Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το διάβασα όλο το βιβλίο σε 6 μέρες καθώς το βρήκα ενδιαφέρον και τα όσα έγραψα στο προηγούμενο πόστ ισχύουν.

Το μόνο υπερφυσικό που αναφέρεται στο βιβλίο είναι η ανάσταση.

Σε σχέση με την ταινία του 2019 έχω την εντύπωση πως όχι απλά δεν παρουσιάζονται ακριβώς τα γεγονότα όπως στο βιβλίο αλλά παρουσιάζονται και διαφοροποιημένα.

Βέβαια η ταινία δεν είναι εντελώς αποκομμένη αλλά απέχει παρασάγγας από το να χαρακτηριστεί ακριβή μεταφορά.

Όσοι έχετε δει την ταινία του 2019, διαβάστε ελεύθερα το βιβλίο. Διαφοροποιείται σε αρκετά σημεία και το τέλος είναι πιο ικανοποιητικό.

8/10
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Ξεκίνησα χαλαρά το η Αντιζωή του Philip Roth. Διάβασα μερικές σελίδες,με ενθουσιάζει το "χιουμοριστικό" αφήγημα των γεγονότων.
Θα παραθέσω αναλυτικότερα σχόλια όταν το ολοκληρώσω
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ξεκίνησα το Αλχημιστής του Paulo Coelho.

Λίγες οι σελίδες ! Μέχρι Δευτέρα το πολύ,το έχω διαβάσει.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Διαβάζω τώρα το βιβλίο η εκδίκηση από Yrsa.

Οσο προχωράει γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον.Δεν το βρίσκω τόσο τρόμου αλλά αστυνομικού μυστηρίου.Οι υπόνοιες για ύπαρξη φαντασμάτων δεν είναι ικανές να με τρομάξουν.

Το βρίσκω τόσο ενδιαφέρον που μέσα σε μία μέρα διάβασα 100 σελίδες.

Εχει μεταφερθεί και στην μεγάλη οθόνη. I remember you λέγεται η ταινία.Αφού ολοκλήρώσω το βιβλίο θα την ξαναδώ αλλά η ταινία δεν με είχε ενθουσίασει τόσο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Αυτό θα ξεκινήσω σημεραα !
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Εμφανίσεις: 107

edouardos

Νεοφερμένος

Ο edouardos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ακόμη ειμαι στην αρχη αλλα ωραιο φαινεται. Απο του ίδιου συγγραφέα θα σου πρότεινα το "Αθηναϊκό μπλουζ" και το "baby blue". Προσωπικά μου αρεσει οπως γράφει.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Ακόμη ειμαι στην αρχη αλλα ωραιο φαινεται. Απο του ίδιου συγγραφέα θα σου πρότεινα το "Αθηναϊκό μπλουζ" και το "baby blue". Προσωπικά μου αρεσει οπως γράφει.
Σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω !!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Μαθηματικά Ι 🤦‍♀️ χαχαχ, λοιπον, το "Μη μου λες αντίο". Είναι η 3η φορά που το διαβάζω, πολυ ωραίο βιβλίο!!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα το

Ο ξένος - Camus Albert​

Ο-ξένος.jpg


Πρωταγωνιστής εδώ είναι ο Μερσώ, ένας έξυπνος και ελκυστικός άντρας αλλά ξένος, απομακρυσμένος από τους θεσμούς της κοινωνίας και της θρησκείας, αντικοινωνικός με (μερικές) επιφανειακές σχέσεις. Αργότερα μετατρέπεται σε εγκληματίας… κατά λάθος! Στην φυλακή λοιπόν βλέπει την ζωή του, σαν κάποιος τρίτος, σκέφτεται την οικογένεια του, τον δεσμό του με την Μαίρη, πως έχει ζήσει και το πώς θα μπορούσε να είχε ζήσει. Ο Καμύ μας αφήνει ξαφνιασμένους με την αδιαφορία του ήρωα, για την ίδια του τη ζωή. Νομίζω πως είναι ένα βιβλίο που χαρακτηρίζεται ως «σταθμός».
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
The last unicorn , Peter S. Beagle
 

Evak

Νεοφερμένος

Η Evak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό της ημέρας φυσική, Χημεία κτλ. Κτλ. :/
Τον τελευταίο καιρό όμως, οπότε μου μένει και λίγος ελεύθερος χρόνος, διαβάζω λίγο από τη Λωξάντρα (Μαρία Ιορδανίδου) :)
 

ManinaK

Νεοφερμένος

Η ManinaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει αυτές τις μέρες το Άρωμα του Πάτρικ Ζίσκιντ.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Καταπληκτικό βιβλίο. Με συντομία αναφέρει και περιγράφει όλες τις ιατρικές ανακαλύψεις και καινοτομίες, ξεκινώντας από το 10.000 ΠΧ φτάνοντας μέχρι και σήμερα. Από το πρώτο χειρουργείο μέχρι την θέσπιση των σημερινών τεχνικών χειρουργικής, από τον Ιπποκράτη μέχρι τον Watson, το συνιστώ σε όλους που ενδιαφέρονται να μάθουν πως εξελίχθηκε η επιστήμη της ιατρικής.
 

KingOfPop

Νεοφερμένος

Ο KingOfPop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Διαβάζω αυτές τις μέρες το "Οι Μανδαρίνοι" της Simone de Beauvoir
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα ένα βιβλίο που μου είχε προτείνει μια ψυχολόγος παλιά και το ξαναδιαβάζω ...ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ του Irvin D. Yalom
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
αρχείο λήψης.jpg


ΣΑΜΑΡΚΑΝΔΗ


Μπορώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα λογοτεχνικά βιβλία που έχω διαβάσει. Η ιστορία διαδραματίζεται τον 13ο και 19ο αιώνα στη Περσία. Περιλαμβάνει φανταστικούς χαρακτήρες με πραγματικά γεγονότα. Παρέχοντας το στοιχείο της περιπέτειας αλλά και του αισθήματος ότι βρίσκεσαι στο κόσμο του βιβλίου (ένα χαρακτηριστικό όλων των καλών λογοτεχνικών βιβλίων).

Παρουσίαση:

είναι η Περσία του Ομάρ Καγιάμ, μεγαλοφυούς αστρονόμου, ελεύθερου στοχαστή, ποιητή του κρασιού, των τριαντάφυλλων και του έρωτα. Ποιητή των Ρουμπαγιάτ, των οποίων το χειρόγραφο γεννήθηκε τον 11ο αιώνα, χάθηκε στη διάρκεια των εισβολών των Μογγόλων και ξαναβρέθηκε έξι αιώνες αργότερα.
Σαμαρκάνδη· είναι η Περσία του Χασάν Σεμπάχ, ιδρυτή του Τάγματος των Δολοφόνων, της πιο τρομερής αίρεσης της Ιστορίας.
Σαμαρκάνδη· είναι η Ανατολή του 19ου και των αρχών του 20ού αιώνα, το ταξίδι σ' ένα σύμπαν όπου τα όνειρα ελευθερίας καταφέρνουν πάντα ν' αψηφούν τους φανατισμούς.
Οδηγώντας μας από το δρόμο του μεταξιού στις μαγευτικές πόλεις της Ασίας και μιλώντας μας για όνειρα και πάθη, ο Αμίν Μααλούφ μας συναρπάζει με το πηγαίο του ταλέντο του Ανατολίτη αφηγητή. Ένα βιβλίο γεμάτο ποίηση, αίσθημα και γοητεία, όπου η Ιστορία συνταιριάζεται με τη συγκίνηση του ρομαντισμού. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top