Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών - εντυπώσεις

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
είναι πολύ δύσκολο το σχέδιο??
εξαρταται.. εμενα μου φαινεται ευκολο (μετα απο 1 χρονο)
εαν εχεις χερι (καταλαβες τι εννοω :D) εισαι μια χαρα... εαν δεν επιανες ποτε σου το μολυβι να κανεις ενα καλο σκιτσακι στην ακρη του βιβλιου οχι πως δεν εχεις ελπιδες απλα θα σ φανει λιγο πιο δυσκολο..
ειναι να μην το παρεις για μαθημα να το κανεις επειδη σου αρεσει...
το γραμμικο σχεδιο ειναι καποια standard πραγματακια που ακολουθεις κ μετα απο καποια εξασκηση θα το κανεις πια μηχανικα για την πλακα σου.. εκει γραφουν κ οι περισσοτεροι καλα.. 20αρια ανετα..
στο ελευθερο ειναι που ζοριζονται ολοι.. εμενα προσωπικα με τρελαινει κ εχω υψηλες βλεψεις για το βαθμο (εαν δεν εχεις ηδη καταλαβει μαλλον πως θα δωσω στις πανελληνιες:P)
απο κει και περα εγω σ ου προτεινω να πιασεις κανα φιλο σου που κανει σχεδιο να τον παρακαλεσεις να σε παρει στο μαθημα να δεις πως ειναι και να δεις κ σχεδια που εχουν κανει. δεν θα χει προβλημα ο καθηγητης τ σιγοθρα. Ισα ισα! κ μετα εσυ αποφασιζεις.. αν θελησεις ομως να κανεις σ προτεινω να ξεκινησεις απ αυτο το καλοκαιρι Α' προς Β' Λυκειου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
να πω παντως μια συμβουλη:μην κουραστειτε πολυ στην τριτη λυκειου και με τις πανελληνιες γιατι θα φτυσετε αιμα στο πρωτο εξαμηνο....αυτο μονο λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tanatsos

Νεοφερμένος

Ο Tanatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αυτη τη περιοδο με ενδιαφερει παρα πολυ το συγκεκριμενο επαγγελμα για να το ακολουθησω..απο παντα στον ελευθερο χρονο μου εκανα σκιτσακια και τετοια και ετσι πιστευω οτι δεν θα δυσκολευτω στο σχεδιο μιας κ δεν το βλεπω σαν μαθημα. Επιπλεον περιμενω πως και πως το καλοκαιρι για να αρχισω φροντιστηριο σχεδιο...(επιτελους ενα φροντιστηριο που να θες να πας:D:D) - οχι πως το χρειαζομαι αφου εχω εμφυτο ταλεντο-(αστειευομαι ofc)

Aν και με κατατοπισε καπως ο "kay" θα ηθελα να ξερω πιο συγκεκριμενα που σε βγαζει αυτη η σχολη γιατι εδω ο μπαμπας μου κ ο νουνος μου μου λενε οτι οι αρχιτεκτονες σχεδιαζουν μονο σπιτια. Τι αλλο μπορεις να κανεις για δουλεια εκτος απο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
χελοουυυ ειναι Η kay!

τεσπα ειλικρινα αν ηταν να παω αρχιτεκτονικη για να σχεδιαζω σπιτια οταν βγω δε θα πηγαινα ποτε!η αρχιτεκτονικη σου ανοιγει δρομους σε ο,τι ασχολειται με εικαστικες/εφαρμοσμενες τεχνες(απο βιομηχανικο ντιζαιν και σχεδιο μοδας ως φωτογραφια ,κομικς,γραφιστικη κλπ...),μπορει να συνδυαστει με μουσειολογία,αρχαιολογια ακομα και με μουσικη(ο Ιανης Ξενακης ηταν μουσικος και αρχιτεκτων και τα εργα του επηρεαζονταν και απο τους δυο κλαδους σπουδων του).μέσα στη σχολη θα μαθεις να χειριζεσαι παρα πολυ καλα το καλλιτεχνικο βιντεο καθως και τη φωτογραφια να πω.

εγω προσωπικα θελω βιομηχανικο ντιζαιν οκ και κανα σπιτακι αμα λαχει....
ειναι παντως σχολη με πολυ καλλιτεχνικο αερα΄(γιεα τέλεια!)

και εχει και αρκετη κουραση-χωρις να στερεισαι τη φοιτητικη ζωη απλως καποιες μερες τη βδομαδα θα ειναι στανταρ πολυ πιεστικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tanatsos

Νεοφερμένος

Ο Tanatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση και θελω να σου ζητησω συγνωμη που σου εκανα αλλαγη φυλλου :P:P
τωρα θα το θυμαμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Καλησπερα και χρονια πολλα!Ξερει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως ειναι ο κριτικος η θεωρητικος αρχιτεκτονικης;Πως δουλευει δηλαδη κτλ...Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickolas13

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει οτι δεν βρίσκεις και πολυ εύκολα δουλειά...
δεν έχει εύκολη και γρήγορη επαγγελματική αποκατατάσταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
απο το βιβλιο που εχω ''παμε πανεπιστημιο'' αντιγραφω το παρακατω

το νουμερο ενα θετικο στοιχειο του επαγγελματος που σημειωνουν οι περισσοτεροι αρχιτεκτονες ειναι οτι δεν παρατηρειται ανεργια και η κατασταση εκτιμουν οτι θα παραμεινει ιδια για αρκετα χρονια ακομα.αυτο αποδεικνυεται αλλωστε και απο τους αριθμους.στοιχεια του τεχνικου επιμελητηριου ελλαδος(ΤΕΕ) δειχνουν οτι το 98% των εγγεγραμενων αρχιτεκτονων εχει δουλεια.
θετικες ειναι οι προοπτικες του επαγγελματος και για την εξευρεση εργασιας μετα την αποφοιτηση απο τις αρχιτεκτονικες σχολες.προσφατη ερευνα του ΤΕΕ εδειξε οτι το 63,4% των αρχιτεκτονων χρειαστηκε απο 1-6 μηνες για να βρει δουλεια.

εγω να τονισω οτι δεν εχω πειραξει το κειμενο και ειναι αυτουσιο απο το βιβλιο που προανεφερα.η ερευνα ειχε εκδοθει απο την εφημεριδα τα νεα την 1/2/2005
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δουλεια ή δουλεια πανω στο αντικειμενο; δεν το διευκρινιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
στοιχεια του τεχνικου επιμελητηριου ελλαδος(ΤΕΕ) δειχνουν οτι το 98% των εγγεγραμενων αρχιτεκτονων εχει δουλεια.

το λεει ξεκαθαρα πιστευω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αυτες οι πληροφοριες δινουν σαφως ενα μηνυμα αισιοδοξιας για οσους ενδιαφερονται να σπουδασουν αρχιτεκτονικη και ελπιζω να ισχυουν (αν και αφου ειναι στοιχεια απο το ΤΕΕ, πρεπει να ειναι εγκυρες)

Όμως οι αποψεις διιστανται καθως η καθηγητρια του ΣΕΠ στο σχολειο μου, μου ειπε οτι δεν βλεπει καλες προοπτικες

Η ιδεα του αρχ. μηχανικου με ενδιαφερει αρκετα αλλα ψαχνομαι και με αλλες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο έχω ακούσει και έγω και μάλιστα από τελειόφοιτο αρχιτεκτονικής. Οι πολιτικοί μηχανικοί τους "παίρνουν" τη δουλεια, εχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από αυτούς.

Εν πάσει περιπτώσει, μην τους λαμβάνετε υπ όψιν πολυ αυτούς τους οδηγούς ούτε τις διάφορες έρευνες που βγαίνουν κατά καιρούς, ο καθένας τα δικά του λέει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο έχω ακούσει και έγω και μάλιστα από τελειόφοιτο αρχιτεκτονικής. Οι πολιτικοί μηχανικοί τους "παίρνουν" τη δουλεια, εχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από αυτούς.

Εν πάσει περιπτώσει, μην τους λαμβάνετε υπ όψιν πολυ αυτούς τους οδηγούς ούτε τις διάφορες έρευνες που βγαίνουν κατά καιρούς, ο καθένας τα δικά του λέει...:)
νομιζω οτι ο αρχιτεκτονας εχει περισσοτερα δικαιωματα απο τον πολ. μηχ. και αν οχι περισσοτερα τοτε ισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
νομιζω οτι ο αρχιτεκτονας εχει περισσοτερα δικαιωματα απο τον πολ. μηχ. και αν οχι περισσοτερα τοτε ισα

Σύμφωνα με τον επαγγελματικό οδηγό του ΤΕΕ ισχύουν τα παρακάτω
Οι πολιτικοί μηχανικοί ως μελετητές δημοσίων έργων επιλέγουν 2 από τις εξής κατηγορίες μελετών:1) Στατικές μελέτες2) Γεωτεχνικές μελέτες και έρευνες3) Μελέτες συγκοινωνιακών έργων4) Μελέτες υδραυλικών έργων5) Μελέτες λιμενικών έργων6) Μελέτες τοπογραφίας7) Αρχιτεκτονικές μελέτες κτιριακών έργων8) Περιβαλλοντικές μελέτες9) Χωροταξικές-Ρυθμιστικές μελέτες10) Πολεοδομικές-Ρυμοτομικές μελέτεςενώ οι αρχιτέκτονες επιλέγουν 2 από τις εξής κατηγορίες μελετών:1) Αρχιτεκτονικές μελέτες κτιριακών έργων2) Ειδικές αρχιτεκτονικές μελέτες3) Περιβαλλοντικές μελέτες4) Στατικές μελέτες5) Χωροταξικές-Ρυθμιστικές μελέτες6) Πολεοδομικές-Ρυμοτομικές μελέτεςΟι πολιτικοί μηχανικοί ως εργολήπτες δημοσίων έργων έχουν το δικαίωμα να ασχοληθούν με τις εξής κατηγορίες έργων:1) Οικοδομικά έργα2) Υδραυλικά έργα3) Λιμενικά έργα4) Έργα οδοποιίας5) Βιομηχανικά-Ενεργειακά έργαενώ οι αρχιτέκτονες με τις εξής κατηγορίες έργων:1) Οικοδομικά έργα2) Έργα πρασίνουΑπό τα παραπάνω νομίζω ότι είναι φανερό ποιος έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.δεν τα ηξερα αυτα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos05

Νεοφερμένος

Ο manos05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!! Λοιπόν εγώ θέλω να περάσω αρχιτεκτονικη απλα θελω αν μπορει να μου πει καποιος απο ποτε πρεπει να αρχισω φροντιστηριο ωστε να ειμαι προετοιμασμενοσ?
ο καθηγητης του ΣΕΠ μου ειπε για απο φετοσ το καλοκαιρι..εσεισ τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SoulReaper

Νεοφερμένος

Ο SoulReaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ρε παιδιά θέλω να σας ρωτήσω αν διδάσκεστε χημεία ή κάτι παρόμοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
ισα ισα εχω την εντυπωση οτι στο εξωτερικο λεγονται κυριως αρχιτεκτονες μηχανικοι, αναλαμβανοντας μεγαλα εργα (απο γεφυρες μεχρι οτι θες) και εχουν πληρη επιβλεψη των εργων τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!! Λοιπόν εγώ θέλω να περάσω αρχιτεκτονικη απλα θελω αν μπορει να μου πει καποιος απο ποτε πρεπει να αρχισω φροντιστηριο ωστε να ειμαι προετοιμασμενοσ?
ο καθηγητης του ΣΕΠ μου ειπε για απο φετοσ το καλοκαιρι..εσεισ τι λετε?
εγω θα σου προτεινα το καλοκαιρι αυτο να ξεκινησεις για να εχεις χρονο και να μην σου πεσουν ολα μαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι για την Αρχιτεκτονική στο ΕΜΠ!! Ξέρω ότι είμαι ακόμα λίγο μικρή, αλλά μάλλον εκεί στοχεύω! Έχει δυσκολίες αυτή η σχολή, το ξέρω, όπως όλες, όμως πιστεύω πως με την κατάλληλη προσοχή και διάβασμα όλα θα πάνε μια χαρά!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top