Το χειρότερο μάθημα

Ποιο είναι το χειρότερό σας μάθημα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 118)
  • Αρχαία

    Ψήφοι: 37 31.4%
  • Νεοελληνική Γλώσσα

    Ψήφοι: 5 4.2%
  • Κείμενα

    Ψήφοι: 9 7.6%
  • Ιλιάδα - Οδύσσεια - Ελένη

    Ψήφοι: 13 11.0%
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 22 18.6%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 13 11.0%
  • Χημεία

    Ψήφοι: 7 5.9%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 7 5.9%
  • Καλλιτεχνικά

    Ψήφοι: 8 6.8%
  • Μουσική

    Ψήφοι: 7 5.9%
  • ΣΕΠ - Τεχνολογία

    Ψήφοι: 12 10.2%
  • Γυμναστική

    Ψήφοι: 13 11.0%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 4 3.4%
  • Οικιακή Οικονομία - Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή

    Ψήφοι: 15 12.7%
  • Θρησκευτικά

    Ψήφοι: 17 14.4%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 15 12.7%
  • Ξένη Γλώσσα

    Ψήφοι: 2 1.7%
  • Άλλο (Διευκρινίστε)

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Κανένα, γιατί αγαπώ όλα τα μαθήματα!

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και όταν ακούω τις βλακείες ότι μαθαίνεις τη γλώσσα σου μέσα απ' αυτά, συνέχεια μα συνέχεια απαντάω ότι τη γλώσσα τη μαθαίνεις και μέσα από την έκθεση.... Γιατί λοιπόν στην πρώτη λυκείου να έχουμε 6 ώρες αρχαία και μόνο 2 έκθεση;

(Άσχετο αλλά εγώ στη γεωμετρία έμαθα τι σημαίνει το εκατέρωθεν :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γιατί είναι νεκρά, άχρηστα και δεν μου προσφέρουν τίποτα απολύτως (σα γλώσσα αυτή καθεαυτή, όχι τα κείμενα που γράφτηκαν σε αυτή). Αλλά που να καταλάβειες εσύ...

σου προσφέρουν, μαθαίνεις τη γλώσσα που μιλούσε ο σπουδαιότερος πολιτισμός πάνω στη γη...
Αλλά που να καταλάβεις εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ναι αλλα το κανουμε σαν αγκαρια και ουσιστικα οι φιλολογοι θελουν να ξερουμε τα αρχαια σαν παπαγαλακια και ειναι χεσε μες........ αντε για να μην τρελαθουμε ΕΝΤΕΛΩΣ.......:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
σου προσφέρουν, μαθαίνεις τη γλώσσα που μιλούσε ο σπουδαιότερος πολιτισμός πάνω στη γη...
Αλλά που να καταλάβεις εσύ...


Ρε γ@μωτο δε μπορώ να ακούω τέτοια...Τη γλώσσα τη μαθαίνουμε και μέσα από την έκθεση-έκφραση.Γιατί να κάτσουμε να μάθουμε γενικές κτητικές, του τρόπου και να μην μπορούσε να γράψουμε μια δομημένη πρόταση με υποκείμενο, ρήμα, αντικείμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
σας έχουν περάσει τη λανθασμένη εντύπωση ότι κάνετε αγγαρεία, δεν ξέρω ποιοι, πάντως σας την έχουν περάσει λάθος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
τι λες ρε φιλε???..... συμφωνω μαζι σου τζιμακο....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
τι λες ρε φιλε???..... συμφωνω μαζι σου τζιμακο....:no1:

Αυτό που άκουσες... κάποια μουσκαράκια (δεν ξέρω ποια) σας έχουν περάσει λάθος εντυπώσεις και σας έχουν προκαταβάλλει... :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
σου προσφέρουν, μαθαίνεις τη γλώσσα που μιλούσε ο σπουδαιότερος πολιτισμός πάνω στη γη...
Αλλά που να καταλάβεις εσύ...

ΚΑΙ; Μήπως να βάζουμε και κοθώρνους επειδή κάποτε αυτό έκανε ο σπουδαιότερος πολιτισμός πάνω στη Γη; Σημασία έχει ΤΙ είπε βέβαια και όχι πως...

Υ.Γ.: Χαχα, πάλι αυτοαναιρέισαι με το δίπτυχο "σπουδαιότερος πολιτισμός οι αρχαίοι Έλληνες - πατρίς, θρησκεία, οικογένια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
λαθος κανεις φιλε.... οκ η φετινη μου σκυλα φιλολογος δεν παλευεται, αλλα ο περσυνος μου καθηγητης ηταν απιστευτος, και στο λεω αυτο αν μιλας για τους καθηγητες συγκεκριμενα...... οποτε δεν φταινε ουτε οι καθηγητες, ουτε η φημη που εχουν τα Αρχαια..... η αποψη του στυλ "τα αρχαια τα μαθαινουμε γιατι ειναι μια απο τις πιο σπουδαιες γλωσσες" και μπλα μπλα μπλα μπλά μπλα μου τη δινουν, γιατι ειναι τζαμπα κοπος να τα μαθαινουμε οοολα αυτα, με τετοιες απαιτησεις.......:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
σας έχουν περάσει τη λανθασμένη εντύπωση ότι κάνετε αγγαρεία, δεν ξέρω ποιοι, πάντως σας την έχουν περάσει λάθος ;)

Όταν η φιλόλογος μας θέλει να τα μάθουμε παπαγαλία, μας βάζει 10 ασκήσεις κάθε μέρα, τότε ναι είναι αγγαρεία...


Αλλά δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε πχ στην Α 6 ωρες αρχαια και μονο 2 εκθεση...Δηλαδή μας θέλουν όλους φιλόλογους; έλεος δηλαδή

Και για να πω και κάτι άλλο, τι θα μας χρησιμεύσει να ξέρουμε όλους τους κανόνες απ' έξω όταν πραγματικά ΔΕΝ πρόκειται να τους ξαναχρησιμοποιήσεις σε ΟΛΗ σου την υπόλοιπη ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα αρχαία είναι πρώτα και με διαφορά! Επομένως κάτι σημαίνει αυτό...

Μόνο ντροπή μας που δεύτερη είναι η Ιστορία. Γιατί θα έπρεπε να τη χρησιμοποιούμε για να ικανοποιήσουμε τους αυτοσκοπούς μας και να ξεπεράσουμε τους προγόνους μας, χτίζοντας στα θεμέλια που άφησαν... Αλλά όχι, προτιμάμε να ξοδέψουμε τρεις ώρες μπροστά στο χαζοκούτι...
Άντε να μη συνεχίσω γιατί θα βγάλω πολλά από τα απωθημένα μου:P

Πολλά από όσα μαθαίνουμε στο σχολείο δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουμε στην υπόλοιπή μας ζωή, αλλά η αρχαία γραμματική είναι βάσανο. Επιμένω στην ηθικοκεντρική και πνευματική προσέγγιση του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμενα ανεκαθεν μου αρεσε παρα πολυ η ιστορια (ειδικα η νεοτερη). Την εβρισκα εξαιρετικα ενδιαφερουσα, αλλα μου την εσπαγε που αναγκαζομουν να τη μαθαινω παπαγαλια. Στην Γ' Λυκειου μαλιστα ημουν ο μονος που διαβαζε ιστορια :p (ναι ρε ειμαι σπασικλακι υπαρχει προβλημα; :P)

Τελικα ο τροπος που διδασκεται ενα μαθημα ειναι το παν για το αν θα σου αρεσει τελικα η οχι...


EDIT: Εγω ψηφισα Μαθηματικα, Καλλιτεχνικα, Γυμναστικη, Θρησκευτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Α, μπορούμε να ψηφίσουμε περισσότερα από ένα; Πάω να ψηφίσω, εκτός από τα Αρχαία, και Θρησκευτικά!

Μα γιατί δε σου αρέσουν τα Καλλιτεχνικά;
Εντάξει, τη Γυμναστική την κατανοώ, αν και τώρα έχω μάθει να εκτιμώ τις δύο αυτές ώρες που μας αφήνουν να χαλαρώσουμε.

Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα, είμαι κι εγώ σπασικλάκι:P
Αν και προτιμώ την Αρχαία Ιστορία.
Όσο για τη Βυζαντινή, έχουμε ένα πολύ ωραίο βιβλίο φέτος, που αμβλύνει κάπως το διεφθαρμένο και γενικώς σκοταδικό χαρακτήρα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γιατι δεν μου αρεσουν; Γιατι στο γυμνασιο ειχα μια στριμμενη που ΟΣΟ και να προσπαθουσα μου εβαζε συνεχεια 12 (ενω στα αλλα ειχα 19-20, ακομα και στα μαθηματικα :P) και χωρις να μου λεει τι δεν της αρεσει σε μενα. Και οι γονεις μου και οι αλλοι καθηγητες ειχαν ξεσηκωθει, αλλα αυτη το χαβα της... Ευτυχως στην Γ' Γυμνασιου εφυγε... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τελικα ο τροπος που διδασκεται ενα μαθημα ειναι το παν για το αν θα σου αρεσει τελικα η οχι...

Αυτό είναι αλήθεια και ΜΕΓΑΛΟ κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ έκανα πολύ ωραίες ζωγραφιές! Αλλά τα αχαΐρευτα τα γαϊδούρια οι συμμαθητές μου δε τις εκτιμούσαν και τις έσκιζαν, όταν ήταν καρφιτσωμένες στον πίνακα... Ευτυχώς που κράτησα μερικές...
Γενικά πάντως αυτές οι καλλιτεχνούδες έχουν πολύ παράξενη συμπεριφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εμένα περισσότερο από όλα δεν μου αρέσουν τα Θρησκευτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μπραβο αγορι μ εχεις σωστη κριση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Τα αρχαία ρε παιδία.. Κάντε κάτι να καταργηθούν τα αρχαία! Θα σκοτώσω κόσμο:mpam::help::whatever::whatever::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
με την ιδια λογικη για τους θεωρητικους πρεπει να καταργηθουν τα μαθηματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top