Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Ναι,γενικά στην Ελλάδα τα επιστημονικά πεδία είναι μπάχαλο με αποτέλεσμα να παίρνουν δουλειές άνθρωποι που δεν έχουν την απαραίτητη εκπαίδευση/κατάρτιση!


οι μηχανικοι περιβαλλοντος θα γινουν σπουδαιοτεροι απο πολιτικους σε 15 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Makes perfect sense.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι,γενικά στην Ελλάδα τα επιστημονικά πεδία είναι μπάχαλο με αποτέλεσμα να παίρνουν δουλειές άνθρωποι που δεν έχουν την απαραίτητη εκπαίδευση/κατάρτιση!

Αυτή είναι η μία αλήθεια (τράβα-τράβα τα Επιμελητήρια), η άλλη όμως είναι να γνωρίζεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχίου σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αυτή είναι η μία αλήθεια (τράβα-τράβα τα Επιμελητήρια), η άλλη όμως είναι να γνωρίζεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχίου σου...

Ποιος είπε ότι δεν τα γνωρίζω;Απλά ελπίζω πως μέχρι να φτάσω σε σημείο να εξασκήσω το επάγγελμά μου θα έχουν μπει σε κάποια τάξη...Εξάλλου οι γονείς μου με εμπιστεύτηκαν χωρίς να με πιέζουν και δε θα ήθελα να τους απογοητεύσω!Αλλιώς υπάρχει πάντα και η λύση του εξωτερικού:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Ποιος είπε ότι δεν τα γνωρίζω;Απλά ελπίζω πως μέχρι να φτάσω σε σημείο να εξασκήσω το επάγγελμά μου θα έχουν μπει σε κάποια τάξη...Εξάλλου οι γονείς μου με εμπιστεύτηκαν χωρίς να με πιέζουν και δε θα ήθελα να τους απογοητεύσω!Αλλιώς υπάρχει πάντα και η λύση του εξωτερικού:/:


δεν θα χρειαστει το εξωτερικο.μολις βγεις και αποκτησεις 5 χρονια προυπηρεσιας με χαμηλο μισθο θα εισαι περιζητητη.
εκτιμω οτι θα χτυπας πολυ υψηλες αμοιβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
βγεις και αποκτησεις 5 χρονια προυπηρεσιας

δώσε και μένα μπάρμπα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
δεν θα χρειαστει το εξωτερικο.μολις βγεις και αποκτησεις 5 χρονια προυπηρεσιας με χαμηλο μισθο θα εισαι περιζητητη.
εκτιμω οτι θα χτυπας πολυ υψηλες αμοιβες.

Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω!Εγώ πάντως κρατάω μια πισινή και κάπου κάπου ελπίζω...Απλά αυτή τη στιγμή δεν με απασχολεί η αποκατάσταση.Έκανα την επιλογή μου και όταν τελειώσω τη σχολή θα κάνω μια ακόμα.Μέχρι τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrisk1993

Νεοφερμένος

Ο Dimitrisk1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εμένα με το που ακούνε το όνομα νομίζουν οτι πέρασα στη Nasa ή κάτι τέτοιο.. έλεος!

το εντελώς αντίθετο:confused:.... εμένα νομίζουν ότι πέρασα σε κάποιο τει.. ειδικά η γιαγιά μου "Έβγαλες τόσα μόρια για να γίνεις ηλεκτρολόγος?" Μετά από πολύ εξήγηση και ακούγοντας τη λέξη-κλειδί "Πολυτεχνείο" ενθουσιάζεται και μου λέει "Εκανες τη σωστή επιλογή..."

ΥΓ:Δεν είναι πολύ ενοχλητικό όταν σε ρωτάνε τι πέρασες να τους απαντάς κάθε φορά "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών". Επειδή βαριέμαι να το λέω όλο, άλλες φορές λεω το πρώτο μισό και άλλες το δεύτερο με αποτέλεσμα να έχω μπερδέψει συγγενείς και φίλους..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν ηξερα πως να το εξηγησω ακριβως,ελεγα οτι ειναι κατι σαν πιο καμμενος προγραμματιστης(καμμενο chip)

ναι αυτό το βρήκες, τα 2 πρώτα χρόνια ειδικά μόνο προγραμματισμό θα κάνετε :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πρώτα με ρωτάνε "Σε πανεπιστήμιο;" και όταν πω στο Καποδιστριακό με ρωτάνε αν είναι ΤΕΙ. Γι' αυτό λέω "πληροφορική στο πανεπιστήμιο της Αθήνας" και αυτό. Μερικοί λένε το ξερό "α ωραία ωραία" και άλλοι "ααα δύσκολα". Ναι έχεις πάει και εσύ και ξέρεις πόσο δύσκολα είναι.
Μερικοί συμμαθητές μου λένε ΣΙΓΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΑΕΠΠ ΚΑΝΟΥΝΕ

Βέβαια όλοι νομίζουν ότι πέρασα εκεί επειδή δεν έβγαλα πολλά μόρια για ΗΜΜΥ (κλασικά εικονογραφημένα), οπότε συμπληρώνω γρήγορα γρήγορα "πρώτη επιλογή το είχα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
νομιζω πως οταν λεω βιοχημεια και βιοτεχνολογια λαρισα οι γυρω μου θελουν να ρωτησουν αν ειναι τει...ε και η πιο κλασσικη πλεον ερωτηση ειναι και τι μπορεις να γινεις απο αυτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

priniao

Νεοφερμένος

Ο priniao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γιέ μου πού πας; Μάνα, θα πάω στα καράβια:P:P

χαχαχαχαχα....κατι τετοιο!!! περισσοτερο οι 65+ δεν καταλαβαινουν τι σχολη ειναι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αδικίααα.Οι χημικοί μπορούν να μπουν στο ΠΕ Περιβάλλοντος ενώ εμείς που σπουδάζουμε(λέμε τώρα) δασολογία και φυσικο περιβάλλον είμαστε στο ΠΕ Γεωτεχνικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Οι δασκαλοι μενουν ανεργοι ενω οι γιατροι, οι μηχανικοι και οι δικηγοροι δεν προλαβαινουν να κλασουν απο την πολυ δουλεια. Ε ρε μυαλα που εχει ο κοσμος.

πες τααα :S :/:

Το θέμα είναι να μην αισθάνεσαι εσύ κατώτερη απ' το γιατρό, τον ΗΜΜΥ, το δικηγόρο ή όποιον άλλο, γιατί δεν είσαι. Κάνεις αυτό που γουστάρεις, δεν έχει κάτι παραπάνω, αυτό.

κατώτερη δεν αισθάνομαι,το καθένα επάγγελμα έχει ένα διαφορετικό αντικείμενο και ανόμοια μεταξύ τους δε συγκρίνονται..τώρα άλλο ποια σχολή είναι πιο δύσκολη,έχει πιο πολύ διάβασμα κτλ κτλ..προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να είσαι πολύ καλός στο αντικείμενό σου για να σαι αξιόλογος..αν είσαι ανίκανος σε κάτι 'υψηλό' που επέλεξες να σπουδάσεις για τα μάτια του κόσμου και το υψηλό image,τότε είσαι μόνο αποτυχημένος..αν όμως διαλέξεις αυτό που αγαπάς,τότε και ικανός να το εκτελέσεις και αξιόλογος θα είσαι,όσο κατώτερο κι αν..θεωρείται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εμένα νομίζουν ότι πέρασα σε κάποιο τει.. ειδικά η γιαγιά μου "Έβγαλες τόσα μόρια για να γίνεις ηλεκτρολόγος?" Μετά από πολύ εξήγηση και ακούγοντας τη λέξη-κλειδί "Πολυτεχνείο" ενθουσιάζεται και μου λέει "Εκανες τη σωστή επιλογή..."
Καλά, κλασικό παράδειγμα!
Κι εμένα λοιπόν, όταν με ρωτάνε τι σπουδάζω:
- Τι σπουδάζεις ;
- Μεταλλειολόγος. :smartass:
- Ααα...μάλιστα, μάλιστα...:hmm::down: (απορία ανάμεικτη με ολίγη απαξίωση). Και πού είναι αυτό;
- Στο ΕΜΠ.
- Ααααα!!!! Ε, πες το έτσι ντε!! :thumbsup:

:whatever::whatever::whatever::whatever::whatever::whatever:

(Άμα έχουνε χρόνο με ρωτάνε και τι είναι "αυτό" -γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα-, ε τους λέω κι εγώ μέσα στις άκρες περί τίνος πρόκειται -ό,τι καταλάβουν- και άντε γεια! )
-----------------------
Γενικά ρε παιδιά μην το ψάχνετε μ' αυτά. Όποιος θέλει να πετάξει κακιούλα ή σποντίτσα, θα την πετάξει. Ό,τι και να σπουδάζετε. Και αστροναύτες στη NASA που λέει ο λόγος!

Τι να καταλάβει τώρα από Κβαντομηχανικές και Νανοϋλικά, η θείτσα κι ο μπάρμπας απ' το βλαχοχώρ' ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
λοιπόν, στις πρώτες σελίδες κάπου είχα πει για τις αντιδράσεις όσων με ρωτουσαν τι περναω (ελεγα μαλλον φαρμακευτικη) και τωρα, εχω νεες....
κυριως απο νοικιαρηδες :Ρ (εψαχνα σπιτι)
νοικ.: ...και πού περασες;
moi: ιατρική...
νοικ.: αααΑΑΑΑΑΑΑ!!! Μπράβο Μπράβο!! Πω πωω!!!
(ελάχιστοι συνεχίζουν): Α, ο ανιψιος μ ειναι γιατρος! Α, η αδερφη μ ειναι γιατρος!!
και οσοι εχουν παιδια γιατρους, με κοιταν καπως περιεργα, τεντωνουν το αναστημα τους και απαντουν: και εμενα και οι 2 μου οι γιοι ειναι γιατροι! (ενα "ΧΑ!" λείπει στο τελος :Ρ)

εχω φτασει σε σημειο να ντρεπομαι να λεω που περασα!!! λολ :Ρ

και δεν εχω συναντησει απο τοτε αυτην την κυρια απο το χωριο που με κοιτουσε τελειως απαξιωτικα οταν της ελεγα οτι θα παω φαρμακευτικη :Ρ :Ρ κριμα, ηθελα να δω την τωρινη της αντιδραση :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Εγω δεν λεω καν οτι περασα ιατρικη μονο οτι σπουδαζω στο απθ για να γλυτωνω τη βαβουρα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
οταν λεω Βιοχημεια-Βιοτεχνολογια ολοι λενε '' ωραιο ακουγετα αλλα δυσκολο'' και μετα ακουω το '' ΤΕΙ ειναι?'' το οποιο μου την δινει στα λαμπακια:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Σε μια φαση ειχα πει στη γειτονισσα εδω στη Θεσσαλονικη οτι σπουδαζω ηλεκτρολογος και μετα με φωναζε για κατι χαλασμενες σομπες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ναυπηγος
Δεν το περιμενα οταν πηρα αυτη την αποφαση, αλλα η μεγαλυτερη μεριδα του πληθυσμου δε γνωριζει περι τινος προκειται.
Παραθετω αποσπασματα...

-Pagitas, που περασες? (μεσηλικας)
-Ναυπηγος.
-Αααα...και που ειναι αυτο? (με μια ξινιλα στη μουρη)
-Στην Αθηνα. Στο πολυτεχνειο (μαγικη λεξη)
-Αααα...!

-Pagitas, που περασες? (γνωστη, εμφανισιμη, με μεγαλο στηθος, πιο συγκεκριμενα)
-Ναυπηγος.
-Α, ωραια! Θα εχεις και στολη!
*Εδω δεν ειπα τιποτα. Λογω της περιγραφης της, την αφησα να χαιρεται.

-Pagitas, που περασες? (φιλος)
-Ναυπηγος.
-Εχει καλα λεφτα ρε αυτο, ξερω ατομα που κανουν αυτη τη δουλεια.
-Ελα ρε. Και που δουλευουν?
-Εξω, σε πλοια μηχανικοι. Λειπουν ομως ολο το χρονο.
-Αλλο ειναι αυτο ρε.
-Τι δηλαδη?
-Εγω θα ειμαι ο Πολιτικος Μηχανικος της θαλασσας (δεν ηξερα πως αλλιως να το εξηγησω γρηγορα και απλα)

Και φυσικα η γιαγια μου, η οποια φωναζε στον πατερα μου επειδη "εκανε το παδι Ναυτικο".
Και να φανταστειτε, μενω σε παραθαλασσια πολη με λιμανι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top