Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Όλοι θα εργαστούμε για άλλες επιχειρήσεις και θα βγάλουμε κέρδος και εμείς και τα αφεντικά μας.

οχι δεν μιλαω για το βασικο μισθο που ολοι εχουμε ή θα εχουμε,μιλαω για καθαρο κερδος απο τις εισπραξεις των πωλησεων,τις οποιες τις περνεις με καλη προωωθηση.αρα να ρουφας το αιμα του λαουτζικου που θα λεγανε πολλοι και δεν συμφωνω καθολου.

Και στον κομμουνισμό όπως και στον καπιταλισμό υπάρχουν επιχειρήσεις και διαφημίσεις.Απλά οι επιχειρήσεις είναι κρατικές και το κέρδος το μοιράζονται ισάξια όλοι όσοι εργάστηκαν γι αυτό και το κράτος μαζί.

Κανεις λαθος,αν πιστευεις οτι οι αυριανοι (αριστεροι)μανατζερς που θα ξερουν να χειριζονται τα οικονομικα μιας επιχειρησης θα δινουν μισθο 1.200 ευρω οπως εγγυαται η αριστερα σε καθε προεκλογικη καμπανια

Το λάθος στην κοινωνία είναι πω οι επιχειρήσεις "ξεζουμίζουν" τους εργαζόμενους και τον λαό.
Δ

Ισχυει αλλα δεν ειναι το μοναδικο λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
τρόποι αντιμετώπισης...

...με εντομοκτόνο θα έλεγα! :D

είστε έλεος, ειδικά αυτός που άνοιξε το topic...:P

κουλάρετε μάγκισσες και μάγκες..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
είστε έλεος, ειδικά αυτός που άνοιξε το topic...:P
)

Αν δεν γουσταρεις δεν απαντας, ειναι απλο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
copy-paste από όλα τόπικ γιατί δε θέλω να επαναλαμβάνομαι.
"Μια που η συζήτηση πήγε στις παρατάξεις και την όλη σχέση τους με το πανεπιστήμιο ας κάνω κι εγώ μια τοποθέτηση.
Ας ξεκινήσω κι εγώ, λοιπόν, από την πρώτη μέρα που πήγα για την εγγραφή και τα καλά παιδιά της ΠΑΣΠ και της ΔΑΠ με πλησίασαν, με βοήθησαν στο να γράψω το ονοματεπώνυμό μου ("εδώ που λέει όνομα, τι γράφω;" "Το όνομά σου!!" "αα, ευχαριστώ"), μου έδωσαν ένα τσούρμο χαρτιά (περιοδικά, προγράμματα σπουδών, ανακονώσεις κ.λ.π.), με έκαναν περιήγηση στη σχολή, ανταλλάξαμε κινητά τηλέφωνα για να με ενημερώνουν για τυχόν ανακοινώσεις, καθώς και για κανένα καφέ.
Ομολογώ να πω, πως κι εγώ είχα πάει προκατειλημμένος αρνητικά, ακούγοντας τις κλασικές ατάκες των θειάδων κι άλλων "ααα, μη μιλάς με τέτοιους, μην έχεις επαφές", "μην κάνεις κανένα λάθος και ασχοληθείς". Όταν πήγα, όμως, τα είδα διαφορετικά τα πράγματα. Αν δεν ήθελα καφέ "όχι, ευχαριστώ". Αν ήθελα "οκ, θα 'ναι κι άλλοι από πρώτο έτος;" (στις πολύ αρχές που δεν είχαν ξεκινήσει καν οι παραδόσεις.)
Από την πρώτη, δηλαδή, μέρα είχα κι έχω σχετικά καλές επαφές. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως δεν πρέπει να πάτε προκατειλημμένοι αρνητικά να αντιμετωπίσετε μέλη παρατάξεων. Αντιμετωπίστε, βιώστε οι ίδιοι κάποιες καταστάσεις και κινηθείτε με τον καταλληλότερο για εσάς τρόπο.
Αυτά για τα επιφανειακά των παρατάξεων. Πάμε τώρα στα λίγο πιο πολιτικά. Προσωπικά, θεωρώ πως οι παρατάξεις έχουν θέση στο πανεπιστήμιο. Όχι για να συμπληρώνουν εγγραφές, ούτε για να μοιράζουν sos, ούτε για να έχεις κάποιον να βγαίνεις στις αρχές που δεν ξέρεις κανέναν, ούτε γιατί πρέπει να αξιοποιηθεί χώρος με τοποθέτηση τραπεζακίων. Αλλά γιατί ανάβουν τη σπίθα της πολιτικοποιήσεως (όχι, δε μιλάω για πασπ, δαπ). Ως ακαδημαϊκοί πολίτες της χώρας και όντας μέρος του εκλογικού σώματος είναι πρέπον και θεωρώ υποχρέωση όλων να ενημερωνόμαστε για τα θέματα της επικαιρότητας αλλά και να δρούμε. Είτε αυτά μας αφορούν άμεσα (βλ. νέο νομο-πλαίσιο στην παιδεία, περικοπές βιβλίων κ.λ.π.) είτε ακόμα πιο άμεσα (βλ. οικονομική κρίση, Δ.Ν.Τ. κ.ά.). Το πανεπιστήμιο, λοιπόν, είναι μια ευκαιρία ενεργούς πολιτικοποίησης, αφύπνισης και φυγής από την τεχνοκρατική εκπαίδευση που μας παρείχε μέχρι πρότινος το σχολείο. Είναι μια ευκαιρία, λόγω του περισσότερου ελεύθερου χρόνου που έχουμε, να ασχοληθούμε με τα κοινά, να διαμορφώσουμε άποψη (όχι μόνο για τις κρούσεις και τα ολοκληρώματα), συνείδηση, να μετάσχουμε σε αγώνες/πορείες/συλλαλητήρια/γενικές συνελεύσεις.Όπου ο καθένας κρίνει και θεωρεί ορθό.
Δυστυχώς εγώ, (μια που έφτασε εκεί) φέτος είδα την απάθεια, την αδράνεια, την απουσία, την πολιτική αφωνία, την προσέγγιση μόνο μέσω των (ωω κρατηθείτεεε) parties (!!!!!) (έχω και άλλα πολλά και αναλυτικότερα αλλά είναι κρίμα να αφιερώσω τόση έκταση για τη δαπ) να υπερψηφίζεται με μεγάλη πλειοψηφία (όπως συνηθίζεται τα τελευταία 25 χρόνια) από τους συμφοιτητές μου. Όχι, τη λύση και τη διέξοδο δεν μπορούμε να τη δώσουμε ο καθένας μόνος του. Όλοι μαζί, μέσα από συζητήσεις, μέσα από τις γενικές συνελεύσεις κάθε σχολής οφείλουμε να οργανώσουμε το διαλυμένο και πλήρως εκφυλισμένο φοιτητικό κίνημα. Οφείλουμε να αλλάξουμε ότι δε μας αρέσει. Έχουμε χρέος να αλλάξουμε το υπάρχον διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα. Γιατί έστω κι αν εμείς αναγκαστούμε να μεταναστεύσουμε (διωχθούμε δηλαδή από την ίδια μας τη χώρα) για να ασκήσουμε το επάγγελμά και την επιστήμη μας, ας φροντίσουμε να εξασφαλίσουμε ένα καλύτερο αύριο στη χώρα μας, τουλάχιστον, για τα παιδιά μας!
Μία συμβουλή ("ναι, μπαμπά" : P ) : Να επιδιώκετε συζητήσεις με άτομα που ανήκουν σε παρατάξεις. Να φέρετε αντίλογο, να ακούτε επιχειρήματα, απόψεις, διαφορετικές ιδέες, να ενημερώνεστε και έπειτα να εξάγετε τη δική σας δυναμική (μη στατική, μη παρωπιδική) άποψη και στάση απέναντι στην επικαιρότητα. Δεν είμαστε η γενιά του φραπέ και του υπολογιστή (όπως μας χαρακτηρίζουν οι περισσότεροι), είμαστε η γενιά που θα φέρει την αλλαγή. Ας τους το αποδείξουμε...."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μην βγαίνετε off. Όλη τη μέρα ψάχνουμε πως να απαλλαγούμε απ' αυτούς τους μπαμπούλες, γεμίσαμε 10 σελίδες και ακόμα τίποτα :P

Δύναμη της θέλησης.Επέβαλλε τους την αυτοδιαχείριση,να μη σε ενοχλούν.Αποφασίζεις εσύ ό,τι θέλεις και τέλος.Πες τους πως έχεις σοβαρότερα θέματα.Αν συνεχίσουν,απείλησε να ψηφίσεις την αντίπαλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με τον άκυροκύριο στο μακροσκελές ποστ του. Το να έχεις καλές σχεσεις με πασπ και δαπ ειναι καλό επειδή σου δίνουν σημειώσεις και σε βάζουν μπροστά μπροστά στα τραπέζια στα μπρουζούκια.

Όλα αυτά για Αθήνα Πάτρα δεν ξερω.... από μπουζούκια τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με τον άκυροκύριο στο μακροσκελές ποστ του. Το να έχεις καλές σχεσεις με πασπ και δαπ ειναι καλό επειδή σου δίνουν σημειώσεις και σε βάζουν μπροστά μπροστά στα τραπέζια στα μπρουζούκια.

Παίζει να μην το διάβασες καθόλου. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
akiroskirios : Βασικα συμφωνω στο κειμενο σου οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι...Το θεμα ειναι οτι εγω αναφερομαι στα κομματοσκυλα και οχι στα απλα μελη των φοιτ. παραταξεων. Σαφως και υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα λεω παλι οτι μιλαω για τα κομματοσκυλα που εχουν τυπωμενη στρατηγικη και σε προσεγγιζουν και γενικα σε κοιτανε σαν ψηφο. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτά για τα επιφανειακά των παρατάξεων. Πάμε τώρα στα λίγο πιο πολιτικά. Προσωπικά, θεωρώ πως οι παρατάξεις έχουν θέση στο πανεπιστήμιο. Όχι για να συμπληρώνουν εγγραφές, ούτε για να μοιράζουν sos, ούτε για να έχεις κάποιον να βγαίνεις στις αρχές που δεν ξέρεις κανέναν, ούτε γιατί πρέπει να αξιοποιηθεί χώρος με τοποθέτηση τραπεζακίων. Αλλά γιατί ανάβουν τη σπίθα της πολιτικοποιήσεως (όχι, δε μιλάω για πασπ, δαπ). Ως ακαδημαϊκοί πολίτες της χώρας και όντας μέρος του εκλογικού σώματος είναι πρέπον και θεωρώ υποχρέωση όλων να ενημερωνόμαστε για τα θέματα της επικαιρότητας αλλά και να δρούμε. Είτε αυτά μας αφορούν άμεσα (βλ. νέο νομο-πλαίσιο στην παιδεία, περικοπές βιβλίων κ.λ.π.) είτε ακόμα πιο άμεσα (βλ. οικονομική κρίση, Δ.Ν.Τ. κ.ά.). Το πανεπιστήμιο, λοιπόν, είναι μια ευκαιρία ενεργούς πολιτικοποίησης, αφύπνισης και φυγής από την τεχνοκρατική εκπαίδευση που μας παρείχε μέχρι πρότινος το σχολείο. Είναι μια ευκαιρία, λόγω του περισσότερου ελεύθερου χρόνου που έχουμε, να ασχοληθούμε με τα κοινά, να διαμορφώσουμε άποψη (όχι μόνο για τις κρούσεις και τα ολοκληρώματα), συνείδηση, να μετάσχουμε σε αγώνες/πορείες/συλλαλητήρια/γενικές συνελεύσεις.Όπου ο καθένας κρίνει και θεωρεί ορθό.

Οι παρατάξεις δεν πληροφορούν αντικειμενικά, είναι ο χειρότερος τρόπος να ενημερωθείς γιατί το κάνουν με χρωματιστά γυαλιά. Ότι τους συμφέρει.

Το πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος για πολιτικοποίηση, είναι χώρος για μάθηση. Αν θες να τα κάνεις όλα αυτά που λες μπορείς κάλλιστα να γραφτείς σε μία κομματική νεολαία εκτός πανεπιστημίου.

Σαν ιδέες, είσαι σωστός. Απλά είσαι πολύ λάθος στο χώρο, δεν είναι αυτό το νόημα του πανεπιστημίου. Η άποψη, η συνείδηση, η αφύπνιση δεν γίνεται σε κομματικά πλαίσια. Γίνεται προσωπικά και με πολύ ψάξιμο, ανεπηρέαστα από τα παπαγαλάκια.

Μία συμβουλή ("ναι, μπαμπά" : P ) : Να επιδιώκετε συζητήσεις με άτομα που ανήκουν σε παρατάξεις. Να φέρετε αντίλογο, να ακούτε επιχειρήματα, απόψεις, διαφορετικές ιδέες, να ενημερώνεστε και έπειτα να εξάγετε τη δική σας δυναμική (μη στατική, μη παρωπιδική) άποψη και στάση απέναντι στην επικαιρότητα. Δεν είμαστε η γενιά του φραπέ και του υπολογιστή (όπως μας χαρακτηρίζουν οι περισσότεροι), είμαστε η γενιά που θα φέρει την αλλαγή. Ας τους το αποδείξουμε...."

Με όσα παιδιά έχω μιλήσει από παρατάξεις, δεν βγάζω άκρη. Ούτε ενημέρωση υπάρχει, ούτε δική τους γνώμη. Και αν υπάρχει δική τους γνώμη είναι τελείως ανεφάρμοστη.

Όπως είχε πει και ο καθηγητής της πολιτικής θεωρίας στη σχολή μας σε κάποια στελέχη της ΠΚΣ, που σε εργασία που παρουσίαζαν άρχισαν να λένε τα δικά τους: Αν όλα είναι τόσο ρόδινα στην αριστερά, γιατί δεν έχει πάρει ποτέ την εξουσία στη χώρα μας...; Μήπως γιατί δεν γίνονται πρακτικά αυτά που λέτε....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
:kill: Έτσι.

Παιδιά, ηρεμήστε. Άνθρωποι είναι κι αυτοί. Απλά αρνηθείτε ευγενικά την βοήθειά τους, μην δώσετε τον αριθμό σας και είστε καλυμμένοι.
Ε , νομίζω είναι η καλύτερη απάντηση- lock the topic -:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
akiroskirios : Βασικα συμφωνω στο κειμενο σου οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι...Το θεμα ειναι οτι εγω αναφερομαι στα κομματοσκυλα και οχι στα απλα μελη των φοιτ. παραταξεων. Σαφως και υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα λεω παλι οτι μιλαω για τα κομματοσκυλα που εχουν τυπωμενη στρατηγικη και σε προσεγγιζουν και γενικα σε κοιτανε σαν ψηφο. . .

Όλοι ρε συ σε βλέπουν και σαν ψήφο. Κάθε υποψήφιος, σε οποιοδήποτε κλάδο. Από το βουλευτή μέχρι τον υποψήφιο πρόεδρο του 15μελους. Απλά υπάρχουν άτομα τα οποία μέσα από τη συζήτηση σε κάνουν καλύτερο, αφού μαθαίνεις, ενημερώνεσαι, ψάχνεσαι κι άλλα τα οποία είναι μόνο για καφέ. Να κάνετε ερωτήσεις τύπου "τι πρεσβεύει η παράταξή σου;", "ποιος είναι ο πρύτανης του παν/μιου;" κι άμα δείτε ότι είναι κανένας άσχετος και δεν έχει να σας προσφέρει κάτι, αλλά είναι μόνο για καφέδες χαιρετήστε τον, εφόσον δε θέλετε τον καφέ. Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρός είχα θαμπωθεί με την ιδέα του κουμουνισμού στο μόνο που διαφωνούσα ήταν επειδή δε πιστευαν στον Θεό (ποτέ όμως δε κατάλαβα γιατί συμβαίνει αυτό). Οφείλω να ομολογήσω ότι τα παιδιά της ΠΚΣ με νευριάζουν λιγότερους από όλους.
- Στις εκλογές δεν απαιτούν να ψηφίσεις πρόσωπο αλλά παράταξη (βάζουν την παράταξη πάνω από το ατομικό συμφέρον).
- Δεν διοργανώνουν πάρτυ
- Δε δίνουν σημειώσεις.

Σε αυτό που με νευριάζουν είναι ότι επικεντρώνονται σε εργατικά θέματα και αφήνουν τα θέματα της σχολής σε δεύτερη μοίρα.

Πιστεύω πάντως πως δεν έχουν προσωπικό συμφέρον αλλά ιδεολογία σε αντίθεση με τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρός είχα θαμπωθεί με την ιδέα του κουμουνισμού
Και εγώ... ακριβώς αυτό!! Όλα όσα λένε είναι πολύ ωραία και σωστά. Σαφώς ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος αν εφαρμόζονταν όλα όσα πρεσβεύουν. Το θέμα όμως είναι ότι όχι μόνο δεν εφαρμόζονται αλλά είναι και σχεδόν ανέφικτα. :/:

Όπως και να χει όμως πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος δεν θα κρατηθώ και θα γραφτώ! :P Ξέρω ότι δεν γίνεται δουλειά και ότι όλα αυτά που λένε στην ουσία είναι λόγια του αέρα και ότι τις παρατάξεις ενδιαφέρουν άλλα πράγματα, άσχετα με το πανεπιστήμιο, αλλά όπως και να το κάνουμε έχει ενδιαφέρον!
Αν όμως αυτό το πράγμα γίνει λόγος για να μην γνωρίσω άλλα άτομα (επειδή ας πούμε θα θεωρούμαι κολλημένη, κομματόσκυλο κτλ κτλ)... Δεν ξέρω τι να πω; Θα είναι μεγάλη βλακεία. Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε κολλημένοι. Τεσπα θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παίζει να μην το διάβασες καθόλου. :hmm:

:redface: για την ακρίβεια έχεις δίκιο (μπορούσα να σου πω πως το διάβασα αλλά θέλω να είμαι ειλικρινής) .

το διάβασα ομως τώρα.
_______

Πιστεύω πως εξαιτίας του ischool και αλλων σαιτ πλέον πολλά παιδιά πάνε ενημερωμένα και χάνεται αυτή η μαγεία του ανακαλύπτεις.

Όταν μπήκα στην νοσηλευτική η σχολή μου έκανε άριστη εντύπωση και από αυτή την υποδοχή που περιγράφεις. Είχα αργήσει αρκετό καιρό να καταλάβω τι είναι η γενική συνέλευση αφού τοτε καταλήψεις γινόντουσαν σπάνια και οι συνελεύσεις μια φορά το μήνα οπότε δεν ήμουνα τόσο ενάντιος τον κομμάτων. (συζητούσαμε και για προβληματα της σχολής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ το 2002, μπήκα και βρήκα κατάληψη, ξεκινήσαμε Νοέμβρη σχεδόν. Πήγα λοιπόν σε συνέλευση και σιχάθηκα τη ζωή μου....ΑΠΛΑ. Η κατάληψη γινόταν για κάτι "αγωνιστές" που ήταν φυλακισμένοι και ανάλογα τέτοια ΣΧΕΤΙΚΑ (λέμε τώρα) με τη σχολή...Το τι άκουσαν τα αυτιά μου δεν περιγράφεται...Και το χειρότερο είναι ότι σχεδόν 10 χρόνια μετά, οι ίδιες μαλακίες ακούγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ το 2002, μπήκα και βρήκα κατάληψη, ξεκινήσαμε Νοέμβρη σχεδόν. Πήγα λοιπόν σε συνέλευση και σιχάθηκα τη ζωή μου....ΑΠΛΑ. Η κατάληψη γινόταν για κάτι "αγωνιστές" που ήταν φυλακισμένοί και ανάλογα τέτοια ΣΧΕΤΙΚΑ (λέμε τώρα) με τη σχολή...Το τι άκουσαν τα αυτιά μου δεν περιγράφεται...Και το χειρότερο είναι ότι σχεδόν 10 χρόνια μετά, οι ίδιες μαλακίες ακούγονται.

Στην νοσηλευτική οι καταλήψεις αρχίσανε το 2006 (2002 δε ξέρω ήμουνα παιδάκι τότε δεν ήμουν στην σχολή) .


Για 2 χρόνια ήταν ιδανική η κατάσταση (Τα αλλα 2 ας μην τα σχολιάσω καλύτερα).

Επίσης ένα θετικό που παρατήρησα στην σχολή είναι ότι δεν γίνονται ζημιές μέσα στο κτήριο. Το αμφιθέατρο είναι πεντακάθαρο και κανένας δε κάπνιζε μέσα. (τώρα δε ξέρω τι γίνεται). Μέσα το αμφιθέατρο έχει μπλε πολυθρόνες με μαξιλαράκια. Έχει σύστημα να ανεβαίνουν και να καταιβένουν οι κουρτίνες. Έχει μικρόφωνα και ηχεία γυρω γύρω και ένα άγαλμα (θεά υγεία0 η αίθουσα κληματιζότανε πλήρως Εσωτερικά δεν είχε ούτε ένα graffity .

Η σχολή ήταν σε μια τέλεια οπτικά κατάσταση και χαιρόσουνα να μπαίνεις μέσα. Πιστεύω ότι αυτό έγινε επειδή το 88% των φοιτητών είναι γυναικες και ήταν απομονωμένο από το υπόλοιπο campus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οι παρατάξεις δεν πληροφορούν αντικειμενικά, είναι ο χειρότερος τρόπος να ενημερωθείς γιατί το κάνουν με χρωματιστά γυαλιά. Ότι τους συμφέρει.

Το πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος για πολιτικοποίηση, είναι χώρος για μάθηση. Αν θες να τα κάνεις όλα αυτά που λες μπορείς κάλλιστα να γραφτείς σε μία κομματική νεολαία εκτός πανεπιστημίου.

Διακρίνω μια αντίφαση. ;)

Σαν ιδέες, είσαι σωστός. Απλά είσαι πολύ λάθος στο χώρο, δεν είναι αυτό το νόημα του πανεπιστημίου. Η άποψη, η συνείδηση, η αφύπνιση δεν γίνεται σε κομματικά πλαίσια. Γίνεται προσωπικά και με πολύ ψάξιμο, ανεπηρέαστα από τα παπαγαλάκια.

Γενικά, επί της διαμόρφωσης κοινωνικοπολιτικοοικονομικής συνείδησης και άποψης:
(Πρέπει να) γίνεται με πολύ ψάξιμο και μακριά από παπαγάλους, όχι όμως μόνο προσωπικά. Η συζήτηση είναι βασικό στοιχείο για να διαμορφώσεις άποψη για την πολιτική.
Δεν (πρέπει να) γίνεται σε κομματικά πλαίσια, φυσικά, αλλά αυτό από μόνο του δεν αποκλείει το χώρο του πανεπιστημίου, αλλά ούτε και συγκεκριμένα τις παρατάξεις. Μπορείς να συζητήσεις μαζί τους, κι ακόμη κι αν σου πουν τις μεγαλύτερες πίπες του σύμπαντος θα αποκομίσεις τουλάχιστον τη γνώση του πως σκέφτονται.

Το πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο χώρος για μάθηση. Τέτοιος χώρος είναι το παρόν ελληνικό λύκειο, και όχι όπως εφαρμόζεται, αλλά όπως έχει σχεδιαστεί. Το ξέρεις φυσικά αυτό, το πανεπιστήμιο δεν (πρέπει να) σε κάνει μόνο επιστήμονα αλλά και άνθρωπο με βαθύτερη σκέψη, με άποψη, και μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται και η πολιτική και η άσκηση της δημοκρατίας, αν πιστεύει κανείς φυσικά σε αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Διακρίνω μια αντίφαση. ;)

Δεν διακρίνεις αντίφαση γιατί πάνω μιλάω για ενημέρωση, κάτω μιλάω για πολιτικοποίηση σε νεολαίες εκτός πανεπιστημίου. Ξεκάθαρο.


Το πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο χώρος για μάθηση. Τέτοιος χώρος είναι το παρόν ελληνικό λύκειο, και όχι όπως εφαρμόζεται, αλλά όπως έχει σχεδιαστεί. Το ξέρεις φυσικά αυτό, το πανεπιστήμιο δεν (πρέπει να) σε κάνει μόνο επιστήμονα αλλά και άνθρωπο με βαθύτερη σκέψη, με άποψη, και μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται και η πολιτική και η άσκηση της δημοκρατίας, αν πιστεύει κανείς φυσικά σε αυτή.

Όλα αυτά που αναφέρεις δεν χρειάζονται τις πολιτικές παρατάξεις.Μπορεί, τα πρώτα πρώτα χρόνια να βοηθούσαν. Αλλά η εξουσία και το χρήμα είναι ισχυρό ναρκωτικό. Προκαλούν εξάρτηση και τυφλώνουν. Έτσι και οι παρατάξεις που γλυκάθηκαν από τα μπόνους...

Δεν συνδέω με τίποτα τις παρατάξεις με την σκέψη ή με την άσκηση της δημοκρατίας. Μόνες τους τα καταστρατηγούν με τις κασσέτες που αναπαράγουν τα μέλη τους και με τις κλίκες που δημιουργούν.

Το πανεπιστήμιο στα κάνει όλα αυτά με την γνώση. Μαθαίνεις και αποκτάς το υπόβαθρο να κρίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
1) Οι παρατάξεις δεν πληροφορούν αντικειμενικά, είναι ο χειρότερος τρόπος να ενημερωθείς γιατί το κάνουν με χρωματιστά γυαλιά. Ότι τους συμφέρει.

2) Το πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος για πολιτικοποίηση, είναι χώρος για μάθηση. Αν θες να τα κάνεις όλα αυτά που λες μπορείς κάλλιστα να γραφτείς σε μία κομματική νεολαία εκτός πανεπιστημίου.

Σαν ιδέες, είσαι σωστός. Απλά είσαι πολύ λάθος στο χώρο, δεν είναι αυτό το νόημα του πανεπιστημίου. Η άποψη, η συνείδηση, η αφύπνιση δεν γίνεται σε κομματικά πλαίσια. Γίνεται προσωπικά και με πολύ ψάξιμο, ανεπηρέαστα από τα παπαγαλάκια.



3) Με όσα παιδιά έχω μιλήσει από παρατάξεις, δεν βγάζω άκρη. Ούτε ενημέρωση υπάρχει, ούτε δική τους γνώμη. Και αν υπάρχει δική τους γνώμη είναι τελείως ανεφάρμοστη.

4) Όπως είχε πει και ο καθηγητής της πολιτικής θεωρίας στη σχολή μας σε κάποια στελέχη της ΠΚΣ, που σε εργασία που παρουσίαζαν άρχισαν να λένε τα δικά τους: Αν όλα είναι τόσο ρόδινα στην αριστερά, γιατί δεν έχει πάρει ποτέ την εξουσία στη χώρα μας...; Μήπως γιατί δεν γίνονται πρακτικά αυτά που λέτε....;

Απαρίθμησα λίγο τις απαντήσεις σου ώστε να μπορώ να απαντήσω πλήρως.
1) Εγώ δεν ανέφερα πως θα ενημερώνεσαι από τις παρατάξεις για θέματα επικαιρότητας. Αντιθέτως, είναι καλό να ακούς τις ιδέες τους, το στόχο τους, τα μέσα με τα οποία επιδιώκουν να πραγματοποιήσουν αυτό το στόχο, την κριτική τους πάνω σε κάποιο πολιτικό ζήτημα (βλ. νέο νόμο-πλαίσιο στην Παιδεία), να παρακολουθείς τη δράση τους, ώστε να αντιληφθείς σε ποιο βαθμό αν η θεωρία αντιπροσωπεύει την πράξη. Να έχεις επιρροές από παντού. Αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να τσεκάρεις (π.χ.) στο ίντερνετ κατά πόσο αυτά που ανέφεραν είναι πραγματικότητα ή μύθος. Γενικώς, όπως είπα και πριν, να ψάχνεσαι....

2) Εδώ είσαι πολύ λάθος και με στεναχωρεί που είσαι και δημοσιογράφος. Κατ' αρχάς είσαι τελείως offside όταν λες πως οι κομματικές νεολαίες είναι χώρος για πολιτικοποίηση. Για να γραφτείς σε μια κομματική νεολαία, υποτίθεται πως έχεις πολιτικοποιηθεί, έχεις συνειδητοποιήσει τι πρεσβεύει ο καθένας και πλέον είσαι έτοιμος να ακολουθήσεις το μέτωπο που επέλεξες για να πραγματοποιήσεις τους στόχους που εκπροσωπεί. Επιπλέον, η πολιτικοποίηση δε συνάπτει με την κομματικοποίηση. Μπορείς και μόνος να δίνεις το δικό σου αγώνα ακολουθώντας κάθε φορά το μονοπάτι που ο ίδιος θεωρείς ορθό. Αν δεν είναι το πανεπιστήμιο, χώρος για πολιτικοποίηση τότε ποιος είναι; Πλέον είμαστε ακαδημαϊκοί πολίτες. Δεν είμαστε τα παιδάκια της μαμάς. Εμείς πλάθουμε από εδώ και πέρα το μέλλον μας. Είμαστε μέρος του εκλογικού σώματος. Με τι κριτήρια θα ρίξεις στην κάλπη ώστε να καθορίσεις τη διακυβέρνηση της χώρας και κατά συνέπεια το μέλλον σου; Με τα κριτήρια των γονέων σου; Πιστεύω πως πρέπει να ανατρέξεις στην ιστορία για να δεις τις κατακτήσεις του φοιτητικού κινήματος. Από τη χούντα, μέχρι το νομο-πλαίσιο Αρσένη το 1999 και Γιαννάκου το 2006. Εκείνα τα κομματόσκυλα μαζί με πολλούς άλλους τότε λοιπόν έδωσαν τον αγώνα για να μπορούμε σήμερα να κρατάμε σύγγραμμα στα χέρια δωρεάν και να φοιτούμε σε ένα δημόσιο, δωρεάν πανεπιστήμιο. Τι να το κάνω αν γίνω ο καλύτερος επιστήμονας και μεθαύριο βγω στην αγορά εργασίας να κάνω το ντελίβερι-μπόι επειδή δεν έχω βύσμα, εξασφαλίζοντας με τα βίας τα προς το ζειν;
3) Δεν μπορώ να κρίνω με ποιους έχεις μιλήσει, τι σου έχουν πει και τι θεωρείς εσύ "ανεφάρμοστο". Ίσως κάποτε και η πτώση της χούντας ανεφάρμοστη θεωρούνταν από πολλούς συμβιβασμένους.
4) Μήπως γιατί ο λαός έχει συνηθίσει να ζει στη διαφθορά; Μήπως γιατί αρκετοί είναι συμβιβασμένοι να δίνουν πολλά και να παίρνουν λίγα; Μήπως γιατί η παραπληροφόρηση, η προπαγάνδα, η υποσχεσιολογία που πραγματοποιείται από το αντίπαλο στρατόπεδο είναι αρκετά για να παραπλανήσουν μία φτωχή πολιτικά μάζα; Μήπως γιατί οι φτωχότερες τάξεις γεμίζουν 50ευρα στις προεκλογικές περιόδους; Μήπως γιατί όλοι έχουμε κάποιο γνωστό, ο οποίος πιστεύουμε πως θα μας βολέψει κάπου; Μήπως γιατί πιστεύουμε πως λεφτά δεν υπάρχουν; Μήπως γιατί η μεσαία κοινωνικά τάξη δεν έχει βιώσει ΑΚΟΜΑ (έρχεται, μη βιαζόμαστε) τι σημαίνει να τα βγάζω τσίμα-τσίμα;
Σίγουρα, έχουνε γίνει λάθη, έχουν εκφυλιστεί στελέχη, έχουν γίνει αδικίες, έχουν σκορπιστεί εκπρόσωποι ίδιων ιδεών βγάζοντας ο ένας τα μάτια του άλλου. Τίποτα δεν είναι ρόδινο. Αυτό, όμως, που μπορώ να εγγυηθώ στον εαυτό μου είναι πως η αριστερή ιδεολογία και συγκεκριμένα ο σοσιαλισμός μπορεί να εγγυηθεί για ένα καλύτερο αύριο μακριά από ανισότητες, αδικίες, άνιση κατανομή πλούτου και πελατειακές σχέσεις.

ΥΓ: Ξέρω, ξέφυγα πάλι. Το κάνω πάντα στο γραπτό λόγο, θέλοντας να μην αφήσω κενά και ασάφειες. Ούτε εμένα μου αρέσει να γράφω μακροσκελή κείμενα. Προτιμώ να εκφράζω τη γνώμη μου σε ένα διάλογο. Ααα και, δεν ανήκω σε κάποια πολιτική παράταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top