Υπάρχει άραγε αληθινή αγάπη;

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
λοιπον ναι υπαρχει πραγματικη αγαπη....το λεω απο προσωπικη εμπειρια ειμαι με τον φιλο μου 3 χρονια και κατι τον σεβομαι και τον αγαπω ειμαι ερωτευμενη μαζι του φυσικα και εκεινος το ιδιο. μοιραζομαστε μαζι πραγματα και παιρναμε πολυ καλα.το θεμα ειναι να υπαρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ. ποτε δεν ημουν του ''φασωματος'' πιστευω στις ανθρωπινες σχεσεις. κατα τη γνωμη μου τις χαλαει ο εγωισμος και η ανωριμοτητα.αλλα υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
και να υπαρχει ειναι πολυ δυσκολο να τη βρεις...
μια στις εκατο και αν...
μακαρι τα πραγματα να ηταν ευκολα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
μολις το ειδα, εισαι κοριτσι.
Εχω αδερφη που ειναι 18 χρονων, οποτε ξερω πως νιωθεις...
Τα κοριτσια κολλανε σε μια σχεση και νομιζουν πως ειναι ξεχωριστο κι ετσι...
χιλιες φορες εχει γινει με την αδερφη μου, αυτο που λες δεν υπαρχει.
Τουλαχιστον οχι για αγορια.

Τους αλλους τους ρωτησες?
Μην εισαι τοσο σιγουρος, δεν θα εισαι μια ζωη με αυτες τις αποψεις. Trust me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzivanoula

Νεοφερμένος

Η Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχει!! Αλλά μόνο όταν γνωρίζεις καλά όχι μόνο τον άλλο , αλλά και τον ίδιο σου τον εαυτό! Όταν μπορείς να μπεις στη θέση του (ενσυναίσθηση) , να βάλεις όρια στη συμπεριφορά σου , να δεις ότι ο εγωισμός είναι πολύ κατώτερο πράγμα από την αμοιβαιότητα. Υπάρχει. Μπορεί ν'αργήσει , μπορεί να έρθει μεταμφιεσμένη , όμως σίγουρα ΥΠΑΡΧΕΙ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
ναι, υπάρχει, πραγματικά το πιστεύω. για όλους υπάρχει το "άλλο μας μισό", η soulmate μας τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
oh fuck yes there is ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ναι υπαρχει, ασχετα με την υπαρξη του αλλου μισου. υπαρχει μονο που δυστυχως λιγοι θα την γνωρισουν ( ή τουλαχιστον θα την αναγνωρισουν, θα τη σεβαστουν και θα αφοσιωθουν, καταλαβενετε τι εννοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouroboros

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ναι υπαρχει, ασχετα με την υπαρξη του αλλου μισου. υπαρχει μονο που δυστυχως λιγοι θα την γνωρισουν ( ή τουλαχιστον θα την αναγνωρισουν, θα τη σεβαστουν και θα αφοσιωθουν, καταλαβενετε τι εννοω)

ε ναι..τι να το κάνω εγώ αν το άλλο μου μισό είναι στην άλλη άκρη της γης και δεν το γνωρίσω ποτέ;; πιστεύω ότι οι περισσότεροι αναγκαζόμαστε να συμβιβαστούμε με ό, τι έχουμε..βρίσκουμε τον έρωτα σε ό, τι είναι πιο διαθέσιμο και μετά τον εξειδανικεύουμε για να έχουμε μια ψευδαίσθηση ευτυχίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ναι, υπάρχει, πραγματικά το πιστεύω. για όλους υπάρχει το "άλλο μας μισό", η soulmate μας τέλος πάντων.

και εγώ αυτής της άποψης είμαι...

ε ναι..τι να το κάνω εγώ αν το άλλο μου μισό είναι στην άλλη άκρη της γης και δεν το γνωρίσω ποτέ;; πιστεύω ότι οι περισσότεροι αναγκαζόμαστε να συμβιβαστούμε με ό, τι έχουμε..βρίσκουμε τον έρωτα σε ό, τι είναι πιο διαθέσιμο και μετά τον εξειδανικεύουμε για να έχουμε μια ψευδαίσθηση ευτυχίας..

Για κάνε μια ανάλυση...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
η αγαπη ειναι ενας τροπος να εισαι


ενα βιβλιο που μπορει να σας μιλησει
"η τεχνη της αγαπης" (φρομ)
(λιγακι πεζο και ρηχο αλλα μεσα στη γενικευμενη στέγνια της εποχης δεν του φαινεται.... δειτε το! αξιζει!)

( το εχω δωρισει και σε δυο μαθητριες μου )

για να σας προδιαθεσω, αυτο που αποκαλουμε συνηθως "ερωτικη αγαπη" ο fromm το λεει "εγωισμο εις διπλουν" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
και εγώ αυτής της άποψης είμαι...



Για κάνε μια ανάλυση...:hmm:

αν μου επιτρεπει και η σοφια:

μαλλον εννοει πως οι περισσοτεροι δν ειναι διατεθημενοι να κανουν τα παντα για να βρουν το πραγματικο ερωτα, ετσι για να μη φανουν αδυναμοι στους ιδιους τους τος εαυτους συμβιβαζοναι με εναν ερωτα απλα καλο και προσποιουνται ευτυχεις....ή καλυτερα το σκεφτονται τοσο που το πιστευουν στο τελος και ειναι ευτυχης με μια αθλια στην πραγματικοτητα ή εστω συμβιβασιμη κατασταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouroboros

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
και εγω πιστεύω ότι υπάρχει απλά μπορεί να μην έχεις την τύχη να συναντήσεις αυτό το άτομο ποτέ..τις περισσότερες φορές ερωτευόμαστε ανθρώπους από το περιβάλλον μας (εργασιακό, φιλικό κλπ)..συμβιβαζόμαστε γιατί δεν έχουμε διάθεση, όρεξη, ενέργεια να ψάξουμε για κάτι το ουτοπικό..υπάρχει κανείς που να περιμένει τον ιππότη με το άσπρο άλογο;;υπάρχει κανείς που να συμβιβάζεται π.χ. με έναν τσιγκούνη κοντό χοντρό ασχημομούρη;; ποιος είναι τόσο τυχερός ώστε να έχει βρει την αδερφή ψυχή του; και αν την έχει βρει πώς μπορεί να είναι σίγουρος ότι την έχει βρει και ότι δεν υπάρχει κάποιος πιο κατάλληλος γι αυτόν εκεί έξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και τι πρεπει να κανουμε για να βρουμε τον μεγαλο ερωτα?Να αρχησουμε να ταξιδευουμε σε ολο τον κοσμο?:P Ο ερωτας ερχεται απο μονος του εκει που δε το περιμενεις,μπορει αυριο το πρωι που θα βγεις εξω να δεις μια κοπελα και να την ερωτευτεις....δεν χριαζεται να κανεις κατι για να ερωτευτεις απλα συμβαινει... αποψη μου καλη η κακη δεν ξερω γτ δεν ξερω ακομα αν οντως εχω ερωτευτει η οχι ... οποτε :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πιστεύω πως υπάρχει... Αλλά μέχρι εκεί!:mad::confused::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μέγα-Μπιπ

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για να δούμε αν υπάρχει δεν πρέπει πρώτα να σιγουρευτούμε για το αν ξέρουμε τη σημαίνει αληθινή αγάπη????
Σίγουρα υπάρχει αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι πλέον τόσο συχνή!!!!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Θα απαντήσω χωρίς να έχω διαβάσει τις προηγούμενες απόψεις.
Σίγουρα υπάρχει αληθινή αγάπη.Μπορεί να μην είναι τόσο συχνή και αγνή όσο σε προηγούμενες εποχές,αλλά πολλοί άνθρωποι την βιώνουν.Μάλλον η σύγχρονη ζωή,η συνεχής επιδίωξη πλουτισμού,η κυριαρχία των υλικών αγαθών στην κορυφή της πυραμίδας των προτεραιτήτων μας,το ψέμα που ζούμε δεν έχουν καταφέρει να εξαφανίσουν ολοκληρωτικά αυτό το δυνατό συναίσθημα!
Δεν συμβαίνει σε όλους και μακάρι να είμαστε από τους τυχερούς που θα το βιώσουν.
Δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα την έννοια της αγάπης.Μπορεί να είναι το να νοιάζεσαι τον άλλο χωρίς ναταλλάγματα,να του αφιερώνεσαι ολοκληρωτικά,να κάνεις κάθε θυσία για να είσαι μαζί του-να χαμογέλαει-να είναι καλά...
Άνθρωπος που αγαπάει είναι,για 'μένα,αυτός που όταν θα κόβουν το κεφάλι του συντρόφου του,θα πάρει αυτός τη θέση του στην αγχώνη.Θα δωσει τη ζωή του για τον σύντροφο του,γιατί-ναι-αγαπάει πραγματικά...Θα διώξει κάθε ίχνος εγωισμού και θα πεθάνει χωρίς να το σκεφτεί...Αυτό για εμένα είναι μια έννοια της αληθινής αγάπης.
Βέβαια υπάρχει και μια δεύτερη εκδοχή του ίδιου παραδείγματος,αλλά δεν την αναφέρω για να μην κουράσω :redface:

Πάντως το ''σ'αγαπώ'' το έχουμε κάνει καραμέλα,προσπαθώντας να εκφράσουμε άλλου είδους συναισθήματα ευφορίας,χαράς,έρωτα,ενθουσιασμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μέγα-Μπιπ

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στην καραμέλα +μφωνω απολύτως!!!!πλέον όλοι "αγαπάμε" χωρίς να έχουμε ξεκαθαρίσει το συναίσθημα μέσα μας!!!!!!
Η αγάπη δν νομίζω ότι αλλάζει με την πάροδο του χρόνου...είναι η ίδια αλλά με άλλη εικόνα!!!ισώς απλά τότε η ανθρωπότητα να την εκτιμούσε περισσότερο απ'ότι τώρα!!!!:redface:
Τώρα η αγάπη έχει συνδεθεί άμεσα-κακώς γίνεται αυτο-με ψεύτο-έρωτες και απλά κοινώνικα στερεότυπα!!!!
π.χ. να είμαι με κάποιον μόνο κ μόνο για να μην φαίνομαι ξυλάγκουρο στους γύρω μου!!!!


Η αληθινή αγάπη σίγουρα υπάρχει...πίστευω πως αμά την σεβόμαστε κάποια στιγμή θα μας προσσεγγίσει!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Eπειδή κάποιοι δεν την έχουν ζήσει, επειδή απογοητεύτηκαν ή νόμισαν ότι διάλεξαν το σωστό άτομο και δεν ήταν στα αλήθεια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.Αν δεν υπήρχε δεν θα υπήρχαμε και εμείς.Είμαστε φτιαγμένοι για αγάπη.Για να αγαπάμε. Ναι, υπάρχει γιατί αλλιώς ο κόσμος θα είχε καταστραφεί. Πολλά γεγονότα όπως οι γάμοι των διασήμων που κρατάν όσο και το καλοκαίρι, ή προσωπικές απογοητεύσεις μπορεί να μας οδηγήσουν στην άποψη ότι δεν υπάρχει. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχει απλά κάποιοι μπορεί να μην τη βρουν.Και η αληθινή αγάπη κρατάει για πάντα. Οι σχέσεις που γίνονται για λίγο είναι ψευτο-έρωτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Και η αληθινή αγάπη κρατάει για πάντα. Οι σχέσεις που γίνονται για λίγο είναι ψευτο-έρωτες...
αν μετρουμε το χρονο συμφωνα με τα ρολογια και τα ημερολογια τοτε το "παντα" μπορει να ειναι κοντα στο "ποτέ" και στο "τιποτε".

η ζωη οταν βιωνεται δεν ειναι παθητικη θεαση του χρονου, αλλα ανοιγμα στο χρονο

(με αλλα λογια, ναι.. πιστευω οτι και η σχεση "μιας βραδιας" μπορει να ειναι "αληθινη αγαπη"(!) [αλλο οτι σπανιζει κι αυτο] ....και τοτε δε διαρκει μονο μια βραδια ...
"διαρκει" μια βραδια μονο για εναν εξωτερικο παρατηρητη της "ζωης" του ζευγαριου για το οποιο μιλαμε , ο οποιος κραταει και το ρολοι)

ακομα και να μυρισεις ενα αγριολουλουδο χωρις να το κοψεις, αληθινη αγαπη μπορει να ειναι
(μονο να προσεξεις να εισαι παρων οταν θα σου "συμβει".. να μην απουσιαζεις)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
και εγω πιστεύω ότι υπάρχει απλά μπορεί να μην έχεις την τύχη να συναντήσεις αυτό το άτομο ποτέ..τις περισσότερες φορές ερωτευόμαστε ανθρώπους από το περιβάλλον μας (εργασιακό, φιλικό κλπ)..συμβιβαζόμαστε γιατί δεν έχουμε διάθεση, όρεξη, ενέργεια να ψάξουμε για κάτι το ουτοπικό..υπάρχει κανείς που να περιμένει τον ιππότη με το άσπρο άλογο;;υπάρχει κανείς που να συμβιβάζεται π.χ. με έναν τσιγκούνη κοντό χοντρό ασχημομούρη;; ποιος είναι τόσο τυχερός ώστε να έχει βρει την αδερφή ψυχή του; και αν την έχει βρει πώς μπορεί να είναι σίγουρος ότι την έχει βρει και ότι δεν υπάρχει κάποιος πιο κατάλληλος γι αυτόν εκεί έξω;

με την ιδια λογικη δε θα σου τυχουν αναλογοι ανθρωποι στη ζωη, που αν τους συναντουσες να ησουν πιο ευτυχισμενος, να μην σου τυχει να ζεις στην νορβηγια με φοβερο εκπαιδευτικο συστημα, να μην σπουδασεις στο χαρβαρτ, να μην γνωρισεις τον αινσταιν, να μην τυχεις γιος μεγαλοεφοπλιστη, ή ενος απλα καλου κι εξυπνου ανθρωπου, να μην σου τυχουν φιλοι σωστοι που να σ'αγαπουν....που ΑΝ τα ειχες κανει να ειχε αναδυχτει ενας πολυ πιο ευτυχης, πετυχημενος, σωστος κι εξυπνος ανθρωπος...ομως δε σου ετυχαν και σε κανεναν δν θα τυχουν ολα, τοτε δλδ ειναι συμβιβασμος? ετσι ολη μας η ζωη και ολες οι ζωες ειναι ενας συμβιβασμος σε αυτο που εχουμε διπλα μας. οπουδηποτε δν πιανεις το top ειναι συμβιβασμος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top