Τετράδια ή φύλλα σεμιναρίου στη σχολή;

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
στο μαθηματικο αυτο κανανε μερικοι και επεφτε δουλεμα, as it should tbf
Υπήρχε κόσμος τόσο εξοικειωμένος στο latex που μπορούσε να κρατήσει σημειώσεις μαθηματικών αποτελεσματικά μέσω λαπτοπ; Αν ναι these people be living in 2050
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
LOL οι προγραμματιστες δεν έχουν την ικανότητα να γράφουνε, don't disrespect them by γράφοντας εις διπλούν πρώτα στις διαλέξεις και μετά καθαρογραψιμο στο σπίτι
εμεις τις γραφουμε κατευθειαν σε latex
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Υπήρχε κόσμος τόσο εξοικειωμένος στο latex που μπορούσε να κρατήσει σημειώσεις μαθηματικών αποτελεσματικά μέσω λαπτοπ; Αν ναι these people be living in 2050
για κανεναν λογο. αντι να μας μαθουν latex εν τω μεταξυ , μας μαθαιναν fortran λολ.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
στο μαθηματικο αυτο κανανε μερικοι και επεφτε δουλεμα, as it should tbf
Δε μου φαίνεται πρακτικό, εγώ γραπτά κρατάω καλύτερες σημειώσεις και είμαι πιο ευέλικτος, υπογραμμίζω τραβάω γραμμές, στον υπολογιστή είναι μια διαδικασία
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
για κανεναν λογο. αντι να μας μαθουν latex εν τω μεταξυ , μας μαθαιναν fortran λολ.
Νομίζω έχεις καταλάβει πλέον ότι αν θες να πας εσύ μπροστά το τελευταίο που έχεις να κάνεις είναι να πιστέψεις ότι θα σε βοηθήσει ο καθηγητής πανεπιστημίου για αυτό...
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
για κανεναν λογο. αντι να μας μαθουν latex εν τω μεταξυ , μας μαθαιναν fortran λολ.
latex μαθαινεςι πανευκολα μονος σου, και δεν νομιζω να κατσει να σου μαθει κανεις.. ειναι self learn το πανεπιστημιο και πρεπει να κανεις adapt σε πολλα πραγματα.
axaxax fortran cmon..
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Ντοσιεδακι με διαφάνειες στο σπίτι και στην σχολή φύλλα σεμιναρίου με αυτόν τον ειδικό φάκελο που τα πουλάνε. Πας σπίτι και τα βάζεις μετά στο ντοσιέ με διαφάνειες. Κάθε έτος θα αγοράσεις νέο ντοσιέ.Θα με θυμηθείς. Σπίτι θα τα έχεις όλα οργανωμένα και ωραία. Πρώτο έτος λειτούργησα με τετράδια και ήταν χαζό. Κουβαλάς τόσο βάρος τετραδίων τζάμπα
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ζούμε στο 2022 και διαβάζω για φύλλα σεμιναρίου, τετράδια και ντοσιέ... Κι αυτά πες οκ, πάει στο διάολο... Εσείς που θέλετε να τα "καθαρογραψετε" θα το κάνετε πάλι με χαρτί και στυλό;; :stunned:

Μάθετε όσο είναι καιρός τυφλό σύστημα και πηγαίνετε με το λάπτοπ στο πανεπιστήμιο. Εγώ ακόμη βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.
Οι searchable σημειώσεις είναι οτκ!
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ζούμε στο 2022 και διαβάζω για φύλλα σεμιναρίου, τετράδια και ντοσιέ... Κι αυτά πες οκ, πάει στο διάολο... Εσείς που θέλετε να τα "καθαρογραψετε" θα το κάνετε πάλι με χαρτί και στυλό;; :stunned:

Μάθετε όσο είναι καιρός τυφλό σύστημα και πηγαίνετε με το λάπτοπ στο πανεπιστήμιο. Εγώ ακόμη βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.
Οι searchable σημειώσεις είναι οτκ!
Και ο μηχανικός θα κάνει το σχήμα στο word?
Και θα κάνει μια ώρα να ψάχνει τα σύμβολα των δυνάμεων και των δεικτών όσο ο καθηγητής θα τρέχει με την κιμωλία στον πίνακα;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Και ο μηχανικός θα κάνει το σχήμα στο word?
Και θα κάνει μια ώρα να ψάχνει τα σύμβολα των δυνάμεων και των δεικτών όσο ο καθηγητής θα τρέχει με την κιμωλία στον πίνακα;
Σε σχέση με το μάπα τετράγωνο που θα κάνει στο τετράδιο, πολύ καλύτερο το τετράγωνο από την εισαγωγή σχήματος του word...

Άσε που για σημειώσεις πιο πολύ ενδείκνυται το One Note σε windows και είναι πολύ πιο flexible. Εν ανάγκη κάνεις το σχήμα στο κινητό και συνεχίζεις το γράψιμο στον υπολογιστή (ή ακόμη πιο απλά, βγάζεις φωτο).
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σε σχέση με το μάπα τετράγωνο που θα κάνει στο τετράδιο, πολύ καλύτερο το τετράγωνο από την εισαγωγή σχήματος του word...

Άσε που για σημειώσεις πιο πολύ ενδείκνυται το One Note σε windows και είναι πολύ πιο flexible. Εν ανάγκη κάνεις το σχήμα στο κινητό και συνεχίζεις το γράψιμο στον υπολογιστή (ή ακόμη πιο απλά, βγάζεις φωτο).
Nope, δεν θα κάνει μάπα τετράγωνο με χαρακες, μηχανικός σπουδάζει όχι ψιλικατζής. Δεν προλαβαίνει με το λαπτοπ λολ. Για θεωρητική το δέχομαι, για σχολές μηχανικών rip
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε σχέση με το μάπα τετράγωνο που θα κάνει στο τετράδιο, πολύ καλύτερο το τετράγωνο από την εισαγωγή σχήματος του word...

Άσε που για σημειώσεις πιο πολύ ενδείκνυται το One Note σε windows και είναι πολύ πιο flexible. Εν ανάγκη κάνεις το σχήμα στο κινητό και συνεχίζεις το γράψιμο στον υπολογιστή
Δηλαδή το τετράγωνο που θα κάνει με χάρακα είναι πιο εύκολο και γρήγορο από το click -> drag που θα κάνει στο PC? :hmm:
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ τετράδια και για ασκήσεις πρόχειρα χαρτιά και μετά τα "καθαρογράγω" στο τετράδιο...
Δεν γίνεται να κάνεις καλές σημείωσεις σε υπολογιστή,στο word ειδικά...
Στο μόνο που χρησιμοποιώ υπολογιστή για σημειώσεις είναι στον προγραμματισμό(ή και στη Λογιστική),σε οποιοδήποτε άλλο μάθημα χαρτί-μολύβι-στυλό...
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Θα προτείνω κάτι που ανακάλυψα στο 6ο έτος και πιστεύω θα με βοηθούσε στις διαλέξεις των προηγούμενων ετών: rocketbook, επαναχρησιμοποιημενο τετράδιο σε διάφορα μεγέθη με δυνατότητα σκαναρισματος και ψηφιοποίησης των σημειώσεων
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δηλαδή το τετράγωνο που θα κάνει με χάρακα είναι πιο εύκολο και γρήγορο από το click -> drag που θα κάνει στο PC? :hmm:
Δεν ξέρω δεν πείθομαι ότι το παρακάτω γίνεται πιο γρήγορα με Word από ότι με στυλό και χαρτί
 

Συνημμένα

  • Screenshot_884.png
    Screenshot_884.png
    557.3 KB · Εμφανίσεις: 122

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν ξέρω δεν πείθομαι ότι το παρακάτω γίνεται πιο γρήγορα με Word από ότι με στυλό και χαρτί
Αν δεν με απατούν τα μάτια μου αυτό είναι η απόδειξη του νόμου του snell? Γιατί για λογιστική δε μοιάζει
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Αν δεν με απατούν τα μάτια μου αυτό είναι η απόδειξη του νόμου του snell? Γιατί για λογιστική δε μοιάζει
Πράγματι ακριβώς αυτό που είπες είναι, ναι δεν είναι λογιστική είναι από μάθημα μηχανικής του τμήματος φυσικής εκπα δ εξάμηνο για point of reference τα αναφέρω αυτά
 
Top