Το απόλυτο Δέκα στο Μαθηματικό ΑΠΘ

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,707 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,764 μηνύματα.
αυτο ειναι απο σια λιαροπουλου στανταρ!!!εισαι θεα!!που τη θυμηθηκες αυτη την εκπομπη??
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,707 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Συνημμένα

  • 293927823_5466685926687652_4717422835683480349_n.jpg
    293927823_5466685926687652_4717422835683480349_n.jpg
    34.2 KB · Εμφανίσεις: 90

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,627 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
αυτο ειναι απο σια λιαροπουλου στανταρ!!!εισαι θεα!!που τη θυμηθηκες αυτη την εκπομπη??
αν μιλας σε εμενα , δεν ξερω . αλλα αυτο το κλιπακι lives rent free στο μυαλο μου χαχαχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βρε Γιάννη το 00 δεν το κάνεις και συ 1821; :lol:
μπα ο γιαννης ειναι απολιθωμα , αστον
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,707 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,764 μηνύματα.
τριγλικεριδια με μαγκας!!προβλεπω σε λιγο να μπαινει σημανση στο σαιτ
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,627 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,707 μηνύματα.
Να παραιτηθώ από την Ιερά Εξέταση; Μάλλον κάπου χάθηκα στη μετάφραση.
να αυτα κανεις και με κουραζεις.. τι να σε κανω που σ'αγαπαω
λεω εγω θα φυγω απο το 1821 οταν και εσυ φυγεις απο το 1600
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

να αυτα κανεις και με κουραζεις.. τι να σε κανω που σ'αγαπαω
λεω εγω θα φυγω απο το 1821 οταν και εσυ φυγεις απο το 1600
καλη μου κτηνιατρε μπερδευτηκες ..οκ δεν πειραζει θα σε ξεμπερδεψω αυριο
τωρα ακουω μια τουρκαλιτσα που τραγουδαει ελληνικα λαικα και μερακλωνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Συνημμένα

  • 3BB52CBE-3851-4F67-860F-E97E831EA2B7.jpeg
    3BB52CBE-3851-4F67-860F-E97E831EA2B7.jpeg
    30.7 KB · Εμφανίσεις: 88

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,382 μηνύματα.
Δεν ξέρω εαν θα φανεί κακό, αλλά δεν μπορώ να επικροτήσω ένα άτομο το οποίο στην ουσία ομολογεί πως έκανε σκοπό των σπουδών του την βαθμοθηρία. Είτε οι βαθμοί της είναι τίμιοι είτε όχι.

Προσωπικά θα το έβρισκα ιδιαίτερα προσβλητικό να με κάνουν highlight για αυτό τον λόγο. Να εντυπωσιαστεί κάποιος για τις γνώσεις μου τον τρόπο ομιλίας μου ή το ήθος/χαρακτήρα μου θα το καταλάβαινα. Αλλά να με παινέσει για τα δεκάρια μου...όχι,απλά όχι. Θα ήταν σαν να μου έλεγε έμμεσα πλην σαφώς οτι είμαι ένας αριθμός και αυτό απο μόνο του αρκεί για να ξέρει what makes me, be me. Μακάρι η κοπέλα να έχει ένα λαμπρό μέλλον ειλικρινά. Αλλά αλίμονο και κρίμα εαν όλα έχουν να κάνουν με την βαθμολογία για εκείνη.

Και θεωρώ οτι είναι μια ώριμη στάση αυτή που έχω διότι και ο Περελμαν αρνήθηκε το βραβείο Fields. Που εδώ δεν μιλάμε για έναν μ.ο. but for the freaking fields medal. Και δεν λέω ίσως extreme παράδειγμα, αλλά η ουσία παραμένει πως οποιοσδήποτε ευφυής άνθρωπος δεν θα κυνηγούσε ποτέ βαθμούς θεωρώ. Δεν είναι αυτός ο λόγος που κάνουμε επιστήμη.

Ο Φαινμαν επίσης είχε μεγαλώσει με τέτοια νοοτροπία.Ο πατέρας του δεν τον είχε μεγαλώσει με τέτοιο τρόπο που είχε καταλήξει να σιχένεται τις βραβεύσεις. Και ξαναλέω, πάλι extreme παράδειγμα. Δεν είναι τόσο κακό να θες να αναγνωριστεί ο κόπος σου που και που(θα έλεγα οτι είναι εν μέρει και απαραίτητο για λόγους επιβίωσης). Ωστόσο η ουσία πάλι παραμένει, φαίνεται πως όλοι αυτοί οι επιτυχημένοι άνθρωποι ήταν επιτυχημένοι διότι καταβάθος απλά έκαναν αυτό που γούσταραν χωρίς να κυνηγάνε την επιτυχία ως αυτοσκοπό.

Οπότε ειλικρινά απορώ με την Ελληνική κοινωνία που συχνά πυκνά μας λέει για τον πρώτο των πρώτων στις πανελλήνιες, για βαθμούς αποφοίτησης στα τμήματα και γενικά για χίλια δυο. Ποιο το νόημα ; Πείτε μας την συνεισφορά αυτών των ανθρώπων τώρα ή αργότερα. Το οτι έκαναν σκοπό τους να πάρουν πτυχίο με 10 ή οτι έγραψαν τα περισσότερα μόρια στις πανελλήνιες προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο και δεν μου λέει απολύτως τίποτα για τις ικανότητες τους.

Δηλαδή αυτός με το 9.7 θα είναι χειρότερος επιστήμονας ; Όχι δεν θα είναι, απλά ως γνωστόν, ο 9.7 δεν θα μπορεί να φορέσει την ταμπέλα του "απόλυτου 10" μετά απο αυτή την κοπέλα, και για τα media εαν δεν μπορείς να φορέσεις κάποια ταμπέλα,οποιαδήποτε ταμπέλα δεν αξίζεις αναφορά. Και ας έχει τρομερά παραπάνω συνεισφορά αυτός ο άνθρωπος αύριο μεθαύριο απο τούτη.

Δυστυχώς η κοινωνία μας και οι δημοσιογράφοι έχουν μια βαθιά ελλατωματική νοοτροπία. Και είναι λογικό, δεν είναι επιστήμονες, πουλημένοι είναι οι περισσότεροι, ενδιαφέρονται να πουλήσουν θέαμα, κουτσομπολιό, φόβο, δέος κτλπ. Όχι αλήθειες ή ουσία. Είναι κρίμα λοιπόν να βλέπεις επιστήμονες απόφοιτους τμημάτων όπως το μαθηματικό να τους δίνουν τροφή για να συτνηρούν τις ορέξεις τους. Είναι προσβλητικό προς το ίδιο το άτομο και υποτιμητικό για τους υπόλοιπους αποφοίτους, μερικοί εκ των οποίων θα αποδειχθούν λαμπρά μυαλά αλλά τα media θα αποφασίσουν οτι η δουλειά τους είναι πολύ ειδική, παρόλλο που είναι σημαντική, για να παρουσιαστεί στο ευρύ κοινό, σε αντίθεση με έναν μ.ο. 10. Βλέπετε το τελευταίο είναι πιο εύπεπτο και ας μην χρησιμεύει άμεσα πουθενά στην κοινωνία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Προσωπικά αυτό που μου έκανε εντύπωση από την συνέντευξη της, ήταν η απάντηση της στην ερώτηση ποιον μαθηματικό θαυμάζει και είπε τους καθηγητές της σχολής της!!!!
Είπαμε αλλά όχι και έτσι!!
Η πορεία της προδιαγεγραμμένη, και αυτή καθηγήτρια του ΑΠΘ !!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,764 μηνύματα.
Προσωπικά αυτό που μου έκανε εντύπωση από την συνέντευξη της, ήταν η απάντηση της στην ερώτηση ποιον μαθηματικό θαυμάζει και είπε τους καθηγητές της σχολής της!!!!
Είπαμε αλλά όχι και έτσι!!
Η πορεία της προδιαγεγραμμένη, και αυτή καθηγήτρια του ΑΠΘ !!
παντως για να μην ειμαστε υπερβολικοι και βγαζουμε κομπλεξ η κοπελα μια κλιση και ενα υποβαθρο το ειχε.19300 μορια στις πανελλαδικες δεν τα εβγαλε στημενα!!!διαβασε και τα εβγαλε.αρα αυτο μου δειχνει οτι ειχε προδιαγραφες για να βγαλει υψηλη βαθμολογια ασχετα αν ειχε το μεσον.σιγουρα ομως και αυτο μαλλον ειναι και ψιλοβεβαιο το απολυτο 10 χωρις παρακαλια και γνωριμιες σιγουρα δεν εβγαινε.δηλαδη ξερω γω σε ενα μαθημα δεν μπορουσε να γραψει 9.5?Απλα ψιλιαζομαι οταν εφτανε προς το τελος ισως επεσε συρμα και για διαφημιστικους λογους του πανεπιστημιου να την σπρωχνουνε βαζοντας 10 για να γινει το ρεκορ.Ενταξει αν εβγαζε 9.8 ή 10 δεν λεει κατι.Παντως ασχετη που ηταν του 15 στο λυκειο και ξαφνικα εγινε αριστουχα στο μαθηματικο δεν εγινε.Ηταν μαθητρια που περναγε οπου γουσταρε επομενως μην βγαζουμε κομπλεξ.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,941 μηνύματα.
παντως για να μην ειμαστε υπερβολικοι και βγαζουμε κομπλεξ η κοπελα μια κλιση και ενα υποβαθρο το ειχε.19300 μορια στις πανελλαδικες δεν τα εβγαλε στημενα!!!διαβασε και τα εβγαλε.αρα αυτο μου δειχνει οτι ειχε προδιαγραφες για να βγαλει υψηλη βαθμολογια ασχετα αν ειχε το μεσον.σιγουρα ομως και αυτο μαλλον ειναι και ψιλοβεβαιο το απολυτο 10 χωρις παρακαλια και γνωριμιες σιγουρα δεν εβγαινε.δηλαδη ξερω γω σε ενα μαθημα δεν μπορουσε να γραψει 9.5?Απλα ψιλιαζομαι οταν εφτανε προς το τελος ισως επεσε συρμα και για διαφημιστικους λογους του πανεπιστημιου να την σπρωχνουνε βαζοντας 10 για να γινει το ρεκορ.Ενταξει αν εβγαζε 9.8 ή 10 δεν λεει κατι.Παντως ασχετη που ηταν του 15 στο λυκειο και ξαφνικα εγινε αριστουχα στο μαθηματικο δεν εγινε.Ηταν μαθητρια που περναγε οπου γουσταρε επομενως μην βγαζουμε κομπλεξ.
Τελικα εγραψε οντως 19.3 πανελληνιες?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
@eukleidhs1821
εδώ σε μένα στα μαθηματικα ΙΙ που είχα κάνει ένα μικρό λάθος(σήμερα βγήκαν χαχα...περιμένω τρ άλλο ένα μάθημα και πάπαλα η αγωνία!) σε μια διαφορική αντί για 9,8 μου έβαλαν 10 και είμαι πρώτο έτος! Καλά έκαναν και της το έκαναν 10...γιατί και το 9,8 σίγουρα θέλει προσπάθεια και δουλειά για να το γράψεις!
Απλα ψιλιαζομαι οταν εφτανε προς το τελος ισως επεσε συρμα και για διαφημιστικους λογους του πανεπιστημιου να την σπρωχνουνε βαζοντας 10 για να γινει το ρεκορ
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,764 μηνύματα.
Τελικα εγραψε οντως 19.3 πανελληνιες?
ετσι λεει η ιδια.εγω πιστευα οτι μπηκε το 2018 που ο πρωτος ειχε 18678.καποιο παιδι ειπε οτι ο πρωτος το 2017 ειχε 19300 (για την ακριβεια ειχε 19269).ισως μπηκε το 2017 ποιος ξερει
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,941 μηνύματα.
ετσι λεει η ιδια.εγω πιστευα οτι μπηκε το 2018 που ο πρωτος ειχε 18678.καποιο παιδι ειπε οτι ο πρωτος το 2017 ειχε 19300 (για την ακριβεια ειχε 19269).ισως μπηκε το 2017 ποιος ξερει
το 2017 μπηκε μαλλον γιατι εκανε 5 χρονια να τελειωσει τη σχολη νομιζω.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.

Για να λυθούν κάποιες απορίες, τυχαίο γεγονός ότι και οι δύο γονείς της είναι καθηγητές ΑΠΘ στο χημικό
Ένα ελαφρύ αεράκι την έσπρωξε, πιστεύω
Εσείς τι λέτε;
Σίγουρα η προσωπική προσπάθεια μετράει αλλά αν ήταν από κανένα χωριό, άγνωστη,
θα της έβγαζα το καπέλο
Τότε όμως οι καθηγητές της δεν θα έπαιρναν τους γονείς της,να συζητήσουν για την πρόοδο και την εξέλιξη της
Άδικος κόσμος και πάλι
Στους κοινούς θνητούς πάντα θα υπάρχουν καθηγητές στραβόξυλα, εδώ όλα καλά, αλοιφή

Ακριβώς. Όσο και να μην τη βοήθησαν, υπήρχε μια ακαδημαϊκή επαφή στο σπίτι, μια κοινή σκέψη, αυτό που λένε οι ξένοι ως know how to. Και να μην την βοήθησαν γιατί οι άνθρωποι είναι χημικοί, υπήρχε μια συζήτηση τουλάχιστον σε οργανωτικά θέματα μελέτης. Πόσοι φοιτητές προέρχονται από σπίτια που οι γονείς ή τα αδέρφια δεν είναι κατάλληλο περιβάλλον ανθρώπων για υποστήριξη έστω και ηθική, ψυχολογική καθώς δεν ξέρουν από επιστήμες και άρα άθελά τους κάνουν φασαρία, δεν καταλαβαίνουν κάποιες ιδιαιτερότητες κτλ; Πολλά συγχαρητήρια βέβαια για τον κόπο της, αλλά όντως θα είχε πιο ενδιαφέρον να βλέπαμε το άριστα μετ' επαίνων ενός φτωχού νέου, με γονείς να δουλεύουν σε ορυζώνες κάτω από τον ήλιο όλη μέρα που μπόρεσε να βρει και θεώρημα τελειώνοντας το Μαθηματικό ή μπόρεσε να πάρει υποτροφία να σπουδάσει στην Οξφόρδη. Υπάρχει και αυτή η όψη της κενωνίας. Γνωρίζω παιδί από Ινδονησία που πήρε υποτροφία ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και εργάζεται σε πολυεθνική στη Γερμανία ενώ οι γονείς του είναι αγρότες (ο πατέρας του οδηγάει και ένα ταξί τρίκυκλο σαν ποδήλατο) και η μητέρα του είναι μοδίστρα και κάνει οικιακά φροντίζοντας άλλα 6 αδέρφια. Να πούμε και άλλα παραδείγματα που δεν φτάνουν στα αυτιά της Ελληνικής κοινωνίας;

Υπάρχουν πολλά άλλα καθημερινά παραδείγματα ανθρώπων που επίσης έκαναν λαμπρή καριέρα, προόδευσαν με όχι και τόσο χτυπητό τρόπο από τα ΜΜΕ χωρίς να προέρχονται από περιβάλλοντα με σχετικές σπουδές. Θέλω να πω ότι η επιτυχία στη ζωή είναι τελείως υποκειμενική, σχετική, πρόσκαιρη και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που σχετίζονται με το άστρο του καθενός. Για μένα ένα πτυχίο 10 δεν λέει κάτι. Είναι απλά η επιτυχία σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών και είναι τόσο σχετικό, ώστε σε άλλο πρόγραμμα σπουδών να μην ήταν 10 αλλά 8.5 ή 9.5, ή άλλος βαθμός μεγαλύτερος ή μικρότερος. Τότε τι θα λέγαμε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top