Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,843 μηνύματα.
Ετσι όμως ο μεγάλος χαμένος θα είναι ο πανεπιστημιακός χώρος που κλεισμένος ερμητικά μέσα στα μικροκομματικά συμφέροντα δεν επιτρέπει να φυσήξουν ανεξάρτητες πνοές ανανέωσης.

...και ούτε πρόκειται να αλλάζει. Πίσω από τα παιδιά, κρύβεται το σάπιο καθηγητικό κατεστημένο που επωφελείται από αυτή την ρευστή και χαώδη κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corona Borealis

Νεοφερμένος

Η Corona Borealis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους,

Είμαι πρωτοετής και ως "ψαράκι" υπέστη την προσπάθεια προσυλιτισμού των διαφόρων παρατάξεων στο πρώτο εξάμηνο. Στη συνέχεια ξεκίνησα να πηγαίνω στις συνελεύσεις, όχι με σκοπό να οργανωθώ κάπου, απλώς για να ξέρω τι συζητείται σχετικά με τα προβλήματα των φοιτητών κτλ. Το ζήτημα είναι ότι στη σχολή έχω γνωστούς από μία συγκεκριμένη παράταξη οι οποίοι, εν όψει εκλογών, έχουν γίνει υπερβολικά πιεστικοί για να μπω στο ψηφοδέλτιο του αντίστιχου φοιτητικού κινήματος(το οποιο βέβαια ισχυρίζονται ότι ουδεμία σχέση έχει με την παράταξη). Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι δεν έχω κάποιο ισχυρό επιχείρημα για να με αφήσουν στην ησυχία μου και πάντα όταν λέω ότι απλά δεν θέλω ξεκινάει μία ακόμη μεγαλύτερη πίεση με φράσεις όπως "γιατί, δεν συμφωνείς με τα αιτήματα μας;" ή "πρέπει να μπεις στο ψηφοδέλτιο για να δείξεις ότι αφορά όλους τους φοιτητές και όχι μόνο των παρατάξεων".
Ζητάω λοιπόν από εσάς την άποψή σας σχετικά με το τι θα μπορούσα να κάνω για να τους αποφύγω (παιδιάστικο πολύ αλλά πραγματικά σε λίγο θα αποφεύγω τη σχολή για αυτόν τον λόγο)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πρώτα από όλα, πρέπει να συνειδητοποιήσεις( ίσως να μην είναι εύκολο σε αυτήν τη φάση), ότι δε χρειάζεται να δικαιολογηθείς για το ότι δε θέλεις να μπεις στο ψηφοδέλτιό τους. Έπειτα, πρέπει να συνειδητοποιήσεις( λιγότερο εύκολο από το προηγούμενο ), ότι η παρέα σου δεν είναι και η καλύτερη. Δεν ισχυρίζομαι ότι τα ξέρω τα παιδιά, αλλά και μόνο το ότι σε πιέζουν, μου είναι αρκετό για να εκφέρω άποψη.

Γενικά θα μπορούσαμε να βρούμε επιχειρήματα για να υποστηρίξεις τη θέση σου, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να μπούμε σε αυτό το τρυπάκι. Δεν πρέπει, πιστεύω, να χαραμίζεις χρόνο και να αγχώνεσαι για τέτοια ζητήματα. Καταλληλότερο είναι όταν σου ζητάνε τον λόγο, εσύ να λες " γιατί δε θέλω" και αν σου την μπουν ή κάτι τέτοιο, να απομακρυνθείς. Γενικά εγώ θα σου έλεγα να απομακρυνθείς από την αρχή, μιας και λίγο πολύ ξέρω πώς σκέφτονται και λειτουργούν αυτά τα άτομα, αλλά μιας και θα διαφέρουμε σα χαρακτήρες, δεν ξέρω αν αυτή η συμβουλή συνίσταται για σένα.

Με αυτόν τον τρόπο, αν βρεις το σθένος και το κάνεις, θα δυναμώσεις σαν χαρακτήρας και επιπλέον θα ησυχάσει το κεφάλι σου. Αυτό φυσικά θα σε αφήσει ξεκρέμαστη σε περίπτωση που δεν έχεις άλλη παρέα, αλλά σε διαβεβαιώ πως αυτό δεν πρέπει να σε αγχώνει. Εξάλλου υπάρχουν πολλοί τρόποι να βρεις παρέες, αλλά δε θα το αναλύσω μόνο και μόνο επειδή δε μας το ζήτησες.

Πάντως, εύκολος τρόπος δεν υπάρχει να ξέρεις. Όλα από εσένα εξαρτώνται. Anyway, αυτά προς το παρόν :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=86373 Υπάρχουν αρκετές ωραίες ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους,

Είμαι πρωτοετής και ως "ψαράκι" υπέστη την προσπάθεια προσυλιτισμού των διαφόρων παρατάξεων στο πρώτο εξάμηνο. Στη συνέχεια ξεκίνησα να πηγαίνω στις συνελεύσεις, όχι με σκοπό να οργανωθώ κάπου, απλώς για να ξέρω τι συζητείται σχετικά με τα προβλήματα των φοιτητών κτλ. Το ζήτημα είναι ότι στη σχολή έχω γνωστούς από μία συγκεκριμένη παράταξη οι οποίοι, εν όψει εκλογών, έχουν γίνει υπερβολικά πιεστικοί για να μπω στο ψηφοδέλτιο του αντίστιχου φοιτητικού κινήματος(το οποιο βέβαια ισχυρίζονται ότι ουδεμία σχέση έχει με την παράταξη). Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι δεν έχω κάποιο ισχυρό επιχείρημα για να με αφήσουν στην ησυχία μου και πάντα όταν λέω ότι απλά δεν θέλω ξεκινάει μία ακόμη μεγαλύτερη πίεση με φράσεις όπως "γιατί, δεν συμφωνείς με τα αιτήματα μας;" ή "πρέπει να μπεις στο ψηφοδέλτιο για να δείξεις ότι αφορά όλους τους φοιτητές και όχι μόνο των παρατάξεων".
Ζητάω λοιπόν από εσάς την άποψή σας σχετικά με το τι θα μπορούσα να κάνω για να τους αποφύγω (παιδιάστικο πολύ αλλά πραγματικά σε λίγο θα αποφεύγω τη σχολή για αυτόν τον λόγο)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Πες τους θα μπεις στις 30/2/2014
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)Μην απαντάς τηλέφωνα
2)Όταν σου πιάνουν τη κουβέντα λέγε όχι εννοώντας πως αν συνεχίσουν να σε πρίζουν είναι βλάκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το ενδεχόμενο να κάτσεις να τους απαντήσεις δε παίζει; όπως το αντιμετωπίζεις σε κόβω στο τέλος να δεις στο ψηφοδέλτιο οτο όνομά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corona Borealis

Νεοφερμένος

Η Corona Borealis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις :D

το ενδεχόμενο να κάτσεις να τους απαντήσεις δε παίζει; όπως το αντιμετωπίζεις σε κόβω στο τέλος να δεις στο ψηφοδέλτιο οτο όνομά σου

Πίστεψέ με τους απαντάω κάθε μέρα και την επόμενη πάλι την ίδια συζήτηση κάνουμε. Το θέμα είναι ότι προφασιζόμενοι τα προβλήματα των φοιτητών "βγαίνουν πάντα από πάνω" ενώ αυτό που τους ενδιαφέρει στην ουσία δεν είναι τίποτα άλλο από το να έχουν περισσότερο κόσμο στο ψηφοδέλτιο προς όφελος, βέβαια, της παράταξης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κοίτα δε τους ξέρω τους φίλους σου ούτε τι ακριβώς τους λες και με ποιο τρόπο αλλά όπως και να χει από ένα σημείο και μετά θα πρεπε να μπορούν να καταλάβουν πως δε γουστάρεις. Αν παρ' όλα αυτά επιμένουν τότε θα πρεπε μάλλον ο ίδιος να κάτσεις να σκεφτείς ανεξάρτητα από το πώς τους αντιμετωπίζεις εσύ αν για αυτούς είσαι οτιδήποτε άλλο πέρα από μια υπογραφή σε ένα χαρτί. Και αν είσαι και πρωτοετής όπως λες πολύ χλωμό το κόβω.

Σκέψου το ενδεχόμενο με τα πολλά να σε αφήσουν ήσυχο αν όλοι σου οι φίλοι είναι παραταξιακοί και μάλιστα πορωμένοι κι εσύ όχι είναι θέμα χρόνου είτε να σε μπάσουν κι εσένα είτε να περιθωριοποιηθείς. σε αυτή τη περίπτωση μια υπογραφή είναι το λιγότερο που σε νοιάζει.

Το πιο πιθανό είναι φυσικά πως δεν είναι τόσο στόκοι απλά πιέζονται και οι ίδιοι από τους μεγαλύτερους αλλά όπως και να χει τέτοια καραγκιοζιλίκια δείχνουν αδύναμο χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Κοίτα δε τους ξέρω τους φίλους σου ούτε τι ακριβώς τους λες και με ποιο τρόπο αλλά όπως και να χει από ένα σημείο και μετά θα πρεπε να μπορούν να καταλάβουν πως δε γουστάρεις. Αν παρ' όλα αυτά επιμένουν τότε θα πρεπε μάλλον ο ίδιος να κάτσεις να σκεφτείς ανεξάρτητα από το πώς τους αντιμετωπίζεις εσύ αν για αυτούς είσαι οτιδήποτε άλλο πέρα από μια υπογραφή σε ένα χαρτί. Και αν είσαι και πρωτοετής όπως λες πολύ χλωμό το κόβω.

Σκέψου το ενδεχόμενο με τα πολλά να σε αφήσουν ήσυχο αν όλοι σου οι φίλοι είναι παραταξιακοί και μάλιστα πορωμένοι κι εσύ όχι είναι θέμα χρόνου είτε να σε μπάσουν κι εσένα είτε να περιθωριοποιηθείς. σε αυτή τη περίπτωση μια υπογραφή είναι το λιγότερο που σε νοιάζει.


Το πιο πιθανό είναι φυσικά πως δεν είναι τόσο στόκοι απλά πιέζονται και οι ίδιοι από τους μεγαλύτερους αλλά όπως και να χει τέτοια καραγκιοζιλίκια δείχνουν αδύναμο χαρακτήρα.

Και εγω αντιμετωπιζω μια παρομοια κασταστη να μπω στηο ψηφοδελτιο μου λενε και εγω λεω οχι.Γινεται να μπει καποιος χωρις την συγκαταθεση του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Και εγω αντιμετωπιζω μια παρομοια κασταστη να μπω στηο ψηφοδελτιο μου λενε και εγω λεω οχι.Γινεται να μπει καποιος χωρις την συγκαταθεση του;

Όχι. Αν για οποιοδήποτε λόγο μπει το όνομα σου σε ψηφοδέλτιο παράταξης χωρίς τη συγκατάθεση σου, μπορείς να κάνεις ένσταση στην εφορευτική επιτροπή και ακυρώνονται όλα τα ψηφοδέλτια της εν λόγω παράταξης, στα οποία έχει σταυρωθεί το όνομά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Όχι. Αν για οποιοδήποτε λόγο μπει το όνομα σου σε ψηφοδέλτιο παράταξης χωρίς τη συγκατάθεση σου, μπορείς να κάνεις ένσταση στην εφορευτική επιτροπή και ακυρώνονται όλα τα ψηφοδέλτια της εν λόγω παράταξης, στα οποία έχει σταυρωθεί το όνομά σου.
Δηλαδη να μην ανυσηχω;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και εγω αντιμετωπιζω μια παρομοια κασταστη να μπω στηο ψηφοδελτιο μου λενε και εγω λεω οχι.Γινεται να μπει καποιος χωρις την συγκαταθεση του;

Οχι εσύ μπαίνεις αν θέλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.



???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι πρωτοετής και ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση:redface: . Μου έχουν πει ότι στο πανεπιστήμιο καλό είναι κάποιος να αποφεύγει τις φοιτητικές παρατάξεις. Πως γίνεται αυτό; (ειδικά όταν μας πλησιάσουν τα μέλη τους την πρώτη μέρα στη σχολή)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι πρωτοετής και ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση:redface: . Μου έχουν πει ότι στο πανεπιστήμιο καλό είναι κάποιος να αποφεύγει τις φοιτητικές παρατάξεις. Πως γίνεται αυτό; (ειδικά όταν μας πλησιάσουν τα μέλη τους την πρώτη μέρα στη σχολή)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
θα σου απαντήσω εγώ που ανήκω. τις πρώτες μέρες θα σου ζητήσουν αριθμό τηλεφώνου.
Βασικά σε εμένα τις πρώτες μέρες μου είχαν δώσει το δικό τους και οχι εγώ το δικό μου.
Βασικά θα σου πούνε ξέρω είμαι στην χ παράταξη.
εσύ απλά θα τους πεις δεν ενδιαφέρομαι. (Δε σου λέω ξέρω εγώ να μην κρατήσεις επαφές) για ενημερώσεις και αυτά (αυτό λίγο πολύ όλοι το κάνουνε για ενημερώσεις και αυτά). Απλά όταν σου λένε θέλω να μπεις εκεί πες τους δεν ενδιαφέρομαι και άλλαξε κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι πρωτοετής και ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση:redface: . Μου έχουν πει ότι στο πανεπιστήμιο καλό είναι κάποιος να αποφεύγει τις φοιτητικές παρατάξεις. Πως γίνεται αυτό; (ειδικά όταν μας πλησιάσουν τα μέλη τους την πρώτη μέρα στη σχολή)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Έρχονται και στα κάνουν πλανήτες να τους δώσεις το κινητό σου για να σε ενημερώνουν, θα δίνουν φυλλάδια κτλ. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πεις "όχι ευχαριστώ" πολύ ευγενικά και το πρόβλημά σου λύθηκε. Πολλές φορές βεβαία δεν παίρνουν πολύ από λόγια και συνεχίζουν να σε πιλατεύουν. Εκεί έχεις το ελεύθερο να ρίξεις κανένα καντηλάκι αν θες, εγώ μαζί σου είμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top