Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την πολιτική η ένταξη του σε φοιτητικές παρατάξεις θα είναι σημαντική ή δεν έχει καμία σχέση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την πολιτική η ένταξη του σε φοιτητικές παρατάξεις θα είναι σημαντική ή δεν έχει καμία σχέση???

Πολύ σημαντική ανεβαίνεις στην ιεραρχία της παράτασης από νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την πολιτική η ένταξη του σε φοιτητικές παρατάξεις θα είναι σημαντική ή δεν έχει καμία σχέση???
Εξαρτάται, τι εννοείς να ασχοληθείς με την πολιτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Το εννοεις??
; Ερώτηση σου κάνω όταν λες ενασχόληση με την πολιτική πως το φαντάζεσαι ασπούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι πρωτοετής και ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση:redface: . Μου έχουν πει ότι στο πανεπιστήμιο καλό είναι κάποιος να αποφεύγει τις φοιτητικές παρατάξεις. Πως γίνεται αυτό; (ειδικά όταν μας πλησιάσουν τα μέλη τους την πρώτη μέρα στη σχολή)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έχω ακούσει ότι στους ΔΑΠίτες γίνονται ειδικά σεμινάρια. Χώνονται όλοι μαζί σε ένα μικρό και σκοτεινό υπόγειο, για να μην τους βλέπουν και τους ακούν τυχαίοι περαστικοί και μάθουν τα μυστικά που διδάσκονται στα σεμινάρια προσηλυτισμού τους, στα οποία μιλούν επιστήμονες ψυχολόγοι και κοινωνιολόγοι, ώστε να μπορούν να σε προσεγγίζουν και να αποσπούν τον αριθμό σου πιο εύκολα. Για αυτό πρόσεχε. Έχω ακούσει ότι φρικτά πράγματα συμβαίνουν σε όσους δίνουν τηλέφωνο σε ΔΑΠίτη.... :whistle:

Τα ίδια συμβαίνουν και με την ΠΑΣΠ, όπου εξακολουθεί να υπάρχει τέτοια. Στις περισσότερες σχολές δεν υπάρχει, οπότε δεν έχουμε κάτι εδώ να πούμε.

Η ΠΚΣ τώρα (ΚΝΕ-ΚΚΕ) είναι η πιο έκδηλη παράταξη. Η πρώτη φράση που θα σου πουν μόλις σε δουν είναι "Καλήμερα, θέλεις να σε ενημερώσουμε για τις θέσεις του ΚΚΕ?"

Τα ΕΑΑΚ δεν θα σου μιλήσουν καν αν δεν τους έχεις έρθεις συστημένος, οπότε δεν σε πολυνοιάζουν ούτε αυτά.

Οπότε προσέχεις ΠΑΣΠ, όπου υπάρχει και ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ προσέχεις την ΔΑΠ.
Καλή σου εγγραφή και καλά μαθήματα φίλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας! Θα τις έχω υπόψη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι πρωτοετής και ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση:redface: . Μου έχουν πει ότι στο πανεπιστήμιο καλό είναι κάποιος να αποφεύγει τις φοιτητικές παρατάξεις. Πως γίνεται αυτό; (ειδικά όταν μας πλησιάσουν τα μέλη τους την πρώτη μέρα στη σχολή)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εγω παντως οταν ακούω για τύπους που σου τα πρήζουν τόσο για τις παρατάξεις, μου φαίνεται τόσο περίεργο γιατί εμείς στη σχολή δεν έχουμε αντιμετωπίσει τίποτα τέτοιο :P Ναι,υπάρχουν 2-3 άτομα που όλοι τα ξέρουμε που μοιράζουν φυλλάδια,ανεβάζουν άρθρα στην ομάδα στο fb της σχολής αλλά τίποτα παραπάνω. Σε μικρά τμήματα μάλλον δεν είναι τόσο έντονα αυτά τα φαινόμενα. Εσείς οι πρωτοετείς μην τρομάζετε λοιπόν, κάποιοι τα παραλένε, μας ελεγαν για κομματοσκυλα και κομματοσκυλα και τελικα σιγα,τι εγινε. Κανένας δεν θα σε απειλήσει να μπεις στη παράταξη :P Αν δεν ασχοληθείς,δεν θα ασχοληθούν, μην ψαρώνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εμάς και κλασμενους μας έχουν. Δεν μας προσέγγισε κανείς, βέβαια μας κοιτάνε όταν περνάμε απ'τα τραπεζάκια αλλα δεν κάνουν τίποτα
Αν δεν ενδιαφέρεστε αρνηθείτε ευγενικά και αμα επιμείνουν ανεβάστε λιγο τον τόνο και end of story
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εμάς και κλασμενους μας έχουν. Δεν μας προσέγγισε κανείς, βέβαια μας κοιτάνε όταν περνάμε απ'τα τραπεζάκια αλλα δεν κάνουν τίποτα
Αν δεν ενδιαφέρεστε αρνηθείτε ευγενικά και αμα επιμείνουν ανεβάστε λιγο τον τόνο και end of story

βασικά να ξέρεις στο λέω ότι μια μέρα στο άκυρο θα σε πλησιάσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
βασικά να ξέρεις στο λέω ότι μια μέρα στο άκυρο θα σε πλησιάσουν

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
; Ερώτηση σου κάνω όταν λες ενασχόληση με την πολιτική πως το φαντάζεσαι ασπούμε;

Μιλάω για βουλευτές/υπουργούς κτλπ....
Το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος δρόμος για να ακολουθήσεις απλά ίσως μέσω των παρατάξεων γίνει πιο εύκολο
Και για να προλάβω καταστάσεις σίγουρα έχω και κάτι άλλο στο μυαλό μου γιατί κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθει ότι θα τα καταφέρεις σε αυτόν τον τομέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Screenshot from 2016-09-26 23-47-42.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Μιλάω για βουλευτές/υπουργούς κτλπ....
Το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος δρόμος για να ακολουθήσεις απλά ίσως μέσω των παρατάξεων γίνει πιο εύκολο
Και για να προλάβω καταστάσεις σίγουρα έχω και κάτι άλλο στο μυαλό μου γιατί κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθει ότι θα τα καταφέρεις σε αυτόν τον τομέα
μπες στην κνε και ολα τα αλλα θα ερθουν:whistle: αν εισαι καλος (στο παραμυθι) θα προωθηθεις
https://athens.indymedia.org/post/1072934/ ολοι σχεδον εχουν περασει απο την κνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μιλάω για βουλευτές/υπουργούς κτλπ....
Το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος δρόμος για να ακολουθήσεις απλά ίσως μέσω των παρατάξεων γίνει πιο εύκολο
Και για να προλάβω καταστάσεις σίγουρα έχω και κάτι άλλο στο μυαλό μου γιατί κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθει ότι θα τα καταφέρεις σε αυτόν τον τομέα

Κοίτα να δεις, μπορείς να ακολουθήσεις έναν από τους παρακάτω δρόμους:

Α Δαπ Πασπ κτλ
Το πιθανότερο είναι να καταλήξεις ένα ακόμη κουφάρι που κατεβαίνει μόνο στο τέλος των συνελεύσεων χωρίς να ξέρει για το τι ψηφίζει, απλά για να απολαμβάνει το κουφάριασμα με τα υπόλοιπα δαπάκια και καμία από τις πεταμένες σημειώσεις (τις καλές τις κρατάνε για την πάρτη τους οι πιο χωμένοι). Ά, μπορεί να σε κατεβάζουν και για τίποτε ξύλα με την ΕΑΑΚ.
Εάν πάλι έχεις κανα μπάρμπα βουλευτή-μεγαλοεργολάβο και κάποια λεφτά στην άκρη, μπορεί να σε γλύφουν για ρουσφέτια πάσης φύσεως πετώντας σου και τίποτα ψαροκόκαλα (θέση προέδρου σχολής) αλλά πιθανότατα θα σε πιάσουν κότσο για να τους κερνάς και μέχρις εκεί.
Υπάρχει και πάλι η αρκετά μικρή πιθανότητα να είσαι αρκετά έξυπνος (και με το αντίστοιχο ηθικό τίμημα βέβαια...) ώστε να ανελιχθείς μέσα από το βούρκο. Choise (or skill) is yours...

B KNE-ΜΑΣ
Δεν ξέρω που είσαι πιο κοντά πολιτικά γι'αυτό βάζω και το ΚΚΕ στο παιχνίδι. Η κατάληξη όπως και πριν είναι αρκετά προβλέψιμη, λογικά σε 1-2 χρόνια θα κολλάς αφίσες ενάντια σε ΕΕ-ΝΑΤΟ και θα πρήζεις σε αμφιθέατρα για το πώς τα πρωτάκια βλέπουν τα πράγματα. Πέρα από το κόμμα θα σου μιλούν ελάχιστοι στη σχολή. Η διαφορά θα είναι ότι τουλάχιστον θα έχεις αποκτήσει πολιτική άποψη.
Ανάλογα με το στυλ σου, αν ας πούμε τραμπουκίζεις πολύ ή είσαι καλός ρήτορας και αφιερώσεις το 101% της ζωής σου, μπορεί να ανέβεις τα σκαλοπάτια της ιεραρχίας και με τα χρόνια (πολλά χρόνια...) να καταλήξεις επαγγελματικό στέλεχος και να πληρώνεσαι από αυτό.
(σ.σ. Κυρίως προς Alejandro: Στην ΚΝΕ έχω γνωρίσει και κάποια άτομα με αληθινό ήθος και τεκμηριωμένη πολιτική άποψη - άσχετα αν διαφωνώ μαζί σας - απλά συνήθως χάνονται μέσα στο απίστευτο σκάλωμα που διέπει κατ'εμέ τις πρακτικές αυτού του "χώρου").

Γ Ανεξαρτητο-χαρούμενοι φοιτητές
Αν είσαι αρκετά λαμόγιο και καιροσκόπος, θα μαζέψεις καμιά δεκαριά απογοητευμένους πρώην δαπιτοπασπίτες, θα πλασάρεσαι σαν "σκατά στις παρατάξεις" αλλά θα φτιάξεις μία ντεμεκ ανεξάρτητη γκρούπα (που δεν είναι παράταξη... αλλά είναι παράταξη) για παρτάκια, σημειώσεις γλύψιμο και κονέ. Και πάλι, η ηθική βελόνα σπάει τα καντράν...

Δ Λοιπά αριστερα βλ ΑΡΕΝ, ΕΑΑΚ, Αγωνιστικές Κινήσεις...
Συνήθως δεν έχει εξέλιξη εδώ πέρα. Εκτός αν είσαι τόσο διάολος, στήσεις ένα γαμάτο σχήμα όπως ήταν ο Εγκέλαδος, μετά από 20 χρόνια γίνεις πρωθυπουργός και τα στείλεις όλα στο διάολο.

Αυτά πάνω κάτω μαν. Δεν σου μιλάω για Αυτονομίες κτλ γιατί δεν έχουν σχέση με αυτό που θες (ή τουλάχιστον λες ότι θες). Εσύ κρίνεις τι σου αρέσει από τις προοπτικές που σου παρέθεσα, και κρίνεσαι ανάλογα στον πολιτικό χώρο της σχολής σου και όχι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Μιλάω για βουλευτές/υπουργούς κτλπ....
Το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος δρόμος για να ακολουθήσεις απλά ίσως μέσω των παρατάξεων γίνει πιο εύκολο
Και για να προλάβω καταστάσεις σίγουρα έχω και κάτι άλλο στο μυαλό μου γιατί κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθει ότι θα τα καταφέρεις σε αυτόν τον τομέα
Ωραία αυτό ήθελα να διευκρινήσεις. Αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο μπαίνεις σε κομματική νεολαία. Οι φοιτητικές παρατάξεις αποτελούνται συνήθως απο μέλη και φίλους συγκεκριμένων πολιτικών φορέων και προσπαθούν να συσπειρώσουν φοιτητές που πρόσκεινται ιδεολογικά για να παλέψουν για τις θέσεις τους μέσα στο πανεπιστήμιο. Βέβαια η πιθανότητα να βγεις βουλευτής δεν εξαρτάται μόνο από την ανέλιξη σου σε ένα κόμμα, αλλά και από την δημοφιλία του εκάστοτε κόμματος, την αντίστοιχη περίοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν θες να χωθεις σε κομμα οι επιλογες ειναι 3, ΔΑΠ, ΚΝΕ, ΑΡΕΝ (ή οπως στο διαολο λεγεται η νεολαια ΣΥΡΙΖΑ). Οπουδηποτε αλλου ειναι χαμενος χρονος, το ΠΑΣΟΚ ειναι νεκρο (σορρυ Σωτηρη), τα υπολοιπα κομματα πανε κι ερχονται οποτε δεν υπαρχει σοβαρη νεολαια. Το θεμα ειναι οτι το να γινεις κομματικο και εν τελει κρατικο στελεχος και να αποκτησεις γερο βυσμα ειναι πολυ πιο συνθετο απο το να γραφτεις σε μια παραταξη και να πηγαινεις να σηκωνεις το χερακι σου στις συνελευσεις. Συνηθως αυτοι ειναι η ουρα που απλα κανουν μπουγιο, μαζευονται για πορειες, αφισοκολλησεις ή εκδρομες στο Μπανσκο αν ειναι στη ΔΑΠ. Το κομμα ειναι μια ομαδα ανθρωπων οποτε αν θες να δικτυωθεις πρεπει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα. Αλλιως θα εισαι παντα αυτοι που θα καλουν οι ΚΝιτες να πανε σε πορειες του ΠΑΜΕ για να μην ειναι 3 και ο κουκος ή οι δαπιτες για να μαζευουν κοσμο στις εκδηλωσεις τους.

Αν σε ενδιαφερει η πολιτικη καριερα στην Αριστερα τα ΕΑΑΚ ειναι χαμενος χρονος. Παροτι η πιο ενεργη αριστερη παραταξη ειναι καπως αποκομμενα απο τον Συριζα ιδιαιτερα απο τοτε που εγινε "συστημικος". Η ΚΝΕ ειναι καλυτερη επιλογη ακομα και να μην εισαι σκληροπυρηνικος κομμουνιστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να γίνει πολιτικός από τα 18 του? Λίγο αξιοπρέπεια και παραγωγικότηα δε βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top