Τμήματα Μαθηματικών

mairh.c.p

Νεοφερμένος

Η Μαίρη Χ.Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Επειδή πήγα στο Μαθηματικό της Σάμου για συνέδρια κ διάφορα θα σου πω πως είναι απίστευτα οργανωμένο, το νησί είναι ιδανικό για τέτοιες σπουδές, αλλά το επίπεδο είναι δύσκολο. Βέβαια η διδασκαλία είναι απίστευτη οπότε είναι πιο "εύκολο" από τα άλλα απρόσωπα τμήματα Μαθηματικών της χώρας.

Για μένα θα πρέπει να το προτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα!
Έχω φτάσει 20 χρόνων και μετά από δύο χρόνια παραμονής σε μία σχολή που τελικά δε μου άρεσε, αποφάσισα του χρόνου να ξαναδώσω μηχανογραφικό.

Μετά από συνεχείς... μελέτες και έρευνες(!), βρήκα ότι η σχολή που πραγματικά με ενδιαφέρει είναι το μαθηματικό!

Επειδή ορκίστηκα να μην ξαναδώσω εξετάσεις και να περάσω πάλι τα ίδια (άγχος, φροντιστήρια, συνεχείς ασκήσεις κλπ), αυτή τη φορά θα είμαι υποψήφιος με το 10% των θέσεων.
Κατά συνέπεια, επειδή οι βάσεις είναι πολύ πιο υψηλές έτσι, σκέφτομαι να περάσω επιτόπου σε ένα μαθηματικό τμήμα της περιφέρειας. (Σημ: το 2007 "έπιασα" 18.453)

Λένε πώς το μαθηματικό της Σάμου έχει καλύτερη οργάνωση από αυτό της Αθήνας και επίσης είναι πιο "εύκολο" από άποψη διδασκαλίας. Επειδή δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία για δεύτερη φορά, θα ήθελα αν γίνεται να διαβάσω και τη δική σας άποψη.
Είναι πράγματι τόσο καλό όσο ακούω από πολλούς?
Έχει καλύτερη όργάνωση και σχετικά υψηλό επίπεδο?
Μπορώ, με ορθό και κανονικό διάβασμα, να αποφοιτήσω σε 4 χρόνια?
Ή μήπως θα τελειώσω σε 7-8-10-12 χρόνια?

Έχετε υπόψη σας πως η πλειονότητα των φοιτητών στο μαθηματικό της Αθήνας, το τελειώνει σε οκτώ με εννέα χρόνια. Ακόμη και όσοι διαβάζουν μεθοδικά...

Μπορεί της Αθήνας να έχει το υψηλότερο επίπεδο, αλλά από όργανωση είναι τελείως μάπα, για να μην πω τίποτα άλλο.

Το θέμα δεν είναι μόνο να μελετάς, αλλά και να τα καταλαβαίνεις από την παράδοση. Ελπίζω να μην μου τύχει κανένας αλλοπρόσαλλος καθηγητής, όπως εκείνοι της Αθήνας.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την επιμονή μου!:)


Aφού έδωσες το 2007 νομίζω ότι μπορούσες να κάνεις μηχανογραφικό μέχρι και φέτος.Κάνω λάθος; :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Επειδή πήγα στο Μαθηματικό της Σάμου για συνέδρια κ διάφορα θα σου πω πως είναι απίστευτα οργανωμένο, το νησί είναι ιδανικό για τέτοιες σπουδές, αλλά το επίπεδο είναι δύσκολο. Βέβαια η διδασκαλία είναι απίστευτη οπότε είναι πιο "εύκολο" από τα άλλα απρόσωπα τμήματα Μαθηματικών της χώρας.

Για μένα θα πρέπει να το προτιμήσεις.

Ακριβώς, συν να συμπληπώσω ότι επειδή η διδασκαλία είναι καλύτερη, ο μέσος χρόνος αποφοίτησης του μαθηματικού του πανεπιστημίου αγαίου από όσο ξέρω είναι 6 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsas

Νεοφερμένος

Ο dimitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Aφού έδωσες το 2007 νομίζω ότι μπορούσες να κάνεις μηχανογραφικό μέχρι και φέτος.Κάνω λάθος; :what:

Αν είδες πιο πάνω, έγραψα ότι ήμουν στην προηγούμενη σχολή για 2 χρόνια, δηλ. μέχρι και τον Ιούνιο του 2009. Μετά το αποφάσισα να φύγω...
-----------------------------------------
Επειδή πήγα στο Μαθηματικό της Σάμου για συνέδρια κ διάφορα θα σου πω πως είναι απίστευτα οργανωμένο, το νησί είναι ιδανικό για τέτοιες σπουδές, αλλά το επίπεδο είναι δύσκολο. Βέβαια η διδασκαλία είναι απίστευτη οπότε είναι πιο "εύκολο" από τα άλλα απρόσωπα τμήματα Μαθηματικών της χώρας.

Για μένα θα πρέπει να το προτιμήσεις.

Δε με νοιάζει αν είναι δύσκολο...
Αφού μου επιβεβαίωσες αυτά που ήθελα να μάθω, βουρ για τη Σάμο!!
(Ελπίζω να μου βγει σε καλό η αισιοδοξία!)

Μόλις, με το καλό, τελειώσω από Σάμο, θα γραφτώ με κατατακτήριες στο Μαθηματικό της Αθήνας.
Επειδή οι 2 σχολές είναι της ίδιας ειδικότητας, μπορούν να μου αναγνωρίσουν έναν αριθμό μαθημάτων, εφόσον η ύλη τους είναι περίπου ίδια, χωρίς να τα ξαναδώσω.
(Νόμος Γιαννάκου, 2005: Οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται από την εξέταση μαθημάτων ή ασκήσεων του Τμήματος υποδοχής, τα οποία διδάχθηκαν πλήρως ή επαρκώς στο Τμήμα ή τη Σχολή προέλευσης.:))

Οπότε, θα μου κατοχυρώσουν το βαθμό του μαθήματος στη Σάμο στο αντίστοιχο μάθημα της Αθήνας. (Ελπίζω να μη μου αναγνωρίσουν μόνο 2 μαθήματα γιατί αλλιώς θα τους πάρει και θα τους σηκώσει! :mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Το μαθηματικό Ιωαννίνων είναι αποδεδειγμένα το πιο δύσκολο, αλλά συγχρόνως και το πιο αναγνωρισμένο μαθηματικό στην Ελλάδα. Επειδή το έχω ψάξει οι απόφοιτοι του Μαθηματικού Ιωαννίνων έχουν μια ελαφρώς "ειδικότερη" μεταχείριση στο θέμα της μετέπειτα επαγγελματικής προώθησης. όποιος έχει λόξα με τα μαθηματικά πρέπει ασυζητητί να το προτιμήσει !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maths4ever

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μαθηματικό Α.Π.Θ για πάντα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΑΣΟΣ6123

Νεοφερμένος

Ο ΤΑΣΟΣ6123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εμεις εδω στο μαθηματικο της αθηνας,στην πανεπιστημιουπολη του ζωγραφου εχουμε εναν τιτανομεγιστο καθηγητη που ακουει στο ονομα ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ,και μονο και μονο γιαυτο το τμημα μας ειναι το καλυτερο στην ελλαδα,μονο της κρητης μπορει να μας φτανει λιγο,τα υπολοιπα δεν υπαρχουν,μην κοροιδευετε τον κοσμο και τους λετε αλλα ενω δεν ισχυουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Μόλις, με το καλό, τελειώσω από Σάμο, θα γραφτώ με κατατακτήριες στο Μαθηματικό της Αθήνας.

Αυτό πάλι γιατί να το κάνεις;
Τι νόημα έχει να πάρεις 2 πτυχία μαθηματικών από 2 διαφορετικά τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Παιδιά, δουλεύοντας 3 χρόνια ήδη, σας λέω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο ποιο μαθηματικό έχετε βγάλει. Όταν βλέπουν μαθηματικό δεν κοιτάνε το που, εκτός και αν έχετε έρθει από Ουγκάντα (χωρίς να θέλω να μειώσω τη Χώρα). Έχετε τον απόλυτο σεβασμό, καθώς είναι πολύ καλό πτυχίο, αλλά συνήθως απαιτείται μεταπτυχιακό, διότι σας λείπει η εξειδίκευση. Σας το λέω αυτό και για να μην συγκρίνεται άσκοπα (το πτυχίο είναι πολύ καλό), αλλά και το ότι θα χρειαστείτε επιπλέον εφαρμογή των γνώσεων σας σε κάποιο επιστημονικό αντικείμενο, καθώς ζήτηση για Θεωρητικά Μαθηματικά το 2010, πέρα από την εκπαίδευση, δεν χρειάζεται ιδιαίτερα...

Για όσους ενδιαφέρονται για ένα βήμα παραπάνω, σκεφτείτε μεταπτυχιακό στον Αναλογισμό, έξω όμως. Το καλό υπόβαθρο σας, στα μαθηματικά, θα σας βοηθήσει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsas

Νεοφερμένος

Ο dimitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εμεις εδω στο μαθηματικο της αθηνας,στην πανεπιστημιουπολη του ζωγραφου εχουμε εναν τιτανομεγιστο καθηγητη που ακουει στο ονομα ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ,και μονο και μονο γιαυτο το τμημα μας ειναι το καλυτερο στην ελλαδα,μονο της κρητης μπορει να μας φτανει λιγο,τα υπολοιπα δεν υπαρχουν,μην κοροιδευετε τον κοσμο και τους λετε αλλα ενω δεν ισχυουν.

Κοίτα, παρότι και εγώ είμαι βέρος Αθηναίος, δε συμφωνώ μαζί σου.

Στην αρχή, πίστευα κι εγώ πως τα περιφερειακά τμήματα είναι της κακομοιριάς και της πλάκας.
Όμως, δεν είναι καθόλου, μα καθόλου έτσι:nono:!!

Επειδή ξέρω τι εστί Ζωγράφου, καθώς ήμουν 2 χρόνια σε κάποια σχολή, θα σου πω ότι το μαθηματικό της Αθήνας είναι καλύτερο μόνο από θέμα έρευνας (μεταπτυχιακά κλπ) και από θέμα κύρους.

Από θέμα οργάνωσης όμως είναι το χειρότερο!
(Από ό,τι άκουσα, πολλοί κόβονται σε κάποια μαθήματα, ακόμη κι αν τα έχουν διαβάσει με μεθοδικό τρόπο. Ορισμένοι πρέπει να ξεκιστούν για να καταφέρουν να πάρουν τι πράγμα? Το 5!!:D)

Άσε που υπάρχει και πρόβλημα υπερπληθυσμού.
(Στον απειροστικό λογισμό και όχι μόνο, υπάρχουν 400 άτομα στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο και άλλοι κάθονται στα σκαλιά για να παρακολουθήσουν.:()

Υπάρχουν κι άλλα, όμως δε θέλω να γεμίσω τη σελίδα...
Δεν τα ισοπεδώνω όλα, απλώς ακούω, βλέπω και μαθαίνω. (Ούπς, πού το θυμήθηκα αυτό τώρα? Από το δημοτικό έχω να δω το "βλέπω και μαθαίνω"!!)

-----------------------------------------
Αυτό πάλι γιατί να το κάνεις;
Τι νόημα έχει να πάρεις 2 πτυχία μαθηματικών από 2 διαφορετικά τμήματα;


Ξέρεις, είναι ολίγoν άδικο να είμαι Αθηναίος και να τελειώσω σχολή περιφέρειας. Άλλωστε, το έχω απωθημένο να τελειώσω Αθήνα.

Έτσι λοιπόν τι θα κάνω?

Θα γραφτώ πρώτα στη Σάμο, ώστε να περάσω από εκεί τα μαθήματα και μόλις έρθω στην Αθήνα, θα μου αναγνωρίσουν κατευθείαν τα 2/3 των μαθημάτων του "Αθηναϊκου" πτυχίου. Ίσως και λιγάκι παραπάνω. (Αυτό που σου λέω είναι καρατσεκαρισμένο, τουλάχιστον για αυτή τη σχολή.)

Ποιο είναι τα οφέλη?
1. Θα έχω γλιτώσει τη σκατένια οργάνωση της Αθήνας και θα έχω πάρει το πτυχίο του μαθηματικού πιο εύκολα.:)
2. Θα έρθω έπειτα να πάρω πιο γρήγορα το "Αθηναϊκό" με κατατακτήριες. (Στην ουσία, θα το 'χω πάρει ήδη μέσω... Σάμου!!:P)
3. Έτσι, θα έχω δύο πτυχία, της ίδιας ειδικότητας μεν, αλλά από 2 διαφορετικά πανεπιστήμια. :)
4. Τέλος , θα συνεχίσω στο Αθηνών για μεταπτυχιακό στα Θεωρητικά Μαθηματικά!

Και πίστεψε με, δε με χαλάνε αυτά καθόλου!!!!! Ειδικά το (3) και το (4)!!

Κάτι άλλο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΑΣΟΣ6123

Νεοφερμένος

Ο ΤΑΣΟΣ6123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
φιλε,ειμαι στη σχολη και ασε να ξερω κατι παραπανω απο σενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
το οτι υπαρχει ενας καλος καθηγητης σε μια σχολη αυτο δεν σημαινει τιποτα για εμενα

Ολα εξαρτωνται απο τη προσωπικη προσπαθεια του καθενος . Το οτι ζουμε σε μια καλυτερη εποχη αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι υπηρχαν (και θα υπαρχουν ) μαθητες καλυτεροι απο τους δασκαλους τους.


Σημειωση : ο κ. Γιαννοπουλος και πολλοι αλλοι διαθετουν στην ιστοσελιδα τους τις προσωπικες τους σημειωσεις απο οπου μπορουμε να τις κατεβασουμε και να τις διαβασουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsas

Νεοφερμένος

Ο dimitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
φιλε,ειμαι στη σχολη και ασε να ξερω κατι παραπανω απο σενα...

Βλέπεις, εγώ δεν περιορίζομαι μόνο στην άποψη τού καθενός.
Ρωτάω και μαθαίνω από φοιτητές, από γραμματείες, από καθηγητές.

Επειδή τα περνάς στο ντούκου, διάβασε λίγο πιο πάνω το προτελευταίο μου μήνυμα για να δεις το τι σκοπευώ να κάνω.
(Κυρίως, το δεύτερο μέρος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsas

Νεοφερμένος

Ο dimitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΟ!
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ (ΑΔΙΚΑ) ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ!

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!!!
(ΕΚΚΛΗΣΗ ΣΤΟΥΣ MODERATORS ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ.)

φιλε,ασε το παραμυθι ,ειμαι στη σχολη και ασε να ξερω κατι παραπανω απο σενα...


Χαχαχαχαχαχα:lol::D:xixi:

Ό,τι πεις εσύ, φιλάρα!!!!! Θα σου χαλάσω εγώ χατίρι?? Επ' ουδενί λόγω!!!:thanks:

Όσο για το υποτιθέμενο "παραμύθι" που είπα... Αυτό ήταν όλα τα λεφτά!!!:jumpy::no1::D

Βλέπεις, εγώ δεν περιορίζομαι μόνο στην άποψη τού κάθε ψυχασθενούς και κομπλεξικού.
Ρωτάω και μαθαίνω από φοιτητές, από γραμματείες, από καθηγητές.

Κι αν θες τη γνώμη μου, ξεράδια ξέρεις!!
Ακόμα και εγώ που δεν είμαι στη σχολή σου, την ξέρω καλύτερα από σένα!!!!!

Και κάτι άλλο.
Επειδή τα περνάς στο ντούκου, διάβασε λίγο πιο πάνω το προτελευταίο μου μήνυμα για να δεις το τι σκοπευώ να κάνω.
(Κυρίως, το δεύτερο μέρος.)

Χοχοχο!:lol:Να 'σαι καλά!! Μ' έκανες και γέλασα. :no1:
Μέχρι που μ' έκανες να αλλάξω γνώμη και να μείνω στην Αθήνα!! :jumpy::jumpy:
Σου είμαι πολύ ευγνώμων γι' αυτό!!!!


ΣΗΜ.: Μη χρησιμοποιείς πολύ την ίδια λέξη: "άσε" και "άσε"!
Θα μπορούσες πρώτα να πεις: "Παράτα" το παραμύθι φίλε"!!!!

Δε θυμάσαι από το Λύκειο??
Η πολλή επανάληψη βλάπτει και... κόβονται μονάδες (από το IQ σου)!!!!!!!!!! (Ελπίζω να 'πιασες το υπονοούμενο!)

ΣΗΜ.2: Και βάζε και κανένα τόνο στις πολυσύλλαβες! Δε χρειάζεται να τους τρως!
Αν πεινάς, υπάρχουν τόσοι τόνοι μες στη θάλασσα! (Τώρα που είναι καλοκαίρι όμως γιατί μετά...!)

ΣΗΜ.3: Την πρόταση, την αρχίζουμε πάντα με κεφαλαίο!!! (Για να μη γυρίσεις στα γεράματα πίσω στο Δημοτικό!!)

ΣΗΜ.4: "Επ' ουδενί λόγω" θα πει "για κανένα λόγο", "καθόλου". (Σε περίπτωση που τα Αρχαία Ελληνικά σού μοιάζουν με... αλλοδαπή!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
3. Έτσι, θα έχω δύο πτυχία, της ίδιας ειδικότητας μεν, αλλά από 2 διαφορετικά πανεπιστήμια. :)
4. Τέλος , θα συνεχίσω στο Αθηνών για μεταπτυχιακό στα Θεωρητικά Μαθηματικά!

Και πίστεψε με, δε με χαλάνε αυτά καθόλου!!!!! Ειδικά το (3) και το (4)!!

Κάτι άλλο??

Πραγματικά το θεωρώ χαμένο κόπο και χρόνο το να πάρεις το ίδιο πτυχίο (που σου δίνει τα ίδια ακριβώς δικαιώματα) απο 2 διαφορετικά τμήματα!
Με το πτυχίο από Σάμο μια χαρά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στα θεωρητικά μαθηματικά στην Αθήνα!!

Όσο γι' αυτό:

Ξέρεις, είναι ολίγoν άδικο να είμαι Αθηναίος και να τελειώσω σχολή περιφέρειας. Άλλωστε, το έχω απωθημένο να τελειώσω Αθήνα.

το θεωρώ τελείως άκυρο και δεν το σχολιάζω περαιτέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsas

Νεοφερμένος

Ο dimitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πραγματικά το θεωρώ χαμένο κόπο και χρόνο το να πάρεις το ίδιο πτυχίο (που σου δίνει τα ίδια ακριβώς δικαιώματα) απο 2 διαφορετικά τμήματα!
Με το πτυχίο από Σάμο μια χαρά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στα θεωρητικά μαθηματικά στην Αθήνα!!

Όσο γι' αυτό:

το θεωρώ τελείως άκυρο και δεν το σχολιάζω περαιτέρω..


:DΠροσωπικά, σκοτίστηκα τελείως για το τι θεωρείς εσύ!!:D

Μιας και είσαι πτυχιούχος, κοίτα να βρεις εσύ γρήγορα καμιά καλή δουλειά και άσε εμένα να κάνω ό,τι νομίζω.:bye:
Τώρα, αν σου φαίνεται βουνό αυτό, επειδή έχει θολώσει το μυαλό σου από το πολύ διάβασμα, πρόβλημά σου!

Α, και πού είσαι?
Μόλις τελειώσω τις σπουδές, δεν πρόκειται να περιοριστώ στην Ελλαδίτσα. :nono:
Ένα άλλο απωθημένο μου είναι να δουλέψω στο εξωτερικό.

Μάθε ότι έξω σε πέρνουν με αναγνωρισμένο πτυχίο αλλοδαπής και κυρίως της αντίστοιχης πρωτεύουσας, τουλάχιστον για τους μαθηματικούς. (Όσο κι αν δεν το πιστεύεις, έτσι είναι τα πράγματα!!)


Όταν εσύ στην Ελλάδα θα παίρνεις το χαμηλότερο μισθό, εγώ στην Ευρώπη θα είμαι κατά πολύ περισσότερο καλυμένος.
Μπορεί να δυσκολευτώ λιγάκι στην αρχή, αλλά μετά θα δούμε ποιος από τους δυο μας θα "κλαίει" περισσότερο! (:'()

Έχε υπόψη σου ότι ξέρω άριστα και 2 ξένες γλώσσες (Aγγλικά: Proficiency, Γαλλικά: Dalf C1&C2).
Το καλοκαίρι πήρα και το πτυχίο της Microsoft για τους υπολογιστές (το ECDL δεν πιάνει μία μπροστά σ' αυτό).


Οπότε, έχουμε και λέμε:

α) Πτυχίο από Μαθηματικό Αθήνας (Μ.Sc.)
β) Πτυχίο από Μαθηματικό Αιγαίου (Σάμος) (M.Sc.)
γ) Μεταπτυχιακό στο Mαθηματικό Αθήνας (Ph.D)
δ) Πτυχίο Αγγλικών (ECPE) και Γαλλικών (DALF)
ε) Πτυχίο Υπολογιστών (Μicrosoft)

Όσον αφορά τη χρονική διάρκεια που θα απαιτηθεί για τα (α), (β), (γ)?

Από το να μείνω για δουλειά στην Ελλάδα, κάλλιο αργά παρά ποτέ.


ΣΗΜ: Κανονικά, θα έπρεπε να τελειώσω κατευθείαν ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Γιατί ως γνωστόν, η Ελλάδα, όσο και να το κάνουμε, είναι πάααααρα πολύ πίσω στο τομέα της εκπαίδευσης:D!!
Κρίμα που δεν το σκέφτηκα νωρίτερα.
Βλακεία μου!!:xixi:

ΣΗΜ2: Λες να μην ήξερα ότι μπορούσα κατευθείαν από τη Σάμο να κάνω master στην Αθήνα?
Δε μπορούσε το μυαλουδάκι σου να σκεφτεί ότι ίσως να θέλω να "μεταναστεύσω" για δουλεία στο εξωτερικό?
(Θα μου πεις, άμα το μυαλό του άλλου περιορίζεται μόνο στα Ελληνικά σύνορα, λογικό ακούγεται!!!!)

Δεν πειράζει!! Συγχωρεμένη!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Dimitsas είσαι ο μόνος άνθρωπος με τον οποίο συμφωνώ 100% από τη στιγμή που γράφτηκα στο i-school !!!! Να και ένας άνθρωπος με όραμα. Έλεγα πάνω κάτω τα ίδια με σενα σε ένα θέμα με οικονομικά πανεπιστήμια και πέσαν να με φάνε !!! Μπράβο ρε μεγάλε !!!!!! Χώσε κ άλλο... :!!!!!!!! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
:DΠροσωπικά, σκοτίστηκα τι θεωρείς εσύ!!:D

Μιας και είσαι πτυχιούχος, κοίτα να βρεις εσύ γρήγορα καμιά καλή δουλειά και άσε εμένα να κάνω ό,τι νομίζω.:bye:
Τώρα, αν σου φαίνεται βουνό αυτό, επειδή έχει θολώσει το μυαλό σου από το πολύ διάβασμα, πρόβλημά σου!

Α, και πού είσαι?
Μόλις τελειώσω τις σπουδές, δεν πρόκειται να περιοριστώ στην Ελλαδίτσα. :nono:
Ένα άλλο απωθημένο μου είναι να δουλέψω στο εξωτερικό.

Μάθε ότι έξω σε πέρνουν με αναγνωρισμένο πτυχίο αλλοδαπής και κυρίως της αντίστοιχης πρωτεύουσας, τουλάχιστον για τους μαθηματικούς. (Όσο κι αν δεν το πιστεύεις, έτσι είναι τα πράγματα!!)


Όταν εσύ στην Ελλάδα θα παίρνεις το χαμηλότερο μισθό, εγώ στην Ευρώπη θα είμαι κατά πολύ περισσότερο καλυμένος.
Μπορεί να δυσκολευτώ λιγάκι στην αρχή, αλλά μετά θα δούμε ποιος από τους δυο μας θα "κλαίει" περισσότερο! (:'()

Έχε υπόψη σου ότι ξέρω άριστα και 2 ξένες γλώσσες (Aγγλικά: Proficiency, Γαλλικά: Dalf C1&C2).
Το καλοκαίρι πήρα και το πτυχίο της Microsoft για τους υπολογιστές (το ECDL δεν πιάνει μία μπροστά σ' αυτό).


Οπότε, έχουμε και λέμε:

α) Πτυχίο από Μαθηματικό Αθήνας (Μ.Sc.)
β) Πτυχίο από Μαθημάτικό Αιγαίου (Σάμος) (M.Sc.)
γ) Μεταπτυχιακό στο Mαθηματικό Αθήνας (Ph.D)
δ) Πτυχίο Αγγλικών (ECPE) και Γαλλικών (DALF)
ε) Πτυχίο Υπολογιστών (Μicrosoft)

Όσον αφορά τη χρονική διάρκεια που θα απαιτηθεί για τα (α), (β), (γ)?

Από το να μείνω για δουλειά στην Ελλάδα, κάλλιο αργά παρά ποτέ.


ΣΗΜ: Κανονικά, θα έπρεπε να τελειώσω κατευθείαν ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Γιατί ως γνωστόν, η Ελλάδα, όσο και να το κάνουμε, είναι πάααααρα πολύ πίσω στο τομέα της εκπαίδευσης:D!!
Κρίμα που δεν το σκέφτηκα νωρίτερα.
Βλακεία μου!!:xixi:

ΣΗΜ2: Λες να μην ήξερα ότι μπορούσα κατευθείαν από τη Σάμο να κάνω master στην Αθήνα?
Δε μπορούσε το μυαλουδάκι σου να σκεφτεί ότι ίσως να θέλω να "μεταναστεύσω" για δουλεία στο εξωτερικό?
(Θα μου πεις, άμα το μυαλό του άλλου περιορίζεται μόνο στα Ελληνικά σύνορα, λογικό ακούγεται!!!!)

Δεν πειράζει!! Συγχωρεμένη!!!!!!!!!!!!!!!

Μονο και μονο απο το υφος του λογου σου,μπορει κανεις να διακρινει την σοβαροτητα ενος επιστημονα με προοπτικες σαν τις δικες σου.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στην Ευρώπη ως τι θα δουλέψετε λέγοντας θεωρητικά μαθηματικά;Γιατί δεν νομίζω τα θεωρητικά να έχουν σχέση με τα χρηματιστηριακά.Ας με βοηθήσει κάποιος να το ξεδιαλύνω :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από fotini:
Πραγματικά το θεωρώ χαμένο κόπο και χρόνο το να πάρεις το ίδιο πτυχίο (που σου δίνει τα ίδια ακριβώς δικαιώματα) απο 2 διαφορετικά τμήματα!
Με το πτυχίο από Σάμο μια χαρά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στα θεωρητικά μαθηματικά στην Αθήνα!!
+1 :iagree: :no1:

ΥΓ. dimitsas, να ξέρεις ότι τα πτυχιάκια που έχεις είναι άχρηστα (ειδικά αν σκέφτεσαι για εξωτερικό) :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top