Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Oι παπάδες και ο Άνθιμος ο Μητροπολίτης, ξέρουν αν υπάρχουν μετά θάνατον ζωή.
Τι το βασανίζετε; Ρωτήστε τους...:D :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
εγω γνωριζω οτι υπαρχει ζωη μετα τον θανατο επειδη η ψυχη ειναι αθανατη.
και το πιστευω αυτο που λεω.
Γιαυτο μερικοι αυτοκτονουν ξεροντας οτι θα ξεκινησουν την ζωη τους απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ειτε υπαρχει μετα θανατον ζωη ειτε οχι η αυτοκτονια ειναι αμαρτια για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
εγω γνωριζω οτι υπαρχει ζωη μετα τον θανατο επειδη η ψυχη ειναι αθανατη.
και το πιστευω αυτο που λεω.
Γιαυτο μερικοι αυτοκτονουν ξεροντας οτι θα ξεκινησουν την ζωη τους απο την αρχη.

WIN! Nαι αυτοι οι μερικοι καλα κοροιδα ειναι.... εμμ οταν εισαι αμορφωτος και ανενημερωτος πεφτεις ευκολα θυμα διαφορων επιτηδιων (γενικα λεω οχι για σενα προσωπικα)
p.s Heavens Gate-Marshall Applewhite Ο___Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εγω γνωριζω οτι υπαρχει ζωη μετα τον θανατο επειδη η ψυχη ειναι αθανατη.
και το πιστευω αυτο που λεω.
Γιαυτο μερικοι αυτοκτονουν ξεροντας οτι θα ξεκινησουν την ζωη τους απο την αρχη.
Το γνωρίζεις;;; :worry: Πως γίνεται αυτό;! Μπορείς να μας πείσεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Λολ.
Εγώ δεν πρόκειται να περάσω 40 νεκρές μέρες
μέσα σε αυτό το νετ καφέ
:P

made my day:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
δεν ξερω αν υπαρχει ζωη μετα το θανατο αλλα ελπιζω να υπαρχει γιατι οταν μεγαλωσω και πεθανω βαριεμαι να μην ξαναζησω...χαχαχα:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
WIN! Nαι αυτοι οι μερικοι καλα κοροιδα ειναι.... εμμ οταν εισαι αμορφωτος και ανενημερωτος πεφτεις ευκολα θυμα διαφορων επιτηδιων (γενικα λεω οχι για σενα προσωπικα)
p.s Heavens Gate-Marshall Applewhite Ο___Ο
για τη Heaven Gate ειχε προβαλλει το ΣΚΑΙ ενα πολυ ενδιαφερον ντοκιμαντερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
ειτε υπαρχει μετα θανατον ζωη ειτε οχι η αυτοκτονια ειναι αμαρτια για μενα.

Kαταρχάς, τι είναι αματρία; Κατά δεύτερον, ποιός ορίζει ότι η αυτοκτονία είναι αμαρτία, ο Θεός ή ο παντογνώστης άνθρωπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Κατά δεύτερον, ποιός ορίζει ότι η αυτοκτονία είναι αμαρτία, ο Θεός ή ο παντογνώστης άνθρωπος;

Ο Jigsaw, ο κακός απ' το Saw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Kαταρχάς, τι είναι αματρία; Κατά δεύτερον, ποιός ορίζει ότι η αυτοκτονία είναι αμαρτία, ο Θεός ή ο παντογνώστης άνθρωπος;


το οριζει το γαμωτο του οτι πεθαινουν τοσοι ανθρωποι καθε μερα,κι αλλοι τοσοι ξερουν οτι ειναι αρρωστοι κι οτι θα παθουν το ιδιο,ταυτοχρονα με καποιους οι οποιοι επειδη δεν ξερουν τι θα πει η λεξη ευθυνη προτιμουν να απαλλαγουν απο την ιδια τους τη ζωη χωρις να την εκτιμουν.Ο φονος του εαυτου σου δεν παυει να ειναι φονος.Η μονη περιπτωση που μπορω να διαχωρισω εγω ειναι σε ασθενειες που επιφερουν πολυ οξεις πονους ανθρωποι που υποστηριζονται μηχανικα,να επιλεγουν οι ιδιοι να δωσουν τελος στην υποστηριξη.(Κι οχι να αυτοκτονουν οσο ο οργανισμος τους μονος του ακομη δεν παραδιδει τα οπλα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
μου φαινεται αδιανοητο οταν ενας ανθρωπος πεθαινει να μενει μια ζωη σε ληθαργο και να μην καταλαβαινει τι συμβαινει γυρω του. αν το προχωρησεις απειρα χρονια μπροστα ειναι αφυσικο.ως ποτε θα συνεχιστει αυτη η κατασταση? τι θα υπαρχει γυρω του. τιποτα? τι θα σκεφτεται?. μες την αινιοτητα ειναι λιγο περιεργο.και βεβαια διαφερουμε απο τους αλλους οργανισμους. το πιο ισχυρο ζωο στον πλανητη ειναι ο ανθρωπος. αν θελει μπορει να κανει τα παντα ασχετα απο το αν αυτος εχει επιλεξει να ρημαξει τον πλανητη. προσωπικα πιστευω στο Θεο και θα πιστευω παντα. χωρις την πιστη δεν αισθανομαι καλα νιωθω λιγο κενος. και πιστευω οτι σε αρκετα πραγματα για τα οποια εχω προσευχηθει στη ζωη μου εχω βοηθηθει και αυτο με εχει κανει πιο δυνατο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Kανεις δεν μπορει να χρησιμοποιει εκφρασεις τυπου "σιγουρα","φυσικα","μαλλον"και παει λεγοντας,παρα μονο το "πιστεύω".Εγω τελος πάντων,εχω επιλέξει να πιστεύω οτι υπάρχει κάτι μετά,χωρίς να μου το επιβάλλει κανείς.Επειδή με εκφάζει κι ας μην έχει επιστημονική υπόσταση.Είχα μια συζήτηση με εναν καθηγητή Βιολογίας στο αμφιθέατρο,σχετικά με το θέμα(είναι πολυ ωραίο να μιλας με μορφωμενους ανθρωπους που εχουν αντιθετη αποψη,δεν υπαρχει φανατισμος αλλα ανταλλαγη αποψεων.)και μου ανεφερε κι επιχειρηματα με επιστημονικη υποσταση,πχ το γονιδιο της πιστης.Νομιζω οτι το τι απαντησα το εχω αναφερει και σε παλιοτερο τοπικ εδω οποτε δε χρειαζεται να λεω τα ιδια.
oλα εχουν ενα τελος.αυτο ειναι σιγουρο φιλε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
oλα εχουν ενα τελος.αυτο ειναι σιγουρο φιλε μου[/quote

δεν το νομιζω. τουλαχιστον οσο οχι υπαρχει η πιστη και η ελπιδα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
oλα εχουν ενα τελος.αυτο ειναι σιγουρο φιλε μου
στο δικο μας κοσμο και με βαση τους φυσικους νομους και την εντροπια ναι.το ξεπερναμε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Όχι,δεν πιστεύω πως υπάρχει ζωή μετά το θάνατο.Μου φαίνεται απίθανο να φεύγεις και να πηγαίνεις κάπου αλλού,ζώντας μια δεύτερη ζωή.Κατά τη γνώμη μου,τέτοιες πεποιθήσεις γεννήθηκαν για να δίνουν κουράγιο στους κουρασμένους ανθρώπους,ελπίδα για κάτι καλύτερο μετά την κοπιαστική ζωή.Για να μην τα παρατήσουν...
Όσους τους βοηθάει να πιστεύουν κάτι τέτοιο,να το πιστεύουν.
Εγώ νομίζω πως όταν φεύγουμε η ψυχή μας ''ζει'' μέσα από ό,τι καλό είχαμε κάνει σαν ζωντανοί,όσο οι άλλοι μας θυμούνται και μιλάνε για εμάς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
υπάρχει ζωή πριν το θάνατο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ζωή μετά θάνατο,or solid proof that implies something like that.Οπότε,φροντίστε να ζήσετε όσο καλύτερα την τωρινή σας ζωή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
WIN! Nαι αυτοι οι μερικοι καλα κοροιδα ειναι.... εμμ οταν εισαι αμορφωτος και ανενημερωτος πεφτεις ευκολα θυμα διαφορων επιτηδιων (γενικα λεω οχι για σενα προσωπικα)
p.s Heavens Gate-Marshall Applewhite Ο___Ο

Κοίτα. Η άποψη σου είναι σεβαστή αλλά δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις αμόρφωτο κάποιον που έχει διαφορετική άποψη από εσένα και απλά πιστεύει ή θέλει να πιστεύει σε κάτι άλλο. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Μπορείς να πεις αμόρφωτο κάποιον που αμφισβητεί κάποιον αποδεδιγμένο νόμο της φυσικής ή πιστεύει ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου, αλλά όχι κάποιον που απλά πιστεύει σε κάτι άλλο. Ούτε η δική σου θεωρία είναι αποδεδειγμένη ούτε η δική του. Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαστε σίγουροι για να κρίνουμε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Η ζωη μετα το θανατο ειναι καλη παρηγορια για πολλους ανθρωπους που καταλαβαινουν οτι πλησιαζει ο θανατος τους.
Ετσι και αλλιως κανεις δεν μπορει να εχει αδιασειστες αποδειξεις για το αν υπαρχει ή οχι.

Καποιος που πιστευει οτι υπαρχει, μπορει να περασει τις τελευταιες στιγμες της ζωης του με λιγοτερη θλιψη και αγωνια.
Αφου πεθανει, αν δεν υπαρχει μεταθανατο ζωη, θα εχει κερδος οτι ειχε μια παρηγορια οσο ζουσε..

Επομενως το να πιστευει καποιος στη μεταθανατια ζωη μπορει να τον ωφελησει οσο ζει. Αρα δεν υπαρχει κατι κακο σε αυτο, ας πιστευει ο καθενας οτι θελει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top