστε τον! Όχι οτι θα αποτολμούσα ποτέ να συκγριθώ με τις γνώσεις σου σχετικά με την αναρχία, πράγμα που οφείλεταιι κυρίως σε μια διαφορα ηλικίας και ωριμότητας(?):whistle: Μα γιατί η έννοια φιλόσοφος είναι τόσο παρεξηγημένη? Δεν συνοδεύεται απαραιτητα από έναν καναπέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
καταρχας υπαρχει λαθος στην προταση (λογικο λαθος): ΖΩΗ μετα το ΘΑΝΑΤΟ. σα να λες "ειναι ασπρο μετα το μαυρισμα" :P

εγω νομιζω πως ειναι ηλιθιο να αισθανομαστε επιγνωση και κυριως ΦΟΒΟ για κατι για το οποιο δεν γνωριζουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ!!

εγω δεχομαι 3 περιπτωσεις: μετενσαρκωση, μετα θανατον ζωη, ανυπαρξια.

και οι τρεις μου ακουγονται πολυυυ ομορφες. ας ισχυει οτι θελει.

ανυπαρξια: πως γνωριζουμε πως ειναι χειροτερη απο την υπαρξη? πως ειμαστε σιγουροι? αλλωστε δν ειναι παρα ενας υπνος διχως ξυπνητηρι...

μετενσαρκωση: καλο!! μπορει να ειμαι η μετενσαρκωση του σωκρατη ή του αινσταιν και στην επομενη ζωη μου να ειμαι καμπια και μετα να γινω ενας μεγαλος φιλσοφος....πολυ διασκεδαστικο (χωρις ιχνος πλακας, σοβαρα μιλαω)

μετα θανατον ζωη: (πρωσοπικα αυτο πιστευω πως ισχυει) θα δω παλιους φιλους, συγγενης, θα γνωρισω ολα τα μεγαλα ονοματα της επιστημης και της φιλοσοφιας και θα ζω αιωνια σε διαρκη ευτυχια. αν και πιστευω πως ειναι συμβολικο ολο αυτο, δλδ καποιος που φευγει ικανοποιημενος απ'την ζωη, μια ζωη γεματη αγαπη, καλοσυνη κτλ δν μπορει παρα νε σε πηγαινει στην παραδεισο και αυτο ειναι ο παραεισος, η αγαπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παω β λυκειου και ειμαι θεωριτικη κατευθυνση και στο μαθημα της φιλοσοφιας(πολυ ενδιαφερον μαθημα θα ηταν καλο να υπηρχε σαν επιλογη οπως οιξενες γλωσσες)μιλησαμε για τις δυιστικες θεωριες δλδ νους και σωμα ειναι το ιδιο η κατι ξεχωριστο.Μετα απο πολυ συζητηση σαν ταξη καταληξαμε στο συμπερασμα οτι νους δλδ ψυχη και πνευμα ειναι κατι τελειως διαφορετικο και ανεξαρτητο απο το σωμα δεν μπορω να εξηγησω το πως και το γιατι..γιατι εκτος οτι ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση θεωρω οτο πρεπει να γινετε face to face και οχι απρωσοπα..τεσπα καταληγω οτι αν καποιος συμφωνει με αυτη τη λογικη δλδ οτι νους και σωμα ειναι κατι ξεχωριστο τοτε θα πιστευει χωρις να ειναι απολυτο οτι υπαρχει ζωη μετα το θανατο και εγω ειμαι μια απο αυτους ανεξαρτητα αν το υποστηριζει ο χριστιανισμος η αλλες θρησκειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καποιος είναι επηρμένος! Λιθοβολήστε τον! Όχι οτι θα αποτολμούσα ποτέ να συκγριθώ με τις γνώσεις σου σχετικά με την αναρχία, πράγμα που οφείλεταιι κυρίως σε μια διαφορα ηλικίας και ωριμότητας(?):whistle: Μα γιατί η έννοια φιλόσοφος είναι τόσο παρεξηγημένη? Δεν συνοδεύεται απαραιτητα από έναν καναπέ.

Επηρμένος?Ψωνάρα είμαι,όχι επηρμένος. :P
Πάντως seriously,δε μ'έχεις.Και δεν έχει να κάνει η ηλικία or something,αλλά είμαι χρόνια στον χώρο.Αν θες,προσπάθησε,no prob. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Υπάρχει Θεός; Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο; Ερωτήσεις, που ποτέ δε πρόκειται να απαντηθούν γιατί πολύ απλά ο νους του ανθρώπου δεν μπορεί να τις συλλάβει. Αν θέλεις την δική μου γνώμη, πιστεύω πως αν πεθάνεις, όλα τελειώνουν εκεί. Δεν υπάρχουν ψυχές που περιφέρονται και βλέπουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα να θρηνούν. Δεν υπάρχουν προειδοποιητικά όνειρα περί θανάτου ή όνειρα όπου ο πεθαμένος έρχεται και σου μιλάει κλπ. Ερχόμαστε στην ζωή, γινόμαστε ένα μέρος αυτού του κόσμου, ερωτευόμαστε, εκπληρώνουμε το κομμάτι μας και ύστερα πεθαίνουμε. Και αυτό είναι όλο. Ούτε παράδεισος, ούτε κόλαση. Ούτε τίποτα. Απλά παύουμε να υπάρχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaxarias

Νεοφερμένος

Ο kaxarias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ πιστευω οτι οταν ενας ανθρωπος φυγει απο κοντα μας(αυτο ακουγεται καπως το ξερω)
κανει την τελευταια σκεψη του πραγματικότητα
Αυτο ειναι που λεμε στις ταινιες θα πεθανω αλλα θα σε παρω μαζι στον ταφο μου:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
εν οιδα,οτι ουδεν οιδα...
Συμφωνώ μαζί σου... Πιστεύω ότι δεν υπάρχει αλλά θέλω να πιστεύω πως υπάρχει. Μπορεί να είναι διαφορετικό απότι πιστεύουμε εμείς, μπορεί να είναι κάτι άλλο, μπορεί και τίποτα, αλλά δεν μπορείς να συζητήσεις για κάτι που δεν ξέρεις με σιγουριά. Ημιμάθεια χείρων αμαθείας... Αναρωτιέμαι όμως γιατί υπάρχει ύλη [και αν υπάρχει το θείο γιατί να υπάρχει και αυτό]? Γιατί τόσες συμπτώσεις? Άθρησκος είμαι σίγουρα [ένας θεός σύμφωνα με τα στοιχεία που του δίνουν οι χριστιανοί π.χ. δεν θα μπορούσε να ήταν ρατσιστής και να λέει γεννήθηκες έλληνας είσαι τυχερός, αν γεννηθείς αλλού πρέπει να ακολουθήσεις τον χριστιανισμό, αυτή είναι η αλήθινή θρησκεία:mad:], άθεος δεν ξέρω [πάλι όμως δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να προσδώσω χαρακτηριστικά λες και είναι άτομο]. Κανείς δεν ξέρει οπότε δεν χωρούν συγκρούσεις στην συζήτηση αυτή. Οπότε προτείνω να μην ασχολούμαστε με αερολογίες [να κλείσουμε τα μάτια μας, δεν έχει κανένα νόημα] και να εκτιμήσουμε την τόσο τυχερή (?) ζωή μας με δραστηριότητες και αλληλεγγυη σε αυτούς που δεν ήταν τόσο τυχεροί. Τώρα πιο το νόημα να τα κάνουμε αυτά και όχι άλλα πράγματα? Ξέρω γω? Καθένας κάνει ότι γουστάρει. Εδώ δεν έχει φυλακή για τους βουλευτές, θα έχει κόλαση για εμάς :D?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
παιδια,δεν ξερω ,αλλα πιστευω πως ναι...δεχεται να κανει κανεις το πειραματοζωο και (το φαντασμα του,πλεον) να ερθει να μας πει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top