Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω πάθει κάτι με τα αστυνομικά πολύ Αγκάθα κριστι,Ελις πιπερς και χθες ξεκίνησα το «ο σκύλος των Μπασκερβιλ » του Αρθουρ Κόναν Ντόϊλ
 

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Είχα αγοράσει πέρυσι το "Η κρίση του πολιτισμού μας" του Ευάγγελου Παπανούτσου και δεν είχα προλάβει να το διαβάσω. Οπότε το ξεκίνησα τώρα😂
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαβάζω το ''Τα Πάντα για την Φυσική σε Κόμικς'', πολύ καλό...
τα παντα για την φυσικη.png


Σύνοψη του βιβλίου "Τα πάντα για τη Φυσική"
• Οι νόμοι του Νεύτωνα • Βολές • Κίνηση δορυφόρων και συνθήκες έλλειψης βαρύτητας • Ορμή, ώθηση και κρούσεις • Ενέργεια • Περιστροφή • Το μήλο και η Σελήνη • Περί σχετικότητας • Ηλεκτρικά πεδία και πυκνωτές • Μαγνητικό πεδίο • Ηλεκτρομαγνητική επαγωγή • Συνεχές και εναλλασσόμενο ρεύμα • Οι εξισώσεις του Maxwell • Φως • Η κβαντική ηλεκτροδυναμική, όλα παρουσιάζονται με τρόπο πνευματώδη και χιουμοριστικό.

Συγγραφέας: Gonick Larry , Huffman Arthur
Εκδότης: Κάτοπτρο
ISBN: 9789607023537
Αριθμός Σελίδων: 224
Εξώφυλλο: Μαλακό εξώφυλλο
Προτεινόμενη Ηλικία: 15+ :)
Διαστάσεις: 17 x 25
Γλώσσα Γραφής: ελληνικά
Γλώσσα Πρωτοτύπου: Αγγλικά
Έτος Έκδοσης: 1998
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Διαβάζω το ''Τα Πάντα για την Φυσική σε Κόμικς'', πολύ καλό...
View attachment 70310

Σύνοψη του βιβλίου "Τα πάντα για τη Φυσική"
• Οι νόμοι του Νεύτωνα • Βολές • Κίνηση δορυφόρων και συνθήκες έλλειψης βαρύτητας • Ορμή, ώθηση και κρούσεις • Ενέργεια • Περιστροφή • Το μήλο και η Σελήνη • Περί σχετικότητας • Ηλεκτρικά πεδία και πυκνωτές • Μαγνητικό πεδίο • Ηλεκτρομαγνητική επαγωγή • Συνεχές και εναλλασσόμενο ρεύμα • Οι εξισώσεις του Maxwell • Φως • Η κβαντική ηλεκτροδυναμική, όλα παρουσιάζονται με τρόπο πνευματώδη και χιουμοριστικό.

Συγγραφέας: Gonick Larry , Huffman Arthur
Εκδότης: Κάτοπτρο
ISBN: 9789607023537
Αριθμός Σελίδων: 224
Εξώφυλλο: Μαλακό εξώφυλλο
Προτεινόμενη Ηλικία: 15+ :)
Διαστάσεις: 17 x 25
Γλώσσα Γραφής: ελληνικά
Γλώσσα Πρωτοτύπου: Αγγλικά
Έτος Έκδοσης: 1998
Πολύ ωραιοο μικρός το είχα διαβάσει
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Διαβαζω Πλατωνα και μπορω να πω οτι οσοι αναζητουν την ολοτητα της γνωσης των πραγματων πρεπει να τον ξεψειρισουν
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Διαβαζω Πλατωνα και μπορω να πω οτι οσοι αναζητουν την ολοτητα της γνωσης των πραγματων πρεπει να τον ξεψειρισουν
Εγώ όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο θυμάμαι τον διάλογο Φαιδρό που μιλούσε για την ψυχη τι ωραίες εικόνες .....ο παραμυθάς της αρχαιότητας τόσο ωραίες εικόνες
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Μερικοι λενε οτι κυβερναει την παγκοσμια σκεψη στην ανθρωποτητα.Παραμυθα τον λενε οι αριστεροι οι τσιπραιοι:P
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Μερικοι λενε οτι κυβερναει την παγκοσμια σκεψη στην ανθρωποτητα.Παραμυθα τον λενε οι αριστεροι οι τσιπραιοι:P
Έχοντας σπουδάσει φιλολογία εμένα αυτό μου άφησε πέρα από το γεγονός ότι ήταν ρατσιστής αλλά η σκέψη του είναι μοναδική
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Έχοντας σπουδάσει φιλολογία εμένα αυτό μου άφησε πέρα από το γεγονός ότι ήταν ρατσιστής αλλά η σκέψη του είναι μοναδική
Οραματιστηκε μια πολιτεια που δεν παρακμαζει ποτε.
Παραμυθας ειναι και δεν ειναι εξαρταται απο που το βλεπεις.Εαν εισαι μαρξιστης τοτε ειναι.Εαν εισαι παπας ειναι και δεν ειναι.Εαν εισαι Πλατωνιστης τοτε ολοι οι αλλοι ειναι παραμυθαδες και παπατζιδες
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Οραματιστηκε μια πολιτεια που δεν παρακμαζει ποτε.
Παραμυθας ειναι και δεν ειναι εξαρταται απο που το βλεπεις.Εαν εισαι μαρξιστης τοτε ειναι.Εαν εισαι παπας ειναι και δεν ειναι.Εαν εισαι Πλατωνιστης τοτε ολοι οι αλλοι ειναι παραμυθαδες και παπατζιδες
Εγώ λέω τι μου άφησε από αυτά που διάβαζα από τις εικόνες ανεξαρτήτως από την οπτική ....σαν καλλιτεχνική φυση μου δημιουργούσε ωραίες εικόνες στο μυαλό αυτό ....μην εκνευρίζεσαι
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Χαχα δεν εκνευριζομαι με εσενα αλλα με ενα διχρονο που εχω στα ποδια μου εδω και με εχει ταραξει!

Παντως εαν γνωρισεις τον πλατωνα θα σταματησεις να σκεφτεσαι με εικονες:P
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Χαχα δεν εκνευριζομαι με εσενα αλλα με ενα διχρονο που εχω στα ποδια μου εδω και με εχει ταραξει!

Παντως εαν γνωρισεις τον πλατωνα θα σταματησεις να σκεφτεσαι με εικονες:P
Ωχ κατάλαβα δεν έχω ασχοληθεί πολύ να πω την αλήθεια αλλά για να το λες σίγουρα κάτι θα ξέρεις ....σκέψου ότι έχω όλους τους διαλόγους του σε βιβλία αλλά δεν έχω ασχοληθεί προτιμώ τα μυθιστορήματα
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ποσο τα δινεις?Τα θελω ολα!
Τωρα σοβαρα πουλας τπτ?
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1596404382301.png

Χωρίς δυσνόητα θεωρητικά σχήματα και περίπλοκες ορολογίες, οι "Διαλέξεις για την ιστορία της πολιτικής σκέψης" του Μάικλ Όουξοτ καθιστούν κατανοητές τις πολιτικές αντιλήψεις άλλων εποχών, ενόσω περιγράφουν τις ιστορικές συνθήκες που τις διαμόρφωσαν. Εξετάζουν τις διερωτήσεις για την νομιμοποίηση της εξουσίας που απασχόλησαν την πολιτική σκέψη (α) των αρχαίων Ελλήνων, (β) των Ρωμαίων, (γ) των Ευρωπαίων των Μεσαιωνικών Χρόνων και (δ) των Ευρωπαίων των Νεότερων Χρόνων. Οι Διαλέξεις, διατυπωμένες σε στρωτή και διαυγή γλώσσα, αποτελούν ένα ελκυστικό και στοχαστικό κείμενο, με γλαφυρές νοητικές αναλογίες, αναπάντεχες ανατροπές παραδεδεγμένων αντιλήψεων και διεισδυτικές ιστορικές ερμηνείες. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Το βιβλίο με το οποίο πραγματικά κόλλησα αυτό τον καιρό είναι το " Σκηνές από τον βίο του Ματίας Αλμοσίνο ".
xlarge_20200219102908_skines_apo_ton_vio_tou_matias_almosino.jpeg

Είναι σχεδόν 800 σελίδες τέρας αλλά είναι από τα καλύτερα μυθιστορήματα τα οποία κιόλας απεικονίζουν τον πράγματι τότε κόσμο της σαπίλας και της μισαλλοδοξίας. Δείχνει τις τεράστιες περιπέτειες και ιδίως περιοδείες του νεαρού κρυπτοεβραίου Αλμοσίνο στην χριστιανική Ευρώπη ο οποίος είχε την δίψα να μάθει όλο και περισσότερα πράγματα από τις επιστήμες που είχαν ανθίσει εκείνο τον καιρό με την Αναγέννηση μιας που πλέον αναφερόμαστε στην Ευρώπη του 17ου αιώνα ( Αναγέννηση, με αρχές Μπαρόκ ). Αν και το βιβλίο δεν δείχνει αυτό, φαίνεται και η άσχημη αντιμετώπιση που είχαν οι Εβραίοι εκείνα τα χρόνια μιας που για οτιδήποτε κακό συνέβαινε ήταν ο αποδιοπομπαίος τράγος ( πριν λίγους αιώνες τους κατηγορούσαν για την πανούκλα/ μαύρο θάνατο, τότε τους κατηγορούσαν για την ευλογιά ). Δείχνει ουσιαστικά όλη την Ευρώπη μιας που οι περιοδείες ξεκινάνε Άλπεις, Βενετία, Οθωμανοκρατούμενη Θεσσαλονίκη, Πάντοβα, Κωνσταντινούπολη, Λονδίνο, Γερμανικά κρατίδια, Ρουμανικές χώρες και τέλος Άγιο Όρος.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο θυμάμαι τον διάλογο Φαιδρό που μιλούσε για την ψυχη τι ωραίες εικόνες

Για εμένα η αγία τρίαδα των έργων του Πλάτωνα είναι Φαίδων-Φαίδρος-Συμπόσιο πάντως :)

Αξίζει κάποιος να διαβάσει έστω και μια φορά στη ζωή του Πλάτωνα (και ιδίως την Πολιτεία) γιατί πέρα απο πολύ έξυπνος είναι και κάποιου είδους ψυχαγωγία ο λόγος του.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Assassin's Creed Η Αναγέννηση διαβάζω στο τρέχον διάστημα.Είναι πολύ ωραίο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Από τον Σεπτέμβριο 2019 εώς τώρα έχω διαβάσει 6 λογοτεχνικά βιβλία τα οποία τα έχω απολαύσει ενώ μέχρι τότε έπαιζα κυρίως Videogames, στην συνέχεια απέκτησα ενδιαφέρον στην ανάγνωση βιβλίων.

Στις προάλλες παρήγγειλα από τα Public το βιβλίο Η εκδίκηση της Yrsa Sigurdardorttir επειδή ήθελα να διαβάσω ένα βιβλίο τρόμου-φαντασμάτων.

Εαν μου αρέσει θα αγοράσω και βιβλίο του Stephen King μελλοντικά.

978-618-03-1249-2_2.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top