Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
αν αυτό πήγαινε σε μένα, ναι.....έχει βγει και τρίτο......Δεν το έχω διαβάσει ακόμη γιατί μιλάει για τη ζωή τους μετά από χρόνια κτλ......τα 2 πρώτα είναι τα δυνατά πάντως...!!!!!

Α ευχαριστώ θα φροντίσω να το αγοράσω! Είναι όντως πάρα πολύ ωραία βιβλία.. Πάρα πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
τι τράβηξαν οι κακόμοιροι....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η άνοδος της ασημαντότητας-Κορνήλιος Καστοριάδης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ναι,μιλάει για την ζωή τους μετά από χρόνια..Ωραία ιστοριούλα!Ειδικά το πρώτο βιβλίο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
<<τα ψιλά γράμματα της ιστορίας>>
<<το το τελευταίο θεώρημα του φερματ>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
"το μυστικο του Ιησου"

ενα βιβλιο για τον ανθρωπο

:)

Η άνοδος της ασημαντότητας-Κορνήλιος Καστοριάδης.
μπραβο!

πανε τεσσερα χρονια που το διαβασα, ηταν η πρωτη μου γνωριμια με τον φιλοσοφο

(αυτο τον καιρο διαβαζω και τη "φαντασιακη θεσμιση της κοινωνιας")

αλλο πολυ ενδιαφερον βιβλιο που πραγματευεται παρομοια θεματα ειναι "η ανθρωπινη κατασταση" της Hannah Arendt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
μπραβο!

πανε τεσσερα χρονια που το διαβασα, ηταν η πρωτη μου γνωριμια με τον φιλοσοφο

(αυτο τον καιρο διαβαζω και τη "φαντασιακη θεσμιση της κοινωνιας")

αλλο πολυ ενδιαφερον βιβλιο που πραγματευεται παρομοια θεματα ειναι "η ανθρωπινη κατασταση" της Hannah Arendt
Ναι και για μένα ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα από Καστοριάδη!

Για να πώ την αλήθεια δεν τον ήξερα μέχρι την Β'Λυκείου που έτυχε να διαβάσω ένα κείμενο του.

Νομίζω πως ήταν από αυτό το βιβλίο που αναφέρεις,την "φαντασιακή θέσμιση της κοινωνίας",θέλω πολύ να το διαβάσω και αυτό κάποια στιγμή!

Σήμερα αγόρασα το "Δέκα μέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο" του John Reed,έχω ακούσει τα καλύτερα γι'αυτό το βιβλίο,ελπίζω να είναι όντως τόσο καλό όσο λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Νομίζω πως ήταν από αυτό το βιβλίο που αναφέρεις,την "φαντασιακή θέσμιση της κοινωνίας",θέλω πολύ να το διαβάσω και αυτό κάποια στιγμή!
επειδη ειναι πολυ δυσκολο εργο (μες στην απλοτητα του) -τουλαχιστον για μενα- μη βιαστεις καλυτερα.

για συνεχεια της γνωριμιας προτεινω τους δυο τομους της "ελληνικης ιδιαιτεροτητας" !
(ενδιαφεροντα θεματα και αναλυσεις, πιο ευκολοδιαβαστο μιας και βασιζεται σε ομιλιες, με συχνες αναφορες σε εργα και συγγραφεις για περαιτερω μελετη)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
επειδη ειναι πολυ δυσκολο εργο (μες στην απλοτητα του) -τουλαχιστον για μενα- μη βιαστεις καλυτερα.

για συνεχεια της γνωριμιας προτεινω τους δυο τομους της "ελληνικης ιδιαιτεροτητας" !
(ενδιαφεροντα θεματα και αναλυσεις, πιο ευκολοδιαβαστο μιας και βασιζεται σε ομιλιες, με συχνες αναφορες σε εργα και συγγραφεις για περαιτερω μελετη)

:)
Aχ έλα τώρα μη μου λές τέτοια. =/

Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή? Βασικά εντάξει γενικότερα διαβάζω λογοτεχνία από πολύ μικρή και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα "δύσκολα" έργα μέχρι τώρα. Αλλά εντάξει νομίζω πως είναι πολύ υποκειμενικό αυτό. =/

Απλά μου είναι αδύνατον να έχω βιβλίο στο σπίτι μου που να είναι αδιάβαστο. =P

Όσο για το άλλο βιβλίο που λες,δεν το ήξερα,θα το έχω υπόψην. Σ'ευχαριστώ πολύ. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή?

αν εισαι ετοιμη, προχωρα!

καλες αναζητησεις!

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Εγω διαβαζω το "Χαμενο Συμβολο" του Dan Brown και μετα θα αρχισω το "Ψηφιακο Οχυρο".
Καλα μιλαμε για απεχτα βιβιλια και απεχτο Συγγραφεα ofcourse ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
ρε παιδιά γιατί δε λέτε και καμία περίληψη του βιβλίου....έτσι για να ξέρουμε περίπου τι λέει, μήπως θέλουμε να το διαβάσουμε...:)
εγώ αυτόν τον καιρό διαβάζω "Το καλοκαίρι στη Γαλλία "

περίληψη:
Όταν η μικρή Νάταλι Μουρ σκοτώνεται σε ένα περίεργο δυστύχημα στη Γαλλία, η μητέρα της, η Τζέσικα, διαισθάνεται ότι τα πράγματα ίσως δεν συνέβησαν όπως ακριβώς τους τα περιγράφουν.

Όμως ο άντρας της, ο Τσάρλι, φαίνεται να έχει παραλύσει τόσο πολύ από τη φρίκη για το χαμό του παιδιού του που αρνείται έστω και να συζητήσει τις υποψίες της γυναίκας του.
Τελικά, όταν ο γάμος τους κλονίζεται από ένα ακόμη ισχυρό σοκ, η Τζέσικα παίρνει την απόφαση να πάει μόνη της στη Γαλλία και να αναζητήσει απαντήσεις στα ερωτήματα που τη βασανίζουν.

Μα όταν φτάνει στον ειδυλλιακό αμπελώνα στην καρδιά της Βουργουνδίας, βρίσκει πολύ περισσότερα απ' όσα περίμενε. Μια αγάπη εντελώς απαγορευμένη και μια αλήθεια που μπορεί να τη συντρίψει ολοκληρωτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Θυμαμαι στο Δημοτικο που μας εδιναν βιβλια να διαβαζουμε και καναμε τις περιληψεις.......Ωραιοι καιροι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εμάς ποτέ δεν μας το έκαναν αυτό. Το κάνουν βέβαια τώρα στον αδερφό μου που είναι τετάρτη. Δεν μπορώ να σας περιγράψω το χαμόγελο στο προσωπό του όταν του λέει η μαμά μου να διαβάσει το βιβλίο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Εγω διαβαζω "τα σημαδια της μοιρας" !!!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
εγω διαβαζω τον Αιρετικο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
xaxaxaxa αληθεια απο που το πειρες να παω να το παρω και εγω???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
The historian
φανταστικο!!!
αμαζον ολε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Vampire Academy, τελειώνω το πρώτο βιβλίο και πάω για το δεύτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
νεα σεληνη!!!!!!!!!!!:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top