Τμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γνωρίζω άτομο που βρίσκεται στη σχολή αυτή και θα γράψω όσα μου έχει πει.
Την πρώτη μέρα που πήγε στη σχολή, του έκανε μεγάλη εντύπωση που παντού υπήρχαν κολλημένα χαρτιά από νοσοκομεία και εταιρίες, που έγραφαν ζητείται, ζητείται, ζητείται, ...πτυχιούχος. Δηλαδή, όπως και στη συνέχεια διαπίστωσε, υπάρχει επαγγελματικό μέλλον. Αυτό είναι λογικό, καθώς η ιατρική διαρκώς εξελίσσεται τεχνολογικά και χρησιμοποιεί όλο και περισσότερα και πιο πολύπλοκα μηχανήματα, οπότε χρειάζονται και αυτοί που θα τα συντηρούν. Τα μαθήματα (κατά τη γνώμη του) είναι πολύ ενδιαφέροντα, κάνουν αρκετά σχετικά με υπολογιστές και μπόλικη φυσική. Δεν είναι σίγουρα από τα εύκολα ΤΕΙ να το τελειώσεις, όμως δεν το θεωρεί και δύσκολο. Η άποψη του είναι ότι οι περισσότεροι δυσκολεύονται γιατί βρέθηκαν εκεί τυχαία, με πολύ λίγα μόρια και καθόλου όρεξη για διάβασμα, οπότε δεν βρήκαν μια σχολή της αραχτής.
Για επίσημες πληροφορίες: https://www.teiath.gr/stef/tio/

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
θα μου προτείνατε αφού εξαντλήσω τις πιο "επιθυμητες" επιλογές όσον αφορά οικονομοδιοικητικά τμηματα να συνεχήσω δηλώνοντας το τμήμα ΤΕΧΝΙΚΩΝ IATRIKΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ-ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ? είναι το μοναδικό στην Ελλάδα και με αρκετά χαμηλή βάση.. θα μπορούσα να πω πως με ενδιαφερουν τα ηλεκτρονικα.. πχ τον επιτραπεζιο τον εχω ανοι3ει σε κομματια χίλιες φορές και είμαι αρκετά υπολογιστάκιας (όσο γελοιο και αν ακούγεται ). ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ μετά το συγεκρημνο ΤΕΙ να κάνω μεταπτυχιακό σε οικονομικά ή διοίκηση?

στα μαθηματικά είμαι μέτριος, αλλά με μπολικη προσπάθεια κάτι κανω.. έχει πολλά μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ρε παιδια τι θα μου προτεινατε να παω τεχνολογια ιατρικων οργανων,ιατρικα εργαστηρια,οδοντικη τεχνολογία ή πολιτικών δομικών εργων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
θα μου προτείνατε αφού εξαντλήσω τις πιο "επιθυμητες" επιλογές όσον αφορά οικονομοδιοικητικά τμηματα να συνεχήσω δηλώνοντας το τμήμα ΤΕΧΝΙΚΩΝ IATRIKΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ-ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ? είναι το μοναδικό στην Ελλάδα και με αρκετά χαμηλή βάση.. θα μπορούσα να πω πως με ενδιαφερουν τα ηλεκτρονικα.. πχ τον επιτραπεζιο τον εχω ανοι3ει σε κομματια χίλιες φορές και είμαι αρκετά υπολογιστάκιας (όσο γελοιο και αν ακούγεται ). ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ μετά το συγεκρημνο ΤΕΙ να κάνω μεταπτυχιακό σε οικονομικά ή διοίκηση?

στα μαθηματικά είμαι μέτριος, αλλά με μπολικη προσπάθεια κάτι κανω.. έχει πολλά μαθηματικα?

Νικο, ενα θα σου πω: Πηγαινε! αυτη η σχολη ειναι για σενα απ οσο καταλαβαινω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Νικο, ενα θα σου πω: Πηγαινε! αυτη η σχολη ειναι για σενα απ οσο καταλαβαινω...;)

Πολύ "απότομα" όμως το λες.. Πως δηλαδή? Έτσι απλά πήγαινε!??! :P
Εναν υπολογιστή έχω ανοιξει.. δεν έχω όμως πιάσει κολλητήρι όμως ποτέ να πειράξω κάτι παραπάνω γενικά :(
Από την μία φαντάζει ΤΟΣΟ καλή επιλογή, από την άλλη όμως τα τρελά θέματα που διδάσκονται (πχ Βιοϊατρική Τεχνολογία) με κάνει να χεστώ πάνω μου :redface: (σρυ κιολας, αλλα πιο ευγενικά δεν μπορω να το θεσω..)

αυτό πο ρωτάω για μεταπτυχιακό σε διοικηση η τιποτα σχετικό γίνεται?
γιατί είσαι τόσο θετικός? μηπως τρολλάρεις :P:D:D:hmm: ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Σου μιλαω πολυ σοβαρά, φαινεται απο τον τρόπο που γραφεις πως σου αρσουν τα ηλεκτρονικα, αν δεν σου εκαναν το κλικ,
δεν θα ειχες μπει καν στο κοπο να ανοιξεις το πισι (κατι που για αλλους ειναι απλα μαυρο κουτι)
Φαινεται πως εχεις κανει μια καλη αρχή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Και πλεον φοιτητης στο 480 ΤΕΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ.
Αφου δε μας εκατσε ΣΜΥΝ.
Ειμαι 50-50 στο να ξαναδωσω.
Εσεις τι λετε, εχει προοπτικη η σχολη αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εσεις τι λετε, εχει προοπτικη η σχολη αυτη?
Αν έχει λέει;:P

Ένα θα σου πω,
πριν ανοίξει αυτή η σχολή, ό,τι μηχανήματα υπήρχαν πηγαίναν Ιταλία.

Έχει ΠΑΡΑ πολλές προοπτικές απασχόλησης!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Και πλεον φοιτητης στο 480 ΤΕΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ.
Αφου δε μας εκατσε ΣΜΥΝ.
Ειμαι 50-50 στο να ξαναδωσω.
Εσεις τι λετε, εχει προοπτικη η σχολη αυτη?

ο αδερφός μου τη τελείωσε και βρήκε δουλειά μέσα σε 6 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Και πλεον φοιτητης στο 480 ΤΕΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ.
Αφου δε μας εκατσε ΣΜΥΝ.
Ειμαι 50-50 στο να ξαναδωσω.
Εσεις τι λετε, εχει προοπτικη η σχολη αυτη?

Έχει πολύ καλές προοπτικές η σχολή. Σκέψου ότι αν την τελειώσεις, κάνεις και ένα μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι σχετικό με λοιμώξεις και εργαστήρια και είσαι τζιτζί.

Γενικά, ότι έχει μέσα Υγεία πουλάει. Ενώ, ο στρατός, τώρα, τείνει να γίνει ''ξεφτύλας'', επειδή υπάρχουν μειώσεις μισθών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γιατι ακουω ομως απο πολλους που τελειωσαν αυτη τη σχολη οτι δε βρηκαν δουλεια?:worry:
Θα μου πειτε εγω σε 4 χρονια θα εχω τελειωσει, ποιος ξερει σε τι κατασταση θα ειμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Επειδή πλέον με τη κρίση τα μικροβιολογικά κόβουν απ' όπου μπορούν. Αυτό περιλαμβάνει το να κάνουν μόνοι τους βαθμονομήσεις κτλ, ή να προσλαβάνουν προσωπικό 2πλου πτυχίο(τεχνολόγου ΙΕ & ΙΟ). Επίσης για <<απλά καμμένα>> μηχανήματα ο απλός ηλεκτρολόγους τους είναι αρκετός...

+Πιθανόν ο κορεσμός του κλάδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Η απογοητευση η ιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Επίσης για <<απλά καμμένα>> μηχανήματα ο απλός ηλεκτρολόγους τους είναι αρκετός...

απλά μην το πεις παραέξω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παλι καλα που εχω τον challenger να λεει κατι θετικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Καλά ντάξει, στην Ελλάδα οι ηλεκτρολόγοι δεν είναι άξιοι να στήσουνε σωστά μια εγκατάσταση,
Σιγά μην διορθώσουν ιατρικό μηχάνημα....:P
Αυτά τα λέμε μεταξύ μας για δουλεύουμε ο ένας τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ρε παιδια ποτε θα ξεκινησουν οι εγγραφες?
Μπαινω στο site τους και ακομα δε λεει τιποτα :confused:

EDIT: Το βρηκα, σημερα εβγαλαν ανακοινωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δσυκολγ σχολη??Μπορει καποιος να βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solid25

Νεοφερμένος

Ο solid25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα στη όμορφη παρέα σας. Βρήκα τυχαία αυτή τη συζήτηση στο google και είπα να πώ δύο λόγια για το τμήμα Τεχνολογία Ιατρικών Οργάνων μιας και τυχαίνει να φοιτώ σε αυτό το τμήμα! Είμαι στα τελευταία εξάμηνα "τελειόφοιτος δηλαδή". Η σχολή είναι πολύ καλή και να τονίσω ότι αγγίζει το επίπεδου του Πολυτεχνείου. Πρέπει να έχεις πολύ καλή γνώση Μαθηματικών Γ' Λυκείου για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στα μαθήματα. Όλα τα άλλα στα μαθαίνουν απο την αρχή. Σαν να ξεκινάς απο το μηδέν. Έχει πολλά μαθήματα ηλεκτρονικών, πληροφορικής και λιγότερα μαθήματα ιατρικής Βιολογία κτλ.

Η σχολή δεν θα σε μάθει να ανοίγεις τον υπολογιστή και να τον λύνεις σε 5 λεπτά, αλλά να ανοίγεις τον υπολογιστή και να ξέρεις στο περίπου τι κάνει το κάθε ηλεκτρονικό στοιχείο πάνω στην motherboard ας πούμε. Σε μαθαίνει να ξέρεις πως λειτουργούν τα μηχανήματα: αξονικός τομογράφος, υπέρηχος, ακτινολογικά και άλλα πολλά!
Η σχολή άμα την πάρεις στα σοβαρά και με ένα μέσο διάβασμα περνιέται εύκολα. Υπάρχουν βέβαια ακόμα κανά δύο καθηγητές που είναι παλαιού τύπου. Δηλαδή περνάς μετά από τάμα στην Παναγία :P .

Από επαγγελματικής πλευράς τα πράγματα έχουν στενέψει αρκετά όπως και στις περισσότερες δουλείες δηλαδή πρέπει να τους αποδείξεις ότι είσαι καλός στη δουλεία σου, ενώ παλιά σε τσιμπάγανε πριν καν πάρεις πτυχίο.

Αυτά είχα να πω. Ότι θέλετε ρωτήστε με.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Nα σαι καλα φιλε για την απαντηση...απλα ακουγεται οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη και δν περνιεται..κατι αλλο..επειδη ειμαι απο τεχνολογικη κατ θα αντιμετωπισω μ μαθηματα τυπου βιολογιας η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top