Τμήματα Μαθηματικών

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ρε τεμπέλη, λάθος emotion έβαλες, Αυτό είναι το σωστό::'(
Δεν πειραζει.Πηγαινε μαθηματικο θεσσαλονικης.Αφου εισαι πολυτεκνος και 14.000 να πιασεις περνεις μεταγγραφη για θεσσαλονικη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Αυτό είναι που με χαροποιεί ιδιαίτερα:D(το 14 πιστεύω πως το έχω σχετικά εύκολα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αυτό είναι που με χαροποιεί ιδιαίτερα:D(το 14 πιστεύω πως το έχω σχετικά εύκολα)
Ωραιος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Από ότι ξέρω και στο τμήμα του Μαθηματικού υπάρχει κάτι σαν κλάδος για τη Στατιστική(σε κάποια έτη).Έτσι δεν είναι?
Τα τμήματα <<Εφαρμοσμένα Μαθηματικά>> τί διαφορές έχει?Θέλω να πω θα πιάσεις δουλειά από αυτό το τμήμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Από ότι ξέρω και στο τμήμα του Μαθηματικού υπάρχει κάτι σαν κλάδος για τη Στατιστική(σε κάποια έτη).Έτσι δεν είναι?
Τα τμήματα <<Εφαρμοσμένα Μαθηματικά>> τί διαφορές έχει?Θέλω να πω θα πιάσεις δουλειά από αυτό το τμήμα?
Ξέρετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.

Σαν μαθηματικός είσαι. Καλύτερα μαθηματικό πήγαινε. Η κατεύθυνση της Στατιστικής σου μαθαίνει θεωρητική στατιστική (το μαθηματικό κομμάτι) και άρα δεν λογίζεσαι σαν στατιστικός. Συνήθως πολλοί μαθηματικοί κάνουν μάστερ στα στατιστικά τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Σαν μαθηματικός είσαι. Καλύτερα μαθηματικό πήγαινε. Η κατεύθυνση της Στατιστικής σου μαθαίνει θεωρητική στατιστική (το μαθηματικό κομμάτι) και άρα δεν λογίζεσαι σαν στατιστικός. Συνήθως πολλοί μαθηματικοί κάνουν μάστερ στα στατιστικά τμήματα.

ακριβώς αυτό...:):iagree:
άσε που στα μαθηματικά τμήματα, τα προσφερόμενα μαθήματα στατιστικής ή συναφούς κλάδου (π.χ. στοχαστική ανάλυση) είναι το πολύ 20-25 ενώ σε καθαρό τμήμα στατιστικής, τα προσφερόμενα μαθήματα στατιστικής είναι ένα πτυχίο ολόκληρο δηλ., από 45 μαθήματα και άνω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Σαν μαθηματικός είσαι. Καλύτερα μαθηματικό πήγαινε. Η κατεύθυνση της Στατιστικής σου μαθαίνει θεωρητική στατιστική (το μαθηματικό κομμάτι) και άρα δεν λογίζεσαι σαν στατιστικός. Συνήθως πολλοί μαθηματικοί κάνουν μάστερ στα στατιστικά τμήματα.
Thanks!!!

Κρίμα! Ήθελα να πάω στο στατιστικό αλλά λόγω απόστσασης δεν βολεύει(και οπως ειπα πριν είμαι και πόλύτεκνος οπότε ας μην πάει τζάμπα το θέμα των μεταγραφών!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Thanks!!!

Κρίμα! Ήθελα να πάω στο στατιστικό αλλά λόγω απόστσασης δεν βολεύει(και οπως ειπα πριν είμαι και πόλύτεκνος οπότε ας μην πάει τζάμπα το θέμα των μεταγραφών!)
Γιατι οχι μαθηματικο??Επειδη ειναι πιο δυσκολο τμημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Γιατι οχι μαθηματικο??Επειδη ειναι πιο δυσκολο τμημα??
Όχι, από την άποψη που το θέτεις εσύ δεν ξέρω ποιο είναι πιο δύσκολο(αν και έχει μία βάση σε μένα αφού το μαθηματικό είναι πιο πολύ θεωρία αντίθετα με το στατιστικό).

Απλώς πιστεύω πως από το στατιστικό θα μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλειά και σε περισσότερους τομείς, πχ αν πάει για δουλεια ένας από το μαθηματικο και ενας απο το στατιστικό για μετεωρολόγος θα πάρουν αυτόν από το στατιστικό(νομίζω:P)
Πέρα από αυτό όμως, μου έχουν πει και άλλοι ότι είναι πιο καλό το στατιστικό.
Έχω όμως χρόνο μέχρι του χρόνου να το σκεφτώ...Δεν το έχω δέσει βέβαια ότι θα πάω για μαθηματικά, αλλά μάλλον αυτό θα επιλέξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Όχι, από την άποψη που το θέτεις εσύ δεν ξέρω ποιο είναι πιο δύσκολο(αν και έχει μία βάση σε μένα αφού το μαθηματικό είναι πιο πολύ θεωρία αντίθετα με το στατιστικό).

Απλώς πιστεύω πως από το στατιστικό θα μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλειά και σε περισσότερους τομείς, πχ αν πάει για δουλεια ένας από το μαθηματικο και ενας απο το στατιστικό για μετεωρολόγος θα πάρουν αυτόν από το στατιστικό(νομίζω:P)
Πέρα από αυτό όμως, μου έχουν πει και άλλοι ότι είναι πιο καλό το στατιστικό.
Έχω όμως χρόνο μέχρι του χρόνου να το σκεφτώ...Δεν το έχω δέσει βέβαια ότι θα πάω για μαθηματικά, αλλά μάλλον αυτό θα επιλέξω
Το μαθηματικο να ξερεις ειναι πολυ δυνατο πτυχιο (και δυσκολο να το παρεις βεβαια) διοτι μετα μπορεις να ειδικευτεις σε πολλα πραγματα...Ειναι τα θεμελια ενως σπιτιου(πες το κι ετσι:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Όχι, από την άποψη που το θέτεις εσύ δεν ξέρω ποιο είναι πιο δύσκολο(αν και έχει μία βάση σε μένα αφού το μαθηματικό είναι πιο πολύ θεωρία αντίθετα με το στατιστικό).

Απλώς πιστεύω πως από το στατιστικό θα μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλειά και σε περισσότερους τομείς, πχ αν πάει για δουλεια ένας από το μαθηματικο και ενας απο το στατιστικό για μετεωρολόγος θα πάρουν αυτόν από το στατιστικό(νομίζω:P)Πέρα από αυτό όμως, μου έχουν πει και άλλοι ότι είναι πιο καλό το στατιστικό. Έχω όμως χρόνο μέχρι του χρόνου να το σκεφτώ...Δεν το έχω δέσει βέβαια ότι θα πάω για μαθηματικά, αλλά μάλλον αυτό θα επιλέξω

Αν ήξερες με τι μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με το πτυχίο του μαθηματικού, θα αναθεωρούσες πολλές από τις απόψεις που διατυπώνεις στο post σου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όχι, από την άποψη που το θέτεις εσύ δεν ξέρω ποιο είναι πιο δύσκολο(αν και έχει μία βάση σε μένα αφού το μαθηματικό είναι πιο πολύ θεωρία αντίθετα με το στατιστικό).

Απλώς πιστεύω πως από το στατιστικό θα μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλειά και σε περισσότερους τομείς, πχ αν πάει για δουλεια ένας από το μαθηματικο και ενας απο το στατιστικό για μετεωρολόγος θα πάρουν αυτόν από το στατιστικό(νομίζω:P)
Πέρα από αυτό όμως, μου έχουν πει και άλλοι ότι είναι πιο καλό το στατιστικό.
Έχω όμως χρόνο μέχρι του χρόνου να το σκεφτώ...Δεν το έχω δέσει βέβαια ότι θα πάω για μαθηματικά, αλλά μάλλον αυτό θα επιλέξω

τι σχεση εχει ο μετεωρολογος!!;; και αμφιβαλλω να παρουν τον στατιστικο ο μαθηματικος πιθανοτατα θα ξερει καλυτερα. Βεβαια η μετεωρολογια ειναι κλαδος της φυσικης οποτε χωρις καποιο μεταπτυχιακο γιοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εντάξη ρε σεις, μή βαράτε!!!:jumpy:
:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ο Στατιστικός βρίσκει πιο εύκολα δουλειά γιατί εκτός από μαθηματικά ξέρει ακόμα 10 επιστήμες αναγκαστικά ώστε να εφαρμόσει την στατιστική. Ουσιαστικά είναι εφαρμοσμένος μαθηματικός με τις αναγκαίες γνώσεις οικονομικών, χρηματοοικονομικών, μάρκετινγκ, πληροφορικής,ΟΔΕ, αναλογιστικών κτλ... Ο μαθηματικός είναι πολύ καλό πρώτο πτυχίο, αλλά θέλει πολύ τρέξιμο μετά. Βρες 10 στατιστικούς και 10 μαθηματικούς γύρω στα 30 και ρώτα απλά τι δουλειά κάνουν. Βρες ανέργους, καθηγητές κτλ...

Βέβαια, σε αυτό βοηθάει ότι βγαίνουν περίπου 200 στατιστικοί το χρόνο, σε αντίθεση με τους μαθηματικούς που είναι άπειροι. Εγώ ευχαριστώ τον Θεό που για 0,1 πέρασα στο στατιστικό γιατί τώρα θα ήμουν μαθηματικός... Πάντως για έναν άρρωστο με τα μαθηματικά, το μαθηματικό θα του δώσει εξαιρετικά εφόδια αν έχει χρόνο και χρήμα για πολλές σπουδές στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Nτάξει statistike μην περιγράφεις με τα πιο μελανά χρώματα την επιστήμη και το επάγγελμα του (Θεωρητικού ή Εφαρμοσμένου) Μαθηματικού Επιστήμονα. :P Θα βάλουμε και τα κλάματα...όχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί τελειώνουμε την σχολή αυτή στο χρονικό διάστημα αυτό και κάνουμε εργασιακά σχέδια για το μέλλον (προς το παρόν εκτός καθηγητιλικίου)...:lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Nτάξει statistike μην περιγράφεις με τα πιο μελανά χρώματα την επιστήμη και το επάγγελμα του (Θεωρητικού ή Εφαρμοσμένου) Μαθηματικού Επιστήμονα. :P Θα βάλουμε και τα κλάματα...όχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί τελειώνουμε την σχολή αυτή στο χρονικό διάστημα αυτό και κάνουμε εργασιακά σχέδια για το μέλλον (προς το παρόν εκτός καθηγητιλικίου)...:lol: :lol:

Νομίζω, πως ανέφερα πως αν έχεις χρόνο και χρήμα, είναι πολύ καλή σχολή. Καλή επιτυχία, σε ότι κι αν κάνεις. Εξάλλου, όλοι τα μαθηματικά αγαπήσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σορρυ ρε φίλε μου, αλλά που τα κάνουν όλα αυτά ακριβώς; Γιατί έχω κόσμο και κόσμο στη Στατιστική και μονο Μαθηματικά κάνουνε...Εκτός κι αν εννοείς τα επιλογής στο ΟΠΑ, με το συστημα των οποίων, εγώ, με πτυχίο Πληροφορικής, μπορώ να πάρω 4-5 μαθήματα πχ. απ'την Οικονομική Επιστήμη. Μου λες δηλαδή οτι μετά μπορώ να το παίζω Οικονομολόγος; Αφού ειναι τόσο γαμάτη σχολή, γιατί βρε παιδάκι μου δε μας το πες και μας πιο νωρίς να περάσουμε εκεί; Ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Σορρυ ρε φίλε μου, αλλά που τα κάνουν όλα αυτά ακριβώς; Γιατί έχω κόσμο και κόσμο στη Στατιστική και μονο Μαθηματικά κάνουνε...Εκτός κι αν εννοείς τα επιλογής στο ΟΠΑ, με το συστημα των οποίων, εγώ, με πτυχίο Πληροφορικής, μπορώ να πάρω 4-5 μαθήματα πχ. απ'την Οικονομική Επιστήμη. Μου λες δηλαδή οτι μετά μπορώ να το παίζω Οικονομολόγος; Αφού ειναι τόσο γαμάτη σχολή, γιατί βρε παιδάκι μου δε μας το πες και μας πιο νωρίς να περάσουμε εκεί; Ε;

Γιατί δεν σε γνώριζα MIV. Αλλά αν κρίνω από την ηλίκια σου, το είχα γράψει εδώ για όσους αγαπάνε τα μαθηματικά. Κάνουνε θεωρητικά μαθηματικά και στατιστική τα πρώτα 2 έτη, και μετά 2 χρόνια εφαρμογές. Τους ανοίγει ο εγκέφαλος γιατί βλέπουν και άλλες επιστήμες και τις δένουν με την στατιστική. Ότι πληροφορίες θες, μπορώ να σε βοήθησω. Εννοείται πως δεν υπάρχει στατιστικός χωρίς μαθηματικά και πληροφορική.Για να σε βοηθήσω μαθήματα που δένουν στατιστική με άλλες επιστήμες:

1) Risk Management
2) Βιοστατιστική
3) Θεωρία αποφάσεων
4) Αναλογιστικού περιεχομένου
5) Έλεγχος Ποιότητας
6) Δημογραφία
7) Αριθμοδείκτες
8) Προγραμματισμός
9) Στατιστική στην Οικολογία και το Περιβάλλον
10) Οικονομετρία
11) Στατιστική στα Χρηματοοικονομικά
12) Έρευνα Μάρκετινγκ - Ανάλυση δεδομένων

και κάμποσα ακόμα. Για να τα καταλάβεις όμως αυτά, πρέπει να έχεις καλές γνώσεις μαθηματικών και στατιστικής που προσφέρονται στα πρώτα 2 έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top