Τμήματα Μετσοβίου Πολυτεχνείου: Βοήθεια στην Επιλογή

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
έχεις δει τον Μ.Ο. ετών αποφοίτησης των φοιτητών του Μαθηματικού ή Φυσικού ΕΚΠΑ;

αμαν ρε vikamάκο, δεν πρόκειται να σου φάμε τη δουλειά..χαχαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Λίγο άκυρο αυτο που είπες τώρα αλλα οκ :Ρ εγω είπα οτι στην Σεμφε θα της έβγαινε η γλώσσα οχι οτι το μαθηματικο ειναι εύκολο . Αλλα νομίζω καταλαβαίνεις οτι οσο να ναι άλλο να σου βγαίνει η γλώσσα και άλλο να δυσκολεύεσαι πολυ . Ασε που μην κοιτάς εσυ που τελείωσες Πάτρα . Θέματα απο μαθηματικο εκπα έχεις δει ; Εγω καθε χρονο τραβαω τα μαλλιά μου με αυτα που βάζουν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Λίγο άκυρο αυτο που είπες τώρα αλλα οκ :Ρ εγω είπα οτι στην Σεμφε θα της έβγαινε η γλώσσα οχι οτι το μαθηματικο ειναι εύκολο . Αλλα νομίζω καταλαβαίνεις οτι οσο να ναι άλλο να σου βγαίνει η γλώσσα και άλλο να δυσκολεύεσαι πολυ . Ασε που μην κοιτάς εσυ που τελείωσες Πάτρα . Θέματα απο μαθηματικο εκπα έχεις δει ; Εγω καθε χρονο τραβαω τα μαλλιά μου με αυτα που βάζουν !

Ναι έκανα πολλή χρήση της η-τάξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Και εγώ αν και φέτος την μπλοκάρανε για εκτός σχολής :/ μην συγκρίνεις το τμήμα σου με του εκπα . Ειλικρινά η Πάτρα ειναι μίλια μπροστά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και εγώ αν και φέτος την μπλοκάρανε για εκτός σχολής :/ μην συγκρίνεις το τμήμα σου με του εκπα . Ειλικρινά η Πάτρα ειναι μίλια μπροστά .

Έχουν καλό αρχείο σημειώσεων. Αρκετά κατανοητές..:) Εμείς ενώ έχουμε καλούς επιστήμονες δεν κάνουν καλές σημειώσεις..:/: Δεν έχουν υπομονή να τα γράψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Καλα, προσωπικα, θεωρω οτι το Μαθηματικο μου ταιριαζει καλυτερα. Δεν επελεξα απο θεμα δυσκολιας τη σχολη. :P

Δεν ξερω, γιατι προφανως δεν ειμαι στη σχολη, αλλα μου χουν πει οτι το επιπεδο των Μαθηματικων που κανουμε στο ΕΚΠΑ ειναι πολυ ανωτερο απο τα υπολοιπα Μαθηματικα. Δηλαδη οτι το επιπεδο δυσκολιας ειναι πολυ ανωτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλα, προσωπικα, θεωρω οτι το Μαθηματικο μου ταιριαζει καλυτερα. Δεν επελεξα απο θεμα δυσκολιας τη σχολη. :P

Δεν ξερω, γιατι προφανως δεν ειμαι στη σχολη, αλλα μου χουν πει οτι το επιπεδο των Μαθηματικων που κανουμε στο ΕΚΠΑ ειναι πολυ ανωτερο απο τα υπολοιπα Μαθηματικα. Δηλαδη οτι το επιπεδο δυσκολιας ειναι πολυ ανωτερο.

:P Καλα αν δεν παινεψεις το σπιτι σου... Μαθηματικα σπουδαζεις , ειτε το κανεις στο uni of trogli city ειτε στο ΕΚΠΑ το ιδιο δυσκολο θα ειναι. Αν σου αρεσει δεν θα εχει προβλημα
Αν και στο μαθηματικο οσους φοιτητες ξερω , πριν και μετα τις σπουδες εχουν σημαντικη διαφορα στην προσωπικοτητα τους(τεινουν στην παρανοια/τρελα) δεν ξερω τι τους κανουν μεσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
:P Καλα αν δεν παινεψεις το σπιτι σου... Μαθηματικα σπουδαζεις , ειτε το κανεις στο uni of trogli city ειτε στο ΕΚΠΑ το ιδιο δυσκολο θα ειναι. Αν σου αρεσει δεν θα εχει προβλημα
Αν και στο μαθηματικο οσους φοιτητες ξερω , πριν και μετα τις σπουδες εχουν σημαντικη διαφορα στην προσωπικοτητα τους(τεινουν στην παρανοια/τρελα) δεν ξερω τι τους κανουν μεσα :P

Να φανταστώ ότι το uni of trogli είναι κάπου στην χώρα μας; :D Έχω απορία πώς θα μετονομαστεί το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας αν οριστικοποιηθεί το όνομα στη γείτονα χώρα.

Bemane, πιστεύω ότι "ανοίγει" το μυαλό και βλέπουν παντού συστήματα αξόνων και χώρους Ν διαστάσεων. :P Όταν σχεδόν όλο το πρόγραμμα σπουδών είναι βασισμένο στην ε-δ απόδειξη θεωρημάτων.. μετά από ένα σημείο νιώθεις τη μαγεία. Ειδικά όταν βλέπεις το επίμονο 3άρι σε κάθε εξεταστική..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χαχαχα και στα δυο παω εγω ρε γιατι έχω φίλους εκπα . Εντάξει καλα έκανες να πάρεις και πιο εύκολα πτυχίο . Στη Σεμφε θα σου έβγαινε η γλώσσα .
Εν τω μεταξύ αν ρωτήσεις κόσμο στο εξωτερικό, θα σου πουν ότι γνωρίζουν το Μαθηματικό ΕΚΠΑ σαν μία πολύ «δύσκολη» σχολή. Αν πάλι ρωτήσεις για ΣΕΜΦΕ θα σου πουν... «does this make souvlaki???» :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στο εξωτερικό νομίζω πουλάει το όνομα Athens ... ότι είναι Αθήνα θεωρείται και πιο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCOOLIGAN

Νεοφερμένος

Ο SCOOLIGAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στο εξωτερικό νομίζω πουλάει το όνομα Athens ... ότι είναι Αθήνα θεωρείται και πιο δύσκολο.
fockos εσύ δεν είχες πάει για μπανάκι? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στο εξωτερικό νομίζω πουλάει το όνομα Athens ... ότι είναι Αθήνα θεωρείται και πιο δύσκολο.

Και για τα μαθηματικά έχεις άποψη ρε focko; :P Νομίζω ότι από τη στιγμή που κάθε Πανεπιστήμιο έχει Αμερικανόφερτους καθηγητές από καλά Πανεπιστήμια ΜΙΤ, Cornell, .. γνωρίζουν στο εξωτερικό τα μεγάλα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Επίσης μην ξεχνάμε τις διμερείς συνεργασίες, τα προγράμματα έρευνας, τα θερινά σχολεία, τα διεθνή συνέδρια στα Ελληνικά Πανεπιστήμια, τους υποτρόφους Έλληνες φοιτητές..που "διαφημίζουν" τη χώρα μας στην διεθνή επιστημονική κοινότητα, μέσω του επίπονου έργου τους. :) Μην τα ισοπεδώνουμε όλα άμα δεν γνωρίζουμε. Ενημερωτικά, υπάρχουν Έλληνες καθηγητές που κάνουν ερευνητικές δημοσιεύσεις με νέα αποτελέσματα πάνω στην επιστήμη τους. Αλλά ο .. Ελληνικός κίτρινος ρύπος δεν τους διαφημίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στο μαθηματικό του ΕΚΠΑ από ότι έχω καταλάβει μετράει πολύ το πού θα πέσεις. Υπάρχουν κάποιοι νέοι καθηγητές που κάνουν σωστό μάθημα και βοηθούν τα παιδιά και υπάρχουν και κάτι 60άρηδες τρελοκομεία κυριολεκτικά που απλά δε βγάζεις άκρη. Αν κρίνω από αυτό δεν εκπλήσσομαι που πολλοί βγαίνουν από κει με ψυχολογικά.

Γενικά αν μπείτε στα forum τους πέφτει πολύ κλάμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στο μαθηματικό του ΕΚΠΑ από ότι έχω καταλάβει μετράει πολύ το πού θα πέσεις. Υπάρχουν κάποιοι νέοι καθηγητές που κάνουν σωστό μάθημα και βοηθούν τα παιδιά και υπάρχουν και κάτι 60άρηδες τρελοκομεία κυριολεκτικά που απλά δε βγάζεις άκρη. Αν κρίνω από αυτό δεν εκπλήσσομαι που πολλοί βγαίνουν από κει με ψυχολογικά.

Γενικά αν μπείτε στα forum τους πέφτει πολύ κλάμα.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι..οι 60ρηδες τρελοκομείο είναι απλά τελειομανείς που ο μέσος φοιτητής αδυνατεί να παρακολουθήσει. Η τελειομανία τους δημιουργεί την ιδιοτροπία μετά από ένα σημείο. Οι συγκεκριμένοι έχουν τρελές περγαμηνές, αριστεία και τρελές απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
nPb τι σπουδαζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ρώτα άλλους..βαριέμαι να ξαναπενευτώ..:P
μα,εσυ με ενδιαφερεις :) χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλα, προσωπικα, θεωρω οτι το Μαθηματικο μου ταιριαζει καλυτερα. Δεν επελεξα απο θεμα δυσκολιας τη σχολη. :P

Δεν ξερω, γιατι προφανως δεν ειμαι στη σχολη, αλλα μου χουν πει οτι το επιπεδο των Μαθηματικων που κανουμε στο ΕΚΠΑ ειναι πολυ ανωτερο απο τα υπολοιπα Μαθηματικα. Δηλαδη οτι το επιπεδο δυσκολιας ειναι πολυ ανωτερο.

Και;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top