Το πόρισμα για τα πανεπιστήμια

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ εννοούσα ότι το κίνημα δεν διέπεται από μια συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία αλλά αναπτύσσεται στη βάση των αιτημάτων των φοιτητών και όχι στη βάση μιας ολόκληρης ιδεολογοπολιτικής ανάλυσης. Επομένως δεν πρόκειται για πολιτική κατήχηση. Σαφώς και συνιστά πολιτική δράση, λάθος διατύπωση.

Για το ε) που λες μια χαρά χαλαρή κουβεντούλα γίνεται παντού στο e-steki, ακόμα και σε αυτό το νήμα αλλά δε χρειάζεται να αποφεύγονται και συζητήσεις πάνω σε ζητήματα που μας αφορούν. Τώρα αν θες να βάλει η Michelle όρο στο e-steki: "Προσοχή σε κάποια threads, η συζήτηση αποκτά πολιτική χροιά" τι να σου πω.. Προσωπικά το θεωρώ περιττό. Γιατί κάθε συζήτηση αποκτά κάποιου τύπου χροιά.

Σε ρωτάω για την ΑΣΟΕΕ, γιατί προτιμάω να ακούσω τι έχει γίνει από κάποιον που τον ξέρω προσωπικά και όχι να το διαβάσω από κάπου από σπόντα στο internet. Λέγοντάς μας τι τρέχει στην ΑΣΟΕΕ ενισχύεις και τον ενημερωτικό τόνο του thread. Η ερώτησή μου ήταν εντελώς καλοπροαίρετη. Δεν το ανέφερα τόσο καιρό επειδή δεν είχες ενεργή συμμετοχή στο thread, μη βλέπεις παντού φαντάσματα!

Για το googlebombing σου συνιστώ να διαβάσεις το άρθρο εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Googlebombing#Googlebombing_as_political_activism (και γενικότερα όλο το άρθρο στην wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Googlebombing)

Φιλικότατα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
και εγώ έχω πρόβλημα με την εξεταστική.. χρωστάω πάρα πολλά μαθήματα και είχα σχεδιάσει να περάσω κάποια σημαντικά αυτό το εξάμηνο. Τώρα μάλλον θα πάω λίγο πίσω.

Πιστεύω όμως οτί είναι ορθό να χάσω μερικά μαθήματα τώρα και να πάρω ένα χρονο αργότερα το πτυχίο από το να πλήττονται να επαγγελματικά μου συμφέροντα στο μέλλον ή ακόμα πιο μακριά τα συμφέροντα των παιδιών μου. Μερικοί λένε ότι το σχέδιο θα περάσει ούτως ή άλλως, αλλά δε θα πρέπει να δείξουμε την αντίθεση μας? Δε θέλω στα 40 μου να έχω τύψεις για κάτι που ΔΕΝ έκανα αλλά για κάτι που έκανα...

Και για όνομα του θεού... αυτό που γίνεται είναι κραυγή, κεραυνός! Τόσες σχολές ανά την Ελλάδα τελούν υπό κατάληψη. Οι περισσότερες αποφάσεις συνελεύσεων είναι κομματικά ουδέτερες.. αποτέλεσμα συνεργασιών των παρατάξεων... Τα ποσοστά έχουν τεράστια κενά! Σε πολλά τμήματα είχαμε ρεκόρ μαζικότητας στις γενικές συνελεύσεις... Όλα αυτά έχουν πολιτικό κόστος, σημαίνουν ότι δεν είμαστε απλά καλοβολεμένοι φοιτητές που θα τελειώσουν και θα κάνουν τη δουλίτσα τους. Προσωπικά θα θυσίαζα το πτυχίο μου για όλους τους υπόλοιπους.

Το googlebombing είναι κάτι εντελώς συμβολικό. Λες και θα βρεθούν πολλά άτομα που θα googlaρουν τη λέξη "κατσίκα". Επειδή όμως ως άτομα περνάμε αρκετή ώρα μπροστά στον υπολογιστή είναι και αυτή μια μορφή διαμαρτυρίας. Η λέξη επιλέχτηκε όχι τυχαία, εάν δείτε το επώνυμο τησ υπουργού θα καταλάβετε το λογοπαίγνιο...
Και εάν αυτή η κίνηση μας μειώνει το επίπεδο σαν στεκιτών/φορουμιτών ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΑΣ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

οργή λαού, φωνή θεού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
α) Για το google, δε το γνωρίζω, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Απλώς χτυπάει πολύ άσχημα στις υπογραφές. Πέρα απ' την όποια αντιπάθεια έχει ο κόσμος για το συγκεκριμένο πρόσωπο, όταν βλέπω κάποιους σεβαστούς συν-στεκίτες σαν κι εσας, που λέτε την άποψή σας και αντιτίθεστε στην πολιτική του ατόμου αυτού, να βάζετε ενα κατσίκα στην υπογραφή με κατεύθυνση το site της υπουργού, αυτόματα χάνετε κάποιο ποσοστό αξιοπιστίας, που μετατρέπεται σε ποσοστό εμπάθειας. Μα ...κατσίκα; Και τι καταλαβαίνετε από αυτό;:confused: Σα να βάζω εγω ενα λίνκ προς τη φωτογραφία σου για παράδειγμα και να γράψω "υποχθόνιος" (λέμε τώρα). Μόνο εγω θα βγω ο κακός έτσι.

β) Με συγχωρείς φίλε μου αλλά το κίνημα δεν είναι ούτε κοινωνικό ούτε εθνικό. Από τη στιγμή που αντιτίθεσαι σε μια πολιτική κίνηση, κάνεις κι εσυ πολιτική. Τη δική σου πολιτική. Θεωρείς οτι είναι πιο συμφέρουσα. Δικαίωμά σου και δε σου αφαιρώ το λόγο. Αλλά παραμένει πολιτική.

γ) Ναι βεβαίως, για τα της συζήτησης δεν εχω καμία αμφιβολία. Γίνεται καλή συζήτηση. Όπως είπα και στο εδάφιο β όμως, έχει πολιτική χροιά σε ορισμένα σημεία.

δ) Το οτι δεν κρύβεις τις θέσεις σου, σε τιμά ιδιαίτερα αλλά διευκολύνει κι εμένα να τις ερευνώ και να τις σχολιάζω αναλόγως (βλέπε εδάφιο β)

ε) Εγω γνωρίζω τι γίνεται στην ΑΣΟΕΕ. Ανεξάρτητα από το τι πιστεύω όμως, δεν θεωρώ οτι υποχρεούμαι να αναφέρω στο στέκι τα γεγονότα. Όχι γιατί δε με ενδιαφέρουν. Σαφώς και με ενδιαφέρουν, ιδίως από τη στιγμή που χάνω την εξεταστική μου και προετοιμάζομαι πλέον για εναν πολύ άσχημο Σεπτέμβρη. Στο στέκι όμως μπαίνω για να κουβεντιάσω με πέντε δέκα φιλαράκια, να χαρώ και να πω δυο κουβέντες. Δε νομίζω οτι μπορεί κανείς να αμφισβητήσει το ρόλο του e-steki εφόσον αυτός είναι σταθερός από την αρχή της λειτουργίας του. Εαν υποννοείς οτι το στέκι πρέπει να γίνει αναμεταδότης των πολιτικών επάλξεων, τότε να το ξεκαθαρίσουμε και στη φόρμα εγγραφής αλλά και σε ανακοίνωση προς όλα τα μέλη.
Πρωτη φορα αρχοντα που θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου:)
Καλα να βλεπουμε το δασος, αλλα να μην χανουμε και το δεντρο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω ειμαι κατα του νομου, και κατα των καταληψεων επισης.
Ο νομος ομως οχι συνολικα, σε συγκεκριμενα σημεια. Το να σταματησουν τα δωρεαν συγγραμματα ειναι το λιγοτερο εξωφρενικο, αφου στις περισσοτερες σχολες ειναι το μονο που προσφερεται αναμεσα στα δεκαδες που ΘΑ ΠΡΕΠΕ (οπως καταλληλα εξοπλισμενα εργαστηρια, καταρτισμενους καθηγητες, βασικα υλικα για καθε σχολη, κτλ.).

Στο νομο για τους αιωνιους φοιτητες δεν ειμαι σιγουρη αν συμφωνω η διαφωνω. Απ'τη μια νιωθω να υποβαθμιζουν τις σπουδες οταν καποιοι ξεμενουν 10ετια + στη σχολη, απ'την αλλη δεν μπορουμε να καταδικασουμε μαζικα ολους οσοι εχουν ξεμεινει με πολλα μαθηματα, γιατι παιζουν πολλα. Και η ελαφρυνση που λενε για τους φοιτητες που δουλευουν ειναι βλακεια αν αφορα μονο εργαζομενους φοιτητες που δουλευουν 8ωρο/εχουν ασφαλιση και λοιπα. Και το part time επιβαρυνει εξισου, και επιπλεον στις πιο συνηθισμενες φοιτητοδουλειες δεν παιζουν ασφαλιση και τα σχετικα.

Για τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειμαι υπερ, εφοσον υπαρχει ενας αξιοπιστος φορεας που θα ελεγχει αν τηρουνται οσα πρεπει να τηρηθουν, και δε θα βγαινουν γιατροι και δικηγοροι με τα λεφτα του μπαμπα. Το βρισκω και λογικο να ιδρυθουν καποια στιγμη, αλλωστε ειναι το ιδιο ακριβως με το να εχει την α ανεση καποια οικογενεια και να στειλει το παιδι της που απετυχε στις πανελληνιες στο εξωτερικο. Εχω αμφιβολιες για το ποσο αξιοπιστα θα ειναι τα πτυχια, επειδη στο Ελλαντα ζουμε, αλλα ποτε δεν ξερεις..

Τωρα, στις καταληψεις ειμαι κατα, γιατι παγωνουν ολοκληρη τη σχολη, τα εργαστηρια, υλικα που εχουμε και χρησιμοποιουμε μες στη σχολη και τα σχετικα. Ειναι ο μονος τροπος να ακουστει η αντιδραση των φοιτητων (και btw γιατι δεν προβαλλεται απ'τα ΜΜΕ ολο αυτο?..), αλλα δεν παυει να ειναι φασιστικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Α κι επειδη εχετε ανταποκρισεις απ'τα μετωπα, και το ΤΕΙ Αθηνας εχει καταληψη απ'την Πεμπτη, σημερα αποφασιστηκε παλι συνελευση την Πεμπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Οι καταλήψεις είναι η ύστατη μορφή πολιτικής αντίδρασης γι' αυτό γίνονται πολύ σπάνια (και ειδικά τόσο μαζικά). Το πολιτικό κόστος 270 καταλήψεων (τόσες είναι τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές) ανά την Ελλάδα είναι τεράστιο (αν αναλογιστείς ότι δεν λειτουργεί απολύτως τίποτα από ΑΕΙ και αρκετά ΤΕΙ). Τα ΜΜΕ σιγά παύουν να σιωπούν και στο χέρι μας είναι να δώσουμε ένα ηχηρό μήνυμα στους ξεπουλημένους δημοσιογράφους (όχι όλους) και στην πολιτεία ότι είμαστε εδώ και δεν μπορεί κανείς να μας κοροϊδέψει.

Στη Γαλλία είχαν γίνει εκατοντάδες καταλήψεις (και μαθητικές) στο πρόσφατο κίνημα που απέσυρε τους νόμους για την ανασφάλιστη εργασία των φοιτητών.

//edit:

Κατερίνα σε ποιο τμήμα του ΤΕΙ Αθήνας σπουδάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Παλι καλα που το θεμα θιγει και τους καθηγητες κι ετσι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ακουστει απ'ο,τι αν εκαιγε μονο εμας..

Στη γραφιστικη ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Στη γραφιστικη ειμαι

είσαι 4 στενά από το σπίτι μου :P
έλα για καφέ :P μετά θα γίνεις υπέρ της κατάληψης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
είσαι 4 στενά από το σπίτι μου :P
έλα για καφέ :P μετά θα γίνεις υπέρ της κατάληψης ;)

σεξουαλική παρενόχληση, ευνουχισμός πάραυτα :P:P:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τα ΜΜΕ σιγά παύουν να σιωπούν και στο χέρι μας είναι να δώσουμε ένα ηχηρό μήνυμα στους ξεπουλημένους δημοσιογράφους (όχι όλους) και στην πολιτεία ότι είμαστε εδώ και δεν μπορεί κανείς να μας κοροϊδέψει.

Μην υπερβάλλεις.Το πιο σύνηθες είναι οι δημοσιογράφοι να τάσσονται υπερ των πολιτών ασκώντας κριτική στην κυβέρνηση.
Ορμώμενοι όχι απο ανιδιοτελή συμφέροντα αλλά επειδή πουλάει περισσότερο όταν εκφράζεις τους πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχουν γνωστοί δημοσιογράφοι και πολιτικοί με ανιδιοτέλεια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Υπάρχουν γνωστοί δημοσιογράφοι και πολιτικοί με ανιδιοτέλεια; :P


Σε αυτόν τον πλανήτη;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
σεξουαλική παρενόχληση, ευνουχισμός πάραυτα :P:P:D:D

έλα μωρέ , λες και υπάρχει περίπτωση να έρθει :P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
[FONT=verdana, arial, helvetica]Εδώ Πολυτεχνείο: Από τα ερτζιανά στο Διαδίκτυο

[/FONT][FONT=verdana, arial, helvetica] "Επιπλέον θα βρει κανείς συγκεντρωμένα τα άρθρα του Τύπου για τις καταλήψεις, φωτογραφίες, προκηρύξεις μέχρι και προπαγανδιστικά εργαλεία «κάν' το μόνο σου» - από το πώς να φτιάξεις χαρτοπανό και φλάιερς, μέχρι και μπλουζάκια ενάντια στο «Νόμο-Πλαίσιο»"


302 οι καταλήψεις! Γράφεται ιστορία!

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΑΥΡΙΟ!!!

Δείτε ΕΔΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΤΕΙ ΛΑΜΙΑΣ!!!

https://www.laodimos.com/

[/FONT][FONT=verdana, arial, helvetica] Και στο Χαροκόπειο κατάληψη!!!!

"Νομίζω είναι ιστορικό το γεγονός. Κάποια πανεπιστήμια, όπως το Χαροκόπειο, δύσκολα, προβαίνουν σε κάτι τέτοιο (για πολλούς λόγους). Σαν ενημέρωση, ήταν το τελευταίο ΑΕΙ στην Αθήνα που υπολειτουργούσε (είναι η αλήθεια), αλλά δεν τελούσε υπό κατάληψη...Στη γενική συνέλευση που πραγματοποιήθηκε σήμερα, αποφασίστηκε κατάληψη και των τριών τμημάτων (Γεωγραφίας - Οικολογίας - Διαιτολογίας), για πρώτη φορά στην σύντομη ιστορία του πανεπιστημίου αυτού. Έτσι και το τελευταίο ΑΕΙ της Αθήνας, συμμετέχει πλέον εμπράκτως στην κινητοποίηση. Είμαστε όμως λίγοι...εκ των πραγμάτων..."


ΑΥΡΙΟ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ!!!! 12 ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ!
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ με τις καταλήψεις και είμαι ενάντια του νόμου!
Τον θεωρώ απαράδεκτο!!! Υπάρχουν άνθρωποι (και αυτό μπορεί να συμβέι σε όλους μας) που για θέματα υγείας ή σοβαρών οικογενειακών καταστάσεων να χάσουν το 6μήνο τους ή και έτος. Σκεφτείτε τώρα μέσα στα όλα προβλήματα να έχουν κα ιτην πίεση της σχολής...:( Δεν λέμε να είναι 10 χρόνια φοιτητές αλλά μην πνίγουμε και τον άλλον!
Επίσης είναι αδύνατον να δίνουμε μέχρι 3 φορές κάποιο μάθημα! Έχουμε ακούσει για ιδιοτροπίες καθηγητών ή για καθηγητές που έχουν περίεργους τρόπους διόρθωσης των γραπτών.. Και να έχουμε τέτοιες κυρώσεις??? Το θεωρώ τουλάχιστον άδικο.
Και τέλος είμαι αντίθετη στα ιδιωτικά πανεπιστήμια... Σε σχολές που βγήκε το λάδι σε κάποια παιδιά να περάσουν και να πάρουν το πτυχίο, θα το περνάνε άλλοι άκοπα και με τα λεφτά του μπαμπά? Και τί σπουδαστές θα βγούν??? Μη ξεχνάτε οτι ζούμε στην χώρα του λαδώματος και του ρουσφετιού... Θα έχουν τις γνώσεις και την κατάρτηση που πρέπει???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Stalitsa οσον αφορα τα ιδιωτικα πανεπιστημια, μην ξεχνας οτι τα παιδια που εχουν τα λεφτα και δεν καταφεραν να περασουν με τις πανελληνιες, φευγουν ηδη για το εξωτερικο.. Τελειωνουν σπουδες, ερχονται, και το λαδωμα μπορει να ισχυει ακομη και στο δικατσα και λοιπους φορεις (δεν εχουν ακουστει και λιγα). Αν υπαρχει ενας στοιχειωδως αντικειμενικος τροπος εξετασης των γνωσεων τους ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το να επιστρεφουν απο σπουδες στο εξωτερικο. Και ειναι και καπου αδικο να καταδικαζουμε οσους απετυχαν με τις πανελληνιες και θελουν να προσπαθησουν με αλλο τροπο να σπουδασουν.

Theio vrefos μιας κι εισαι γειτονας αν ξεμεινω απο κοφι θα σ'εχω υποψην :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ζούμε συγκινητικές στιγμές. ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΕΛΕΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗ!!!

327 Καταλήψεις Πανελλαδικά
219 ΑΕΙ - 108 ΤΕΙ

(330 είναι τα τμήματα σε όλη την Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος)


ΑΥΡΙΟ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ.

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ DEFACE ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ:

https://www.di.uoa.gr/

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ:
https://cgi.di.uoa.gr/~studclub/

Τα λέμε σε λίγες ώρες στην πορεία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Stalitsa οσον αφορα τα ιδιωτικα πανεπιστημια, μην ξεχνας οτι τα παιδια που εχουν τα λεφτα και δεν καταφεραν να περασουν με τις πανελληνιες, φευγουν ηδη για το εξωτερικο.. Τελειωνουν σπουδες, ερχονται, και το λαδωμα μπορει να ισχυει ακομη και στο δικατσα και λοιπους φορεις (δεν εχουν ακουστει και λιγα). Αν υπαρχει ενας στοιχειωδως αντικειμενικος τροπος εξετασης των γνωσεων τους ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το να επιστρεφουν απο σπουδες στο εξωτερικο. Και ειναι και καπου αδικο να καταδικαζουμε οσους απετυχαν με τις πανελληνιες και θελουν να προσπαθησουν με αλλο τροπο να σπουδασουν.

Δεν καταδικάζω όσους έχουν αποτύχει στις πανελλήνιες! Προς Θεού!! Έχω αποτύχει, ξέρω πώς είναι και μάλιστα έχω δώσει 3 φορές πανελλαδικές!!! Απλά το θεωρώ αδικία για κάποια παιδιά να τους έχει βγεί η ψυχή για να περάσουν στην σχολή που θέλουν, να σπουδάσουν και να πάρουν ένα αξιοπρεπές πτυχίο και ο άλλος να το παίρνει άκοπα με τα λεφτά του μπαμπά. Να είναι όμοια με έναν που δεν είναι καταρτισμένος και πολλές φορές αυτός λόγω χρημάτων να έχει καλύτερη θέση...
Ηδη γίνεται αυτό, γι' αυτό πολεμάμε και αυτός είναι ένας από τους πολλούς λόγους κατα την γνώμη μου που η χώρα μας είναι τόσο στάσιμη....
Δείτε τον τομέα τη υγείας για παράδειγμα...
Τεσπα, ελπίζω να μην στεναχώρησα κανέναν... Απλά την γνώμη μου ανέφερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
327 Καταλήψεις Πανελλαδικά
219 ΑΕΙ - 108 ΤΕΙ

(330 είναι τα τμήματα σε όλη την Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος)

'Ακουγα ραδιόφωνο σήμερα το πρωί [δεν θυμάμαι γμτ ποιο σταθμό γιατί έπαιζα στο αμάξι να επτύχω κανα τραγουδάκι) και έλεγε ότι τελούν υπό κατάληψη 295 σχολές σε σύνολο 453? 455? κάπου εκεί σε όλη την ελλάδα. Που υπάρχουν (αν υπάρχουν) επίσημα κάποια στοιχεία αλήθεια???? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Theio vrefos μιας κι εισαι γειτονας αν ξεμεινω απο κοφι θα σ'εχω υποψην :P

:redface::redface::redface::redface::redface::redface:
:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top