Τι είναι αυτό που μετράει περισσότερο για να γίνει κάποιος καθηγητής Πανεπιστημίου;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καθηγητής γίνεσαι μετά τα 50, εκεί έχεις ελεύθερο (σχετικά) χρόνο γιατί φορτώνεις περισσότερα στους διδακτορικούς σου! :P

Επίκουρος γίνεσαι (σε μια πολύ καλή περίπτωση) γύρω στα 35-40...
Επίκουρος δεν είσαι ; Το θεωρώ πολύ δύσκολο :/ το ακαδημαικό κομμάτι. Σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό για νευροφυσιολογία και φοβάμαι
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν πάνε όλα όπως υπολογίζω στην καλύτερη ξεκινάω Διδακτορικό στα 38 σε συνδυασμό με δουλειά.
Εμ δεν νομίζω να προλάβεις να γίνεις καθηγητής...
Προσωπικά, από αυτά που διαβάζω, δεν μού φαίνεται να το έχεις ιδιαίτερα με αυτό το κομμάτι, καθώς οι αναρτήσεις σου και οι επιλογές σου για σπουδές, δεν συμβαδίζουν και ιδιαίτερα με τον «αγώνα» που πρέπει να καταβάλλει κάποιος για να γίνει είτε ακαδημαϊκός είτε να ολοκληρώσει το PhD, χωρίς να φθάσει 6-7-8ο έτος.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εμ δεν νομίζω να προλάβεις να γίνεις καθηγητής...

Δεν ξέρω καν αν κάνω Διδακτορικό αλλά σε αυτή την υποθετική περίπτωση γιατί να μην προλάβω;

Στα 45 θα έχω το διδακτορικό μου και θα μπορώ να κάνω αιτήσεις για πρόσληψη.

Δεν κάνουν όλοι Διδακτορικό μέχρι τα 30.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν αρκεί ένα απλό Διδακτορικό... Δεν είναι σχολείο το Πανεπιστήμιο. Καταθέτω πτυχία, παίρνω μόρια και με προσλαμβάνουν.

Ζωντανό παράδειγμα η φίλη Ρεβέκκα. Έχει τελειώσει περιμένει και παλεύει διαρκώς. Τόσα πράγματα κάνει και ακόμα δεν είναι ΔΕΠ.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Βλεπω τι λετε για τα διδακτορικά και λεω ποσο τυχερή είναι η αδερφή μου και οι φίλοι/ γνώστοι της στη Σουηδία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Edit: Όχι οτι δεν ειναι κόπος προσθεου.
Αλλα κυρίως ειναι ο κόπος της έρευνας που ειναι για λιγα ατομα έτσι κι αλλιώς.
Εννοω να το θες κτλ .Δε ειναι τοσο απλο οσο νομίζουν κάποιοι.
Αλλα κατα ταλλα ειναι κανονική εργασία με πολλα πλεονεκτήματα κιόλας( εχει γυρίσει ολο τον κοσμο , της πληρώνουν γυμναστήριο κτλ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Προσωπικά, από αυτά που διαβάζω, δεν μού φαίνεται να το έχεις ιδιαίτερα με αυτό το κομμάτι, καθώς οι αναρτήσεις σου και οι επιλογές σου για σπουδές, δεν συμβαδίζουν και ιδιαίτερα με τον «αγώνα» που πρέπει να καταβάλλει κάποιος για να γίνει είτε ακαδημαϊκός είτε να ολοκληρώσει το PhD, χωρίς να φθάσει 6-7-8ο έτος.

Ποιες επιλογές μου για σπουδές;

Ξέρεις πως έχω ήδη Master of Science MSc; Τελείωσα φέτος και περιμένω την τελετή απονομής .

Δεν είπα πως σε περίπτωση που αρχίσω PhD θα τελειώσω σε λιγότερο από 6-7-8 χρόνια.

Και ως ΣΕΠ να δουλέψω μια χαρά θα είμαι (αυτό που κάνει η @Revekka μέχρι τώρα δηλαδή) . Δεν θέλω ως ΔΕΠ απαραίτητα.

Επιπλέον πάντα σκέφτομαι και τα μόρια του ΑΣΕΠ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κάτι για ΙΕΚ 2 χρόνια για ανάπτυξη βιντεοπαιχνιδιών διάβασα σε ένα άλλο θέμα, πως σκέφτεσαι να κάνεις τώρα. Για τη Λογιστική διαβάζω μήνες, πως δεν σού αρέσει καθόλου και θα γινόσουν κάτι άλλο, αν μπορούσες να διαλέξεις τώρα.
Γι' αυτό το αναφέρω, πως δεν πάμε να κάνουμε Διδακτορικό ή να επιχειρήσουμε να εργαστούμε σε τέτοιες θέσεις, λόγω του ότι χρειάζεται συνήθως να υπάρχει ένα βασικό ενδιαφέρον για τη σπουδή...

Το MSc, δεν μού λέει προσωπικά κάτι :P. Πλέον, το μεταπτυχιακό δεδομένο θεωρείται :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Hacker13 Αμα κανεις διδακτορικό χωρίς να το θες , θα σιχτιριζεις.

Μέχρι τωρα θα ειχες καταλάβει στη ζωη σου αν σε ενδιαφέρει η έρευνα.
Ξαναλέω , δεν ειναι για όλους.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Κάτι για ΙΕΚ 2 χρόνια για ανάπτυξη βιντεοπαιχνιδιών διάβασα σε ένα άλλο θέμα, πως σκέφτεσαι να κάνεις τώρα. Για τη Λογιστική διαβάζω μήνες, πως δεν σού αρέσει καθόλου και θα γινόσουν κάτι άλλο, αν μπορούσες να διαλέξεις τώρα.
Γι' αυτό το αναφέρω, πως δεν πάμε να κάνουμε Διδακτορικό ή να επιχειρήσουμε να εργαστούμε σε τέτοιες θέσεις, λόγω του ότι χρειάζεται συνήθως να υπάρχει ένα βασικό ενδιαφέρον για τη σπουδή...

Το MSc, δεν μού λέει προσωπικά κάτι :P. Πλέον, το μεταπτυχιακό δεδομένο θεωρείται :)


Το μεταπτυχιακό δεν είναι τόσο δεδομένο όσο λες γιατί με την λογική αυτή δεδομένο ως ένα βαθμό είναι και το διδακτορικό.

Πράγματι το να δουλέψω σε Λογιστικό Γραφείο δεν μου αρέσει αλλά με το Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική ξετρελάθηκα (μικρή σχέση είχε με Λογιστική) και Θα ήθελα να δουλέψω σε Τράπεζα αλλά δεν προσλαμβάνουν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Να και άλλο ένα που ξέχασα..ναι, και όμως, μπορεί να έχεις προσωπική ζωή μηδέν.
Εξαρτάται και από τον τρόπο που το χειρίζεσαι εσύ εξαρτάται όμως και από τους ανθρώπους που έχεις δίπλα σου. Θα πεις πολλές φορές "έχω διάβασμα", το πόσοι θα το δεχτούν είναι άλλο θέμα.
Επίσης, λίγοι καταλαβαίνουν τι κάνεις, τι περνάς.

Μα σε αυτό το φόρουμ κάποιοι ρωτάνε αν μπορούν παράλληλα με ένα διδακτορικό να δουλεύουν ή να κάνουν δεύτερο μεταπτυχιακό. Απαπαπα... :loltooth:

Ποιες επιλογές μου για σπουδές;
Ξέρεις πως έχω ήδη Master of Science MSc; Τελείωσα φέτος και περιμένω την τελετή απονομής .
Δεν είπα πως σε περίπτωση που αρχίσω PhD θα τελειώσω σε λιγότερο από 6-7-8 χρόνια.

Μην ακούς φίλε μου "απόψεις". Κάνε αυτό που θες στοχευμένα και θα πετύχεις. Ο κόσμος συνήθως εστιάζει τελείως υποκειμενικά στη δυσκολία ενώ δεν λέει κανείς ότι μπορεί να είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή εργασίας.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Βλεπω εδω κατι αποψεις και πραγματικα εχω κλαψει στα γελια.Ναι παιδια τοσο ευκολο ειναι να κανεις διδακτορικο και να αφοσιωθεις στην ερευνα.Ναι παιδια μεινετε στο ροζ συννεφακι.Για να κανεις διδακτορικο χρειαζονται πολλα περισσοτερα απο οσο νομιζετε.
•Υψηλος βαθμος πτυχιου.Δεν ξερω κανεναν που τελειωσε με 7 να εκανε διδακτορικο.Ξερω ατομα που τελειωσαν στα 5 χρονια και με υψηλο βαθμο,λογω το οτι εβαζαν ρητρες και τωρα διαπρεπουν στο εξωτερικο.Δεν μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε.Και ναι μαστερ εχουν "ολοι" πλεον.Αμα ημαστα 20 χρονια πισω το συζητουσαμε.Επομενως χρειαζεται υψηλο βαθμο πτυχιου.Αμα δεν χρειαζοταν θα εκαναν ολοι και οχι το 2%.
•Γνωριμιες και βυσμα.Αμα καποιος δεν εχει γνωριμιες στον ακαδημαικο κοσμο και θελει να γινει καθηγητης πανεπιστημιου(για Ελλαδα μιλαω)ειναι τελειωμενος.Εκτος αμα ειναι πολυ τυχερος και βγει προκυρηξη στο αντικειμενο του, τοτε ναι.Τι να κανουμε ετσι ειναι.Αληθεια εχετε δει ποσες προκυρηξεις βγαινουν, ποσο μαλλον για να βρεις θεμα για να ξεκινησεις διδακτορικο?

Το διδακτορικο δεν ειναι για ολους.Για την πανεπιστημιακη ελιτ ειναι και για αυτους που εχουν γονεις ακαδημαικους.Δεν γινεται να τελειωσεις στα 6 και στα 7 με βαθμο 6 και να θες να γινεις ακαδημαικος.Μην λετε βλακειες.Η πραγματικοτητα ειναι αλλη και συνηθως ειναι σκληρη...
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Βλεπω εδω κατι αποψεις και πραγματικα εχω κλαψει στα γελια.Ναι παιδια τοσο ευκολο ειναι να κανεις διδακτορικο και να αφοσιωθεις στην ερευνα.Ναι παιδια μεινετε στο ροζ συννεφακι.Για να κανεις διδακτορικο χρειαζονται πολλα περισσοτερα απο οσο νομιζετε.
•Υψηλος βαθμος πτυχιου.Δεν ξερω κανεναν που τελειωσε με 7 να εκανε διδακτορικο.Ξερω ατομα που τελειωσαν στα 5 χρονια και με υψηλο βαθμο,λογω το οτι εβαζαν ρητρες και τωρα διαπρεπουν στο εξωτερικο.Δεν μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε.Και ναι μαστερ εχουν "ολοι" πλεον.Αμα ημαστα 20 χρονια πισω το συζητουσαμε.Επομενως χρειαζεται υψηλο βαθμο πτυχιου.Αμα δεν χρειαζοταν θα εκαναν ολοι και οχι το 2%.
•Γνωριμιες και βυσμα.Αμα καποιος δεν εχει γνωριμιες στον ακαδημαικο κοσμο και θελει να γινει καθηγητης πανεπιστημιου(για Ελλαδα μιλαω)ειναι τελειωμενος.Εκτος αμα ειναι πολυ τυχερος και βγει προκυρηξη στο αντικειμενο του, τοτε ναι.Τι να κανουμε ετσι ειναι.Αληθεια εχετε δει ποσες προκυρηξεις βγαινουν, ποσο μαλλον για να βρεις θεμα για να ξεκινησεις διδακτορικο?

Το διδακτορικο δεν ειναι για ολους.Για την πανεπιστημιακη ελιτ ειναι και για αυτους που εχουν γονεις ακαδημαικους.Δεν γινεται να τελειωσεις στα 6 και στα 7 με βαθμο 6 και να θες να γινεις ακαδημαικος.Μην λετε βλακειες.Η πραγματικοτητα ειναι αλλη και συνηθως ειναι σκληρη...
Τελείωσα κατω του 7 κ μάλιστα ΤΕΙ κ με πήρανε για διδακτορικό... Και σε όσες αιτήσεις έκανα δε μου ζητήθηκε πουθενά βαθμός πτυχίου, ουτε βαθμός μεταπτυχιακού, ούτε τους αναγραφω πουθενά στο cv....
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Τελείωσα κατω του 7 κ μάλιστα ΤΕΙ κ με πήρανε για διδακτορικό... Και σε όσες αιτήσεις έκανα δε μου ζητήθηκε πουθενά βαθμός πτυχίου, ουτε βαθμός μεταπτυχιακού, ούτε τους αναγραφω πουθενά στο cv....
Εγω γνωριζω αλλα πραγματα.Μπορει να κανω λαθος.Μπορει και οχι.Εγω παντως βλεπω στο βιογραφικο Ελληνων καθηγητων μεγαλους βαθμους στα πτυχια τους.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για θέση ακαδημαϊκού και Διδακτορικό ο βαθμός πτυχίου δεν υπολογίζεται. Τώρα, αν τυχαίνει ορισμένοι, να έχουν και υψηλή βαθμολογία δεν σημαίνει, πως είναι προαπαιτούμενο ή υπολογίζεται.

Για το Διδακτορικό, ενδεχομένως, να συνέδραμε σε μικρό βαθμό αν έχεις πολύ υψηλό Μ.Ο. (αναφέρομαι σε 9+) από ότι 6.5. Γενικά, όμως, εξετάζονται άλλα για να γίνεις δεκτός
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αρα αυτοι που βγαζουν υψηλο βαθμο με την προοπτικη να κυνηγησουν ακαδημαικη θεση ειναι χαζοι?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πολλές φορές ο υψηλός βαθμός έρχεται, λόγω του ενδιαφέροντος και του πάθους, που δείχνουν για το αντικείμενο σπουδών τους. Ένας, ο οποίος τού αρέσει η σχολή του, και θέλει να συνεχίσει ερευνητικά, διαβάζει και δείχνει ζήλο για τα μαθήματα. Αυτό, έχει ως απότοκο τις περισσότερες φορές, να πετυχαίνουν και υψηλές βαθμολογίες. Άρα, το ένα οδηγεί στο άλλο, ως φυσικό επακόλουθο συνήθως.

Από την άλλη πλευρά, αν κάποιος ασχολείται με τη σχολή με βαριά καρδία ή ενδιαφέρεται να την τελειώσει απλώς για να εργαστεί μετά, ε θα σημειώσει συνήθως και χαμηλή βαθμολογία.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εγω γνωριζω αλλα πραγματα.Μπορει να κανω λαθος.Μπορει και οχι.Εγω παντως βλεπω στο βιογραφικο Ελληνων καθηγητων μεγαλους βαθμους στα πτυχια τους.
Το οτι κάνεις λάθος ειναι προφανές. Βλέπε κάτω βαθμό πτυχίου κ απάντηση σε αίτηση στο Karolinska που ειναι top tier uni στην βιοϊατρική (δε πηρα τη θέση βέβαια).


Το θεμα ειναι γιατι εχεις θεοποιήσει τοσο την ιδέα του διδακτορικου (κατι που στην Ελλαδα ειναι μια καλοστημένη απάτη), ειδικά όταν "ξερεις κ ατομα που διαπρεπουν στο εξωτερικό.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200823_150713.jpg
    Screenshot_20200823_150713.jpg
    66.4 KB · Εμφανίσεις: 203
  • Screenshot_20200823_151306_com.google.android.gm.jpg
    Screenshot_20200823_151306_com.google.android.gm.jpg
    930.8 KB · Εμφανίσεις: 168

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εγω γνωριζω αλλα πραγματα.Μπορει να κανω λαθος.Μπορει και οχι.Εγω παντως βλεπω στο βιογραφικο Ελληνων καθηγητων μεγαλους βαθμους στα πτυχια τους.

Κράτα λίγο μικρό καλάθι στο τι γράφεται σε βιογραφικά. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου για την ποιότητα όσων κάνουν μεταπτυχιακά στην Ελλάδα ειδικά στην επαρχία. Η επιστημονική εγκυρότητα κάποιου δεν κρίνεται από βαθμούς αν μιλάμε για το Ελληνικό ακαδημαϊκό σύστημα. Το 70% των πτυχιούχων έχουν κατά προσέγγιση βαθμών που σε πολλές περιπτώσεις είναι λανθασμένες εξετάσεις και βαθμοί από το παράθυρο (παραποιημένα Λιαν Καλώς). Πολλά παιδιά έχουν καταρρακωμένη ψυχολογία για βαθμούς γι' αυτό και ίσως δεν συνεχίζουν επειδή πείθονται ότι δεν αξίζουν! Δηλαδή, η αναξιοκρατία τους κόβει την αυτοπεποίθηση να προοδεύσουν.

Αντιθέτως αρκετοί μαϊντανοί με φτιαχτούς βαθμούς άνω του 7 έχουν ερευνητική ματαιοδοξία και προσγειώνονται ανάλογα. Όλα πληρώνονται ανάλογα στη ζωή. Ελάχιστοι πτυχιούχοι έχουν βαθμούς που τους αντιπροσωπεύουν και αυτό φαίνεται από την πορεία τους στον χρόνο. Ξέρω περιπτώσεις παιδιών που έβγαλαν βαθμό πτυχίου κοντά στο 6 και στο εξωτερικό πήραν υποτροφία τελειώνοντας το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό σε τοπ Πανεπιστήμια και ιστορικά ερευνητικά κέντρα. Λες οι ξένοι καθηγητές Πανεπιστημίων να είναι ηλίθιοι; :hmm:

Στο εξωτερικό @J.Cameron oι καθηγητές να ξέρεις είναι αρκετά "καχύποπτοι" τον πρώτο καιρό με τους αλλοδαπούς φοιτητές και θα έλεγα επίσης, αρκετά τυπικοί, τυπολάτρες και σχολαστικοί. Αν το αξίζεις επιστημονικά, θα σου βάλει τον βαθμό άριστα χωρίς να τον απασχολεί η φαυλοκρατία. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top