Υπάρχει αληθινή φιλία;

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

Υπάρχει αληθινή ουσία στις ανθρώπινες σχέσεις; (Και δεν εννοώ οικογένεια, σύζυγο, αδέρφια κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι η ουσια βρισκεται ακριβως εκει σε αυτες τις φιλικες ανθρωπινες σχεσεις,και οχι στους οικογενειακους δεσμους.Οι πραγματικοι φιλοι,οπως το καταλαβαινω εγω,ειναι εκεινα τα ατομα που κατα τη διαρκεια της ζωης μας γνωριζουμε,και τα θελουμε συνεχεια διπλα μας γιατι κοντα τους περναμε καλα,μπορουμε να συζηταμε ομως και σοβαρα θεματα,να μας βοηθαν αν χρειαστουμε κατι και να ειμαστε και εμεις εκει για εκεινους οταν μας χρειαστουν.Να τους θελουμε ρε παιδι μου διπλα μας,ακομα και αν δεν υπαρχει κατι,κακο η καλο για να μοιραστουμε.Ειναι κατι σαν οικογενεια που ομως δεν μας συνδεει κοινο αιμα.
Πραγματικα για εμενα οι φιλοι ειναι πολυ ψηλα,και αυτου του ειδους οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι που πραγματικα αξιζουν ολον τον κοπο που μπορει να χρειαζεται για να τις δημιουργησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

Υπάρχει αληθινή ουσία στις ανθρώπινες σχέσεις; (Και δεν εννοώ οικογένεια, σύζυγο, αδέρφια κτλ.)

Οτιδήποτε δεν είναι επιφανειακό, αποκτά, αυτομάτως, ουσία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Οτιδήποτε δεν είναι επιφανειακό, αποκτά, αυτομάτως, ουσία. :)

Ακριβώς αυτή η επιφάνεια με τρομάζει...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βασικά και η επιφανειακότητα, όπως ορίζεται συμβατικά, δεν ξέρω γιατί δαιμονοποιείται τόσο. Λες και είναι ανάγκη με ΟΛΟ τον κόσμο που γνωρίζεις να 'στε 3-levels deep.

Βασικά όλο το κυνήγι για αληθινούς φίλους κι η φιλοσοφία από πίσω όταν τύχει και συζητάς αυτό το θέμα αρχίζουν να φαίνονται, σε μένα πάντα, πολύ ηλίθια. Δεν το κυνηγάς αυτό, δεν πας στους άλλους με ανυπομονησία να βρεις αληθινούς φίλους, πιο χαλαρά θέλει όσο εκνευριστικά καταθλιπτικός/αγχώδης/απελπισμένος/blah και να 'σαι. Και τέλος πάντων κι αυτή η υπερανάλυση είναι για μένα καθαρή μαλακία όταν γίνεται συνέχεια κι όταν απλά δε μπορείς να περάσεις καλά επειδή έχεις θέματα που απλά δε λύνεις.

Ποιος νοιάζεται στην τελική, λες και τελείωσαν οι άνθρωποι γύρω. Αράξτε και περάστε καλά μ' ό,τι παίζει κάθε μέρα χωρίς πολλή σκέψη, φιλοσοφίες, μπούρδες. Όχι τίποτα άλλα καταντάει εκνευριστική κι όλη αυτή η ανασφάλεια, no wonder you fail finding what you're looking for in the end. Στην τελική γιατί να ψάχνεις κάτι, μμ? Το αφήνεις και πάει όπου είναι να πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Οντως...το ωραιο ειναι αυτο με τισ ανθρωπινες σχεσεις,παντα πας με το σκεπτικο να περασεις καλα και χωρις να το φιλοσοφεις.Βεβιασμενα δεν προκειται να κανεις νεους φιλους.Και οι πιο επιφανειακες σχεσεις χρειαζονται και ειναι καλες,γιατι ο καθενας κοιτα να περασει καλα και γινεται καλυτερη φαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Βασικά και η επιφανειακότητα, όπως ορίζεται συμβατικά, δεν ξέρω γιατί δαιμονοποιείται τόσο. Λες και είναι ανάγκη με ΟΛΟ τον κόσμο που γνωρίζεις να 'στε 3-levels deep.

Βασικά όλο το κυνήγι για αληθινούς φίλους κι η φιλοσοφία από πίσω όταν τύχει και συζητάς αυτό το θέμα αρχίζουν να φαίνονται, σε μένα πάντα, πολύ ηλίθια. Δεν το κυνηγάς αυτό, δεν πας στους άλλους με ανυπομονησία να βρεις αληθινούς φίλους, πιο χαλαρά θέλει όσο εκνευριστικά καταθλιπτικός/αγχώδης/απελπισμένος/blah και να 'σαι. Και τέλος πάντων κι αυτή η υπερανάλυση είναι για μένα καθαρή μαλακία όταν γίνεται συνέχεια κι όταν απλά δε μπορείς να περάσεις καλά επειδή έχεις θέματα που απλά δε λύνεις.

Ποιος νοιάζεται στην τελική, λες και τελείωσαν οι άνθρωποι γύρω. Αράξτε και περάστε καλά μ' ό,τι παίζει κάθε μέρα χωρίς πολλή σκέψη, φιλοσοφίες, μπούρδες. Όχι τίποτα άλλα καταντάει εκνευριστική κι όλη αυτή η ανασφάλεια, no wonder you fail finding what you're looking for in the end. Στην τελική γιατί να ψάχνεις κάτι, μμ? Το αφήνεις και πάει όπου είναι να πάει.

Εάν φαίνεται τόσο εκνευριστική αυτή η ανασφάλεια απορώ γιατί απαντάς στο συγκεκριμένο topic :P Πέρα από την πλάκα, ωραία τα λες: Η πολλή φιλοσοφία σε κουράζει ορισμένες φορές, that's true.

Ωστόσο, εγώ δεν μιλάω για τους ανθρώπους που γνωρίζεις κάθε μέρα. Με τους περισσότερους από αυτούς θα χαθείς όταν χωρίσουν οι δρόμοι σας, ευτυχώς ή δυστυχώς. Αναφέρομαι στη ζωή σου και το πώς θέλεις να την ζεις χωρίς να αναλώνεσαι σε άσκοπες και αν-ούσιες συναναστροφές, που λέει και ο Καβάφης.

Επιφάνεια θεωρώ το να βρίσκεσαι σε παρέες από δω κι από κει, χωρίς καμία ουσία, χύμα, μόνο και μόνο για να πεις ότι "δεν είμαι μόνος μου" και να αλλοτριώνεσαι μόνο και μόνο για να γίνεις αποδεκτός. Αυτό είναι για μένα μεγαλύτερη ανασφάλεια και πηγάζει κυρίως από το ότι δεν μας αρέσει το πώς είμαστε και δεν μπορούμε να απολαύσουμε τις στιγμές που περνάμε με τον εαυτό μας (Γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι σε σένα και σε καμία περίπτωση δεν περιμένω/επιδιώκω να σε πείσω για κάτι. Ο καθένας έχει την άποψή του, calm down ;) )

Φυσικά και δεν πας σε κάποιον έχοντας στο μυαλό σου "Θέλω να γίνουμε αληθινοί φίλοι". Είναι βλακώδες μόνο και να το σκέφτεσαι ή τουλάχιστον θυμίζει νοοτροπία παιδιού Δημοτικού. Στον απόλυτο βαθμό του δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και δεν επιχειρώ να το πετύχω θέτοντας το ως αυτοσκοπό στις διαπροσωπικές μου σχέσεις.

Πάντως το "περνάω καλά" για τον καθένα έχει πολλές παραμέτρους και διαφέρει το πώς το ορίζει. Όλοι θέλουμε να περνάμε καλά και δεν υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει να είναι πάντα μόνοι τους. Απλώς μην αγνοοούμε και το ενδεχόμενο να περνάμε καλά και με τον ίδιο μας τον εαυτό. Απλώς εξήγησέ μου λίγο τι εννοείς "περνάω καλά"...Βγαίνω για μπύρες ας πούμε;

.Και οι πιο επιφανειακες σχεσεις χρειαζονται και ειναι καλες,γιατι ο καθενας κοιτα να περασει καλα και γινεται καλυτερη φαση.

Τι εννοείς "φάση"; Με την έννοια "χαβαλές"; Οκ. Χρειάζεται και αυτό, εννοείται. Απλώς είναι στιγμές που θέλεις να ανοιχτείς/επικοινωνήσεις ειλικρινώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες, Έφη...
Θα χρησιμοποιήσω πάλι το παράδειγμα με το τρένο, που μου έμαθε ένα πρόσωπο που αγαπώ πολύ. Η ζωή μας είναι μία διαδρομή. Ένα ταξίδι με τρένο. Σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού, γίνονται στάσεις. Άλλοι κατεβαίνουν κι άλλοι ανεβαίνουν. Αυτοί που κατεβαίνουν, είναι αυτοί που για x,y λόγους, δεν έμειναν κοντά μας. Γι' αυτούς που ανεβαίνουν, μας δίνεται η δυνατότητα να τους γνωρίσουμε. Όμως, κανείς δεν μας εγγυάται ότι θα ταιριάζουμε κι ότι θα μείνουν. Παρόλα αυτά, είναι στην ομορφιά της ζωής κι αυτό. Κι ένα μάθημα, επίσης.

Συμβουλή: Χαλάρωσε. Μην το πολυσκέφτεσαι. Δεν θα σε βγάλει κάπου. Πιάσε παράθυρο κι απόλαυσε τη διαδρομή. Και πού ξέρεις;! Στην επόμενη στάση, μπορεί να έχεις απ' τους πιο ενδιαφέροντες συνταξιδιώτες δίπλα σου. ;)

Τα πιο όμορφα πράγματα, έρχονται στη ζωή μας απρογραμμάτιστα, εκεί που δεν το περιμένουμε...

btw, συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν, αλλά ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
νομιζω οτι η απαντηση αυτη εξαρταται απ τα βιωματα που χει κανεις...προσωπικα εχω εναν ανθρωπο να μιλαω,την ξαδερφη μου...ειναι για μενα οχι απλως φιλη αλλα αδερφη....ωστοσο μενουμε μακρια αλλα μιλαμε παρα πλ..στην πολη μου εχω μια "κολλητη" απο το δημοτικο....αλλα δεν μπορω να μιλησω μαζι της...
της λεω κτ για μενα κι αυτο που μου απαντα ειναι <<α μια χαρουλα>> ουτε να με συμβουλευσεις ουτε τπτ...εχω κι αλλες φιλες αλλα ουτε μ αυτες νιωθω πως μπορω να μιλησω...θα λεγα λοιπον οτι υπαρχει αλλα ειναι παρα πολυ σπανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Kαι εγώ πιστεύω πως υπάρχει, αλλά είναι πάρα πολύ σπάνια... Προσωπικά, μέχρι στιγμής όλες οι 'φίλες' που είχα κ έχω δεν είναι καθόλου ευχάριστη παρέα, απλά είμαι μαζί τους για να μην είμαι μόνη μου... Όχι απλά δε με συμβουλεύουν, αλλά- συγγνώμη που θα το πω -είναι χαζές, δεν καταλαβαίνουν τίποτα κ μου σπάνε τα νεύρα, με αποτέλεσμα κάθε λεπτό που είμαι μαζί τους, σκέφτομαι πόσο μίζερη είναι η ζωή μου...
Εν πασει περιπτώσει, σας έπρηξα με τα δικά μου...Θέλω να πω πως μέχρι στιγμή δεν είχα αληθινές φιλίες, αντιθέτως είχα απαίσιες φιλίες, απλά είμαι αισιόδοξη κ πιστεύω πως θα με λυπηθεί ο Θεός κ κάποτε θα γνωρίσω αληθινές φίλες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το ίδιο ερώτημα θα μπορούσε να τεθεί και για την αγάπη. Υπάρχει αλλά είναι πολύ δύσκολο να τη βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Το ίδιο ερώτημα θα μπορούσε να τεθεί και για την αγάπη. Υπάρχει αλλά είναι πολύ δύσκολο να τη βρεις

Συμφωνώ απόλυτα!!!:) Σίγουρα είναι πολύ σπάνιο να την βρείς, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι κι ακατόρθωτο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32katerina

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Υπαρχει. Και την αξιζεις. Ολοι μας την αξιζουμε. Και θα την βρουμε αρκει να το πιστεψουμε! Αλλα θα ειναι δυσκολο γιατι πλεον υπαρχει τοση υποκρισια και τοσο ψεμα σε αυτον τον μικρο κοσμο. Αλλα πιστεψε το και θα βρεις καποιον αληθινο φιλο που θα ψαχνει καποιον σαν και σενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Πιστεύω πως πραγματική φιλία υπάρχει, απλώς είναι πολύ δύσκολο να "βρεθεί".

Σήμερα μπορεί πολλοί να νομίζουμε πως οι φίλοι μας είναι πραγματικοί φίλοι μας πολλές φορές κάνουμε λάθος. Μόλις έρχεται η δύσκολη στιγμή, συνειδητοποιείς ότι είσαι μόνος. Προσωπικά δε νομίζω εγώ να έχω κανένα πραγματικό φίλο. Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ίδιο ερώτημα θα μπορούσε να τεθεί και για την αγάπη. Υπάρχει αλλά είναι πολύ δύσκολο να τη βρεις


Οταν βρεις αυτό που σου αρμόζει να μην το διώξεις αλλα να εκτιμήσεις τον ανθρωπο που θέλεις και που θα έχεις δίπλα σου.

Ξέρεις υπάρχουν περιπτώσεις σε κοπέλες οπου εχουν εναν Ανθρωπο σωστό και τον διώχνουν λόγω της Αλαζονείας ότι είναι όμορφες και ότι μπορούν να έχουν τον οποιονδήποτε και μετα βρίσκουν τον μπελά τους με σκάρτους και καταληγουν ως ένα σημείο δυστυχισμένες.

Ως ενα σημείο εννοώ γιατί μπορεί μετα να βρεθεί ο Αξιολογος Ανθρωπος που θα σε εκτιμάει και θα σε καταλαβαίνει αλλά μπορεί να μην βρεις και εύκολα τον κατάλληλο Ανθρωπο.

Το σιγουρο είναι ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.

Σε οποιοδήποτε επίπεδο είτε ειναι φιλία έιτε είναι Σχέση καλό είναι να μην είμαστε Σκάρτοι και να μην Αδικούμε.

Και όσον αφορά το ποστ σου ελπιζω όταν βρεις και οταν καταλάβεις ότι είναι ο καταλληλος Ανθρωπος για εσένα φροντισε να μην Αδικήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ναι, υπάρχει αληθινή φιλία αλλά σπανίζει στις μέρες μας. Έχω την τύχη να είμαι με την παρέα μου από το δημοτικό και νομίζω ότι μπορούμε να χαρακτηριστούμε "αληθινοί φίλοι".
Προσωπικά πιστεύω πως αν δεν είσαι απλός "φίλος" με ένα άτομο για πάνω από 6-7 χρόνια δεν μπορείς να τον θεωρήσεις "πραγματικό φίλο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ένα παιδί που γνώρισα τον περασμένο Απρίλιο το ίδιο καλό μου φίλο με τα παιδιά που είμαστε μαζί από την 1η δημοτικού.
Η αληθινή φιλία δεν είναι ο χρόνος που γνωρίζεστε, είναι το αμοιβαίο mutual trust.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά θεωρώ ένα παιδί που γνώρισα τον περασμένο Απρίλιο το ίδιο καλό μου φίλο με τα παιδιά που είμαστε μαζί από την 1η δημοτικού.
Η αληθινή φιλία δεν είναι ο χρόνος που γνωρίζεστε, είναι το αμοιβαίο mutual trust.

Εχεις δίκιο σε αυτο που λες.

Αν είσαι για παραδειγμα σε μια μεγάλη παρέα μέσα σε είκοσι ημερες που είσαι μαζί τους κάποιοι θα σε ξεχωρίσουν και κάποιους τους ξεχωρίζεις και μπορεί να καταλαβεις ποιοι ταιριάζουν στην προσωπικότητα σου.Μπορεί απο τους είκοσι η εφτα να σου αρμόζουν ενω οι δεκατρείς να είναι απλά για παρέα.

Σε κάθε περιπτωση ο χρόνος παίζει μεγάλο ρόλο.

Δεν αρκεί να καταλαβεις αν εκείνη την στιγμή κάποιος που σου συμπαραστέκεται είναι αληθινός φίλος ή όχι.Η φίλια έχει και συνεχεια και με την πάροδο του χρόνου πρεπει να καλλιεργείται και να χτίζεται.Στην αληθινή φιλία πρέπει να υπάρχει κατανόηση και εκτιμηση απέναντι στο πρόσωπο του άλλου και ο Σεβασμός.Αν υπάρχει Σεβασμός και εκτιμηση με την πάροδο του χρονου και υπάρχει καλή ισορροπία στις φιλικές σχέσεις τότε καταλαβαίνεις μεσα στην διάρκεια των χρόνων αν υπάρχει Αληθινη φιλία.

Η πορεία των χρόνων σε κάθε σχέση φιλίας είναι σημαντικός παράγοντας και καταλαβαίνεις αν κάποιος είναι εντάξει απενατι σου και Αληθινός φίλος.Ολα βεβαια παιζουν ρόλο και στον χαρακτήρα ενός Ανθρωπου και στον υψηλό βαθμό εκτίμησης που έχει στην Αξία της Φιλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Φυσικα και υπαρχει αληθινη φιλια απλα δεν ειναι ευκολο να τη βρεις...οι περισσοτεροι κοιτανε να περνανε καλα με την παρεα και σπανια αγαπανε πραγματικα και νοιαζονται για τον φιλο τους..ομως,σιγουρα υπαρχουν και αληθινοι φιλοι που ειναι παντα διπλα μας και μας στηριζουν σε ολα..συμπασχουν στην λυπη μας και χαιρονται με τη χαρα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
μεταξυ κοριτσιων (απο οσα εχω δει) δεν ξερω ποσο αληθινα θα μπορεσει κανεις να χαρει με την ευτυχια σου (γιατι αυτο ειναι το ανιδιοτελες) χωρις να σε δει ανταγωνιστικα και να πει γιατι αυτη και οχι εγω? ας τη θαψω με την αλλη φιλη μου την ταδε που εχουμε κοινη μοιρα προς το παρον. μου εχει συμβει τοσες πολλες φορες. και πλεον πιστευω οτι και στην ηλικια που εφτασα αφου δεν κρατησα "φιλιες" απο το σχολειο δεν προκειται να κανω τωρα που ολα ειναι και πιο κλειστα και πιο καχυποπτα και πιο "για την παρτη μου".
Οταν βρεις αυτό που σου αρμόζει να μην το διώξεις αλλα να εκτιμήσεις τον ανθρωπο που θέλεις και που θα έχεις δίπλα σου.

Ξέρεις υπάρχουν περιπτώσεις σε κοπέλες οπου εχουν εναν Ανθρωπο σωστό και τον διώχνουν λόγω της Αλαζονείας ότι είναι όμορφες και ότι μπορούν να έχουν τον οποιονδήποτε και μετα βρίσκουν τον μπελά τους με σκάρτους και καταληγουν ως ένα σημείο δυστυχισμένες.

πρωτον ανθρωπος σωστος δεν ειναι αναγκαιο να σημαινει και ασχημος εκτος κ αν εννοεις κατι αλλο.
δευτερον αξιζει στον σωστο ανθρωπο μια γκομενα αλλαζονικη που δεν ειναι σωστη αλλα αυτος πληγωνεται οταν τη χανει γιατι ηταν ομορφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top