Τι είναι η ψυχή;

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εκτος του φωτος λοιπον.. :P
Αλλωστε απ οτι θυμαμαι το φως δεν μπορει να εχει ταυτοχρονα και τις δυο φυσεις. Ειναι ειτε κυμα ειτε υλικο ''αντικειμενο''. Οποτε δεν μπορεις να συναγεις νομιζω οτι τα κυματα μπορει να εχουν υλικη υποσταση βασιζομενη στο φως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δες το (τις ιδεες) περιπου σαν κυμα. Ειναι απαραιτητη η υπαρξη υλης για την υπαρξη και τη μεταδοση του κυματος αλλα αυτο καθαυτο το κυμα δεν ειναι σε καμια περιπτωση υλη. Φυσικα και δεν υπαρχει τεκμηριο που να αποδεικνυει οτι δεν ειναι συνδυασμος των δυο. Αλλα δεν υπαρχει και τεκμηριο που να αποδεικνυει οτι ειναι συνδυασμος των δυο.

Το κύμα είναι ύλη, απλώς δεν μεταφέρεται ύλη, αλλά ενέργεια.
Και στον υπολογιστή μπορούν να υπάρχουν ιδέες, όχι τόσο πολύπλοκες όσο τις δικές μας, βέβαια, αλλά υπάρχουν και αυτό δε σημαίνει πως είναι κάτι το εξωπραγματικό και άπιαστο, είναι ηλεκτρικά σήματα που εκφράζουν αλγόριθμους.

Ο εγκεφαλος τι ρολο παιζει αν η ψυχη βρισκεται στα νευρικα κυτταρα; Νομιζω οτι αν υπαρχει ψυχη, θα ειναι κατα κυριο λογο στον εγκεφαλο.

Εμ, ο εγκέφαλος από τι αποτελείται;:P

Περιμενε, αν η αιτια για την εκκριση της ντοπαμινης ειναι το συναισθημα της χαρας, τοτε πως γινεται να ισχυριζεσαι οτι η ντοπαμινη ειναι ταυτοχρονα η αιτια για το αισθημα της χαρας;

Δεν είπα αυτό, δήλωσα σχέση χρονική, όχι αιτιακή. Αιτία για την έκκριση ντοπαμίνης είναι τα ερεθίσματα που δέχεσαι και τα έχεις συσχετίσει, υποσυνείδητα, με ευχάριστες εμπειρίες. Τα μωρά, ας πούμε, δε νομίζω να έχουν την αίσθηση του χιούμορ, το χιούμορ τους αναπτύσσεται σύμφωνα με τις κοινωνικές περιστάσεις, τα ερεθίσματα που δεχόμαστε, και διαμορφώνεται με βάση το χαρακτήρα μας, γι' αυτό άλλωστε και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο η αίσθησή του, επειδή έχει μάθει να θεωρεί ως ευχάριστες διαφορετικές εμπειρίες. Ας πούμε, ένας καθηγητής μας θεωρεί αστείο το εξής "ανέκδοτο":

"Πήγε όλο το χωριό στην κορυφή του βουνού για να γιορτάσει τον Χ Άγιο, με τον παπά να τους οδηγεί. Eπειδή ο ουρανός ήταν συννεφιασμένος, πήραν όλοι ομπρέλες μαζί τους. Όταν, λοιπόν, έφτασαν στην κορυφή, ο παπάς γύρισε, είδε τις ομπρέλες και είπε "Τι τις θέλετε τις ομπρέλες, ρε αθεοόφοβοι;"".

Κι αυτό ήταν, υποτίθεται, το "αστείο":P.

Δεν ειναι η ιδεα καθεαυτη που δημιουργει την ακτινοβολια, αλλα η δραστηριοτητα του εγκεφαλου- η οποια εχει σαν αποτελεσμα τις σκεψεις και τις ιδεες.

Μμμ, η ιδέα συνίσταται, κατά πάσα πιθανότητα, στη διάδοση ηλεκτρικών σημάτων μέσω των νευρώνων, και το ηλεκτρικό ρεύμα παράγει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.

Mε βαση ποιο κριτηριο θα ταξινομουσες τοτε τους ζωντανους οργανισμους; Με βαση τις αισθησεις τους (που σημειωτεον ειναι τελειως διαφορετικες σε καθε ειδος αφου αλλαζουν και τα αισθητηρια οργανα), με βαση τη νοημοσυνη τους, το κατα ποσον μοιαζουν με τους ανθρωπους;

Μμμ, εξαρτάται από το με ποιον σκοπό τους ταξινομώ.

Ω, δεν ειναι ολοι οι κλοουνς ετσι. Επειδη σε ενα κολπο καποιος κλοουν γελοιοποιουσε καποιον αλλο, δε σημαινει οτι ολοι οι κλοουν το μονο που κανουν ειναι να κοροιδευουν αλλους. Γενικευεις επι αβασιμοις οροις.. :P
Παντως ουτε εμενα μου αρεσουν οι κλοουνς για αλλους λογους, και καλυτερα να μην το συνεχισουμε γιατι βγηκαμε ηδη πολυ εκτος θεματος..

Μόνο κάποιο κόλπο;:p
Οι περισσότεροι κλόουνς αυτό κάνουν. Στα τσίρκα τουλάχιστον.

Ειλικρινα, μπορεις να γινεις πιο ασχετος απ οσο εισαι τωρα; :P
Ο συγκεκριμενος συντονιστης ειναι η γατα της Ερμιονης αν δεν κανω λαθος..

Δεν κάνεις λάθος:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το κύμα είναι ύλη, απλώς δεν μεταφέρεται ύλη, αλλά ενέργεια.

τα ηλεκτομαγνητικά κύματα που μεταδίδονται στο κενό όμως δέν έχουν σχέση με την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τα ηλεκτομαγνητικά κύματα που μεταδίδονται στο κενό όμως δέν έχουν σχέση με την ύλη.

εχουνε... το ιδιο με το φως ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το κύμα είναι ύλη, απλώς δεν μεταφέρεται ύλη, αλλά ενέργεια.

Και στον υπολογιστή μπορούν να υπάρχουν ιδέες, όχι τόσο πολύπλοκες όσο τις δικές μας, βέβαια, αλλά υπάρχουν και αυτό δε σημαίνει πως είναι κάτι το εξωπραγματικό και άπιαστο, είναι ηλεκτρικά σήματα που εκφράζουν αλγόριθμους.

Σύμφωνα με την κβαντομηχανική, κάθε σώμα είναι ταυτόχρονα κύμα. Εγώ είμαι ένα κύμα. Κι εσύ είσαι ένα κύμα. Και η μπάλα του μπάσκετ είναι ένα κύμα. Και το ηλεκτρόνιο είναι ένα κύμα. Και το φωτόνιο είναι ένα κύμα. Κύμα και σωματίδιο είναι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος. Απλά στις δικές μας διαστάσεις γίνεται περισσότερο αντιληπτή η σωματιδιακή φύση μας.

Ο υπολογιστής δεν έχει ιδέες. Ο αλγόριθμος είναι μια προγραμματισμένη σειρά εντολών που έχουν οριστεί από τον προγραμματιστή. Ο υπολογιστής απλά τις εκτελεί. (είναι το αντικείμενό μου :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Σύμφωνα με την κβαντομηχανική, κάθε σώμα είναι ταυτόχρονα κύμα. Εγώ είμαι ένα κύμα. Κι εσύ είσαι ένα κύμα. Και η μπάλα του μπάσκετ είναι ένα κύμα. Και το ηλεκτρόνιο είναι ένα κύμα. Και το φωτόνιο είναι ένα κύμα. Κύμα και σωματίδιο είναι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος. Απλά στις δικές μας διαστάσεις γίνεται περισσότερο αντιληπτή η σωματιδιακή φύση μας.

Mη μου τα θυμίζεις...:'(:P

Ο υπολογιστής δεν έχει ιδέες. Ο αλγόριθμος είναι μια προγραμματισμένη σειρά εντολών που έχουν οριστεί από τον προγραμματιστή. Ο υπολογιστής απλά τις εκτελεί. (είναι το αντικείμενό μου )

Τι είναι ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Τι είναι ιδέα;

Ιδέα είναι η εφεύρεση μιας μεθόδου επίλυσης ενός προβλήματος. Το pc δε σκέφτεται. Εκτελεί προκαθορισμένες οδηγίες. Δεν έχει ιδέες, μόνο εναλλακτικές προγραμματισμένες εντολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, ιδέα είναι η ίδια η μέθοδος αυτή. Και δεν είναι μόνο μέθοδος επίλυσης ενός προβλήματος. Είναι και κάποια σκέψη γενικότερα.

(Μείζον Ελληνικό λεξικό: )
(η) ουσ. το είδωλο ενός πραγματικού αντικειμένου που σχηματίζεται στο νου | κάθε αφηρημένη έννοια | γνώμη, κρίση ή υπόνοια: έχω την ιδέα

Όσο όμως προχωρά η ΤΝ, τόσο περισσότερο οι υπολογιστές μοιάζουν να επιλέγουν.

Όταν εγώ παίζω με το Q20 και μου λέει ότι σκέφτομαι, για παράδειγμα, μια ψωμιέρα, έχει μια ιδέα. Την απλή ιδέα της ψωμιέρας, αφού την αναφέρει με βάση ορισμένα χαρακτηριστικά που έχει υπόψη του γι' αυτήν, και την ιδέα ότι σκέφτομαι μια ψωμιέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Όχι, ιδέα είναι η ίδια η μέθοδος αυτή. Και δεν είναι μόνο μέθοδος επίλυσης ενός προβλήματος. Είναι και κάποια σκέψη γενικότερα.

(Μείζον Ελληνικό λεξικό: )


Όσο όμως προχωρά η ΤΝ, τόσο περισσότερο οι υπολογιστές μοιάζουν να επιλέγουν.

Όταν εγώ παίζω με το Q20 και μου λέει ότι σκέφτομαι, για παράδειγμα, μια ψωμιέρα, έχει μια ιδέα. Την απλή ιδέα της ψωμιέρας, αφού την αναφέρει με βάση ορισμένα χαρακτηριστικά που έχει υπόψη του γι' αυτήν, και την ιδέα ότι σκέφτομαι μια ψωμιέρα.

wiktionary https://el.wiktionary.org/wiki/ιδέα

ιδέα θηλυκό
  1. νοητική παράσταση ενός όντος, αφηρημένης έννοιας κλπ
  2. ιδεώδες, ιδανικό
  3. γνώμη, αντίληψη
  4. σκέψη, σχέδιο, έμπνευση, σύλληψη που μπορεί να βοηθήσει στη λύση ενός προβλήματος είχα μια καλή ιδέα για να φτάσω πιο γρήγορα στον προορισμό μουχρειαζόμουν μια ιδέα για να λύσω το σταυρόλεξο
Οι υπολογιστές έχουν την ικανότητα να εξαντλούν ένα τεράστιο φάσμα επιλογών με βάση το input τους. Δεν μπορούν να εμπνευστούν. Ο προγραμματιστής τους εμπνέεται και υλοποιεί το λογισμικό τους, εξαντλώντας κάθε πιθανή επιλογή που κριθεί αναγκαίο να γίνει από το υπολογιστικό σύστημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fallenangel

Νεοφερμένος

Η fallenangel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ψυχή είναι η ενέργεια που θέτει και διατηρεί σε λειτουργία και σε πνευματική δράση τον ανθρώπινο μηχανισμό, με παράλληλη εξέλιξη του ανθρώπινου πνεύματος.
Συνήθως όταν λέμε ψυχή εννοούμε και πνεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.

Λοιπόν.... Η ψυχή... Η ψυχή για μένα, είναι κάτι αόριστο... Είναι μια μορφή ενέργειας (?)
Είναι ένα κύμα ζωής, ένα vibe που διαρρέει όλο μας το σώμα. Ψυχή είναι τα λόγια, οι σκέψεις, είναι αυτό που ωθεί το σώμα μας σε διάφορες πράξεις, αυτό που μας κάνει να χαιρόμαστε, να λυπόμαστε, να συγκινούμαστε... Δεν είναι ούτε το κεφάλι μας, ούτε τα χέρια μας. Η ψυχή είναι ίσως το άλλο μας σώμα.

Το σώμα μας, είναι απλώς ένα σώμα. Η ψυχή μας είναι αυτό που το κάνει να υπάρχει. Η ψυχή κατοικεί μέσα στο σώμα και του δίνει ζωή και αληθινή ύπαρξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Η ψυχή μας είναι αυτό που το κάνει να υπάρχει. Η ψυχή κατοικεί μέσα στο σώμα και του δίνει ζωή και αληθινή ύπαρξη.
:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το κύμα είναι ύλη, απλώς δεν μεταφέρεται ύλη, αλλά ενέργεια.
Με μια γρηγορη ματια: https://el.wikipedia.org/wiki/Κύμα
Αυτο ακριβως προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις, το κυμα, οπως και οι ιδεες, δεν ειναι υλη, αλλα για να υπαρξουν χρειαζονται υλη.
Αυτο :
Μμμ, η ιδέα συνίσταται, κατά πάσα πιθανότητα, στη διάδοση ηλεκτρικών σημάτων μέσω των νευρώνων, και το ηλεκτρικό ρεύμα παράγει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.
ειναι η διεργασια του εγκεφαλου, κατα τη γνωμη μου κι οχι η ιδεα καθαυτη..

Και στον υπολογιστή μπορούν να υπάρχουν ιδέες, όχι τόσο πολύπλοκες όσο τις δικές μας, βέβαια, αλλά υπάρχουν και αυτό δε σημαίνει πως είναι κάτι το εξωπραγματικό και άπιαστο, είναι ηλεκτρικά σήματα που εκφράζουν αλγόριθμους.
Νομιζω σου απαντησε ο Ναβουχοδονοσσορας..


Εμ, ο εγκέφαλος από τι αποτελείται;:P
Νομιζα οτι εννοεις το περιφερικο νευρικο συστημα..:P


Μμμ, εξαρτάται από το με ποιον σκοπό τους ταξινομώ.
Με σκοπο το κατα ποσον εχουν ψυχη και το ''ποση'' ψυχη εχουν..


Οι περισσότεροι κλόουνς αυτό κάνουν. Στα τσίρκα τουλάχιστον.
:magic: :giveup:.... Παντως παλι γενικευεις χωρις βασεις.. :P Στο τσιρκο μας οι κλοουνς περπατανε μονο σε σκοινι και κανουν κολπα με μπαλες και πιατα..


Παντως, η ψυχη (κι οπου λεω ψυχη εννοω συνειδηση ή Εγω.. :mad::P ) κατ εμε ειναι ο τροπος λειτουργιας του μυαλου, δεν ειναι σε καμια περιπτωση ιδεα (αυτο ειναι το αποτελεσμα..), εχει υλικη υποσταση και δε συνεχιζει να υπαρχει μετα το θανατο, αφου ειναι αναποσπαστο κομματι του σωματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
wiktionary https://el.wiktionary.org/wiki/ιδέα


[/LIST]
Οι υπολογιστές έχουν την ικανότητα να εξαντλούν ένα τεράστιο φάσμα επιλογών με βάση το input τους. Δεν μπορούν να εμπνευστούν. Ο προγραμματιστής τους εμπνέεται και υλοποιεί το λογισμικό τους, εξαντλώντας κάθε πιθανή επιλογή που κριθεί αναγκαίο να γίνει από το υπολογιστικό σύστημα..

To ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους ανθρώπους. Η θεμελιώδης διαφορά (ή, τουλάχιστον, μία θεμελιώδης διαφορά) μας από τους υπολογιστές είναι ότι η ικανότητά μας να μαθαίνουμε είναι οξυμένη. Έτσι, αρκεί απλώς να μας δοθεί "έτοιμος" ο τρόπος σκέψης, και τα υπόλοιπα τα μαθαίνουμε εμπειρικά. Δεν είναι τυχαίο, εξάλλου, ότι η έμπνευση που μας έρχεται πηγάζει από κάποιο ερέθισμα που έχουμε δεχτεί.

Με μια γρηγορη ματια: https://el.wikipedia.org/wiki/Κύμα
Αυτο ακριβως προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις, το κυμα, οπως και οι ιδεες, δεν ειναι υλη, αλλα για να υπαρξουν χρειαζονται υλη.
Αυτο :
ειναι η διεργασια του εγκεφαλου, κατα τη γνωμη μου κι οχι η ιδεα καθαυτη..

Μμμ, δε λέει πουθενά ότι το κύμα δεν αποτελείται από ύλη.
Αν δεν αποτελείται από ύλη, τότε από τι αποτελείται;

Νομιζω σου απαντησε ο Ναβουχοδονοσσορας..

Ω, λυπάμαι, δε γνωρίζω Βαβυλωνιακά:p.

Νομιζα οτι εννοεις το περιφερικο νευρικο συστημα..:P

:P

Με σκοπο το κατα ποσον εχουν ψυχη και το ''ποση'' ψυχη εχουν..

Κυρίως με βάση τη νοημοσύνη τους.

:magic: :giveup:.... Παντως παλι γενικευεις χωρις βασεις.. :P Στο τσιρκο μας οι κλοουνς περπατανε μονο σε σκοινι και κανουν κολπα με μπαλες και πιατα..

Όχι, αυτοί είναι ακροβάτες ή ζογκλέρ, δεν είναι κλόουνς.

Παντως, η ψυχη (κι οπου λεω ψυχη εννοω συνειδηση ή Εγω.. :mad::P ) κατ εμε ειναι ο τροπος λειτουργιας του μυαλου, δεν ειναι σε καμια περιπτωση ιδεα (αυτο ειναι το αποτελεσμα..), εχει υλικη υποσταση και δε συνεχιζει να υπαρχει μετα το θανατο, αφου ειναι αναποσπαστο κομματι του σωματος.

Τότε λέμε πάνω-κάτω το ίδιο πράγμα:P.

Δεν υποστήριξα ποτέ ότι η ψυχή αποτελεί ιδέα, κι αν το έκανα, εννοούσα έννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι ειναι τα συναισθηματα μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχης όπως την εννοούμε συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αλλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Hmm… Ψυχή; Το αν υπάρχει η όχι δεν μπορώ να το γνωρίζω διότι έτσι κι αλλιώς θεωρείται άυλη. Για εμένα, η ψυχή είναι οι τάσεις ενός ανθρώπου, τα αισθήματα που τρέφει, οι σκέψεις του. Τα γνωρίσματα που συνθέτουν μία προσωπικότητα δευτερευόντως. Εν ολίγοις θα μπορούσε κάποιος να πει, (κάπου το διάβασα κιόλας) πως η ψυχή σαν έννοια περιγράφει μονολεκτικά, ερεθίσματα του εγκεφάλου (μη με ρωτήσετε λεπτομέρειες για την τελευταία μου φράση. Θα σας γελάσω επειδή δεν έχω επαρκείς γνώση όσον αφορά τον εγκέφαλο και τις λειτουργίες του :p).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Hmm… Ψυχή; Το αν υπάρχει η όχι δεν μπορώ να το γνωρίζω διότι έτσι κι αλλιώς θεωρείται άυλη. Για εμένα, η ψυχή είναι οι τάσεις ενός ανθρώπου, τα αισθήματα που τρέφει, οι σκέψεις του. Τα γνωρίσματα που συνθέτουν μία προσωπικότητα δευτερευόντως. Εν ολίγοις θα μπορούσε κάποιος να πει, (κάπου το διάβασα κιόλας) πως η ψυχή σαν έννοια περιγράφει μονολεκτικά, ερεθίσματα του εγκεφάλου (μη με ρωτήσετε λεπτομέρειες για την τελευταία μου φράση. Θα σας γελάσω επειδή δεν έχω επαρκείς γνώση όσον αφορά τον εγκέφαλο και τις λειτουργίες του :p).
καπως ετσι το προσεγγιζω κι εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Για μένα ψυχή = σκέψη, νοημοσύνη.

Δεν πιστεύω ούτε στην αθανασία της ούτε στην επανενσάρκωση. Ο άνθρωπος είναι ζωντανό πλάσμα, επομένως τρωτό και κάποια στιγμή πεθαίνει, σταματά η λειτουργία όλων των οργάνων του - μαζί με αυτόν χάνεται και η διανόησή του, άρα και η "ψυχή" του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top