Τι σχολή θα διαλέγατε τώρα;

Θα διαλέγατε άλλη σχολή τώρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Ναι.

    Ψήφοι: 21 29.2%
  • Όχι.

    Ψήφοι: 26 36.1%
  • Δεν ειμαι δεινόσαυρος

    Ψήφοι: 25 34.7%

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αυτό δεν αναφερόταν σε σένα.
Σε επόμενο μήνυμα το έγραψα αλλά έγινε αυτόματη ένωση.
Αφού ρωτάς να σου πω ότι γράφεται "ψυλλιαστείτε" από το ψύλλος.

«Ψιλιαστείτε», καλά το έγραψες, εκ του «μας πήραν στο ψιλό». :Ρ
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Από την πέμπτη δημοτικού που ξεκίνησα γαλλικά στο σχολείο, όποιος με ρωτούσε τι θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω απαντούσα "καθηγήτρια γαλλικών". Οι συγκυρίες τα έφεραν έτσι που κάπου στη β λυκείου, λόγω πανελληνίων παράτησα τα γαλλικά και αφοσιωθηκα στα άλλα μαθήματα. Εν τω μεταξύ, δεν θα ξεχάσω ποτέ, και μου τη δίνει απίστευτα όταν το θυμάμαι, το γεγονός ότι στο σχολείο μας είχαμε επιλέξει ως μάθημα επιλογής τα γαλλικά 5 μαθητές και για να γίνει τμήμα έπρεπε να είμαστε πάνω από 5. Έτσι, έχασε κάθε επαφή με τη γλώσσα. Πέρασα, τελικά στο ΦΠΨ γιατί ήθελα κάτι παρεμφερές και έμεινα πολύ ευχαριστημένη από το τμήμα. Δεν το μετάνιωσα ποτέ. Όμως, επειδή το κόλλημα με τη γαλλική δεν είχε φύγει, αποφάσισα τελικά και έδωσα πέρσι ξανά πανελλήνιες μετά από 20 χρόνια και τελικά τα κατάφερα. Με βοήθησε, βέβαια, και το γεγονός ότι έδινα μαζί με τον σύζυγό μου, τον οποίο εγώ έπεισα να δώσει για ιταλική, και τον βοηθούσα και στα λατινικά. Γιατί...τις υπόλοιπες χρονιές, όποτε το αποφάσιζα μετά από λίγο τα παρατούσα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,885 μηνύματα.
Καμία σχολή.
Θα αφοσιωνομουν στην κιθαρα και θα γινομουν ο νεος σατριανι!!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα έτσι όπως είναι οι συνθήκες στη Μπανανία, δύσκολα κάποιος να διάλεγε σχολή να σπουδάσει εδώ. Όλοι θα φεύγαμε Εξωτερικό πιστεύω, και ας μη το μαρτυράει κανένας.

H αγορά ειναι μπερδεμένη στη χώρα οπότε θα κάνω τρίπλα και θα πω ότι θα μάζευα τα λεφτά των τάξεων του λυκείου και θα την έκανα για abroad
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
«Ψιλιαστείτε», καλά το έγραψες, εκ του «μας πήραν στο ψιλό». :Ρ

Σώπα καλέ!
Ποιος τολμάει να μας πάρει στο ψιλό;
Μεταξύ μας είμαστε, ο,τι θέλουμε λέμε!

Καμία σχολή.
Θα αφοσιωνομουν στην κιθαρα και θα γινομουν ο νεος σατριανι!!

Θαυμάσια!
Φτιαχτήκαμε τώρα, άντε να τη βγάλεις με περιπτερόμπυρες!
Μην πω τίποτα για τον κορωνοϊό του κερατά!
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Τώρα έτσι όπως είναι οι συνθήκες στη Μπανανία, δύσκολα κάποιος να διάλεγε σχολή να σπουδάσει εδώ. Όλοι θα φεύγαμε Εξωτερικό πιστεύω, και ας μη το μαρτυράει κανένας.

H αγορά ειναι μπερδεμένη στη χώρα οπότε θα κάνω τρίπλα και θα πω ότι θα μάζευα τα λεφτά των τάξεων του λυκείου και θα την έκανα για abroad
Οσο το κρατος αδιαφορει παντελως για το μελλον της νεολαιας (τουλαχιστον αυτο ακριβως δειχνουν οι πολιτικες που ακολουθει) ειναι απολυτως λογικο να περναει αυτη η ιδεα απο το μυαλο των περισσοτερων (αν οχι ολων)...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Τώρα έτσι όπως είναι οι συνθήκες στη Μπανανία, δύσκολα κάποιος να διάλεγε σχολή να σπουδάσει εδώ. Όλοι θα φεύγαμε Εξωτερικό πιστεύω, και ας μη το μαρτυράει κανένας.

H αγορά ειναι μπερδεμένη στη χώρα οπότε θα κάνω τρίπλα και θα πω ότι θα μάζευα τα λεφτά των τάξεων του λυκείου και θα την έκανα για abroad

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Υπάρχει μια ευρύτατη παλέτα λόγων να θες να μείνεις και να σπουδάσεις/εργαστείς στη χώρα σου. Απλά, κάποια άτομα προτιμούν να φύγουν και κάποια άλλα να μείνουν - σεβαστά και τα δύο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Υπάρχει μια ευρύτατη παλέτα λόγων να θες να μείνεις και να σπουδάσεις/εργαστείς στη χώρα σου. Απλά, κάποια άτομα προτιμούν να φύγουν και κάποια άλλα να μείνουν - σεβαστά και τα δύο.

Φυσικά. προτιμούν να κάθονται εδώ για να μη φύγουν από την αγκαλιά της μαμάς τους, γιατί είναι ανασφαλείς σαν άνθρωποι. Γιατί δεν έμαθαν να ζουν μακρυά από τους γονείς τους. Ή επειδή η αεργία και ΟΧΙ η ανεργία δεσπόζει.

Να σου πώ κάτι φίλε μου. Σέβομαι απόλυτα τα παιδιά που έχουν οικονομικό πρόβλημα, αλλά δεν είναι όλοι έτσι για να μη φύγουν στο Εξωτερικό και να κάθονται στη Μπανανία.

Να κάτσεις Ελλάδα , στην Ελλάδα του σήμερα να κάνεις τι? Να σπουδάζεις, να δουλεύεις αλλού από αυτό που σπούδασες και να χτυπάς 12ωρα για ψύχουλα?

Εγώ εργάζομαι σε αυτό που σπούδασα, αλλά πρόσφατα με φίλους που βρέθηκα για καφέ ( όχι της παρηγοριάς), μου είπαν ότι κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα και μου πρότειναν και εμένα να κάνω κάτι τέτοιο. Και τους απαντώ το εξής:" Ας πούμε ότι αρχίζω και το κάνω. Βρω 4-5 μαθητές ή φοιτητές και τους κάνω μαθήματα. Πόσο θα διαρκέσει αυτό? ΔΕΝ μ αρέσει να κάνω εφήμερα πράγματα. Κάποια στιγμή όλα τα ωραία τελειώνουν. Όλο το κόσμο που ακούω, κάνει ιδιαίτερα μαθήματα. Ποιος θα πρωτοκάνει μαθήματα

Άσε που αν σε πιάσουν ( δεν θέλει και πολύ), η προστιματάρα θα σε πάει τρέξιμο
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η φυγή έξω δεν είναι φυγοπονία που ''διαφημίζουν'' τα ΜΜΕ και οι πολιτικάντιδες κάθε φορά που μιλάνε για brain drain.Αυτοί που λένε όλα αυτά να θυμούνται οτι μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού του 1950 συντηρούταν απο εμβάσματα που έστελναν οι εργαζόμενοι Έλληνες απο την Γερμανία,τις ΗΠΑ,το Καναδά,την Αυστραλία,την Σουηδία και πολλές άλλες χώρες στις οποίες ήταν διάσπαρτος ο ελληνικός πληθυσμός.Κι οταν αυτοί οι άνθρωποι γυρίσαν μετά την χούντα στην Ελλάδα είχαν άλλη νοοτροπία άλλο τρόπο σκέψης και φυσικά καλύτερες εμπειρίες απο το να μέναν στην Ελλάδα όλες αυτές τις δεκαετίες και ήρθα εδώ στην Ελλάδα με χρήματα και αγοράσαν/χτίσαν σπίτια και κάναν επενδύσεις στην πατρίδα τους.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Φυσικά. προτιμούν να κάθονται εδώ για να μη φύγουν από την αγκαλιά της μαμάς τους, γιατί είναι ανασφαλείς σαν άνθρωποι. Γιατί δεν έμαθαν να ζουν μακρυά από τους γονείς τους. Ή επειδή η αεργία και ΟΧΙ η ανεργία δεσπόζει.

Να σου πώ κάτι φίλε μου. Σέβομαι απόλυτα τα παιδιά που έχουν οικονομικό πρόβλημα, αλλά δεν είναι όλοι έτσι για να μη φύγουν στο Εξωτερικό και να κάθονται στη Μπανανία.

Να κάτσεις Ελλάδα , στην Ελλάδα του σήμερα να κάνεις τι? Να σπουδάζεις, να δουλεύεις αλλού από αυτό που σπούδασες και να χτυπάς 12ωρα για ψύχουλα?

Εγώ εργάζομαι σε αυτό που σπούδασα, αλλά πρόσφατα με φίλους που βρέθηκα για καφέ ( όχι της παρηγοριάς), μου είπαν ότι κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα και μου πρότειναν και εμένα να κάνω κάτι τέτοιο. Και τους απαντώ το εξής:" Ας πούμε ότι αρχίζω και το κάνω. Βρω 4-5 μαθητές ή φοιτητές και τους κάνω μαθήματα. Πόσο θα διαρκέσει αυτό? ΔΕΝ μ αρέσει να κάνω εφήμερα πράγματα. Κάποια στιγμή όλα τα ωραία τελειώνουν. Όλο το κόσμο που ακούω, κάνει ιδιαίτερα μαθήματα. Ποιος θα πρωτοκάνει μαθήματα

Άσε που αν σε πιάσουν ( δεν θέλει και πολύ), η προστιματάρα θα σε πάει τρέξιμο

Είναι απλά θέμα προσωπικής απόφασης, δε νομίζω ότι χρειάζεται να μειώνουμε όσα άτομα μένουν πίσω - για διάφορους λόγους - ή, αντίστοιχα, να κατηγορούμε όσα άτομα φεύγουν στο εξωτερικό. Πολλά άτομα, άλλωστε, δεν έχουν σαν προτεραιότητα να κάνουν καριέρα ή κάτι τέτοιο, αλλά να βιοπορίζονται για να μπορούν να ασχολούνται με άλλα πράγματα στη ζωή τους.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αν γύριζα τον χρόνο πίσω σαν λυσασμένος σκύλος θα διάλεγα Νοσηλευτική.....ρώτησα τους γονείς μου για ποιό λόγο μου είπανε να σπουδάσω Λογιστική και μου μου λένε τότε ήταν άλλες εποχές,δεν είχαμε Μνημόνια,θα έμπαινα στο Δημόσιο κλπ lol.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άλλο να μη σου αρέσει η Λογιστική πάντως και άλλο η αποκατάσταση που έχει...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν γύριζα τον χρόνο πίσω σαν λυσασμένος σκύλος θα διάλεγα Νοσηλευτική.....ρώτησα τους γονείς μου για ποιό λόγο μου είπανε να σπουδάσω Λογιστική και μου μου λένε τότε ήταν άλλες εποχές,δεν είχαμε Μνημόνια,θα έμπαινα στο Δημόσιο κλπ lol.

Ε καλά δεν είναι έτσι. Και τώρα η Λογιστική έχει απορροφητικότητα και θα την έβαζα στην ίδια κατηγορία με τη νοσηλευτική. Παντού ζητάνε λογιστές και νοσηλευτές. Το ότι δεν σου αρέσει είναι άλλο θέμα. Για μένα ο Λογιστής όπου και αν πάει σήμερα είναι περιζήτητος. Από τη ναυτιλία , το τουρισμό, και γενικά σε όλους τους κλάδους
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ε καλά δεν είναι έτσι. Και τώρα η Λογιστική έχει απορροφητικότητα και θα την έβαζα στην ίδια κατηγορία με τη νοσηλευτική. Παντού ζητάνε λογιστές και νοσηλευτές. Το ότι δεν σου αρέσει είναι άλλο θέμα. Για μένα ο Λογιστής όπου και αν πάει σήμερα είναι περιζήτητος. Από τη ναυτιλία , το τουρισμό, και γενικά σε όλους τους κλάδους
Οι λογιστές θα μετασχηματιστούν τα επόμενα χρόνια ήδη μέρος του κύκλου εργασιών τους θα χαθεί με το mydata της ΑΑΔΕ όπως είναι η τήρηση παραστατικών και αργότερα θα δείς κι άλλα όπως οι λογιστικές εγγραφές να γίνονται αυτοματοποιημένα με κάθε τραπεζική συναλλαγή ή παρακράτηση ΦΠΑ/φόρου επίσης να γίνεται αυτοματοποιημένα απο λογισμικά.Θα μετασχηματιστεί σε συμβουλευτικού χαρακτήρα και θα αλλάξει ριζικά τις επόμενες 1-2 δεκαετίες και αυτό θα το βιώσουμε εμείς οι νεότεροι.Είναι ενα επάγγελμα που μόλις μάθεις τον μηχανικό τρόπο που πρέπει να δουλεύεις έχεις μάθει να είσαι λογιστής και αυτά τα επαγγέλματα είναι τα πρώτα που θα εξαφανιστούν δεδομένου του τεχνολογικού disruption που υπάρχει σε όλους τους τομείς της ζωής μας σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι λογιστές θα μετασχηματιστούν τα επόμενα χρόνια ήδη μέρος του κύκλου εργασιών τους θα χαθεί με το mydata της ΑΑΔΕ όπως είναι η τήρηση παραστατικών και αργότερα θα δείς κι άλλα όπως οι λογιστικές εγγραφές να γίνονται αυτοματοποιημένα με κάθε τραπεζική συναλλαγή ή παρακράτηση ΦΠΑ/φόρου επίσης να γίνεται αυτοματοποιημένα απο λογισμικά.Θα μετασχηματιστεί σε συμβουλευτικού χαρακτήρα και θα αλλάξει ριζικά τις επόμενες 1-2 δεκαετίες και αυτό θα το βιώσουμε εμείς οι νεότεροι.Είναι ενα επάγγελμα που μόλις μάθεις τον μηχανικό τρόπο που πρέπει να δουλεύεις έχεις μάθει να είσαι λογιστής και αυτά τα επαγγέλματα είναι τα πρώτα που θα εξαφανιστούν δεδομένου του τεχνολογικού disruption που υπάρχει σε όλους τους τομείς της ζωής μας σήμερα.

Το ότι πάει να γίνει consulting, θα συμφωνήσω απόλυτα. Για τα άλλα ΟΧΙ. Είναι πράγματα που στο Εξωτερικό θα εφαρμοστούν πρώτα και αργότερα θα έρθουν εδώ που είμαστε έτη φωτός. Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Έτσι όπως τα λες, και το επάγγελμα του ορκωτού λογιστή λόγω των τεχνολογικών διαδικασιών θα είναι ΑΧΡΗΣΤΟ. Το γεγονός όλα αυτά που προαναφέρεις θα γίνουν αυτοματοποιημένα, πάλι θα θέλει το χέρι του λογιστή να πατήσει το κουμπί. Δεν γίνεται μια επιχείρηση να μην δεν έχει λογιστή. Αυτό είναι τρελό που λες. Είνια δυνατόν να γίνει μάθημα στο σχολείο χωρίς δάσκαλο? Δεν νομίζω. Εγώ πάλι βλέπω ότι όλα φορτώνονται σε εμάς τους λογιστές. Από μια δήλωση στα ΚΕΠ, στον ΟΑΕΔ, μέχρι Ε9 και βαριές καταστάσεις. Ας έρθει λοιπόν η τεχνολογία να διορθώσει ένα Ε9 ενός πολίτη που αναφέρεις. Εδώ οι μισοί πολίτες της Ελλάδος δεν ξέρουν να πληρώσουν ένα λογαριασμό ΔΕΗ, και εσύ μου λες ότι θα τα κάνουν αυτοματοποιημένα τα λογιστικά τους. Η νεολαία σήμερα είναι μαγκιά, καφέ και εσύ μου λες ότι ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ θα τα βοηθήσει να τα κάνουν μόνοι τους.

Το ότι το επάγγελμα του Λογιστή θα αλλάξει, θα αλλάξει. Αλλά νομίζω περισσότερο θα γίνει υπερ του παρά κατά του επαγγελματος. Στο Εξωτερικό εδώ και χρόνια γίνονται , ηλεκτρονικά τιμολογια, ΦΠΑ επιχειρήσεων κλπ. Όσους φίλους έχω, μια χαρά δουλειά έχουν και αυτη τη στιγμή στο Εξωτερικό έχει από τις μεγαλύτερες απορροφητικότητες σαν επάγγελμα
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το ότι πάει να γίνει consulting, θα συμφωνήσω απόλυτα. Για τα άλλα ΟΧΙ. Είναι πράγματα που στο Εξωτερικό θα εφαρμοστούν πρώτα και αργότερα θα έρθουν εδώ που είμαστε έτη φωτός. Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Έτσι όπως τα λες, και το επάγγελμα του ορκωτού λογιστή λόγω των τεχνολογικών διαδικασιών θα είναι ΑΧΡΗΣΤΟ. Το γεγονός όλα αυτά που προαναφέρεις θα γίνουν αυτοματοποιημένα, πάλι θα θέλει το χέρι του λογιστή να πατήσει το κουμπί. Δεν γίνεται μια επιχείρηση να μην δεν έχει λογιστή. Αυτό είναι τρελό που λες. Είνια δυνατόν να γίνει μάθημα στο σχολείο χωρίς δάσκαλο? Δεν νομίζω. Εγώ πάλι βλέπω ότι όλα φορτώνονται σε εμάς τους λογιστές. Από μια δήλωση στα ΚΕΠ, στον ΟΑΕΔ, μέχρι Ε9 και βαριές καταστάσεις. Ας έρθει λοιπόν η τεχνολογία να διορθώσει ένα Ε9 ενός πολίτη που αναφέρεις. Εδώ οι μισοί πολίτες της Ελλάδος δεν ξέρουν να πληρώσουν ένα λογαριασμό ΔΕΗ, και εσύ μου λες ότι θα τα κάνουν αυτοματοποιημένα τα λογιστικά τους. Η νεολαία σήμερα είναι μαγκιά, καφέ και εσύ μου λες ότι ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ θα τα βοηθήσει να τα κάνουν μόνοι τους.

Το ότι το επάγγελμα του Λογιστή θα αλλάξει, θα αλλάξει. Αλλά νομίζω περισσότερο θα γίνει υπερ του παρά κατά του επαγγελματος. Στο Εξωτερικό εδώ και χρόνια γίνονται , ηλεκτρονικά τιμολογια, ΦΠΑ επιχειρήσεων κλπ. Όσους φίλους έχω, μια χαρά δουλειά έχουν και αυτη τη στιγμή στο Εξωτερικό έχει από τις μεγαλύτερες απορροφητικότητες σαν επάγγελμα
Μακάρι να είναι όπως τα λές απο εκεί και πέρα κάποιοι κλάδοι που αναφέρεις θέλουν και το ανάλογο βύσμα αλλιώς δεν μπαίνεις στο Ελλάντα...
Είναι κλικατζίδικη η ελληνική οικονομία και άκρως διεφθαρμένη σε όλα τα επίπεδα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μακάρι να είναι όπως τα λές απο εκεί και πέρα κάποιοι κλάδοι που αναφέρεις θέλουν και το ανάλογο βύσμα αλλιώς δεν μπαίνεις στο Ελλάντα...
Είναι κλικατζίδικη η ελληνική οικονομία και άκρως διεφθαρμένη σε όλα τα επίπεδα.
Αυτό είναι άλλο παπαευαγγέλιο. Μη το ψάχνεις. Και γενικά να το ξέρεις. Μπορεί να ακούς συχνά και καθημερινά τη λέξη "βύσμα", αλλά δεν έχουν όλοι " βύσμα". Για την ακρίβεια οι περισσότεροι ΔΕΝ έχουν βύσμα...
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
εντωμεταξυ διαβαζοντας το θρεντ διαπιστωνω οτι πολλοι ηταν αυτοι που σκεφτοντουσαν για το μελλον τους ακομα κ απο το γυμνασιο κ αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση.Θυμαμαι συζητησεις περί επαγγελμάτων ειχα αρχισει να ακουω απο αλλες παρεες καπου 2α 3η λυκειου.Στην παρεα μου σπανια μιλουσαμε για επαγγελματα ισως μονο για συγκεκριμενες σχολες.Σε καθε περιπτωση παρολο που ημουν παντα καλος, σχετικα,μαθητης το σχολείο το αντιμετώπιζα παντα ως ενα μερος στο οποιο θα παω να περασω καλα με τους φιλους μου.Ακομα κ πανελληνιες που εδινα την πρωτη φορα εχοντας κανει φροντιστηριο(επειδη ολοι εκανανα) δεν καταλαβαινα ακριβως σε τι θα μου βοηθησουν.Στα μισα της πρωτης μου σχολης μπορω να πω οτι αρχισα να σκεφτομαι καπως ,πως κατι πρεπει να κνω κ εγω στη ζωη μου.Πω,πω σας ζηλευω εσας που είσασταν συνειδητοποιημενοι απο μικρη ηλικια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πω,πω σας ζηλευω εσας που είσασταν συνειδητοποιημενοι απο μικρη ηλικια.

Καλά μη το δένεις κόμπο, ό,τι λέγεται εδώ μέσα να ισχύει. Αρκετά μέλη πουλάνε μούρη πίσω από ένα προφίλ ή λένε ψέματα για να διατηρούν ανοιχτές συζητήσεις. Επίσης, οι άνθρωποι αλλάζουν αποφάσεις και όσο περνάνε τα χρόνια ακόμη και αυτοί οι συνειδητοποιημένοι, μετά τις σπουδές βλέπουν μια διαφορετική κοινωνική και εργασιακή πραγματικότητα. Το ρούχο μετά την πληρωμή στο ταμείο, αποκτά αξία υποτίμησης και αρχίζει να παλιώνει. :P
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Ποπό, μου ήρθε notification στο email με αυτό το thread, ποσα χρονια εχω να μπω....

Για να απαντήσω στην ερώτηση του thread, θα σπούδαζα το ίδιο. Συγκεκριμένα, σπούδασα φυσική που πάντα μου άρεσε πολύ και συγκεκριμένα ασχολήθηκα με τη μαθηματική φυσική. Πάντα ήθελα να κάνω ακαδημαϊκή καριέρα αλλά δυστυχώς δεν απέδωσαν οι κόποι... έτσι μετακινήθηκα στη βιομηχανία. Αν και ομολογώ πως πολλά αντικείμενα θα ήταν πιο χρήσιμα από αυτό που σπούδασα, παρ' όλα αυτά θα το ξαναεκανα. Τα χρόνια που πέρασα στο ακαδημαϊκό περιβάλλον ήταν αρκετά όμορφα κυρίως λόγω της αγάπης μου για το αντικείμενο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top