Υπάρχει αληθινή φιλία;

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα όσο μεγαλώνουμε είναι δύσκολο να υπάρξουν αληθινοί φίλοι,αυτό που λέμε "αδελφές ψυχές".Λίγο η καχυποψία μας που δεν μας αφήνει να ανοιγόμαστε πολύ στους άλλους, λίγο υποχρεώσεις μας, δεν μπορούμε να φροντίζουμε όσο πρέπει τους φίλους μας. Και για να γίνομαι κατανοητή δεν εννοώ τις παρέες που κάνουμε, που εννοείται πως είναι ωραίες αλλά τον φίλο που μπορείς να "ανοιχτείς" να μοιραστείς χαρές, που δεν θα σε κρίνει αλλά θα σε συμβουλέψει και θα σε στηρίξει....

Μη ποντάρεις στην ηλικία. Δεν παίζει ρόλο. Άλλωστε σε πολύ μικρότερες ηλικίες, δεν υφίσταται ο όρος "αληθινή φιλία" και τόσο. Η "αληθινή φιλία" είναι σύνθετη έννοια κι εμπεριέχει πολλά πράγματα, τα οποία τα μικρά παιδάκια δεν αντιλαμβάνονται -τουλάχιστον όχι τόσο, όσο ένας ενήλικας. Τον ελεύθερο χρόνο τους μοιράζονται, παίζοντας. Μεγαλώνοντας, κι όσο το παιδάκι ανακαλύπτει τον εαυτό του, καλλιεργεί κάποια πράγματα, αρχίζει το αλισβερίσι κι η επένδυση στην έννοια της φιλίας.

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ, οποτεδήποτε στη ζωή μας, μπορούμε να κάνουμε αξιόλογες γνωριμίες, που μπορούν να εξελιχθούν σε δυνατές φιλίες. Στο χέρι μας είναι. Αρκεί να είμαστε κι οι ίδιοι εντάξει, να κάνουμε επενδύσεις κλπ. Ας δώσουμε ευκαιρίες στους άλλους να τους ανακαλύψουμε, ας δείξουμε λίγη εμπιστοσύνη... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Δυστυχως σημερα επικρατει ο εγωισμος,η καχυποψια,το συμφερον..χαρακτηριστικα
που αποτρεπουν την δημιουργια μιας αληθινης και ουσιαστικης φιλιας..επομενως θεωρω εξαιρετικα
σπανια την υπαρξη αυτης..
''Λιγοι ανθρωποι το εχουν στη φυση τους αυτο..να τιμουν χωρις φθονο
τον ευτυχισμενο φιλο τους..''Αισχυλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
σίγουρα υπάρχει...απλά είναι δύσκολο και πολλές φορές μπορεί να σου πάρει χρόνια μέχρι ν'ανακαλύψεις και να ξεχωρίσεις τους πραγματικούς σου φίλους...αναμφισβήτητα θα είναι λίγοι, αλλά δεδομένου ότι κατά τη γνώμη μου η φιλία είναι απ'τα σημαντικότερα κεφάλαια της ζωής ενός ανθρώπου, αξίζει να τους ψάξεις...προσωπικά πιστεύω ότι έχω τέτοιους φίλους, δηλαδή κάποια άτομα που με νοιάζονται,τα νοιάζομαι και περνάμε όμορφες στιγμές μαζί!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
και εγω πραγματικα πιστευω πως οι αληθινες φιλιες γινονται ολο και περισσοτερο σπανιες. Με αλλο προσωπο σου εμφανιζονται στην αρχη τα ατομα και με αλλο καταληγουν. Μαλλον προσποιουνται και εσυ μπορεις να διακρινεις καποια στοιχεια ψευτικα αλλα που να ξερεις τι θα σου βγει η αλλη στο τελος. Και γιατι δεν μπορουν οι ανθρωποι να μας δειχνουν το πραγματικο τους προσωπο εξ'αρχης; και γιατι οι ανθρωποι να ειναι τοσο επιφανειακοι; να βλεπεις δηλαδη τους υποκριτες να χαιρουν της συμπαθειας ολων παλι με το ψευτικο προσωπο και εσυ να μην μπορεις να πεις τιποτα. Γιατι στο τελος θα στραφουν εναντιον σου. Γιατι να μην μπορουν οι ανθρωποι να κοιτανε στην ουσια του ατομου και οχι στο φαινεσθαι; :( :( βλεπω ατομα που εχουν πραγματικες φιλιες, αλλα ειναι αν εισαι τυχερος και βρεις αυτα τα ατομα... αλλα δυστυχως οι αδιστακτοι ειναι αυτοι που επιβαλλονται, γιατι δεν εχουν ορια και μετρο, αρκει να γινεται το δικο τους.. Απογοητευση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,916 μηνύματα.
πώς την εννοείτε την αληθινή φιλία από την οποία δεν είστε ικανοποιημένες-οι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

missducaine

Νεοφερμένος

Η missducaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
νομιζω ειναι σπανιες οι αληθινες φιλιες τωρα πια....ειμαστε ολοι εγωιστες και συμφεροντολογοι........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosMak

Νεοφερμένος

Ο PanosMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Φιλία υπάρχει όπως υπάρχει και αγάπη και έρωτας και συναδελφικότητα και ανθρωπιά και φιλότιμο και τιμιότητα και τόσα άλλα.Το θέμα είναι αν όλα αυτά είναι και πραγματικά.
Θεωρώ δύσκολο να βρει κανείς έναν πραγματικό φίλο κυρίως γιατί μας είναι δύσκολο να βάλουμε στην άκρη τον εγωισμό μας και να κατανοήσουμε πως υπάρχουν άτομα που έχουν περισσότερες δυνατότητες και ικανότητες από τις δικές μας.Εννοώ πως μας είναι δύσκολο να εχουμε έναν φίλο που θα ναι καλύτερος από μας ακόμα κι αν αυτός δεν επιδυκνείει την ανωτερότητά του.
Επίσης πιστεύουμε πως για να μαστε πραγματικοί φίλοι με κάποιον πρέπει να χουμε και τις ίδιες απόψεις να αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο δηλ θεωρούμε πως δεν μπορούμε να μαστε φίλοι με κάποιον που σκέφτεται και λειτουργεί διαφορετικά από μας.
Ακόμα πιστεύουμε πως ο πραγματικός φίλος μας θα έχει προτεραιότητα στη ζωή μας, θα χει και θα χουμε στη διάθεσή μας τον ελεύθερο χρόνο του.Αυτό όμως δεν είναι και τόσο εύκολο γιατί υπάρχουν κι άλλες σχέσεις πέραν της φιλίας οι οποίες απαιτούν και έχουν ανάγκη το δικό τους χρόνο.(πχ οικογένεια,ερωτική σχέση κτλ)
Ψάχνοντας λοιπόν όλα αυτά σε έναν άνθρωπο χάνουμε την ουσία της φιλίας και καταλήγουμε να χουμε πολλούς γνωστούς και λίγους ή ανύπαρκτους φίλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
φυσικα και υπαρχει αλη8ινη φιλια..το δυσκολο ειναι να υπαρξει εμπιστοσυνη για να χτιστει αυτη η φιλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δυσκολο θεμα! πολυ δυσκολο θεμα!!

απο την μια θελω να απαντησω ναι απο την αλλη κατι με κραταει.
ολοι μας εχουμε νιωσει εστω και μια φορα τοσο κοντα σε καποιον! να ξερουμε τα παντα για αυτον και αυτος για μας. να τον εμπιστευομαστε απολυτα. να ξερουμε τι σκεφτεται.

το ατομο μπορει να ρθει και να φυγει αλλα αυτο το αισθημα οσα χρονια και να περασουν θα μεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Μμμμ... Ωραίο θέμα...Από τα ωραιότερα εδώ μέσα! Φιλία για μένα είναι το παν! Είναι σαν να έχεις δίδυμο αδερφό!

Σίγουρα έχουμε γίνει πιο σκληροί οι άνθρωποι...Όχι άδικα...Και αυτό οδηγεί σε "στημένες" φιλίες...Πολλές φορές πιστεύω πως δεν κάνουμε αληθινε΄ς φιλίες γιατί μπορεί αν είναι δίπλα μας κάποιοι, να νοιάζονται αλλά εμείς να το περιφρονούμε... Ναι, υπάρχουν και εγωιστές, αλλά πιστεύω πως κι εμείς έχουμε κάνει πέρα κάποιους και δε βλέπουμε...Ή τον έχουμε δεδομένο και ψάχνουμε το αληθινό σε αυτόν που μας το παίζει δύσκολος!

Συζητήστε το! Εγώ ήμουν πολύ κλειστόε και δεν εξέφραζα τα συναισθήματά μου...Όσο και αν ακούγεται κουλό, είπα στην παρέα μου ένα βράδυ, έτσι γιατί μου τη βάρεσε που κρατάγαμε μέσα μας πράγματα και είπα στον καθένα τί ένιωθα...Εκπλαγήκαν όλοι! Μάλιστα τον κολλητό μυο δεν τον έλεγα κολλητό. Δεν το πίστευε ότι έτσι τον ένιωθα...Ποτέ δεν του το είχα πει... Ακούγεται χαζό όλο αυτό αλλά μετά από εκείνο το βράδυ όλη η παρέα έχει έρθει πιο κοντά. Λογικό. Φοβόμαστε να μιλήσουμε, γιατί φοβόμαστε μην την πατήσουμε...

Αν κάποια άτομα πιστεύετε ότι το αξίζουν συζητήστε το μαζί του...π.χ. αν φέρεται εγωιστικά. Ή αν πάλι νιώθετε ότι τον έχετε καβαλήσει πείτε το του και αυτό. Στον φίλο μου του το είπα, ότι απορώ πώς με ανέχεται ώρες ώρες, γιατί είμαι για δέσιμο... Αυτά όμως τα ανοίγματα, φανερώνουν τα αληθινά αισθήματα. Αν από την κουβέντα δε βγάλετε, άκρη, τότε χάνε το χρόνο σας με το άτομο...
Παλιά φοβόμουν να διαγράψω άτομο, μη μείνω μόνος. Από τότε που έκανα διαλογή καλοί-σκάρτοι όλα πάνε ρολόι!

Συνοψίζοντας, συζητήστε το και εκφραστείτε! Αυτή είναι η λύση! Γι'αυτό γεμίσαμε με προβλήματα! Κανείς δεν τα συζητάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Παλιά φοβόμουν να διαγράψω άτομο, μη μείνω μόνος. Από τότε που έκανα διαλογή καλοί-σκάρτοι όλα πάνε ρολόι!

Ισχύει. :) Το ίδιο κι εγώ.

Τώρα στο αν υπάρχει αληθινή φιλία...Είμαι μικρή ακόμα, έχω γνωρίσει σχετικά λίγους ανθρώπους αναλογικά και σίγουρα δεν θα απαντήσω αντικειμενικά. Από την περιορισμένη εμπειρία μου, όμως, έχω καταλήξει στο εξής (sad but true): μόνος έρχεσαι, μόνος φεύγεις. όλοι όσους γνωρίζεις στο ενδιάμεσο είναι σταθμοί...σε άλλους ανοίγεσαι, σε άλλους κλείνεσαι, με άλλους δένεσαι και το ονομάζεις "αληθινή φιλία", με άλλους συνδέεσαι απλά για ένα διάστημα και έπειτα επειδή οι δρόμοι σας χωρίζουν, ξεχνιέστε. Απλώς για να έρθεις πιο κοντά με τους άλλους πρέπει πρώτα να αγαπήσεις τον εαυτό σου έτσι όπως είναι, προσέξτε δεν λέω εγωιστικά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Μεχρι τωρα, και ελπιζω ποτε να μην αλλαξει, πιστευω ναι. Εγω και ως παιδι στρατιωτικου εχω αλλαξει διαφορες πολεις και σχολεια, οποτε γνωρισα πολλα ατομα, γνωστους, φιλους ψευτικους αλλα και πραγματικους με ολη την σημασια της λεξης (ε οπως την θεωρω εγω βεβαια). Το σιγουρο ειναι πως αν δεν ειχα τους κολλητους μου δεν θα ημουν αυτος που ειμαι.
Να, χθες μιλουσα στο skype με μια παρα πολυ καλη φιλη που την γνωρισα οταν ημασταν 9, μετα αλλαξα πολη, μετα αλλη μια, την ειδα ξανα στην πρωτη λυκειου που πηγα διακοπες εκει, και μετα ξαναειδα live την φυσιογνωμια της χθες. Μπορει να μην περναμε μαζι της μερες μας οπως πιστευω οτι χρειαζεται με τους φιλους (ε γιατι κακα τα ψεματα χωρις την καθημερινη τριβη πως να ερθουμε πιο κοντα;), αλλα ισως αυτη η αποσταση μας εχει φερει πιο κοντα και μπορουμε να λεμε τα παντα ο ενας στον αλλο και εχουμε βοηθησει ο ενας τον αλλο στις δυσκολες στιγμες μας εστω και δια τηλεφωνου. Ε, αυτο τωρα δεν ειναι πραγματικη φιλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunday(atlie)

Νεοφερμένος

Η sunday(atlie) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
πιστεύω πως ναι υπάρχει.και για τον καθένα υπάρχει ο ιδανικός φίλος/ φίλη .ένας ή δυο , πολλοί δεν θα ναι , πάντως ο καθένας ορίζει διαφορετικά την φιλία. η αλήθεια είναι πως οι άνθρωποι είναι περίεργοι και είναι δύσκολο να ταιριάξουν αλλά θέληση να υπάρχει και κατανόηση και εμπιστοσύνη και πολλά ακόμη(για μένα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eniac

Νεοφερμένος

Ο Eniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πραγματικη φιλια δυσκολα μπορει να σου πετυχει , δεν την εχω βιωσει ποτε οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος καν αν υπαρχει.Τις περισσοτερες φορες φιλος ειναι ενας τροπος για να περνας απλα τον χρονο σου και ενα μεσο ικανοποισης της αυτο εκτιμησης σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αληθινη φιλια στην παιδικη και εφηβικη ηλικια ειναι σχετικα δυσκολο να υπαρξει.Για να χτιστει μια γερη φιλια πρεπει να υπαρχει χημεια και να στιριζεται τις σωστες βασεις οπως η εμπιστοσυνη, η αλληλοκατανοηση και στο σεβασμο.
Πιστευω πως ειναι λαθος να κανουμε καποιο ατομο φιλο επειδη μονο και μονο ειναι δημοφιλες και συνεπως θελουμε να ενταχθουμε και εμεις σε μια <<κουλ και ιν>> παρεα.Απο προσωπικη εμπειρια εχω καταλαβει πως μονο αληθινη φιλια δεν υπαρχει μεταξυ αυτων των ατομων.
Θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που εχω πραγματικες φιλες.Φιλες που μπορω να συζιτισω μαζι τους τα παντα,φιλες που θαυμαζω και που μου εχουν σταθει ,οπως κι εγω αντιστοιχα,σε καθε δυσκολη και χαρουμενη στιγμη της ζωης μου .Με μια κοπελα μαλιστα εχουμε τελιως διαφορετικες αποψεις και ιδεολογια σε συγκεκριμενα θεματα: κιομως ακουμε τις συμβουλες και τις γνωμες η μιας της αλλης και ας διαφονουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
φιλία σαφώς και υπάρχει αλλά είναι δύσκολο να την βρεις......ψαξε ψάξε όμως.....ΝΑ ΤΗ! Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα....η μάνα μου 40 φεύγα έχει δύο φίλες. Μόνο δύο! η μία από το δημοτικό η άλλη από την σχολή που δυστυχώς δεν ζει τώρα...ζουν πολύ μακριά η μία από την άλλη ακόμα και σε άλλους κόσμους και χώρες μιλάνε λίγο και βλέπονται σπάνια με την μία που ζει....καιόμως 16 χρόνια που ζω όταν μιλάει για αυτές είναι σαν να συγκηνείται, αποφεύγει να μιλάει για τον θάνατο τηςς μίας και τα πάντα μέσα στο σπίτι μας που έχουν ξεχωριστεί θέση είναι πράγματα δικά τους...ακόμα και ένας φοίνικας στην αυλή...Στο θάνατο της μίας η μητέρα μου πήγε από Αθήνα-Αλεξανδούπολη μέσα σε 4 ώρες και ήταν φρικτά.....πάνε χρόνια από τότε που η φιλία τους ήταν σαν αυτές που αποκαλούμε εμείς φιλίες, που ήταν φίλες μαζί στο σχολείο στον δρόμο στην ζωη και έμειναν μαζί στην καρδιά...Οταν συναντιούνται με την μία είναι σαν να βλέπεις αδερφές όχι φίλες κι ας η μία έιναι στην Αθήνα η άλλη στην Τσεχία και η άλλη κάπου αλλού! ΛΟιπόν, ακόμη πιστεύεις ότι δεν υπάρχει φιλία.!? 40 χρόνια φίλες! είανι σπάνιο αλλά όχι ότι δεν υπάρχει... Ψαξε για μια δεύτερη οικογένεια όχι για φίλιυς της μίας μέρας που απλώς σε κάνουν να μην νιώθεις μοναξιά! η μοναξιά βρίσκεται εκεί που δεν υπάρχει φιλία όχι εκεί που δεν υπάρχουν "φίλοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nimos96

Νεοφερμένος

Ο nimos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δεν διάβασα όλα τα μυνήματα αλλά από προσοπική πείρα λέω πως. Τι φιλία πρέπει να ψάξεις πολύ και σε πολλούς για να την βρεις. Είχα πολλές φιλίες όλα τα χρόνια και έχουν κρατήσει μόνο 2-3 και αυτό γιατί κόπιασα για να τις βρω. Οπότε κανείς να μην ανχώνεται και να λεει μα τι έχω και δεν έχω φίλους. Είναι φάσεις που θα περάσουν. Έχω νιώσει πολλές φορές ότι δεν είχα φίλους(για συμαντικούς αλλά και ασήμαντους λόγους) αλλά όταν χρειάστηκα κάποιον, εκεί ήταν εκείνοι που δεν ήταν στα πιο απλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Η αληθινή φιλία πιστεύω πως φυσικά και υπάρχει ,απλώς (όπως έχουν πει και οι περισσότεροι ) είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι πραγματική φίλη έχω μόνο μία η οποία μου έχει σταθεί σε όλες τις στιγμές της ζωής μου, και στις καλές αλλά κυρίως και στις κακές. Αντίθετα πιστεύω ότι έως τώρα είχα και έχω πολλές επιφανειακές φίλες, πολλές από τις οποίες με είχαν φίλη είτε για να μπουν στην παρέα μου και μετά να κάνουν πέρα, είτε για άλλα συμφέροντα...
Το μόνο σίγουρο είναι ότι για να αποδειχθεί αν μία φιλία είναι πραγματική-αληθινή και όχι ψεύτικη- επιφανειακή χρειάζεται να περάσει αρκετός καιρός !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Τι φιλία πρέπει να ψάξεις πολύ και σε πολλούς για να την βρεις.
Τι φιλία; Ποιά φιλία; Ποιού είδους φιλία;
Και στην τελική... τι είναι φιλία;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχει.:)
...αλλά είναι πολύ δύσκολο να τη βρεις ειδικά στις μέρες που οι άνθρωποι έχουν γίνει πιο εγωκεντρικοί,καχύποπτοι ή χαρακτήρισε τους όπως θέλεις...Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα σε βλάψουν (σκόπιμα ή ακόμη και άθελα τους),αλλά πάντα θα υπάρχουν κάπου εκεί και άνθρωποι που να μοναδικό που θα θέλουν είναι ένα έστω χαμόγελο σου..να σε δουν ευτυχισμένη,:)
Αν κοιτάξεις γύρω σου θα δεις τέτοιους ανθρώπους και εκεί βρίσκεται και η πραγματική φιλία...μία σχέση που έχει δοκιμαστεί από άπειρο αριθμό ανθρώπων άπειρες φορές και έχει επιβιώσει :)...μία σχέση που σου δίνει χαρά,στήριγμα,ελπίδα...Στη περίπτωση σου απ ότι φαίνεται αυτή η φιλία δεν άξιζε (ας το δούμε και από την αρνητική του πλευρά που σ'αυτή τη περίπτωση μπορεί να πληγώνεσαι πολύ αλλά μαθαίνεις ;) )...το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μάθεις μέσα από αυτή τη φιλία και να φανείς δυνατή....
Και μην είσαι απαισιόδοξη...αν κοιτάξεις γύρω σου πιστεύω ότι θα βρεις τη φιλία αλλά για να είναι αληθινή και ανθεκτική θυμήσου ότι πρέπει να περάσει από πολλά κύματα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top