Τι είναι η ψυχή;

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τα ζώα έχουν ένστικτο.

Δεν γνωρίζεις τα πράγματα για τα οποία έχω ιδέα. Κόψε το showing off γιατί δεν έχει καμία αξία στην ρητορική. Απαξιώ να αναμασήσω ορισμούς "φιλοσόφων" ως επίκληση στην αυθεντία.

Ο άνθρωπος σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να λάβει αποφάσεις που δεν έχουν κανένα βραχυπρόθεσμο όφελος ούτε για τον ίδιο, ούτε για τον ευεργετηθέντα. Τα ζώα το κάνουν αυτό για λόγους εξασφάλισης της συνέχειας της ζωής του γένους τους.
Οντως τα ζωα εχουν ενστικτο και εμεις εχουμε , ειχα γραψει μαλιστα -->"Εαν εχεις διαβασει την θεωρια του λορενζ το ενστικο ειναι κατηγορια της συμπεριφορας"
Προφανως και δεν γνωριζω τι γνωριζεις , εφοσον δεν σε ξερω.Απλα αποριπτεις καποια πραγματα που δεν εχεις ιδεα τι πραγματευονται.Δεν κανω καμια επιδειξη γνωσης , χρησιμοποιω οτι πληροφορια εχω στα χερια μου για να φτασω στην αληθεια και ψαχνοντας την δεν ειναι δυνατον να μην συναντησω στο δρομο μου τα μεγαλυτερα μυαλα, ποτε δεν αναμασησα ορισμους ουτε κατηγορησα εσενα για κατι τετοιο.Δεν ειναι αναγκη επειδη εχεις ανασφαλεια που δεν τους γνωριζεις να κανεις επιθεση.Απλα το υφος σου το θεωρω στομφωδες χωρις ουσιαστικο περιεχομενο.
Δεν ειναι αναγκη επειδη εχεις ανασφαλεια που δεν τους γνωριζεις να κανεις επιθεση
Αυτες οι αποφασεις που γραφεις στο τελος δεν τις ορισες σωστα, τι κανουν εκτος απο το να μην προκαλουν ωφελος μακροπροθεσμα στον ιδιον ή σε αλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks;441290[B:
]Hmm, δε το νομίζω. Υποθέτω -χωρίς να είμαι σίγουρος- ότι η αμοιβάδα απλώς τρώει ό,τι μπορεί να φάει. Δεν έχει στομάχι για να νιώσει πως έχει χορτάσει.[/b]



Μμμ, με το συνείδηση του εαυτού τους τι να εννοώ, άραγε;:P

Πού ξέρεις ότι τα ανώτερα θηλαστικά δεν έχουν υπαρξιακούς προβληματισμούς, έστω και όχι και τόσο εκλεπτυσμένους όσο τους δικούς μας; Κάποιοι υποστηρίζουν ότι και τα δελφίνια και οι φάλαινες έχουν τέτοιους προβληματισμούς. Εγώ θεωρώ ότι οι ανθρωπίδαι έχουν σίγουρα. Ακόμη και τις γάτες βλέπω μερικές φορές και έχουν ένα βλέμμα, σαν να αναντεύουν τον ορίζοντα και να αναρωτιούνται βαθιά μέσα τους "πώς είμαι εδώ;". Βέβαια, αυτό δε μπορούμε να το ξέρουμε.
Στο άρθρο που παραθέτω έχει, νομίζω, και έναν υπερσύνδεσμο σχετικά με το mirror test που αναφέρει. Λέει ότι τα ανθρώπινα μωρά δε μπορούν να το περάσουν -να καταλάβουν, δηλαδή, ότι δεν είναι άλλος αυτός που βλέπουν, αλλά ο εαυτός τους-. Όμως πολλά ανώτερα θηλαστικά, αλλά και ένα είδος πτηνού, το έχουν περάσει.

δε ξερω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Οντως τα ζωα εχουν ενστικτο και εμεις εχουμε , ειχα γραψει μαλιστα -->"Εαν εχεις διαβασει την θεωρια του λορενζ το ενστικο ειναι κατηγορια της συμπεριφορας"
Προφανως και δεν γνωριζω τι γνωριζεις , εφοσον δεν σε ξερω.Απλα αποριπτεις καποια πραγματα που δεν εχεις ιδεα τι πραγματευονται.Δεν κανω καμια επιδειξη γνωσης , χρησιμοποιω οτι πληροφορια εχω στα χερια μου για να φτασω στην αληθεια και ψαχνοντας την δεν ειναι δυνατον να μην συναντησω στο δρομο μου τα μεγαλυτερα μυαλα, ποτε δεν αναμασησα ορισμους ουτε κατηγορησα εσενα για κατι τετοιο.Δεν ειναι αναγκη επειδη εχεις ανασφαλεια που δεν τους γνωριζεις να κανεις επιθεση.Απλα το υφος σου το θεωρω στομφωδες χωρις ουσιαστικο περιεχομενο.
Δεν ειναι αναγκη επειδη εχεις ανασφαλεια που δεν τους γνωριζεις να κανεις επιθεση
.

Επειδή δεν είμαι ο τύπος του ανθρώπου που θα κάτσει να αναλύσει τι γνωρίζει και τι όχι επικαλούμενος ονόματα μεγάλων μυαλών και επειδή προφανώς θίγεται η ικανότητά σου στην πειθώ μόνο μέσω της επίκλησης στην αυθεντία, δε θα συνεχίσω στο οφφ τόπικ. Άσε τους υπόλοιπους αναγνώστες να κρίνουν αν το ύφος μου είναι "στομφώδες και χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο".

Αυτες οι αποφασεις που γραφεις στο τελος δεν τις ορισες σωστα, τι κανουν εκτος απο το να μην προκαλουν ωφελος μακροπροθεσμα στον ιδιον ή σε αλλον

Είπα ότι μπορεί να μην προκαλούν όφελος βραχυπρόθεσμα. Άρα θα προκαλούν όφελος μακρυπρόθεσμα ή δε θα προκαλούν καθόλου όφελος. Κάνω μια ενέργεια, που μπορεί να φαίνεται απερίσκεπτη, αλλά τα αποτελέσματά της θα φανούν ευεργετικά σε βάθος χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συνεχίζει να υπάρχει γιατί απ'τη στιγμή που της ενεφύσησε πνοή ζώσα ο δημιουργός της, την έκανε αθάνατη. Όπως εξάλλου και το σώμα, αν και ακολούθησε αργότερα η πτώση με συνέπεια το θάνατο.../QUOTE]

Δε σε κατάλαβα. Αφού της ενεφύσησε πνοή ζώσα, τότε πώς αποτελείται μόνο από ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Συνεχίζει να υπάρχει γιατί απ'τη στιγμή που της ενεφύσησε πνοή ζώσα ο δημιουργός της, την έκανε αθάνατη. Όπως εξάλλου και το σώμα, αν και ακολούθησε αργότερα η πτώση με συνέπεια το θάνατο.../QUOTE]

Δε σε κατάλαβα. Αφού της ενεφύσησε πνοή ζώσα, τότε πώς αποτελείται μόνο από ύλη;

Μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν υλική όπως και το σώμα. Η πνοή του θεού, η ενέργεια του Αγίου πνεύματος δηλαδή, έκανε την ψυχή αθάνατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τότε δεν αποτελείται μόνο από ύλη, άρα δεν είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος (κατά τη χριστιανική θεολογία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Τότε δεν αποτελείται μόνο από ύλη, άρα δεν είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος (κατά τη χριστιανική θεολογία).

Πλέον δεν αποτελείται από ύλη. Από ύλη δημιουργήθηκε αρχικά. Γι αυτό ο άνθρωπος είναι ψυχοσωματικη ενότητα. Έχει θνητό και αθάνατο μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Άσε με να είμαι στη σύγχυση, Το προτιμώ από το να ενστερνιστώ ορισμούς τρίτων.

Δεν μπορουμε να κανουμε συζητηση αν δεν ορισουμε και διασαφηνησουμε τις εννοιες που διαπραγματευομαστε, γιατι αλλιως ειναι σαν να μονολογουμε ομαδικα.. :P

Παραθετω λοιπον καποιους ορισμους της ψυχης απο τριτους για να καταλαβουμε για τι μιλαμε:
Μπαμπινιωτης: (φιλοσοφια) η αυλη υποσταση καθε εμβιου οντος- νομιζω οτι λεγεται δυισμος,
(θρησκεια) η αυλη πνευμτικη φυση του ανθρωπου που μετεχει στη θεικη ουσια και ειναι αθανατη
(ψυχολογια) ολες οι ψυχοπνευματικες λειτουργιες του ανθρωπου σε αντιδιαστολη προς τις βιολογικες του λειτουργιες...


Crookshanks ελεγες σε προηγουμενο post οτι η ψυχη εχει υλικη υποσταση, κατι που ειναι αδυνατο εξ ορισμου (συμφωνα και με το δικο σου ορισμο κιολας :P ).
Στο post σου που παραθετει η Ραφαελλα μου φαινεται παραγινεσαι ρομαντικος..:P Εχω σκυλο και καταλαβαινω τι λες αλλα ειχα διαβασει σε ενα αρθρο στα Νεα (του προηγουμενου μηνα και ειναι δυσκολο να το βρω, αλλα αν θες ψαξε https://www.tanea.gr/ ) οτι μπορει τα ματια και το υφος καποιων ζωων να δειχνουν μεταμελεια ή ενοχη ή αγαπη ή περισκεψη, αλλα στην πραγματικοτητα αυτο που συμβαινει ειναι οτι εμεις ερμηνευουμε τη συμπεριφορα τους ως τετοια. Τα ιδια τα ζωα εκεινη τη στιγμη μπορει απλα να μας κοιτουν με απαθεια ή φοβο και τιποτα περισσοτερο.. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
η ψυχη είναι αυτο που δίνει ζωή σε έναν άνθρωπο...
&είναι η λογική
&αόρατο δν το βλέπουμε
&σταματάει να υπάρχει από την ώρα που πεθαίνουμε
...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ψυχη ειναι η προσωπικοτητα, τα συναισθηματα του καθε ανθρωπου. Αυτο που μας ξεχωριζει απο τα υπολοιπα ζωα που απλα προσπαθουν να επιβιωσουν(?). Ολα αυτα ειναι βεβαια μεσα στον εγκεφαλο μας και δεν υπαρχει τιποτα το υπερφυσικο. Ομως και τα ζωα εχουν ως καποιο σημειο συγκεκριμενη συμπεριφορα οποτε μεσα στον ορο ψυχη μαλλον πρεπει να συμπεριληφθει και η ανεπτυγμενη νοημοσυνη αν θελουμε να το περιορισουμε στους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν μπορουμε να κανουμε συζητηση αν δεν ορισουμε και διασαφηνησουμε τις εννοιες που διαπραγματευομαστε, γιατι αλλιως ειναι σαν να μονολογουμε ομαδικα.. :P

Παραθετω λοιπον καποιους ορισμους της ψυχης απο τριτους για να καταλαβουμε για τι μιλαμε:
Μπαμπινιωτης: (φιλοσοφια) η αυλη υποσταση καθε εμβιου οντος- νομιζω οτι λεγεται δυισμος,
(θρησκεια) η αυλη πνευμτικη φυση του ανθρωπου που μετεχει στη θεικη ουσια και ειναι αθανατη
(ψυχολογια) ολες οι ψυχοπνευματικες λειτουργιες του ανθρωπου σε αντιδιαστολη προς τις βιολογικες του λειτουργιες...

Και Νευροεπιστήμη:
https://en.wikipedia.org/wiki/Soul#Science

Crookshanks ελεγες σε προηγουμενο post οτι η ψυχη εχει υλικη υποσταση, κατι που ειναι αδυνατο εξ ορισμου (συμφωνα και με το δικο σου ορισμο κιολας :P ).

Γιατί είναι αδύνατον; Το ότι η λειτουργία του ηλεκτρονικού υπολογιστή δεν είναι άμεσα εμφανής στον υλικό κόσμο, αλλά βασίζεται στις ιδιότητες της ύλης, σημαίνει ότι ο υπολογιστής έχει κάτι το άυλο, κάτι το υπερφυσικό, και εκτελεί τις διεργασίες που εκτελεί; Ή, το ότι η ανθρώπινη κοινωνία δεν είναι κάτι που είναι χειροπιαστό, αλλά κάτι που περιλαμβάνει τόσο τους ίδιους τους ανθρώπους, όσο τις σχέσεις μεταξύ τους, τη νοοτροπία τους, το ήθος και τον πολιτισμό τους, σημαίνει ότι είναι κάτι το ουρανοκατέβατο και ακατανόητο;

Στο post σου που παραθετει η Ραφαελλα μου φαινεται παραγινεσαι ρομαντικος..:P Εχω σκυλο και καταλαβαινω τι λες αλλα ειχα διαβασει σε ενα αρθρο στα Νεα (του προηγουμενου μηνα και ειναι δυσκολο να το βρω, αλλα αν θες ψαξε https://www.tanea.gr/ ) οτι μπορει τα ματια και το υφος καποιων ζωων να δειχνουν μεταμελεια ή ενοχη ή αγαπη ή περισκεψη, αλλα στην πραγματικοτητα αυτο που συμβαινει ειναι οτι εμεις ερμηνευουμε τη συμπεριφορα τους ως τετοια. Τα ιδια τα ζωα εκεινη τη στιγμη μπορει απλα να μας κοιτουν με απαθεια ή φοβο και τιποτα περισσοτερο.. :xixi:

Ναι, δεν αντιλέγω, αλλά αναφέρομαι σε στιγμές που δεν κοιτάζουν εμένα:p. Δεν είμαι απόλυτος σε αυτό το σημείο, το αναφέρω απλώς όχι για να στηρίξω, αλλά για να ενισχύσω την κεντρική μου θέση.

Ψυχη ειναι η προσωπικοτητα, τα συναισθηματα του καθε ανθρωπου. Αυτο που μας ξεχωριζει απο τα υπολοιπα ζωα που απλα προσπαθουν να επιβιωσουν(?). Ολα αυτα ειναι βεβαια μεσα στον εγκεφαλο μας και δεν υπαρχει τιποτα το υπερφυσικο. Ομως και τα ζωα εχουν ως καποιο σημειο συγκεκριμενη συμπεριφορα οποτε μεσα στον ορο ψυχη μαλλον πρεπει να συμπεριληφθει και η ανεπτυγμενη νοημοσυνη αν θελουμε να το περιορισουμε στους ανθρωπους.

Ναι, αυτό το (?) είναι μείζονος σημασίας:P. Γιατι να το περιορίσουμε στους ανθρώπους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Γιατί είναι αδύνατον; Το ότι η λειτουργία του ηλεκτρονικού υπολογιστή δεν είναι άμεσα εμφανής στον υλικό κόσμο, αλλά βασίζεται στις ιδιότητες της ύλης, σημαίνει ότι ο υπολογιστής έχει κάτι το άυλο, κάτι το υπερφυσικό, και εκτελεί τις διεργασίες που εκτελεί; Ή, το ότι η ανθρώπινη κοινωνία δεν είναι κάτι που είναι χειροπιαστό, αλλά κάτι που περιλαμβάνει τόσο τους ίδιους τους ανθρώπους, όσο τις σχέσεις μεταξύ τους, τη νοοτροπία τους, το ήθος και τον πολιτισμό τους, σημαίνει ότι είναι κάτι το ουρανοκατέβατο και ακατανόητο;

Η λειτουργια του υπολογιστη ειναι αμεσα εμφανης και κατανοητη και ερμηνευσιμη μεσω των ιδιοτητων της υλης.

Δεν ειπα ποτε οτι η κοινωνια ουτε η ψυχη, με την οποια προσπαθεις να τη συγκρινεις, ειναι ουρανοκατεβατες ή ακατανοητες!
Πραγματι, για να περιγραψουμε την κοινωνια, αναφερομαστε τοσο σε χειροπιαστα 'πραγματα' - τους ανθρωπους και τα υλικα κατασκευασματα τους-, οσο και σε εννοιες οπως πολιτισμος, ηθη κλπ.. Αλλα, αυτο δεν εχει καμια σχεση με την ψυχη!
Οσον αφορα τον ανθρωπο, υπαρχουν διαφορες θεωριες που ερμηνευουν τα χαρακτηριστικα του.. Συμφωνα με αυτη του δυισμου, ο ανθρωπος αποτελειται απο σωμα και απο πνευμα-ψυχη (δυο διαφορετικα ως προς τη φυση τους χαρ/στικα). Συμφωνα με αλλη (που δεν ξερω πως ακριβως ονομαζεται) ο ανθρωπος αποτελειται εξ ολοκληρου απο υλη και οι σκεψεις του ειναι αποτελεσμα ηλεκτροχημικων διεργασιων.
Οπως και να χει το πραγμα, αυτα ανηκουν στη σφαιρα της φιλοσοφιας και δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα η υπαρξη ψυχης οποτε ο καθενας πιστευει οτι θελει..

Για να ερθω σε αυτα που λες, μπορεις να μου δωσεις εναν ορισμο της ψυχης οπου να φαινεται ξεκαθαρα η υλικη της υποσταση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Η λειτουργια του υπολογιστη ειναι αμεσα εμφανης και κατανοητη και ερμηνευσιμη μεσω των ιδιοτητων της υλης.

Off topic, αλλά μιλάει το επάγγελμα μέσα μου :p
Η λειτουργία του ηλ. υπολογιστή βασίζεται σε:
1) Πρόσθεση
2) Αποθήκευση
3) Σύγκριση
4) Μεταφορά
ποσοτήτων ηλ/μαγνητικού πεδίου.

Όπου σύμφωνα με τη θετική δυαδική λογική το λογικό 1 είναι 5 Volts και το λογικό 0 είναι 0 Volts..

Τέλος off topic :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η λειτουργια του υπολογιστη ειναι αμεσα εμφανης και κατανοητη και ερμηνευσιμη μεσω των ιδιοτητων της υλης.

Eπειδή τον έχουμε δημιουργήσει εμείς, και επειδή είναι λιγότερο περίπλοκος απ' ό,τι ο εγκέφαλός μας.

Δεν ειπα ποτε οτι η κοινωνια ουτε η ψυχη, με την οποια προσπαθεις να τη συγκρινεις, ειναι ουρανοκατεβατες ή ακατανοητες!
Πραγματι, για να περιγραψουμε την κοινωνια, αναφερομαστε τοσο σε χειροπιαστα 'πραγματα' - τους ανθρωπους και τα υλικα κατασκευασματα τους-, οσο και σε εννοιες οπως πολιτισμος, ηθη κλπ.. Αλλα, αυτο δεν εχει καμια σχεση με την ψυχη!

Απλώς θέλω να σου δείξω, ότι δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει στον ορισμό καθετί στο οποίο ανήκει κάτι.

Οσον αφορα τον ανθρωπο, υπαρχουν διαφορες θεωριες που ερμηνευουν τα χαρακτηριστικα του.. Συμφωνα με αυτη του δυισμου, ο ανθρωπος αποτελειται απο σωμα και απο πνευμα-ψυχη (δυο διαφορετικα ως προς τη φυση τους χαρ/στικα). Συμφωνα με αλλη (που δεν ξερω πως ακριβως ονομαζεται) ο ανθρωπος αποτελειται εξ ολοκληρου απο υλη και οι σκεψεις του ειναι αποτελεσμα ηλεκτροχημικων διεργασιων.

Η άλλη πρέπει να ονομάζεται μονισμός ή υλισμός. Και με αυτήν τείνω να συμφωνήσω.

Οπως και να χει το πραγμα, αυτα ανηκουν στη σφαιρα της φιλοσοφιας και δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα η υπαρξη ψυχης οποτε ο καθενας πιστευει οτι θελει..

Μμμ, σημειώνονται όμως αξιόλογες πρόοδοι στον τομέα της Νευροεπιστήμης.

Για να ερθω σε αυτα που λες, μπορεις να μου δωσεις εναν ορισμο της ψυχης οπου να φαινεται ξεκαθαρα η υλικη της υποσταση;;

Ψυχή είναι οι διεργασίες που προαναφέραμε μπλα μπλα μπλα και που πραγματοποιούνται μέσω του νευρικού μας συστήματος και των αδένων έκκρισης ορμονών. Αλλά αυτό, όπως είπες, δεν είναι ακόμη πλήρως, αλλά μερικώς, τεκμηριωμένο. Ούτε και η άλλη άποψη είναι βέβαια, θα έλεγα πως είναι λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Απλώς θέλω να σου δείξω, ότι δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει στον ορισμό καθετί στο οποίο ανήκει κάτι.
Η άλλη πρέπει να ονομάζεται μονισμός ή υλισμός. Και με αυτήν τείνω να συμφωνήσω.

:s τι εννοεις;;
Πραγματι, ετσι λεγεται..:P Καταλαβαινω τι θες να πεις, αλλα συμφωνα με αυτη τη θεωρια δεν υπαρχει καθολου ψυχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ψυχή είναι αυτό που δίνει ελπίδες και νόημα στη φράση: "Η ζωή έχει νόημα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
δεν υπάρχει ψυχή μόνο εγκέφαλος. και κανείς νεκρός δεν σας βλεπει από ψηλά, δεν σας βλέπει καθόλου γιατί έχει αποσυνθεθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Όσο θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει ψυχή και μεταθάνατος ζωή καθώς και η ύπαρξη θεού, τόσο απογοητεύομαι από την επιστήμη. Πάντως όντως ο εγκέφαλος είναι αυτός που μας δίνει την ύπαρξή μας και τη συνείδηση. Όταν αυτός πεθάνει, πεθαίνει και ο άνθρωπος μαζί του. Σκέψου τη μεταθάνατο ζωή σαν να κοιμάσαι αλλά χωρίς όνειρα. Δεν νιώθεις, δεν υπάρχεις... όπως πριν γεννηθείς.

Από την άλλη όμως είναι δυνατή η ύπαρξη ενεργειακών μορφών ζωής (θεωρητικά τουλάχιστο από όσο έχω ακούσει) άρα ποτέ δεν ξέρεις. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ο πολύς Στίβεν Σπίλμπεργκ με επηρέασε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Όσο θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει ψυχή και μεταθάνατος ζωή καθώς και η ύπαρξη θεού, τόσο απογοητεύομαι από την επιστήμη. Πάντως όντως ο εγκέφαλος είναι αυτός που μας δίνει την ύπαρξή μας και τη συνείδηση. Όταν αυτός πεθάνει, πεθαίνει και ο άνθρωπος μαζί του. Σκέψου τη μεταθάνατο ζωή σαν να κοιμάσαι αλλά χωρίς όνειρα. Δεν νιώθεις, δεν υπάρχεις... όπως πριν γεννηθείς.

Από την άλλη όμως είναι δυνατή η ύπαρξη ενεργειακών μορφών ζωής (θεωρητικά τουλάχιστο από όσο έχω ακούσει) άρα ποτέ δεν ξέρεις. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ο πολύς Στίβεν Σπίλμπεργκ με επηρέασε!:P

Τι ειναι ενεργειακες μορφες ζωης;;

Αληθεια, τωρα που το ανεφερες, αν υπαρχει ψυχη μετα θανατον, τι γινεται πριν γεννηθουμε με την ψυχη μας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Τι ειναι ενεργειακες μορφες ζωης;;

Αληθεια, τωρα που το ανεφερες, αν υπαρχει ψυχη μετα θανατον, τι γινεται πριν γεννηθουμε με την ψυχη μας;;

Ενεργειακές μορφές ζωής είναι όρος που συχνά συναντάται στην επιστημονική φαντασία.

Η ψυχή μας δημιουργείται ταυτόχρονα με το ζυγωτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top