Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οι άσχετοι με το επάγγελμα:
-Τι σπουδάζεις;
-Στη Φαρμακευτική.
-Ιατρική ήθελες; (κλασσική ερώτηση)
-Όχι,περνούσα ιατρική και προτίμησα τη φαρμακευτική γιατί έχει φαρμακείο ο πατέρας μου.
-Φαρμακείο? (ξεχνά την ιατρική)
-Ναι.
-Τυχερός είσαι.Καλή επιλογή.Γιατρός,χμ.Πού να περιμένεις να τελειώσεις σε 6 χρόνια να περιμένεις για ειδικότητα κλπ;
Στα 35 θα έπιανες δουλειά και αν.

Διάλογος μου με γιατρό (50 χρονών περίπου) λίγες μέρες μετά τις βάσεις
-Πού πέρασες?
-Φαρμακευτική Θεσσαλονίκης.Την προτίμησα γιατί έχει φαρμακείο ο πατέρας μου.
-Το καλύτερο επάγγελμα.Καθαρό,χωρίς ευθύνες και με περισσότερα λεφτά από τους περισσότερους γιατρούς.
-Ε, εντάξει καλά είναι.
-Μόνο καλά?Εγώ την κόρη μου σκέφτομαι να τη στείλω στην Ιταλία αν δεν περάσει φέτος στη Φαρμακευτική.

Εντάξει φίλε μου, κανείς δεν αντιλέγει, η φαρμακευτική σίγουρα είναι μία πολύ καλή σχολή, αλλά δεν είναι όλοι οι απόφοιτοι φαρμακευτικής στην ίδια μοίρα με εσένα και προφανώς υπάρχουν και ιατροί, εκτός από τον 50χρονο γνωστό σου, πού βλέπουν τα πράγματα πολύ διαφορετικά. Αλλά ειδικά αυτό το τελευταίο να είναι ο άλλος ιατρός και να θέλει να στείλει το παιδί του για φαρμακευτική και στο εξωτερικό μαλιστα, πρώτη φορά το ακούω. Το ιδανικό για εμένα προσωπικά είναι ο καθένας να ακολουθεί ένα επάγγελμα με βάση τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά του, ασχέτως βολέματος και συνεχούς αδράνειας ( π.χ καραβανάδες πού είναι και της μόδας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Συνήθως (αφού έχουν βγει οι βάσεις):
-Πού πέρασες;
-Δεν πέρασα, δήλωσα.
-Σωστά, πού δήλωσες;
-Χημικών μηχανικών.
-Αθήνα;
-Ναι
-Μπράβο, και τι είναι αυτό; (αναρωτώμενοι τι σχέση έχουν οι μηχανικοί και η χημεία)

Χημικός που έχει τελειώσει το χημικό:
-Εσύ που έχεις φαντασία έπρεπε να πας χημικό.

Τρολ φίλοι:
-Θα είσαι μηχανικός, θα επισκευάζεις αμάξια και θα έχεις λερωμένα χέρια.
- .i.

Διευθυντής σχολείου:
-Καλά ρε, πώς και έβαλες αυτήν την σχολή; Δεν ήθελες ιατρική; (για να έχει να καμαρώνει)
-Όχι, αποφάσισα ότι δεν μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εντάξει φίλε μου, κανείς δεν αντιλέγει, η φαρμακευτική σίγουρα είναι μία πολύ καλή σχολή, αλλά δεν είναι όλοι οι απόφοιτοι φαρμακευτικής στην ίδια μοίρα με εσένα και προφανώς υπάρχουν και ιατροί, εκτός από τον 50χρονο γνωστό σου, πού βλέπουν τα πράγματα πολύ διαφορετικά. Αλλά ειδικά αυτό το τελευταίο να είναι ο άλλος ιατρός και να θέλει να στείλει το παιδί του για φαρμακευτική και στο εξωτερικό μαλιστα, πρώτη φορά το ακούω.

Και μένα μου έκανε τρομερή εντύπωση γι αυτό το θυμάμαι ακόμα.
Και γενικά οι γιατροί(όχι οι φοιτητές) μιλάνε με πολύ καλά λόγια για τους φαρμακοποιούς σαν επάγγελμα.Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση σε σχέση με τους γιατρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Και μένα μου έκανε τρομερή εντύπωση γι αυτό το θυμάμαι ακόμα.
Και γενικά οι γιατροί(όχι οι φοιτητές) μιλάνε με πολύ καλά λόγια για τους φαρμακοποιούς σαν επάγγελμα.Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση σε σχέση με τους γιατρούς.

Ειδικά σήμερα πολλά επαγγέλματα έχουν καλύτερη και συντομότερη αποκατάσταση από την ιατρική. Ωστόσο η ιατρική ακόμα είναι μικρόβιο, από το οποίο είναι πολύ δύσκολο να απαλλαχθείς και ας φας τα μούτρα σου στην τελική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ειδικά σήμερα πολλά επαγγέλματα έχουν καλύτερη και συντομότερη αποκατάσταση από την ιατρική. Το θέμα είναι πώς η ιατρική είναι μικρόβιο, από το οποίο είναι πολύ δύσκολο να απαλλαχθείς και ας φας τα μούτρα σου στην τελική.

Συμφωνώ απόλυτα.Πρέπει να έχεις μέσα σου το μικρόβιο αλλιώς αν το κάνεις για τον τίτλο ή τα λεφτά θα βαρεθείς τη ζωή σου τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Και μένα μου έκανε τρομερή εντύπωση γι αυτό το θυμάμαι ακόμα.
Και γενικά οι γιατροί(όχι οι φοιτητές) μιλάνε με πολύ καλά λόγια για τους φαρμακοποιούς σαν επάγγελμα.Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση σε σχέση με τους γιατρούς.
Ο γιατρος όπως και ο καθε αλλος ελευθερος επαγγελματιας μιλαει με καλα λογια για τα υπολοιπα επαγγελματα και οχι για το δικο του, γιατι απλα δεν θελει αυριο μεθαυριο να γινεις ανταγωνιστης του. Έτσι πιστεύω τουλαχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.Πρέπει να έχεις μέσα σου το μικρόβιο αλλιώς αν το κάνεις για τον τίτλο ή τα λεφτά θα βαρεθείς τη ζωή σου τόσα χρόνια.

Οποιος το κάνει για τα λεφτά, ζει απλά εκτός, ελληνικής, πραγματικότητας. Εκτός αν οι οικογενειακές του καταβολές, τού προσδίδουν κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι των συναδέλφων του (π.χ πατέρας μεγαλογιατρός με έτοιμο ιατρείο + πελατεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ο γιατρος όπως και ο καθε αλλος ελευθερος επαγγελματιας μιλαει με καλα λογια για τα υπολοιπα επαγγελματα και οχι για το δικο του, γιατι απλα δεν θελει αυριο μεθαυριο να γινεις ανταγωνιστης του. Έτσι πιστεύω τουλαχιστον...

Δεν το κατάλαβα αυτό.Φοβόταν μη τυχόν δηλώσω ιατρική για να μη του φάω τους ασθενείς μετά από 10 χρόνια τουλάχιστον που θα γινόμουν γιατρός?
Αυτό λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Πριν λίγο:

- Τι σπουδάζεις;
- Νομική.
- Ηθοποιός;
- ΝΟΜΙΚΗ!
- Ηθοποιός;
- Δεν έχω ασχοληθεί με το καλλιτεχνικό κομμάτι της σχολής ακόμη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
και ομως οντως υπαρχει ρατσισμος εναντι της σχολης μας -.- ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
και ομως οντως υπαρχει ρατσισμος εναντι της σχολης μας -.- ;ρ
θα κλαψω:rolleyes:καημενες τραγικες φιγουρες

παντα υπαρχουν ξεροκεφαλοι απεναντι σε καθε σχολη
απλως η νομικη ειναι απο τις παλαιοτερες (και αναμεσα στα επαγγελματα) και εχει ακουστει περισσοτερο ή μαλλον ο καθενας ακουει περισσοτερο τα της σχολης του...μια ελαφρια κωφωση για τις υπολοιπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
- Δεν έχω ασχοληθεί με το καλλιτεχνικό κομμάτι της σχολής ακόμη. :P

Θα πρέπει σιγά σιγά. Πιστεύω πως είναι στην φύση του επαγγέλματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εγώ έχω καμιά φορά τον εξής διάλογο, αντιπροσωπευτικό μιας διαχρονικής νοοτροπίας, που θεωρεί ότι οι σπουδές στο εξωτερικό είναι αποκλειστικά συνέπεια της αποτυχίας στις πανελλήνιες.

Τι σπουδάζεις;
Φυσική στην Αγγλία.
Δεν πέρασες εδώ, ε;
Περνούσα σε όλες τις σχολές και τμήματα.


Απορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Εγω παντως φετος το καλοκαιρι βαρεθηκα να ακουω τα ψευτοσυγχαρητηρια της καθε θειτσας που μαθαινε που περασα.Κι αυτο που μου την εσπασε πιο πολυ ειναι οτι μου λεγαν συγχαρητηρια που περασες ''δικηγορος'' οχι νομικη και μετα μου πετουσαν το κλασσικο ''ε οι δικηγοροι δεν εχουν και τοση πολη δουλεια''...αντε μετα να τους εξηγησεις οτι απο τη νομικη δε γινεσαι σωνει και καλα δικηγορος...κι αν ελεγα οτι με ενδιαφερει για το μελλον το διπλωματικο σωμα με κοιτουσαν λες και τους χτυπησε ηλεκτροσοκ:mad:Συν την ειρωνεια που εβλεπα να βγαζουν απεναντι σε αλλα παιδια που δεν πετυχαν στις ''μουρατες-κυριλατες'' υποτιθεται σχολες.Γενικα τα στερεοτυπα καλα κρατουν στη χωρα μας:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ έχω καμιά φορά τον εξής διάλογο, αντιπροσωπευτικό μιας διαχρονικής νοοτροπίας, που θεωρεί ότι οι σπουδές στο εξωτερικό είναι αποκλειστικά συνέπεια της αποτυχίας στις πανελλήνιες.

Τι σπουδάζεις;
Φυσική στην Αγγλία.
Δεν πέρασες εδώ, ε;
Περνούσα σε όλες τις σχολές και τμήματα.


Απορία.

Αυτό είναι λογικό, γιατί το βρίσκεις παράξενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο,τι και να λετε, ρωτησαν την μητερα μου το κορυφαιο.

-Τι σπουδαζει ο γιος σου?
-Μηχανολογος στο Μετσοβιο
-Ποσα χρονια ειναι?
-5
-Καλα πρεπει να σπουδασει 5 χρονια για να γινει μηχανικος αυτοκινητων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Ρε φίλε ο μπακάλης τον μηχανικό αυτοκινήτων που του φτιάχνει το αμάξι ξέρει, τι περιμένεις να καταλάβει?? :P Και εγω έχω συναντήσει άτομα που δεν ξέρουν καν τα ονόματα πανεπιστημίων πχ καποδιστριακό μην νομίζεται πως όλοι ασχολούνται με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Φαινεται σε κανεναν αλλο αυτο το θρεντ καπως ..γελοιο;

Περα απο τις περιπτωσεις οπου η αμαθεια προκαλει οντως γελιο,σε μερικα ποστς κοντοστεκεσαι,τα διαβαζεις και σκεφτεσαι πως ενα ποστ διαιωνιζει τα ιδια στερεοτυπα που μεσα απο αυτο κατακρινονται.{ο συγγραφευς απετυχε;}

Και εξηγουμαι:αν καποιους απο σας δεν σας ενοιαζε οχι μονο η γνωμη των αλλων αλλα και το γεγονος οτι ισως θεωρουν οτι σποδαζετε κατι υποδεεστερο σε ακαδημαικο επιπεδο απο αυτο που πραγματικα σπουδαζετε,δεν θα σας ενοιαζε τοσο.Τοσο ωστε να γραψετε εδω,θαρρω.

Καποτε ειχε λεχθει οτι οταν οντως δεν μας νοιαζει κατι το προσπερναμε,δειχνουμε ανοχη,σαρκαζουμε με την ημιμαθεια που υπαρχει γυρω μας.Θυμος,εχοχληση,θιξιμο δεν νομιζω οτι υπαρχει.Εσεις τι λετε;

Ειναι υποκριτικο να φωνασκουμε εναντια στα στερεοτυπα μιας κοινωνιας ενω εχουμε ουσιαστικα..γαλουχηθει με αυτα.Και αν καμια φερουμε πεφτουμε σε αυτα,αρκει να το αναγνωριζουμε,πιστευω.Ποσο μαλλον σημερα,οπου η γνωση/ενημερωση δεν ειναι προνομιο,κατι τετοιο ειναι επιτακτικο.

Οποτε,καλυτερα να μην σκεφτεστε κατα και να μην θεωρειτε υποδεεστερο κανεναν αλλο γιατι οπως και να χει ολοι για την προοδο εργαζομαστε.Για την προοδο σε ολα τα επιπεδα.

Υγ το μηνυμα μου ειναι γενικο και οχι συγκεκριμενο σε καποια αναρτηση.Αν καποιος νιωσει ενοχλημενος,ζητω ειλικρινα...να αποδεχτει οτι ειναι δικο του προβλημα.(περιμενατε να γραψω συγγνωμη ε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ρε φίλε ο μπακάλης τον μηχανικό αυτοκινήτων που του φτιάχνει το αμάξι ξέρει, τι περιμένεις να καταλάβει?? :P Και εγω έχω συναντήσει άτομα που δεν ξέρουν καν τα ονόματα πανεπιστημίων πχ καποδιστριακό μην νομίζεται πως όλοι ασχολούνται με αυτά.
Tο προβλημα ειναι οτι ενω δεν ασχλουνται πουλανε υφακι:P

Φαινεται σε κανεναν αλλο αυτο το θρεντ καπως ..γελοιο;

Περα απο τις περιπτωσεις οπου η αμαθεια προκαλει οντως γελιο,σε μερικα ποστς κοντοστεκεσαι,τα διαβαζεις και σκεφτεσαι πως ενα ποστ διαιωνιζει τα ιδια στερεοτυπα που μεσα απο αυτο κατακρινονται.{ο συγγραφευς απετυχε;}

Και εξηγουμαι:αν καποιους απο σας δεν σας ενοιαζε οχι μονο η γνωμη των αλλων αλλα και το γεγονος οτι ισως θεωρουν οτι σποδαζετε κατι υποδεεστερο σε ακαδημαικο επιπεδο απο αυτο που πραγματικα σπουδαζετε,δεν θα σας ενοιαζε τοσο.Τοσο ωστε να γραψετε εδω,θαρρω.

Καποτε ειχε λεχθει οτι οταν οντως δεν μας νοιαζει κατι το προσπερναμε,δειχνουμε ανοχη,σαρκαζουμε με την ημιμαθεια που υπαρχει γυρω μας.Θυμος,εχοχληση,θιξιμο δεν νομιζω οτι υπαρχει.Εσεις τι λετε;

Ειναι υποκριτικο να φωνασκουμε εναντια στα στερεοτυπα μιας κοινωνιας ενω εχουμε ουσιαστικα..γαλουχηθει με αυτα.Και αν καμια φερουμε πεφτουμε σε αυτα,αρκει να το αναγνωριζουμε,πιστευω.Ποσο μαλλον σημερα,οπου η γνωση/ενημερωση δεν ειναι προνομιο,κατι τετοιο ειναι επιτακτικο.

Οποτε,καλυτερα να μην σκεφτεστε κατα και να μην θεωρειτε υποδεεστερο κανεναν αλλο γιατι οπως και να χει ολοι για την προοδο εργαζομαστε.Για την προοδο σε ολα τα επιπεδα.

Υγ το μηνυμα μου ειναι γενικο και οχι συγκεκριμενο σε καποια αναρτηση.Αν καποιος νιωσει ενοχλημενος,ζητω ειλικρινα...να αποδεχτει οτι ειναι δικο του προβλημα.(περιμενατε να γραψω συγγνωμη ε; )
Γενικα εχεις δικιο δεν αξιζει να ασχολειται σοβαρα ενας μελλοντικος ακαδημαικος πολιτης με τυχον στερεοτυπα που υπαρχουν στην κοινωνια ποσω μαλλον να οργιζεται με αυτα μιας και ολοι λιγο πολυ εχουμε λειτουργησει σε καποιες στιγμες μας στερεοτυπικα...αλλα νομιζω οτι αυτο το topic ανοιχτηκε οχι τοσο για να βγαλει ο καθενας θυμο(αν και εγω το εκανα σε προηγουμενο ποστ μου:P) οσο για να γελασουμε με τυχον συμβαντα που μας εχουν τυχει...Για μενα το προβλημα ξεκιναει οταν αρχιζει να βγαινει αυτη η ειρωνεια με την κακη εννοια απεναντι σε παιδια που ειτε δεν ακολουθησαν τα στερεοτυπα ειτε θεωρουνται οτι δεν εχουν κανενα μελλον απο δω και περα...Αυτη η ακυρωση του μελλοντος ενος νεου ανθρωπου απλως και μονο γιατι δεν εγινε ''δικηγορος-γιατρος κτλ''...αυτο νομιζω ειναι το κατακριτεο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mary_mary

Νεοφερμένος

Η mary_mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι στο Φυσικό. Κάποιοι με κοιτάζουν με θαυμασμό, κάποιοι μου λένε "Τι, καθηγήτρια θα γίνεις;"
Ζω για τη στιγμή που οι θετικές σχολές (μαθηματικό, φυσικό, χημικό, βιολογικό) θα περάσουν από το στάδιο "κάνω φροντιστήρια" στο στάδιο "είμαι επιστήμονας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top