Τμήματα Eργοθεραπείας - γνώμες και προοπτικές

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ειδες υπαρχουν 2 επιλογης για το πρωτο εξαμηνο..
Θέλεις να πας φαρμακευτική μετά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Θέλεις να πας φαρμακευτική μετά ;
οχι φυσικα:P απλα εχω καποιο γνωστο και θελω να κανονισουμε κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ρε παιδιά διαφωτίστε με λίγο. Τί ορίζουμε ως "βιοδιαθεσιμότητα" ενός φαρμάκου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε παιδιά διαφωτίστε με λίγο. Τί ορίζουμε ως "βιοδιαθεσιμότητα" ενός φαρμάκου;;

:D εγώ ξέρω αλλά όχι ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τέλος πάντων, το νόημα θέλω, όχι τον ακριβή ορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τέλος πάντων, το νόημα θέλω, όχι τον ακριβή ορισμό.

είναι ένας δείχτης που μας δείχνει το ποσό του φαρμάκου που φτάνει στην συστηματική κυκλοφορία σε σχέση με το φάρμακο που χορηγήσαμε στον ασθενή.

Η μεγαλύτερη τιμή που μπορεί να πάρει είναι 1
οπότε στο αριθμητή βάζουμε το ποσο΄ του φαρμάκου που φτάνει στην συστηματική κυκλοφορία και στον παρανομαστή το ολικό ποσό φαρμάκου.

Το κατάλαβες ή να το πω πιο αναλυτικά για να το καταλαβεις (Δηλαδή να εξηγήσω κάποιους όρους όπως συστηματική κυκλοφορία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
κατάλαβα κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Για ενα παιδι που ρωτησε πιο πάνω:
ουσιαστικά κάνεις οσες ωρες αναγραφεται στο προγραμμα τα εξης μαθηματα: Γενικη φυσικη,γενικα μαθηματικα,γενικη ανοργανη χημεια,αναλυτικη χημεια,αγγλικά & το μάθημα επιλογης..Τα εργαστήρια ειναι 2 σ αυτο το εξάμηνο( τα λιγότερα :Ρ) απο τα οποια για την αναλυτική χημεια χωρίζεστε σε 2 ομαδες αλλα κάνετε ταυτοχρονα απλως με διαφορετικους καθηγητές(καλύτερα απεφυγε τον Μιχαηλ γιατι ειναι ο πιο ειρωνικός/σπαστικος/αδαης ανθρωπος που εχω πετυχει εδω κ 2 χρονια σε εργαστηριο στη σχολη)..Αντιθετα, στο εργαστηριο της ανοργανης χημειας χωριζεστε σε 2-3 ομάδες που κάνετε ανα 3-4 εργαστηριακα μαθηματα στο διαστημα Οκτωβρης-Νοεμβρης.
Ελπιζω να σε βοηθησα:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κανεις που να περασε εδώ φέτος; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
παιδια ενδιαφερομαι για φαρμακευτικη. θα μπορουσε καποιος που ειναι φοιτητής στην σχολη να μου πει πληροφοριες σχετικα με τη σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τι θες να μαθεις; να σου πω εγω :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
τις δυνατοτητες εργασιας μετα το τελος της σχολης. και πληροφοριες για την ιδια σχολη για τα μαθηματα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
γιατί τέτοια ερημιά ;;
εντύπωση μου έκανε ..
Φρμακευτική ΑΠΘ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Λοιπόν με πέτυχες σε στιγμή που έχω ορέξεις και επειδή η Φαρμακευτική είναι ο στόχος μου (και όνειρο) θα σε βοηθήσω :P

Λοιπόν, πρώτα από όλα θα πρέπει να γνωρίζεις πως η γενική σελίδα του τμήματος της Φαρμακευτικής του ΑΠΘ βρίσκεται εδώ.
Μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες. Ακόμη περισσότερες μπορείς να βρεις και στην άλλη σελίδα του τμήματος που βρίσκεται εδώ

Ας τα πάρουμε όμως τώρα από την αρχή. Η φοίτηση στη σχολή διαρκεί 10 εξάμηνα (5 χρόνια) εκ των οποίων το 9ο και το 10ο εξάμηνο είναι η πρακτική άσκηση σε Φαρμακείο που είναι ανοιχτό στο κοινό ή/και σε νοσοκομείο.

Τα μαθήματα που διδάσκονται μπορείς να τα βρεις εδώ.
Όπως είπαμε η φοίτηση αποτελείται από 10 εξάμηνα εκ των οποίων τα 8 αποτελούνται από μαθήματα και τα άλλα 2 είναι πρακτική άσκηση.

Σχετικά με τα μαθήματα κάθε εξαμήνου:

Εξάμηνο 1-7

Κατά τη διάρκεια αυτών των εξαμήνων παρακολουθείς όλα τα μαθήματα που φέρουν τη λέξη "ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΌ" από δίπλα. Πρέπει να επιλέξεις και μία ξένη γλώσσα που θα παρακολουθείς. Τα ελληνικά είναι για τους αλλοδαπούς, οπότε δεν μπορεί να τα επιλέξει ένας Έλληνας :P. Μετά θα βρεις κάποια μαθήματα που από δίπλα λέει "ΕΠΙΛΟΓΗΣ". Από αυτά πρέπει να επιλέξεις μόνο 1!

Εξάμηνο 8

Σε αυτό το εξάμηνο είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα διότι βλέπεις πάρα πολλά μαθήματα Επιλογής. Don't panic :P. Από αυτά όμως δεν ξέρω πόσα πρέπει να επιλέξεις. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να επιλέξεις 5 ή 6 αλλά πρέπει να επιλέξεις τη Διπλωματική Εργασία 1/2 και 2/2.

Τα μαθήματα της σχολής είναι μέρος των παρακάτω τομέων:

Φαρμακευτικής Τεχνολογίας
Φαρμακευτικής Χημείας
Φρμακογνωσίας-Φαρμακολογίας

Τελειώνοντας τη σχολή μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό για να έχεις περισσότερες διεξόδους. Γενικά ένας απόφοιτος Φαρμακευτικής είναι:

•Φαρμακείο ανοιχτό στο κοινό.
•Νοσοκομειακά Φαρμακεία.
• Θέση ελεγκτή στο Δημόσιο Τομέα ή σε ασφαλιστικό
Ταμείο.
• Κλινική Φαρμακευτική ή/και Μοριακή διάγνωση.
• Φαρμακευτική Βιομηχανία (Σύνθεση, μορφοποίηση &
έλεγχος φαρμάκων).
• Προώθηση Φαρμάκων και Φαρμακευτικό Μarketing.
• Φαρμακευτική έρευνα (ανάπτυξη νέων φαρμάκων κλπ).
• Ανάπτυξη Καλλυντικών ή συμπληρωμάτων διατροφής
• Ακαδημαϊκή καρριέρα.

Ό,τι άλλο θες να μαθεις ρώτησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Άντε να μαζευόμαστε κι άλλοι σιγά σιγά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TECHNICBOY

Νεοφερμένος

Ο TECHNICBOY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σχετικά με τις ξένες γλώσσες. Για να επιλέξω μια γλώσσα χρειάζεται να έχω και κάποιες βάσεις ήδη ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αυτό; Μπαίνουμε κατευθείαν στα βαθιά ή σιγά σιγά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σχετικά με τις ξένες γλώσσες. Για να επιλέξω μια γλώσσα χρειάζεται να έχω και κάποιες βάσεις ήδη ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αυτό; Μπαίνουμε κατευθείαν στα βαθιά ή σιγά σιγά; :)
όλοι πάνω κάτω έχουν μια ιδέα αγγλικών. Τώρα αν έχεις κάποια βάση θα σε βοηθήσει περισσότερο, αν δεν έχεις και πάλι δε νομίζω να έχεις πολύ μεγάλο θέμα, θα σε βοηθήσουν. Δεν είναι τμήμα αγγλικής φιλολογίας αλλωστε.
Συγχαρητήρια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Σχετικά με τις ξένες γλώσσες. Για να επιλέξω μια γλώσσα χρειάζεται να έχω και κάποιες βάσεις ήδη ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αυτό; Μπαίνουμε κατευθείαν στα βαθιά ή σιγά σιγά; :)

Επέλεξε αγγλικά.Τα περνάς εύκολα.Είναι ορολογία φαρμακευτικής αλλά και γραμματικά φαινόμενα.Στις εξετάσεις βάζει ένα κείμενο σχετικό με τη σχολή.Μπορεί να σου βάλει ένα κείμενο σχετικό με φαρμακολογία στα αγγλικά.Απαντάς σε ερωτήσεις σχετικές με το κείμενο,γραμματικά κ.α.
Το σημαντικό είναι να ξέρεις την ορολογία που χρησιμοποιείται στη φαρμακευτική στα αγγλικά.
1ο και 2ο εξάμηνο περνιούνται με ελάχιστο διάβασμα αν ξέρεις αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Επέλεξε αγγλικά.Τα περνάς εύκολα.Είναι ορολογία φαρμακευτικής αλλά και γραμματικά φαινόμενα.Στις εξετάσεις βάζει ένα κείμενο σχετικό με τη σχολή.Μπορεί να σου βάλει ένα κείμενο σχετικό με φαρμακολογία στα αγγλικά.Γράφεις περίληψη,γραμματικά κ.α.
Το σημαντικό είναι να ξέρεις την ορολογία που χρησιμοποιείται στη φαρμακευτική στα αγγλικά.
1ο και 2ο εξάμηνο περνιούνται με ελάχιστο διάβασμα αν ξέρεις αγγλικά.
νταξει δεν εχει και τραγικη ορολογια (θελω να πιστευω) μιας και οι περισσοτερες λεξεις μοιάζουν με ελληνικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top