Τα σπίτια μας

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
1.πετρελαιο ή φυσικο αεριο?
2. γκαρσονιερα ή studio?
3. καλοριφερ, air condition, τζακι κτλ?
4. χαμηλος ή ψηλος οροφος?
5. συγκατοικηση ή μονος?
6. ντουζιερα ή μπανιερα?
7. μονο σκαλες ή και ασανσερ?
8. μικρο, μεγαλο ή καθολου μπαλκονι?
9. ιντερνετ or no ιντερνετ? :P
10. ενοικιο κατω απο 350 η πανω απο 350 Ε?
11. με τηλεοραση ή χωρις?
Επιτέλους νοίκιασα και εγώ την Κυριακή το δικό μου φοιτητικό σπίτι στην Πάτρα!:clapup: Βασικά πιστεύω πως αν ψάξεις καλά θα βρεις φθηνά σπίτια στην πόλη του καρναβαλιού. Απλά πρέπει να το έχεις μελετήσει το πράγμα:P
Λοιπόν, να κάνω και εγώ την περιγραφή του δικού μου (πλέον -γιούπιιιι-) σπιτιού:

1.Πετρέλαιο- Αυτόνομη θέρμανση
2.35 τ.μ. δίχωρο
3. Καλοριφέρ
4. 3ος όροφος
5. Μόνη.
6. Ντουζιέρα
7.Και σκάλες και ασανσέρ.(αν και προτιμώ να χρησιμοποιώ σκάλες! Να κάνουμε και τη γυμναστικούλα μας :P )
8. Ένα μικρό 4 τ.μ και ένα μεγαλύτερο γύρω στα 8 τ.μ το "έκοψα"
9.Φυσικά ίντερνετ θα βάλω. Χρειάζεται και για μελέτη, και για ψυχαγωγία και για Skype με την αγαπημένη μου οικογένεια( που η αλήθεια είναι πως με το ζόρι αφήνω πίσω- περίεργο το ξέρω- )
10. 220 ευρώ από αρχική 260!
11. Θα βάλω και τηλεόραση για ταινίες και φυσικά για PS3 !( Που θα παίζω Pro13 και Uncharted3;;;:D )
12. Δίπλα στη στάση και σε σουπερμάρκετ, φούρνο κλπ απαραίτητα.
13. Όχι και δίπλα στο κέντρο ( θέλω λίγο την ησυχία και ηρεμία που εκεί δεν βρίσκεις εύκολα)
14. 10 λεπτά από το πανεπιστήμιο με λεωφορείο.
15. Πολυκατοικία 4όροφη είναι του 2008.
16. Όχι επιπλωμένο ευτυχώς. Αυτό θα το αναλάβω εγώ με τα χεράκια μου :P! Ήδη είμαι στο ψάξιμο το οποίο ( αν και δεν το περίμενα ) πάει και περίφημα και είναι και ευχάριστο!
ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ;;;;;;;;;;;;
17. Είμαι στην ίδια πολυκατοικία ( 2 ορόφους ακριβώς από πάνω ) με την κολλητή μου που πέρασε πέρυσι.( εγώ έδινα 2η χρονιά)

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το Σάββατο θα φορτώσουμε το αμάξι με πράγματα και έφυγα για Ρέθυμνο!! Όχι για την μόνιμη εγκατάσταση αλλά για να το φτιάξω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το Σάββατο θα φορτώσουμε το αμάξι με πράγματα και έφυγα για Ρέθυμνο!! Όχι για την μόνιμη εγκατάσταση αλλά για να το φτιάξω. :)

Τέλεια!!! Εύχομαι καλή ετοιμασία !!! Να το κάνεις κουκλάκι!:D
Εγώ σήμερα πάω για έπιπλα ΙΚΕΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Το σπίτι στην Κομοτηνή... (Οταν το φτιάξω, θα βάλω και φωτογραφίες :) )

1. Πετρελαιο
2. Στούντιο 25τμ
3. Καλοριφέρ και air condition
4. 1ος
5. Μοναχούλης :P
6. Μπανιέρα
7. Και σκάλες και ασανσέρ. Αλλά με τις σκάλες θα το κάνω, να χάσω και κανένα κιλό:P
8. Μπαλκονάρα, με τραπεζάκι, καρεκλιτσες, τα πάντα όλα !!!
9. Θα βάλω εγώ ίντερνετ
10. 210 ευρώ το μήνα
11. Μικρή τηλεόραση
12. Εχει τραπεζι και καρέκλες, που διπλώνουν και μπαίνουν κάτω απ' το κρεβάτι.
13. Είναι φουλ επιπλωμένο και σε καλή κατάσταση.



Πήγα πριν κανένα μήνα, και ειδα διάφορα σπίτια. Αυτό που επέλεξα, μ' άρεσε απ' την πρώτη στιγμή. Το σπίτι είναι απ' την πίσω μεριά, και έχει πίσω στην πυλωτή ενα τεράστιο δέντρο και είναι υπέροχο :). Παρόλο που είναι μικρό (25τμ), είναι ωραία διαμορφωμένο, και έχει αρκετό χώρο για να μαζέψω παρέα.
Απ' οτι μου είπε η μεσήτρια, είναι φοιτητο-οικοδομή αυτή που είμαι, μιας και είναι όλα στούντιο-γκαρσονιέρες με παιδιά. Στο διπλανό διαμέρισμα ακριβώς, νοίκιασε και ο ξάδερφος μου που πέρασε Κομοτηνή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το σπίτι στην Κομοτηνή... (Οταν το φτιάξω, θα βάλω και φωτογραφίες :) )

1. Πετρελαιο
2. Στούντιο 25τμ
3. Καλοριφέρ και air condition
4. 1ος
5. Μοναχούλης :P
6. Μπανιέρα
7. Και σκάλες και ασανσέρ. Αλλά με τις σκάλες θα το κάνω, να χάσω και κανένα κιλό:P
8. Μπαλκονάρα, με τραπεζάκι, καρεκλιτσες, τα πάντα όλα !!!
9. Θα βάλω εγώ ίντερνετ
10. 210 ευρώ το μήνα
11. Μικρή τηλεόραση
12. Εχει τραπεζι και καρέκλες, που διπλώνουν και μπαίνουν κάτω απ' το κρεβάτι.
13. Είναι φουλ επιπλωμένο και σε καλή κατάσταση.



Πήγα πριν κανένα μήνα, και ειδα διάφορα σπίτια. Αυτό που επέλεξα, μ' άρεσε απ' την πρώτη στιγμή. Το σπίτι είναι απ' την πίσω μεριά, και έχει πίσω στην πυλωτή ενα τεράστιο δέντρο και είναι υπέροχο :). Παρόλο που είναι μικρό (25τμ), είναι ωραία διαμορφωμένο, και έχει αρκετό χώρο για να μαζέψω παρέα.
Απ' οτι μου είπε η μεσήτρια, είναι φοιτητο-οικοδομή αυτή που είμαι, μιας και είναι όλα στούντιο-γκαρσονιέρες με παιδιά. Στο διπλανό διαμέρισμα ακριβώς, νοίκιασε και ο ξάδερφος μου που πέρασε Κομοτηνή :)

Σούπερ! Θα έχεις και παρέα δηλαδή! Και καλή τιμή για Κομοτηνή, γιατί η φίλη μου που σπουδάζει εκεί Νομική πληρώνει για 24 τ.μ. 280:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πείτε βρε παιδιά και οι υπόλοιποι για τα σπίτια σας!! Μην διαβάζετε απλά το θέμα!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra9.4

Νεοφερμένος

Η dimitra9.4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
λοιπον νοικιασα και εγω σπιτι καβαλα :D
1.φυσικο αεριο(αυτονομη θερμανση)
2.δυαρι
3.καλοριφερ και air condition
4.2ος οροφος
5.μοναχουλα:P
6.ντουζιερα
7.σκαλες και ασανσερ
8.μεσαιο μπαλκονι
9οχι ιντερνετ(θα βαλω )
10.280Ε
11.επιπλωμενο (κουζινα πληντυριο παππουτσοθηκη κρεβατι ντουλαπα καναπες τραπεζι 4 καρεκλες χαχα)
12.στο κεντρο και μπροστα στην σταση για την σχολη
13.κατασκευη 2010 45 τμ
αυταααααααααααααααααααααα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
1.πετρελαιο ή φυσικο αεριο?
2. γκαρσονιερα ή studio?
3. καλοριφερ, air condition, τζακι κτλ?
4. χαμηλος ή ψηλος οροφος?
5. συγκατοικηση ή μονος?
6. ντουζιερα ή μπανιερα?
7. μονο σκαλες ή και ασανσερ?
8. μικρο, μεγαλο ή καθολου μπαλκονι?
9. ιντερνετ or no ιντερνετ?
10. ενοικιο κατω απο 350 η πανω απο 350 Ε?
11. με τηλεοραση ή χωρις?



Λοιποοοοοον:
1-Πετρέλαιο κεντρική θέρμανση
2-δυάρι
3-καλοριφερ και κλιματιστικό
4-1ος όροφος υπερυψωμένος
5-μόνη
6-ντουζιέρα
7-σκάλες και ασανσερ
8-μεγάλο μπαλκόνι
9-ινερνετ
10-260Ε ενοίκιο
11-με τηλεόραση
Είναι 52τμ (μεγάλο για φοιτήτρια) και η πολυκατοικία είναι σχετικά παλιά..Είναι 15ετών αλλά καλοδιατηρημένη και ανακαινισμένη!! Δεν έχω γεμίσει ακόμα το χώρο γιατί αυτή την βδομάδα ήρθαν τα έπιπλα αλλά πιστεύω θα γίνει πολύ γούτσικό!!Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη και από το ίδιο το διαμέρισμα..Μιλάμε για Πάτρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
1.πετρελαιο ή φυσικο αεριο?
2. γκαρσονιερα ή studio?
3. καλοριφερ, air condition, τζακι κτλ?
4. χαμηλος ή ψηλος οροφος?
5. συγκατοικηση ή μονος?
6. ντουζιερα ή μπανιερα?
7. μονο σκαλες ή και ασανσερ?
8. μικρο, μεγαλο ή καθολου μπαλκονι?
9. ιντερνετ or no ιντερνετ?
10. ενοικιο κατω απο 350 η πανω απο 350 Ε?
11. με τηλεοραση ή χωρις?



Λοιποοοοοον:
1-Πετρέλαιο κεντρική θέρμανση
2-δυάρι
3-καλοριφερ και κλιματιστικό
4-1ος όροφος υπερυψωμένος
5-μόνη
6-ντουζιέρα
7-σκάλες και ασανσερ
8-μεγάλο μπαλκόνι
9-ινερνετ
10-260Ε ενοίκιο
11-με τηλεόραση
Είναι 52τμ (μεγάλο για φοιτήτρια) και η πολυκατοικία είναι σχετικά παλιά..Είναι 15ετών αλλά καλοδιατηρημένη και ανακαινισμένη!! Δεν έχω γεμίσει ακόμα το χώρο γιατί αυτή την βδομάδα ήρθαν τα έπιπλα αλλά πιστεύω θα γίνει πολύ γούτσικό!!Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη και από το ίδιο το διαμέρισμα..Μιλάμε για Πάτρα!!!
Καλή αρχή!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Πάτρα και Χημικό (Θετική Επιστήμη) ! Ιδανικός συνδιασμός:D

Λες εε;;; Άντε να αρχίσει η σχολούλα μου,να εγκατασταθώ στο σπιτάκι μου,να γνωρίσω συμφοιτητές!!Άντε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Έχουμε και λέμε :

1. Φυσικό αέριο
2. Δυάρι
3. Air condition αλλά και κλιματιστικό
4. 3ος όροφος
5. Μόνος (forever alone :P)
6. Ντουζιέρα :(
7. Σκάλες και ασανσέρ
8. Μικρό μπαλκόνι
9. No internet μέχρι τώρα αλλά θα βάλω.
10. 220 Ευρώ ενοίκιο
11. Με τηλεόραση
Οι φωτογραφίες θα ανέβουν στο αντίστοιχο θέμα, όταν ολοκλήρωθεί η προετοιμασία του σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
1. πετρέλαιο
2. 2αρι 45τ.μ.
3. καλοριφέρ
4. 3ος όροφος
5. μόνη
6. μπανιέρα
7. σκάλες και ασανσέρ
8. μικρό μπαλκόνι
9. χωρίς ίντερνετ(θα βάλω εγώ)
10. 260Ε το ενοίκιο
11. χωρίς τηλεόραση
Πόλη : Χανιά

Η πολυκατοικία μπορεί να μην είναι καινούργια αλλά είναι καλοδιατηρημένη,έχει τα περισσότερα έπιπλα,και είναι 100 μέτρα περίπου από τη στάση λεωφορείου.αυτάαα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δυο χρόνια ήθελα να απαντήσω στο θέμα αυτό και όλο το ξεχνούσα. Πάμε:

1.πετρελαιο ή φυσικο αεριο? - Πετρέλαιο (Αν θέλω φυσικό αέριο το παράγω μόνος μου).
2. γκαρσονιερα ή studio? - Δεν έχω καταλάβει τη διαφορά αυτών των δύο. Πάντως είναι ένας ενιαίος χώρος 30m² με ένα μίνι εξοπλισμένο κουζινάκι σε εσοχή. Έχει και μπάνιο (με πόρτα προφανώς).
3. καλοριφερ, air condition, τζακι κτλ? - αυτόνομο καλοριφέρ και air condition (αν έμπαινε και τζάκι έπρεπε να φύγω εγώ).
4. χαμηλος ή ψηλος οροφος? - Ισόγειο. (Να πω και την ιστορία του: Ήταν κάτι σαν αποθήκη - κοτέτσι στην αυλή του σπιτιού των γονιών μου. Όταν τελείωσα το λύκειο ανακατασκευάστηκε σε προσωπικό μου καταφύγιο με ανεξάρτητη είσοδο. Με τους γονείς μου με χωρίζει η αυλή).
5. συγκατοικηση ή μονος? - Συγχώνευση (όπως σχολεία, νοσοκομεία, εφορίες).
6. ντουζιερα ή μπανιερα? - Ντουζιέρα τηλεφωνικός θάλαμος (θα προτιμούσα τζακούζι αλλά θα έπιανε το μισό σπίτι).
7. μονο σκαλες ή και ασανσερ? - Εϊναι πέντε σκαλοπάτια από το πεζοδρόμιο (το ασανσέρ θα ήταν πολύ αργό, γι αυτό σκέφτομαι να βάλω κβαντικό τηλεμεταφορέα).
8. μικρο, μεγαλο ή καθολου μπαλκονι? - Νο μπαλκόνι προφανώς. (Υπάρχει όμως μεγάλη αυλή με δέντρα και πηγάδι).
9. ιντερνετ or no ιντερνετ? - Περιττή ερώτηση.
10. ενοικιο κατω απο 350 η πανω απο 350 Ε? - Σιγά μην πληρώσω και ενοίκιο στους γονείς μου (αυτοί πρέπει να με πληρώνουν).
11. με τηλεοραση ή χωρις? - Έχει μια παλιά μικρή τηλεόραση (από αυτές με τον μακρύ κώλο) στερεωμένη με μπράτσο στον τοίχο (που την κλωτσάω στον ύπνο μου), χωρίς αποκωδικοποιητή. (Δεν την ανοίγω ποτέ και θέλω να την πετάξω. Αν χρειαστώ T.V. έχω κάρτα στο P.C.).
12. σύστημα εξαερισμού? - Ναι και μάλιστα διπλό (διαφορετικά από τον καπνό το σπίτι θα ήταν τοπίο θρίλερ στην ομίχλη).
13. κοινόχρηστα και λογαριασμοί? - Δεν ρώτησα.
13. ασφάλεια? - Πόρτα και παράθυρα ασφαλείας και συναγερμός. (Έχει και πινακίδα "προσοχή σκύλος" αλλά δεν υπάρχει σκύλος).
14. καταστήματα και τροφοδοσία? - Το περίπτερο βρίσκεται (ευτυχώς) στα 300m. Για τρόφιμα αρκετά μαγαζιά έχει κάπου κοντά (όμως διασχίζοντας την αυλή, απέναντι είναι η πόρτα της κουζίνας της μητέρας μου).
15. συγκοινωνία? - Το σπίτι είναι σε ΝΔ προάστιο της Αθήνας, αρκετά μακριά από τη σχολή και με τη συγκοινωνία θα έπρεπε να ξεκινάω από την παραμονή. Όμως, ευτυχώς η γειτονιά μου έχει άνετο parking και στο γκαράζ του πατέρα μου υπάρχει χώρος για το παπάκι.
16. επίπλωση? - Απλά μετέφερα τα έπιπλα του μαθητικού μου δωματίου (καινούργια ήταν), μόνο κρεβάτι πήρα καινούργιο (γιατί ...μεγάλωσα).
17. ησυχία? - Σαν ισόγειο την έχει τη φασαρία του, αλλά ευτυχώς ο δρόμος δεν είναι κεντρικός. Απέναντι υπάρχει άκτιστο οικόπεδο και ακούγεται ο γνωστός θόρυβος των παιδιών που παίζουν (δεν θυμώνω όμως καθώς θυμάμαι ότι κι εγώ μικρός εκεί έπαιζα). Το καλό είναι ότι το παράθυρο του δρόμου αρχίζει 2m από το πεζοδρόμιο (θα ήταν πολύ σπαστικό κάθε περαστικός να ρίχνει βλέμμα μέσα). Οι γονείς μου είναι απόλυτα διακριτικοί και δεν έρχονται αν δεν με πάρουν πρώτα τηλέφωνο και δεν χτυπήσουν το κουδούνι (αντίθετα εγώ μπαίνω στο δικό τους σπίτι με το κλειδί μου όποτε γουστάρω).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εδω θα λεει ο καθενας τι εχει απο τα παρακατω στο δικο του φοιτητικο σπιτι :D
(προσθεστε κι εσεις οτι θελετε ;) )

1.πετρελαιο ή φυσικο αεριο?
2. γκαρσονιερα ή studio?
3. καλοριφερ, air condition, τζακι κτλ?
4. χαμηλος ή ψηλος οροφος?
5. συγκατοικηση ή μονος?
6. ντουζιερα ή μπανιερα?
7. μονο σκαλες ή και ασανσερ?
8. μικρο, μεγαλο ή καθολου μπαλκονι?
9. ιντερνετ or no ιντερνετ? :P
10. ενοικιο κατω απο 350 η πανω απο 350 Ε?
11. με τηλεοραση ή χωρις?


αυτα μου ηρθαν :P προσθεστε κι εσεις οτι θελετε :P
Just for fun..

Tο φοιτητικο σπιτι μου ειναι στην Πατρα στο κεντρο
1.πετρέλαιο(+ aircondition)
2.γκαρσονιερα 40 τ.μ
3.ολοκαινουργιο aircondition και καλοριφερ!Φυσικα εγω θα χρησιμοποιω το πρωτο και μονο!
4.2ος οροφος
5.μονη
6.μπανιέρα μικρή
7.ασανσερ πολυ καινουργιο(εχει και φωνη σε καθε οροφο) και σκαλες
8.μικρο μπαλκονι
9.δεν ξερω..δεν πρεπει να εχει
10. 180 ευρω
11.χωρις

Κοινόχρηστα το πολυ μεχρι 10 ευρω !!Φρεσκοβαμμενο και με καινουργια ντουλαπια κουζινας
Είμαι κατευχαριστημένη!
Η σταση ειναι κατω απο το σπιτι μου και η πλατεια Ολγας λιγοτερο απο 10 λεπτα με τα ποδια!!!
:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καιρό το κοιτάω αυτό το θέμα, να μην πω κι εγώ; :P Να διευκρινίσω, ότι μένω και σπουδάζω στη Φινλανδία, στο Ελσίνκι. Επίσης, να επισημάνω, ότι σε 2 μήνες ευελπιστώ να τελειώσω τις σπουδές μου, οπότε το σπίτι δεν είναι κλασικό παράδειγμα σπιτιού, που θα διάλεγε κάποιος φοιτητής, για να μείνει μόνος του.

Μέγεθος: 47 m² (μια κρεβατοκάμαρα, ένα μικρό δωματιάκι-γκαρνταρόμπα, σαλονοκουζίνα και μπάνιο)
Όροφος: 4ος
Μπαλκόνι: Ναι, με τζαμαρία (έτσι είναι όλα τα μπαλκόνια της πολυκατοικίας).
Ενοίκιο: 836 € και συμπεριλαμβάνει νερό, θέρμανση, internet και κοινόχρηστα. Άρα από λογαριασμούς μου μένει μόνο το ρεύμα.
Ντουζιέρα ή μπανιέρα: Ντουζιέρα! Δεν τις μπορώ με τίποτα τις μπανιέρες!
Μόνο σκάλες ή και ασανσέρ: Και τα δύο. Η πολυκατοικία χτίστηκε το 2005.
Συγκοινωνία περιοχής: Η στάση του τραμ είναι δίπλα και περνάν ανά 5 λεπτά. Η διαδρομή μέχρι το κέντρο διαρκεί 20 λεπτά.

Ορίστε και φωτογραφία της πολυκατοικίας μου:



Το μόνο παράπονό μου είναι ότι δεν έχει σάουνα! Χαχαχα! Αλλά για να πω την αλήθεια, η γκαρνταρόμπα είναι πιο χρήσιμη στα μικρά σπίτια. Επιπλέον, έχει σάουνα και γυμναστήριο η πολυκατοικία (και πλυσταριό, αλλά μόλις αγόρασα πλυντήριο ρούχων :clapup:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ενοίκιο: 836 €

Excuse me?:worry:
Πού τα βρίσκεις, αν επιτρέπεται? Δουλεύεις κιόλας? Και γενικά οι τιμές για ούτε 50 τ.μ.+τους λογαριασμούς, τέτοιες είναι εκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Excuse me?:worry:
Πού τα βρίσκεις, αν επιτρέπεται? Δουλεύεις κιόλας? Και γενικά οι τιμές για ούτε 50 τ.μ.+τους λογαριασμούς, τέτοιες είναι εκεί?
Αυτό είναι φθηνό μάλιστα! Βασικά μένω από το Μάιο του 2012 σ΄αυτό το σπίτι, αλλά τώρα έμεινα μόνη μου, οπότε και το ενοίκιο διπλασιάστηκε. Στο Ελσίνκι γενικά τα στούντιο 25 m² κοστίζουν γύρω στα 600-700 €, γι΄αυτό δεν ήθελα να φύγω από αυτό το σπίτι. Θα προσπαθήσω να πάρω το πτυχίο μου όσο πιο γρήγορα γίνεται, για να μπορέσω να πιάσω μια δουλειά full time. Μέχρι τότε παίρνω ένα επίδομα από το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτό είναι φθηνό μάλιστα! Βασικά μένω από το Μάιο του 2012 σ΄αυτό το σπίτι, αλλά τώρα έμεινα μόνη μου, οπότε και το ενοίκιο διπλασιάστηκε. Στο Ελσίνκι γενικά τα στούντιο 25 m² κοστίζουν γύρω στα 600-700 €, γι΄αυτό δεν ήθελα να φύγω από αυτό το σπίτι. Θα προσπαθήσω να πάρω το πτυχίο μου όσο πιο γρήγορα γίνεται, για να μπορέσω να πιάσω μια δουλειά full time. Μέχρι τότε παίρνω ένα επίδομα από το κράτος.

Χριστέ μου...
υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που είναι τόσο ακριβά?:worry: Τόσο καλό είναι το επίπεδο ζωής εκεί που δικαιολογεί τέτοια ενοίκια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Χριστέ μου...
υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που είναι τόσο ακριβά?:worry: Τόσο καλό είναι το επίπεδο ζωής εκεί που δικαιολογεί τέτοια ενοίκια?

Δεν έχει σχέση με το επίπεδο ζωής!Τουλάχιστον εγώ στη Σλοβακία σε κεντρικό δρόμο πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο για 87τ.μ έδινα 850 ευρώ αλλά με όλα μέσα (επιπλωμένο, έμενα με συγκάτοικο όμως οπότε 425 ευρώ).Τώρα βρήκα ένα studio 35τμ κοντά στο πανεπιστήμιο με 420 ευρώ (όλα μέσα).Στο εξωτερικό οι τιμές είναι φωτιά,τις περισσότερες φορές όμως άδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top