Το θάρρος της γνώμης

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλά αυτό το θέμα χωράει πολύ συζήτηση.Βασικά εξαρτάται για μένα πάντα από την μορφή και το θέμα της κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
προσωπικα θα υπερασπιστω μεχρι τελικης την γνωμη μου.αλλα δεν θα βγω να την φωναζω.αλλαζω δυσκολα την αποψη μου για κατι.(πρεπει να υπαρχουν ακραδαντα επιχειρηματα που εναντιωνονται στην αποψη μου για να την αλλαξω).

στο τελευταιο σου ερωτημα,πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;


Αναλογως το θεμα,αν ειναι θεμα που εχω την αποψη μου τοτε θα την υπερασπιστω μεχρι τελικης πτωσεως,δεν επηρεαζομαι σχεδον καθολου απο τις αποψεις των αλλων,αλλα δεν ειμαι και απολυτος,καθομαι και παρακολουθω αυτα που μου λενε,αλλα σχεδον ποτε δεν τα υιοθετω.


Για να εχει καποιος το θαρρος της γνωμης,παιζουν το ρολο τους ολα αυτα που ανεφερες,απλως πιθανων καποιος να ειναι πιο απολυτος,πιο ωριμος κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Επηρεάζομαι εύκολα, αλλά η γνώμη παραμένει στην ίδια δομή. Δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να μου αλλάξεις ριζικά τη γνώμη, όσο κι αν προσπαθήσεις εκτός κι αν καταρίψεις τις απόψεις μου και τα επιχειρήματά μου ένα προς ένα. Θα υπερασπιστώ τη γνώμη μου μέχρι τελικής πτώσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Αναλογως το θεμα,αν ειναι θεμα που εχω την αποψη μου τοτε θα την υπερασπιστω μεχρι τελικης πτωσεως,δεν επηρεαζομαι σχεδον καθολου απο τις αποψεις των αλλων,αλλα δεν ειμαι και απολυτος,καθομαι και παρακολουθω αυτα που μου λενε,αλλα σχεδον ποτε δεν τα υιοθετω.


Για να εχει καποιος το θαρρος της γνωμης,παιζουν το ρολο τους ολα αυτα που ανεφερες,απλως πιθανων καποιος να ειναι πιο απολυτος,πιο ωριμος κτλπ.
μαζι σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ είμαι από αυτούς που θα υπερασπιστούν, με ότι σωστά επιχειρήματα υπάρχουν την κάθε περίπτωση, την θέση μέχρι το τέλος!Είναι δύσκολο να μου αλλάξουν γνώμη!!Συνήθως εγώ το κάνω αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αναλογα τη συζητηση και τα ατομα που συμμετεχουν, συνηθως προσπαθω να μαθω οσα πραγματα μπορω απο τους διαλογους, δηλαδη δεν κραταω μια σταση "εγω εχω δικιο κ εσυ οχι, τελος" εκτος αν ο αλλος λεει κατι χωρις να εχει καθολου στοιχεια. Οσο αφορα την τελευταια ερωτηση σου νομιζω ειναι συνδιασμος των 2 πρωτων, η ωριμοτητα δε ξερω αν παιζει ρολο τουλαχιστον οχι αμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;
Παντα λεω την γνωμη για τα θεματα που συζητιουνται, μου'χε γινει συνηθειο οποτε δεν το βλεπω σαν θαρος απο την πλευρα μου. Αλλα υπαρχουν ατομα που δεν εχουν γνωμη ή δεν μπορουν να εκφρασουν την γνωμη τους. Σε ενα διαλογο παει αναλογα το γιατι και με ποιους γινεται αυτος ο διαλογος, αναλογα με αυτες τις δυο παραμετρους, σταματαω ή συνεχιζω. Ναι για πολλα θεματα.

Η αυτοπεποιθεση παιζει τον μεγαλυτερο ρολο για το "θαρος της γνωμης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
τα πάντα εξαρτόνται από τις συνθήκες που επικρατούν...Γενικά είμαι άτομο που μπορεί να αλλάξει τη γνώμη του, κάποιες φορές είναι τόσο εύκολο που σε μία συζήτηση αλλάζω πολλές φορες άποψη επί του θέματος...Υπάρχουν συζητήσεις όμως που δεν αλλάζω γνώμη ότι και να γίνει όπως στο θέμα της θρησκείας που θεωρώ ότι δεν μπορεί κανείς να αποδείξει με κανενα τρόπο ούτε ότι υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει θεος.Επίσεις υπάρχουν άτομα που με εκνευρίζουν όταν συζητάμε όχι γιατί διαφωνώ με αυτά που λένε όσο γιατί είναι απόλυτα...Τέλος δεν μπορώ να πώ ότι μπορώ να πω πάντα τη γνώμη μου γιατί κάποια άτομα είναι τόσο φανατισμένα που αφ' ενός όταν τους μιλάς είναι σαν να μιλάς στο βρόντο και αφ' ετέρου μπορεί αν διαφωνίσεις μαζί τους να αντιμετοπίσεις πασης φ΄σεως προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι όποτε λαμβάνω μέρος σε έναν διάλογο, στηρίζω αυτό που πιστεύω μέχρι τέλους:) πολλές φορές προσπαθώ να προσεγγίσω τους παρατηρητές να πάρουν το μέρος μου και να επαληεύθσουν όσα λέω ...
πάντως πιστεύω ότι είναι μεγάλη δύναμη και προσόν η ευχέρεια λόγου και ο σωστός χειρισμός της γλώσσας και πραγματικά λίγοι είναι αυτοί που το έχουν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;

Χμμ,όντως μεγάλο θέμα για συζήτηση...Δυστυχώς εγώ πολλές φορές,δεν είμαι τόσο δυναμική όσο θα ήθελα ή όσο θα έπρεπε.Γενικότερα λέω πάντα την γνώμη μου σε μια παρέα και ειδικότερα όταν αισθάνομαι άνεση με τα άτομα ώστε να μπορώ να εκφραστώ πιο εύκολα.Υπάρχουν όμως και φορές,που ενώ θέλω να πω την γνώμη μου σε κάτι,σωπαίνω γιατί πιστεύω ότι ίσως να μην μπορέσω να δώσω στον άλλο να καταλάβει αυτό που έχω ακριβώς στο μυαλό μου ή να μην έχω αρκετά επιχειρήματα ώστε να υπερασπιστώ την άποψή μου.Και αυτό γίνεται με άτομα τα οποία είναι πολύ σίγουρα για τον εαυτό τους και κατέχουν το λέγειν,οπότε πολλές φορές άθελά μου νιώθω πως ό,τι και να πω,θα βρουν κάτι να μου αντικρούσουν,ακόμα και αν είμαι τόσο σίγουρη για αυτό που θέλω να πω.Οπότε,αρχίζω να επηρεάζομαι κάπως από την άποψή τους, ενώ καταβάθος εξακολουθώ να πιστεύω στην δικιά μου.
Πάντως,υπάρχουν κάποια θέματα στα οποία είμαι απόλυτη και όσο και να με πρήζει ο άλλος,επιμένω πεισματικά σε αυτό που λέω,με αποτέλεσμα να τους σπάω τα νεύρα.:D( είμαι λίγο αντιφατική σε αυτά:P)
Τελικά,νομίζω πως γενικότερα πως τα παραπάνω που αναφέρεις παίζουν ρόλο,δηλαδή όσο πιο πολύ ''ψαγμένος'' και ενημερωμένος είναι κάποιος για διάφορα θέματα,έχει αυτοπεποίθηση και γενικά δεν κολλάει στο τι πιστεύουν οι άλλοι γι'αυτόν,μπορεί εύκολα να εκφραστεί χωρίς κόμπλεξ.
Θα το πάω λίγο πιο μακριά,αλλά πιστεύω πως παίζει ρόλο και στο τι περιβάλλον έχει μεγαλώσει.Γενικά,αν ένα παιδί έχει μάθει να ζει σε μια οικογένεια,όπου ελάχιστες φορές αναλάμβανε πρωτοβουλίες από μόνο του και γενικά οι γονείς του στερούσαν τη δυνατότητα να αντιδράσει μόνο του σε ένα πρόβλημα αλλά λάμβαναν αυτοί δράση,σίγουρα το παιδί δεν έχει μάθει να υπερασπίζεται εύκολα τον εαυτό του και την άποψή του.
Ουπς,είπα αρκετούτσικα,ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γενικά,αν ένα παιδί έχει μάθει να ζει σε μια οικογένεια,όπου ελάχιστες φορές αναλάμβανε πρωτοβουλίες από μόνο του και γενικά οι γονείς του στερούσαν τη δυνατότητα να αντιδράσει μόνο του σε ένα πρόβλημα αλλά λάμβαναν αυτοί δράση,σίγουρα το παιδί δεν έχει μάθει να υπερασπίζεται εύκολα τον εαυτό του και την άποψή του.
Ouch. Αυτο που λες το βλεπω και απο μενα... (δε με τιμαει και τοσο αυτο που λεω αλλα τελος παντων :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ouch. Αυτο που λες το βλεπω και απο μενα... (δε με τιμαει και τοσο αυτο που λεω αλλα τελος παντων :P)

Μην νομίζεις και εμένα το έκαναν αυτό.Ο πατέρας μου θα έλεγα ότι είναι υπερβολικά δυναμικός και πολλές φορές,όταν αντιμετώπιζα ένα πρόβλημα και απογοητευόμουν που δεν μπορούσα να το λύσω εγώ,έμπαινε κατευθείαν στη μέση ,πράγμα που ποτέ δεν μου άρεσε.Ήθελα,όσο δύσκολο και αν μου φαινόταν να το λύσω μόνη μου,διότι έτσι θα έπαιρνα σιγά σιγά μπρος και κάθε νέο πρόβλημα θα το αντιμετώπιζα με μεγαλύτερη πυγμή και θάρρος.Τώρα του το έχω ξεκόψει,και γενικά αποφεύγω να του λέω κάποιο πρόβλημα ώστε να το λύσω μόνη μου.Εντάξει,καμιά βοήθεια που και που ευπρόσδεκτη...
Πάντως δεν είναι αργά για να το αλλάξεις αυτό,αν εξακολουθεί να σε χαρακτηρίζει σαν άτομο,αρκεί να κάνεις μια προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οχι, αυτο γινοταν μεχρι την εφηβεια μου (τα 15 ξερω 'γω). Γενικα και οι γονεις μου ειναι πολυ μικροι σε ηλικια (ηταν κατω απο 20 οταν γεννηθηκα :P) οποτε λογικο ηταν να ειναι αρκετα υπερπροστατευτικοι με τον μοναχογιο τους. :P Αλλα ενταξει, μπορω να πω οτι απο την εφηβεια και μετα μου εχουν δειξει πολλη εμπιστοσυνη και με εχουν αφησει αρκετα αυτονομο. Κι εγω θεωρω οτι ειμαι αρκετα πιο δυναμικος απο οτι ημουν απο τα τελη του Λυκειου και πριν, αλλα σιγουρα εχω αρκετο δρομο ακομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εντάξει,και δεν είναι ντροπή.Δεν μεγαλώσαμε όλοι με τον ίδιο τρόπο,δεν γίνεται όλοι να είμαστε από την φύση μας δυναμικοί μιας και έχουμε διαφορετικά ερεθίσματα.Αυτό είναι που μας κάνει να διαφέρουμε μεταξύ μας.Ό,τι μας ενοχλεί όμως,μπορούμε να το αλλάξουμε χωρίς να αλλοιώσουμε το ποιοι είμαστε.
-----------------------------------------
Οχι, αυτο γινοταν μεχρι την εφηβεια μου (τα 15 ξερω 'γω). Γενικα και οι γονεις μου ειναι πολυ μικροι σε ηλικια (ηταν κατω απο 20 οταν γεννηθηκα :P) οποτε λογικο ηταν να ειναι αρκετα υπερπροστατευτικοι με τον μοναχογιο τους. :P Αλλα ενταξει, μπορω να πω οτι απο την εφηβεια και μετα μου εχουν δειξει πολλη εμπιστοσυνη και με εχουν αφησει αρκετα αυτονομο. Κι εγω θεωρω οτι ειμαι αρκετα πιο δυναμικος απο οτι ημουν απο τα τελη του Λυκειου και πριν, αλλα σιγουρα εχω αρκετο δρομο ακομα...

Ναι το καταλαβαίνω,μπορώ να μπω στη θέση τους.Και σίγουρα αυτά τα μικρά βήματα τώρα,θα σε οδηγήσουν σε μεγαλύτερα.Δεν μένεις στάσιμος,αυτό είναι το σημαντικότερο,αλλά προσπαθείς και θα δεις που στο μέλλον θα είναι ακόμα καλύτερα.(το ίδιο ισχύει και για μένα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;


Aναλογως το ειδος της κουβεντας αν και ποτε δεν εμπλεκομαι σε κουβεντα που με αφηνει αδιαφορο. Προτιμω, δε ξερω ισως κι απο προσωπικο ψωνιο να μιλαω και να κουβεντιαζω εκει που το κατεχω. Ποτε δεν ειμαι παρατηρητης εξ'ολοκληρου, ακομα και σε συζητησεις με μεγαλυτερα ατομα παντα θα πω τη γνωμη μου. Οταν δε μιλαω με συνομιληκους προσπαθω να μονοπωλησω... :D Γενικα ειμαι της γνωμης παταξον με ακουσον δε και θα πω τη γνωμη μου ο κοσμος να χαλασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;
Οταν γνωρίζω το θέμα και έχω γνώμη συμμετέχω ή και όταν προσπαθώ να τη διαμορφώσω ακόμα. Οταν δεν γνωρίζω ενα θέμα απλά παρακολουθώ ώστε να ακούσεω και τις 2 πλευρές και να κρίνω μόνη μου ποιο βρίσκω το πιο βάσιμο και ''σωστό''. Υπερασπίζομαι την αποψή μου αλλα ακούω και του άλλους χωρίς να είναι υπεροπτική και κολλημένη σ 'αυτό που λέω εγώ. Στο κάτω κατω ο σωστός διάλογος δεν γίνετε για να αποδείξεις ότι έχεις δίκαιο και ο άλλος άδικο αλλά για να ανταλλάξεις απόψεις. Για να μπορεί κανείς να έχει γνώμη και να την υποστηρίξει σωστά πρώτα πρέπει να έχει τις γνώσεις και 2ο να είναι αρκετά ώριμος να ακούσει και να σεβαστεί και την αντίθετη γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ειστε απο τους τυπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους η απλα προτιματε να ειστε "παρατηρητες" σε εναν διαλογο; Οταν παιρνετε μερος σε ενα διαλογο, ειστε απο τους ανθρωπους που θα υπερασπιστουν μεχρι τελικης πτωσεως αυτο που πιστευουν η θα επηρεαστειτε ευκολα απο τις αποψεις των αλλων; Πιστευετε οτι υπαρχουν θεματα για τα οποια εχετε στερεη επιχειρηματολογια;

Και τελος τι πιστευετε οτι βοηθαει πιο πολυ καποιον να εχει το θαρρος της γνωμης του και μια "γερη" αποψη γενικα για ενα θεμα; Η αυτοπεποιθηση του, οι γνωσεις του, η ωριμοτητα του;

Σχεδόν πάντοτε λέω τη γνώμη μου. Εκτός κι αν είναι κάποιο θέμα το οποίο θεωρώ ανάξιο συζήτησης. Δε μου αρέσει όμως να γίνομαι ξεροκέφαλος, κι ενώ παλιά ήμουν πολύ συχνά "υπερασπιστής της γνώμης μου μέχρι τελικής πτώσεως", τώρα την υπερασπίζομαι μόνο όταν βλέπω πως ο συνομιλητής μου έχει πραγματικά διάθεση για διάλογο ή σε αυτό που λες "θέμα για το οποίο έχω στέρεη επιχειρηματολογία", προσπαθώντας να μη γίνομαι απόλυτος.
Νομίζω πως είναι θέμα χαρακτήρα. Όσον αφορά τον εαυτό μου, τουλάχιστον, επειδή τη μετρημένη εξωστρέφεια που διαθέτω την εκφράζω με αυτό τον τρόπο.

Γενικα ειμαι της γνωμης παταξον με ακουσον δε και θα πω τη γνωμη μου ο κοσμος να χαλασει...

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
κοιτα ειναι αρκετα δυσκολο για εναν ανθρωπο ο οποιος ειναι χαμηλης αυτοπεποιηθησης ατομο και που νιωθει ανασφαλεια να εχει τοσο το θαρρος της γνωμης τους οχι οτι ειναι αδυνατο απλα ισως πολλες φορες να αποφευγει να υπερασπιστεις με σθενος ενα τετοιο ατομο.Γενικα θελει τολμη κατι τετοιο και να ξερεις να χειριζεσαι οσο να ναι το λογο.Τετοια ατομα ομως πρεπει να ενθαρρυνονται και οχι να αποτρεπονται ακομα πιο πολυ απο το να υπερασπιζονται την γνωμη τους σε αυτο δεν χρειαζεται νομιζω να εξηγησω πως συμβαλουμε ολοι με την καθημερινη μας συμπεριφορα στους υπολοιπους.
Προσωπικα προσπαθω οσο μπορω να λεω την αποψη μου και να την υπερασπιζομαι σε ικανοποιητικο βαθμο νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top