Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ρε αφήστε τα αυτά, όμορφες πρωτοετήνες και πρωτοετείς έχει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Προς Sail Beg:

Όχι φίλε μου, μόνο ως οικονομολόγος μπορείς να διδάξεις.

ρε αφήστε τα αυτά, όμορφες πρωτοετήνες και πρωτοετείς έχει ?

Εσύ είσαι στην Μύκονο και ρωτάς τέτοια πράγματα; Για σένα είναι η ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
σιγα σιγα παιρνω το πτυχιο μου απο το στατιστικο του παπει.
εχω ακουσει καλα για το πανεπιστημιο του ροτερνταμ σχετικα με τα μεταπτυχιακα που προσφερει πανω στα χρηματοοικονομικα. αμα γνωριζει καποιος τιποτα παραπανω για καλα μεταπτυχιακα στον τομεα των χρηματοοικονομικων για καποιον στατιστικο στην ευρωπη πλην της αγγλιας γιατι οι τιμες ειναι απλησιαστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι κι εγω για το τμημα στατιστικης ΟΠΑ, δεν ειμαι ακομα σιγουρη ομως. Εχω μερικες ερωτησεις:

1. Καλυτερο ειναι το τμημα οικονομικης επιστημης η το στατιστικης;
2. Απ' το στατιστικης μπορεις να γινεις οικονομολογος κι αν ναι εχεις τις ιδιες ευκαιριες με καποιον που εχει τελειωσει το οικονομικης επιστημης;
3. Στο τμημα στατιστικης ποια ειναι η αναλογια των θεωρητικων μαθηματων αναλογικα με αυτα που εχουν σχεση με μαθηματικα;
4. Τα μαθηματικα τι βαθμο δυσκολιας εχουν και πρεπει να εισαι ιδιοφυια για να παρεις καλο βαθμο; θελω να εχω πτυχιο με πολυ καλο βαθμο για να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο αργοτερα..μηπως να επιλεξω κατι αλλο;
5. Σκεφτομαι να κανω προετοιμασια 1-2 χρονια για να μπω στο LSE στο Λονδινο. Αξιζει τον κοπο η καλυτερα να παω σε μια σχολη στο ΟΠΑ;

Σας παρακαλω απαντηστε μου οσο πιο λεπτομερως γινεται..εψαχνα να βρω πληροφοριες στα σχολια αλλα ηταν παρα πολλα και χαθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι κι εγω για το τμημα στατιστικης ΟΠΑ, δεν ειμαι ακομα σιγουρη ομως. Εχω μερικες ερωτησεις:

1. Καλυτερο ειναι το τμημα οικονομικης επιστημης η το στατιστικης;
2. Απ' το στατιστικης μπορεις να γινεις οικονομολογος κι αν ναι εχεις τις ιδιες ευκαιριες με καποιον που εχει τελειωσει το οικονομικης επιστημης;
3. Στο τμημα στατιστικης ποια ειναι η αναλογια των θεωρητικων μαθηματων αναλογικα με αυτα που εχουν σχεση με μαθηματικα;
4. Τα μαθηματικα τι βαθμο δυσκολιας εχουν και πρεπει να εισαι ιδιοφυια για να παρεις καλο βαθμο; θελω να εχω πτυχιο με πολυ καλο βαθμο για να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο αργοτερα..μηπως να επιλεξω κατι αλλο;
5. Σκεφτομαι να κανω προετοιμασια 1-2 χρονια για να μπω στο LSE στο Λονδινο. Αξιζει τον κοπο η καλυτερα να παω σε μια σχολη στο ΟΠΑ;

Σας παρακαλω απαντηστε μου οσο πιο λεπτομερως γινεται..εψαχνα να βρω πληροφοριες στα σχολια αλλα ηταν παρα πολλα και χαθηκα
1)Προσωπικα ,αν και σπουδαζω στατιστικη και αναλογιστικα(ασφαλιστικα) στον Πειραια,θα σου προτεινα να προτιμησεις την οικονομικη επιστημη σαν πιο γενικο τμημα και μετα αν θες εξειδικευεσαι με καποιο μεταπτυχιακο στη στατιστικη,εκτος και αν εισαι συνειδητοποιημενος.
2)Ενας στατιστικολογος ή στατιστικος οπως θες πες το ειτε στο Πα.Πει ειτε στο ΟΠΑ ,ειναι οικονομολογος και εγγραφεται στο οικονομικο επιμελητηριο.Η διαφορα εγκειται μονο στο εξης:Αμα θες να εξειδικευτεις μετα τα οικονομικα ,σε κατι διαφορετικο ή παρεμφερες πχ χρηματοοικονομικα ειναι πιο ευκολο απο το οικονομικο τμημα (και απο επιπεδο γνωσεων)απο οτι το στατιστικο.
3)Ουσιαστικα ,η στατιστικη ειναι ενα μιγμα μαθηματων στατιστικων ,μαθηματικων ,οικονομικων και πληροφορικης.Του Οπα ειναι καθαρα στατιστικα,αλλα εχει και πολλες κατευθυνσεις ,αν και δεν εχει σημασια.Ειναι το μοναδικο στην Ελλαδα καθαρα στατιστικο τμημα.
Το τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικης στο ΠΑΠΕΙ συνδυάζει στατιστική και μαθηματικά ασφαλιστικών επιχειρήσεων.Οπότε είναι πιο εύκολο να συμπεριλάβεις και ασφαλιστικές εταιρείες στην αναζήτηση εργασίας (σαν στέλεχος, όχι να πουλάς ασφάλειες).
Το θέμα με τη στατιστική είναι ότι πρέπει να σου αρέσει πολύ το αντικείμενο αλλιώς θα είναι πολύ δύσκολο να ανταπεξέλθεις στα μαθήματα.Πρέπει να σου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά και να έχεις μία έφεση στην αποστήθιση.
Το τμημα Στατιστικης ΟΠΑ ειναι καθαρα στατιστικο τμημα,μπορεις να ακολουθησεις τις εξεις κατευθυνσεις :α)Θεωρητικη Στατιστικη,β)Αναλογιστικη Στατιστικη,γ)Διοικηση Επιειρησεων,δ)Μαρκετινγκ,ε)Πληροφορικη.Ειναι απαιτητικο τμημα οπως και του Παπει,δυσκολα θα το βγαλεις σε 4 ετη συνηθως κανουν παραπανω.
Το τμημα Στατιστικης και Αναλογιστικων Χρηματοοικονομικων Μαθηματικων Του Πανεπιστημιου Αιγαιου που ειναι πλεον ως εισαγωγικη κατευθυνση του μαθηματικου τμηματος,εχει πολυ απαιτητικα μαθηματικα,περιπου της ιδιας δυσκολιας με του μαθηματικου στη Σαμο.Αλλα δεν εχει σαφη επαγγελματικα δικαιωματα ,δεν ξερουν ακομη αμα θα εχουν δικαιωματα οικονομικου ή μαθηματικου.ΔΕ ΘΑ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ.
4)Και τα δυο και του οπα και του παπει ειναι το ιδιο δυσκολα,αμα βγαλεις καλο μεσο ορο ,ας πουμε αριστα μπορεις απευθειας να κανεις διδακτορικο χωρις να κανεις μεταπτυχιακο ή να παρεις υποτροφια για εξωτερικο σε καποιο καλο πανεπιστημιο.Η στατιστικη κολλαει σε ολες τις επιστημες.Οποτε ,αποτι γνωριζω κιολας,καθοτι ειμαι δευτεροετης βρισκεις δουλεια σχετικα ευκολα.Μεγαλη ζητηση εχει και το risk management που στο εξασφαλιζει το τμημα του Παπει με μεταπτυχιακο στο ιδιο πανεπιστημιο. .
5)Αμα εχεις τη δυνατοτητα πηγαινε ανεπιφυλακτα,γιατι φιλε μου στη χωρα που ζουμε,και τα πανεπιστημια δεν πανε πισω στο χαλι,δεν εχουν και τις καλυτερες υποδομες.Αλλα καλυτερα κρατα τα λεφτα σου για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο.Εν τελει,1)Εχει σχεση με ολες τις επιστημες ,2)Στο εξωτερικο εκτιμαται ιδιαιτερα,με υψηλους μισθους και μηδενικη ανεργια,3)Βασιζεται στα μαθηματικα πολυ και πρεπει να τα πας:),4)Στην Ελλαδα απλα ολα ειναι κορεσμενα ,ετσι και αυτο αλλα βρισκεις εργασια σε σχεση με αλλα πιο ευκολα.Αυτα απο μενα,ελπιζω να βοηθησα,σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλη επιλογη σχολης.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
anspn18 τι δουλεια θες να κανεις ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
anspn18 τι δουλεια θες να κανεις ξερεις?
Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρη, ακομα το ψαχνω. Δεν ξερω ακριβως στα οικονομικα τι ειναι το καθενα. Για οικονομολογος σκεφτομαι η τιποτα τετοιο.

1)Προσωπικα ,αν και σπουδαζω στατιστικη και αναλογιστικα(ασφαλιστικα) στον Πειραια,θα σου προτεινα να προτιμησεις την οικονομικη επιστημη σαν πιο γενικο τμημα και μετα αν θες εξειδικευεσαι με καποιο μεταπτυχιακο στη στατιστικη,εκτος και αν εισαι συνειδητοποιημενος.
2)Ενας στατιστικολογος ή στατιστικος οπως θες πες το ειτε στο Πα.Πει ειτε στο ΟΠΑ ,ειναι οικονομολογος και εγγραφεται στο οικονομικο επιμελητηριο.Η διαφορα εγκειται μονο στο εξης:Αμα θες να εξειδικευτεις μετα τα οικονομικα ,σε κατι διαφορετικο ή παρεμφερες πχ χρηματοοικονομικα ειναι πιο ευκολο απο το οικονομικο τμημα (και απο επιπεδο γνωσεων)απο οτι το στατιστικο.
3)Ουσιαστικα ,η στατιστικη ειναι ενα μιγμα μαθηματων στατιστικων ,μαθηματικων ,οικονομικων και πληροφορικης.Του Οπα ειναι καθαρα στατιστικα,αλλα εχει και πολλες κατευθυνσεις ,αν και δεν εχει σημασια.Ειναι το μοναδικο στην Ελλαδα καθαρα στατιστικο τμημα.
Το τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικης στο ΠΑΠΕΙ συνδυάζει στατιστική και μαθηματικά ασφαλιστικών επιχειρήσεων.Οπότε είναι πιο εύκολο να συμπεριλάβεις και ασφαλιστικές εταιρείες στην αναζήτηση εργασίας (σαν στέλεχος, όχι να πουλάς ασφάλειες).
Το θέμα με τη στατιστική είναι ότι πρέπει να σου αρέσει πολύ το αντικείμενο αλλιώς θα είναι πολύ δύσκολο να ανταπεξέλθεις στα μαθήματα.Πρέπει να σου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά και να έχεις μία έφεση στην αποστήθιση.
Το τμημα Στατιστικης ΟΠΑ ειναι καθαρα στατιστικο τμημα,μπορεις να ακολουθησεις τις εξεις κατευθυνσεις :α)Θεωρητικη Στατιστικη,β)Αναλογιστικη Στατιστικη,γ)Διοικηση Επιειρησεων,δ)Μαρκετινγκ,ε)Πληροφορικη.Ειναι απαιτητικο τμημα οπως και του Παπει,δυσκολα θα το βγαλεις σε 4 ετη συνηθως κανουν παραπανω.
Το τμημα Στατιστικης και Αναλογιστικων Χρηματοοικονομικων Μαθηματικων Του Πανεπιστημιου Αιγαιου που ειναι πλεον ως εισαγωγικη κατευθυνση του μαθηματικου τμηματος,εχει πολυ απαιτητικα μαθηματικα,περιπου της ιδιας δυσκολιας με του μαθηματικου στη Σαμο.Αλλα δεν εχει σαφη επαγγελματικα δικαιωματα ,δεν ξερουν ακομη αμα θα εχουν δικαιωματα οικονομικου ή μαθηματικου.ΔΕ ΘΑ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ.
4)Και τα δυο και του οπα και του παπει ειναι το ιδιο δυσκολα,αμα βγαλεις καλο μεσο ορο ,ας πουμε αριστα μπορεις απευθειας να κανεις διδακτορικο χωρις να κανεις μεταπτυχιακο ή να παρεις υποτροφια για εξωτερικο σε καποιο καλο πανεπιστημιο.Η στατιστικη κολλαει σε ολες τις επιστημες.Οποτε ,αποτι γνωριζω κιολας,καθοτι ειμαι δευτεροετης βρισκεις δουλεια σχετικα ευκολα.Μεγαλη ζητηση εχει και το risk management που στο εξασφαλιζει το τμημα του Παπει με μεταπτυχιακο στο ιδιο πανεπιστημιο. .
5)Αμα εχεις τη δυνατοτητα πηγαινε ανεπιφυλακτα,γιατι φιλε μου στη χωρα που ζουμε,και τα πανεπιστημια δεν πανε πισω στο χαλι,δεν εχουν και τις καλυτερες υποδομες.Αλλα καλυτερα κρατα τα λεφτα σου για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο.Εν τελει,1)Εχει σχεση με ολες τις επιστημες ,2)Στο εξωτερικο εκτιμαται ιδιαιτερα,με υψηλους μισθους και μηδενικη ανεργια,3)Βασιζεται στα μαθηματικα πολυ και πρεπει να τα πας:),4)Στην Ελλαδα απλα ολα ειναι κορεσμενα ,ετσι και αυτο αλλα βρισκεις εργασια σε σχεση με αλλα πιο ευκολα.Αυτα απο μενα,ελπιζω να βοηθησα,σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλη επιλογη σχολης.;)
Μου αρεσουν τα μαθηματικα αλλα δεν θελω και να τα βλεπω ολη μερα μπροστα μου. Αρκετα τα εχω φαει στη μουρη φετος. Ηθελα οικονομικης επιστημης αλλα εγινε ενα μπερδεμα φετος και δεν περαστηκε στο συστημα ως μαθημα επιλογης το ΑΟΘ, οποτε αν αποφασισω να παω εκει θα ξαναδωσω γι αυτο σκεφτομαι η να παω στατιστικης η να παω κατευθειαν εξωτερικο. Τα μαθηματικα τι τυπου ειναι, ξερεις; εχει πολλα ολοκληρωματα και τετοια; ποσο δυσκολο ειναι να γραψεις καλα στην εξεταστικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κουκλιτσα μου δεν εισαι 7χρονο. Σκεψου τι δουλεια θες να κανεις να σου προτεινω και την αναλογη βελτιστη πορεια. Ποτε θα αποφασισεις? Κανε μια προβολη στο μελλον πως θες να ειναι η καθημερινοτητα σου και τα ξαναλεμε. Απ οτι καταλαβα τα μαθηματικα, ε δεν ειναι και το φορτε σου...! :-P Επισης σκεψου και λιγο πιο πρακτικα γιατι εχεις κολησει οπως ολοι οι μαθητες βεβαια, μονο στο τι μαθημα μ αρεσει και κρινοντας μονο απ τα μαθηματα που βλεπεις στο σχολειο και απ τα στερεοτυπα για τα επαγγελματα. Προσπαθησε να δεις πιο μελλοντικα τον εαυτο σου. Δεν ειναι τυχαιο οτι την ερωτηση αυτη τη ρωτανε σε πολλες συνεντευξεις για δουλειες. Σκεψου οτι ενα μικρο παιδι δεν οραματιζεται το μελλον, το μελλον του ειναι τα επομενα λεπτα. Οσο πιο ωριμος τοσο πιο μακρια βλεπεις. Να σου προτεινω και ενα βιβλιο στα πμ που οταν το διαβασα θελησα να γινω οικονομολογος. Συγκεκριμενο στοχο λοιπον λαμβανοντας υποψη τα παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ειμαι πολυ καλη στα μαθηματικα και παντα ηταν το αγαπημενο μου μαθημα, αλλα εχω μπουχτισει φετος και δεν μπορω να ειμαι σιγουρη αν θα εχω ορεξη να τα βλεπω συνεχεια μπροστα μου για τα επομενα χρονια με τον ιδιο ρυθμο που τα βλεπω φετος.
Οικονομικα θελω σιγουρα αλλα εχουν πολλες διακλαδωσεις. Δεν γινεται ως δια μαγειας να ξερω ακριβως τι κανει ο καθενας που το επαγγελμα του σχετιζεται ελαχιστα εως τελειως με τα οικονομικα.. Γι αυτο ρωταω, για να μαθω. Ξερω ατομα που εχουν τελειωσει σχολη του οπα, αλλα και οποιαδηποτε αλλη σχολη, και η δουλεια τους ηταν διαφορετικη απο αυτο που ειχαν στο μυαλο τους. Πρεπει να λαβω υποψιν οσα περισσοτερα στοιχεια μπορω για να μην μετανιωσω αργοτερα την επιλογη που εκανα.

Ναι αν μπορεις στειλε μου εκεινο το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Καταρχην εφοσον σ αρεσουν τα οικονομικα και τα μαθηματικα μια πρωτη επιλογη ειναι οι σχολες σασσ οικονομικο και αξιωματικων ελλας. Εχουν παρα πολλα πλεονεκτηματα οπως δωρεαν περιθαλψη απο οδοντιατρο μεχρι ψυχολογο, τζαμπε στα μεσα μεταφορας οπως λεωφωρεια, δυνατοτητα συνεχισης σπουδων στο εξωτερικο και σε ερευνητικες θεσεις ενω θα πληρωνεσαι, μισθο και ενσημα απ τα 18 σου αρα θα βγεις νωρις στη συνταξη με μεγαλο βιογραφικο, γρηγορη ανεξαρτησια απ τους γονεις οικονομικα και πρακτικα κλπ κλπ. Και μη φανταστεις οτι πρεπει να σαι κανενας ραμπο για να τα καταφερεις μεσα. Ρωτα οποιον σπουδαζει να σε πει οτι ειναι ακαδημαικες σχολες και εισαι σαν φοιτητης με καποιο προγραμμα ομως. Εγω εχω συμμαθητες μου που τους εστειλε η σχολη σε γνωστα αμερικανικα πανεπιστημια για περαιτερω σπουδες με τα εξοδα πληρωμενα.

Κρατας αυτα στο μυαλο σου. Μετα παμε σε αλλες επιλογες. Αν παρω τα ερωτηματα σου, το πρωτο ερωτημα λες ποια ειναι καλυτερη, δεν ξερω τι εννοεις καλυτερη ομως, απο ποια πλευρα? σαν προγραμμα σπουδων ειναι διαφορετικες. Σκεψου ομως και τις στρατιωτικες που σε λεω, η σασσ ειναι το οικονομικο απθ ουσιαστικα.

Θα σκεφτεις επισης και τις πρακτικες διαστασεις περαν των μαθηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
1. Καλυτερο ειναι το τμημα οικονομικης επιστημης η το στατιστικης;
Είναι διαφορετικής φιλοσοφίας τμήματα,στο τμήμα μας έχουμε πολυ στατιστική και οικονομετρία(συναφή αντικείμενα).
Στο τμήμα Στατιστικής γνωρίζω επίσης με σιγουριά οτι κάνουν και έχουν σαν επιλογή ορισμένα μαθήματα Οικονομικής Θεωρίας.
Ανάλογα τις δικές σου επιθυμίες,εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής με τον συνδυασμό Μαθηματικών/Στατιστικής και Οικονομικής Θεωρίας.

2. Απ' το στατιστικης μπορεις να γινεις οικονομολογος κι αν ναι εχεις τις ιδιες ευκαιριες με καποιον που εχει τελειωσει το οικονομικης επιστημης;
Οικονομολόγος γίνεσαι,εγγράφεσαι κανονικά στο ΟΕΕ.Τώρα το τι κάνει ο οικονομολόγος είναι άλλο θέμα.Οικονομολόγος μπορεί να θεωρηθεί και ένας Μαρκετίστας.Αναλόγως με το τι εσύ θες να ασχοληθείς,πιστεύω οτι και τα 2 τμήματα σου προσφέρουν πολλές διεξόδους μιας και δεν είναι καθόλου εξειδικευμένα,πόσο μάλλον το Οικονομικής Επιστήμης.

3. Στο τμημα στατιστικης ποια ειναι η αναλογια των θεωρητικων μαθηματων αναλογικα με αυτα που εχουν σχεση με μαθηματικα;
Κατά κύριο λόγο ποσοτικά μαθήματα,είτε θεωρητικά είτε εφαρμοσμένα.

Τα μαθηματικα τι βαθμο δυσκολιας εχουν και πρεπει να εισαι ιδιοφυια για να παρεις καλο βαθμο; θελω να εχω πτυχιο με πολυ καλο βαθμο για να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο αργοτερα..μηπως να επιλεξω κατι αλλο;
Αρχικά να ξέρεις οτι τα μαθηματικά σε ακαδημαικό επίπεδο δεν έχουν σχέση με το λυκειακό επίπεδο.Εγώ μπήκα πεποισμένος στην σχολή μου οτι την ήθελα 100%,τώρα σκέφτομαι να πάω Μαθηματικό.Δεν είναι τύπου παρε 10 μεθοδολογίες και λύσε την άσκηση.Βλέπεις το πιο ''αφηρημένο'' κομμάτι τους και αυτό είτε θα σε ξετρελάνει ή θα σε ξενερώσει.

5. Σκεφτομαι να κανω προετοιμασια 1-2 χρονια για να μπω στο LSE στο Λονδινο. Αξιζει τον κοπο η καλυτερα να παω σε μια σχολη στο ΟΠΑ;
Πιστεύω οτι είναι καλύτερο να εξοικονομίσεις χρήματα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Το ΟΠΑ έχει καλό όνομα στο εξωτερικό,ανάλογα και με την δική σου προσπάθεια βέβαια.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Να σου προτεινω και ενα βιβλιο στα πμ που οταν το διαβασα θελησα να γινω οικονομολογος. Συγκεκριμενο στοχο λοιπον λαμβανοντας υποψη τα παντα.
@ alladin και εδώ ενα pm αν μπορείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είναι διαφορετικής φιλοσοφίας τμήματα,στο τμήμα μας έχουμε πολυ στατιστική και οικονομετρία(συναφή αντικείμενα).
Στο τμήμα Στατιστικής γνωρίζω επίσης με σιγουριά οτι κάνουν και έχουν σαν επιλογή ορισμένα μαθήματα Οικονομικής Θεωρίας.
Ανάλογα τις δικές σου επιθυμίες,εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής με τον συνδυασμό Μαθηματικών/Στατιστικής και Οικονομικής Θεωρίας.


Οικονομολόγος γίνεσαι,εγγράφεσαι κανονικά στο ΟΕΕ.Τώρα το τι κάνει ο οικονομολόγος είναι άλλο θέμα.Οικονομολόγος μπορεί να θεωρηθεί και ένας Μαρκετίστας.Αναλόγως με το τι εσύ θες να ασχοληθείς,πιστεύω οτι και τα 2 τμήματα σου προσφέρουν πολλές διεξόδους μιας και δεν είναι καθόλου εξειδικευμένα,πόσο μάλλον το Οικονομικής Επιστήμης.


Κατά κύριο λόγο ποσοτικά μαθήματα,είτε θεωρητικά είτε εφαρμοσμένα.


Αρχικά να ξέρεις οτι τα μαθηματικά σε ακαδημαικό επίπεδο δεν έχουν σχέση με το λυκειακό επίπεδο.Εγώ μπήκα πεποισμένος στην σχολή μου οτι την ήθελα 100%,τώρα σκέφτομαι να πάω Μαθηματικό.Δεν είναι τύπου παρε 10 μεθοδολογίες και λύσε την άσκηση.Βλέπεις το πιο ''αφηρημένο'' κομμάτι τους και αυτό είτε θα σε ξετρελάνει ή θα σε ξενερώσει.


Πιστεύω οτι είναι καλύτερο να εξοικονομίσεις χρήματα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Το ΟΠΑ έχει καλό όνομα στο εξωτερικό,ανάλογα και με την δική σου προσπάθεια βέβαια.

Ελπίζω να σε βοήθησα.


@ alladin και εδώ ενα pm αν μπορείς



Ναι με βοηθησες φοβερα. Σ' ευχαριστω πολυ, αυτα ηθελα να μαθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ναι δεν εννοουσα να βασιστεις, απλα να σκεφτεις και αυτη την επιλογη. Θεμα στρωσιματος ειναι αλλωστε και λιγο τυχης.
Για τις σχολες να ξερεις υπαρχουν 2 θεματα, τι επαγγελματικα δικαιωματα εχουν απ το νομο και τι μαθηματα κανουν. Αλλο καπελο τι ζηταει η αγορα εργασιας. Θα το πουμε μετα.
Εδω τυγχανει τα τμηματα αυτα να χουν παρομοια δικαιωματα στο οικονομικο πεδιο παρολο που σαν μαθηματα διαφερουν. Το τι μαθηματα κανεις μεσα παιζει ρολο για σενα, για την προσωπικη σου κουλτουρα. Ο κανονας που λεω εγω οταν υπαρχουν παρεμφερεις σχολες ειναι να διαλεγεις τη σχολη με τα περισσοτερο σχετικα μαθηματα μ αυτο που θες να κανεις. Οχι οτι αν πας στην αλλη δε θα γινεται-μικρο ποσοστο ειναι που δε θα μπορεις-αλλα θα ρολαρεις πιο ευκολα. πχ αν εγω σπουδαζω φυσικος και μετα θελω να παω αστροφυσικη, παιρνω μεσα ολες τις αστροφυσικες, ας πουμε μπορει να χουμε 2 υποχρεωτικα και 8 επιλογης. Τα παιρνω ολα τα σχετικα και μολις παω στο μαστερ θα εχω πλεονεκτημα. Οχι οτι δε σε δεχονται αν εχεις κανει μονο τα 2, αλλα μετα θα τρεχεις περισσοτερο. Τωρα για να ρθουμε σε κατι πιο συγκεκριμενο πρεπει να σκεφτεις αν πας εξωτερικο ή οχι γιατι στην ελλαδα ειναι δυσκολα τα πραγματα και ελαχιστες διεξοδοι υπαρχουν. Αν θελεις και την ελλαδα πρεπει να το σκεφτεις αυτο οπως και αλλες παραμετρους. Θα σε προτεινω και καποιες επιλογες που ειναι πιασαρικες και εδω και θα σου προτεινα να ασχοληθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θελω να παω εξωτερικο οπωσδηποτε, αλλα θελω να εχω σαν εναλλακτικη την ελλαδα στην περιπτωση που για οποιονδηποτε λογο δεν τα καταφερω εξω. Αν δεν σου ειναι κοπος πες μου κυριως για εξωτερικο ο,τι ξερεις, αλλα και για ελλαδα 2-3 πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
2 πραγματα μ αρεσουν σε σενα ανσπ, που δεν εισαι καθολου αναποφασιστη και που τα θελεις ολα δικα σου! Νομιζω κανεις για οικονομολογος και συγκεκριμενα τραπεζιτης!:P case closed!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Χαχαχα αυτο με την αναποφασιστικοτητα ειδικα πρεπει να το διορθωσω αμεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εχει προοπτικες το τμημα στατιστικης της Ασσοε?Μπορει να ασχοληθεις με την οληροφορικη μεω αυτου του τμημτος η να διδαξεις στην δευτεροβαθμια εκπαιδυεση αοθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρη, ακομα το ψαχνω. Δεν ξερω ακριβως στα οικονομικα τι ειναι το καθενα. Για οικονομολογος σκεφτομαι η τιποτα τετοιο.


Μου αρεσουν τα μαθηματικα αλλα δεν θελω και να τα βλεπω ολη μερα μπροστα μου. Αρκετα τα εχω φαει στη μουρη φετος. Ηθελα οικονομικης επιστημης αλλα εγινε ενα μπερδεμα φετος και δεν περαστηκε στο συστημα ως μαθημα επιλογης το ΑΟΘ, οποτε αν αποφασισω να παω εκει θα ξαναδωσω γι αυτο σκεφτομαι η να παω στατιστικης η να παω κατευθειαν εξωτερικο. Τα μαθηματικα τι τυπου ειναι, ξερεις; εχει πολλα ολοκληρωματα και τετοια; ποσο δυσκολο ειναι να γραψεις καλα στην εξεταστικη;
Οχι ιδιαιτερα δυσκολα,εχει διπλα,τριπλα,θα ασχοληθεις πολυ με κατανομες,σειρες,μερικες παραγωγοι,διαφορικες,ροπογεννητριες,πιθανογεννητριες,εχει αρκετα μαθηματικα αλλα οχι τοσο απαιτητικα νομιζω συγκριτικα με του πολυτεχνειου πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
το θεμα δυστυχως ειναι οτι με ενα πτυχιο στατιστικης προκοπει δεν καμεις. χρειαζεται οπωσδηποτε μεταπτυχιακο.
τουλαχιστον σου δινει γερες βασεις για πολλα μεταπτυχιακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
το θεμα δυστυχως ειναι οτι με ενα πτυχιο στατιστικης προκοπει δεν καμεις. χρειαζεται οπωσδηποτε μεταπτυχιακο.
τουλαχιστον σου δινει γερες βασεις για πολλα μεταπτυχιακα

Αυτο εχω ακουσει κ εγω για το συγκεκριμενο τμημα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top