Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Εγώ λέω να σκεφτείτε την σχολή σας σοβαρά (κυρίως αναφέρομαι στα παιδιά της δευτέρα λυκείου) :

π.χ.

Θέλω αυτή την σχολή και θέλω να ασχολήθώ με έρευνα προσωπικά την βρίσκώ αμελή και κουτί απάντηση. (και αυτον το στοχο έχουν η πλειοψηφία των παιδιών που πάνε σε σχολες οπως βιολογία, σεμφε, φυσικό)

΄Αλλο κουτό κατά την γνώμη μου είναι θέλω να διαλέξω μοριακή βιολογία και οχι απλή βιολογία γιατί μου αρέσει μόνο το μοριακό κομμάτι της βιολογία και θέλω στο μέλλον να ασχοληθώ με ερευνητικά προγραμματα.

Άλλος κουτός συλλογσιμός είναι ότι θέλω να περάσω ΣΕΜΦΕ γιατί θεωρω το μαθηματικό ή το φυσικό χειροτερες σχολές.

Άλλος συλλογισμός δε θέλω ιατρική γιατί δε μου αρέσει η επικοινωνία με τον κόσμο.... για αυτό θα πάω βιολογία

άλλο δε θα διαλέξω ΗΜΜΥ γιατι προτιμώ να ασχοληθώ με το προγραμματισμό.

Δε θα πάω φαρμακευτική επειδή δε θέλω να γινω μπακαλης .
και άλλα πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
για τα ΗΜΜΥ που λετε... μεχρι περσι ηθελα φανατικα να περασω ΗΜΜΥ και να παω ειδικοτερα στον τομεα σηματων ελεγχου και ρομποτικης και ονειρευομουν και τις συνεργασιες που διαβαζα οτι κανει αυτη η σχολη με την ESA (η ευρωπαϊκη εκδοση της NASA με λιγα λογια). το καλοκαιρι, μετα τις βαθμολογιες, ελεγα οτι θα το δηλωσω, οχι ομως στις πρωτες μου επιλογες. μετα εψαξα ακομα περισσοτερο τα μαθηματα και οταν τα ειδα, λεω "ναι καλά...." και ουτε καν τη δηλωσα τη σχολη. δν ξερω επειδη ειμαι κλειστος τυπος γενικοτερα, οταν εψαξα λεπτομερως τα του αντικειμενου ειδα οτι θα με αποκοψει ακομα πιο πολυ :/ και αλλωστε εχω δωσει υποσχεση στον εαυτο μ οτι δεν θελω να ασχολουμαι αποκλειστικα με τους υπολογιστες εργασιακα. και να φανταστειτε οσοι με ξερουν ΚΑΛΑ νομιζαν πως αυτο θα δηλωνα.
και τωρα στο θεμα: πηγαινω στο χωριο κ ακολουθει ο διαλογος:
Θυμα 1 :Ρ
-πού ΠΕΡΑΣΕΣ;
-ε;;; δεν ΠΕΡΑΣΑ, ακομα δεν βγηκαν τα αποτελεσματα οποτε ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ!
-Ε ΤΙ, ξερεις. Πού περασες;;;;
-Μα σας λεω δεν βγηκαν τα αποτελεσματα! Μονο οι βαθμοι!
-αααα (αποχωρει απογοητευμενη)
Θύμα 2:
-Πού περνας;
-εμ;
-ελα μωρε, πού νομιζεις;
-τι να σας πω. (λεω στην τυχη) φαρμακευτικη;
-αα εμενα οι γιοι μου ειναι και οι 2 ΓΙΑΤΡΟΙ. η κορη μ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ. καλοι ειναι μωρε και οι φαρμακοποιοι
-οκ γεια σας :mad: :mad: :mad: ε τωρα τι να τους πεις?

Να τους χαίρεται! :)
Εμένα με ρώτησαν αν πήγα παιδαγωγικό ειδικής επειδή δεν έπιανα κλασσικό παιδαγωγικό!
Το έπιανα ρε!!!!!!!!! αλλά δεν ήθελα! Τους πήρε ο πόνος ξαφνικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
betty, revekka, nPb, maria, ε τι να τους κανεις; αμα δεν πεις εστω και κατι στην τυχη θα σε πρηξουν. ειδικα στο χωριο μ γινεται χαμος με τα κουτσομπολια και παιζει σπασμενο τηλεφωνο. διαβασε μια χωριανη τα αποτελεσματα των πανελληνιων, θυμηθηκε οτι εδινα πανελληνιες κ για να εχει να πει στα κουτσομπολια της με κυνηγουσε. άλλοι παλι, επειδη εχουν τα πιο καταξιωμενα παιδια κ φοβουνται μην τους κλεψουν τη θεση αγχωνονται να δουν που θα πας εσυ. αλλοι πραγματικα ενδιαφερονται, με λαθος τροπο. και αμα δεν τους δινω κ σημασια παρεξηγουνται κιολας :Ρ αλλα ναι ειναι να νευριαζεις γτ παιζουν με το αγχος σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Και μένα που με ρωτάνε πού περνάω, τους λέω "Μάλλον Αγγλική Φιλολογία" και απαντούν ένα ξερό και αδιάφορο "Α, ωραία." και σε μένα!.. :confused::P
Δεν τους γεμίζει το μάτι μάλλον... :P
σόρρυ που απαντώ τώρα, αλλά τώρα το είδα :P
άσε, κανείς δεν δείχνει ενθουσιασμό αν αναφέρεις ότι θες να περάσεις σε Φιλολογία, είτε αυτή είναι Ελληνική, είτε Αγγλική, είτε Γερμανική, κ.λ.π. ενώ αν πεις Νομική, πετάνε :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Η σχολη που θα περασω με το καλο δινει την εντυπωση οτι πανε ολα τα καμενα-πορωμανα . . .(πληροφορικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Οταν λεω εγω την σχολη μου -Φιλοσοφιας Παιδαγωγικης - με κοιτανε στην αρχη με μια απορια. Μετα ρωτανε "τι βγαινεις δηλαδη απο αυτο;;;" Τους εξηγω τις επαγγελματικες μου δυνατοτητες και με κοιτανε με ενα περιλυπο υφος και λενε ''Φιλολογος δλδ ε; Δουλεια δεν εχουν μωρε αυτοι!". ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΣΧΟΛΗ Μ'ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΣΑΥΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΩ ΜΗΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΤΕ ΣΑΝ ΚΑΗΜΕΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!! :mad:

Δεν σας ενοχλει αλλους αυτη η αντιμετωπιση οταν λετε οτι θα γινεται φιλολογοι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,899 μηνύματα.
Μαρία γιατί νιώθεις ότι πρέπει να δίνεις εξηγήσεις στον κάθε άσχετο; :) Προχώρα στις σπουδές σου και μη δίνεις σημασία στα κόμπλεξ της Ελληνικής αντιφατικής κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Σε εμένα έχουν τύχει τα παρακάτω!
-Τι σπουδάζεις;
- Ιατρική στην Αλεξ/πολη.
-Ααα ωραία! Τι γιατρός σπουδάζεις;
-Τι εννοείς;
-Καρδιολόγος; Παθολόγος; Τι;
- Πρώτα τελειώνεις τη σχολή της ιατρικής και μετά διαλέγεις τι ειδικότητα θες και μπαίνεις στην αναμονή για το πότε θα έρθει η σειρά σου για να την ξεκινήσεις.

Επίσης το άλλο...
-Τι σπουδάζεις; -Ιατρική... -Τι γιατρός θες να γίνεις; -Είναι νωρίς ακόμα. Δεν είμαι σίγουρη. -Μα γιατί; Όταν πέρασες ιατρική δεν σκέφτηκες ότι θες να πάρεις την τάδε ειδικότητα; - Αλλάζουν τα δεδομένα με το πέρασμα των χρόνων... - Ε, ναι! Αλλά κάτι θα σου αρέσει. Δεν μπορεί!! - Πρώτο έτος είμαι ακόμα δεν εχουμε κάνει καθαρά ιατρικά μαθήματα για να είμαι σίγουρη ότι θέλω κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα..... (Και μετά αρχίζει ο καθένας να σου προτείνει τι να γίνεις λες και εσύ θα ακούσεις αυτόν...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μαρία γιατί νιώθεις ότι πρέπει να δίνεις εξηγήσεις στον κάθε άσχετο; :) Προχώρα στις σπουδές σου και μη δίνεις σημασία στα κόμπλεξ της Ελληνικής αντιφατικής κοινωνίας.

Eχεις δικιο, σαφως και δεν ειναι αναγκη να απολογουμαι στον καθενα. Απλα με ενοχλει αυτη η δηλωση, η γενικοτερη αντιληψη που επικρατει οτι αυτο που θα σπουδασεις πρεπει να σου αποφερει χρηματα. Εγω αυτο γουσταρα, θα κανω τα παντα για να εξασκησω το επαγγελμα και δεν αφορα κανεναν! Αλλα παλι ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΣΠΑΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ με την απαισιοδοξια τους... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για αυτό himerman αποτύπωσες μέσα σε τρεις σειρές με τον καλύτερο τρόπο τη διάκριση ακαδημαϊκού και εργασιακού τομέα, που σχετίζεται με το κάθε Τμήμα.

Και για να εξασκήσει, όπως επισήμανες, το επάγγελμα που επιθυμεί κάποιος πρέπει να έχετε καλώς ή κακώς στο νου σας πράγματα όπως αυτά (ο σχετικός πίνακας της ΑΔΙΠ, που είχε αναφερθεί, δημοσιεύθηκε και στις εφημερίδες σήμερα): https://www.alfavita.gr/artro.php?id=42055

Υπάρχουν και άλλα. Αυτά είναι "ενδεικτικά", όπως δεικνύεται στον τίτλο του πίνακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Καθηγητης φιλολογος με ρωταει που περασα.Οταν του ειπα το τμημα με ρωταει αυτο τι ειναι τει???Στην αρχη που ηταν φρεσκια επιλογη και οσο να ναι υπηρχε μια ανασφαλεια με πειραζαν λιγο τετοιου ειδους σχολια η οι φατσες αποριας και αγνοιας απο τους περισσοτερους.Αλλα αυτα μεχρι τον Οκτωβρη.Πλεον για να αποφευγω τις επεξηγησεις κλπ λεω ΑΣΟΕΕ και τελειωνω.Το μονο ακυρο ηταν απο ταξιτζη που μου λεει,Γιατι ηρθες Αθηνα δεν εχει ΑΣΟΕΕ αλλου?
Επισης μου εχει τυχη συμαθητρια να με ρωτησει,πως τα πας σου αρεσει εκει(Αλλα με υφος σαν να με λυπαται και να το εχει σιγουρο οτι δεν υπαρχρει περιπτωση να μου αρεσει).Κουνα που την κουναγε,ηταν καθαρα δικη μου επιλογη και η μονασικη σχολη που μου εκανε κλικ,αλλα που να ξερει.

Αυτα ολα ειναι περιστατικα που ολοι ζουμε,ειδικα αν η σχολη δεν ειναι γνωστη στον περισσοτερο κοσμο που διακατεχεται απο αγνοια,η δεν φημιζεται για την επαγγελματικη της αποκατασταση.Αυτα ειναι μαλακιες και μην τους δινεται σημασια.Εγω γελαω με αυτα και τους γραφω.Η επιλογη σχολης ειναι καθαρα θεμα του καθε ατομου και εφοσον αρεσει σε αυτους και τους καλυπτει ολα ειναι οκ.Ασε που πολλοι δεν ξερουν τις δυνατοτητες του καθε τμηματος.Λυπαμαι αυτους που κοιτανε με υπομιτικο υφος και κανουν πικροχολα σχολια.Πραγματικα ομως τους λυπαμαι γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν επιλεξει μια σχολη με βαση το τι θα πει ο κοσμος,με βαση τα μορια τους,την επαγγελματικη αποκατασταση ενδεχομενως,και επειδη το ειπε ο μπαμπας.Χωρις να ειναι αυτο που πραγματικα θελουν.Και το ξερουν και οι ιδιοι γι αυτο βγαζουν αυτα τα κομπλεξ

Πάντως η σχολή σου έχει πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση από όσο ακούω !....Τώρα για το ό,τι δεν είναι γνωστή καλύτερα για σένα θα στε και πιο λίγοι...:D. Και γενικά σκέψου θετικά ! Πάντως συμφωνώ με πολλά από αυτά που είπες.

Η σχολή μου είναι το ΔΕΤ (Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία) και βρίσκεται και αυτή στην ΑΣΟΕΕ( της Αθήνας...;)) . Όταν πρωτοσκέφτηκα να πάω το είπα στον καθηγητή του ΑΟΘ στο σχολείο και αφου με ρώτησε αν είναι ΤΕΙ (που και πάλι θα ήταν μια χαρά) μου είπε να μη πάω επειδή δεν ακούγεται (στη γειτονιά ; στο σπίτι του ανθρώπου; Who knows...:whistle:) και για αυτό δεν έχει κύρος...Την άλλη μέρα μάλιστα αφού το "έψαξε" μου είπε να μην πάω γιατί βρήκε το σημαντικότερο όλων, την μητέρα όλων των αιτιών...Είναι δύσκολο να μπείς ΑΣΕΠ επειδή είναι καινούργια:eek: !! Μετά τον ρώτησα: Καλά όλα αυτά αλλά το πρόγραμμα σπουδών το είδατε (ε είπα αφού έμαθε για το ΑΣΕΠ δεν μπορεί...). Απάντηση: Ε ναι μωρέ όλες οι οικονομικές το ίδιο είναι ...Α ! Επίσης έκανε Επαγγελματικό Προσανατόλισμο στο σχολείο μας...nuff said...:)

Για αυτό ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια για την σχολή σας και πολλές φορές δεν έχετε τα ίδια... και σίγουρα αν δεν έχει φοιτήσει εκεί δεν έχει πλήρη εικόνα. Κατά τα άλλα πολλές απόψεις είναι ίδιαίτερα διασκεδαστικές ,αν δεν σε επηρεάζουν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μμμμ....οι περισσότεροι θα αντιδράσουν φυσιολογικά του τύπου 'α μάλιστα' καποιες φορές μπορεί και με εκδηλώσεις θαυμασμού τύπου 'δύσκολο ρε συ', εγώ τη χημεία δεν τη μπορούσα καθόλου στο σχολείο','θαυμάζω αυτούς που σπουδάζουν χημεία φυσική κλπ εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα', 'άντε ρε, εσείς είστε πιο έξυπνοι που τα καταλαβαίνετε αυτά' .το κορυφαίο βέβαια ήταν με τη γιαγιά μου
-γιαγιά πέρασα χημικό!!
-...........παύση........με ενα ? να αιωρείται....
-είναι καλό ρε γιαγιά μπορώ να γίνω και καθηγητής!
-:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:(συνοδευόμενα από bonus 100Ε!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Terabyte

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Απαντήσεις που πήρα όταν ανακοίνωσα σε συγγενείς, γνωστούς και φίλους ότι πέρασα Πληρ. και Τηλ. στο ΕΚΠΑ:

"Δεν έγραψες καλά, ε;" (Απαξιωτικό ύφος)
"Βλακεία έκανες, έπρεπε να πας (ΣΣΕ,ΣΝΔ), στην Ελλάδα μόνο στον Στρατό θα δουλέψεις, μόνο εκεί έχει λεφτά, αποκατάσταση, μπλα, μπλα, μπλα" (Οργισμένο ύφος)
"Εγώ ήθελα να σε δώ να ορκίζεσαι γιατρός!" (Μελοδραματικό)
"Τι να τους κάνεις τους υπολογιστές παιδί μου, να παρακαλάς για ένα κομμάτι ψωμί;"
"Χαράμισες τα μόρια σου για να γίνεις καθηγητάκος;"

Και άλλα τέτοια ενθαρρυντικά λίγο καιρό πριν ξεκινήσω τη σχολή μου...Που στο κάτω κάτω της γραφής την διάλεξα γιατί μου αρέσει και πιστεύω ότι αυτό τους φτάνει και τους περισσεύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Απαντήσεις που πήρα όταν ανακοίνωσα σε συγγενείς, γνωστούς και φίλους ότι πέρασα Πληρ. και Τηλ. στο ΕΚΠΑ:

"Δεν έγραψες καλά, ε;" (Απαξιωτικό ύφος)
"Βλακεία έκανες, έπρεπε να πας (ΣΣΕ,ΣΝΔ), στην Ελλάδα μόνο στον Στρατό θα δουλέψεις, μόνο εκεί έχει λεφτά, αποκατάσταση, μπλα, μπλα, μπλα" (Οργισμένο ύφος)
"Εγώ ήθελα να σε δώ να ορκίζεσαι γιατρός!" (Μελοδραματικό)
"Τι να τους κάνεις τους υπολογιστές παιδί μου, να παρακαλάς για ένα κομμάτι ψωμί;"
"Χαράμισες τα μόρια σου για να γίνεις καθηγητάκος;"

Και άλλα τέτοια ενθαρρυντικά λίγο καιρό πριν ξεκινήσω τη σχολή μου...Που στο κάτω κάτω της γραφής την διάλεξα γιατί μου αρέσει και πιστεύω ότι αυτό τους φτάνει και τους περισσεύει!

Μην πτοεισαι και κανε δυναμικο ξεκινημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όταν με ρωτούν για τη σχολή μου...
Όλοι με ρωτάνε στο καπάκι αν θα γίνω δασοφύλακας.

Ενώ άλλοι δε τη ξέρουν καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Οταν λεω εγω την σχολη μου -Φιλοσοφιας Παιδαγωγικης - με κοιτανε στην αρχη με μια απορια. Μετα ρωτανε "τι βγαινεις δηλαδη απο αυτο;;;" Τους εξηγω τις επαγγελματικες μου δυνατοτητες και με κοιτανε με ενα περιλυπο υφος και λενε ''Φιλολογος δλδ ε; Δουλεια δεν εχουν μωρε αυτοι!". ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΣΧΟΛΗ Μ'ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΣΑΥΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΩ ΜΗΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΤΕ ΣΑΝ ΚΑΗΜΕΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!! :mad:

Δεν σας ενοχλει αλλους αυτη η αντιμετωπιση οταν λετε οτι θα γινεται φιλολογοι; :confused:






Σε εμενα η απαντηση σε αυτη την περιπτωση ηταν:α)<< Μπραβο! Τι μπραβο δηλαδη που οι φιλολογοι δεν εχουν δουλεια>>.β)<<Φιλολογος?(με μια ξυνη μουρη μεχρι το πατωμα)Τιποτα αλλο δεν ηθελες>>!Κι εγω τοτε της απανταω(γιατι φυσικα γυναικα μου εκανε τετοια ερωτηση) <<Γιατι που ειναι καλυτερα>>? Φυσικα δεν ειχε κατι να απαντησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Όταν με ρωτούν για τη σχολή μου...
Όλοι με ρωτάνε στο καπάκι αν θα γίνω δασοφύλακας.

Θα γινεις δασοφυλακας?:hmm:γαματο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Όταν ακούνε για Ιατρική γουρλώνουνε τα μάτια και αρχίζουνε το γλύψιμο, πράγμα που μου τη σπάει απίστευτα διότι πριν αποφασίσω για χειρουργική ήθελα βιολογικό για έρευνα και μόνο αγράμματο και ακαμάτη δε μ' είχανε πει. :confused:
Στην αρχή μ' άρεσε που με φωνάζανε γιατρέ στο δρόμο μπαιδεγουει αλλά τώρα που αρχίζουνε και δημιουργούνε τράπεζα εξυπηρετήσεων (μια γιαγιά 1000 χρονών έφερε γλυκά στη γιαγιά μου και της ζήτησε να μεσολαβήσω για να κλείσει ένα ραντεβού στην αθήνα γουοτ δε φακ) το' χω βαρεθεί. Αφήστε που για ένα διάστημα έπρεπε να μετράω την πίεση της γιαγιάς μου με το κλασσικό πιεσόμετρο (για μεγαλύτερη ακρίβεια) και το μάθανε όλες οι γιαγιάδες και έχω μετρήσει ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ. Μου' ρχεται η άλλη η ετοιμοθάνατη που ο σφυγμός της είναι τόσο αδύναμος που νομίζεις ότι έχει νευρική ανορεξία και μου ζητάει να της πω την πίεση...Τι να της πω; Τον βγάζεις δεν τον βγάζεις το μήνα; Μια χαρά είσαι γιαγιά (που ζήτημα να την έχω συναντήσει ΜΙΑ φορά στο χωριό) της λέω και φεύγει..ε μα... Μια άλλη με ρώτησε αν θα το βγάλει τον Σεπτέμβριο γιατί ο γιατρός της είπε όχι...τι να πω εγώ;
Μένω σε χωριό των προαστίων των τρικάλων που είναι μίξη πόλης - χωριού και αφήστε, η κατάσταση είναι τραγική. Ο γιατρός είναι θεός στα μέρη αυτά και πραγματικά μου τη σπάει γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΤΟΝ CHUCK NORRIS μη χέσω. :P
Όπως επίσης σ' ένα γνωστό μου που πέρασε παιδαγωγικό του πρότειναν να διαβάζει από τον αύγουστο (άκουσον άκουσον) παιδί 5ης δημοτικού.

Πολλές φορές προτιμώ την μεγαλούπολη που κανείς δε γνωρίζει κανέναν και δεν νοιάζεται για κάνεναν :P

Υ.Γ: Το μόνο θετικό και μη σπαστικό είναι ότι μου έχουνε δώσει τη δυνατότητα να τρώω δωρέαν σουβλάκια στην ψησταριά του χωριού...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εμένα ενθουσιάζονται όταν ακούνε μαθηματικό γιατί τα τελευταία 4 χρόνια έχω πρήξει μέχρι και τους υπαλλήλους στο σούπερ μάρκετ με το μαθηματικό! Μάλιστα έχω κλείσει την ξαδέρφη μου που θα πάει 3η γυμνασίου και την κολλητή της που θα πάει 2α για ιδιαίτερα!!! :P Αφού πέρασα εγώ και το θέλω, ας τους ξινίζει η σχολή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

priniao

Νεοφερμένος

Ο priniao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εγω οταν τους λεω ναυτιλιακων σπουδων, νομιζουν πως θα παω στα καραβια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top