Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ)

TopTop

Νεοφερμένος

Ο TopTop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπον παιδια ως φοιτητης Τοπογραφος Μηχανικος , εχω να πω το εξης: Η σχολη των τοπογραφων μηχανικων ειναι απο τις λιγες σχολες(συμφωνα με συζητησεις που εχω κανει και με οτι διαβαζω σε Fora) που ενω μπαινεις με χαμηλες σχετικα προσδοκιες, οσο περνουν τα χρονια αυτες συνεχως αυξανονται και καταληγεις να εισαι πολυ ευχαριστημενος γενικα.Και απο το πως λειτουργει και δομειται η σχολη αλλα και απο τη συνειδητοποιηση του ευρους των σπουδων του τοπογραφου μηχανικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Το θέμα της δυσκολίας της σχολής δεν είναι αυτό που με απασχολεί (δεν ξέρω αν ισχύει πάντως μου είπαν ότι στην Τοπογράφων διδάσκονται δυσκολότερα μαθηματικά από Πολιτικών Μηχανικών - πιθανότατα ράδιο αρβύλα) αλλά το τι θα κάνω μετά... Όσο για ΕΜΠ δεν το κόβω αφού σπίτι έχω στη Θεσσαλονίκη έτοιμο να με περιμένει εδώ και κάτι χρόνια από την αδερφή μου. Έχω στήριγμα και από τον πατέρα μου ο οποίος ασχολείται με τα δημόσια έργα και αυτός μου λέει να πάω Πολιτικός Μηχανικός όπως και όλοι όσοι άκουσαν ότι τα πήγα καλά στις εξετάσεις. Άρα αν όπως λές Civilara όλοι (πολιτικοί, τοπογράφοι, αρχιτέκτονες) "μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι" ίσως οι Πολιτικοί Μηχανικοί να ήταν η καλύτερη επιλογή. Πάντως έχω ακούσει περιστατικά όπου άτομα έψαχναν να βρώ έναν τοπογράφο για μια δουλειά και δεν έβρισκαν (συγκεκριμένα εδώ στη Βεροια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σε ό,τι γράφω υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις. Για παράδειγμα σε ένα μεγάλο έργο ο καθένας έχει το ρόλο του. Δεν ισχύει όμως αυτό στα καθημερινά έργα. Κατά την γνώμη μου η καλύτερη επιλογή είναι να πας πολιτικός μηχανικός. Βέβαια πρέπει να ληφθεί υπόψιν ποια επιστήμη είναι περισσότερο κοντά στα ενδιαφέροντά σου. Αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις το θέμα, κατέβασε οδηγούς σπουδών των σχολών και κατέβασε από την σελίδα του τεχνικού επιμελητηρίου τον επαγγελματικό οδηγό για νέους μηχανικούς. Αφιέρωσε κάμποσες ώρες να τους διαβάσεις. Αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosnifo

Νεοφερμένος

Ο panosnifo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια και εγω ενδιαφερομαι για τους τοπογραφους κυριως ομως για ΕΜΠ.Αλλα δε νομιζω να τους πιανω γτ εχω μονο 18013.Τι λετε??:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ΑΠΘ λογικά θα πιάσεις. Δεν ξέρω τώρα για ΕΜΠ...
Civilara, στο Πολιτικών Μηχανικών είδα ότι είναι 24 ώρες την εβδομάδα. Όλες αυτές είναι υποχρεωτικές παρακολουθήσεις; Εννοώ κάτι σαν τα εργαστήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannk8

Νεοφερμένος

Ο ioannk8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
εχω 18173 λετε να ξεπερασει τα μορια αυτη η αγρονομων τοπογραφων στο Απθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΑΠΘ λογικά θα πιάσεις. Δεν ξέρω τώρα για ΕΜΠ...
Civilara, στο Πολιτικών Μηχανικών είδα ότι είναι 24 ώρες την εβδομάδα. Όλες αυτές είναι υποχρεωτικές παρακολουθήσεις; Εννοώ κάτι σαν τα εργαστήρια;


Όχι βέβαια. Οι διαλέξεις των μαθημάτων δεν είναι υποχρεωτικές. Τα εργαστήρια είναι πολύ λίγα. Αυτό είναι το καλό των πολιτικών μηχανικών, τουλάχιστον για το ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannk8

Νεοφερμένος

Ο ioannk8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
περα ομωσ απ τα δικαιωματα που εχουν οι πολιτικοι μηχανικοι μηπωσ εχουν περισοτερη εξειδικευση οι τοπογραφοι ως αναφορα τις τοπογραφικεσ μελετεσ αρα μηπωσ ειναι και πιο αποτελεσματικοι στην δουλεια τουσ ( βλεποντασ τα μαθηματα τησ σχολησ το λεω αυτο) ηθελα να πω πωσ δεν εχω δει καποιον εδιαφερομενο για τοπογραγικεσ μετρισεισ να απευθυνεται σε πολητικο μηχανικο... ακομα σε μεγαλα δημοσια η ιδιοτικα εργα προσλαμβανοναται συγεκριμενα τομογραφοι και οχι μονο πολιτικοι μηχανικοι... αρα ειναι χρησιμοι και απαραιτιτοι απωσ και οι πολιτικοι μηχανικοι και επιτελουσ στιν ελλαδα ασ μιλησουμε για πραγματικεσ ικανοτιτεσ και οχι μονο για τισ τυπικεσ
-----------------------------------------
που μπορω να βρω αυτα που αναφερεισ????? σελιδα τεχνικού επιμελητηρίου τον επαγγελματικό οδηγό για νέους μηχανικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εννοείται πως οι τοπογράφοι είναι πιο εξειδικευμένοι στην τοπογραφία. Αυτή είναι η επιστήμη τους, το λέει και η λέξη. Αν είδες παραπάνω έγραψα πως σε ένα μεγάλο έργο ο καθένας έχει το ρόλο του. Και στην τελική αλλό τι κάνει κανείς και άλλο τι έχει δικαίωμα να κάνει από το νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannk8

Νεοφερμένος

Ο ioannk8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
οκ σεβομαι τη νεμπειρια σου εγω λογικα δεν πιανω πολιτικοσ μηχανικοσ στο απθ αλλα θελω να παω τοπογραφοσ απ την αρχη εκει ηθελα για τον λογο οτι ειναι αμετριοι οι πολιτικοι συγριτικα με τουσ τοπογραφουσ... πειστευεισ οτι θα ξεπερασει το 18100 η τοπογραφοσ ατο απθ? ξερεισ κατι για την σχολη χωροταξιασ και πολεοδομιασ στο βολο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
οκ σεβομαι τη νεμπειρια σου εγω λογικα δεν πιανω πολιτικοσ μηχανικοσ στο απθ αλλα θελω να παω τοπογραφοσ απ την αρχη εκει ηθελα για τον λογο οτι ειναι αμετριοι οι πολιτικοι συγριτικα με τουσ τοπογραφουσ... πειστευεισ οτι θα ξεπερασει το 18100 η τοπογραφοσ ατο απθ? ξερεισ κατι για την σχολη χωροταξιασ και πολεοδομιασ στο βολο???

Για την σχολή αυτή στο Βόλο δεν ξέρω τίποτα. Του ΑΠΘ την πιάνεις στάνταρντ με 18100. Του ΕΜΠ ίσως, αν δεν αυξηθεί 200 μόρια που δε νομίζω τόσοπολύ αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Τελικά κατά πάσα πιθανότητα θα δηλώσω Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή πάντως όπως και να έχει θα το ψάξω το επάγγελμα αφου τελειώσω την σχολή. Παρεμπιπτόντως η τοπογράφων μηχανικών στο ΑΠΘ παίρνει σίγουρα 70 ατομα, η πολιτικών μηχανικών νομίζω 150. Κάπου το είχα κατεβάσει το αντίστοιχο αρχείο δεν θυμάμαι όμως που...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannk8

Νεοφερμένος

Ο ioannk8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
φιλε σε αυτο που λεσ ( για τα 70 ατομα που περνει το "τατμ")ηθελα να ρωτησω αν ξερεισ ή αν γνωριζει σιγουρα ομωσ καποιοσ τι σημαινει αυτοσ ο αριθμοσ τον εισακτεων... δλδ αν εγω με 18173 πιασω το τοπογραφων μηχανικων στο απθ και υπαρχουν αλλα 71 ατομα που περνανε σε αυτη την σχολη με μεγαλητερο βαθμο απο μενα εγω δεν θα μπω? δλδ οταν θα βγουν οι βαζεισ αν δω οτι τα μορια μου με βαζουν στην σχολη πρωτησ προτημησεισ δεν θα ειμαι σιγουροσ οτι περασα???:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
φιλε σε αυτο που λεσ ( για τα 70 ατομα που περνει το "τατμ")ηθελα να ρωτησω αν ξερεισ ή αν γνωριζει σιγουρα ομωσ καποιοσ τι σημαινει αυτοσ ο αριθμοσ τον εισακτεων... δλδ αν εγω με 18173 πιασω το τοπογραφων μηχανικων στο απθ και υπαρχουν αλλα 71 ατομα που περνανε σε αυτη την σχολη με μεγαλητερο βαθμο απο μενα εγω δεν θα μπω? δλδ οταν θα βγουν οι βαζεισ αν δω οτι τα μορια μου με βαζουν στην σχολη πρωτησ προτημησεισ δεν θα ειμαι σιγουροσ οτι περασα???:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Όχι φίλε μου φυσικά και θα περάσεις, αν τα μόρια σου είναι μεγαλύτερα ή ισα με τη βάση. Απλά το λέω γιατί σε περίπτωση που αυξηθεί η ζήτηση της σχολής λόγω του μικρού σχετικά αριθμού εισακτέων θα αυξηθει σημαντικά και η βάση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosnifo

Νεοφερμένος

Ο panosnifo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Όχι βέβαια. Οι διαλέξεις των μαθημάτων δεν είναι υποχρεωτικές. Τα εργαστήρια είναι πολύ λίγα. Αυτό είναι το καλό των πολιτικών μηχανικών, τουλάχιστον για το ΑΠΘ.
Τουλαχιστον στο 1ο ετος στο ΕΜΠ οι πολιτικοι μηχανικοι δν εχουν καθολου εργαστηρια.Ουτε ενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Η βάση που ανακοινώνεται για κάθε σχολή είναι ο βαθμός του τελευταίου εισακτέου σε αυτήν...Δηλαδή του ατόμου που μπαίνει με την χαμηλότερη βαθμολογία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ποσο ειναι η βαση για τοπογραφους απθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
17789:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα,
θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει τι έχει να πει για τη συγκεκριμένη σχολή(μαθήματα, δυσκολία). Από επαγγελματική αποκατάσταση τι γίνεται. Στο περίγυρο πολλοί μου έχουν πει ότι πρώτη επιλογή να δηλώσω τη συγκεκριμένη σχολή και όχι πολιτικών μηχανικών. Περιμένω να με διαφωτίσετε...
τοπογραφους να πας...εγω επιανα πολιτικους εμπ κ δεν τους δηλωσα,,το επαγγελμα ειναι πλεον κορεσμενο..εχειγεμισει ο τοπος,,ενω οι τοπογραφοι ειναι λιγοι κ εχει αυξανομενη ζητηση.ασε που περναμε κ καταπληκτικα στη σχολη..
-----------------------------------------
Τελικά κατά πάσα πιθανότητα θα δηλώσω Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή πάντως όπως και να έχει θα το ψάξω το επάγγελμα αφου τελειώσω την σχολή. Παρεμπιπτόντως η τοπογράφων μηχανικών στο ΑΠΘ παίρνει σίγουρα 70 ατομα, η πολιτικών μηχανικών νομίζω 150. Κάπου το είχα κατεβάσει το αντίστοιχο αρχείο δεν θυμάμαι όμως που...
καλυτερα τοπογραφους εμπ παρα [πολιτικους απθ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
τοπογραφους να πας...εγω επιανα πολιτικους εμπ κ δεν τους δηλωσα,,το επαγγελμα ειναι πλεον κορεσμενο..εχειγεμισει ο τοπος,,ενω οι τοπογραφοι ειναι λιγοι κ εχει αυξανομενη ζητηση.ασε που περναμε κ καταπληκτικα στη σχολη..
-----------------------------------------

καλυτερα τοπογραφους εμπ παρα [πολιτικους απθ!!

Ξερει κανεις πληροφοριες για το τει τοπογραφιας.Τις διαφορες του με το αγρονομων τοπογραφων,αν αξιζει κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top