Τι γνώμη έχουν οι άλλοι για εσένα;

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
:hmm:ναι...αυτό είναι ένα δείγμα αντικοινωνικής και διαταραγμένης προσωπικότητας...
Πάντως είμαι σίγουρη ότι όλα τα παιδιά του forum είναι διατεθειμένα να σε βοηθήσουν...!!:D
Διαταραγμενη δεν θα το ελεγα.Ουτε νευρα εχω ουτε τιποτα.Απλα ολοι οι ανθρωποι λενε ψεματα.Το μονο σημαντικο ειναι για ποιο λογο λενε ψεματα?? αρα γιατι να με συμπαθησουν ενα ματσο ψευτες που το μονο που θελουν ειναι ειτε να με πληγωσουν ειτε να επωφεληθουν απο εμενα?? γιατι για να με θελουν για κατι αλλο χλωμουδακι.Λιγοι ανθρωποι αξιζουν και ειναι λιγοι αυτοι που θα με κρινουν.Γιατι ειναι ΛΙΓΟΙ αυτοι που θα με γνωρισουν και θα δουν ποιος ειμαι πραγματικα...

ελπιζω να απαντησα στην συγκαταφατικη σου φραση.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Διαταραγμενη δεν θα το ελεγα.Ουτε νευρα εχω ουτε τιποτα.Απλα ολοι οι ανθρωποι λενε ψεματα.Το μονο σημαντικο ειναι για ποιο λογο λενε ψεματα?? αρα γιατι να με συμπαθησουν ενα ματσο ψευτες που το μονο που θελουν ειναι ειτε να με πληγωσουν ειτε να επωφεληθουν απο εμενα?? γιατι για να με θελουν για κατι αλλο χλωμουδακι.Λιγοι ανθρωποι αξιζουν και ειναι λιγοι αυτοι που θα με κρινουν.Γιατι ειναι ΛΙΓΟΙ αυτοι που θα με γνωρισουν και θα δουν ποιος ειμαι πραγματικα..
no sense of humor...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με έχουν αποκαλέσει "μικρό κύριο"...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δηλαδη εισαι μικρος κυριος;:alljumpy:

Ας υποθέσουμε πως είμαι, όμως τα προσωπάκια που πάνε πάνω-κάτω-πάνω-κάτω που κολλάνε;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν ξερω ρωτηστε τους :P

αν και συχνα με λενε ''μουσιτσα'' και ''σιγανοπαπαδια'' :look: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Τι γνώμη έχουν οι άλλοι για εσένα;

who cares?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
λενε οτι δεν με εχουν δει ποτε να μην χαμογελαω συνηθως και πολλοι οτι δεν λεω πολλα για μενα και δεν εμπιστευομαι ευκολα. αυτα κυριως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγώ έχω αρκετά άτομα που με αντιπαθούν (έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον) αλλά εντάξει δεν σκάω κιόλας...
Οι περισσότεροι με χαρακτηρίζουν μίζερο, απαισίοδοξο, ντροπαλό και (ορισμένοι) ψώνιο και επιδειξία. Από την άλλη, ευγενικό, σοβαρό, καλόβολο (αυτό που οι φίλοι μου μεταφράζουν ως "μαλάκας¨" :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Επειδη τα περισσοτερα ατομα που με ξερουν με αντιπαθουν με εχουν χαρακτηρισει ως:αντικοινωνικη,κακιασμενη,ψηλομυτα,ασχημη,εγωιστρια.
Καποιοι που με συμπαθουν λενε οτι ειμαι:εξυπνη,καλη κοπελα, ομορφη,ψηλη, δημιουργικη, φιλοζωη, ευγενικη, ευαισθητη, κοινωνικη, ξεροκεφαλη, πεισματαρα, ρομαντικη, αισιοδοξη.

Μ'αρεσει να ακουω τις αποψεις των αλλων και την κριτικη τους, αλλα δεν θα κατσω να ασχοληθω και πολυ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καρφί δεν μου καίγεται!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αλλες φορες με ενδιαφερει να μαθω,αλλες δε μου καιγεται καρφι.παντως με θεωρω αρκετα παρεξηγημενο ατομο,ειδικα στη σχολη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
"Τι γνώμη έχουν οι άλλοι για σένα;"

Χμμ... Άλλοι λέγοντας;; Εξαρτάται από τον άλλο. Διαφορετική γνώμη θα έχει ο γονιός, διαφορετική ο αδερφός, ο συγγενής, ο φίλος, ο γνωστός, ο γνωστός/άγνωστος, ο τυχαίος στο δρόμο... Ακόμη και εγώ, ουσιαστικά μία άλλη είμαι για τους άλλους... Χμμ... Είναι ερώτηση παγίδα;;; :P
Kidding, αν και όντως η ερώτηση είναι σύνθετη και η απάντηση δύσκολη. Anyway, I' ll give it a try! :)

Αν προσεγγίσουμε ερμηνευτικά τη λέξη "Γνώμη", θα καταλήξουμε σε δύο κύριες σημασίες γι αυτήν (εκτός των άλλων πχ θέση, τοποθέτηση,ιδέα, εικόνα...). Αυτές θα είναι:

  • η Αντίληψη/Άποψη (που συνήθως αφορά την "όψη", αυτό που βλέπεις) και

  • η Κρίση/Εκτίμηση (που συνήθως γεννάται από την "εντύπωση" που δημιουργείται από αυτό που δε βλέπεις, αλλά εκλαμβάνεις ως στοιχείο πχ χαρακτήρας).
Έτσι, για να είμαι ακριβής και to the point (:P), θα παρουσιάσω και τις δύο "Γνώμες" των άλλων (όπως αυτές μου έχουν ειπωθεί): Την Άπ-οψη, και την Κρίση.

Το λοιπόν, Τι "γνώμη" έχουν οι "άλλοι" για τη Stavri_ ;;;


  1. Άπ-οψη
Η Stavri_ είναι μία νέα κοπέλα (17 ~ 20 ετών, μικροδείχνει λιγάκι), μετρίου αναστήματος (1.69 περίπου), φυσιολογικής μάζας (m= 55 ~ 60 kg), με ξανθό τριχωτό κεφαλής (μεσογειακό ξανθό καλύτερα), γλυκά χαρακτηριστικά προσώπου και μάτια αμφιβόλου χρώματος (άλλοι λένε γαλάζια, άλλοι πράσινα, άλλοι γκριζογάλανα... γενικά εδώ δεν υπάρχει αυτό που λέμε "συμφωνία γνώμης" :P). Περπατά συνήθως με σκυφτό το κεφάλι (περίεργο που δε σκουντουφλάει πουθενά) και κάπως αφηρημένα. Σπάνια κοιτάζει κατάματα και για πολύ ώρα τον συνομιλητή της. Δύσκολα μάλλον της παίρνεις κουβέντα, αν δε σε γνωρίζει. Φαίνεται απρόσιτη ίσως, αρχικά. Μοιάζει λιγάκι αδέξια. Φαίνεται πάντα σκεφτική. Ίσως είναι αγχωμένη για κάτι. Περιέργως, μάλλον δεν έχει και πολύ αυτοεκτίμηση. Μπορεί να είναι και δήθεν ή όντως να την απασχολεί κάτι, ποιος ξέρει;; Αυτό το προβληματισμένο ύφος, σε μπερδεύει πολύ...

  • Κρίση/Εκτίμηση (το ουσιαστικό κομμάτι της "γνώμης")
H Stavri_ είναι διαφορετική για αυτούς που την "ξέρουν", και παράξενη/περίεργη γι αυτούς που δε τη γνωρίζουν ουσιαστικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και ο πιο εύκολος άνθρωπος στον κόσμο, αλλά αυτό είναι λογικό επόμενο για όποιον άνθρωπο δε συμβαδίζει με το "μέσο"/"φυσιολογικό" και δεν προσιδιάζει στο σύνηθες. Η ιδιαιτερότητα της, που πηγάζει από το σύνδρομο της, την καθιστά αρκετά (ή μάλλον υπέρ του δέοντος) εσωστρεφή ως χαρακτήρα. Έχει στοιχεία στην προσωπικότητά της, που ακριβώς επειδή αγγίζουν τα "άκρα", ερμηνεύονται διαφορετικά. Πχ, είναι απίστευτα, απόλυτα ειλικρινής σε κάθε έκφανση της ζωής της. Αλλά ειλικρινής, όπως το αντιλαμβάνεται η ίδια και όχι όπως δέχονται ως ερμηνεία οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα. Θα πει ό,τι πιστεύει/σκέφτεται σε κάθε στιγμή, ανεξάρτητα από το αν αυτό θα αρέσει ή όχι. Κάποιος μπορεί να προσβληθεί και κάποιος άλλος να γοητευτεί. Είναι απίστευτα ηθικός άνθρωπος με αξίες και ιδανικά που ίσως κάποιες στιγμές φαίνονται αδιανόητα υλοποιήσιμα σε ανθρώπινο επίπεδο. Αν τη ρωτήσεις, θα σου πει ότι τα ιδανικά είναι πάνω από την οικογένειά της. (Περίεργο έτσι;; ) Δυσκολεύεται να ακολουθήσει τους ρυθμούς των συνομηλίκων της και τα ενδιαφέροντά τους (στην πλειονότητα αυτών). Είναι λακωνική, αλλά άμα της τη δώσει (και εννοείται βρίσκεται ανάμεσα σε "δικούς" της ανθρώπους) δε πρόκειται να βάλει γλώσσα μέσα, ειδικότερα αν θίγεται κάποιο θέμα που την αφορά, άμεσα ή έμμεσα. Έχει περίεργη αίσθηση του χιούμορ. Γελάει μάλλον δύσκολα. Χαμογελάει συχνότερα. Της αρέσει το βιτριολικό χιούμορ, ενώ αυτοσαρκάζεται αρκετά. Στον προφορικό της λόγο είναι κάπως πιο "προσεκτική", γι αυτό και όσοι δε την "γνωρίζουν", ίσως τη θεωρήσουν δήθεν και επιτηδευμένο ψώνιο. Ακόμα ίσως δίνει την αίσθηση της μονόπλευρης προσωπικότητας, με λιγοστά ενδιαφέροντα. Ίσως κάποιοι να τη θεωρούν και λίγο απόλυτη. Είναι πολύ δοτική στην πραγματικότητα και το κακό είναι ότι γίνεται συνεχώς χαλί να τη πατήσουν, ακόμα και για αυτούς που δεν αξίζουν μία. Την έχει δει στη ζωή της "Μητέρα Τερέζα". (κακό αυτό, γιατί νοιάζεται για την ευτυχία των άλλων περισσότερο από τη δική της). Είναι ιδιαίτερα μαχητική ωστόσο χωρίς να το αντιλαμβάνεται πάντα, και προσπαθεί συνεχώς για το καλύτερο. Παρά είναι ευαίσθητη και ευσυγκίνητη, και δυστυχώς αρκετά ρομαντική ενδόμυχα, καθώς και αθεράπευτα ρεαλίστρια "εξωτερικά". Νευριάζει όταν θίγεται η οικογένειά της κυρίως και το δίκαιο. Μπορεί να γίνει και μαινόμενος ταύρος (σαν το ζώδιο της ένα πράμα :P) από την ένταση. Έχει κατανόηση και είναι πολύ καλός ακροατής. Έχει και το υπεραρνητικό του παθολογικά υπέρμετρου άγχους. Μιλάμε για πολύ άγχος. Και γενικά πέφτει στη παγίδα της αδιάλειπτης σκέψης, μέχρι που τη πιάνει κατάθλιψη (μπορεί να παρατηρεί τη σκόνη απλά στο φως του ήλιου, και να καταλήξει να σκέφτεται τη ματαιότητα της ανθρώπινης ύπαρξης... :kill: ). Είναι πολύ συνεπής με τις υποχρεώσεις της. Δυστυχώς είναι και τελειομανής. Έχει πολλές απαιτήσεις από τον εαυτό της (όχι ηθελημένα) αλλά και από τους άλλους.(κακό αυτό). Είναι τρομερά ευγενική, σε σημείο που σου σπάνε τα νεύρα. Ακόμα και όταν γίνεται τούρμπο, θα σε σφάξει με το γάντι! (επιτυχημένα συνήθως ωστόσο). Λέξεις ψωμοτύρι της, είναι οι "ευχαριστώ" και "συγγνώμη", γι αυτό και ίσως κάποιοι να την περνάνε για ηλίθια. Αγαθή, μάλλον είναι, αλλά χαζή σε καμία περίπτωση.:P Δίνει την εντύπωση της πολύ καλής μαθήτριας, φοιτήτριας, κόρης, αδερφής, φίλης κλπ , και ίσως να προσεγγίζει αυτούς τους χαρακτηρισμούς, αλλά είναι τόσο υπό το μηδέν οι λέξεις "αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση,αυτογνωσία" στο λεξιλόγιό της, που θεωρεί ότι τα κάνει όλα λάθος. Είναι εμμονική. Δεν αντιλαμβάνεται την ανθρώπινη κακία, γι αυτό και θα βρεθεί στον τοίχο ουκ ολίγες φορές. Τα "μούτρα" της τα τρώει συνέχεια, γιατί δεν έχει σταματήσει ακόμη να πιστεύει στην ιδανικότητα του κόσμου, παρότι λέει και διατυμπανίζει συνεχώς για τη "σκατίλα" και το βούρκο που μας περιτριγυρίζει κοινωνικά. Ίσως οι απόψεις της είναι δύσκολα κατανοήσιμες, υπό την έννοια ότι δεν τις ενστερνίζεται και πλήθος κόσμου, αλλά πάντα έχει τη διάθεση να συνδιαλεχτεί με τον οποιοδήποτε γι' αυτές, και να επιχειρηματολογήσει. (Σας προτείνω να μη το κάνετε, θα κουραστείτε στο τέλος να μιλάτε πάνω στο ίδιο θέμα. "Κολλάει" τόσο πολύ σε κάτι, που μπορεί αστείρευτα να εξηγεί και να διατυπώνει. :P)

All in all, in conclusion, finally...

Αυτά πάνω κάτω είναι βασικά στοιχεία της "άλλης γνώμης" για μένα, όπως μου τα λένε συχνά πυκνά, οι άνθρωποι που συναναστρέφομαι.
Όπως βλέπετε, έχω τα θετικά και αρνητικά μου, σα παιδί και εγώ. :P Όπως και να έχει, όλοι μας είμαστε ξεχωριστοί και μοναδικοί, εξαιτίας αυτών των στοιχείων που μας καθορίζουν. Όλοι έχουμε "καλή" και "κακή" πλευρά, χωρίς ωστόσο αυτές οι λέξεις να είναι μονοσήμαντες. Διαφέρουμε όσο μοιάζουμε, και μοιάζουμε όσο διαφέρουμε.
Η "γνώμη" των άλλων μας βοηθά να βελτιωνόμαστε ως άνθρωποι και ως έλλογα όντα. Οπότε και είναι πάντοτε αυτή δεκτή, αρκεί να εκφράζεται με σεβασμό και καλοπροαίρετη διάθεση.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ... Άλλοι λέγοντας;; Εξαρτάται από τον άλλο. Διαφορετική γνώμη θα έχει ο γονιός, διαφορετική ο αδερφός, ο συγγενής, ο φίλος, ο γνωστός, ο γνωστός/άγνωστος, ο τυχαίος στο δρόμο... Ακόμη και εγώ, ουσιαστικά μία άλλη είμαι για τους άλλους... Χμμ... Είναι ερώτηση παγίδα;;; :P
Kidding, αν και όντως η ερώτηση είναι σύνθετη και η απάντηση δύσκολη. Anyway, I' ll give it a try! :)

Αν προσεγγίσουμε ερμηνευτικά τη λέξη "Γνώμη", θα καταλήξουμε σε δύο κύριες σημασίες γι αυτήν (εκτός των άλλων πχ θέση, τοποθέτηση,ιδέα, εικόνα...). Αυτές θα είναι:
  • η Αντίληψη/Άποψη (που συνήθως αφορά την "όψη", αυτό που βλέπεις) και

  • η Κρίση/Εκτίμηση (που συνήθως γεννάται από την "εντύπωση" που δημιουργείται από αυτό που δε βλέπεις, αλλά εκλαμβάνεις ως στοιχείο πχ χαρακτήρας).
Έτσι, για να είμαι ακριβής και to the point (:P), θα παρουσιάσω και τις δύο "Γνώμες" των άλλων (όπως αυτές μου έχουν ειπωθεί): Την Άπ-οψη, και την Κρίση.

Το λοιπόν, Τι "γνώμη" έχουν οι "άλλοι" για τη Stavri_ ;;;


  1. Άπ-οψη
Η Stavri_ είναι μία νέα κοπέλα (17 ~ 20 ετών, μικροδείχνει λιγάκι), μετρίου αναστήματος (1.69 περίπου), φυσιολογικής μάζας (m= 55 ~ 60 kg), με ξανθό τριχωτό κεφαλής (μεσογειακό ξανθό καλύτερα), γλυκά χαρακτηριστικά προσώπου και μάτια αμφιβόλου χρώματος (άλλοι λένε γαλάζια, άλλοι πράσινα, άλλοι γκριζογάλανα... γενικά εδώ δεν υπάρχει αυτό που λέμε "συμφωνία γνώμης" :P). Περπατά συνήθως με σκυφτό το κεφάλι (περίεργο που δε σκουντουφλάει πουθενά) και κάπως αφηρημένα. Σπάνια κοιτάζει κατάματα και για πολύ ώρα τον συνομιλητή της. Δύσκολα μάλλον της παίρνεις κουβέντα, αν δε σε γνωρίζει. Φαίνεται απρόσιτη ίσως, αρχικά. Μοιάζει λιγάκι αδέξια. Φαίνεται πάντα σκεφτική. Ίσως είναι αγχωμένη για κάτι. Περιέργως, μάλλον δεν έχει και πολύ αυτοεκτίμηση. Μπορεί να είναι και δήθεν ή όντως να την απασχολεί κάτι, ποιος ξέρει;; Αυτό το προβληματισμένο ύφος, σε μπερδεύει πολύ...

  1. Κρίση/Εκτίμηση (το ουσιαστικό κομμάτι της "γνώμης")
H Stavri_ είναι διαφορετική για αυτούς που την "ξέρουν", και παράξενη/περίεργη γι αυτούς που δε τη γνωρίζουν ουσιαστικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και ο πιο εύκολος άνθρωπος στον κόσμο, αλλά αυτό είναι λογικό επόμενο για όποιον άνθρωπο δε συμβαδίζει με το "μέσο"/"φυσιολογικό" και δεν προσιδιάζει στο σύνηθες. Η ιδιαιτερότητα της, που πηγάζει από το σύνδρομο της, την καθιστά αρκετά (ή μάλλον υπέρ του δέοντος) εσωστρεφή ως χαρακτήρα. Έχει στοιχεία στην προσωπικότητά της, που ακριβώς επειδή αγγίζουν τα "άκρα", ερμηνεύονται διαφορετικά. Πχ, είναι απίστευτα, απόλυτα ειλικρινής σε κάθε έκφανση της ζωής της. Αλλά ειλικρινής, όπως το αντιλαμβάνεται η ίδια και όχι όπως δέχονται ως ερμηνεία οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα. Θα πει ό,τι πιστεύει/σκέφτεται σε κάθε στιγμή, ανεξάρτητα από το αν αυτό θα αρέσει ή όχι. Κάποιος μπορεί να προσβληθεί και κάποιος άλλος να γοητευτεί. Είναι απίστευτα ηθικός άνθρωπος με αξίες και ιδανικά που ίσως κάποιες στιγμές φαίνονται αδιανόητα υλοποιήσιμα σε ανθρώπινο επίπεδο. Αν τη ρωτήσεις, θα σου πει ότι τα ιδανικά είναι πάνω από την οικογένειά της. (Περίεργο έτσι;; ) Δυσκολεύεται να ακολουθήσει τους ρυθμούς των συνομηλίκων της και τα ενδιαφέροντά τους (στην πλειονότητα αυτών). Είναι λακωνική, αλλά άμα της τη δώσει (και εννοείται βρίσκεται ανάμεσα σε "δικούς" της ανθρώπους) δε πρόκειται να βάλει γλώσσα μέσα, ειδικότερα αν θίγεται κάποιο θέμα που την αφορά, άμεσα ή έμμεσα. Έχει περίεργη αίσθηση του χιούμορ. Γελάει μάλλον δύσκολα. Χαμογελάει συχνότερα. Της αρέσει το βιτριολικό χιούμορ, ενώ αυτοσαρκάζεται αρκετά. Στον προφορικό της λόγο είναι κάπως πιο "προσεκτική", γι αυτό και όσοι δε την "γνωρίζουν", ίσως τη θεωρήσουν δήθεν και επιτηδευμένο ψώνιο. Ακόμα ίσως δίνει την αίσθηση της μονόπλευρης προσωπικότητας, με λιγοστά ενδιαφέροντα. Ίσως κάποιοι να τη θεωρούν και λίγο απόλυτη. Είναι πολύ δοτική στην πραγματικότητα και το κακό είναι ότι γίνεται συνεχώς χαλί να τη πατήσουν, ακόμα και για αυτούς που δεν αξίζουν μία. Την έχει δει στη ζωή της "Μητέρα Τερέζα". (κακό αυτό, γιατί νοιάζεται για την ευτυχία των άλλων περισσότερο από τη δική της). Είναι ιδιαίτερα μαχητική ωστόσο χωρίς να το αντιλαμβάνεται πάντα, και προσπαθεί συνεχώς για το καλύτερο. Παρά είναι ευαίσθητη και ευσυγκίνητη, και δυστυχώς αρκετά ρομαντική ενδόμυχα, καθώς και αθεράπευτα ρεαλίστρια "εξωτερικά". Νευριάζει όταν θίγεται η οικογένειά της κυρίως και το δίκαιο. Μπορεί να γίνει και μαινόμενος ταύρος (σαν το ζώδιο της ένα πράμα :P) από την ένταση. Έχει κατανόηση και είναι πολύ καλός ακροατής. Έχει και το υπεραρνητικό του παθολογικά υπέρμετρου άγχους. Μιλάμε για πολύ άγχος. Και γενικά πέφτει στη παγίδα της αδιάλειπτης σκέψης, μέχρι που τη πιάνει κατάθλιψη (μπορεί να παρατηρεί τη σκόνη απλά στο φως του ήλιου, και να καταλήξει να σκέφτεται τη ματαιότητα της ανθρώπινης ύπαρξης... :kill: ). Είναι πολύ συνεπής με τις υποχρεώσεις της. Δυστυχώς είναι και τελειομανής. Έχει πολλές απαιτήσεις από τον εαυτό της (όχι ηθελημένα) αλλά και από τους άλλους.(κακό αυτό). Είναι τρομερά ευγενική, σε σημείο που σου σπάνε τα νεύρα. Ακόμα και όταν γίνεται τούρμπο, θα σε σφάξει με το γάντι! (επιτυχημένα συνήθως ωστόσο). Λέξεις ψωμοτύρι της, είναι οι "ευχαριστώ" και "συγγνώμη", γι αυτό και ίσως κάποιοι να την περνάνε για ηλίθια. Αγαθή, μάλλον είναι, αλλά χαζή σε καμία περίπτωση.:P Δίνει την εντύπωση της πολύ καλής μαθήτριας, φοιτήτριας, κόρης, αδερφής, φίλης κλπ , και ίσως να προσεγγίζει αυτούς τους χαρακτηρισμούς, αλλά είναι τόσο υπό το μηδέν οι λέξεις "αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση,αυτογνωσία" στο λεξιλόγιό της, που θεωρεί ότι τα κάνει όλα λάθος. Είναι εμμονική. Δεν αντιλαμβάνεται την ανθρώπινη κακία, γι αυτό και θα βρεθεί στον τοίχο ουκ ολίγες φορές. Τα "μούτρα" της τα τρώει συνέχεια, γιατί δεν έχει σταματήσει ακόμη να πιστεύει στην ιδανικότητα του κόσμου, παρότι λέει και διατυμπανίζει συνεχώς για τη "σκατίλα" και το βούρκο που μας περιτριγυρίζει κοινωνικά. Ίσως οι απόψεις της είναι δύσκολα κατανοήσιμες, υπό την έννοια ότι δεν τις ενστερνίζεται και πλήθος κόσμου, αλλά πάντα έχει τη διάθεση να συνδιαλεχτεί με τον οποιοδήποτε γι' αυτές, και να επιχειρηματολογήσει. (Σας προτείνω να μη το κάνετε, θα κουραστείτε στο τέλος να μιλάτε πάνω στο ίδιο θέμα. "Κολλάει" τόσο πολύ σε κάτι, που μπορεί αστείρευτα να εξηγεί και να διατυπώνει. :P)

All in all, in conclusion, finally...

Αυτά πάνω κάτω είναι βασικά στοιχεία της "άλλης γνώμης" για μένα, όπως μου τα λένε συχνά πυκνά, οι άνθρωποι που συναναστρέφομαι.
Όπως βλέπετε, έχω τα θετικά και αρνητικά μου, σα παιδί και εγώ. :P Όπως και να έχει, όλοι μας είμαστε ξεχωριστοί και μοναδικοί, εξαιτίας αυτών των στοιχείων που μας καθορίζουν. Όλοι έχουμε "καλή" και "κακή" πλευρά, χωρίς ωστόσο αυτές οι λέξεις να είναι μονοσήμαντες. Διαφέρουμε όσο μοιάζουμε, και μοιάζουμε όσο διαφέρουμε.
Η "γνώμη" των άλλων μας βοηθά να βελτιωνόμαστε ως άνθρωποι και ως έλλογα όντα. Οπότε και είναι πάντοτε αυτή δεκτή, αρκεί να εκφράζεται με σεβασμό και καλοπροαίρετη διάθεση.
:)
Λάτρεψα την αναφορά στον εαυτό σου με το τρίτο ενικό πρόσωπο, όπως επίσης και το κείμενο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Λάτρεψα την αναφορά στον εαυτό σου με το τρίτο ενικό πρόσωπο, όπως επίσης και το κείμενο. :)

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ευγενικά σου λόγια. :redface: Το συγκεκριμένο thread ένιωσα ότι επιβάλλει το τρίτο πρόσωπο, μιας και "ζητά" τη γνώμη των άλλων για εμάς και όχι τη δική μας για τους εαυτούς μας. Άμα έγραφα το δεύτερο, θα έψαχνες θετικό στοιχείο/χαρακτηριστικό με το μικροσκόπιο! :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Για τους άλλους είμαι η επαναστάτρια, η αντιδραστικιά, η άθεη, η μυστήρια, η ράσταγουμαν :hehe:
Χαρακτηριστικά που ο καθένας τα βλέπει όπως θέλει, άλλοι τα βλέπουν θετικά και άλλοι πολύ αρνητικά. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα σε αυτό. Αλλά να σας πω την αλήθεια δεν με πολυνοιάζει, μ'αρέσει αυτό που είμαι και ακόμα πιο πολύ χαίρομαι που παρά τις δυσκολίες και τις αρνητικές κριτικές και σχόλια που δέχομαι κατά καιρούς παραμένω η ίδια. Σημασία έχει να αγαπάμε εμείς τον εαυτό μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Χμμ... Άλλοι λέγοντας;; Εξαρτάται από τον άλλο. Διαφορετική γνώμη θα έχει ο γονιός, διαφορετική ο αδερφός, ο συγγενής, ο φίλος, ο γνωστός, ο γνωστός/άγνωστος, ο τυχαίος στο δρόμο... Ακόμη και εγώ, ουσιαστικά μία άλλη είμαι για τους άλλους... Χμμ... Είναι ερώτηση παγίδα;;; :P
Kidding, αν και όντως η ερώτηση είναι σύνθετη και η απάντηση δύσκολη. Anyway, I' ll give it a try! :)

Αν προσεγγίσουμε ερμηνευτικά τη λέξη "Γνώμη", θα καταλήξουμε σε δύο κύριες σημασίες γι αυτήν (εκτός των άλλων πχ θέση, τοποθέτηση,ιδέα, εικόνα...). Αυτές θα είναι:
  • η Αντίληψη/Άποψη (που συνήθως αφορά την "όψη", αυτό που βλέπεις) και

  • η Κρίση/Εκτίμηση (που συνήθως γεννάται από την "εντύπωση" που δημιουργείται από αυτό που δε βλέπεις, αλλά εκλαμβάνεις ως στοιχείο πχ χαρακτήρας).
Έτσι, για να είμαι ακριβής και to the point (:P), θα παρουσιάσω και τις δύο "Γνώμες" των άλλων (όπως αυτές μου έχουν ειπωθεί): Την Άπ-οψη, και την Κρίση.

Το λοιπόν, Τι "γνώμη" έχουν οι "άλλοι" για τη Stavri_ ;;;


  1. Άπ-οψη
Η Stavri_ είναι μία νέα κοπέλα (17 ~ 20 ετών, μικροδείχνει λιγάκι), μετρίου αναστήματος (1.69 περίπου), φυσιολογικής μάζας (m= 55 ~ 60 kg), με ξανθό τριχωτό κεφαλής (μεσογειακό ξανθό καλύτερα), γλυκά χαρακτηριστικά προσώπου και μάτια αμφιβόλου χρώματος (άλλοι λένε γαλάζια, άλλοι πράσινα, άλλοι γκριζογάλανα... γενικά εδώ δεν υπάρχει αυτό που λέμε "συμφωνία γνώμης" :P). Περπατά συνήθως με σκυφτό το κεφάλι (περίεργο που δε σκουντουφλάει πουθενά) και κάπως αφηρημένα. Σπάνια κοιτάζει κατάματα και για πολύ ώρα τον συνομιλητή της. Δύσκολα μάλλον της παίρνεις κουβέντα, αν δε σε γνωρίζει. Φαίνεται απρόσιτη ίσως, αρχικά. Μοιάζει λιγάκι αδέξια. Φαίνεται πάντα σκεφτική. Ίσως είναι αγχωμένη για κάτι. Περιέργως, μάλλον δεν έχει και πολύ αυτοεκτίμηση. Μπορεί να είναι και δήθεν ή όντως να την απασχολεί κάτι, ποιος ξέρει;; Αυτό το προβληματισμένο ύφος, σε μπερδεύει πολύ...

  1. Κρίση/Εκτίμηση (το ουσιαστικό κομμάτι της "γνώμης")
H Stavri_ είναι διαφορετική για αυτούς που την "ξέρουν", και παράξενη/περίεργη γι αυτούς που δε τη γνωρίζουν ουσιαστικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και ο πιο εύκολος άνθρωπος στον κόσμο, αλλά αυτό είναι λογικό επόμενο για όποιον άνθρωπο δε συμβαδίζει με το "μέσο"/"φυσιολογικό" και δεν προσιδιάζει στο σύνηθες. Η ιδιαιτερότητα της, που πηγάζει από το σύνδρομο της, την καθιστά αρκετά (ή μάλλον υπέρ του δέοντος) εσωστρεφή ως χαρακτήρα. Έχει στοιχεία στην προσωπικότητά της, που ακριβώς επειδή αγγίζουν τα "άκρα", ερμηνεύονται διαφορετικά. Πχ, είναι απίστευτα, απόλυτα ειλικρινής σε κάθε έκφανση της ζωής της. Αλλά ειλικρινής, όπως το αντιλαμβάνεται η ίδια και όχι όπως δέχονται ως ερμηνεία οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα. Θα πει ό,τι πιστεύει/σκέφτεται σε κάθε στιγμή, ανεξάρτητα από το αν αυτό θα αρέσει ή όχι. Κάποιος μπορεί να προσβληθεί και κάποιος άλλος να γοητευτεί. Είναι απίστευτα ηθικός άνθρωπος με αξίες και ιδανικά που ίσως κάποιες στιγμές φαίνονται αδιανόητα υλοποιήσιμα σε ανθρώπινο επίπεδο. Αν τη ρωτήσεις, θα σου πει ότι τα ιδανικά είναι πάνω από την οικογένειά της. (Περίεργο έτσι;; ) Δυσκολεύεται να ακολουθήσει τους ρυθμούς των συνομηλίκων της και τα ενδιαφέροντά τους (στην πλειονότητα αυτών). Είναι λακωνική, αλλά άμα της τη δώσει (και εννοείται βρίσκεται ανάμεσα σε "δικούς" της ανθρώπους) δε πρόκειται να βάλει γλώσσα μέσα, ειδικότερα αν θίγεται κάποιο θέμα που την αφορά, άμεσα ή έμμεσα. Έχει περίεργη αίσθηση του χιούμορ. Γελάει μάλλον δύσκολα. Χαμογελάει συχνότερα. Της αρέσει το βιτριολικό χιούμορ, ενώ αυτοσαρκάζεται αρκετά. Στον προφορικό της λόγο είναι κάπως πιο "προσεκτική", γι αυτό και όσοι δε την "γνωρίζουν", ίσως τη θεωρήσουν δήθεν και επιτηδευμένο ψώνιο. Ακόμα ίσως δίνει την αίσθηση της μονόπλευρης προσωπικότητας, με λιγοστά ενδιαφέροντα. Ίσως κάποιοι να τη θεωρούν και λίγο απόλυτη. Είναι πολύ δοτική στην πραγματικότητα και το κακό είναι ότι γίνεται συνεχώς χαλί να τη πατήσουν, ακόμα και για αυτούς που δεν αξίζουν μία. Την έχει δει στη ζωή της "Μητέρα Τερέζα". (κακό αυτό, γιατί νοιάζεται για την ευτυχία των άλλων περισσότερο από τη δική της). Είναι ιδιαίτερα μαχητική ωστόσο χωρίς να το αντιλαμβάνεται πάντα, και προσπαθεί συνεχώς για το καλύτερο. Παρά είναι ευαίσθητη και ευσυγκίνητη, και δυστυχώς αρκετά ρομαντική ενδόμυχα, καθώς και αθεράπευτα ρεαλίστρια "εξωτερικά". Νευριάζει όταν θίγεται η οικογένειά της κυρίως και το δίκαιο. Μπορεί να γίνει και μαινόμενος ταύρος (σαν το ζώδιο της ένα πράμα :P) από την ένταση. Έχει κατανόηση και είναι πολύ καλός ακροατής. Έχει και το υπεραρνητικό του παθολογικά υπέρμετρου άγχους. Μιλάμε για πολύ άγχος. Και γενικά πέφτει στη παγίδα της αδιάλειπτης σκέψης, μέχρι που τη πιάνει κατάθλιψη (μπορεί να παρατηρεί τη σκόνη απλά στο φως του ήλιου, και να καταλήξει να σκέφτεται τη ματαιότητα της ανθρώπινης ύπαρξης... :kill: ). Είναι πολύ συνεπής με τις υποχρεώσεις της. Δυστυχώς είναι και τελειομανής. Έχει πολλές απαιτήσεις από τον εαυτό της (όχι ηθελημένα) αλλά και από τους άλλους.(κακό αυτό). Είναι τρομερά ευγενική, σε σημείο που σου σπάνε τα νεύρα. Ακόμα και όταν γίνεται τούρμπο, θα σε σφάξει με το γάντι! (επιτυχημένα συνήθως ωστόσο). Λέξεις ψωμοτύρι της, είναι οι "ευχαριστώ" και "συγγνώμη", γι αυτό και ίσως κάποιοι να την περνάνε για ηλίθια. Αγαθή, μάλλον είναι, αλλά χαζή σε καμία περίπτωση.:P Δίνει την εντύπωση της πολύ καλής μαθήτριας, φοιτήτριας, κόρης, αδερφής, φίλης κλπ , και ίσως να προσεγγίζει αυτούς τους χαρακτηρισμούς, αλλά είναι τόσο υπό το μηδέν οι λέξεις "αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση,αυτογνωσία" στο λεξιλόγιό της, που θεωρεί ότι τα κάνει όλα λάθος. Είναι εμμονική. Δεν αντιλαμβάνεται την ανθρώπινη κακία, γι αυτό και θα βρεθεί στον τοίχο ουκ ολίγες φορές. Τα "μούτρα" της τα τρώει συνέχεια, γιατί δεν έχει σταματήσει ακόμη να πιστεύει στην ιδανικότητα του κόσμου, παρότι λέει και διατυμπανίζει συνεχώς για τη "σκατίλα" και το βούρκο που μας περιτριγυρίζει κοινωνικά. Ίσως οι απόψεις της είναι δύσκολα κατανοήσιμες, υπό την έννοια ότι δεν τις ενστερνίζεται και πλήθος κόσμου, αλλά πάντα έχει τη διάθεση να συνδιαλεχτεί με τον οποιοδήποτε γι' αυτές, και να επιχειρηματολογήσει. (Σας προτείνω να μη το κάνετε, θα κουραστείτε στο τέλος να μιλάτε πάνω στο ίδιο θέμα. "Κολλάει" τόσο πολύ σε κάτι, που μπορεί αστείρευτα να εξηγεί και να διατυπώνει. :P)

All in all, in conclusion, finally...

Αυτά πάνω κάτω είναι βασικά στοιχεία της "άλλης γνώμης" για μένα, όπως μου τα λένε συχνά πυκνά, οι άνθρωποι που συναναστρέφομαι.
Όπως βλέπετε, έχω τα θετικά και αρνητικά μου, σα παιδί και εγώ. :P Όπως και να έχει, όλοι μας είμαστε ξεχωριστοί και μοναδικοί, εξαιτίας αυτών των στοιχείων που μας καθορίζουν. Όλοι έχουμε "καλή" και "κακή" πλευρά, χωρίς ωστόσο αυτές οι λέξεις να είναι μονοσήμαντες. Διαφέρουμε όσο μοιάζουμε, και μοιάζουμε όσο διαφέρουμε.
Η "γνώμη" των άλλων μας βοηθά να βελτιωνόμαστε ως άνθρωποι και ως έλλογα όντα. Οπότε και είναι πάντοτε αυτή δεκτή, αρκεί να εκφράζεται με σεβασμό και καλοπροαίρετη διάθεση.
:)

Στο κομμάτι της "κρίσης/εκτίμησης" θα έλεγα ακριβώς τα ίδια (αλλά στα αντίστοιχα αρσενικά :P) πριν 2 χρόνια. Παρατηρώ ότι έχω αλλάξει αισθητά από τότε (όταν πέρασα στη σχολή μου), αλλά η γνώμη που θεωρώ ότι έχουν οι άλλοι για μένα νομίζω πως παραμένει η ίδια. :P

Αυτοί χάνουν. :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ, όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο, διαπίστωσα προς έκπληξή μου πως οι δικοί μου άνθρωποι με αντιμετώπιζαν διαφορετικά, αν κι εμένα μου φαινόταν ίδιος ο εαυτός μου. Είχα τα ίδια ελαττώματα και τα ίδια προτερήματα. Όταν έλεγα κάτι, πριν περάσω στο πανεπιστήμιο (λ.χ. ότι πρέπει να τρώμε μακαρόνια ολικής άλεσης κι όχι λευκά) οι γονείς μου ή οι συγγενείς μου έλεγαν: ότι βλακεία θες, από την Κοντέσα (το μικρό μου όνομα) θα το ακούσεις. (Να πω τη μαύρη αλήθεια πάντα είχα μια εμμονή με την υγιεινή διατροφή). Απ' όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο και μετά με αποθεώνουν ακόμα και μια μπούρδα να πω. :P Άλλο παράδειγμα: πριν περάσω στο πανεπιστήμιο, η μάνα μπούκαρε στο δωμάτιό μου με το παραμικρό:P, ενώ απ' όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο και μετά χτυπάει την πόρτα, το ίδιο και ο πατέρας μου, ενώ τους έχω πει να μπαίνουν ελεύθερα. Δεν θα κρατήσω τύπους με τους γονείς μου.
Να σας πω την αλήθεια όμως, εμένα με στενοχωρούσε αυτή η αλλαγή της συμπεριφοράς. Δεν θεωρώ ότι πριν περάσω στο πανεπιστήμιο ήμουν λιγότερο άξια.:eek: Ο άνθρωπος δεν κρίνεται από τις σπουδές, αλλά από τον χαρακτήρα του.:eek: Γιατί τι σκατά είμαι τώρα, δηλαδή;:eek: Σε πολλά θα σας πω με κάθε ειλικρίνεια ότι είμαι και πολύ χειρότερη απ' ό,τι παλιότερα. Δεν θέλω να χαρίζομαι στον εαυτό μου.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top